Het drama van Kosti in Soedan De rassenkwestie in het Zuiden der V. S. In Europa stijgen de temperaturen Moskou gaat zich vrienden winnen De „Acheron" kon zich niet verstaanbaar maken ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13739 Directeur: c M v HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENÜRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De achtergrond van het geval Een „nationale ramp", zo wordt in j Kartoen de afloop genoemd van een ruzie tussen boeren en Soedanese po litie in en om Kosti, een kleine 150 kilometer ten zuidwesten van Kar- toem. Honderdnegentig boeren zijn hier de verstikkingsdood gestorven in een keet, waarin men ze had opge sloten. Volgens de „Boerenbond van de Blauwe Nijl" zijn er bovendien nog 150 doden gevallen tijdens de gevech ten zelf op straat, zodat er totaal 340 doden op de verlieslijst staan. De wanordelijkheden zijn zondag begonnen na een week, waarin het verzet der boeren gelegenheid had gehad zieh tot een kookpunt op te werken. Deze bóeren bewerken land, dat zij in pacht krijgen van grote on dernemingen. Al maanden geleden stelden zij verschillende eisen. De voornaamste hiervan zijn het instel len van een controle op het financiële beheer van de ondernemingen en een nieuwe verdeling van de opbrengsten van de katoenoogsten, zodat 60 per cent aan de pachters komt en 40 aan de maatschappijen. Hieraan werd ech ter niet voldaan en daarom weiger den de katoenboeren van Kosti hun oogsten in te leveren. Dwangmaatregelen. Op aandringen van de ondernemin gen gingen de autoriteiten zich met het conflict bemoeien om de boeren tot aflevering te dwingen. Hun ver tegenwoordigers en de politie, die naar de boerderijen gingen, werden met stenen ontvangen. De politieman nen beantwoordden dit met geweer vuur. Van Malaka en Kartoem wer den versterkingen aangetrokken en zo begon een serie gevechten tussen de gewapende macht en de woedende katoenboeren. In de loop hiervan zou den 150 doden zijn gevallen. Het kwik steeg- Honderden rebellen werden gear resteerd. Driehonderd van hen wer den opgesloten in een keet van 20 bij 10 meter. In de tropische hitte de thermometer steeg in het begin van de week in Kartoem tot 39 gra den werd de atmosfeer hier al gaüw ondraaglijk. De gevangenen beukten de luiken stuk, die voor de ramen waren aangebracht, maar de bewakers brachten hen met geweer schoten tot kalmte en vuurde op elk hoofd, dat zich buiten de ramen waagde om wat frisse lucht in te ade men. Nu en dan werd de deur open gedaan om eten naar binnen te schui ven. Gevangenen smeekten de bewa kers hun wat frisse lucht te geven, maar de deur werd meedogenloos ge sloten. Vier dagen lang heeft dit ge duurd. Woensdagavond ontdekte de politie, dat de houten keet een doden huis was geworden. Een dokter zei: „Men kon de doden niet meer van de overlevenden onderscheiden". Hon derdnegentig lijken werden naar bui ten gehaald. Tweehonderd en twaalf andere boeren werden vrijgelaten. Zij zullen niet worden vervolgd. De regering heeft nog geen enkele maatregel getroffen. Zij wacht op de officiële rapporten over de gebeur tenissen in Kosti. De tweede tragedie. Dit is de tweede tragedie, die zich in de Soedan afspeelt, sinds dit land onafhankelijk is geworden twee maanden geleden. Een grondwet heeft deze nieuwe soevereine Afri kaanse natie niet; wel een vlag, een acht-jarenplan, een reizende commis sie, die in het buitenland wapens opkoopt, en een officiële uitnodiging uit New York om zich binnenkort te' melden als 77ste lid van de Organisa. tie der Verenigde Naties. Einde vorig jaar brak er in de Zuid-Soedan een militaire opstand uit wegens de over heersing van de Noordsoedanezen. De muiterij werd gedempt. Nog slechts enkele weken geleden stierven de leiders van deze militaire rebellie in Kartoem voor het executie peloton. Moskou betaalt De Sowjet-ambassade in Oslo heety do Bank van Noorwegen een bedrag overgemaakt van 629.000 kronert (ruim 300.000 gulden) in verband met een drie weken geleden aan zestien Russische schepen opgelegde boeté wegens vissen in Noorse territoriale wateren, aldus is vrijdag in Oslo be kend gemaakt. Verder is medegedeeld, dat een de legatie van Russische visserij deskun digen binnenkort in Oslo zal aanko men. Het bezoek was in het begin van de maand uitgesteld in verband met het incident met de Russische visserschepen. Liberalen uit Adenauers coalitie De Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer heeft de hoofdgroep van de liberale partij onder dr. Thomas Dehler nit de re geringscoalitie gestoten. Besloten werd de afgescheiden liberalen, die Adenauer trouw zijn gebleven, in de coalitie te houden. Onder dezestien afgevaardigden die zich donderdag van de liberale fractie in de Bondsdag afscheidden, bevinden zich alle vier liberale le den van het kabinet. Aanleiding tot het besluit Pm de samemvérking met Dehler en de zij nen op te zeggen is, dat de liberalen het kabinet van Noordrünland-West- falen ten val gebracht hebben. Gevan^enisopstand in Marokko Bij een opstand in de gevangenis van Port Lyautey (Frans-Marokko) zijn vrijdag twaalf gevangenen en een politieman gedood, terwijl er zes tien gevangenen en vier politieman nen werden gewond. De opstand begon, toen bij een on derzoek naar twee uitbraken, een ge vangene zich van een revolver van een politieman meester maakte en een officier doodschoot en een politie man verwondde. Negers in lijdelijk verzet Duizenden negers in Montgomery hebben vrijdag gehoor gegeven aan een oproep van hun predikanten om zich te voet naar hun werk te bege ven, als een manifestatie van „lijde lijk verzet" tegen de rassendiscrimi natie. Zoals bekend boycotten de ne gers reeds negen weken de plaatse lijke autobusdienst als protest tegen de veroordeling van een negerin, die geweigerd had, het voor blanken be stemde deel van een bus te verlaten en in de afdeling voor negers plaats te nemen. Tengevolge van de actie van de negers staat de autobusonder neming aan de rand van een faillisse ment. Tot dusver hebben 39 negers, die naar aanleiding van de boycot zijn gearresteerd, verklaard dat zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan overtreding van een anti-.boycotwet. De processen tegen hen zullen 19 maart beginnen. Intussen duurt de boycot voort. Vele negers hebben een dienst geor ganiseerd om per auto naar het werk te komen. De organisatoren van de boycot, die donderdagavond een bid- bijeenkomst hadden belegd, hebben een telegram van dr. Ralpfhe Bunche, een ondersecretaris-generaal der V.N. ook een neger, ontvangen, waarin dez-e hen aanmoedigt, tegen „intimi datiemethoden van een politiestaat" stand te houden. Ook elders in het zuidelijke deel der V.S. staat de rassenkwestie in het middelpunt van de belangstelling. Zegening menselijke beschaving verpakt <r\ - v - Misschien denkt u dat de heer Lee Lund uit de Amerikaanse stad Richland, de man van deze foto, spelenderwijs zijn hand in de lege papieren zak van zijn boterhammen heeft gestopt, maar dat heeft u dan mis. De heer Lund werkt in een atoomcentrale in Hanford en is bij zijn werk als chemicus daar kort geleden met zijn rechterhand in aanraking geweest met een radio actieve plutonium-o*>Iossing. En omdat hij daarbij vrij gevaarlijk besmet rae'rte stofte men zijn hand in een geuren?reerde zak om zo'te voorvomen. da>t hij de besmetting zon verbreiden. Hoe de heer Ln«d het verder maakt? Heel goed, dank u, maar liever geen handdruk. De gouverneur van de staat Louisia na verklaarde, dat de Kerk „onge twijfeld gelijk" heeft als zij, zegt, dat rassenscheiding moreel verkeerd en zondig is. Hij voegde hieraan echter toe, dat het thans „wellicht het ver keerde tijdstip is om dit te forceren". Het Amerikaanse leger heeft mee gedeeld, dat het een rede van zijn advocaat-fiscaal generaal-majoor Eugène Caffey, waarin deze zich in' het openbaar voor rassenscheiding uitsprak, „onverstandig" acht. Hier aan werd toegevoegd, dat de generaal -geen wetten of voorschriften heeft overtreden. i Te Tavares in Florida zijn twee bomaanslagen gepleegd op de woning van de hoofdredactrice mevrouw Mable, die tegen rassenscheiding is gekant. Ongeregeldheden in Oran De politie van Oran heeft vrijdag gebruik gemaakt van traangas om grote groepen Europese kolonisten uiteen te jagen, die demonstreerden tegen het beleid van de Franse re gering ten aanzien van Algerije. De betogingen begonnen na een uitvaartdienst in de kathedraal van Oran voor Franse militairen, die de ze week gesneuveld zijn in gevech ten met Algerijnse opstandelingen. Enige duizenden kolonisten vorm den een stoet, die optrok in de rich ting van het hoofdbureau van poli tie. De betogers werden echter op gevangen door politie. Er ontston den vechtpartijen waarbij de politie die bekogeld werd met rot fruit en stenen, met gummistokken en ge weerkolven zich de opdringende be togers van het lijf probeerde te hou den. Syrisch lijnvliegtuig verongelukt Tien kilometer van Aleppo is vrij dag een vliegtuig van de Syrische luchtvaartmaatschappij neergestort. De drie leden van de bemanning en de zestien passagiers, onder wie een vrouw en haar drie kinderen, zijn om het leven gekomen. Maar nu de dooi! Uit enige Europese landen, zoals bijv. Zweden, Wes'.-Dultsland, Oos tenrijk en Italië, zijn berichten ont vangen over dooi. In andere landen heeft de koudegolf echter nieuwe slachtoffers geëist, zoals in Frank rijk, waar vrijdag negen personen om het leven kwamen. In totaal zijn in dat land in de afgelopen twee we- Amerikaanse studenten vaar de praehistorie ken ruim 200 personen aan de kou de bezweken. Uit Bordeaux wordt echter dooi gemeld. De stijgende temperaturen doen het gevaar voor overstromingen toe nemen. In België is de hulp van 220 leden van de genie ingeroepen bij het laten springen van het ijs op de Maas, waardoor bruggen worden be dreigd. In Italië, waar tot dusver 91 per sonen aan de koude zijn bezweken, is de verbinding met vele bergdor pen, in het midden van het land, di« drie weken van de buitenwereld wa ren afgesneden, thans hersteld. Er wordt evenwel melding ge maakt van enige lawines en een gro te aardverschuiving, waardoor een deel van de stad Vasto aan de Adria- tische kilst gevaar loopt Omstreeks 400 van de 20.000 inwoners hebben hun huis al verloren. In het gebied van de Etna worden drijfjachten op wolven georganiseerd, die een plaag vormen voor kippen- en konijnen houders. Franse skitroepen zijn een militai re post op de 1.200 meter hoge Mont Agel, nabij Monaco, te hulp geko men, waar vijftien militairen drie da gen lang van voedsel verstoken wa ren. In Boedapest ligt zulk een dik pak sneeuw, dat de bevolking via de ra dio is opgeroepen om allen bij het sneeuwruimen te helpen. Ongeveer 6.000 arbeiders kunnen het werk niet aan. NATO KOMT MEEHELPEN. Dc Noord-atlantischc raad heeft gisteren een speciale bijeenkomst ge houden om te overwegen wat de NA- TO-troepen kunnen doen tot oplos sing van de vraagstukken die ont staan zijn door de koudegolf in Euro pa. De raad heeft aanbevolen dat de 45 regeringen die er lid van zijn. on middellijk machtiging geven hun troepen te gebruiken voor hulpwerk wanneer door de dooi de Europese rivieren buiten hun oevers treden. Dit angstaanjagende „ijstijd"-schepsel is een van de prijswinnende beelden, welke tijdens een ijs- en sneeuw beeldhouwwedstrijd in Houghton (in de Amerikaanse staat Michigan) werd gemaakt. De scheppers van de dino saurus zijn de leden van de „Rock Knockersclub" van de geologische afde ling van de hoge school te Houghton. Het monster heeft l'nge, scherpe tanden van ijspegels en kan door middel van een luidspreker hese geluiden en gegrom produceren. MAN DOODGEVROREN. Een 55-jarige alleenstaande man, is dood aangetroffen in de voorkamer van zijn woning aan de Bornestraat te Almelo. Een gaskraantje stond een beetje open. Aangenomen wordt, dat hij onwel is geworden en in het ijs koude huis tengevolge van bevrie zing is overleden. Een beambte van het gemeentelijk gasbedrijf belde aan, doch er werd niet opengedaan. De buren hadden de man reeds enkele dagen niet ge zien. Men keek door het raam en zag de man toen in kamer liggen. Het ongeluk most zich al enkele dagen stentie" geleden hebben voorgedaan. Conclusies van het Congres Engeland, Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Japan, Iran, Turkije en De Russische communistische par tijleiders hebben gisteren een inten sievere Russische campagne aange kondigd voor het w'nnen van vrien den onder de neutrale landen in Eu ropa, het Midden-Oosten en het Ver re Oosten. De 1500 gedelegeerden naar het partijcongres namen unaniem een lijvige resolutie van zesduizend woorden aan, waarin een samenvat ting is neergelegd van de partijpoli tiek, zoals deze de afgelopen negen dagen door de partijleiders is uiteen gezet. In de resolutie wordt gezegd dat enerzijds de betrekkingen met de aangrenzende landen zullen worden geconsolideerd en anderzijds ter be vordering van de vrede de pogingen zullen worden voortgezet om de be staande banden met Joegoslavië, In- dië, Birma. Afghanistan, Egypte, Sy rië en andere mogendheden te ver sterken. In de resolutie wordt blijvende steun toegezegd „voor die landen die zich niet in agressieve bondgenoot schappen laten betrekken", zoals Finland, Oostenrijk en Zweden Vervolgens wordt in de resolutie aangedrongen op een algemeen be leid gebaseerd op „vreedzame coëxi stentie" en op pogingen om de be trekkingen met de Verenigde Staten, Britse marine in grote onrust De reddingsdienst van de Britse marine is vrijdagmiddag in rep en roer geweest, toen een duikboot op een oefenreis langs de oostkust van Groenland zich niet op de af gesproken tijd radiografisch meldde. Naarmate de tijd verstreek en de duikboot de 1.120 ton metende „Ache ron", bleef zwijgen, steeg de span ning. Uit IJsland vertrok de Britse mij nenveger „Coquette" in de richting van de Groenlandse kust en Ameri kaanse vliegtuigen op Groenland wer. der gereed gemaakt om aan het zoe ken naar de duikboot, die 65 manaan boord had, deel te nemen. Het codesein van de Britse ad miraliteit „sub-mis" (duikboot ver mist) was reeds vervangen door het alarmsein „sub-sunk" (duikboot ge zonken), toen de „Coquette" einde lijk radioseinen van de „Acheron" opving. Aan boord van de duikboot bleek alles normaal te zijn. De radio-seinen van het schip waren echter niet ont vangen als gevolg van de atmosferi sche storingen, veroorzaakt door krachtige magnetische storrpen. Deze stormen houden verband met grote zonnevlekken, die donderdag waar genomen zijn en waarvan wij giste ren melding hebben gemaakt. Ook het radioverkeer elders in de wereld beeft grote last van de magnetische storingen ondervonden. Pakistan te verbeteren. Vredesvooruitzichten. Als een van de conclusies van het congres wordt gezegd dat er „reële vooruitzichten voor de consolidatie van de vrede" zijn. Geconstateerd werd dat er een zekere vermindering in de spanningen in de wereld is op getreden. In de resolutie worden de politieke richtlijnen van het centraal comité, het „Len'nistische principe van col lectief leiderschap" en de politieke verklaring van Kroesjtsef volledig onderschreven, evenals het zesde vijfjarenplan dat premier Boelgan'n tijdens het congres aan de partijraad voorlegde. Koude-aanvoer loopt af Het weer staat onder invloed van een hogedrukgebied bij Schotland, waarvan een uitloper over de Noord zee in de richting van Polen wijst. Boven Spanje ligt al enige tijd een lagedrukgebied, dat bijna niet van plants veranaerd. Hierdoor, staan in een groot deel van West-Europa oos telijke v/inden, waarmee een ongeveer 1 kilometer dikke laag koude lucht wordt aangevoerd. De koude lucht bedekt thans geheel Noord- en Oost- Europa en is over West-Europa tot over de Britse eilanden uitgevloeid, zodat het bijv. midden op de. Noord zee vriest. In de afgelopen nacht daalde het kwik in ons land weer tot de tegen woordig gebruikelijke waarden: min 17 in Soesterberg en Volkel. Ook in de komende nacht zal het plaatselijk weer zeer streng vriezen. Intussen is de koude luchtlaag zó dun gewor den, dat de zon ons morgen plaatse lijk in de middag enkele uren een temperatuur van iets boven nul zal kunnen bezorgen. Op het westen van de Oceaan be vindt zich een reeks actieve depres sies, waarvan de voorste vanmorgen de barmeters op IJsland snel deed dalen. Deze storingen bewegen op het ogenblik in de richting van Mid den-Noorwegen. Doordat de aan het begin genoemde uitloper in de ko mende 24 uur dicht bij ons land komt te liggen, zal de wind af nemen, aan de aan"oer ven koude lu-ht uit het loosten komt dus een einde. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 g uur). I NOG WEINIG VERANDERING j Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden en hier g en daar mist. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht strenge tot 5 zeer strenge vorst, mor<renmid- 8 dag lichte vorst tot temperatuur 8 om het vriespunt. 26 Febr. zon op 7.37, onder 18.14; maan op 19.20. onder 7.14. 02.41 uur V.M. 27 Febr.: zon op 7.35. onder 18.16; maan op 20.40, onder 7.36. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 9 C. STOCKHOLM licht bew. 8 OSLO mist 11 KOPENHAGEN geheel bew. 7 ABERDEEN regen 2 DUBLIN zwaar bewolkt 1 LONDEN onbewolkt 4 AMSTEIRDAM onbewolkt —12 BRUSSEL onbewolkt —14 PARIJS nevel 9 BORDEAUX nevel 3 GRENOBLE nevel 5 NICE half bewolkt 10 BERLIJN nevel 7 FRANKFORT nevel —12 MüNCHEN nevel —15 ZüRICH nevel 6 GENèVE nevel 6 WENEN mist —15 INNSBRUCK mist —18 IN NEDERLAND OM 7 UUR. weer wind temp. min. DEN HELDER: vrijwel onbew. matig ono 6 6 YPENBURiG: onbew. EELDE: opbew. DE BILT: onbew. TWENTHE: onibew. EINDHOVEI onbew. VLIEGVELD ZUID LIMBRUG: enibew. en nevelig matige o 12 matige nno —13 —13 i nevelig matig nno —12 —12 zwak ono —14 —14 matig nno —15 —16 matige no r» —14 —14 matige ono —14 —14 Korreltje Men moet iemand niet beoord^l^n naar ziin fouten. m"^r mar de wij ze. waaroo bij zioh tegenover die fouten gedraagt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1