15 Boeketten voor de naastenliefde Bur«erliike Stand Causerie bij gramofoonplaten Gevangene in een gouden kooi Arme Franse president Ook K.A.B.-St. Leonardus vierde vastenavond GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI-AD - PAGINA 3 Valentijn-dag in Leiden in Omgeving Zoals wij gisteren reeds meldden zijn er gisteren naar aanleiding van Valentijndag 15 personen uit Leiden en omgeving verrast met een bloe menhulde, Zij ontvingen deze onder scheiding voor daden van naasten liefde en opofferingsgezindheid De vereniging van Nederlandse Bloe misten heeft in geheel Nederland adressen gevraagd, die voor deze hulde in aanmerking kwamen. Het resultaat was, dat men de namen ontving van 66 personen, die zich op een of andere wijze voor de even naasten verdienstelijk hebben ge maakt. De Nederlandse Bloemisterij hul digde mevrouw Van Gilse van Gel- dermalsen, Rembrandtweg 38, Noord- wijk aan Zee, presidente van de Zuidhollandse vereniging Het Groe ne Kruis, voor haar grote activiteit op dit en velerlei ander terrein, en mejuffrouw Gonny Kerkhoven, Aar- damseweg 24, Ter Aar, die zelf in valide is, maar haar leven geheel op offert ten bate van andere hulpbe hoevenden. Een bloemenhulde van de bloemis tenwinkeliers te Leiden en omgeving kregen de volgende personen: de heer Th. Brugman, Morsweg 94, voor cultureel werk (O.K.O. St. Leonar- dus); de zusters van de Vrolijke Ark, Pieterskerkkoorsteeg, voor het vele werk voor het misdeelde kind; mevrouw E. Kr alt-Star, Oegst- geesterweg 55, Rijnsburg, voor haar werk onder de stille armen; de twaalfjarige Tonny Leeuwis, Zijlstraat 13, voor haar hulp aan in validen; de heer J. van Leeuwen, Hoofd straat 314, Sassenheim voor het afha len en brengen van kerkgangers; mejuffrouw J. Juffermans, Elisa beth -ziekenhuis, voorbeeld voor haar medepatiënten wegens haar gedul dig gedragen lijden; Filmavond voor de Tuinbouw-studieclub In de benedenzaal van Het Gulden Vlies te Leiden kwamen gisteravond leden van de tuinbouw-studieklub „Leiden en Omstreken" bijeen voor een filmavond, die werd verzorgd door de filmdienst van de Ned. Hei demaatschappij. De leiding berustte bij de heer C. van der Eijk uit Wou- brugge. Vóór de pauze werd de vissers film van Herman van der Horst ge draaid, alsmede een film over ruil verkaveling in het land van Maas en Waal en na de pauze volgde de rol prent „Langs ongebaande klingen", die al voor verschillende verenigingen in onze stad is vertoond. De heer E. Schut, propagandist van de Ned. Heidemaatschappij, zei in een voorwoord, dat het werk van deze maatschappij vele facetten heeft. Op 5 januari 1888 v/erd de maatschappij opgericht, als een particuliere ver eniging, die aan haar leden adviezen zou geven voor ontginning van woeste grond. Men leefde in de tijd van de ernstige landbouwcrisis. Spreker stelde, dat uitbreiding van onze cultuurgrond nog steeds nodig is. Verwacht wordt, dat in 1970 in Nederland Ii2 miljoen mensen zullen leven. Men kan nieuwe grond ver- kriigen door landaanwinning, maar ook kan het opbrengstvermogen van de bestaande cultuurgrod worden op gevoerd. Dat bereikt men bijvoor beeld door herontginning, waterbe heersing en ruilverkaveling. Op dit werk legt de Heidemaatschaooij zich nu toe. De heer Schut deelde mee, dat het cultuurtechnische werk on geveer negentig procent van de werk zaamheden van" de maatschappij uit maakt. Agenda Leiden WOENSDAG Afscheid Theo van der Pas, 8 uur nam. Stadszaal. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur nam. Gerecht 10. „De Natuurvriend", 8 uur nam. Steenschuur 6. Lezing C. Ouwehand. „Het ontwerp voor de Japanse prent", 8 uur nam. Museum voor Volkenkunde. St Adelbert. Bijeenkomst. De Doe. len. 8.15 uur nam. K.A.J. Ontsoannincsavond in de zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG Werkverband Kath. Amateurtoneel. Ledenvergadering Kleine Burcht. 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Ein delijk iets om over te praten". 8 uur nam. Schouwburg. Dienst der apotheken. De avond-, nacht en zandagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 13 tot zaterdag 8 uur waargenomen door: de apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 10 tot 17 gebruari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Anna Karenina", volwas senen. Lido: „De twee wezen", alle leef tijden. Luxor: „Napoleon", 14 jaar. de heer J. Ligthart Schenk, Schel penkade 2a, voor het redden van drenkelingen; de heer B. v. d. Lelie, St. Janshof 1, Haarlemmerstraat 264, voor de goede zorgen aan de bewoners van het hof steeds bewezen; de heer Wassing, Boerenburgerweg, Noordwij k-Binnen, voor het vele werk betreffende het redden van drenkelingen verricht; mevrouw Bosman, Llmuiderstraat 13, Noordwij k-Binnen, voor hulp aan zieken; mevrouw Paridon, Herenweg 52, Noordwiikerhout, voor haar hulp aan alleenwonende dames; mevrouw Van der Vijver-van der Voet, Sandtlaan 28, Rijnsburg, voor haar hulp aan minderbedeelden; mevrouw J. H. Knijff, Langevaart 42, Rijnsburg, voor haar belangrijke werk voor de blinden; mevrouw de weduwe Hooykaas-de Hen, De Kempenaerstraat 4, Oegst geest, wegens haar belangeloos werk voor oude d'ames; de dames Langezaal, Maresingel 67, voor cultureel werk. Ruwe, schrale huid Geneest snel Geboren: Victor, zn. v. J. G. Boutier en J. M. Arnoldus; Marijtje Maria, dr. v. W. Berkheij en D. Kuijt; Maria Franciscus Petronella, dr. v. D. J. Mathot en E. B. Pont; Nicolaas Bas- tiaan, zn. v. H. M. de Leeuw en J. Butijn. Nicolaas, zn. v. M. Kroese- meijer en C. Langeveld; Gertruida Maria, dr. v. C. J. van Rooden en J. M. Juffermans; Lidia Paulina, dr. A. Eradus en J. Beij; Daniel Johannes, zn. B. Meijll en S. Sebregts; Maria Adriana, dr. v. A. L. v. d. Werf en M. J. de Groot; Judith, dr. v. i. Ha- braken en L. F. Bontje; Salomon Hendrik, zn. v. H. J. Siebert en A. J. Verbaan; Yvonne, dr. v. H. J. v. d. Ven en A. T. Heetveld. Astrid Freds- rieke Helen, dr. v. C. A. M. Kengen en M. H. Walraven. Ondertrouwd: A. i. Sommer en J. G. Stuijts; A. M. Kabel en L. M. t. v. Doorn; H. de Boer en H. Roden burg; L. Breedeveld en J. v. d. Meij; A. Roozendaal en A. v. d. Reijden; H. Westerdiep en P. Favier; J. Brug man en N. Rotmensen; P. Helmus en M. Sas; H. G. v. Houten en C. van Meurs. Getrouwd: R. H. M. Becking en A. M. J. v. Nouhuys. Overleden: J. A. Stoutenbeek man, 72 jr.. G. C. v. Hoeijen man, 59 jr.; W. J. Metselaar wednr., 79 jr.; B. J. v. Kleef man, 64 jr.; J. Koet man, 49 jr.; P. de Bot huisvr. van: Dirven, (Advertentie)39 jaiar. Ditmaal was de grote pers tot op do laatste plaats bezet met leden van K. en O., die gekomen wa ren om te luisteren naar wat Leo Rie- mens zou vertellen over de grote vo cale figuren Kathleen Ferrier en Ro land Hayes (de Amerikaanse ne^er- bariton) wier levens hoe verschil lend ook toch zoveel overeenkomst hebben gehad. Kathleen Ferrier, eigenlijk pianiste en begeleidster van zangers, probeer de op een vocalistenconcours de voor geschreven aria te vertolken en kreeg een le prijs tot haar grote verbazing en begon toen intensief zang te stu deren ibij Handerson. Eerst op 31-ja- rige leeftijd debuteerde zij en in 1946 had zij de grootste triomfen reeds ge vierd. In 1953 is zij gestorven. Als operazangeres creëerde zij de rol van Lucretia in Benjamin Britten's Thé rape of Lucretia. Platen werden door de inleider ge draaid van Kathleen Ferrier als ope razangeres en als liedkunstenares, terwijl werd toegelicht hoe zij ook als Passiezangeres haar sporen heeft verdiend. Bij 't aanhoren van de plaatreprodukties kwam men op nieuw onder de indruk van haar per fect beheerste stemmiddelen en feil loos stijlgevoel. De zangeres met Schots en Wales bloed in de aderen bezat ook de eigenschappen van deze volken in haar warme lieflijke en sonore zangkunst, die zich vooral ook uitte in de liederen van Groot-Bre- tagne, de volksliederen van eigen land en afstamming; juweeltjes van schoonheid. Elk recital werd besloten met een serie van deze pronkstuk jes, waaronder ook de ontroerende monodie. F\E TWEEDE VOCALE figuur, waarover Leo Riemens sprak, w.as Roland Hayes, de grote baan breker van de negerkunst. In 1928 wordt hij in Amsterdam gehoord on der Mengelberg en Monteuse in wer ken van Berlioz, Bach en Mozart, dus in Europese muziek. Ook hij de buteerde pas laat n.l. op 30-jarige leeftijd. In 1887 werd hij geboren uit ouders die vóór de burgeroorlog nog slaven waren; en hij werkte op een fabriek, maar de volksliederen van zijn ras, door de neger-menestre len gezongen, trekkende van plan tage naar plantage, interesseerden hem hevig. Deze zangers zijn sinds 1900 uitgestorven, maar de liederen zijn door Hayes opgetekend en door hem vooral, maar ook door anderen bewerkt. Een auditie van platen over Caru so en een concert van de Nederlandse zangeres Julia Gulp waren de stimu lans om te gaan studeren Hij studeer de in Wenen, Parijs en Schotland en wie zijn zingen beluistert ontwaart de sterk mystieke inslag in zijn kunst, het doordringen in de tekst. Ook hij is 'n kunstenaar met vreemd bloed in de aderen. Indiaans bloed en een Hollandse grootvader heeft hij 8-Jarige jongen redde vriendinnetje uit wak IJs in binnenstad nog onbetrouwbaar De 7-jarige Sheila V. wandelde maandagmiddag in gezelschap van een 8-jarige bewonderaar Henny M. op het ijs van de Nieuwe Rijn, toen het meisje plotseling de ijsvloer onder haar voeten voelde wegzakken. Zij kwam in het ijskoude water terecht, doch wist zich aan het afgebrokkel de ijs vast te houden. Toevallig werd de publieke aan dacht op dat moment getrokken door de brandweer, die in een perceel op de Nieuwe Rijn een schoorsteen brandje bluste. Hierdoor werd het eenzaam avontuur van de kinderen door niemand opgemerkt. Gelukkig had het speelkameraadje de tegen woordigheid van geest het meisje snel uit het wak te trekken. Uit dit ongeluk blijkt dat het ijs in het centrum van de stad nog steeds zeer onbetrouwbaar is. bezeten. Vandaar zijn genegenheid voor Holland, niettegenstaande de Hollandse impressario's zich niet van hun mooiste kant hebben laten ken nen tegenover deze kunstenaar, die een groot stijlzanger is. De moderne liedkunst, zoals wij van de gramofoonplaten leerden, ligt hem perfect; Italiaans, vooral Rus sische muziek van Moussorgsky, het middeleeuwse troubadöurlied, en de folkloristische liederen. Nu hij pro fessor is in musicologie te Boston, reist hij veel in nederzettingen, hier èn ginder, tekent het negerlied op, bewerkt het, zoekt de herkomst na, de vermenging van stijlen en de overeenkomst met Europse liedkunst. Hij zingt het lied in de oorspronke lijke taal. Wij mochten de meest uit eenlopende platen horen: de neger zangen, vaak geestig of spottend, vaak vreugdevol, vaak bijbels en nooit met een inhoud van wraakge voelens (terwijl de neger 't niet ge makkelijk heeft in Amerika) in de 2000 negerliederen. Ook zong hij ont roerende monodieën, en tot besluit twee liederen zonder begeleiding door Hayes zelf opgetekend over de kruisiging. Intens en ontroerend voorgedragen Men beluisterde wat Leo Riemens met zo grote kennis van zaken en liefde vertelde (maar ook geleid door zijn critisch vermogen) als uitmun tend spreker met feilloos geheugen. Namens de vele toehoorders werd hij om zijn boeiende causerie geëerd en gedankt. J KORTMANN. VAN DE KOUDE NAAR ZONNIG SPANJE EN PORTUGAL. De foyer der Stadsgehoorzaal was maandag gevuld met vele belang stellenden, die de heer J. van Lun- teren, door de afd. Leiden van de N,R.V. uitgenodigd, om te spreken over een reis door Spanje en Portu gal, kwamen beluisteren. De heer van Lunteren haalde zijn gehoor daarmede uit Siberië naar Iberië en gaf in zijn inleiding een beeld van Spanje, land van grote te genstellingen. Daarna voerde hij de aanwezigen per film mee vanaf het fraai gelegen San Sebastian, waar men Spanje binnenkomt, door het noorden van dit land naar Portugal, om hen ten slotte via Lissabon naar de zuidkust weer naar Sevilla te brengen en de rest van het nieuwe toeristenland in grote trekken al thans te laten zien. De aanwezi gen konden daarbij genieten van het vele schone, dat Spanje en Portugal aan zonneschijn en natuurschoon te bieden hebben. Zij, die reeds ken nis maakten met deze landen, her leefden al het geziene opnieuw, deren, die nog niet zo gelukkig wa ren, zullen ongetwijfeld haken naar een kennismaking. Mag" een staatspresident zijn neus snuiten? Deze uiterst belangrijke pro- tocolaire vraag is bij de uitroeping van de franse republiek aldus beant woord: de president mag zijn neus niet snuiten,, indien hij in het open baar optreedt. Derhalve kregen de verantwoorde lijken de schrik van hun leven, toen president René Coty dezer dagen bij een troepenparade in Duinkerken een zakdoek uit zijn zak haalde. Geluk kig nam het gebaar van de staatsehef niet het verwachte verloop. Het was er Coty slechts om te doen, zich een stofje van het voorhoofd te vegen. Is dit de president geoorloofd? Daar over zwijgt, naar de deskundige heb ben moeten vaststellen, het protocol. Zal men de gelegenheid aangrijpen, im dit protocollaire hiaat op te vul len? Zal men wellicht de lijst van dingen, die een franse president ver boden zijn, nog eens nauwkeurig na gaan? Het zou een enorm karwei zijn, want heel veel is Frankrijks eer- Genoeglijk ontrolde zich gisteravond in het Leonardushuis het programma van het feest dat door het bestuur van de KAB-wijk St. Leonardusparochie was georganiseerd. Eén van de artisten, die zou optre den, was te laat en daarom leidde de heer R. Goldenberg, waarnemend voorzitter, vóór de pauze, op gemoe delijke wijze enige spelletjes, die on der de aanwezigen hilariteit verwek ten Pastoor van Schalen o.f.m., die sa men met pater Keulaerds tegenwoor dig was, sprak een opwekkend woord je over het werk van de K.A.B. De beweging behoort niet alléén in •kwantiteit maar ook in kwaliteit vooruit te gaan. De nadruk leggend op het katholicisme van de beweging, zei hy, dat het in deze tijd gaat om het katholicisme of het ongeloof. Hij gaf uiting aan zijn tevredenheid over de actie voor de bouw van een nieu we kerk in zijn parochie. Hij noemde zijn parochianen ideale mensen, het geen de heer Goldenberg inspireerde tot een „oude hoed"-collecte, die ruim acht gulden opleverde. De ver loting leverde het bestuur dertig gulden op. Na de pauze betrad Dolf del Prado, de Surinaamse negerzanger het klei ne toneeltje. Hij bracht op zijn be kende wijze Surinaamse liedjes, die de talrijke aanwezigen tot samenzang inspireerden. DE K.A.B. EN DE POLITIEK. Het gehele kader van de K.A.B., K.A.V. en K.A.J. in het gewest Lei den onderbreekt voor één avond de actie naar de 400.000. Er is die avond de derde kader bijeenkomst van ons winterprogram- ma jn het gebouw aan de Oude Sin gel 236 te Leiden, 's avonds om 8 uur. Deze avond staat in het teken van de politiek. Wat zegt U? Is het niet goed de politiek te betrekken in de gesprek ken die (ie K.A.B. met het kader en de leden voert? En heeft de K.A.B. hierin geen taak? Knapt de partij dat wel op zegt U? Ja, maar wie is dan de par tij? Ja natuurlijk wij allen te samen vormen een zeer groot deel van de partij. Wij vonden het daarom nu juist zo belangrijk, om eens duidelijk over de politiek, en de taak van de katho lieke arbeiders in deze met U te pra ten. Zelfs zo belangrijk dat we de actie naar de 400.000 onderbreken. We vin den het jammer dat het kader die avond niet in de gelegenheid zal zijn nieuwe leden in te schrijven. Maar wat in het vat zit verzuurt niet en van uitstel komt deze keer geen af stel. Tot vrijdag allemaal en we hopen dat het weer wat zal meewerken. HET K.A.B.-BESTUUR Gevestigde personen in de week van 6 tot en met 11 febr. G. J. Aarnink- hof, mag. bed. Haarlemmerweg 12. L. Andor en fam.. dr. Lelyln 9. H. Bessel- sen. koopman, ww woonwagenkamp. B. J. I. Bongers. onderwiizeres. Kam. On- nesln 1. A. J. Cras. fröbelonderwijzeres, Magd. Moonsstr. 102. C. J. Diemer. ana- lyste, v. d. Brandelerkade 3. P. Favier, controleuse. Pesthuislaan 2. A. Geers, radiomonteur, Hoogl. Kerkgrt 25. T. Grijpma. Boerhaaveln 5. M. H. van Gun- steren. Witte Singel 89. J. de Haan. ver- oleegster. Rijnsb.weg 10. L. Hajas en fam.. timmerman, dr. Lelylaan 27. J. K. 't Hart, jeugdleidster, Riin en Schiekade 111. M. Th. ChaudronHermsen en fam.. Schutterstraat 17. J. D. Holleman, ver- Dleegster, Witte Singel 19. J. M. C. Hoog Rapenburg 12. J. Hoogervorst, onderwij zeres, Cobetstraat 54. M. J. Houtman, Vreewiikstraat 10. H. W. Th. Krans, Zeemanlaan 11. J. Kret, kant. bed., Ca- landstr. 29. A. Meertens, hulp in de huish.. Rijnsb.weg 50. D. van der Meu- len. schrijver I KM.. Druckerstr. 24a. C. J. Moet. maatsch. werkster. Zeemanlaan 1. M. M. L. Molenaaar en fam., Leeuwe- rikstr. 43. R. J. Mulder, Rijn en Schie kade 116B. T. M. Noordam, verpleegster, Rijnsb.weg 10. C. van Oeveren en fam., schipper, Tomatenstr. 1. M. M. Pieters, verkoopster, Melch. Treubln 23. P^ Poot, P. J. Blokstr. 27. Wed. J. IJsendljk—Van Putten, ww woonwagenkamp. L. E. Reichenfeld, Mariënpoelstr. 2B. J. Th. Reijngoud. Van Bemmelenstr. 27. J. Sin- gerling. korp. zieken verpl. KM, R. Vis- scherstr. 1. H. P. Sneep, Raamsteeg 5. J. var. Steeg, verpleegster. Rijnsb.weg 10. K. M. Stephan, Witte Singel 88. J. van der Valle. los werkman. Varkenmarkt 7. P. Vegting, H. de Grootstraat 18. F. Vö- pel, glasblaasster. Balistraat 64. H. J. Werre, Aalmarkt 20. A. Zevenhoven, hulp in de huish., van Bemmelenstraat 20. H. H. J. Zwart. Rljndijkstr. 6. Vertrokken personen in de week van 6 tot en met 11 febr. P. W. M. van Adrichem, Lammensch.weg 5, A'dam, Des Présstr. 811. J. Azier en fam.. L. v. Deysselstr. 31. Australië. H. Benne, Noordeinde 2a, A'dam. Warmoesstraat 21 III. T. J. van den Berg. Beschuitsteeg 1, Noordw.hout. Langeveld 25a. R. M. Berger. W. Singel 95, Den Haag, Sche- veningseweg 43. C. Noordermeer, Wa genstraat 5. Sassenheim, Hoofdstraat J82. W. Blok. Prinsenstraat 51. Den Haag, Bierkade 15a. E. van BeekVan Bohe- men, W. de Zwijgerln 12. Voorschoten, Nw. Voordorpstr. 27. J. J. H. van der Boog en fam,, Haarlemmerweg 49C, Leiderdorp, M. P. Splinterln 19. J. A: L. Brada en fam.. Rijnkade 2, Harderwijk, Doukerstr. 53. R. Brouwer, Roodb.straöt 38, Groot Brittannië. A. J. Eerdmans en fam., J. van Wittstr. 41, Ned. Nieuw Guinea. A. van Es. Rijnsb.weg 10, Rijs wijk ZH, Esdoornstr. 18. W. F. Fasseur, Waardgrt 13, Den Haag. v. Alkemaffeln 850. A. E. Fietsma en fam., De Genestet- straat 21a, R'dam, Zwartewaalstr. 47. J. R. M. van Gils en fam., Tomatenstr. 70, Goirle, Oude Kerkstr. 8. I. H. van Gor- sel, W. de Zwijgerln 3a, Den Haag, En- gelenb.straat 214. A. O. Groothoff en fam.. Oude Singel 242. Den Haag, Gera- niumstr. 25, J. W. de Grijs en fam., Coornhertstr. 10, Haarlem, v. Kinsber- genstr. 44. W. F. Hendriks, Rapenburg 87, Heemstede, v. d. Spiegelln 12. L. J. van AmsterdamHeijdt. Leemansstr. 41. Den Haag. Koediefstr. 17a. J. Holswilder, Potgieterln 22. Schoonhoven. H. A, Schreuderstr. 14b. J. Holverda, Waard- straat 8, Barneveld, Verloopln 8. H. P. Janssen. L. Morsweg 59, Warmond. Dorpsstr. 60. C. H. M. G. Klein. Langegrt 40a. Bcnnebroek. Schoollaan 50. C. M, v. d. EistKluivers. Pr. Frederikstr. 42, Noordw.hout, Dorpsstr. 38. J. C. M. Lou- rens, Hogerbeetsstr. 7, Utrecht, Cath. singel 101. M. J. Luit. P. J. Blokstr. 22, Velsen, Zeeweg 354. H. J. Nijssen, Ma- doerastr. 19. Apeldoorn, Frankenln 70. H. H. Pothoven, Rijnsb.weg 141, A'dam. Olympiapln 172II. A. Rietberg. Vrou- wenstg 16, Rijswijk ZH, Regetensseln 57. J. F. A. la Rivière, H. de Vriesstr. Utrecht, Oudegracht 147bis. J. Schipper en fam., Groenestg 53a, Rijswijk ZH, Ha- venstr. 75. C. Sloos en fam., Zoeterw. Singel 106. Katwijk. Kamperfoeliplein 3. IJ. Smit, Fagelstr. 26 Rheden Gld. Evert- senln 2. M. P. Stet. Oude Vest 45, Sit- tard, Collenberg 1. A. Vermeulen, He- rengrt 35. A'dam, R. Wagnerstr. 1. A. P. de Visser. Hooigrt 97a, A'dam, De Lai- ressestr. 6 III. M. J. G. MullerVogelen zang, Pioenstr. 24. Australië. E. Vos, Rijnsb.weg 10, Haarlem, Batavieren plantsoen 21. J. P. M. van WijkVan de Watering. Rijnsb.weg 29a. Oegstgeest, Regentesseln 13. B. A. Wille en fam.. Marijkcstr. 15a, Alphen a. d. Rijn, W. de Withstr. 62. Y. C. Wohon, Rijnsb.weg 10 Den Helder, Patrijzenstr. 15, De muzikale clown, „Medrano" een Leidenaar, die men een duizendpoter op muzikaal gebied zou kunnen noe men, gaf een demonstratie van zijn veelzijdige begaafdheid. Hij speelde viool, piano, xylophoon, fluit en eni ge wonderlijke instrumenten, waar uit hij muziek haalde. Wij zouden hem aanraden 't vibreren op zijn in strumenten een weinig te beperken. Na van dit alles genoten tc heb ben, dansten de aanwezigen tot mid dernacht. RUIM SNEEUW Sneeuw is zo romantisch, zegt de dichterlijk aangelegde natuur, maar u denkt er wel anders over als u over de maagdelijke witte deken een pijn lijke schuiver heeft gemaakt. De stad zou meer begaanbaar wor den indien alle burgers zich hun bur gerplicht bewust waren en de sneeuw vóór hun deuren ruimden. Een politiewet schrijft het zelfs voor. Iedere dag bijltjesdag Een moeilijke tijd maken de woon boot-bewoners door. Zij staan n.l. bijna iedere dag voor de stoere taak een geul rond 'hun boot te hakken. Zij kunneu het bijltje er niet bij neer legen, indien zij zich ijselijke tonelen \an een gezonken have willen be sparen. Schaatsers en yswandelaars worden aangeraden uit de buurt van deze wakken te blijven. Reizen in de koude Ruim 300 Leidenaars bezochten gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal de filmavond, die werd georganiseerd door het reisbureau Lissone-Lindeman N.V. Vóór de pauze werden enige prach tige kleurenfilms vertoond over het toerisme in Europa. De films werden door de pers- en propaganda-dienst van Lissone-Lindeman opgenomen. De heer J. H. Koch, plaatselijk direc teur, voorzag de films van commen taar. Hij deed voorts enige medede lingen over de goedkope reizen in het a.s. seizoen naar Oostenrijk en Zuid- Duitsland. Na de pauze werd een film van de KLM vertoond: „Mensen maken de wereld kleiner", waarin de aanwezi gen met het vliegtuig meegevoerd werden naar. schone plekjes op de ge hele wereld. SPIEKER. Gisteren herdacht de heer II. L. E. van der Reijden chef van de spinne rij, de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Sajctfabric- ken P. Clos Leembruggen. In verband hiermede werd hij in aanwezigheid van zijn echtgenote en 3 zoons gehuldigd op het kantoor der N.V. Allereerst werd het woord gevoerd door de directeur mr C. J. Leem bruggen, die in zijn toespraak de loopbaan van de jubilaris schetste en hem, zowel voor zijn werk als per soonlijkheid, prees. Mede namens de andere directeur, de heer C Over- duin Jzn. deed hij zijn woorden ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud en een persoonlijk geschenk. Vervolgens voerde de procuratie houder, de heer J. J. Planjer namens de technische en administratieve dienst het woord onder aanbieding van een cadeau. Nadat tenslotte de heer J. Harte- velt namens het jubileumfonds zijn gelukwensen aangeboden had en de heer van der Reijden zijn dank be tuigd had,bleef men nog» enige tijd gezellig bijeen. ste burger ontzegd, dat alle andere franse burgers is toegestaan! Telkens verkleden. De president mag zich bij voor beeld buitenshuis nooit zonder hoed en handschoenen vertonen. Ook het dragen van een armfoan'horloge is hem verboden. Hij moet, naar oude stijl, zijn uitgerust met een vestzakklokje. Natuurlijk moet hij ook kleding dragen, die bij elk uur van de dag en bij elke speciale gelegenheid is aan gepast. Zelfs wanneer hij geheel al leen in zijn bureau werkt en er geen bezoeker is te verwachten, moet hij de door het (protocol voorgeschre ven kleding dragen. Wanneer president Coty zich van de ene naar de andere kant begeeft, moet hij zich laten voorafgaan door een lakei, die met luide stem roept: „De president van de republiek". Verder gelden voor hem onder an dere nog de volgende verboden: hy mag slechts diegene de hand druk ken, die hem tot dit doel wordt voor gesteld. Bij het zitten mag hij de be nen niet over elkaar slaan. Privé-uit- stapjes van elke soort zijn hem ont zegd; zo mag hij niet naar een kap per gaan die moet bij hem komen hij mag niet zelf inkopen doen, hij mag geen restaurant of café bezoe ken. En scherp bewaakt. Om er geheel zeker van te zijn, dat de president de verboden niet over treedt en tracht incognito door de straten te sluipen wat wel eens is voorgekomen wordt hij scherp bewaakt. Bij alle poorten en deuren van zijn ambtswoning staat politie in burger op wacht. De schildwachten bij bet hoofdpor taal hebben een lange lijst van maat regelen, die zij onmiddellijk moeten nemen, indien de president zou trach ten. zijn woning ongeoorloofd te ver laten. Op deze wijze ondergaat de presi dent vrijwel permanent een streng huisarrest. Dit is een van de redenen, waarom hij er bijna nooit toe te be wegen is, een tweede ambtsperiode te vervullen. Zeven jaar voor zo lang wordt de president gekozen de „gevangene in een gouden kooi" te zijn geweest, wordt gemeenlijk als te veel van het goede beschouwd. Het lange isolement betekent voor deze hoogste functionarissen een zo sterke psychologische druk, dat ve len, zodra hun ambtstermijn is afge lopen, hetzelfde doen als een jaar ge leden Vincent Auriol deed: die liep onmiddellijk naar het dichtst in de buurt zijnde café. Hij wilde weer eens gewone mensen om zich heen zien. VOORSCHOTEN JEUGD-SCHAATSWEDSTRIJD Uitslagen van de door de IJsvereni ging „Ryndijk-Hoge Mors" gehouden wedstrijden voor de jeugd gehouden op de Schenk. Meisjes 7—9 jaar: le prijs Anneke Griffioen; 2e pr. Heleentje Meyer; Meisjes 10—12 jaar: le prijs, Ma rijke Schrama; 2e pr. Truus v. d. Hulst; 3e pr. Corry Verboom; 4e pr. Marion Meijer. Jongens 7—9 jaar: le prijs, Paul Schrama; 2e pr. Nic. Kooy; 3e pr. Kok Verstegen. Jongens 10—12 jaar: le prys, Ton Kooy; 2e pr. Jan Wagenmaker; 3e pr. Jan van Winden. Laatste Berichten DE STAKING TE IJMUIDEN WORDT VOORTGEZET. Het IJmuidense comité, dat de lei ding heeft over dc staking op de trei- lers, heeft na een vergadering per communique meegedeeld dat nu er geen antwoord is gekomen van de zijde van de reders op de „open brief", de actie onverminderd wordt voortgezet met volledige steun van het onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties (O.V.B.). Inmiddels heett de groothandel in vis te IJmuiden de reservevisknechts ontslag aangezegd omdat er geen werk meer voor hen zou zijn. Deze visknechts hebben per aangetekende brief geprotesteerd; zij krijgen in dit protest steun van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel. SCHEEPSMACHINIST OMGEKOMEN. Aan boord van het 383 brt. meten de Nederlandse kustvaartuig „Eagle" dat gisteren de haven van Rotterdam is binnengelopen, bevond zich het stoffelijk overschot van de tweede machinist, de 24-jarige R. Dijkstra uit Harlingen. Toen het schip in het kanaal onder Dover voer, heeft zich in de machinekamer van het schip een ontploffing voorgedaan, die het leven aan de tweede machinist heeft gekost. Het stoffelijk overschot zal naar Harlingen worden overgebracht Marktberichten WOERDEN, 15 febr. Kaas. Aan voer 3 partijen, notering 2,202,25. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 febr. Groente. Waspeen A 1638; idem B 4042. breekpeen 11.10-11.60; boerenkool 1522; rodekool 9.30— 13.70; selderie 1819. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 febr. Schorsenerenveiling. De vei lingvereniging K. O hield de laat ste schorsenerenveiling in dit seizoen, met een aanvoer van 10.000 kg. De opbrengsten waren als volgt: kwali teit I 7782; kwal. II 4959; kwal. III 28--32.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3