De Elfstedentocht ving hedenmorgen aan Een ficc&td aantat lifdeis62CC taewijdetA, 247 utedói>cifd%ifde>t& HET ScHAAKSFEL DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 ns; i .msn gottrant TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De Elfstedencommissie had besloten •ventueel nog boven het maximaal vast gestelde aantal van 5.000 uit te gaan, maar verder dan 5800 ging men niet. De inschrijving voor de wedstrijd werd pas hedenochtend om half zes gesloten, maar al met al waren er nu meer deelnemers dan in welke Elfstedentocht tevoren ook. Namens de commissie verklaarde mr. H. Cuperus gisteravond, dat de Elfste dentocht in ieder geval zou doorgaan, waarbij hij er rekening mee wilde hou den, dat er in de nacht niet een halve meter sneeuw zou vallen. Het sneeuwde nog steeds, toe deze verklaring werd af gelegd, maar „iedere deelnemer weet wat hij doet als hij voor de Elfstedentocht inschrijft", zo luidt de mening van de Elfstedencommissie. De grote portie sneeuw, die sinds zon dagmiddag was gevallen, is gisteren in de loop van de dag opgeruimd. Dank zij een oproep door de radio is de gehele bevolking van de zuidwesthoek van Friesland, waar op sommige plaatsen tot 50 cm. sneeuw lag, aan het ruimen ge gaan- In twee plaatsen. Balk en Koudum, ging de dorpsomroeper met de bel rond en ook hij had succes, want jong en oud groot en klein, arm en rijk, iedereen toog aan het werk om dit grote evene ment van Friesland mogelijk te maken. Met allerlei geïmproviseerde middelen toog men aan de arbeid en toen reeds de de duisternis was gevallen werkte tus sen Bolsward en Workum nog iemand met een auto, waarvoor een schuiver was gebonden, op het ijs. De Elfsteden-commissie is voor deze hulp van de bevolking zeer dankbaar en weet zelf, dat anders het doorgaan van de tocht niet mogelijk zou zijn geweest. Nu waren overal voor zover mogelijk prachtige banen geveegd, soms een en kele baan van 2 a 3 meter breedt. magr ook heeft men dubbele banen schoon gemaakt, zoals op het Slotermeer. Ook de bevolking van Leeuwarden zelf heeft gisteren meegewerkt een zich plotseling opdoend probleem uit de weg te helpen, door de grote toevloed van deelnemers in de ochtenduren, waarvan de meesten huisvesting vroegen, kwam men tot de ontdekking, dat de bijna 400 adressen lang niet voldoende zouden zijn Luidspreker-auto's zijn 's middags door de stad gereden en de reactie daarop was zo gunstig, dat men behoefde af te zien van het aanbod van de gemeente om de Beurs voor huisvesting beschikbaar te stellen. Alle deelnemers konden dus af gelopen nacht een comfortabele slaap plaats bezetten en dat hadden zij wel nodig, want „het wordt een vreselijk •zware tocht", aldus de Elfstedencom missie. Organisatie strijkt hand over hart. Gisteravond werden de deuren van de Groene Weide plotseling gesloten. Het aantal kaarten, dat beschikbaar was voor deelnemers aan de toertocht 5700 was uitgegeven en de inschrijving werd stop gezet. Maar buiten de deur stonden enkele tientallen schaatsenrijders, die uit alle delen van het land naar de Friese hoofd stad waren gekomen en die n\i dus het vooruitzicht hadden de reis vergeefs ge maakt te hebben. Huilend stonden hier de stoere mannen in de dikke sneeuw laag voor de deur, maar aanvankelijk bleef de commissie onvermurwbaar. Ten slotte besloot men echter de ongelukki- gen toch nog de gelegenheid te geven in te schrijven, ook omdat er nog treinen uit alle delen van het land naar Leeu warden onderweg waren. Tot degenen, die gisteravond nog juist op tijd binnen waren behoorde de be kende Hilversumse zwemtrainer Jan Stender, die twee jaar geleden op het nippertje de tocht volbracht. Hij heeft lang geaarzeld alvorens weer naar Fries land te gaan maar hij heeft de verlei ding toch niet kunnen weerstaan. De start Om precies half zes vanmorgen ziin 247 wedstrijdrijders in de Elfstedentocht gestart. Toen gisteravond bekend werd gemaakt, dat de inschrijving voor de toertocht was gesloten, hebben diverse liefhebbers zich voor de wedstrijd opge geven, maar toen later op de avond het besluit werd ingetrokken en de inschrij ving voor de tocht toch weer werd open gesteld, hebben zij het veiliger gevonden voor de start nog van de wedstrijd op de toertocht over te stappen. Om drie minuten voor half zes gingen de grote deuren van de autospuitinrich- ting bij het Harinxmakanaal open nadat de voorzitter van de Elfstedenvereniging, de heer A. E. Hannema, de rijders een goede tocht had toegewenst en starter J. D. de Jong de laatste aanwijzingen had gegeven. Toen restte alleen nog een dik touw, waarachter de gespannen meute stond te trappelen van ongeduld om te ver trekken. Op een fluitsignaal van de heer De Jong werd ook deze laatste hindernis weggenomen en begon de circa 200 me ter lange race naar het ijs van het Ha rinxmakanaal, waar duizenden zich langs de oevers hadden geschaard voor het spectaculair schouwspel, dat een start van de Elfstedentocht biedt. In het licht van enorme magnesium fakkels van film en televisie, die het ge heel een sprookjesachtig aanzicht gaven stormden de vurigsten naar de banken op het ijs om de schaatsen onder te bin den. Bij deze stormloop kwam nogal wat valpartiien voor. De eerste die de schaat sen onder had en toegejuicht door de menigte wegreed, was de Amsterdamse timmerman P. Smit. Op dat moment be gon de sneeuw, die 's nachts al voor een dun laagje op het ijs had gezorgd, weer in dichte vlokken te vallen. Maar geen der deelnemers liet zich hierdoor af schrikken, ja, er kwamen zich in de heel vroege ochtenduren nog steeds deelne mers voor de tocht ,in de nu rustige 1 „Groene Weide" melain, waardoor het aantal tochtrijders tot ruim 6200 steeg. Kort nadat de wedstrijdrijders ver trokken waren, klonk op de Veemarkt Onder de ruim 6.000 rijders in de toer tocht, die vanmorgen aan de bijna 198 km. zijn begonnen bevindt zich de spor tieve commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr: H. P. Linthorst Homan. Van de ruim 6.000 deelnemers zijn 120 dames. Zo zag het er gistermorgen uit in de Groene Wc'de. t~ n de eerste inschrij vers aan de tafel van het comité zich meldden. ook het startsignaal voor de eerste groe pen tochtrijders. Tegen kwart voor acht waren alle rijders onderweg. De jongste van de wedstrijdrijders is de 18-jarige Hagenaar Chris Meeuwisse, die met vier broers de wedstrijd rijdt. Dank zij de plotselinge dooi van de vo rige week waardoor de eerst aangekon digde tocht niet kon doorgaan, kan Chris dit jaar proberen het Elfstedenkruis te behalen, want hij is de vorige week vrij dag 18 jaar geworden, net op tijd dus. Verreweg de oudste in het veld is de veehouder Van der Zwaag uit Oudwoude met zijn 53 jaar. En dan rüdt er nog een tweeling mee, de gebroeders Lammens uit Delft. De laatste aanwijzingen De laatste aanwijzingen, die de onge duldig wachtende groep wedstrijdrijders kreeg, betroffen de toestand van het ijs. „De brug bij Sneek zal waarschijnlijk „gekluund" moeten worden. Het ijs in Sneek zelf is zeer slecht. Er zitten veel barsten in, die door de sneeuw onzicht baar zijn geworden. Op het Slotermeer zijn zeer slechte stukken. Bij Bolsward is het ijs onder de brug onbetrouwbaar. Let dus goed op, vooral nu het wèer is gaan sneeuwen, want dan is het best mo gelijk dat er op meerdere stukken „ge kluund" zal moeten worden, aldus star ter De Jong De eerste controles Om 6.22 uur precies kwam de kop van de langgerekte groep wedstrijdrijders bij de controle in Sneek aan. De eerste, die zijn kaart hier liet afstempelen, was de Hilversummer Vollenbroek, die ook de vorige maal aanvankelijk in de kopgroep zat maar later door een val moest op geven. In snel tempo kwamen de rijders in Sneek door Het bleek gelukkig niet no dig te zijn bij de brug voor Sneek te „kluunen" en de toestand van 't ijs was ook redelijk, al bleef het sneeuwen. Na Vollenbroek liet de Leidenaar Moe- rer zijn kaart afstempelen, vervolgens kwam Ozinga uit Idzega en daarna de Friese favoriet Jeen van den Berg, die door de vele toeschouwers het lijkt wel alsof heel Friesland vanmorgen om vier uur is opgestaan hartstochtelijk werd aangevuurd. Om 6.34 uur had de kopgroep van 25 a 30 man de volgende 4 kilometer naar IJlst achter de rug. In totaal waren nu 26 kilometer gereden in ongeveer een uur tijd. Het gaat dus weer bijzonder snel. In IJlst konden wij nog noteren: Uit ham (Noorderhogebrug), Aad de Koning (Purmerend), De Wit (Grootebroek), Looyestein «Noordwijkerhout), Klaas Lefferstra (Stobbega) en Zwart (Warga) Hieruit blijkt wel. dat er zich in de grote kopgroep tal van sterke rijders bevinden. Om 7.13 uur kwam de kopgroep door Sloten. Als eerste liet hier afstempelen Fennema uit Suameer. In de groep za ten ook Klaas Leffertstra uit Stobbega, Ris uit Zaandam, Uitham uit Noordhoge- brug, Aad de Koning uit Purmerend, Jeen van den Berg uit Nije Beets, J. Weerman uit Nijeholtwolde, Zwart uit Warga, Ottenschot uit Delden, Nieuwen- dijk uit Nes a. d. Amstel, Van Dalfsen ui Hilversum, Rooth uit Echten, Van Dam uit Gouderak en Lok uit Leimuiden Van twee kanten stormden de rijders de controle te Sloten binnen. Haastig werden de stempels gezet en voort ging het weer, terug over het Slotermeer naar Gaaserland, waar bij Balk een moeilijk traject volgde. Het stuk over het Sloter meer naar Sloten was vrij goed berijd baar. In Sloten begon het daglicht door te breken. De beangstigde duisternis begon te wijken en in de eerste flarden van het daglicht reden de rijders het pitto reske Sloten binnen. Het hele dorp was op de been. Men is hier dagenlang in de weer geweest om de gasten, die weer zo snel vertrekken, waardig te kunnen ont vangen. En dat is ook wel nodig geweest, want gisteren lag er in het dorp nog een halve meter opgewaaide sneeuw. In het midden van de straten was nu een pad vrij gemaakt. De sneeuw lag aan beide zijden van de straat hoog tegen de ruiten opgestapeld. Om 8.15 uur kwamen de rijders door Stavoren. De eerste, die hier afgestem peld werd was Van der Hoorn uit Ter Aar, gevolgd door Van der Meer uit Roodenhuizen en Lamberts uit Wagenin- gen. Snel einde voor de eerste uitvaller. De eerste uitvaller van de toertocht is in de Groene Vfeide teruggekeerd. Het is de heer Kater uit Kolhorn, die om kwart over acht het hotel met een ver stuikte enkel binnenstrompelde. Hij heeft in 1947 en in 1954 de tocht volbracht, maar zal ditmaal het begeerde Elfsteden- kruis niet krijgen. Laplandse aanblik. In de kopgroep, die om 8.15 uur door Stavoren kwam. zaten nog steeds de fa vorieten Verhoeven in oranjetrui, Jeen van den Berg, Aad de Koning en Klaas Lefferstra. De temoeratuur schommelde tussen 4 en 8 graden onder nul en in middels had het opgehouden met sneeu wen. De riiders hebben op het slechte stuk bij, Luts niet veel strijd kunnen le veren. Tussen twee sneeuwwallen door was een smalle baan geveegd en af en toe bood het landschap een Laplandse aanblik. In Workum. waar het weer begon te sneeuwen, passeerden de eerste rijders om 9.02 uur. Reeds vanuit de verte kon den de honderden toeschouwers de rij ders door het vlakke barre Poolland schap zien aankomen, maar het duurde toch nog zeer lang alvorens de rijders hier dé controle passeerden. Er was nu enige tekenmg in de strijd gekomen, want aan de kop ging een groep van acht man, die reeds in Hinde lopen bij elkaar was. De groep bestond uit Van der Hoorn uit Ter Aar, Verhoe ven uit Dussen, Wijnhout uit Haarlem mermeer, Nauta uit Wartena. Jeen van den Berg uit Nije Beets, Aad de Koning uit Purmerend, Van der Meer uit Roor- dahuizum en een rijder, wiens nummer afgezakt was en die men in de haast niet kon herkennen. Na de kopgroep van acht man volgde op 3 minuten de Barendrechter Beste- breurtje. Op 6 minuten achter de kop- groeo volgden elf rijders, t.w. Lamberts uit Wageningen, Kruger uit Middelstum, J. Weerman uit Hijeholtwolde, P. van Zantvoort U't 'Eindhoven, Van Til uit Hummèloo, Zwart uit Warga, Everts uit Leeuwarden. Van. der Zwet uit Noord°n (ZH), Van Aarsen uit Scherpenzeel (Fr) Bloemendaal uit Breukelen en K. Meeu wisse uit Voorburg. In Galamadammen is de Zutühenaar Lourens met stijve voeten afgestapt bij een cafeetje en heeft daar geprobeerd weer wat leven in zijn onderdanen te krijgen. Dit gelukte hem met zó snel en hij besloot de strijd te staken. Meer uitvallers. De deelnemer aan de wedstriid Van der Heij uit Opeinde heeft in Heeg de strijd moeten staken, toen hij in een bij na onzichtbare scheur ten val kwam en bejde schaatsen brak. Van der Heij zelf kwam er verder zonder kleerscheuren De 31-jarige Groninger veehouder Uit ham. die in de vroege ochtenduren in de kopgroep had gereden is tussen Leeuwarden en Sneek gevallen en heeft daarbij een ringvinger ernstig gekwetst. Door het duister merkte hij pas in Sta voren hoe ernstig de wonde was en is toen teruggekeerd naar het Sint Anto- niusziekenhuis in Sneek. Daar heeft men hem doorgestuurd naar het Academisch ziekenhuis in Groningen. Voor vervolg zie men in het le blad. Schoolkinderen kregen vrij De burgemeester van de gemeen- te 't Bildt in Noord-Friesland heeft j vanmorgen alle schoolkinderen vrij gegeven om ze in staat te stellen te helpen bij het vegen van banen op de Zuidhoekstervaart, waar zeer veel sneeuw gevallen schijnt te zijn. SCHAATSENRIJDEN VAN 'T OEVER WON TE AMSTERDAM Voor circa 1500 belangstellenden heeft Bertus van 't Oever tijdens invitatiewed strijden op de nieuwe gemeentelijke ijs baan aan de Kruislaan te Amsterdam een gedecideerde overwinning op de jongere rijders behaald. De jeugdige Kroon uit Aalsipeer reed een goede 500 en 1500 meter, maar moest op de 3000 meter genoegen nemen met de vijfde plaats. In het eindklassement be zette hij de tweede plaats achter Van 't Oever. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van 't Oever (Lissq) 48.0 sec.; 2. Kroon (Aalsmeer) 48.4 sec.: 3. Kappel (Amsterdam) 48.5 sec.; 4. J. Roo- zendaal (Warmenhuizen) 49.0 sec.; 5. Vermeulen (Breukelen) 49.3 sec. 1500 meter: 1. Van 't Oever 2 min. 39.6 sec.; 2. Kroon 2.41,1; 3. Paping (De- demsvaart) 2.42,0; 4. Koeleman (Ter Aar) 2.44,8; 5. Hopman (Egmond a. d. Hoef) 2.45,1. 3000 meter: 1. Van *t Oever 5.33,7; 2. Hopman 5.35,1; 3. Paping 5.35,8; 4. Koe leman 5.37,2; 5. Kroon 5.37,7. Algemeen klassement: 1. Van 't Oever 15.817 p.; 2. Kroon 158.383 p.; 3. Paping 159.667 p.; 4. Vermeulen 161.683 p.; 5. Koeleman 162.033 p.; 6. Hopman 162.383. WAAR VRIESÏ HO T 1AN6ST? GEMIDDELD AANTAL VORSTDAGEN PER JAAR Een ieder snakt naar het einde van deze winter, die ons veel sneeuw en koude heeft gebracht. Het ziet er echter naar uit, dat het noorden van ons land langer zal moeten „snakken" dan' het uiden, want de winter voert over ons land altijd een grillige heerschappij. Ret aantal dagen, dat er vorst wordt geno teerd loopt voor de verschillende delen van ons land nogal uiteen. Ons kaartje geeft een indruk Van de gemiddelde vorstverhoudingen over Nederland. Aangezien het uiteraard on mogelijk is een zeer nauwkeurige inde ling van het aantal vorstdagen overal in Nederland te geven, moeten wij dus vol staan met een indeling in grote lijnen, zodat wij dus slechts over een algemene indruk kunnen beschikken. Niettemin geeft deze algemene indruk een aardig overzicht van de verhoudingen en dui delijk zien wij, dat het noorden van ons land altijd langer met koning winter moet worstelen, want men noteert daar ieder jaar gemiddeld 8090 dagen, dat er vorst is geweest. Gelukkig is deze vorst meestal van zulk een gering karakter en van 7.o een korte duur, b.v. vroeg in de ochtend of in de na-middag, dat het bij na niet tot ijsvorming komt. Het aantal dagen, dat in het noorden het ontstaan of het aanwezig zijn van ijs wordt door gegeven. bedraagt dan ook slechts ca. 16 dagen. Geheel midden-Nederland weet totaal 60-r-70 dagen te melden, dat de vorst aanwezig is, of was, maar ook hier komt men toch slechts aan gem. 12 ijsdagen. Over de strook van 7080 dagen kan worden opgemerkt, dat het hier tot ca. 14, dagen met ijs per' jaar komt, zodat duidelijk blijkt, dat vorstdagen nog lang geèn ijsdagen zijn. Waar het westen van •pns land. en een deel van het zuiden ge middeld 5060 dagen weten te melden, die'vorst hebben laten zien ergens op de .dag. is ook hier het aantal dagen met ijs op het water heel wat kleiner. Voor dit gebied komt men op ca 10 ijsdagen. Het „gelukkige" zwarte deel op onze kaart komt er met minder dan 50 dagen Vorst af, waarvan er dan weer slechts ca. 8 zijn met ijs. Men ziet de heerschappij van koning Winter over Nederland is 'wel zeer grillig te noemen, onder invloed van de zee en het landschap. "Voor ons is het echter een geluk, dat fde vorst het op de meeste dagen niet tot ajsvorming weet te brengen en voor de 'optïfiiisten onder ons willen wij beslui- yrten^net de opmerking, dat wij het groot ste aeel van de vorstdagen al achter ons hebben. Een bulldozer in actie in Franeker bij het verwijderen van de sneeuwmassa's van het traject van de Elfstedentocht. EXTRA TELEVISIE UITZENDING De Nederlandse Televisie Stichting zal vanavond in het televisiejournaal om 20.00 uur opnamen van de start van de Elfstedentocht verwerken. Bovendien komt er waarschijnlijk om 22.00 uur na afloop van het NCRV-programma een extra uitzending van het televisie-jour naal met een volledige reportage van de Elfstedentocht. Dat hangt af van de weersomstandigheden tegen het eind van de tocht. De televisiestichting heeft na melijk een langzaam vliegend vliegtuigje gehuurd om vanuit de lucht opnamen van de rijders tussen Barthlehiem en Leeuwarden te maken, maar bovendien moeten de films met dit vliegtuigje van Leeuwarden naar Hilversum worden ge bracht. Mocht het later op de dag dus harder gaan sneeuwen, dan bestaat de mogelijkheid, dat dit toestelletje niet kan vertrekken. De uitslag van de radio luisterwed strijd van het Nederlandsch Olympisch Comité zal worden bekend gemaakt op dinsdag 21 februari. Voor het inzenden van de oplossing is de termijn verlengd tot 20 februari. SCHAATSENRIJDEN FRIESE ELFMERENTOCHT GESLAAGD Ondanks de zware sneeuwval is de Elf merentocht, waarvan de wedstrijdtocht werd afgelast, een groot succes gewor den. Niet minder dan 6000 toerrijders vertrokken' tussen negen en twaalf uur uit Sneek om 85 km. op het ijs af te leg gen. Het traject was aanvankelijk 78 km, doch toen men de baan door een sneeuw laag niet meer kon onderscheiden, werd deze verlegd en daardoor tevens ver lengd. Aangezien in het ijs vele scheuren za ten, die door sneeuw waren opgevuld, kwamen talrijke valpartijen voor. Met ernstige gevolgen liepen deze echter niet Toni Sailer's, die tijdens de olympische skiwedstrijden te Cortina d'Ampezzo op drie gouden medailles beslag wist te leg gen, heeft als beloning voor deze pres tatie de grote ere-medaille van de Oos tenrijkse republiek gekregen. De presi dent van Oostenrijk, Theodor Koerner overhandigde Toni Sailer deze te Wenen. WIELRENNEN JAN PIJNENBURG WORDT 50 JAAR Morgen hoopt de bekende wielrenner Jan Pijnenburg zijn 50ste verjaardag te vieren. In de periode tussen de twee we reldoorlogen is hij de meest bekende Ne derlandse renner geweest. Vooral in zes daagsen en koppelwedstrijden vierde hij grote triomfen. In 1929 werd Jan Pijnen burg sprintkampioen van Nederland en de nationale achtervolgingstitel verover de hij driemaal. Zijn grootste successen behaalde de „kanonskogel", zoals hij werd genoemd, in de zesdaagse wedstrij den met Piet van Kempen, Braspenningx en Wals. In 1929 werd Pijnenburg prof. Toen pas raakte hij in het buitenland zeer bekend. Nadat hij in 1938 beslag had weten te leggen op de Nederlandse titel in de achtervolging moest de crack zich ten gevolge van een botsing tijdens de training uit de wedstrijdsport terug trekken. Enkele jaren geleden legde hij de afstand TilburgDen Bosch nog in een half uur afen hiermede won hij een weddenschap. Hij had het traject n.l. binnen drie kwartier moeten rijden. BILJARTEN KNBB, DISTRICT LEIDEN De uitslagen van de competitiewed strijden luiden: le klas: De KroonOSL 2 42; Royal Sport 42; De Kroon 2De Plas 4-^-2. 2e klas A: DDEP. v. Cleef 44; Cen traalMonopole 2 6—2; DDECentraal 4—4. 2e klas B: Vr.kring 2 Royal 3 2—6; Monopole 3Sport 2 44; Monopole 3 De Plas 2 4—4; De Kroon 3—Vr.kring 2 08; Sport 2Ons Gen. 80. 3e klas: Sport 3OSL 3 62; Centraal 3Noorden 2 44. De uitslagen van de competitiewed strijden van de Biljartbond Bloembol lenstreek van de afgelopen week waren: lste klasse: LisserdijkFlora 44; Vios 2Piet Gijzenbrug 44; Lisserdijk Piet Gijzenbrug 44; Groene Laken Vios 1 6—2. 2e klasse: Vios 3Soldaatje 62; Flora 2Oude Post 44; De BeursConcordia 8—0. 3e klasse: De Beurs 2Soldaatje 2 62; Vios 4Passage 2 6'2; Lisserdijk 2Concordia 2 62; Noordwijkerhout Piet Gijs 2 |80. 4e klasse: Lisserdijk 3De Beurs 3 26: Soldaatje 3Vios 5 80. 5e klasse: Vios 6— O o-me Laken 3 62 Passage 3Soldaatje 4 44. SCHAKEN BEDRIJFSJEUGD GAAT SCHAKEN Onder auspiciën van de Kon. Ned. Schaakbopd worden in verschillende ste den pogingen aangewend de bedrijfs- jeugd in de leeftijd tot en met 20 jaar, in competitieverband -te doen schaken, met het uiteindelijke doel jaarlijks een toernooi om een landelijk kampioenschap bedrijfsjeugd te houden. Een bedrijf in de hoofdstad had zaterdag de primeur van dit bedrijfsjeugdschaak. Twintig jon gelui zaten achter de borden: tot tegen standers hadden zij vijf teams van di verse lagere en middelbare Amsterdamse scholen. Een van de „oude garde", de groten uit de romantische richting in het schaakspel, Dr Savielly Tartakower heeft het strijdperk voor altijd verlaten. Op 6 februari, drie dagen vóór zijn 69e ver jaardag is de grootmeester te Parijs overleden. Er is moeilijk een meester te vinden, die meer toernooien heeft gespeeld dan hij. Er is er geen te vinden, die meer fantasie legde in zijn immer volkomen originele partijen. En behalve dat heeft Tartakower talrijke schaakwerken ge schreven. die tot de beste en rijkste bij dragen tot de schaakliteratuur behoren. Zijn eerste meesterwedstrijd was in 1906, zijn laatste te Parijs, in nov. j.l. Een bijzonder succes boekte hij in het eerste treffen' van de internationale meesters na wereldoorlog II te Hastings. Hij won de le prijs met 9y2 uit 11 par tijen, boven dr. Eu we. In zijn eerste partij van deze wedstrijd deed zich een bijzondere sensatie voor. Tartakower speelde tegen Miese (over leden op 24-2-'54) en na de 32e zet van zwart was de volgende stelling ont staan: V i Zwart (Tartakower) had g5g4t ge speeld en de oude Mlesesgaf de partij op! Hij begon de stukken te ver plaatsen om naar defout te zoeken en bemerkte toen pas, dat hij te vroeg had opgegeven. Mieses meende: op 33. Pxg4 volgt Pg5t; op 33. Dxg4f volgt Pg5t; 34. Kh4, Dh2 en dacht dat na 33. Kxg4 eveneens Pg5 met schaak zou volgen! Een fraaie prestatie was zijn partij te gen Steiner. Wit: Steiner. Zwart: Tartakower 1. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pblc3, Pg8—f6; 4. Lel—g5, Lf8—e7; 5. e4e5, Pf6e4 (De Tartakower-va riant!) 6. Lg5xe7, Dd8xe7; 7. Pc3xe4, d5xe4 (dreigt Db4t) 8. c2—c3, 0—0; 9. Ddl—c2, f7—f5; 10. 0—0—0 (na c3 is deze rochade zeer gewaagd). 10 c7c5; 11. f2f3 (opnieuw niet sterk) c5xd4; 12. c3xd4 (Beter was Txd4 ge weest). Lc3—d7; 13. Kcl—bl, Tf8—c8; 14. Dc2—b3, Pb8c615. f3xe4, f5xe4; 16. Db3—e3, Pc6—b4! 17. Pgl—e2 (n et Dxe4 wegens Le8, dreigend Lg6) Ld7 a4! 18. b2-^b3 (er dreigde Ldl en Lc2 tegelijk). 18Pb4d5 (nog kan Dxe4 niet wegens Lxb3, axb3; Da3 enz.) 19. De3—h3, La4d7; 20. Kbl—b2. a7—25; 21. Tdl—cl, De7—b4! Er dreigt nu Dd2t. 22. Tel—c4?? Een „meesterlijke" blunder, want zwart kan eenvoudig Tc8xc4 spelen, met torenwinst. Tartakower, misschien heeft hij dit gezien, maar liever het als volgt afgemaakt: 22. Db4—d2t; 23. Kb2—bl. Tc8xc4; 24. b3xc4. Pd5—e3; 1~ Dd*> dit; 26. Kbl- b2, Pe3x~4 t mat in 2

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8