3)e ÊeidóeSou^a/nt De eigenmachtige verbreking van de UNIE-BAND KAPOTTE UNIE-BAND Zonder precedent in het internationaal verkeer BOVENDIEN: SLECHT VOORBEELD VOOR DE WERELD Ontp'offina te Buenos Aires Luchthulp voor Italiaanse dorpen Vliegtuig-drama in de woestijn Ook Boeïganin verloochent Stalin Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 137:6 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGKACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 203003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Adverterfties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes 1.50 „Een hoogst ernstige zaak", zo kwalificeerde een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren het eenzijdig opzeggen van de Unie door Indonesië. Gistermorgen heeft de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een nota van de Indonesische regering overhandigd, waarin het besluit tot uittreden van de Unie officieel wordt medegedeeld. De Nederlandse woordvoerder gaf verder o.a. als commentaar: „De een zijdige onttrekking aan plechtig aangegane overeenkomsten als deze is zonder precedent in het internationaal verkeer in vredestijd en levert een slecht voorbeeld aan de wereld". NIET GERECHTVAARDIGD ming met Nederland zoekt, deze ook I kan vinden", aldus de woordvoerder. „Deze rechtsschennis door Indone- In de Indonesische nota, die gister- sië, aldus de woordvoerder, treft de morgen werd overhandigd, werd mee- Nederlandse regering bijzonder, om dat de vertegenwoordigers van dat land nog tijdens de conferentie te Genève de nadruk plachten te leggen op de noodzaak voor beide landen, elkander vertrouwen te schenken. De unilaterale verbreking van het unie band is ook niet gerechtvaardigd omdat Nederland steeds bereid is ge weest en nog steeds genegen is in ge meenschappelijk overleg met Indo nesië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de onder linge betrekkingen". „Het in 1954 reeds gesloten protocol tot opheffing van de Unie en daar mede samenhangende overeenkom sten en de bereidheid om bovendien een regeling' te treffen ter vervan ging van de financieel-economische overeenkomst, waarvan in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische regering, die ter zake werkelijk overeenstem- Poujadistische obstructie gedeeld dat Indonesië zich niet meer gebonden acht aan het Uniestatuut In de nacht van dinsdag op woens dag is te Buenos Aires een ammu- nitie-opslagplaats van het leger in de lucht gevlogen. Volgens in dit gebied op post staande militairen is het in de lucht vliegen door het ont ploffen van een krachtige bom ver oorzaakt. Volgens de eerste politie'- crichten zijn er geen slachtoffers te be treuren. Verslaggevers, die zich naar het toneel van de ontploffing wilden be geven, werden door schildwachten teruggezonden, omdat het „militair gebied" betrof. De ontploffing had te middernacht plaats. Schildwachten grepen een zich ter plaatse bevindende politie man en zij waren op het punt hem De aanhangers van Poujade in de I °fC'" Franse Nationale Vergadering heb- Saar-overl eg in Maart verder Pineau en von Brentano, de minis- I ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en van West-Dui sland, zijn gisteren in Parijs niet tot over eenstemming gekomen over de toe komst van het omstreden Saargebied. Maar op 3 maart zullen zij in Bonn opn'euw bijeenkomen. Deskundigen zul'en dit nieuwe gesprek voorberei den. Het Saargebied wenst aansluiting bij West-Duitsland. Men verwacht, dat de Fransen hierin zullen toestem men, als een regeling getroffen kan worden ter verzekering van hun gro te economische belangen in het Saar gebied. De deskundigen bespraken giste ren de Franse eis betreffende een verdrag op lange termijn, dat hun zou toestaan het Warndt-kolenbek- ken verder te exDloiteren. Ook be handelden zij de Franse e:s, dat de aanslu'ting van de Saar bij Duitsland in somm'ge opzichten nog zal wor den vertraagd. Een Duitse woord voerder zei, dat Frankriik om een uitstel van tien jaar heeft verzocht, utll ulliMW ...wuvMvn-Bvv terwijl von Brentano er op aandrong, commissie van onderzoek heeft ver- dat de Saar reeds over twee jaar bij klaard, dat het vliegtuigongeluk van Duitsland zal worden gevoegd. Lr 18 januari in Slowijkije, waarbij 22 zou echter volgens de Westduitse doelen vielen, een gevolg is geweest zegsman een compromis te bereiken van een botsing met een Amerikaan-1 zijn. se propagandaballon. Op de dag van het ongeluk zouden FraiKPn 111 Vietnam nl. in het gebied, waar het vliegtuiguc ricillvCII lil lCLliam neerstortte, ballons waargenomen j zijn. Niet ver van de plaats van de en alle daarna gehechte overeenkom sten en briefwisselingen. De Indone sische regering aldus de nota acht deze overeenkomsten en brief wisselingen dan ook vervallen. In de nota deelt de Indonesische regering voorts mede, dat zij bereid is kwesties, die rechtstreeks de be langen van Nederland raken, indien dat nodig mocht blijken, langs de ge bruikelijke diplomatieke kanalen in behandeling te nemen. Een wetsont werp tot opzegging der RTC-accoor- den is gisteren reeds voor spoed eisende behandeling bij het Indone sische parlement ingediend. Was 't een propagandaballon? Een officiële Tsjechoslowaakse De Franse regering heeft van Viet- ramp waren overblijfselen gevonden 1 nam het verzoek on'vangen het ex- van een ballon, waarmee het vieg- tuig kennelijk in botsing was geweest De vier mensen die het vliegtuig ongeluk overleefden hebben welis- j waar verklaard geen ballon gez:en 1 te hebben, doch het zicht was slechts ongeveer 15 meter geweest. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat er „geen enkel bewijs" was, dat een Ameri kaanse ballon het ongeluk heeft ver oorzaakt ben dinsdag voor de tweede maal dankzij hun obstruc iepolitiek kun nen voorkomen, dat de vergadering zich ui'sprak over het al dan niet geldig zijn van de verkiezing van hun afgevaardigde Lionel Cottet. Zoals bekend zijn reeds twee van de 52 Poujadisten, d"e oorspronkrij-k wa ren geko-en, van hun zetel vervallen verklaard. Door een eindeloos debat- en door telkens nieuwe kwest'es aan de or de te stellen zorgden de Poujadisten, dat er met gestemd kon worden. In zes uur dienden zij elf moties in met de bedoeling tot verdaging van de vergadering te komen. Achtereenvol gens stelden zij de verkiezingen in Algeriël de toestand in Noord-Viet- nam, Frans Equatoriaal-Afr;ka en de situatie St. Pierre et Miouelon, een kleine Franse kolon'e in de mondmg van de St. Laurens (Canada), aan de orde. Als de actie van de Poujadisten ook wee" sdag succes heeft, kan de kwes^> Cottet pas over tien dagen weer in behandeling worden geno men. dat hij ondervraagd zou kunnen worden. Inwoners van het district in het noorden van Buenos Aires, waar de ontploffing plaats vond, zeiden voor en na de ontploffing schieten te heb ben gehoord. Er werd voorts een echtpaar, waar van de identiteit niet nader is vast gesteld, gearresteerd. De echtelieden waren gesignaleerd, toen zij, enkele seconden voor de ontploffing, hard van de plaats, waar deze zou plaats vinden, weg liepen. Het echtpaar verklaarde bij ondervraging dit te hebben gedaan omdat een electrieien van de opslagplaats had verklaard, dat „een bom op het punt stond te ontploffen". Kolonel Victor Gonzalez, onder minister voor het leger, verklaarde later tegenover verslaggevers: „In dien volledig bewezen was, dat ar restanten de ontploffing hadden ver oorzaakt, zouden zij ter plaatse zijn terechtgesteld". (Aan de Argentijnse veiligheidstroepen is twee weken ge leden ópgedragen zo nodig te schie ten, om sabotagedaden te voor komen). Slechts het uiterste puntje van het staartstuk rest er nog van de Douglas DC 6 van de Franse „Intercontinental Air Trahsport" Maatschapnij. De rest van het toestel ligt volkomen uiteengeslagen in het zand van de woestijn bij Cairo. Volgens ooggetuigen werd er tijdens het rondcirVen boven Cairo een vleugel met twee motoren van het toestel afgerukt. Bij het neer komen veranderde de machine op slag in een vlammenzee. Acht pass-mers en zes leden van de bemaling ontsn"Tit«n de dood: 50 •■"•rloren het leven. Het toestel was onderweg van Indochina naar Parijs. peditieleger te laten vertrekken zo wordt uit welingelichte bron te Pa rijs vernomen. In de akkoorden van Genève is bepaald, dat Frankrijk zijn troepen uit Vietnam, Laos en Cambodja zou terugtrekken als deze landen daar toe de wens te kennen zouden geven. Vietnam heeft dit nu gedaan. Fhankrijk heeft het verzoek in studie. Boelganin sloot zich ook aan bij de verklaring van partij.eider Kroestsjef, dat het communisme spoedig het „wankele" kapitalisme zal kunnen inhalen, voorbijstreven en overwin nen door middel van een vreedzame economische mededinging. De premier zei, dat de Sowjet-Unie alle landen vóór is wat de vreedzame toepassing van de kernenergie betrelt. Hij drong er bij zijn toehoorders op aan al het moge.ijke te doen om deze voorsprong te behouden. De „verering van het individu" was eerder aangevallen door drie van de meest vooraanstaande oude bolsje wieken Mikojan, Molotof en Kaga- novitsj. De laatste is een vroegere zwager van Stalin. Boelganin verklaarde zioh bereid om de macht, die hij als Russisch premier heeft, te blijven delen, zoals dit in de laatste jaren gegaan is. „Alle belangrijke beslissingen wor den genomen op de grondslag van een diepgaande en kritische uitwisse ling van gezichtspunten", zei Boel ganin. Hij voegde er aan toe, dat het Oerwoud-opstand in Brazilië In noordelijk Brazilië is een ma joor van de Braziliaanse luchtmacht, genaamd Haroldo Coimbra Veloso, opgestaan tegen het wettig gezag en houdt met zijn aanhangers de meer dan veertig duizend inwoners tellen de stad Santarém aan de Amazone in zijn macht. Zijn collega in de „oer woudopstand" „majoor Paulo Victor, heeft het nabijgelegen Belterra tot zijn bolwerk gemaakt. Deze Victor was oorspronkelijk uit Rio vertrokken om Veloso en de eveneens opstandige kapitein José Chaves Lameirao, die met valse pa pieren per vliegtuig uit Rio waren gevlucht, met een handjevol soldaten gevangen te nemen. Maar hij kweet zich slecht van zijn taak en sloot zich bij de opstandelingen aan. Aardbeving in Turkije Door een aardbeving is maandag nacht een deel van de oude Byzan tijnse stadsmuur in Istanbul inge- s'ort. waardoor vier mensen gedood werden. In het gebied van Esk'sehir wer den meer dan duizend hui zen" in ne gen dorpen vernield. Ook wi«l hier nog een dod-* te betreuren. -Bé'schó- len ;n dit gebied waren dinsdag ge sloten. Dit is een van de 38 bevolkingscentra, welke in de Italiaanse provincie Avezzano in het Abruzzen-gebied door zware sneeuwval volkomen geïso leerd raakten, gezien vanuit een vliegtuig, dat voedsel, medicamenten en kleding uitwierp voor de bewoners die reeds 20 dagen volkomen van de buitenwereld afgesneden waren geweest. De kleine zwarte stipjes op de voorgrond, zijn de bewoners, die rondom de aanvoerde leeftocht bijeen stromen, ploeterend door de manshoge sneeuw. Hoewel een zeer groot deel van Italië zeer van deze bittere winter heeft te lijden, zijn het voornamelijk de dorpjes in het Abruzzen-gebergte, die het bijzonder moeilijk hebben. Een korte periode van iets beter weer heeft nu echter aanvoer van levens middelen door de lucht mogelijk gemaakt. Rusland heeft voorsprong in kern-energie Ook maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft nu een aanval gedaan op het één-leider-stelsel uit de tijd van Stalin. Tijdens een rede op het twintigste congres van de communistische partij beloofde Boelganin gisteren plechtig dat de collectieve leiding in de Sowjet-Unie zal voortduren. Hij verklaarde dat er geen terugkeer zal zijn naar „de cultus van het individu". „vasthouden aan de Leninistische principes van collectief leiderschap en de regels van de partij zal waar borgen, cat er in de toekomst geen ernstige fouten worden gemaakt". Hij verklaarde, dat ook de nood zaak bestond van een nauwer contact met het volk. Boelganin nam het woord om for meel het nieuwe vijfjarenplan in te dienen, waarvan bijzonderheden reeds gepubliceerd zijn. Hij onthu.de dat de buitenlandse handel van de Sowjet-Unie over 1955 bijna het dubbele bedroeg van het cijfer van 1950. Ondanks Amerikaanse druk waren volgens de Sowj et-premier vele kapi talistische landen er zeer in geïnte resseerd hun goederen aan Rusland te verkopen en op hun beurt Sowj et- goederen te kopen. De handel met deze landen is dan ook aanzienlijk toegenomen in plaats van vermin derd, zei Boelganin. Zelfs Trotski wéér in genade? De vernietiging van de Stalin-mythe door zijn opvolgers in het Krem in zal er misschien binnenkort toe lei den, dat oude communisten, die door de overleden Russische dictator zijn veroordeeld en weggezuiverd als „verraders, nietswaardiger dan onge dierte", weer in de gunst komen. Westerse waarnemers achten het zelfs mogelijk, dat als gevolg van de opzienbarende ommekeer in Moskou, die communisten in ere zullen worden hersteld, wie hun trouw aan Leon Trotski als misdaad is aangerekend. Trotski, Stalins belangrijkste mede dinger naar de leiding in de commu nistische partij na Lenins dood, werd door Stalin verbannen en later in Mexico vermoord. Vice-priemier Mikojan heeft de vorige week de stoot gegeven tot de hierboven geformuleerde veronder stellingen, toen hij op het partijcon gres van de Russische communistische partij zei dat in het verleden tal van oude Bolsjewiki „ten onrechte tot vijanden van het volk zijn verklaard". Het orgaan van de partij, de Pravda, heeft gisteren nieuw voedsel aan de gissingen gegeven door in een artikel „de revolutionaire verdiensten" van Bela Kun te eren. Weer een held Bela Kun, een van de eerste volge lingen van Lenin, had de leiding van de bloedige, kortstondige communis tische revolutie in Hongarije in 1919 Hij werd in de communistische wereld als een held vereerd, tot hij in de jaren, dertigde Komintern in on genade viel en onder gelvüm-unnige omstandigheden in Siberië stierf. Vaccin-Salk geen gevaar meer Het vaccin-Salk legen kinderver lamming kan nu als veilig worden beschouwd. Dit zeggen twaalf des- kund gen in een rapport dat door de Wereldgezondheidsorganisatie gepu bliceerd is. De deskundigen adviseren landen, waar veel kinderverlamming voor komt, zo spoedig mogelijk over te gaan tot gebruik van het vaccin- Sqlk, dat in Amerika, Canada, Dene marken, Duitsland en Zuid-Afrika goede resultaten heeft afgeworpen. Als de produktie gebeurt door goed geschoold personeel en met goede apparatuur, is de kans op ongelukken kjein Het is nog niet bekend hoelang men immuun blijft. Dat zal de tijd moeten leren. Amerikaanse hulp met de kou De V.S. zijn bereid aan de Europe se landen die door de koudegolf zijn getroffen, met inbegrip van de volks democratieën, hulp te verlenen, zo heeft het „statedepartment" bekend gemaakt. Aan de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in Londen Parijs, Den Haag, Brussel, Luxem burg, Kopenhagen, Oslo, Bonn, We nen, Belgrado, Boekarest, Boedapest, Praag, Warschau, Anthene, Ankara, Tijdens het repareren van de verwarmingsinstallatie in zijn auto, is de 49-jarige landbouwer N. G. Kis- temaker te Kolhorn, door de uitlaat gassen van de draaiende motor be dwelmd geworden en voordat men hem vond, aan de gevolgen hiervan overleden. HOE wordt het weer? (Ge'dig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Enkele overdrijvende wolkon- velden. Overwegend droog. Mati- ge tot strenge vorst. Aanvankelijk nog af en toe vrij krachtig, overigens matige oostelijke wind. Rome Madrid en Lissabon is opdracht j ®en uur n gegeven om aan de regeringen der getroffen landen mee te delen, dat de V.S. gaarne willen helpen de nood te lenigen en de schade te herstellen. Ook hebben de betrokken diplomaten instructie gekregen, zo spoedig mo gelijk mee te delen, op welke wijze hulp kan worden verleend. 23 Febr.: zon op 7.43, onder 18.09; maan op 15.10, onder 5.54. Hoogwaterstanden 23 Febr. v.m. 0.45; n.m. 1.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- DODELIJKE VERSTROOIDHEID. De 64-jarige L. G. van Noorden uit Den Bosch, diè maandagavond mid den op de rijbaan van de Oude Vlij- menseweg liep en niet reageerde op de signalen van een met geringe snel heid naderende bestel-auto, is door de wagen gegrepen en dermate ge wond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis in Den Bosch aan de I WENEN gevolgen van de aanrijding is overle- INNSBRUCK den. ■eer temp. HELSINKI onbew. —17 C. STOCKHOLM zwaarbew. —10 OSLO nevel —13 KOPENHAGEN zwaarbew. 6 ABERDEEN sneeuw 1 DUBLIN geheel bew. 1 sneeuw 2 sneeuw 9 nevel 12 nevel 10 zwaarbew. 6 nevel 6 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO regen sneeuw nevel nevel Poolsneeuw nevel licht bew. 14 Geen verandering De laagste temperaturen werden vanmorgen gemeld uit Noord-Sc?n- dinavië, waar het plaatselijk meer dan 30 graden vroor. In Oost-Polen werden temperatu ren van omstreeks 20 graden onder nul gemeten. In Zuid-Duitsland en Noordoost-Frankrijk vroor het van nacht minder evenals in het zu den van Nederland In de noordelijke pro vincies daarentegen was het weer iets kouder als gevolg van aanvoer van een nieuwe hoeveelheid koude lucht uit Oost-Europa. Een diepe depressie op het weste lijk deel van de Oceaan veroorzaak te stormachtige zuidelijke tot zuid oostelijke winden, waarmede warme lucht van de omgeving van de Azo- ren in de richting van IJsland en Groenland wérd getransporteerd. Een station aan de westkust van Groen land meldde vannacht een tempera tuur van 16 graden boven nul. In West-Europa worden de komen de 24 uur slechts geringe veranderin gen in de weertpestand verwacht. Dat betekent dat de vorst nog onvermin derd aanhoudt. ROME IN NEDERLAND Vanmorgen 7 uur: weer wind temp. temp. DEN HELDER: driftsneeuw krachtige-ono YPENBURG: geheel bew. krachtige-no —8 —10 VLISSINGEN: geheel bew en nevelig matige-ono 6 9 EELDE: geheel bew: na sneeuw matige-ono 11 11 DE BILT: lichte sneeuw matige-ono —7—9 TWENTHE: geheel bew. matige-no 10 10 EINDHOVEN: licht bew. matige-ono 10 11 VLVD. ZD. I.TMBURG onbew. en nevelig matige-ono —13 ->-14 Korreltje Zuinigheid is de rijkdom der armen en de wijsheid der rijken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1