S)e CcidbeGcdJtarit I BEVOOROORDEELDE™ Mr. soenarjo baseert z n eis tot de doodstraf Verbijsterend Aüe [eiuigen legen Jungsch'ager zijn BETROUWBAAR De Nederlandse getuigenissen DEUGEN NIET Amerikanen aten er na 46 jaar aan Zuidpool kaas van Blijde thuiskomst na tropenreis Brits koningspaar VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13738 JUSTITIE Directeur: c M v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGKACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 2(1935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd.. f7.— p. kwart Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 1-50 PEN EIS IS NOG GEEN VONNIS en een officier van Justitie heeft altijd een streepje voor, als het erop aan komt om een verdachte zwart te maken. Maar het requisitoir van de officier van Justitie in het proces- Jungschlaeger te Djakarta heeft ons toch wel even verbijsterd. Hoe iemand de getuigen a charge, dus de bezwarende getuigen, die her haaldelijk hun vagen getuigenissen hebben ingetrokken en vervangen door nieuiwe, als „volkomen betrouw baar" kan kwalificeren, is ons een raadseL Hun getuigenissen kloppen 0 met elkaar, zei de officier en dus is het juist. Of zij ook kloppen met de feiten, komt er blijk baar niet zozeer op aan. Er waren zelfs getuigen van Neder land over gekomen om te bevesti gen, dat deze getuigenissen niet waar konden zijn, omdat de beklaagde in die tijd in Nederland vertoefde. Zij werden eenvoudig op zij geschoven, omdat zij onbetrouwbaar zouden zijn, want.de tegenovergestelde getui genverklaringen waren nu eenmaal betrouwbaar. Bovendien, zei de officier, de Ne derlandse getuigen kunnen zich best vergist hebben, want toen iedereen in Indonesië dacht, dat mr. Bouman (de verdediger) nog in het land was, zat deze allang in Nederland. Zo kan Jungischlaeger wel in Indonesië ge weest zijn, terwijl men meende, dat dat hij in Nederland was. Het zal ons nu niets meer verwon deren als wij vandaag nog mr. Soe- narjo in de straten van Leiden tegen het lijf lopen! Zoals gezegd: de eis van de officier is no£ geen vonnis en wij zullen dat vonnis dienen af te wachten, alvorens onze mening te vormen over de Indo^ nesische justitie. Als wij de kreten horen van de opgetrommelde demon stranten vóór en in het gebouw te Djakarta, bevangt ons de vrees, dat „Earbertje in elk geval moet han gen". En van ons zal dan verwacht worden, dat wij de nodige „realiteits zin" aan den dag leggen. Leon Jungschlager verbleekte gisteren toen de officier van justitie te Djakarta, mr. Soenarjo, zijn eis „de doodstraf" uitsprak. Het publiek reageerde op deze eis met een luid gejuich, dat pas verstomde nadat rechter Maengkom verscheidene keren om stilte had gehamerd, en de officier bezworen had kalm te blijven. De zaal werd ontruimd. Jungschlager en mevr. Bouman benevens enige leden van de KPM-directie die de zitting hadden bijgewoond, bleven op verzoek van de rechter wachten tot het publiek, dat het gehele gebouw vulde, was heengegaan. Uit het onderzoek tegen mr. Bou man kan de conclusie worden getrok ken, aldus mr. Soenarjo, dat deze vroegere verdediger, lang voordat het proces begon, contact heeft gezocht I de nodige tegenmaatregelen te ne- De tegen de heer Jungschlager te men ten opzichte van de Indonesische lI. knnfl haf ïriianflino Vi/miaU nVpr7npkf>n flfllf ?4 -r O .1 I Klacht bij Unci Djakarta geëiste doodstraf heeft het dagelijks bestuur van de Nederland se Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd aanlei ding gegeven aan de raad van minis ters het volgende telegram te zenden: „Diep geschokt door politieke straf vervolging van de onschuldige Neder landers Jungschlager en Schmidt, meent ons bestuur dat na het res pectvol optreden van Zijne Excellen tie minister Luns, thans spoedig een klacht moet worden ingediend bij de commissie der Verenigde Natie voor j Indonesië belast met het toezicht op en onderhouden met getuigen en per. I handhaving der fundameIueIe sonen, wier namen worden genoemd, mense,yke re|hten het m de processen-verbaal, hen daarna, Un:c.st^tuut b verder van mening, zodanig heeft beïnvloed, dat zij be loofden verklaringen voor de rechter Vaticaan UNO-lid? Kardinaal Valerio Valeri, die vroe ger verbonden is geweest aan het pauselijke staatssecretariaat, en thans prefect is van de Congregatie der Re ligieuzen, heeft er op gezinspeeld, dat het Vaticaan volwaardig lid van de Verenigde Naties zou willen worden. De kardinaal verklaarde donderdag, dat het vredesstreven van het Vati caan doeltreffender zou kunnen zijn als de stem van het Vaticaan „op het grote internationale forum" gehoord zou kunnen worden. De Heilige Stoel zou dan „aan de politici; die verant woordelijk zijn, voor de ernstigste be slissingen, het licht van een univer sele boodschap en de weldaden van eeuwen ervaring kunnen bieden". Algerijnse verzetsstrijd Meer dan 3.000 leden van het vreemdelingenlegioen en 600 Spahis voeren in het heuvelachtige gebied van West-Algerië, nabij de Marok kaanse grens, een grote operatie uit tegen opstandelingen, die uiaandag tezamen met inheemse deserteurs bij Sebedna elf Franse militiarcu dood den en woensdag een mislukt aan val deden op een militair convooi. In Öost-AIigerije zijn militairen ge steund door vliegtuigen, in gevecht met een sterke groep opstand ?ling£n, die dinsdag in een hinderlaag nabij el Milia twintig soldaten .doodde. Volgens te Algiers ontvangen berich ten hebben de verzetsstrijders in de afgelopen twee dagen 63 man ver loren. In gevechten bij Souk Ahras, in het gebied van de Tunesische grens, en bij Bougie, eveneens in Oost-Algerië zyn donderdag 31 verzetsstrijders ge sneuveld. Er werden zestig personen aangehouden. Dubbele portie kosmische stralen Een Britse geleerde, dr. Tommy Gold (35), heeft vcor de komende 24 uur een wilde magnetische storm in t heelal voorspeld, nadat de-intensiteit van de kosmische stra'ing van de zen gistermorgen meer dan verdubbeld werd. Deze magnetische storm zal volgens de geleerde een chaos brengen in de radioverbindingen. „Magnetische stor men komen gewoonlijk voor na een explosie op de oppervlakte van de zon, waardoor gassen worden vrijge maakt" aldus Gold. De vergrote intensiteit van de kos mische straling begon gistermorgen omstreeks kwart voor vier en duurde twee uur. In Hongkong viel de radio onmiddellijk uit. Evenals de radio- telefonische verbindingen Engeland Ver. Staten en EngelandCanada. Een zo grote intensiteit van de kos mische straling van de zon is nog nooit voorgekomen. In 1949 is een tijdelijke verhoging van de intensi teit met 40% geconstateerd. VOLKOMEN BETROUWBAAR. In zijn requisitoir heeft de offi cier van Justitie één ding voorop ge steld, nl. dat hij de verklaringen van de Nederlandse getuigen a décharge niet wenst te geloven, omdat hij af gaat op wat getuigen als Manoppo en Tomasoa die naar hy zei „volko men te vertrouwen" zijn hem heb ben verteld. „Jungschlager heeft al het ten laste gelegde ontkend", aldus de of ficier in zijn requisitoir, „maar vol gens mij dient deze ontkenning hem nergens toe, om dat „ten volle be trouwbare getuigen" onder ede be zwarende verklaringen tegen hem hebben afgelegd". Deze „betrouwbare getuigen" waren volgens de officier Manoch, Amiroeddin en Tomasoa. Hun verklaringen zijn verstrekt door Manoppo (gehoord achter gesloten deuren), Bolang, De Bont en Haris Bin Soehaemi. „De verklaringen van deze getui gen zijn zó ernstig, dat de vraag rijst of zij ten volle betrouwbaar zijn. Men zou geloven, dat Manoch's verklarin gen fantasie zijn, maar voor hen, die rapporten ontvangen over subversieve activiteiten zijn deze getuigenverkla ringen geen geheim", aldus spr. „Als wij denken aan de strijd tussen Ne derland en Indonesië vóór de soeve reiniteitsoverdracht, het standpunt van de Nederlanders en enige groepen Indonesiërs jegens de oprichting van de republiek en de gebeurtenissen sinds de soevereiniteitsoverdracht, zijn de verklaringen van Manoch lo gisch en aanvaardbaar". Politie ontkent. „De verdedigster zal misschien gen, dat Manoch een medewerker van de politie is; de politie ontkent dit. De verdediging heeft gezegd, dat zij in het bezit is van een lijst van mensen, die betaling ontvangen van de politie. Ik heb dit onderzocht, het is een lijst van kosten voor eten voor gevangenen, onder wie Manoch. Maar Maastrichtse pensionhouder Pantus, die verklaard heeft, dat Jungschlager tussen mei 1950 en juni 1951 in zijn pension vertoefde (de getuigen a charge beweerden Jungschlager in die tijd in Indonesië te hebben gezien) kunnen onjuist zijn om Jungschlager een alibi te verschaffen. De Nederlandse getuige Bertin kan ook niet geloofd wordenomdat zijn verklaringen in strijd zijn met die van de getuigen a charge. Hieruit meende de officier te moeten conclu deren, dat de pogingen van de ver dachte en de verdediging om een alibi te bewijzen volledig zijn mislukt. Dan is er de kwestie, dat vele. ge tuigen (o.m. Baden, Ulmer en Bar- key) tijdens het proces hun aanvanke lijk belastende verklaringen voor de politie herriepen, omdat zij door mis handeling gedwongen waren onwaar heid te spreken. „Het is echter ndet mogelijk", al dus de officier, „dat men een -ver haal fantaseert, dat klopt met de fei ten, alleen omdat men wordt gesla gen. De officier achtte bewezen, dat er in de gevangenis een lek was ge weest en dat de getuigen in verbin ding hadden gestaan met de verdedi ging. De verklaringen van de andere Ne derlandse getuigen Verschoor, Koen- ders, Van Tuin, Duitz, Wierda, Pe- reira, Hovenier, Rensen en Van Buu- ren, ook deze werden alle in twijfel getrokken omdat deze getuigen bang waren voor de gevolgen na hun te rugkeer in Nederland, omdat beken nen een vernedering voor Nederland zou betekenen en omdat (natuurlijk!) Manoch, Tomaso en Amiroeddin het volle vertrouwen hebben. MR. BOUMAN. De officier ging uitvoerig in op de A j ding te Djakarta het thans wenselijk al te leggen, die afweken en in stryd maakt daJt deze rechteschending by het internationale gerechtshof aan- waren met de waarheid. zelfs al zou Manoch een informant j vlucht van mr. Bouman, die bewe- van de politie zijn, zouden zijn verkla- zen heeft dat men gemakkelijk Indo- ringen dan per se op fantasie berus- nesië in en uit kan gaan, zonder me ten? j deweten van immigratie-, politie of andere overheidsinstanties. En als het mogelijk is, aldus con cludeerde de officier van justitie, dat iemand in Nederland is, terwijl men meent, dat hy nog in Indonesië is, dan is het ook mogelijk, dat iemand in In donesië is, terwijl hij officieel in Ne- NEDERLANDSE GETUIGEN ONBETROUWBAAR. De verklaringen van de Nederland se getuigen a décharge achtteMe offi cier daarentegen onbetrouwbaar. De j der land zou moeten zijn. GROEPJE REACTIONAIREN. Terugkerende tot de zaak zelf, zeide de officier van Justitie, dat Nederland na 1945 eerst weer wilde overheer sen, rhaar dat dit voornemen misluk te en dat de soevereiniteit werd over gedragen. Er bleven echter Neder landers en groepen, „bestaande uit reactionairen, kapitalisten en militai ren", die dit niet konden aanzien en omdat zij aan de RTC waren gebon den, moesten zij na het falen van Westerling, Sultan Hamid, Andi Azis en Soumokil, een andere weg inslaan, een duistere weg. En dat is de basis geworden van de onrust, die in verscheidene delen van Indonesië heerst, aldus mr. Soenarjo. Illegale activiteit. „Nadat de Nederlanders in dit geval natuurlijk niet de Nederlan se regering, maar de militaire kliek, die gesteund werd door ae reactionairen in 1949 hadden begrepen, dat de vrijheid van Indonesië niet langer kon worden tegengehouden, zijn de oud-leden van de NEFIS door heel Indonesië verspreid met instructies, die niet best waren voor de republiek. En nadat de vrijheid een feit was ge worden, werd hun activiteit opge voerd en explodeerde deze in de aan val op Bandoeng door de AP RA. Toen die faalde, besloten zij hun strijd ille gaal voort te zetten met een onder grondse beweging en op lange ter mijn. Geheime'genootschappen als de NJGO, White Eagle e.a. tonen hun activiteit. Indien de Apra-aanval op Bandoeng zou zijn geslaagd zou West-Java het eerste de facto-gebied van de Negara Islam zijn geworden. „In dit grote I verband was Westerling bij deze actie slechts een pion, een instrument van de kolonialen die niet willen dat In donesië een volkomen vrij en sterk land- wordt". „De misdaden die zijn bedreven zijn zeer ernstig. Temeer, wanneer wij bedenken hoe groot de gevolgen zijn van deze daden, die we nog voelen en die nog niet ten einde zijn. De onrust die de Islamorganisaties in verschei dene streken teweegbrengen, moor den, roof, dit -is alles een gevolg van de activiteiten van de NIGO. Wapens, munitie, proviand zijn zo verdeeld, dat zij die de staat haten, veel gele genheid kregen om de staat te scha den. Wat is het motief geweest voor be klaagde om te doen wat hij heeft ge daan? vroeg Soenarjo zich af. „Volgens mij was hij als oud-mili- 'tair verplicht de opdrachten van zijn meerderen uit te voeren. Hij heeft misdaden bedreven omdat hij voelde dat hy moest werken in het belang \an zijn land". Het pleidooi zal op 8 maart wor den gehouden. hangig wordt gemaakt Telegram aan minister Luns. De Haagse afdeling van het Vetera- nenlegioen Nederland heeft het vol gende telegram gezonden aan minis ter Luns: „De afdeling 's-Gravenhage vap 't Veteranenlegioen Nederland dringt houding. Verzoeken ook de hier" te lande in opleiding zijnde Indonesische cadetten en adelbor sten het land uit te wijzen." Mollet stelt vertrouwenskwestie De Franse premier, Guy Mollet, heeft het bestaan van zijn drie weken oude regering op het spel gezet door de vertrouwenskwestie te stellen met betrekking tot een regeringsvoorstel voor een betaalde vakantie van drie weken voor alle Franse werknemers. De huidige wetgeving voorziet in twee weken betaalde vakantie per jaar. De premier stelde voor, dat dins dag zal worden gestemd. De vertrouwenskwestie is gesteld omdat de commissie voor arbeids zaken van de Assemblée een amen dement op het regeringsvoorstèl heeft ingediend dat, wat betreft de toekenning van extra vakantiedagen voor langdurige arbeid by één en dezelfde werkgever en voor werkende moeders met kinderen iets edel moe- er bij Uwe Excellentie op aan, on- diger is dan het regeringsvoorstel. NEDERLANDS ZUIVELROEM Overblijfsel van Scott's expeditie Aan de Zuidpool heeft de beman- o ning van de Amerikaanse marine met in 1932 echter over naar Lekkerkerk smaak een Hollands kaasje opgepeu- j waar de goede naam van de firma in nog bestond met de goede kwaliteit van het produkt te feliciteren. De firma was in de tijd dat Scott naar de zuidpool ging gevestigd aan Boompjes. De afdeling kaas ging zeld, dat gevonden werd in de hut van de Britse poolreizer Scott, waar het 46 jaar lang onaanegroerd bleef liggen. Een expeditieleider, die er van ge proefd had, vond de smaak verba zingwekkend. Hij schreef een brief aan het hoofdkwartier van de expe ditie te New York om het feit te vermelden. De kaas was wel droog, schreef de man, maar smaakte voortreffelijk. Het produkt droeg het merk van de Rotterdamse firma Verschure en hij verzocht de firma als zy tenminste de nieuwe firmanaam bewaard bleef. HOE wordt het weer In de Londense „Gullhall" is koningin Elisabeth n en prins Philip een „welkom thuis'Munch aangeboden. Op deze foto, die bij de aankomst van het koninklijk paar werd gemaakt, zien we v.ï.*» r. komp"m-moeder Elisa beth; de lord mayor van Londen, Alderman Cuthbert Ackroyd: konijn El'sabeth H; prins Philip; de echt- genote van de lord mayor en prinses Margaret. De rassenkwestie in Alabama Naar aanleiding van de boycot door negers van de plaatselijke autobus diensten te Montgomery, in de Ame rikaanse staat Alabama, zijn donder dag ongeveer negentig neg» rs gear resteerd, onder wie een vijfentwin tigtal predikanten. De betrokkenen waren door een „grand jury' 'in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van een anti-boycotwet. Adam Clayton Powell, een neger- ofj evaardigde voor de democratische party in het Congres, heeft telegra fisch president Eisenhower om be- scnerming voor de arrestanten ver- ze* ht. Hij noemde de arrestatie van negerpredikanten „een nieuw diepte punt in Amerikaanse barbaarshe d Mensen op 'n ijsschots Vanaf de vuurtoren Hirtsholm, voor de Deense noord-oost-kust in het Kat tegat, zijn donderdagnamiddag acht tot tien personen waargenomen, die op een ijsschots in noordelijke rich ting dreven. Aan de schepen in het betrokken gebied is verzocht naar deze mensen uit te zien. De vorst zit nog stevig Sinds gisteren is de luchtdruk bo ven Midden-Europa geleidelijk geste gen. Daardoor ontwikkelde zich boven Duitsland een nieuw hogedruk- gebied, waarin de temperaturen van nacht bij heldere hemel en weinig wind daalden tot 25 a 27 graden onder nul. In ons land varieerden de minimum temperaturen van min 15 tot min 18 graden. Alleen hier en daar langs de kust vroor het wat minder. Door de aanwezigheid van het nieuwe hogedrukgebied boven Duits land zal het weer in onze omgeving nog maar weinig verandering onder gaan. De komende nacht zal het wederom op vele plaatsen streng vriezen. Het is evenwel mogelijk, dat wolkenvel den, die samenhangen met een storing in de bovenlucht, de nachtelijke af koeling hier en daar wat temperen. Onder invloed van een depressie bij Spanje wordt thans warmere lucht uit Afrika in de richting van Italië getransporteerd. Ver westelijk op de Oceaan komen thans een serie depressies voor, die het hogedrukge bied ten zuiden van IJsland geleide lijk aantasten. Deze ontwikkelingen hebben echter nog geen directe in vloed op het weer in Europa. (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. 2 Hier en daar overdrijvende wolkenvelden. Geen neerslag. Vannacht overwegend strenge vorst, morgenmiddag matige tot J lichte vorst. Matige en later af en toe vrij krachtige oostelijke wind. i 25 Febr.: zon op 7.39, onder 18.13; maan op 17.58, onder 6.52. Hoogwaterstanden 25 Febr. v.m. 2.45; n.m. 2.45. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —10 STOCKHOLM vrijw. onbew 18 OSLO licht bewolkt 21 KOPENHAGEN mist 9 ABERBEEN licht bewolkt 2 DUBLIN zwaar bewo'.kt 2 LONDEN half bewolkt 4 AMSTERDAM onbewolkt 15 BRUSSEL onbewolkt 18 PARUS nevel —12 BORDEAUX nevel 6' GRENOBLE NICE geheel BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO zwaar ROME geheel WENEN INNSBRUCK nevel bewolkt mist nevel nevel nevel nevel bewo'kt bewolkt nevel mist IN NEDERLAND OM 7 UUR. weer wind temp. min. temp. DEN HELDER: onbewolkt matige o 9 9 YPENBURG: licht bewolkt matige no —16 —16 VLISSINGEN: onbewolkt matige ono —13 —13 EELDE: vrijwel oribew. zwak ono —16 —16 DE BILT: - onbewolkt matige nno —16 —17 TWENTHE: onbewolkt zwak no —15 —15 EINDHOVEN: zwasr bew. zwak o —17 —17 VLIEGVELD LIMBURG: geheel bew. matige ono —12 —18 Korrelt je Met geweld kan men p- Mzen ver woesten, maar zelfs nog geen var- kensstal opbouwen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1