3)e GcidóeSoii^ont Een zware sneeuwval bracht veel ellende over practisch geheel Europa Burgess en Maclean traden op in propagandistisch éénactertje India zal wereld een voorbeeld geven van vreedzame revolutie Zonderlinge persconferentie Vragen werden niet beantwoord Koningin Elizabeth bezocht leprozen-inrichting Directeur: c M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m jn. Telefoontjes ƒ1.50 MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13728 1 Het Zuiden komt van koude kermis thuis I Vrijheid van de wet i. Sfi' I "ERUGDENKEND aan de ver- halen van vroeger (niet eens zo lang geleden), dat de mensen wegens de strenge winters soms flauw vielen van honger, kan de vraag rijzen: is dat strenge vasten overbodig en misschien zelfs ver keerd geweest? Het antwoord op die vraag is, dat de mensen van vroeger anders leef den en anders dachten dan de men sen van tegenwoordig. Het is niet zo, dat de mensen voor heen beter waren op slechter waren dan de moderne mensen. Zij waren anders op het leven ingesteld; op het gehele leven, dus zeker ook op het godsdienstig leven. Iedere verleden tijd is, moderne tijd geweest. De levenswijze, zowel burgerlijk als kerkelijk, paste zich voortdurend aan bij de voortglijdende moderne geest; en wat vroeger eeuwen be schouwden als ongepaste nieuw-lich- terij, vonden latere geslachten weer hopeloos ouderwets. Er ligt dus niets verontrustends in we zouden het eerder iets gerust stellends willen noemen dat in het ongetwijfeld heftig bewogen tijdperk, door ons beleefd en meegemaakt, de Kerk van Christus zich aanpast aan de zich wijzigende levensomstandig heden en de veranderende geestesge steldheid. |"\EZE aanpassing van het christen- U dom is uiteraard beperkt. Zij kan alleen maar plaats hebben in die uitingen van het godsdienstig leven, welke aan „mode" onderhevig zijn. Het is heel goed denkbaar, dat b.v. in de Mis-liturgie wijziging zou wor den gebracht, niet door een of andere liefhebberende kapelaan op zijn eigen houtje, maar door het kerkelijk leergezag. Het is echter even goed ondenkbaar, dat de wezenlijke in houd van het Misoffer ook maar de geringste verandering ondergaat. En zo staan wij nu voor het feit, dat de bisschoppen van Nederland het vasten tot een „minimum" heb ben herleid, doch tegelijkertijd in hun Vastenbrief beklemtonen, dat „de geest van versterving en zelfver loochening moet behouden blijven; daarvan kan niemand ons ontslaan". Daarvan kan niemand ons ont slaan, de bisschoppen niet, en ook de paus niet. De meerdere of mindere gestrengheid van de Vasten wet en de omschrijvende bepalingen ervan zijn, 2oals wij 't ons veroorloofden te zeg gen, aan mode ohderhevig. In 't ene land zijn ze zus, in 't andere land ro. Zich versterven, zichzelf verlooche nen, boete doen blijven echter, ook al zou er in 't gehéél geen 'Vastenwet meer zijn, onverkort vereist. De Vas tenbrief geeft daar in één zinnetje de motivering van: „Immers, wij zijn christenen". De christenen zouden ophouden christenen te zijn, wanneer zij de vrijwillige versterving en zelfver loochening uit hun levenswandel schrapten. De bisschoppen beschouwen de ver zachte Vastenwet nauwelijks nog ge schikt om versterving en boete te doen, maar handhaven deze vorm van wet als een soort ruggegraat: „om U daardoor te blijven wijzen op de plicht van elke christen tot het dragen van het opgelegde kruis, tot verloochening van de oude mens en tot onthechting aan de dingen van deze wereld. Wij willen in deze moeilijke tijden Uw lasten verlich ten, maar tegelijkertijd U de weg blijven wijzen naar de echte christe lijke levenshouding: zich vaster hech ten aan Christus, door zich meer los te maken van de dingen van deze wereld". De nieuwe Vastenwet, waarvoor onze ouders en grootouders afkeu rend hun schouders zouden ophalen, is bedoeld als een 'geheugensteuntje, dat het vrij zijn van de wet volstrekt niet betekent vrij zijn van verster ving. „Daarvan kan niemand ons ont slaan". „Immers, wij zijn christe nen". Eisenhower wordt „gekeurd" De perschef van president Eisen hower heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de president in het Waltereed- hospitaal in Washington een diep gaand medisch onderzoek zal onder gaan. Het onderzoek begint zater dagmiddag Het zal pas tegen dinsdag voltooid zyn. De uitslag, die van groot belang is met het oog op een tweede ambtstermijn van de presi dent. zal niet voor woensdagochtend bekend zijn. Het onderzoek van zaterdag, dat circa twee-en-een-half uur duren zou, omvat doorlichting, bloed-analy- se en het maken van een cardiogram. NEDERLANDSE SLEEPBOTEN SLEPEN BRAZILIAANS SCHIP VAN ZANDBANK. De Nederlandse sleepboten „Maas" en „Blankenburg" hebben zondag het 5.408 ton metende Braziliaanse vrachtschip „Loide-Honduras" van een zandbank onder de Engelse kust bij het graafschap Essex gesleept, waar het afgelopen vrijdag op was vastgelopen. Het vrachtschip heeft zijn reis naar Hamburg voortgezet. Een andere sleepboot, die gisteren was uitgeva ren om het Braritiaanse vrachtschip te assiteren, de 592 ton metende Brit „Rumania". Hep in een storm ook op een zandbank. De twee Britse diplomaten Burgess en Maclean, die in mei 1951 op ge heimzinnige wijze achter het IJzeren Gordijn verdwenen, zijn na 5 jaar plotseling weer opgedoken op een persconferentie te Moskou. Zij waren zelfs^ de hoofdfiguren op deze persconferentie, waarvoor behalve enkele Sowjet-journalisten ook waren uitgenodigd de vertegenwoordiger van Reuter in Moskou, Sidney Weiland, en de correspondent van de Sunday Times. De twee gevluchte diplomaten overhandigden de persvertegenwoor digers een verklaring, doch weigerden in te gaan op vragen van de Westerse journalisten. In de verklaring zeggen zij naar de Sowjet-Unie overgegaan te zijn, omdat zij er van overtuigd waren, daar beter voor de bevordering van het wederzijds begrip tussen Oost en West te kunnen werken. Zij waren beiden reeds in Cambridge communist geweest, doch hadden hun politieke activiteit gestaakt, omdat zij meenden, dat zij hun denkbeelden beter in de praktijk zouden kunnen brengen als zij in overheidsdienst zou den zijn. Burgess noch Maclean waren ooit Sowjet-agenten geweest. Onaf hankelijk van elkaar waren zij tot de slotsom gekomen, dat zij de politiek van het Foreign Office niet langer konden dienen. Toen zij elkaar troffen na de terugkeer van Burgess uit Washington (Maclean was hoofd voor de Amerikaanse afdeling van het ministerie), hadden zij gezien, dat zij dezelfde opvattingen onderschreven. Burgess was daarop op het voorstel van Maclean samen met hem naar de Sowjet-Unie gereisd. Waarom juist nu, na vijf jaar Burgess had voor de Britse Gehei me Dienst gewerkt, nadat hij een func tie bij de BBC had gehad. Nooit had hij verzwegen, dat hij in Cambridge communist was geweest. Beiden zeiden uit hoofde van hun diplomatieke functie het inzicht te hebben gekregen, dat de Britse poli tiek niet ernstig en de Amerikaan se nog minder gericht was op het verbeteren van het begrip tussen Oost en West. Zij hadden dit als een gevaar onderkend. Uitnodiging. Reuters correspondent werd telefo nisch uitgenodigd, om een „belangrij ke mededeling" in ontvangst te ko men nemen in hotel „Nationaal". Voor de aangewezen kamer had hij de twee ex-diplomaten ontmoet en daar waren ook de andere persmen sen gekomen. In de kamer overhan digden de beide Britten hun verkla ring. Burgess scheen zich het best op zijn gemak te voelen. Hij zei niet te willen meedelen waar zij werkten teneinde journalistieke nieuwsgierig heid te ontgaan. Op de vraag, of zij in de nabije toekomst naar Engeland zouden terugkeren kwam geen ant woord. Op de vraag of zij bij het Sowj et- ministerie van buitenlandse zaken werkten zei Burgess „Het is niet, dat ik de vraag weiger te beantwoorden, maar u zou ons niet buiten het mi nisterie aantreffen. Wij willen niet zeggen, waar wij werken, omdat wij niet op straat gevolgd willen worden. Als ik het zou zeggen zou ik bang zijn voor het initiatief van de journa listen, Daarom zeg ik niet waar wij werken. Wij zullen trouwen niets maar droegen Russische overjassen met pelskragen en ook Russische mutsen. Na de korte persconferentie gaf Guy Burgess aan Reuters correspon dent Sidney Weiland een boodschap voor zijn moeder, mevrouw Basset: „Ik zou haar de boodschap willen stu ren, dat ik steeds aan haar denk en ik hoop haar te schrijven zodra ik kan." Weiland en Burgess bevonden zioh toen reeds op straat. Op de vraag of Maclean nog een boodschap voor zijn verwanten had, antwoordde deze, dat hij zelf met hen in contact zou treden. Mevrouw Basset, die gehuwd is met luitenant-kolonel Basset, zei in Lon den sinds 1951 maar twee brieven van haar zoon te hebben ontvangen met een Londens stempel. Zij toonde zioh zeer gelukkig „Ik wil nu nog maar weten wanneer ik mijn zoon weer kan zien. Ik zou morgen naar Moskou gaan als ik kon". Reacties. Diplomatieke waarnemers te Lon den zien de verklaring van Maclean en Burgess als een onderdeel van „de „Wij zullen de wereld laten zien, hoe wij een grote sociaje en economi sche revolutie tot stand kunnen brengen met vreedzame middelen en wederzijdse samenwerking", aldus heeft premier Nehru van India zon dagochtend verklaard tijdens een openbare vergadering van zijn con grespartij. De Indische premier keerde zich tegen de communisten, „die in een voorbij verleden leven, hun geesten sluiten, steeds maar versleten leuzen herhalen, reactionair zijn en in plaats van voorwaarts te gaan naar een werkelijke revolutie passen achter uit maken." Gewagend van de door de Sowjet- Unie in de loop van enkele tiental len jaren gemaakte vorderingen, zei- de Nehru, dat dit „geweldige succes" behaald werd tegen een hoge prijs en met grote offers omdat de auto- campagne van het Kremlin om decratische Sowjetregering grote druk neutralen er van te overtuigen dat het volk 0£fen|e slechts de westerse onverzoenlijkheid Het duidelijk dat wat wij de. een stabiele vrede tussen de twee mocratle noemen in de Sowjet-Unie blokken in de weg staat Men ziet njet bestaat. De democratie van de in de verklaring ook propagandisti- Sowjet-Unie is iets anders, maar ik sche waarde voor de volken in de wjj ^ier geen critiek mee uitspre- communistische landen zelf ken". India moest de wereld een de- Een woordvoerder wenste geen commentaar te geven op de vraag of Burgess inderdaad voor de Geheime Dienst heeft gewerkt. In Amerikaanse regeringskringen toonde men zich niet verrast over het „opduiken in Moskou" van de twee ex-diplomaten. Men was reeds gedurende vijf jaar van gevoelen, dat zij naar de Sow jet-Unie waren gegaan. Over het algemeen gaan de specu laties meer uit naar de vraag, waar om de twee juist nu, na vijf jaar, in de openbaarheid zijn getreden en toont men zioh niet verbaasd over het feit, dat dit in Moskou is ge schied. mocratische vreedzame weg van vooruitgang tonen. Het was niet no dig het bloed van het volk te vergie ten voor de vooruitgang. Dit zou uitermate onzinnig zijn. Engeland, Frankrijk, Duitsland en Amerika hadden 159 jaar de tijd ge had voor hun industriële revoluties en hadden andere landen kunnen be heersen en uitbuiten. India zou to nen, dat er een derde weg bestond. Nehru legde de nadruk op het de mocratische karakter van het be wind in India „waar iedereen degene naar het parlement kan zenden, die hem bevalt." Zijn vertrouwen uitsprekend in het welslagen van het tweede vijf jarenplan, zei Nehru, dat dit plan Het afgelopen weekeinde heeft in bijna geheel Europa zware sneeuwval 15 Uur vertraging. Rome: In de Italiaans® hoofdstad viert men carnaval in de sneeuw, doch ernstiger is de toestand in Zuid- Italië en in de Abruzzen, ten oosten Wenen: Oostenrijk is bedolven on- gebracnt. In vele landen, met name een nieuwe laag sneeuw, waar in Frankrijk, Italië, Zuid-Slavië en door het trein-, weg- en luchtvel""er Oostenrijk, is door zware sneeuwval grote moeilijkheden ondervindt. Som- het trein- en wegverkeer geheel in 1 mige-treinen komen met 15 uur ver- traging binnen. de war. Een overzicht uit de verschillende Europese hoofdsteden geeft het vol gende beeld: Parijs: Zware sneeuwval aan de van Rome. Vele dorpen in deze ge- Rivièra heeft het trein- en wegver-bieden zijn door de zware sneeuwval keer bijna geheel lamgelegd en grote en de vorst van de afgelopen dagen schade aangericht aan de beroemdegeheel van de buitenwereld afgeslo- tuinen in dit gebied. Duizenden auto's ten en hebben dringend om voedsel zijn gestrand langs de wegen en ver- gevraagd. Nieuwe sneeuwval be- uuuwcii mew. schiUenc*e plaatsen rondom Nice zijn moeilijkt de hulpverlening. In drin- zeggen, dat buiten de schrifteiyke do?,r de s"?eu1Y volkomen van de j gende gevallen worden hard benodig- verklaring valt" buitenwereld afgesloten. Vele tele- de medicijnen met hefschroefvlieg- Toen Weiland vroeg of zii misschien foonverbindingen ziin verbroken. In tuigen overgebracht. Ook voedsel en in de toekomst wilden terugkeren verschillende delen van de Rivièra veevoeder wordt zóveel mogelijk door kwam er geen antwoord. Praatje op straat. De gewezen Britse diplomaten rookten een goedkoop merk Russi sche sigaretten. Zij weigerden de aan geboden engelse met een: „Deze zijn beter voor ons als we er 60 per dag roken". Zij hadden pakken kon men de skis onderbinden. Tussen de lucht aangevoerd. Intussen heeft Nice en Monaco is de weg op sommige de Amerikaanse ambassadeur te plaatsen volkomen afgesneden door Rome, mevrouw Claire Booth-Luce, landverschuivingen en de meeste bus- j bekendgemaakt dat 36 „Flying Box diensten zijn gestaakt. In Parijs zelf cars" van de Amerikaanse luchtmacht gaat men nu op de groentemarkt de in Duitsland maandagmorgen zullen gevolgen ondervinden van de zware opstijgen met dekens, kleren en voed- voorziet in een verhoging van het nationale inkomen met 25 pet. Hij herinnerde eraan, dat bij het begin van het eerste plan, India 4.200.000 ton levensmiddelen moest invoeren. TÏians kon het land, ondanks de door overstromingen van de laatste tijd aangerichte schade, zichzelf bedrui- pen. Het was nodig, de ongelijkheid van de inkomens te verminderen. Wan neer de rijkdommen in handen van een kleine groep waren en ongelijk verdeeld, zou dit niet bijdragen tot de nationale welvaart. Sprekend over ontwikkelingspro jecten voor het platteland, deelde Nehru mede, dat reeds 125.000 dor pen waren gemoderniseerd, hetgeen revolutionaire veranderingen in het leven ten plattelande had teweegge bracht. Aanhoudende vorst Een van Groenland afkomende sto ring, trok in de nacht van zondag op maandag in diepte toenemend over de Noordzee naar het zuiden. De kern trok vergezeld van veel sneeuw vlak langs de kust van Holland en Zeeland, waar de temperatuur ge durende enkele uren tot even boven het vriespunt steeg. Na het passeren van de kern draaide de wind weer naar oostelijke richtingen en werd weer koudere lucht aangevoerd. Inmiddels steeg de luchtdruk in noord-Scandinavië aanzienlijk en daar de depressie-activiteit in het Middellandse-zeegebied voortduurt hetgeen de barometerstanden daar laag houdt, zullen over een groot deel van Rusland en west en noord- Europa noordoostelijke winden de aanvoer van koude lucht in stand houden. Er is dan ook nog geen enkel teken, dat op een einde van de vorst periode wijst Er werden weer zeer lage tempera turen gemeld. In Noord-Finland kwam 40 graden vorst voor, in Duitsland en Polen 15 tot 20 graden, uit Zwitser land meldde Zurich 24, en uit Noord- Italië Turijn 20 graden vorst. in zal vallen. De sneeuwval in Italië is de zwaarste sinds mensenheugenis. Belgrado: In West-Macedonië en langs de Zuidslavisch-Albanese grens wordt door lawines gevreesd voor de levens van een nog onbekend aantal arbeiders en grenswachten. In Ma- vrovo, West-Macedonië, is een lawine terechtgekomen op een hut, waarin arbeiders wa/ren ondergebracht die bezig zijn met het bouwen van een hydro-elektrisch krachtstation. Tele foon- en wegverbindingen tussen Belgrado en West-Macedonië zijn af gesneden. Berichten uit Skoloje mel den „Enkele tientallen doden", in ge heel Zuidslavië is de genie van het leger op de been om wegen vrjj te maken met explosieven. Berlijn: Zware sneeuwval plaatst het verkeer voor dikwijls onover komelijke moeilijkheden. De gehele binnenscheepvaart met West-Duits- land is tot stilstand gekomen. In Keu len moesten carnavalsvierders zondag zingen zonder orkestbegeleiding om-1 dat de instrumenten waren bevroren. I Kopenhagen: In Denemarken zijn tijdens het weekeinde vier personen I HOE wordt het weer? Medegedeeld door het KNMI geldig van maandagavond tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NOORDOOSTEN WIND 5 Opklaringen maar ook enkele j sneeuwbuien. Matige tot strenge vorst. Matige en vooral langs de Waddenkust tijdelijk krachtige S noordoostelijke wind. vorst van de afgelopen weken. Van sel voor de geïsoleerde dorpen in om het leven gekomen door het verschillende groenten zijn de prijzen Italië. Intussen maken de Italiaanse verdubbeld en ook het brood wordt autoriteiten zich grote zorgen over schaars. Bij de bakkerswinkels moe-1 deze zware sneeuwval. Zij vrezen kennelijk van Britse makelij waren ten lange rijen worden gevormd. zware overstromingen zodra de dooi „poolweer". Maar uit de Faroer en uit Groenland worden voorjaarstempera- turen gemeld. Stockholm: Zweden meldt sneeuw- HELSINKI stormen langs de kust en zonneschijn j STOCKHOLM bij 10 graden vorst in het binnen- OSLO land. KOPENHAGEN Bern: Zwitserse meteorologen heb- n?m?ntfEN ben medegedeeld dat Zwitserland dit 7 j^aar de koudste dagen achter de rug Amstfr nAM heeft De temperatuur in het gehele nnvlw land srhnmmpMo rnnrlnm rlo in nyn I Dr\,Uool.L» PARIJS BORDEAUX GRENOBLE J NICE Londen: Na drie dagen vorst begon BERLIJN 14 Febr. zon op 8.01, onder 17.52; maan op 8.26, onder 21.17. Hoogwaterstanden 14 Febr. v.m. 5.—; n.m. 5.15. Het weer in Europa land schommelde rondom de 10 gra den onder nul. In de wintersport centra verwacht men verse sneeuw val. het zondag in Engeland weer te dooien. In Kent zijn nog vele dorpen van de buitenwereld afgesneden door sneeuw. VERKEER IN ZUIDWEST FRIESLAND GESTAGNEERD Tengevolge van de hevige sneeuw val van gisteravond en vannacht, die gepaard ging met wind, is het verkeer in vrijwel de gehele zuid-west-hoek van Friesland gestagneerd. De sneeuw is op verscheidene plaatsen hoog op gewaaid. De treinenloop is normaal. De bussen rijden echter helemaal niet. Het was een belangrijke gebeurtenis in het leven van de blinde lepralijder John Aguh (tweede van links), met stok), toen hij het woord mocht richten tot H.M. koningin Elizabeth van Engeland (geheel rechts), die de leprozen-inrichting van Oji-river, in Oost-Nieerie bezocht. De bejaarde neger zeide zeer dankbaar te zijn voor het bezoek van de vorstin en te hopen, dat dit bezoek er toe zou bijdragen, dat de Nigeri*«en, andprs dan tto heden toe, weer in het normale leven zouden opnemen, nadat deze zouden zijn genezen van hun ziekte. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Halfweg J. B. Karskens; tot pastoor te Zuid-Zijpe (Burgerbrug) C. J. Roest, die kaoelaan was te Amster dam (H. Hart). FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. geheel bew. 20 C. sneeuw 16 nevel 16 sneeuw 11 regenbui 1 zwaar bew. 4 regen 3 sneeuw 5 sneeuw 6 regen 2 geheel bew. 8 nevel 13 zwaar bew. 2 nevel 14 nevel 11 nevel 17 mist 24 nevel 13 onbewolkt 5 licht bew. 14 poolsneeuw 18 sneeuw 1 Binnenlandse weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde de Bilt Twen the Eindhoven Vliegveld temp. min totale temp. sneeuw- val —4 C. 4 C. 12 cm. —6 6 cm. 5 —5 6 cm. —9 —9 3 cm. —5 —5 18 cm. —9 ~9 4 cm. —6 —6 18 cm. —7 —7 4 cm. Korreltje Als u de voordeur op slot w'ndt, kan de achterdeur nog open zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1