3)e CddóeSoti/fco/nt Nieuws van het koude-front De neergestorte Franse Constellation Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 47sie JAARGANG No. 13735 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs «0.55 p. w, f2.35 p. mod, f7.— p.kwart. Franco p.p.f 7.40 - Advertenties: 17 et.p. m.m. Telefoontjes 1.5* BREUK MET HET VERLEDEN7 HET TWINTIGSTE CONGRES van de Russische communistische partij is een belangrijke bijeenkomst De barre k(m blijft aanhouden en geworden. Men heeft er Stalin be- daarmee houdt de stroom van berich- graven, voor de tweede maal en nu ^en over Djeuwe sneeuwval, lawines waarschijnlijk voorgoed. Tijdens zijn en slachtoffers van de koude gelijke leven zorgde Stalin er zelf wel voor, tred. Stijgende dodencijfers dat hij de absolute heerser bleef over het denken van de Russenwat hij zei was onfeilbaar, wat hij schreef en liet drukken was onaantastbaar voor nu en in alle eeuwigheid. Na zijn dood keken de leiders elkaar eens aan en meenden goed te doen, de kaarsjes bij zijn nagedachtenis maar branden de te houden en het wierookvat rij kelijk te zwaaien. Maar wat gebeurt er nu op 0 het congres te Moskou? j Daar komt zowaar Mikojan be togen, dat Stalin het mis had en dat diens uitspraken niet allemaal juist waren. Bovendien had Lenin het prin cipe van het collectieve leiderschap verkondigd en daar was de laatste 20 jaren niet veel van terecht gekomen. Dit principe was nu weer in ere her steld. Wij weten niet of deze uitspraken van Mikojan, die blijkbaar namens de opperste leiding in de Sowjetstaat werden gedaan, sensatie hebben ge wekt bij de leden van het rode con gres, maar zij hebben zeer zeker fu rore gemaakt aan deze zijde van het IJzeren Gordijn. Er blijkt n.l. uit, dat het Kremlin gebroken heeft met het verleden en lak heeft aan wat vadertje Stalin in dertijd heeft gezegd en gedaan. Geen verheerlijking van één man, wiens wil wet is, maar een gezamenlijk dragen van de verantwoordelijkheid. Geen rigorisme meer tegenover ande re gelijkgezinde stromingen, zoals bfjv. in Joego-Slavië. Het Tito-isme was onder Stalin een gruwelijke zon- j de; vandaag niet meer, met Tito isi het weer koek en ei. Maar ook met andere liniks-georiënteerde stromin-1 gen moet vrede gesloten worden (met de socialisten bijv. in de diverse lan-1 den van Europa). De idee vai\. het „volksfront" wordt weer opgerakeld en geliefkoosd. Kortom op dit congres is wel dui delijk naar voren gekomen, dat de Russen menselijker willen worden, vriendelijker en verdraagzamer. De reizen van Kroestjef en Boelgamn waren daar reeds een uitvloeisel van. Voorlopig staan we er nog scep tisch tegenover; wij willen de fraaie redevoeringen eerst wel eens zien re sulteren in daden. De „geest van Ge neve" is nog niet vergeten; die leek ook zo mooi, maar in de praktijk kwam er niets van terecht. Zal het nu anders zijn? Sinds 1 februari zijn minstens 26 personen in West-Duitsland door be vriezing om het leven gekomen. In Denemarken zijn tot dusver 34 personen tengevolge van de koude om gekomen. In Frankrijk zijn in de afgelopen 24 uur tenminste zes personen aan de Jcou ten slachtoffer gevallen. Uit het zuid-westen van Frankrijk werd maandagavond zware sneeuwval ge meld. Gevreesd wordt voor grote over stromingen wanneer het gaat dooien. De pogingen om bergwegen in Midden- en Zuid-tlalië, waar honder den dorpen al drie weken van de bui tenwereld zijn afgesneden, vrij te maken, zijn door nieuwe sneeuwval belemmerd. Te Roccapia werden tien woningen door een lawine bescha digd. Uitgehongérde wolven drongen in de dorpen door. Volgens o*ciciële gegevens zijn deze maand in Italië tachtig mensen van koude omgeko men. Het aantal doden tengevolge van de koude in Oostenrijk is niet-offi- cieel op 23 vastgesteld. In Tirol is een schooljongen voor de ogen van zijn onderwijzer en kameraden door een lawine bedolven en dood uitgegra ven. In Zuid-Slavië is het aantal slacht offers van de koude in de afgelopen drie weken tot 106 gestegen Vier boeren in Montenegro zijn in een sneeuwstorm doodgevroren. Lawines in Bosnië en Herzogowina hebben de spoorlijn van Serajewo met de kust afgesneden. Drie treinen werden in gesloten. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Het openbare vervoer tussen Nice en Cannes is door sneeuw verlamd. In Oost-Frankrijk zijn zelfs wilde zwijnen aan de koude ten prooi ge vallen. Bij Windsor, op 40 km. afstand van Londen, is de Theems geheel dichtge vroren. Adenauers meerderheid brokkelt af De sociaal-democraten en de recht se vrije democraten hebben maandag de regering-Arnold van Noord-Rijn- land-Westfalen ten val gebracht. Premier Arnold behoort tot de C.D.U. van kanselier Adenauer. Ge stemd v/erd over een motie van wan trouwen. Tegen de regering stemden 102 af gevaardigden, vóór stemden 98 afge vaardigden. De voorzitter der socialis ten, Fritz Steinhoff, werd tot premier gekozen. Met de val van het chistendemocra- tische bewind in Noord-Rijnland- Westfalen verliest de christendemo cratische regering in West-Duidsland de tweederde meerderheid in de Bondsraad (Eerste Kamer), die zij nodig heeft voor eventuele grondwet- wijzigingen. Dit kan van belang zyn bü de militaire wetgeving. Handelingsonbekwaam heid. der gehuwde vrouw Zwerver in uniform Een inspecteur van de Kopen- haagse verkeerspolitie zal zijn uniform een paar dagen moeten missen. Een zwerver stal n.l. net gewaad uit de kleedkamer van het hoofdbureau, trok het aan en ging de straat op, waar hij uren lang tientallen automobilisten en voetgangers bonnen schreef wegens verkeersovertredingen. De adspirant-inspecteur zit in <le cel en het uniform is bij de sto merij, want het zat s.tikvol vlooien. baar zyn op de gemeenschap blijft bestaan, al wordt dit dan ook ver zacht door enkele uitzonderingsge vallen. Het is dus een hafslachtige oplossing. LIET PRINCIPIëLE BEZWAAR hiertegen is, dat de man zoveel schulden kan maken als hij wil en dat deze op de gemeenschap verhaal baar zijn en dat de schulden van de vrouw niet op de gemeenschap ver haalbaar zijn, indien de man tot het aangaan van die schulden geen toe stemming heeft gegeven. De man kan dus wel de vrouw ruïneren, maar omgekeerd niet. Een practisch bezwaar is bovendien nog, dat er in het ontwerp Donker vier mogeliik- heden ziin, waardoor men een nie tige handeling krijgt, zodat het prac tisch onmogelijk wordt deze wetge ving te ontwarren. Toch heeft, naar wij menen deze zaak een oolossmg gekregen en wel door een amendement van de vaste comm'ssie voor Justitie uit de Kamer een amendement, dat overigens stamt uit het brein van de heer van Rijckevorsel. Deze heeft feitelijk in met meer dan twee art'kelen deze minister Donker is een interes sant wetsontwerp namelijk dat over de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw, van de agenda af gevoerd. Dit is namelijk een zo bij uitstek juridische aangelegenheid, dat alleen een minister ,die deze materie goed bestudeerd en onder de knie heeft, deze zaak in de Tweede Kamer kan verdedigen. Hert ging er hier om, dat ons land zo zaak opgelost en men kan het ge- ongeveer nog het enige land is, waar 1 volluk het ei van Columbus noe- een gehuwde vrouw wettelijk wordt gelyk gesteld met minderjarigen of onder curatele gestelden. Ook in ons canoniek recht is de vrouw reeds lang handelingsbekwaam. Volgens het Nederlands Burgerlijk Wetboek echter mag de vrouw wettelijk niets anders dan huishoudelijke uitgaven doen, zij mag dus ook bijvoorbeeld geen gelden lenen in die zin, dat de man daarvoor aansprakelijk zou zijn. voegelijk het ei van Columbus noe^ men. Hij is daarbij uitbegaan van een gemeenschao van baten en schulden, van de verantwoording voor elkaar, welke niet behoort, oo te houden oo vermogensrechtelijk gebied en wel in overeenstemnrng met het huwe^k zelf als de m°est innige en duurza^ me levensband Hij zocht een zodanig stelsel, dat man en vrouw beide handelingsbe-1 4u ~7 i Aantal doden bedraagt 52 Een woordvoerder van de Franse internationale luchtvervoersmaat- schappij heeft medegedeeld, dat 52 van de 64 inzittenden van de „D.C.-6", die in de woestijn nabij Cairo omlaag is gestort, om het leven gekomen zijn. Van de 55 passagiers vonden er 49 de dood en van de negen man sterke bemanning drie. De drie om het leven gekomen leden der bemanning zijn een stewar dess en twee stewards. Alle passagiers waren Fransen uit Indo-China, die van Saigon op weg waren naar Parijs. Onder de slachtoffer bevinden zich elf vrouwen en elf kinderen. Van de 7 mannen die om het leven zijn ge- -omen, waren er 22 militair. Van één gezin kwam de moeder en twee doch ters om het leven, terwijl de vader en twee zoons zich, evenals de gezag voerder en vijf andere leden van de bemanning, via een nooduitgang in de neus van het toestel in veiligheid wis ten te brengen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door een zandstorm die kort na het ongeluk opstak. Alle R.T.C.verdragen opgezegd De Indonesische mininster van Voorlichting, Sjamsoeddin Soetan Makmoer, heeft bekendgemaakt, dat de Indonesische regering besloten heeft alle overeenkomsten van de Ronde-Tafelconferentie op te zeggen. Het Indonesische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat van woensdag tot en met vrijdag aanstaande de Indonesische rood witte vlag op alle openbare gebou wen dient te wapperen ter gelegen heid van de opzegging van de Neder lands— Indonesische Ur.ie. Brazilië in de knijp In een zaterdag gehouden radio rede heeft de president van Brazilië, Juscelina Kubitschek, zijn volk ge waarschuwd, dat de financiële situa tie van het land uiterst ernstig is. Een ramp kan volgens Kubitschek alleen worden voorkomen door ho gere invoerrechten hogere belastin gen en een grotere produktie. Hy deelde mede, dat het begro tingstekort in het lopende jaar.20 a 25 miljard cruzeiros zal bedragen en zal stijgen tot 30 a 35 miljard, indien M de verhoging van de salarissen van en doodde de eigenaresse, de 50-ja- het personeel in overheidsdienst, die D*w" r""'" reeds door de federale kamer is goed- Dood rukte masker af Achtentwintig personen, onder wie vijf kinderen, zijn in La Paz, hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Bolivia, om het leven gekomen toen zij van een gemaskerd bal huis waarts keerden. Ongeveer 800 gemaskerde feest gangers kwaipen terug van het bal, dat op een open veld naast een be graafplaats was gehouden. Zij volg den een pikdonkere laan langs d« begraafplaats, toen zij opzij moesten voor een naderende vrachtauto en door de koplampen verblind wer den. Een groot aantal van hen viel toen boven op elkaar in een anderhalve meter diepe moddersloot langs de weg. De 28 die geheel onderaan la gen, kwamen in de modder door ver stikking om het leven. De eerste moord zonder galg Drie dagen nadat het Britse Parle ment de doodstraf had afgeschaft, pleegde een 20-jarige zeeman, David Kemp, een roofoverval in een zaak voor zeemansuitrustingen in Londen Koning Boudewijn ere-doctor van Gent Koning Boudewijn van België is tot doctor honoris causa van de Gentse universiteit benoemd. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de erkenning van de Vlaamse taal als officiële taal. Op de foto zien we de rector-magnificus van de universiteit, G. Gillis, op het moment, dat hij de koning de schouderbedekking van de toga omhangt. was juist weggereden. Zijn vrouw deed open. De overvaller schoot naar binnen, een worsteling volgde en met een lang zeemansmes, dat hij waarschijn lijk uit de etalage gegrepen had, bracht hij de vrouw zes steken in de rug toe. Zij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zijn met bloed bevlek te kleren verwisselde de moorde naar tegen andere die hij in de win kel vond. Met een aantal juwelen en geld verdween hij in de storm. De Britse kranten bespraken van morgen op de voorpagina deze zaak van „de man die niet kan hangen". In heel Engeland heeft de moord gro te beroering gewekt. gekeurd, wordt verwezenlijkt. De minister van financiën, José Ma ria Alkmin, heeft de Brazilianen aan geraden hun uitgaven tot een mini mum te beperken en alleen te kopen, wat volstrekt noodzakelijk is. rige mevrouw Betty Senefft. Giste ren werd hij door de politie gegre pen. Zondagavond omstreeks negen uur, terwijl een sneeuwstorm over Lon den raasde, klopte de moordenaar bij de bewuste zaak aan. De eigenaar Nieuwe koude-aanvoer Het vorstgebied boven Europa neemt nog steeds niet in omvang af. In te gendeel, nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht, welke de laatste dagen door een stormachtige oostelijke wind (Boeran genaamd) over de laagvlakte van Zuid-Rusland naar het westen werden geblazen, deden in Roemenië, Bulgarijè en Yoegoslavië, de tempe ratuur opnieuw dalen. In Polen daalde de temperatuur sinds gisteren gemiddeld ongeveer 8 graden. Er kwam vanmorgen overal weer meer dan 10 graden vorst voor bij krachtige oostelijke tot zuidoostelijke winden. Daar de luchtdruk in Scandinavië inmiddels weer is gaan stijgen en de barometerstanden in het Middelland se Zeegebied lager worden, zullen ook beven West-Europa de oostelijke win den geleidelijk wat in kracht gaan toenemen, waardoor de koude, nu bo ven Polen aangekomen lucht zich ver der naar het westen zal kunnen uit breiden. Boven het dikke sneeuwdek kwa men in West-Europa weer zeer lage temperaturen voor, tijdens windstilte en langdurige nachtelijke opklarin gen. In Frankrijk werd op enkele plaat sen 25 graden vorst gemeten. In Ne derland meldde Vlissingen met 19.6 graden de laagste temperatuur. In de noordelijke provincies vroor het min der hard onder invloed van een kleine uit Duitsland afkomstige storing, welke vergezeld van wat sneeuw langs de Waddenkust naar het wes ten trok. De algemene luchtdrukverdeling blijft nog steeds zodanig dat geen belangrijke aanval op het vorstgebied in Europa binnen enkele dagen is te verwachten. HOE wordt het weer? Minister Mansholt op reis naar India verwelkomd Reeds minister Weyers heeft in I kwaam zijn en dat er toch is een al- - - gehele gemeenschap van goederen. Volgens velen was dat niet te berei ken. Volgens min'ster Donker het is ons bekend was zulk een rege ling onmoge1iik, omdat dat geluk zou staan met twee kapiteins op één scbio. De heer van Rijckevorsel heeft met zijn amendment, echter die oolossing toch gevonden. Hij is daarbij uitge- 1949 ingezien, dat er geen énkele re den was om deze toestand te hand haven en hij diende toen reeds een wetsontwerp in om hierin verande ring te brengen. Het was ech'.er een moeilijke materie en gezien de wij ziging van het Burgerlijk Wetboek, waarmee Prof. Meyers werd belast, wilde men afwachten wat daar over deze zaak uit de bus zou komen. Af wachten lag echter niet in de aard gaan van twee hoofdpunten en wel: van nvnister Donker. Hij nam de ta-1 le dat de schulden van ieder der ken die waren afgebroken, ter hand echtgenoten verhaalbaar moeten zyn - - - 1 op d-^ goederen der gemeenschap 2 d^t dit alleen kan worden be reikt door een verdeling van het be stuur over de goederen. Volgens dit amendement omvat nu de geme°nschao wat haar lasten be treft alle schulden van ieder der echtgenoten. De schuld van een echt genoot is. behalve op d'pns eisen "oed°ren, verhaalbaar op de goede ren der gemeenschap En het voVende artikel zegt dan: ,Jnd:en d° echtgenoten daaromtrent bij huweb'jksvoorwaarden geen re- eeling hebben getroffen. h°eft ieder van ben het bestuur over de goede ren. die van zijn ziide in de gemeen schap zijn gevaMen of te ziinen na me zijn gesteld, over de goederen, d;e tot zi'n bedriif of hsroeD behoren en over de goederen, die tot zijn per- sopnl"k gebruik zijn bestemd. Nu kan men zeggen, dat de vrouw dan in feUe m'nder beschermd is dan zii was in het tegenwoordige recht, dat zij h'er niet meer zo tegen zJch zelf is beschermd, maar dat is dan iuist een gevolg van 'de handebngs- bekwaamhe'd, die men haar zo gaar ne wil geven en zo ook deze zaak. M;n;ster Donker stond daarbij voor de vraag wat het betekent voor de gemeenschap van goederen, in dien men de handelingsonbekwaam heid der vrouw gaat opheffen. Prac tisch wordt dan de handelingsbekwa- me vrouw gelijk gesteld met een faill'et, omdat de schulden niet ver haalbaar zijn op de goederen der hu welijksgemeenschap als er geen be zit is en 90% van de huwelijken, die in gemeenschau van goederen wor den gesloten, zijn bezitloos. Wat heeft nu minister Donker ge daan? Hij heeft het ontwerp Weyers gewijzigd en feitelijk een halfslach tige oplossing gezocht. Ook in zijn ontwerp wordt de vrouw nog niet handelingbekwaam. In zijn ontwerp krijgt de vrouw het recht haar eigen inkomsten te besturen zij kan dus eventueel een eigen bankrekening openen en krijgt dus binnen de ge meenschap van goederen een zekere vrijheid van handelen, maar de on mondigheid bliift voor de wet behou den, omdat het beginsel dat de han delingen van de vrouw niet verhaal- De Nederlandse minister van landbouw, visserij en voed s« voorziening de heer S. L. Mansholt, is in gezelschap ven dr. C. H. J. Maliepaard; Inspecteur voor de landbouw, en mr. J. J. v. d. Lee, directeur voor internationale organisaties van het ministerie, voor een bezoek aan India aangekomen in New Delhi, waar hij on het vlieg veld Palam werd verwelkomd door dr. Panjahrao Desmukh, minister van landbouw. On de foto v.ln.r. na de aankomst: dr. Desmu'di, minister Mansholt. Z.E. F. C. A. B-ron van Palhndt, de Nederlandse ambassadeur in India en Shri M. R. A. Balg, chef van het protocol van de Indiase regering. i (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 5 11.15 uur). ENIGE SNEEUW Overdrijvende wolkenvelden j j met plaatselijk enige sneeuw, j 1 Aanvankelijk zwakke, later ma- tige en in het noorden van het j 2 land af en toe krachtige ooste- lijke wind. Matige tot strenge j 5 vorst. 22 Febr.: zon op 7.45, onder 18.07; maan op 13.49, onder 5.14. Hoogwaterstanden 22 Febr. v.m. 12.n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van vanmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI half bew. 18 C. STOCKHOLM onbew. 6 OSLO zwaarbew. 4 KOPENHAGEN sneeuw 5 ABERDEEN sneeuwbui 1 DUBLIN sneeuwbui 1 I-ONDFN zwaarbew. 6 AMSTERDAM zwaarbew. 6 BRUSSEL mist PARIJS nevel EORDFAUX sneeuw GRENOBLE nevel NICE zwaarbew. BERLIJN sneeuw FRANKFORT nevel MUNCHEN mist ZURTCH sneeuw GENEVE nevel LOCAFNO sneeuw W^NFN sneeuw 1NNFPRUCK mist ROME half bew. —15 —13 4 —U 0 7 —19 —22 —12 —U 1 7 —22 IN NEDERLAND Vanmorgen 7 uur: weer wind emp. temp. DFN HELDER: lichte sneeuw zwak-z. 4 8 YPFNBURG: half bewolkt na sneeuw windstil —10 -13 VLISSINGEN: mist windstil —19 -20 EELDE: geheel bew. zwak-z. 8 - 9 DE BILT: motsneeuw windstil —12 -12 TWENTHE: mist zwak-o. —10 —12 ETNDHOVFN: zwaarbewolkt en nevelig windstil —17 —17 VLIEGVELD Z. LIMBURG: mist zwak-ono. —16 —16 Korreltje Het beste uitgan«sount om vooruit te komen is ontevredenheid met uzelf.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1