Minister Cals ziet graag een duidelijke uitspraak der Kamer De beneeraing van prof. J. C. van Oven tot minister van Justitie r.'r-ister F'ans' clt op bezoek in India T)c*>4. u/ttr Omzetten midden- en kleinbedrijf in 1955 belangrijk gestegen De ravage te Hemmen Dodewaard DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 DE LETDSE TOUR A NT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Minister Cals heeft gisteren gedu pliceerd op de in tweede instantie ge maakte opmerkingen bij de Onder wijsbegroting. Deze dupliek droeg een levendig karakter door de vele interrupties van kamerleden. De minister zei het te betreuren, dat de kamerleden tame lijk kritisch waren geweest en dat zij zo weinig begrip toonden voor de goe de zijden van het beleid. Allerlei in tweede termijn geuite bezwaren wees de minister van de hand, zo ook de gedachte van de heer Eoosjen om de spelling-Marchant weer in te voe ren, waardoor een spellinigchaos zou worden voorkomen. „Het vasthouden aan de nieuwe spelling", aldus de minister, „is geen stap achterwaarts, maar drie stappen vooruit". Boven dien wees hij erop, dat ook de spel ling-Marchant, uitgaande van de spelling De Vries en Te Winkel, dub belvormen kent en wel in grotere mate dan de huidige nieuwe spelling. Moties afgewezen. Uitvoerig gaf de minister zijn me ning te kennen over ingediende mo ties, de motie-Gortzak over het her openen van het overleg inzake de se- larisherziening en de motie van me vrouw Fortanier-De Wit betreffende het bouwen van een Voldoend aantal *cholen. Beide moties wees de minister af en hij zeide, dat, hoewel de besprekin gen met het georganiseerd overleg over een herziening van de salarissen geruime tijd geduurd had, thans met voortvarendheid door ambtelijke des kundigen gewerkt wordt om uit de impasse te geraken. Met betrekking tot de bouwvolume voor scholen deelde de minister me de, dat hier een afweging van be lang heeft plaats gehad. „Deze mo tie", zeide hij, „had evenwel inge diend n\oeten worden op het tijdstip, toen de Kamer het bouwprogramma in het algemeen besprak, dus bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw". Aanknopende aan de uitspraak van de heer Tilanus, die zeide, dat de mo tie een afkeuring inhield voor het beleid van de minister, zei mr. Cals, „ik zie graag een duidelijke uitspraak van de Kamer". Mej. DE WAAL, de staatssecretaris, zeide, dat binnenkort overleg zal plaats hebben met de mulo-verenigin gen, teneinde de uitbreiding van dit onderwijs te bespreken. Het ligt niet in de bedoeling, zeide zij, dat alleen de leerplicht voor meisjes ver wordt, maar een totale ver- Het loonconflict £)e Bieschbosch werd expeditiegebied Het rapport van de Sociaal-Econo mische Raad over de economische situatie is gereed gekomen en wordt vandaag ter kennis van de regering gebracht. Het zal waarschijnlijk spoe dig worden gepubliceerd. In het rap port tracht de SER antwoord te geven op de vraag, of het arbeidersaartdeel in het gestegen nationaal inkomen een achterstand te zien .geeft. De ministers voor de P.B.O., Sociale Zaen en Economische Zaken, de he ren De Bruyn, Suurhoff en Zijlstra zullen vandaag besprekingen voeren met de werkgevers- en werknemers organisaties. Ftroper peiakt bij hongerende vogels BU een wak met hongerende water vogels in de Koekoekpolder bij IJs- selmuiden heeft de politie \en man lenging wordt, leerplicht is niet uit-1 gearresteerd, die zich niet had ont- gesloten. Met betrekking tot de chris. zien onder de duizenden weerloze telijke U.T.S. te Utrecht zeide de I vogels zijn slag te slaan. Hij had voor- staatssecretaris, dat aan deze zaak gewend de vogels te willen voe- aandacht besteed zal worden. I deren. H.M. de Koningin heeft gisteren Leiden. In 1951 vierde hij zijn zeven- het Kon. Besluit getekend waarbij tigste verjaardag. opvolger van wijlen minister j Prof. Van Oven is na zijn studie Donker tot minister van Justitie is benoemd prol. mr. J. C. van Oven, oud-hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden. Prof. Van Oven is lid van de Partij van de Arbeid. De nieuw benoemde minister is van 1917 tot 1951 hoogleraar geweest in het Romeinse recht en zijn geschie denis; van 1917 tot 1825 doceerde hij aan de universiteit te Groningen, van 1925 tot 1952 aan de universiteit te Prof. Interpellatie over arbeidsgeschil Mr. Burger van de P.v.d.A. heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verlof gevraagd de ministers van economische en sociale zaken mon deling vragen te stellen over het con. flikt in de Stichting van de Arbeid en de daaraan voorafgaande bespre king, die minister Zijlstra met verte genwoordigers van de werkgeversor ganisaties voerde. De Nederlandse minister van land bouw, S. L. Mansholt, die een bezoek brengt aen India, werd gisteren ont vangen door de president van India. In de namiddag bracht de Nederlandse minister een bezoek aan z*"n Indische collega, Ajiit Prasaad Jain. Tijdens dit laatste bezoek heeft de Neder landse minister namens de Neder landse regering een installatie op kleine schaal aangeboden voor een mell'fabrie'<, bestemd voor hef natio nale zuivelinstituut van India. B;i de overdracht van dit geschenk herinnerde de Nederlandse minister aan de hulp, welke door India werd geboden bij de watersnoodramp van begin 1953. Minister Mansholt ver kladde verheugd te zün dat Neder land deskundigen naar Ind'a kan zen den, die behulnza^m zün bij de ont wikkeling van landbouw en industrie in India. In z';n dankwoord aan minister Mansholt wees de Indische minister van landbouw er onder meer op, dat India is begonnen met het ten uitvoer brengen van een groot programma voor zuivelontwikkeling volgens we tenschappelijke beginselen. Hy sprak de hoop uit, dat de samenwerking tussen India en Neder land zich zou blijven ontwikkelen. Van Oven: Liever niet Hnger dan een half jaar de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in 1905 tot doctor in de rechten gepromoveerd op een proef schrift getiteld „De bezitsbescher- ming en hare functies". Van 1905 tot 1907 was hij advocaat, van 1907 tot 1917 werkte hij als redacteur buiten land bij een Amsterdams dagblad. Tijdens zijn hoogleraarschap beoefen de hij de journalistiek na zijn benoe ming tot hoofdredacteur van het Ne derlandse Juristenblad. Van de hand van prof. Van Oven verschenen talrijke geschriften en ar tikelen in vakbladen. Tot zijn werken behoren o.a. „Leerboek van Ro meins privaatrecht" (1945), „Over zicht van Romeins privaatrecht" (1947), en „De bekoring der rechtsge schiedenis" (1948). Prof. Van Oven heeft grote invloed gehad op de stu die van het Romeinse recht in ons land en van de rechtsgeschiedenis, i In 1951, toen hij 25 jaar hoofdre dacteur van het Ned. Juristenblad was, werd prof. Van Oven benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Op 15 september 1952 werd hem eerval ontslag verleend als hoogleraar. De heer en mevrouw Lent-Arts waren met hun zoontje enige dagen geleden naar Gelderland gegaan. Dinsdag bestond er voor hen de mogelijkheid, om met het post bootje vanuit Drimmelen aan de Amer weer naar hun huis in de Biesbosch te gaan. Het werd een spannende tocht door de ijsschotsen en uiteindelijk nag een wandeling van meer dan Z]/2 uur, voor zij weer in hun woning waren Prof. Van Oven werd om half een vanmiddag in het paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag door H. M. de Koningin beëdigd. Prof. Van Oven uit Leiden, de nieuw-tenoemde min' ter van Ju3J- tie, verklaarde, dat er voor hem een prettige kant aan dit ministerschap verbonden is. Hij zal zich n.I. kunnen gaan wij den aan de gelijkstelling van man en vrouw in het huwelijksgoederenrecht; een wetsontwerp, dat al sinds 1927 zijn bijzondere voorliefde heeft. Nog onlangs schreef hij als redac teur van het Nederlands Juristen blad een artikel: „Man en vrouw ge lijk in .het goederenrecht". Als het wetsontwerp binnenkort in de Ka mer komt, zal het in minister Van Oven een warme verdediger vinden. Van de andere kant betreurt prof. Van Oven het, dat hij zijn weten schappelijk werk voor tenminste een half jaar zal moeten laten rusten. Daarom hoopt hij, dat hij na de a.s. kabinetsformatie zijn ministerschap niet zal behoeven te continuëren. dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van Q| kou, hoest of griep ABDIJ SIROOP/sno" Advertentie. Het „Postbootje" is naar de Biesbosch geweest. Iedere dag maakt het kleine schuitje een moeizame en lang niet van gevaar ontblote tocht door het ijs vanuit Drim melen aan de Amer. Hier zien we hoe het scheepje na een tocht door de Biesbosch over het ijs van het hav ventje van Drimmelen op het droge wordt getrokken door enige mannen. Voor de postambtenaren K. Schul Ier en B. Verhoeven is dit een dagelijks terugkerende zware taak Uit de gegevens, welke door het Economisch Instituut voor de Mid denstand zijn gepubliceerd betreffen-, de het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf in 1955 blijkt, dat de' indexcijfers in de voedingsmiddelen-! sector 6 tot 12% hoger waren dan inj 1954. De stijging van de geldomzet die hieruit blijkt, was het grootst! voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, namelijk met 12%. Voor deze branche moet de toene ming van de geldomzet voor een be langrijk deel worden toegeschreven aan de hogere prijzen in 1955. De stijging was het geringst in het Bij het st"tion Hemmen-^odewaard is dirs^-g een locomotief door het rij "en cToor een onveilig sein op een op vertrek staarde goederentrein ge reden. Een houten wagon werd volkomen versvlinterd uit de rails gererst en de daaraan gekoppelde stalen wagon werd meters hoog gedrukt Per- soonlü' e ougevrllen deden zich niet voor. Op de foto zien we de locomtief tegen de stalen wagon, met daartussen de over: :'.jfselen van de versplin terde houten w,*gon. r.A.J. ongerust over beroepskeuzewerk De Katholieke Arbeiders Jeugd 1. .eft een telegram gezonden aan mi nister Suurhoff, waarin deze organi satie de aandacht vestigt op het be roepskeuzewerk. Zij spreekt haar ern stige ongerustheid uit over hei, uit blijven van de noodzakelijke Over heidssteun aan het particulier be- roepswerk. De KAJ is er van doordrongen, dat het beroepskeuzeadvies in eerste in stantie onder verantwoordelijkheid valt van de opvoeders, m.n. de ouders. Zij stelt daarom vast, dat het beroeps- keuzewerk op confessionele basis noodzakelijk is en minstens gelijke- lijke steun verdient als het door de overheid geleide werk, alaus het tele gram. De KAJ is van oordeel, dat net ad vies van de commissie Langeveld niet nodig is om aan te tonen, dat de huidige subsidie aan de particuliere bureaux een onbeduidende bijdrage is in de reële kosten van net werk en vraagt de minister dringend een spoe dige en zodanige overheidssteun aan particuliere instellingen voor beroeps keuzewerk, dat dit hen in staat stelt het noodzakelijke werk naar behoren te vervullen. De KAJ verzoekt in ver band hiermede een interim-beslissing en vraagt deze beslissing in het bij zonder voor alle toekomstige jonge arbeiders en arbeidsters die in <jlé ge legenheid moeten zijn een beroleps- keuze-advies en beroepenvoorlidljting te genieten, die beantwoordt aan hun levensovertuiging en de vrijheid! van de menselijke persoon. kruideniersbedrijf en het slagersbe- drijf, namelijk met 6%. In het bak kersbedrijf en de detailhandel in melk- en zuivelprodukten bedroeg de toeneming respectievelijk 8 en 9%. In de duurzame constumptiegoede- ren werden stijgingen van 6 tot 10% bereikt en in de genotmiddelen van 4 tot 10%. In de laatste categorie steeg de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken met 10%, de detailhandel in tabaksfabrikaten daarentegen slechts met 5% en het banketbakkersbedrijf met niet meer dan 4%. Bij de diversen geeft de branche parfumerieën een stijging van niet minder dan 25% te zien en de kap- persbedrijven met Ï3%. Terwijl de he rensalons met 5% stegen, gaven de dameskapsalons een .tijging van 9% te zien. D ecem beromze tten De decemberomzetten in het mid den- en kleinbedrijf geven -reden tot tevredenheid, waarbij de extra-week- verkopen in verband met de in deze maand vallende feestdagen v^n be langrijke invloed waren. In de duur zame consumptiegoederensector is dit in het bijzonder het geval met de meubelbranche, die in vergelijking met december 1954 een toeneming van de omzet met 16% bereikte. Bij de kantoorboekhandel, de de tailhandel in schoeisel en die in tex- tielwaren was de omzetstijging in de verslagmaand echter ook van betekè. nis en wel resp. 10, 12 en 11%. De omzettoeneming in de detail handel in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen en in de boekhandel was in december 1955 van geringere omvang, deze bedroeg n.I. 7 en 2%, Met betrekking tot de omzetten in genotmiddelen kan worden ver meld, dat in de banketbakkerijen de omzet in december met 4% toenam t.o.v. de overeenkomstige maand in 1954. KONINKLIJKE PAAR BIJ i OPENING BOEKENWEEK. Het ligt in de bedoeling van de ko ningin en de prins <Je officiële ope ningsavond van de een en twintig ste boekenweek in de Stadsschouw burg te Amsterdam op 24 februari bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk „Het Geheim van den Moot" van Cornelis Veth opgevoerd worden door een twintigtal schrijvers, onder regie van A. Koolhaas. Telefoon bi de nabijheid. Desnoods per vliegtuig. Het comité wintervoedering van vo gels heeft de commandanten van de kon. luchtmacht en van de marine luchtvaartdienst verzocht de piloten opdracht te geven op oefenvluchten uit te zien paar concentraties van watervogels io wakken langs de oost kust van het Usselmeer en in de Bieschbosch- De commandanten heb ben deze medewerking toegezegd. Ook werd de toezegging gedaan, dat, wanneer het nodig zou blijken derge lijke concentraties, van vogels uit de lucht van voer te voorzien, en daar- j voor zo mogelijk vliegtuigen ter be schikking zullen worden gesteld. Zoals is gemeld werken in het co mité wintervoedering van vogels de zes grote organisaties op het ge bied van vogel— dieren- en natuur- j bescherming in Nederland samen.' (Aanvragen om hulp voor hongeren de vogels kunnen worden gerieht tot het comité Prinses Mariestraat 40, j Den Haag. Locomotief te~en bus Vijf gewonden Gistermiddag even na half vijf heeft zich bij de provinciale sluis te Noord Scharwoude een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij vyf perso nen min of meer ernstig-: verwondin gen opliepen. Een dienstbus van de NACO die om 16.15 van Alkmaar vertfk op weg naar Leeuwarden, is bij de on bewaakte overweg in botsing geko men met een diesel-locomotief die, rijdend op een zijlijn van het hoofd spoor Alkmaarden Helder, op weg was naar de groenteveiling te Noord Schafwoude. De gewonden moesten met snij branders worden verlost. VERDWIJNENDE ZEGELS. De postadministratie van Ned. Nieuw Guinea heeft bekend gemaakt dat van een aantal daar te lande voor de frankering geldige zegels, do bestaande voorraad zal worden uit verkocht. Zij zullen hierna niet op nieuw worden gedrukt. Het betreft hier de volgende post zegels: 1. De frankeerzegels in het cijfer- type van Krimpen. 2. De frankeerzegels (type Hartz) met de beeltenis van H.M. de Ko ningin en face. 3. Het frankeerzegel (type Hartz) met de beeltenis van H. M. de Ko- n:n"in en profil in de waarde van 80 cent. Terug v?n ger~Tske:d bal... 6500 Gulden verduisterd Een vreemde indringer heeft zich in de vroege morgenuren van zondag j.i. toegang verschaft tot de tweede étage van een perceel aan de Amstelvecn- seweg te Amsterdam er er 6500 gul den weggenomen. De bewoner van de étage had zich omstreeks half twee naar een gemas kerd bal begeven, en kwam om vijf uur thuis. Via de eerste verdieping, waar hij kasten, laden en bedden overhoop haalde, heeft de indringer zijn weg vervolgd naar de tweede étage. Daar vond hij is een boek de bewuste 6500 gulden. Volgens de politie moet de man in een auto zijn gekomen. Hij is het perceel aan de achterzijde binnenge gaan, en heeft het aan de voorzijde weèr verlaten. KIND DEERLIJK VERBP \ND Pan kokende groente viel. In een woning aan de Amsterdamse 7eedijk heeft gistermiddag een twee jarig meisje eer pan met kokend groente over het lichaampje gekre gen; met ernstige brandwonden over dekt is het kind ter verpleging in een der Amsterdamse ziekenhuizen opgenomen. De moeder had de pan op het blad van een kinderstoel geplaatst. Het meisje, dat met een broertje in de keuken aan het spelen was, greep zich vast aan de stoel, waardoor zij de pan met krkende inhoud over zich heen kreeg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5