De Elfstedentocht door de kopgroep gewonnen DUINSTREEK RIJNSTREEK Scherp AVONDRUST DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATWIJX Geboren: Theodorus M., zn. v. Th. A. van Schie en C. C. van der Valk. Willem, zn. v. C. Ravensbergen en A. Varkevisser; Leenaert, zn. v. L. v. Beelen en C. W. 't Hart; Elisabeth dr. v. M. Imthorn en J. Haasnoot; Dirkje, dr. v. J. Remmelzwaal en D. Hus; Trijntje H., dr. v. J. Ouwehand en C. van Duyn; Hasina, dr. v. J. Kuyt en E. Keur; Johannes P., zn. v. M. P. de Longe en E. W. Snijders; Jacoba, dr. v. C. Hoek en D. Kloos; Ingrid H., d.r v. D. Swaan en D. J. van Essen. Jan, zn. v. D. Kroon en A. van Ekris; Arendina, dr. v. D. C. Schuitemaker en Kr. van Duyn. Ondertrouwd: J. van Rijn en A. de Boer; C. Snel en A. de Mol; A. Nieu- weland en M. Hogewoning. Getrouwd: H. Peet en M. van As; L. P. van Duyn en M. Berkheij; C. Imthorn en L. Kruggel; A. Zruy- derduyn en A. Ouwehand. Overleden: J. Jonker, 53 jaar. KATWIJK AAN DEN DIJN OP ZOEK NAAR GELUK De bewoners van het Overrijn zijn sinds zaterdagmiddag gedupeerd, doordat er in de gemeentelijke gas leiding „ergens" een lek zit. Wat dat voor een ongerief is weten het best degenen die tot de gedupeerden beho ren. Maar alle huisvrouwen kunnen het zich zo ongeveer wei indenken. Met man en macht is men sinds za terdagmiddag aan het zoeken waar de oorzaak zit. Het zijn niet alleen de particuliere woningen die zonder gas zitten doch ook het Missiecollege St. Willibrord is van gas verstoken. Men hoopt het lek echter vandaag te vinden. L.T.B. Onder leiding van voor zitter F. C. Meyer hield de L.T.B. gisteravond de jaarvergadering in het Parochiehuis. In zijn openings woord herdacht de voorzitter de gees telijk adviseur pastoor Hesp, die de afd. met zijn wijze raadgevingen steeds tot steun was. Voor zijn zie- lerust werd gebeden. Vervolgens heette de voorzitter kapelaan Roze- straten als wrn. G.A. welkom. Bij de ingekomen stukken werden de leden attent gemaakt op een te houden ver gadering van de kring Leiden op 21 febr. in „De Valk". Vervolgens wees de voorzitter op het pas opgerichte Landbouwschap en de Districtraden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Chr. v. Leeuwen, bleek dat er activiteit heerste in het jaar '55. In het algemeen was het voor de tuinbouw vrij gunstig geweest, voor al voor de bollenkwekers. Het jaar- POTLOOD en GEEST No. 510. Horizontaal: 1. knol, 4. oude inhoudsmaat (afk.), 6. gewas met ste- ig oprijzende stam, 7. Nederl. dich ter, 9. voorzetsel, 10. gevangenis, 12. voorzetsel, 13. schikking, 16. Rom. munt, 17. Katholieke encyclopedie (afk.), 19. hoogheid (Fr.) meervoud, 22. en volgende (afk.), 23. niet dik, 24. muzieknoot, 25. vuurspuwende berg op Java, 27. rustoord, 29. radio- omroep (afk.), 30. twijg. Verticaal: l. stad in Italië, 2. jaar (afk. Lat.), 3. algemene kwijtschel ding van straf, 4. rivier in Italië, 5. platvis, 6. eetgerei, 7. glijvoertuig, 8. afkorting van tantalium, 11. aardrijks kundige aanduiding, 14. bitter vocht, 15. plaats op Ameland, 18. levenslucht, 19. nakomeling, 20. water in Fries land, 21. oude naam van Ierland, 22. landbouwwerktuig, 26. muzieknoot, 28. lidwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 509. Horizontaal: 1. kaf, 4. dog, 6. avers, 9. uw, 11. ree, 12. p.s., 13. eb, 15 dl., 16. Geervliet, 17. R.K., 18. si, 19. Ot, 20. die, 22. nu, 24. roede, 26. mug, 27. set. Verticaal: 1. kou, 2. fa, 3. Heenvliet, 4. Ds, 5. Gijs, 7. vr., 8. re, 10. Weert, 12. plein, 14. bek, 15. dis, 19. oom, 20. do, 21. ed, 23. uit. 24. Rg, 25. es. |"\E vastenavond heeft in onze streken zo weinig meer om 't lijf, dat we het erop wagen een toontje lager te zingen. De dag van morgen is een tragische dag, de dag, dat we eraan herinnerd worden afstammelingen te zijn van Adam en Eva. Wanneer we morgen, ten teken van boete, het hoofd met as bestrooid krijgen, herhaalt de Kerk, door de woor den des priesters, de vermaning, welke God het eerste mensenpaar mee gar, toen het uit het aards paradijs werd verbannen: „Ge denk, mens, dat ge stof zijt en tot stof zult wederkeren". Gedenk, mens, uw hoogmoedige aard en verneder uzelf tot in het stof. Door hoogmoed vrat de zonde de mensheid aan, door nederigheid kan zij genezen worden. verslag van de penningm. vermeldde een batig saldo van 278.15. kascom- missie bracht bij monde van de heer L. J. Bellekom een gunstig verslag uit. Voor 1956 werden in deze com missie benoemd de heren A. van der Eoog en J. Siecker. De afgetreden bestuursleden de heren F. C. Meyer en H. J. Grimbergen werden herko zen. Uit het Vaandelfonds werden 9 stuks uitgeloot. Een bestuursvoorstel om de plaatselijke contributie, dus zonder de algemene contributie, per manent op 3.te stellen werd met alg.st aangenomen. LISSE „ST. GRBGORIUS" GAAT WEER OP CONCOURS. In beginsel werd besloten om dit jaar toch weer op concours te gaan, ondanks het onfortuinlijke en matige resultaat van vorig jaar, dat vooral te wijten was aan de korte repetitie-tijd, die men aan de instudering der ver schillende nummers kon besteden. Dit was een van de belangrijkste onder werpen, die ter sprake kwamen op de jaarvergadering van de r.k. gemeng de zangvereniging „St Gergorius", die maandagavond in het KAB-gebouw gehouden werd. De voorzitter, de heer F. Beysens, memoreerde in zijn openingswoord de zo geweldig goed geslaagde donateurs-uitvoering, die enige tijd terug zamen met „Canite Tuba" werd gegeven. Het verheugde hem, dat ondanks enkele teleurstellingen de geest in de vereniging zo goed was gebleven. Het enige waar we nu nog dringend gebrek aan hebben, vervolgde spr., zijn actieve mannelijke leden. Hij spoorde de leden aan om hiervoor eens hun best te, doen. Na het jaarverslag en de notulen kon de penningmeester tot zijn ge noegen mededelen, dat er dit jaar een batig saldo ten bedrage van ƒ271.15 genoteerd was. Saldo in kas bedraagt momenteel ƒ593.79. Bij de bestuursverkiezing werden de heren F. Beysens, A. Wassenaar en mej. G. Wessels herkozen, terwijl de functie van mej. M. Vermolen werd overgenomen door mej. v. d. Klauw. De voorz. deelde nog mee, dat men contact had opgenomen met „Canite Tuba" om gezamenlijk enkele walsen in te studeren. De geestelijk adviseur, kapelaan C. v. Wel, feliciteerde de vereniging met het succes, dat op de afgelopen uit voering werd behaald. Hij hoopte, dat „St. Gregorius" dit jaar nog meer uitvoeringen zou geven, aangezien dit zeer zeker bij het publiek in de smaak zou vallen. VOETBALLERS OP DE SCHAATS. De leden van de voetbalvereniging Lisse, die wegens de vorst hun voet balschoenen aan de kapstok gehan gen hebben, konden elkaar zondag middag bekampen op de smalle ijzers Het bestuur had koppelwedstrijden georganiseerd voor senioren, junio ren en adspiranten. Onder grote belangstelling en fel le aanvuringen van de verschillende supporters werden de volgende uit slagen genoteerd. Senioren: 1. J. Verhaar en J. Vrij burg; 2. L. Vrijburg en Jac. v. Diest Czn., 3. P. Wassenaar en K. Zwet sloot, 4. H. v. Noort en B. Baak. Junioren: 1. W. v. Nobelen en Chr. Vos, 2. v. Gerven en Bergman, 3. v. Kesteren en Verhaar. Adspiranten: 1. R. Dofferhoff en K. Langelaan, 2. H. Hoogervorst en H. Koek, 3. P. Meyer en O. Veldhuis 4. J. Faas en H. v. d. Aart. NOORDWIJK BADCENTRUM VUURTOREN In de naaste toekomst zal benoor den de vuurtoren een badcentrum worden gebouwd op 't z.g. Wantveld. Op deze grote duinstrook, welke sinds geruime tijd is geëgaliseerd, zullen t.z.t. de nodige straten en een par keerterrein worden aangelegd, terwijl naast de villa's en hotels, ook win kels zullen worden gebouwd. Als voorloper van deze toekomstige be bouwing heeft de heer H. v. Rhijn 'n aanvraag bij de gemeente ingediend voor het bouwen van een houten ge bouw voor de inrichting van een slij perij en deze te exploiteren totdat hij de nabij de vuurtoren te bouwen win kels kan betrekken. Door b. en w. wordt voorgesteld hiervoor vergun ning te geven op een stuk grond, waarbij de verdere ontwikkeling van het badcentrum niet in het gedrang kan komen, onder de voorwaarde, dat het gebouwtje in elk geval na het ge reed komen van de te bouwen winkels |zal verdwijnen. WARMOND VASTENAVOND-UITVOERING „ST. MATTHIAS" In Hotel „De Zon" werd de laatste uitvoering van het winterseizoen door „St. Matthias" gegeven. Nadat de afd. Harmonie met „Blue Devils" van Charles Williams de avond had ingezet, heette de heer C. Zoetemelk de aanwezigen van harte welkom. Hij hoopte, dat de prestaties van de beide afdelingen er toe in staat zouden zijn, de aanwezigen te ver armen. Vervolgens werd het zeer gevari eerd muziekprogramma afgewerkt. Het is, mede door de beschikbare uimte helaas niet mogelijk, dat de afd. Harmonie in het winterseizoen meer dan eenmaal een uitvoering geeft, maar deze uitvoering, o.l.v. de heer Alb. Mey toonde weer zonne klaar dat deze afdeling, ondanks de handicap, dat verschillende leden door militaire dienst afwezig zijn, haar plaats in de superieure afdeling ten volle waard is. Na de pauze werden door de afd. toneel een tweetal een-acters opge- oerd n.l. „Leentje uit 't Hemelrijk", een Vlaams blijspel door Gaston Martens en „De Oom uit Amerika" door H. J. Paternotte. Beide stukjes waren wel in staat om de gewenste vastenavondstem ming erin te brengen en werd er hartelijk gelachen om de dwaze si tuaties die zich hierin voordeden. Aan het eind van de avond dankte de heer P. M. de Vetten de leden en donateurs voor de medewerking en belangstelling, die „St. Matthias" in het afgelopen jaar had mogen onder vinden en sprak de verwachting uit, dat in het komende verenigingsjaar wederom op de steun van allen ge rekend mocht worden. DISTRICTSSCHOOLWEDSTRIJDEN Woensdagmiddag te 2.30 uur wor den op de ijsbaan Poelmeer de dis trictsschoolwedstrijden verreden. Dit houdt in dat uit het district Sassen- heim en het merendistrict van elke lagere school 2 jongensleerlingen van tot en met 14 jaar de eer van hun school zullen verdedigen. Door de Warmondse IJsclub is een beker be schikbaar gesteld en 3 medailles, be nevens kleine prijzen. Zowel machinaal als dooF de hulp van vrijwilligere is de ijsbaan vrij van sneeuw gemaakt. (Vervolg van het tweede blad). Om 10.01 uur kwam de kopgroep, die nog steeds uit acht man bestond, in razende vaart door Witmarsum op weg naar Harlingen. De rijders had den nu de harde noordnoordwesten wind pal tegen. Bij de brug bij Parrega tussen Wor- kum en Bolsward hadden de rijders moeten klunen. In Witmarsum werd de groep aangevoerd door Anton Ver hoeven, terwijl Van der Meer, die soms moeite had om bij te blijven, aan de staart reed. In Harlingen kwam de kopgroep van acht door om 10.42 uur. De groep bestond uit de volgende acht: Van der Hoorn, Aad de Koning, Van der Meer, Jeen Nauta, Wijnhout, Jeen ALPHEN AAN DEN RIJN KOPPELWEDSTRIJD Op de Rijn nabij De Heul werd maandagavond een één-uurs koppel wedstrijd op de schaats gehouden, waaraan door 12 koppels werd deel genomen. Er was grote publieke belangstel ling en het medeleven en de toejui chingen waren als bij een voetbal wedstrijd. Spoedig na de start kwam vast te staan dat de Alphenaren onder de deelnemers geen rol zouden spelen. Het Ter-Aarse koppel W. Vermeulen en J. v. d. Hoorn en de Warmonders Borst en Heemskerk, die elkaar niets toegaven, waren weldra ver voor. Men reed per man 1 of 2 ronden 'achtereen. De strijd werd dopr een jammerlijke omstandigheid 10 minu ten voor het einde in het voordeel van de Ter-Aarders beslist. Van het andere koppel kwam een bij de wisse ling in het gedrang te vallen. Ver meulen had 'n halve baan voorsprong en heeft die niet meer afgestaan. Ie werd het koppel Vermeulen v. d. Hoorn 25.2e Borst Heemskerk (ƒ15.—); 3e SandersIJs 10.en 4e VerheulVerduin 5.De twee laatste koppels wa ren 2 of meer ronden achter. BOSKOOP GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam maandag morgen in spoedvergadering bijeen ter behandeling van 't enige agenda punt: voorstel tot onderhandse aan besteding van 15 woningen te bou wen langs de Goudse Rijweg. De voorzitter, burgemeester Verkerk, lichtte deze gang van zaken nader toe. Door de dienst van de Weder opbouw was de bouw van deze 15 extra woningen goedgekeurd en wan neer spoedig met de bouw werd be gonnen gaf dit nog weer enig voor deel. Door enkele raadsleden werden nog nadere inlichtingen gevraagd be treffende het bouwtype n.l. of dit geen wijziging zou ondergaan. Ten slotte sprak de raad er zijn vreugde over uit dat weer 15 woningen aan het contingent van 1956 zijn toege voegd. De onderhandse aanbesteding werd dan ook zonder enig dralen goedgekeurd, zodat ook deze wonin gen aan de Goudse Rijweg door de fa. Reborst uit Waddinxveen zullen worden gebouwd. De sneeuw heeft in Boskoop een drietal ongevallen veroorzaakt. De bevroren onderlaag was door de op nieuw gevallen sneeuw niet meer te onderscheiden. Tengevolge hiervan .gleed de heer L. wonende aan de B. C.-straat uit, toen hij zijn vogels wilde gaan voederen. Het gevolg was een gebroken been. Ook mej. H., wo nende aan de Tuinstraat, kwam door uitglijden zodanig te vallen, dat zij een been brak. Mevr. N. van de Groeneweg brak door haar val een arm. Voor allen werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna overbren ging naar een ziekenhuis volgde. BODEGRAVEN Vastenavondviering E.S.T.O. De felle koude zal wel oorzaak geweest zijn, dat verschillende leden en do nateurs ontbraken op de jaarlijkse vastenavondviering van Esto. Het werd een avond met hindernissen. Na drie kwartier waditen arriveer de eindelijk de camera-man, die het filmprogramma zou verzorgen. De voorzitter de heer W. H. van Liempt, sprak het openingswoord en merkte op dat nu eens afgeweken was van het gebruikelijke cabaretprogramma. Voor de pauze werden enkele typi sche tekenfilmpjes vertoond, die zon der tekst toch nog wel te volgen wa ren, evenals het filmpje over het vangen van wilde dieren. De hoofdschotel was de vertoning van een rolprent van de twee beken de filmkomieken, Abbot en Costello, in het Vreemdelingenlegioen. De aanwezigen waren kennelijk blij, toen zij na afloop naar de bene den zaal konden gaan om zich bij de kachels wat te verwarmen. Het laat ste uur was de stemming er pas goed in en zo werd nog veel goedgemaakt van een feestavond die aanvankelijk dreigde te mislukken. Carnaval Instuif Voor het eerst hield de Instuif een Carnaval. Voor al pater Boermans (Limburger) had hier veel voorbereidend werk ver richt. En hij heeft er eer van gehad. Om precies- 11 minuten over vijven ving de pret aan na een openings woord van pater Boermans. Ook de Boskoopse groep werd welkom gehe ten. Mede aanwezig waren de pastoor en kapelaan J. Voortwist. Met veel vertoon werd Prins Carnaval met zijn hofstoet ingehaald. Er was door de meeste deelnemers veel werk ge maakt van de costumering. Cowboys, Indianen en Chinezen liepen in bon te mengeling dooreen. Na het zingen van de Carnavalschlager 1956 ver scheen de eerste „buteredraer" in de ton (i.e. de lessenaar). Deze re-in carnatie van Winston Churchill gaf enkele koddigheden ten beste over politiek. Na enige spelletjes volgde de tweede spreker Sir Butterfly, die met succes een komische inleiding hield over amusement. Om acht uur trok de bonte stoet naar de beneden zaal voor de aanvang van het bal. Hier zocht de prins een bruid uit, met. wie hij de .erste dans inzette.- Het geheel was een schouwspel van kleur en vrolijkheid, gestimuleerd door de muziek van het duo Blom- Disseldorp. Een carnaval, dat in 1957 zeker herhaald moet worden. DE KAAG Herwonnen Levenskracht. Gis teravond gaf Herwonnen Levens kracht een propaganda-avond in de Jeugdherberg op het Kaag-eiland. Aanwezig was o.a. de heer L. T. Luysterburg, de districtsbestuurder uit Haarlem, die een uiteenzetting gaf over de oprichting van Herwon nen Levenskracht in 1913 en de op bloei hiervan. Spreker wees er op, dat de vereniging zich niet alleen toelegt op de bestrijding van T.B.C. maar ook van kanker en rheumatiek, Hij wekte de aanwezigen op, zich op te geven als donateur. Hierna was het woord aan het ge zeischap van deze avond. Joop Boe ree heeft het als conferencier uitste kend gedaan, maar het hoogtepunt bereikte de artist pas als „Henkie" de recruut, waarom hartelijk is ge lachen. Verder werkte mee Jenny v. Elslo met voor de pauze Italiaanse liederen en na de pauze met Weense melodieën en zang. Zij begeleidde zichzelf met de accordeon. Het hoogtepunt bereikte de avond pas met het optreden van Geraldini, die reeds voor de televisie optrad met zijn goocheltoeren en zijn mu zikale keuken. Het was jammer, dat de zaal matig bezet was. Er meldden zich weer enige nieuwe donateurs aan. HIEUWVEEN Toneeluitvoering. Zondagavond gaf de Nieuwveer.se toneelvereniging G. S. Z. een geslaagde toneeluitvoe ring in zaal Leliveld. De zaal was zeer goed bezet. Opgevoerd werd het toneelstuk „Het hing in de lucht". De rollen werden zeer goed gespeeld zo nu en dan schaterden de aanwezi gen om de komische noot, die in het stuk was verwerkt. Na afloop was er gelegenheid een dansje te maken on der leiding van Henk van Vliet. De vereniging kan op een goed geslaagde avond terugzien. GUDE-WETERING Nationale koppelwedstrijd. On der overweldigende belangstelling werd op het Brasemermeer de kop pelwedstrijd verreden, die door de Weterings ijsklub was uitgeschreven. Op de prachtige ronde baan versche nen 21 koppels aan de start en onder luide toejuichingen en aanmoedigin gen van het publiek werd 5000 meter gereden. Mede dank zij het prachtige weer kan „Ijsvermaak zij ons doel" bogen op een schitterend geslaagde hardrijderij. Na een vinnige en sportieve wed strijd werden de prijzen als volgt verdeeld. 1. 80,W. v. d. Meulenv. d. Hoorn, Ter Aar; 2. 60,v. d. Hoorn Keijzer, Ter Aar; 3. ƒ40,Bost Heemskerk, Hazerswoude; 4. 20, Zuiderduynde Koker, Nieuw-Ven- nep. Verliezersronde: 1. Griekspoor Arehsman, Nieuw-Vennep 15,2. VerbaasSchalk, Nieuw-Vennep 8, 3. H. WolversB. v. d. Leiden 6, Wat rijdt, dat slijt. Repareert op tijdig Verbond voor Veilig Verkeer van der Berg, Anton Verhoeven en Tichelaar uit Franeker. In Harlingen was zware sneeuwval. De bekende Friese rijder Piet Zwart uit War ga heeft bij Kimswerd de strijd gestaakt. Hij reed geheel al leen en het werd hem blijkbaar te zwaar. Juist op dit stuk namelijk, even voor Harlingen, was het ijs bijzonder slecht. Hier en tussen Workum en Bolsward hebben zich talrijke val partijen voorgedaan. Steeds meer uitvallers. Zeven wedstrijdrijders kwamen vanmorgen tegelijk terug in de Groe ne Weide. Zij hadden de strijd ge staakt om diverse redenen en vertel den dat het aantal uitvallers zeer groot moet zijn. De zeven waren de Groninger Feits- ma, die in Hindelopen wegens drei gende bevriezing van ledematen had opgegeven, de Hilversummer Van de Pol, Niewold uit Hoogkerk en Alten burg uit Leeuwarden, die in Stavoren de schaatsen hadden afgebonden om dat zij-het ijs te slecht vonden, Zeg- stro uit Halfweg, die in Stavoren we gens moeheid had opgegeven, Schoon uit Wessem, die bij een val was ge blesseerd en ook in Stavoren de trein naar Leeuwarden had genomen en Veerman uit Volendam, die onderweg zeker tien maal in vrijwel onzicht bare scheuren was gevallen en ten slotte in Workum niet meer verder kon. In Franeker kwam de kopgroep van acht man om 11.20 uur aan. Zij werd geleid door Van der Hoorn en de plaatselijke favoriet Tichelaar reed op de vierde plaats. Men had hem nota bene gisteravond nog afgeraden deel te nemen aan de Elfstedentocht omdat hij nog nooit in een dergelijke monsterrit had gereden. De kopgroep wordt steeds meer in gelopen door vier achtervolgers, te R0EL0FARENDSVEEN Schade door strenge vorst. strenge vorst heeft schade aangericht en hoofdzakelijk aan de bloemen in de trekkasten. Naar men ons mede deelde zijn hele kasten met dure Fresia's door de vorst vernield. Dit betekent voor de eigenaar een grote schadepost. De telers kunnen tegen een dergelijke vorst niet stoken daar er anders karts op oververhitting ont staat. TER AAR PERSONEEL ZUIVELFABRIEK OP DE PRIKSLEE. Gisteren had de directie van de coöp. zuivelfabriek „de Producent' te Aardam voor haar personeelsleden een wedstrijd georganiseerd op d€ prikslee. De wedstrijdbaan was aan gelegd op het Aarkanaal. 27 Deelne mers streden om de eer der overwin ning. De prijzen bestonden uit siga ren en sigaretten. De volgende zes kwamen als overwinnaar uit strijd: 1. C. van Donk, 2. H. Lange- veld, 3. W. Boekensteijn, 4. G. x Broek, 5. H. C. A. Broer, 6. D. Kroon. W0UBRUGGE Wedstrijden personeel De Dage raad. Voor het personeel van de scheepswerf De Dageraad werden maandagavond schaatswedstrijden ge houden. De uitslagen hardrijden wa ren: 1. P. Slingerland, 2. T. Piepen- brink, 3. Ph. Eskes. De heren, die met hun dames prij zen wonnen met schoonrijden, wa ren: 1. O. van Hemessen, 2. J. Roose- malen, 3. J. Kinkel. Er was voor deze wedstrijden gro te publieke belangstelling. DE OOGST VAN DE STRAAT. Gevonden: bril met doublé mon tuur, zwarte kinderwant, grijze ge breide handschoen, jaeger kinder want, grijze want. Verloren; rode gebreide kinder want, blauwe gebreide handschoen, 1 paar rode gebreide kinderwanten, 1 paar zwarte wanten. Inlichtingen bij postcommandant Rijkspolitie. weten Lamberts uit Wageningen, Klaas Lefferstra uit Stobbega, Kru- ger uit Middelstum en P van Zant- voort uit Eindhoven, die in Franeker nog ongeveer 2 minuten achter de leiders lagen. Het ijs op de Sexbie- rumervaart, die dwars door Franeker loopt, was zeer slecht Het leek wel op de golven in een plaatijzeren dak. Precies vijftien minuten na de kop groep reden Bestebreurtje uit Baren- drecht en Kempers uit Overijssel. Jeen van den Berg vermoeid. In Franeker riep Jeen van den Berg zijn vrouw toe, dat hij wat vermoeid raakte. Kopgroep wordt kleiner. Op de Ried naar Berlicum heeft de kopgroep het tempo verhoogd. Daar van 'werden Van der Meer en Tiche laar het slachtoffer. Zij konden het tempo niet meer bijhouden en vielen terug op de tweede groep, die hier even voor twaalf uur een achterstand van ruim 3 minuten op de leiders had. In Berlicum was de situatie als volgt: op kop: Van der Hoox*n, Ver hoeven, Van den Berg, Aad de Ko ning, Wijnhout en Nauta. Op ruim drie minuten volgden: Lamberts, Van der Meer, Tichelaar, Klaas Lefferstra, Kruger en P. van Zantvoort. Kopgroep heeft afspraak gemaakt. Bij Vrouwbuurtermolen, 25 km. voor Dokkum, was een zwakke plek in het ijs en hier moesten de rijders twee minuten over de weg lopen. De achterstand van de tweede groep was hier aangegroeid tot 5J^ minuut. Jeen van den Berg schreeuwde hier om andere schaatsen. Gisteren reeds had hij verteld, dat hij op een paar schaatsen zou rijden, waarop hij nog maar een paar maal had gestaan en nu was er iets mis gegaan. Omstan ders beloofden hem een eind verder nieuwe schaatsen te zullen bezorgen. Hij zag er vermoeid uit in tegenstel ling tot Aad de Koning en Verhoe ven, die van dit groepje de beste in druk maakten. Aad de Koning liep lachend te vertellen, dat de zes man in de kopgroep de afspraak hadden gemaakt gezamenlijk door de finish te gaan, tenminste voor zover ze het vol zouden 'kunnen houden. „En als Verhoeven dan niet meedoet?" was onze vraag. Het antwoord van de Purmerender was: Als hij niet mee doet spring ik hem op zijn nek". De rijders vertelden voorts, dat het ijs onderweg bijzonder slecht is. De tocht is veel zwaarder dan de vorige in 1954. Van de tweede groep vertelde Lam berts uit Wageningen, dat 'hij en Van der Meer last hadden van sneeuw blindheid. Zii konden bijna niets meer zien Bovendien kregen zij steken in de rug van het botsen op schotsen en zandgedeelten. Jeen van den Berg is achter geraakt. Nader wordt ons gemeld, dat een van de schaatsen van Jeen van den Berg gebroken zou zijn Hij heeft wel andere schaatsen gekregen, maar zou enige minuten op de koplopers achter zijn geraakt. Voorts is Van der Meer, die in de •tweede groep was teruggezakt, hier languit in het water gevallen. Hij werd in Vrouwbuurtermolen voor zien van droge kleren De vijf koplopers Van der Hoorn, Verhoeven, Wijnhout, De Koning en Nauta zijn om 13.13 uur Dokkum ge passeerd. Jeen van den Berg kwam met een achterstand van 6V* minuut in Dok kum aan. Hij vroeg haastig een stem pel en vertrok weer snel. De Elfstedentocht leverde tenslotte een gesloten finish op van de kop groep. Verhoeven, Wijnhout, Aad de Ko ning, v. d. Hoorn en Nauta. De tijd van binnenkomst was 2.18, de gereden tijd 8 uur 48 min. Een gedeelte van de Luts bij Balk is rond het middaguur voor de toer rijders afgesloten. De deelnemers worden hier over een afstand van 4 km. met autobussen vervoerd. Valentijn-bloemen voor Tony Tony Leeuwis, een fris. 12-jarig Leids meisje werd vanmiddag om kwart over twaalf bij haar thuis, Zijlstraat 13, verrast met Valentijn- bloemen. Van haar zevende jaar af heeft Tony een invalide, die in de Verver straat een zaak in huishoudelijke ar tikelen heeft, geholpen met het uit pakken, bezorgen van goederen en met vele andere karweitjes, die hij noch zijn invalide vrouw kunnen verrichten. Tony zit op school in de eerste klas van de V.G.L.O. Zij kleurde van verrassing toen haar vanmiddag de bloemen door de heer C. H. v. d. Voort, een bestuurs lid van de Leidse bloemistenbond, in de ax*men werd gelegd. De bloemisten hebben naar aanlei ding van St. Valentijndag nog veer- tien andere personen uit Leiden en omgeving, die zich op een of andere wijze voor de maatschappij verdien stelijk hebbexx gemaakt, een bloe- menhulde gebracht. Onder hen waren mensenredders, de zusters van „In den Vrolijcke Ar- ke" en stille weldoeners. Ook mej. J. Juffermans, die al vijf jaar in het St. Elisabeth-ziekenhuis wordt vexpleegd en die voor alle pa tiënten een bron van troost en be moediging is, ontving een boeket.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2