1 öe weo vaichRistus haar zijn kRuis Boeren vermoordden keizer van t heilige roomse rijk in een wakj V&iötentxayedie in de moeionen Boekenweek opende weer met traditioneel schrijversbal ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Vergissing schokte 700 jaar geleden de wereld J De zware last van de kruisbalken drukken de HET NEDERLANDSE KONINGSHUIS is steen voor steen opgebouwd en deze bouw ging bijna net zo langzaam als het aanslibben van het lage land door de rivieren. Lang voordat van een koningshuis gesproken kon worden, was het bewind in handen van enkele ridderkasten, die eerst na veel wapengekletter hun naam onuitwisbaar in het zand der tijd wisten te zetten. Uit de ridderkasten groeiden door dit vertoon vorstenhuizen, die zich echter eerst veel later met één regerend koningshuis akkoord ver klaarden. In die beginjaren, toen de stamboom van de regerende graven nog op de veellotige knoest van een knotwilg leek, kende deze knoest een tak die een schier onbekende hoogte wist te bereiken. Het was graaf Willem II, die een gooi deed naar de keizerskroon van het Heilige Roomse Rijk der Duitse natie, doch op zijn weg naar de roem de hakbijlen van de boeren van Westfriesland tegen zich vond. Boeren weten wilgen kort te houden en met hun bijlen versloegen zij Willem en beknotten zij aldus de stam boom van de Hollandse graven drastisch. Willem vocht niet met «open. vizier" TTET WAS ECHTER NIET DE BE- DOELING van de boeren, om nu juist de graaf het mes op de keel te zetten. Westfriesland vormde in die tijd een heksenketel van éénparige burgermansnijd, die zich uitte in het demonstratief ontduiken van belas tingen en het uitsliepen van de amb tenaren die door graaf Willem aan gesteld waren. Waarom zij dit deden wordt eerst duidelijk als men de mid deleeuwse toestanden kent. De te- woordige mens heeft over het alge meen de belasting aanvaard als een korting, waarmee nuttige zaken als pensnoenen en scholen opge bouwd worden, doch de middeleeuw se burger zag een groot deel van zijn spaarkous opgeslokt door het veel koppige monster dat een huurleger heette. Bovendien mocht hij dank baar- zijn als de rest van zyn spaar centen niet door het zelf opgeroepen monster geroofd en zijn bezitting ver brand werden. Daarom zal men het de middeleeuwer niet kwalijk kunnen nemen, dat. hij zioh soms als een voor barige Poujadist ontpopte. Om deze eigenschap te onderdruk ken trok Willem II met een leger naar Westfriesland. De tocht verliep slecht en zo kon het dat W. tijdens een strooptocht in de moerassen bij Hoogwoud verdwaalde. Op een huiverige winterdag in het jaar 1256 ontdekten vier .van de belastingontduikers in de halfbevroren moerassen bij Alkmaar, die later met behulp van andere be lastingcenten gedempt zijn, een een zame ruiter, die het gehate ijzeren pak van een ridder droeg. De man had zijn vizier voor de kou gesloten en maakte een zielige en weinig krijgshaftige indruk. De boeren die in ieder harnas een spaarvarken za gen, waarin zij him dierbare centen moesten deponeren, slopen omzichtig naderbij en wachtten net zo lang tot het paard onder het gewicht van zijn goed beslagen berijder door het ijs zakte. Toen stormden zij op de geha te indringer toe en gingen hem net zolang met knuppels en bijlen te lijf tot hij levenloos in het wak lag. Met vereende krachten er was al een complete hijs-intallatie nodig om een geharnaste ridder op zijn paard te helpen sleurden zij de man op het jjs en braken het vizier open. Groot was hun verrassing, toen zij ontdek ten, dat zij niemand minder dan hun eigen miskende graaf een voortijdige .plaats in de geschiedenisboekjes gege ven hadden. Eerst toen achtten zij de tijd gekomen om hun daad uitvoe rig te bespreken. Hun haat tegen al les was een harnas droeg was niet groot genoeg om de verhoudingen uit het oog te verliezen> Tenslotte was Willem hun eigen graaf en wat erger was tevens de ongekroonde kei zer van Europa. De twijfelachtige manier waarop deze vechtjas het geworden was, deed er op dat moment niet toe; hij was dood en de boeren keken mistroostig naar hun bijlen, die weldra op hun eigen nek ken gezet zouden worden. Deze over peinzingen deed een van hen de vraag van de teraardebesteuling opwer pen. Dit vraagstuk was snel genoeg opgelost. Men wachtte tot het donker was en vervoerde het lijk toen om zichtig naar de boerderij van de dap perste der heren. Daar trapten zij het vuur uit en begroeven de heer •netjes onder de haard. Daarna strooiden zij het zand er weer over en stookten boven het graf een vuurtje om de laatste sporen te ver doezelen en de handen te warmen. rVRIE VAN DE VIER ONVERLA TEN namen het geheim met zich in het graf. De vierde biechtte jaren later de geschiedenis op zijn sterfbed op en weldra arriveerde de zoon van Willem, Floris V, bij het graf van zijn vader en dat van de vier moordenaars. Zes en twintig jaar had het geduurd, voordat het mysterie van de vermiste vorst opgelost was en zeven jcfer voordat men in Rome een andere vorst in de plaats van Willem tot keizer kon kronen. Vier boeren hadden met hun bijlen de wereldgeschiedenis grondig veran- werd en Nederland van een keizer beroofd. Graaf willem werd in 1228 i te Leiden in het huis Lockhorst als zoon van Floris IV en Mathilda van Brabant geboren. Enkele jaren na zijn geboorte nam zijn vader deel aan een steekspel, waarbij ridders aan weerszijden van een haag met een lange stompe lans op elkaar in- renden. In het Leidse Legermuseum kan men nog een gaaf exemplaar van dit steekwapen bewonderen. De lans paste in een foudraal dat de ridder langszij aan zijn harnas droeg en dat zonodig de schok van de bot sing brak. Meestal brak de lans te vens, doch soms tuimelde de ridder van zijn paard en brak zijn nek. Dit laatste gebeurde met Floris en zijn vrouw bewandelde de weg van de adellijke weduwen naar een kloos ter. De jeugdige Willem werd over gedragen aan zijn oom, die zijn op voeding behartigde maar tenslotte dezelfde fout maakte als Floris Willem was gelukkig inmiddels 13 jaar geworden en volgens de regelen van het ridderlijk spel oud genoeg om j bestuurder van Holland te worden. VJJTLiJEM VERVULDE zyn taak op 1 zeer democratische wijze. Hij be schermde de burgerstand en .begun stigde de handel, waardoor hij de kiem legde voor de Gouden Eeuw. Bovendien kunnen de Hagenaars met trots naar hem opzien. Hij stichtte de residentie en bouwde Ridderzaal en Binnenhof. BEHALVE DEZE LOUTER „pro vinciale" ingrepen liet Willem .weldra op internationaal gebied van zich spreken. In 1245 werd in Lyon een concilie belegd, waarbij keizer Frederik II van al zijn waardighe den vervallen werd verklaard. De keizer deed echter alsof hij van de prins geen kwaad wist en liet zijn zoon in Duitsland regeren, terwijl hij zelf het heft in Italië in handen hield. De Rijnlanden kwamen ech ter in opstand en riepen een tegen koning uit; een zekere Hendrik Ras- pe landgraaf van Thuringen. Deze ging onmiddellijk tot de aanval over, maar sneuvelde tijdens het beleg van Ulm. De Rijnlanden vonden een an dere candidaat in de persoon van Hendrik II van Brabant. De uitverko rene voelde zich echter lichamelijk niet in staat om de troon te bezet ten en gaf de Rijnlanders de tip het eens bij zyn neef Willem te proberen. .Nauwelijks had hij die tip gegeven ,of hij gaf tevens de geest-; Willem als rooms koning achterlatend. De can didaat. moest eerst echter zijn hofstad Aken veroveren voor hij zich daar tot koning kon la-ten kronen. DE AANHANGERS van Frederik maakten het de jonge koning zes jaar lang onmogelijk de grenzen van zijn rijk vast te stellen. Telkens pas ten zij gewelddadige grenscorrecties toe en eerst toen Willem trouwde ■met de dochter van de hertog van Zoon van God neer. Hij ligt onder Zijn kruis. Maar Hij werkt Zich overeind. Hij zal het dra gen tot boven op de berg. Voor een Christen, een getuige van Christus, is het kruis ook wel eens te zwaar en hij valt. Hij berliest de moed, het vertrouwenmaar de genade die Christus in Zijn val verdiende, kan ons weer overeind hel- pén, om het kruis verder te dragen, moedig en vol vertrouwen. Dan moeten wij onze kracht zoeken bij Hem. „Kond allen tot Mij, die belast en beladen zijt". De ontmoeting van Jesus en Zijn Moeder was zeker zeer smartelijk voor beiden, maar toch ook vol troost. Wie kunnen wij op onze weg door het leven beter ontmoeten dan onze moe der. Halen wij vaak in onze geest het beeld, van onze moeder en wij dragen ons kruis weer moe dig. Denken wij ook eens vaak aan de Moeder van de Goddelijke Kruisdrager. Zij is toch de gene, die ons de kracht van de genade vraagt en verkrijgt. Maria, onze toevlucht, onze hoop. Kruisweg in de C&rmelictenkerk te Hazerswoude-GroenendUk- Koninklijke belangstelling I Stadsschouwburg tc Amsterdam de Koningin Juliana en prins Bern- traditionele literaire galaavond by- haêrd hebben gisteravond in de I gewoond, waarmede ieder jaar de Nederlandse boekenweek, dit jaar de 21ste, wordt geopend. Weer waren talloze bekende Ne derlandse schrijvers en schrijfsters bijeen gekomen, samen met vele vooraanstaande figuren uit ons ge hele land. Zo zagen wij er o.a. de mi nisters Oals, Suurhoff, Van de Kieft, vertegenwoordigers van buitenlandse naties, onder wie een drietal ambas sadeurs, de commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, die de boekenweek aan het begin van de avond met een rede opende, en tenslotte diverse vertegenwoordigers van het Amsterdamse gemeentebe stuur. zoals burgemeester Am. J. d'Ailly en enkele wethouders. Het programma had dit jaar een nieuw karakter; een twintigtal Ne derlandse schrijvers en schrijfsters voerden een toneelstuk op, voor de ze gelegenheid speciaal geschreven door Cornells Veth. getiteld „het ge heim van den idioot", een parodie op de vroeger populaire melodrama's. a. Koolhaas voerde de regie, Lex van Delden schreef er wat kolder- muziek bij; het stuk werd voorafge gaan door een op vers geschreven proloog van de hand van Joost en gezegd door iemand, die in het pro gramma uitsluitend werd aangeduid als woordkunstenaar en sierspreker. Na afloop bleef het merendeel van de bezoeker, die de Stadsschouwburg opnieuw tot de laatste plaats toe be zet hadden tot de vroege ochtend bijeen voor het gebruikelijke schrij versbal in de ditmaal door Wim Bij moer versierde foyers en zalen van de Schouwburg. Op de foto ziet men koningin Juliana in gesprek met de auteur van het. stuk, Cornelis Veth, (rechts). In het midden de heer Cfar. Leef lang, voor zitter van de commissie voor de col lectieve propaganda van het Nederlandse boek. lijk laffer voor dan zij volgens een ooggetuigeverslag geweest moeten zijn. Zij waren immers met zijn vie- J ren en knuppels en hakbijlen waren hun wapens. Brunswijk kreeg men respect voor hem. Heel Noordduitsland viel hem als een rijke bruidschat in de schoot. Onder de indruk va-n zoveel machts- -uitbreiding trok de tegenpartij zich terug en berustte er in dat Willem de keizerstroon zou bestijgen. In het jaar dat Willem naar Rome. zou gaan om zich door de Paus tot keizer te laten kronen, brak er echter opstand uit in Westfriesland. Willem besloot eerst de binnenlandse zaken te rege len ©n daarna het harnas voor de hermelijnen mantel te verruilen. De expeditie mislukte en de verdwaal de Willem kwam by Hoogwoud el lendig om het leven. En vorsten en Paus wachtten in Rome 7 jaar tever geefs op de keizer, die christelijk Europa zijn edele trekken moest te ruggeven. Het onderschrift van dit geromanti seerde plaatje uit een oud vaderland se geschiedenisboek luidde: een van de moordenaars maakt aan Floris V de plaats bekend waar zijn vader be graven is. De meest gangbare lezing van de moord spreekt echter over een haardvuur, waaronder de graaf begraven werd en over een harte- kreet op.het sterfbed van een boet vaardige zondaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12