SeC^idóeSoti/tatit Actie-diepvries over Europa i Record laagte-temperaturen in Duitsland Rumoer in Madrids studentenwereld Algerije in een toestand van spanning Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13726 Siberische diep-vries j uitvoer Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.33 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. mm. Telefoontjes 1-50 Italiaanse dorpen door sneeuw geïsoleerd Na een korte adempauze wordt bijna geheel Europa opnieuw geteisterd door een koudegolf. Ijskoude lucht uit Siberië heeft overal op sommige plaatsen in een tijd van enkele uren een scherpe daling van de tem peraturen teweeggebracht. Radio Oost-Berlijn meldde donderdagavond meer dan dertig graden vorst uit Goerlitz op de nieuwe Duits-Poolse grens, de laagste temperatuur tot dusverre in Oost-Duitsland geregistreerd. In Oslo, Noorwegen, is de tem peratuur binnen 24 uur meer dan 20 graden gedaald (van 0 tot 20). Uit Zuidslavië, met name uit Oost-Servië, wordt een temperatuur van disten hadden op een strategisch punt, 33 graden Celsius onder nul gemeld. In Luxemburg vroor het vrijdagmorgen j dat de auto moest passeren, een bar- vroeg 15 graden. Voor de komende nacht wordt daar meer dan 20 graden ricade gemaakt. Laar werd de auto Poujadisten als straatridders Verscheidene personen zijn donder dag gewond bij een treffen van bijna 200 aanhangers van Poujade met de politie in de Zuidfranse plaats Beau- caire. Een deurwaarder had het meubi lair van een electricien, die zijn be lasting niet had betaald, op een vrachtauto laten laden. De Popja- vorst verwacht. In Frankrijk varieert de temperatuur van 20 graden in het oosten tot 15 graden in Parijs en hogere temperaturen naarmate men zuidelijker komt. Ook in Oostenrijk worden temperaturen van 30 graden en lager gemeld. In Stockholm, Zweden, was het donderdagavond 22 graden onder nul. ITALIë ERNSTIG GETROFFEN. De barre winter begint een ernstige bedreiging voor Italië te vormen, waar honderden dorpen volkomen van de buitenwereld zijn afgesneden door de enorme hoeveelheden sneeuw welke soms tot 4.5 meter hoog opge waaid liggen. In de afgelopen negen dagen zijn in Italië 62 personen door de koude omgekomen. In verscheidene streken begint voedselgebrek te heersen en het Ita liaanse leger heeft troepen, vliegtui gen en helikopters moeten inschake len om hulp te verlenen. De Ame rikaanse regering heeft na overleg met haar ambassadrice in Rome, me vrouw Clara Boothe Luce, besloten onmiddellijk uit Amerikaanse be voorradingsbasissen voedsel en kle- d:ng beschikbaar te stellen. Reeds zijn 7500 overj assen, 9420 truien, 43 200 voedselpakketten, welke tezamen 129.600 maaltijden bevatten, en an dere kledingstukken naar bedreigde plaatsen gezonden. De noodrantsoe nen zijn in de eerste plaats bestemd voor Zuid-Italië en Sicilië, waar d %p gaans een mild klimaat heerst en c'e bevolking niet tegen strenge koude bestand is. KLINKENDE MUNT WIJ HEBBEN REEDS EERDER ge wezen op de felle strijd, welke gaande is tussen de dollar en de roe bel, een strijd, welke wordt uitge vochten op het terrein van de hulp verlening aan de minder ontwikkel de gebieden. Op het eerste gezicht is dat een edele wedstrijd, waarvan de minder met aardse goederen bedeel de volken kunnen profiteren. Geen mens zou daar bezwaar tegen ma ken, als de achtergrond van deze concurrentie geen politieke was Van de kant van de Ver. Staten van Amerika ligt het zwaar- 0 te-punt meer in de handels politiek, maar de Sowjets mikken met hun roebels rechtstreeks op de propaganda voor het rode re giem. Dat is jammer, maar erger is, dat de Sowjets aan de winnende had zijn. Tot deze conclusie is een door de Japanse regering ingestelde „raad voor het economische plan" gekomen in een dezer dagen uitgegeven rap port. Met 'n zekere bezorgdheid con stateert de raad, dat de omvang van de Amerikaanse hulp weliswaar veel groter is dan die van Moskou, ma' dat de Amerikaanse pogingen in deze richting niet geheel doeltreffend zijn en dat de Russen betere resultaten schijnen te behalen. In de periode van juni 1950 tot 1954-'55 hebben de Verenigde Staten 841 miljoen dollar voor de hulpverlening uitgegeven, waarvan ongeveer 70 procent in de vorm van len'ngen. Het grootste ge deelte van deze leningen was echter bedoeld voor de financiering van aankopen van Amerikaanse surplus- tarwe, waaraan beperkende bepa lingen waren verbonden. Zulk een hulpverlening staat dus wel zeer duidelijk in het commer ciële vlak en vindt weinig weer klank van dankbaarheid bij de aldus geholpen bevolking. De mensen worden op die manier vaak van de wal in de sloot gehol pen, want dergelijke leningen onder mijnen de binnenlandse agrarische prijzen. De Russen zijn veel soepeler, zij laten de landen verdienen door hun overtollige voorraden af te kopen en richten hun hulpverlening recht streeks op spectaculaire objecten, welke indruk maken op de massa. Zij kunnen zich dat veroorloven, omdat zij met heel andere bedoelingen in zee gaan, n.l. propaganda voor het rde regiem. Bovendien kunnen zij ge makkelijker enorme voorraden weg kopen, omdat zij zelf van alles te kort hebben, in tegenstelling met de Amerikanen, die van alles te veel hebben. Het is een eigenaardige concurren tie, die strijd tussen dollar en roe bel, maar het is toch zaak het ver loop van deze wedstrijd in de gaten te houden. Eoven de Zuiditaliaanse bergen zoekt een vliegtuig naar een passa- gierstrein, waarvan men al twee da gen niets heeft gehoord. Ten westen van Triëst wisten een aantal monniken, die op het eiland Barbara leven, na een week van de buitenwereld afgesneden te zijn met bestormd en van de bougies ontdaan. Nadat de politie en de deurwaarder zich na het gevecht hadden terugge trokken, reden de Poujadisten de auto in triomf terug naar het huis van dé electricien. Eden teruggekeerd Premier Anthony Eden is van zijn bezoek aan de Verenigde Staten en een boot over de grotendeels met ijs Canada [n Engeland teruggekeerd, bedekte lagune naar het vasteland te komen. Zij hadden zeven dagen lang op pudding en gedroogde vis geleefd. Vergeten groepen staken In Iseraël is donderdag de behan deling van strafzaken, behalve moord zaken, opgeschort als gevolg van het besluit van staatsrechtsgeleerden, zich aan te sluiten bij een „intellectuelen staking" van ongeveer 80.000 perso nen in vrije beroepen, regerings- en overheidsdiensten, die reeds drie da gen duurt. De stakers eisen hogere salarissen. Ziekenhuizen behandelen slechts dringende gevallen. Alle openbare be drijven, met inzondering van de water- en elektriciteitsvoorziening, liggen stiL Hij verklaarde bij aankomst op het vliegveld van Londen dat na zijn be sprekingen in Washington Engeland en de Verenigde Staten alleen nog maar van mening verschillen over de positie van de in handen van de na tionalistische Chinezen zijnde eilan den Quemoy en Matsoe. In diplomatieke kringen in Londen leidde men uit Edens openlijke taal af, dat de eilanden voor de Chinese kust het zwakste punt zijn gebleven van de westelijke wereld. Engeland staat nog steeds op het standpunt dat de Chinese nationalisten zich beter geheel van de kleinere eilanden rond om Formosa kunnen terugtrekken. Sir Anthony bracht gisteravond aan zijn kibinet verslag uit over zijn be zoek aan de Verenigde Staten en Canada. Onbekende opdrachtgever schonk ChvrchVl-schHderii Het portret van Sir Winston Churchill, dat in opdracht van een Nederlander, die onbekend wenst te blijven, geschilderd werd door Max Nauta en dat door tussen komst van de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, aan de Tweede Kamer is aangeboden, is gistermiddag in de rookzaal der Kamer over gedragen. V.l.n.r. Max Nauta, mr. L. G. Kortenhorst en mr. D. U. Stikker. Verzet tegen rood bewind Gewapende partisanen bieden in Estland, Letland en Litouwen nog Lacoste volgt Catroux op dat overwinningen op de regering slechts op straat kunnen worden be- Robert Lacosta, thans minister voor verzet aan het communistische be-1 financiële en economische aangele- De Mohammeda:nen inde Algerup- wind. Dit hebben drie politici in bal- genheden, is tot minister-resident E lingschap uit de Baltische landen, on-voor Algerije benoemd. Hij zou van- monstraues °P rouw g e der wie de voormalige ministers van - Financiën van Litouwen en Letland, dr. Karvelies en Robert Liepins, op een persconferentie in Bonn meege deeld. In .Letland zou de partisanen op elf januari een amnestie zijn aangebo den .indien.zij zich overgaven. Het zelfde zou op twintig januari in Li touwen zijn gebeurd. Aangenomen werd, dat ook in Estland amnestie was aangeboden. daar reeds naar Algerije vertrekken. Het „comité voor openbare veilig heid", waarin oudgedienden en an dere kolonisten zich verenigd hebben, heeft donderdag de te voeren tactiek besproken. Het heeft reeds met nieu we protestacties gedreigd als Mollet niet afziet van zijn voornemen om de negen miljoen Mohammedanen in Algerije dezelfde rechten te geven als het miljoen blanke kolonisten. De kolonisten ziin van nlan zater dag in Algiers en Parijs betogingen Betogingen en gevechten In de Spaanse hoofdstad zijn don derdag opnieuw aanhangers en tegen standers van de enige toegestane par tij in Spanje, de Falange, slaags ge raakt. Er werden ongeveer tien scho ten gelost. Een Falangirtische student moest met een kogelwond in het hoofd naar het ziekenhuis worden vervoerd! De vechtpartij speelde zich af in een straat bij de universiteit. De po litie herstelde de orde met gummie knuppels en waterstralen. Dit is de derde dag van botsingen tussen Falangistische en anti-Falan- gistische studenten naar aanleiding van de plannen van het staatshoofd, generaal Franco, tot herstel van de monarchie. In Falangistische studentenkringen is verklaard, dat communistische agenten, die zich in de menigte stu denten mengden, geschoten moeten hebben. Falangistische studenten ver. hinderden, dat de politie de bloedplas wegspoelde op de plaats waar de stu dent werd neergeschoten, voordat er foto's van genomen waren. Een groep van naar schatting vijf honderd studenten heeft het gebouw van het katholieke instituut voor kunsten en ambachten te Madrid aan gevallen. Er werden ruiten inge gooid. De leerlingen van de instel ling gingen met de aanvallers „op de vuist". De politie verdreef de stu denten en verrichtte enkele arres taties. Eén der arrestanten is een man van ongeveer veertig. Waarnemers zijn van oordeel, dat het kernpunt in deze kwestie het verlangen is van sommige studenten naar een bond, die niet door de Fa- lange wordt beheerst. De kwestie wordt evenwel gecompliceerd door de plannen van generaal Franco voor herstel van de monarchie en deelne ming van groepen, die in het alge meen vijandig staan tegenover het regiem. Naar verluidt zijn de Fa langistische studenten onderling ver deeld in hun houding t.a.v. de mo narchie. Naar schatting zou ten minste eenl te houden, tiende van de zes miljoen inwoners] Gisteren was het in Algiers uiter- der Baltische republieken, die sedert, lijk kalm. De Franse autoriteiten vre- 1940 deel uitmaken van de Sowjet- zen, dat het kleinste incident tot Radiotoespraak van Mollet. De Franse premier Guy Mollet heeft donderdagavond in een radio toespraak uit Algiers gezegd, dat Frankrijk er voor z?l vechten om in Algerije te blijven. Hij drong er bij De Franse kolonisten en de Moham medaanse Algerynen op aan, zich niet door de extremisten aan beide kan ten te laten meeslepen. Debat in Assemblée. I Unie, naar andere delen van de Unienieuwe ongeregeldheden op zijn gedeporteerd. I schaal zal leiden, omdat de gematig de kolonisten de massa van hun aan- De parlementsfractie van de m.r.p. heeft meegedeeld, dat zij om een de bat over Algerije zal verzoeken, te grote J houden in de loop van de volgende De zaak-Jungschlager jhange-rs niet meer in de hand heb" i ben. De massa zou van mening zijn, Op 23 februari zal de Indonesische I week. ZZTnlSttuMS1In Zuidpoolgebied gered proces werd op 17 februari van het' vorig, jaar geopend. In het jaar dat sindsdien verstreek, zijn 60 zittingen gehouden en hebben 77 getuigen hun verklaringen afgelegd. De laatste getuige, de Indonesiër D. van der Sluis., die gisteren werd ge hoord, verklaarde, dat hij Jungschla- ger driemaal had ontmoet in een grot, waarin wapens, die tegen de Indone sische staat werden gebruikt, waren opgeslagen. Van der Sluis is in een Nederlandse legerkeuken werkzaam geweest. Jungschlager zei echter de getuige niet te kennen. Seoel maakte per helicoptere dreigende bom onschade'ijk De zeven inzittenden van een één- motorig vliegtuig, dat vorige week vrijdag in het Zuidpoolgebied vermist werd, zijn donderdag op de basis van de Amerikaanse expeditie in Klein- Amerika teruggekeerd. Zij waren eer der op de dag door een reddingsvlieg tuig op het King Edward schiereiland ontdekt De mannen zijn daarna door hefschroefvliegtuigen opgehaald. De mannen, een piloot en zes leden van een verkenningsgroep die in Ma. rie Byrd-land waren gestrand door bevriezing van hun voertuigen, waren ongedeerd. Het verongelukte toestel was vorige week vrijdag uitgezon den om hen op te halen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot 1 Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j aanhoudende vorst. 2 Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat sneeuw. Van. nacht matige tot strenge, morgen j overdag matige tot lichte vorst. Overwegend zwakke wind. 11 Febr. v.m. 3.35; n.m. 3.40. Hoogwaterstanden 11 Febr.: zon op 8 07, onder 17.47; werden vannacht uit Zuid-Duitsland gemeld, waar het plaatselijk om streeks 30 graden heeft gevroren. Deze koude lucht stroomt thans in de In de buurt van de Koreaanse stad Seoel lag tot voor kort een enorme bom, die daar tijdens de Koreaanse richting van Zuid-Frankrijk. In onze oorlog was neergeworpen, maar die niet tot ontoloffing was gekomen. En aangezien de bom met het oog op de omgeving zal er de komende 24 uur openbare veiligheid een probleem begon te worden en door de hardbevroren grond onmogelijk op de normale weinig wind zijn. Verdere aanvoer wijze kon worden opgeruimd, begon men uitvoerig op middelen te zinnen om het helse aoperaat kwijt te van koude lucht vindt dan ook niet raken. Tenslotte kwam men op het idee een helikopter in te schakeen, die, zoris deze foto's teen, de bom meer plaats. Bij ook^-tn^en in de netjes oppikte en wegbracht naar een plaats waar zij tot ex«'osi« kon worden gebracht. Het liep allemaal nebt zal het evenwel weer matig zonder ongelukken af. tot streng vriezen. 22.38 uur N.M. Het weer in Europa De weerrapporten var» hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. Veertig arbeiders zijn nabij een krachtstation te Toyama, in West- Japan, onder een lawine bedolven. Twee hunner zijn gered. Men vreest maan~op'7.297'onder 17.' dat de anderen om het leven zijn gekomen. ICoude-aanvoer stopgezet Het langgerekte hogedruk.gebied, dat zich uitstrekte van Noord-Siberië tot aan de Britse eilanden vertoont thans boven Scandinavië tekenen van verzwakking. Een zwakke storing, die zich boven Denemarken ontwik kelde, veroorzaaakte in ons land plaatselijk wat sneeuw. Als gevolg van deze veranderingen draaide de wind naar richtingen tussen noord oost en noord, waardoor in de nacht iets minder koude lucht van de Oost zee Nederland binnenstroomde. In de noordelijke provincies was de vorst dan ook minder dan in Brabant en Limburg, waar minima van 13 werden waargenomen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE De laagste temperaturen in Europa loCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 23 C. onbewolkt 20 half bew. 16 onbewolkt 17 onbewolkt 5 geheel bew. —2 geheel bew. 4 half bew. 8 onbewolkt 12 onbewolkt 11 onbewolkt 10 geheel bew. 15 zwaar bew. 0 sneeuw 9 onbewolkt 15 onbewolkt 28 nevel 23 geheel bew. 17 half bew. 6 geheel bew. 21 nevel 23 zwaar bew. 6 Korreltje Iedereen vertrouwen is even dwaas als niemand vertrouwen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1