Gaat Avifauna voor derde maal een nieuwe toekomst binnen? Verbindingsdienst belangrijke schakel in 'n groot raderwerk PARTICULIER-OVERHEID-PARTICULIER Dieren van Lya Speel willen de vogeltjes gezelschap houden MET PASEN OPEN BESCHERMING BEVOLKING Geslaagde oefening in de A-Kring Leiden DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 DD l.ETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 A/s 'f even mogelijk is: Naai- het zich laat aanzien zal het eertijds befaamde vogelpark Avifau na te Alphen aan den Rijn, als het Pasen is, voor de derde maal een nieuw tijdperk ingaan, vol goede ver wachtingen. Wijlen de heer G. van den Brink stichtte het park in 1950 op verbluf fend snelle wijze en in Amerikaanse trant. Het plan hiertoe rijpte, nadat h§ in zijn tuin, achter de villa in wijk Hoorn waar hij woonde met zijn gezin, op bescheiden wijze voor lief hebberij een aantal vogels ging hou den. De roem van Avifauna groeide snel maar vond wel heel tragisch welhaast even snel een einde. Avi fauna failleerde. De gemeente kocht 't en legde er in slechts twee seizoe nen een even groot bedrag als de koopsom bedroeg aan toe. Verant woordelijke, instanties luidden de alarmklok. Zo kon het niet blijven doorgaan. Maar de vraag was vooralsnog niet beantwoord, wat er dan wél met Avifauna moest gaan gebeuren. Enerzijds was de drang sterk, om het vogelpark te behouden. Maar ander zijds was het inzicht, dat zulks in de huidige vorm en op dezelfde basis onverantwoord was, een even sterke rem. Het heeft geen zin om ons, nu we wellicht staan aan de vooravond van een nieuwe lente en misschien, ja zeker, 'ook van een nieuw geluid wat Avifauna betreft, te verdiepen in het verleden. Toevallig Gisteren mochten wij, zij het in voorzichtige vorm, de kans op een nieuw begin aankondigen, toen wij schreven, dat het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn serieuze onderhandelingen "voerde met een particuliere gegadigde voor het vo gelpark Avifauna. Als ook hier aan mag worden toegekend de waarde van het bekende gezegde: „Driemaal is scheepsrecht", dan kunnen we van dit hernieuwe pogen veel goeds ver wachten. De koopman Speel uit Bloemendaal, die belangstelling heeft voor Avifauna. Die serieuze gegadigde is de Bloe- mendaalse wereldhandelaar in hui den, hoofdzakelijk van reptielen, de heer C. H. Speel. Het is wel een heel merkwaardige omstandigheid, welke de heer Speel tot A-vifeuna heeft ge bracht, Avifauna kende hij al als het ware van de plannen af. De heer G. v. d. Brink al ver voordien. En toch is het een toevalligheid, dat ongeveer gelijktijdig met de stichting van Avifauna door de heer G. v. d. Brink, de enige dochter van de heer Speel, Lya, die als dit artikel vandaag ver schijnt, juist 23 jaar is geworden, ge volg gaf aan haar innige wens: een dierenpark in eigen beheer te heb ben. Vader Speel gunde zijn dochter dit genoegen en liet haar op zijn landgoed begaan. Juffrouw Lya toonde eigenlijk van jongsaf aan grote liefde voor dieren en dat bracht haar tenslotte, na voltooiing van haar HBS-jaren, naar de dier gaarde Blijdorp te Rotterdam, waar ze een practische opleiding kreeg in verzorging en -kennis der dieren. Groei van dierenpark Met deze uitmuntende wetenschap gewapend begon de liefhebberij, die in omvang met de jaren verbreed werd. Het aantal dieren werd uit gebreid en een gedeelte van het aan grenzend landgoed, ter grootte van ongeveer 1.5 ha werd gepacht. Hier op verrezen omheiningen, afrasterin gen en onderkomens voor de zebra's, vitte- en bruine kamelen, yaks, an tilopen, lama's, diverse soorten her ten, watervogels enz. Verwaarloos de bouwwerken werden verbeterd, aanplantingen vernieuwd en zo kreeg het terrein een behoorlijk aanzien. De dieren stonden bijna da gelijks onder toezicht en controle van twee dierenartsen, de Dierenbescher ming was er a.h.w. kind in huis en cok andere officiële instanties maak ten geen moeilijkheden, tot in 1953 de gemeenteraad moeilijkheden ging maken met de opmerking, dat er wel mogelijkheid is tot de aanleg van een dierenpark met de daarbij nodige bouwwerken, maar dat men geen kans zag om huizen te bouwen voor cuden v^n dagen. En toen begonnen in Bloemendaal de behuizingsmoei lijkheden voor mej. Lya's dieren. Was de bouwverordening overtre den? Werden die dieren slecht ver zorgd? Dreef men handel in de die ren? Zouden ze oorzaak kunnen zijn voor epidimiën? Al deze vragen wer den gesteld en onderzocht, om als ar gument te dienen voor het uitvaar digen van een liquidatie-gebod. Een kort geding werd aanhangig gemaakt door de gemeente bij de rechtbank te Haarlem. Ook het Gerechtshof kwam er aan te pas, dat aan b. en w. het recht toekende, ongehoord iaad, stappen te ondernemen tot het doen afbreken van de gebouwde eigendommen, afrasteringen en tot het doen liquideren van het dieren park. Onuitvoerbare eis Een ieder, die enige kennis draagt van de betekenis van een dergelijke bepaling ten aanzien van een die renpark midden in de winter, zal het beamen, dat de familie Speel hier door voor een schier onuitvoerbare eis is gesteld, te meer als men weet, dat de liquidatie binnen 14 dagen moest zjjn voltooid of anders werd van gemeentewege ingegrepen. Dat de pap niet zo heet wordt gegeten, als ze wordt opgediend,-is gelukkig ook in dit geval gebleken, want de heer Speel kreeg voor de laatste maal uitstel en wel tot uiterlijk 15 april. De liquidatie is intussen aan de gang. Een gedeelte van het aantal dieren is inmiddels ondergebracht in het dierenpark te Tilburg. Juffrouw Iedere dag kan men Lya Speel bij haar dieren aantreffen. Deze opname werd gemaakt in haar privé dieren park te Bloemendaal, dat vóór 15 April verdwenen moet zijn. Lya Speel, die een nieuw onderdak zoekt voor haar dieren. Lya nam afscheid van haar dieren, maar het zou niet voor lange duur zijn. Op dit kritieke moment van het scheiden van iets wat men lief heeft komt naar alle waarschijnlijkheid ook een oplossing. Het streven bleef gericht om de dieren te enigertijd toch weer bij elkaar te brengen. Stroom aanbiedingen Het gezegde, de een traag, de ander graag, werd in deze laatste weken voor de familie Speel nog weer eens extra onderstreept. Nauwelijks was het uiteindelijk besluit van b. en w. van Bloemendaal door de pers alge meen bekend gemaakt, of er stroom den op de Saxenburgerweg nr. 9 brieven en telegrammen binnen, ge tuigend van medeleven en vooral ook van aanbieding van hulp en van particuliere zijde én van de kant van gemeentebesturen. En onder deze laatsten was ook de handreiking van het Alphens gemeentebestuur, dat in een ogenblik van koopmanstactiek verzuchtte: niet geschoten is zeker mis. Hier had men een dierenpark waarmee men geen raad wist en in Bloemendaal zat men erom te sprin gen. Zouden nu beide handen elkaar wel kunnen gaan wassen? Deze vraag wordt ongetwijfeld door velen gesteld, maar het antwoord moet wachten op een tweedelige beslis sing: gemeenteraad van Alphen aan den Rijn en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Naar gehoopt wordt zal dit niet zo lang meer op zich laten wachten. Im mers het streven van de heer Speel is er op gericht, om zodra alles in kan nen en kruiken is, met spoed alle voorbereidingen te treffen om het vogelpark Avifauna, dat straks ook een dieren- en zelfs een bloemen- park zal zijn, vóór de Pasen te ope nen. Omtrent de toekomstplannen met betrekking tot het hernieuwde park oi noewei omireni nei DereiKie resui- heff.Ldethe Sitaat weinig of niets is bekend ge- gelaten, toen wj hpyopk maakt voor publikatie de ambte- hem in ij lijke instanties is strikte geheimhou ding opgelegd en de raadsleden is zelfs de naam van de gegadigde niet medegedeeld schijnt het toch vrij wel vast te staan, dat de gemeente raad de plannen met instemming heeft begroet en dat de nodige zeker heid is verkregen, dat het thans met spoed te verwachten prae-advies van b. en w. de gewenste meerderheid zal behalen. Dan rest nog de goed keuring van G. S., die, zoals de tijd ons geleerd heeft, als het moet wel binnen enkele dagen verkregen kan worden. De tijd dringt en men zal Het behoeft geen betoog, dat juf frouw Lya de supervisie over de ver zorging van de levende haven krijgt, uiteraard bijgestaan door de nodige deskundige hulp. Dat haar verloofde, oe heer F. Groen, die econoom is, cok een belangrijke taak in het toe komstige bedrijf van zijn aanstaande schoonvader te behartigen krijgt en welke die taak zal zijn, kan gemak kelijk worden geraden. Wij kregen de indruk van hetgeen wij hier en daar konden beluisteren, dat in grote lijnen op papier is uit gestippeld de weg waarlangs het nieuwe Avifauna zal kunnen wor den geleid naar een betere toekomst; en dat die plannen en het principe akkoord, dat ontegenzeggelijk bereikt is in de periode van voortvarende onderhandelingen, door b. en w. al leszins acceptabel worden bevonden, blijkt wel heel duidelijk uit het feit, dat het college de tijd gekomen heeft geacht om via deze nieuwe mogelijk heid Avifauna van een liquidatie te redden en overleg te plegen met de raad. Dit vond vorige week \yijdag- avond plaats in een spoedeisende ge heime raadsvergadering, welke niet werd bijgewoond door wethouder J. v. d. Berg. Hoewel omtrent het bereikte resul- Naam is goud waard Wel staat het vast, dat de vogels in Avifauna in ere gehouden worden. Immers de naam van het park staat of valt met de aanwezigheid van de vogels. En de naam is goud waard, meende de handelaar in dierenhuiden want daarvoor zijn kapitalen uitge geven en „Avifauna" is heden ten dagen nog een begrip over heel de wereld. Dat kan de man, die prac- tisch heel de wereld heeft bereisd, nu aan beide zijden geen gras over weten. laten groeien! bindingsmiddelen, welke direct con tact heeft van hoofdpost commando met allen, die van een uitrusting voorzien zijn, hetzij mobilofoon, het zij portofoon Voor het bewerkstelligen van ra dio-telefonische verbindingen is van rijkswege aan de A-kring Leiden een radio-apparatuur beschikbaar gesteld i voor het uitrusten van twee verken ningswagens (ook te gebruiken als verbindingswagen) en een reserve verbindingswagen. Over het gebruik van deze ver bindingsmiddelen het volgende: Een vaste radiopost is gestation- neerd op de commandopost, welke is gevestigd in Oud Poelgeest. Tussen deze post en in de twee verkennings wagens aanwezige mobilofoons be staat de mogelijkheid van ber'chten- wisseling, zolang deze wagens bir.nen een gebied met een straal van plm. 25 km. van de vaste post zijn. De taak van deze twee verken ningswagens is het verkennen van het rampgebied en het doorgeven van hun bevindingen aan de com mandopost. Aangezien het voor deze wagens, bv. door talloze versperrin gen, veelal niet mogelijk zal zijn in het rampgebied binnen te dringen, zijn bij elk der twee verkennings wagens acht portofonisten ingedeeld. Twee hiervan blijven in of nabij de wagen en zes kunnen in het ramp gebied uitzwermen om verkenning te doen. De golflengten van deze portofoons zijn zodanig, dat drie ver kenners in het terrein met één van de twee portofonisten in of bij de wagen corresponderen. De andere drie hebben contact met de tweede portofonist in of bij de wagen. Van de portofonist in het verkenningster rein worden de berichten doorgege ven naar de verkenningswagen en via de mobilofoon in deze wagen naar de commandopost. Omgekeerd kunnen natuurlijk altijd berichten van de commandopost naar de ver bindingswagens worden doorgege ven. De A-Kring Leiden beschikt mo menteel reeds over 1 vaste post, 1 mobilofoon en 4 portofoons, waar door de gelegenheid bestaat om het verbindingspersoneel te oefenen en voor te bereiden op hun taak bij de voor de B.B. zo uitermate belangrij ke verbindingsdienst. Eerste optreden naar buiten. Gisteravond had het eerste optre den van de Verbindingsdienst in Lei den—Oegstgeest plaats en de oefe ning verliep, ondanks zij in de kou de winteravond geen pretje was, naar wens. Het H.B.B., de heer S. W. Hage- doorn, verzamelde voor de oefening zijn staf van medewerkers mitsga ders enige genodigden in het Gulden Vlies, alwaar hij de betekenis van deze oefening uiteenzette en de aan wezigen een inzicht gaf in het wezen van de Verbindingsdienst. Onder de aanwezigen bevonden zich de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, voorzitter van de A- Kring Leiden, de heer H. L. du Boeuff, burgemeester van Oegst geest, de secretarissen van beide gemeenten, benevens de wjjkhoofden in de A-Kring Leiden. Na de uiteenzetting van het Hoofd BB werd daarop naar Oud Poelgeest gereden, alwaar men kennis kon ne men van de wijze, waarop de com mandopost is ingericht en waar de leden van deze dienst onder leiding van de heer W. Oomen worden ge ïnstrueerd voor de belangrijke taak, welke hun wacht. Van Oegstgeest, waar burgemees ter du Boeuff voor zijn huis werd af gezet, nam de verkenningswagen er gens anders een standplaats in, van waaruit contact met de burgemees ter werd opgenomen. Daarna werd naar Leiden doorgereden, alwaar men op de Burggravenlaan weer contact kreeg met de commandopost, die order gaf, dat de wagen zich naar de Kaiserstraat zou begeven, tenein de aldaar terrein te verkennen. Hier aangekomen, stapten allen uit, de portofonisten trokken de buurt in en even later nam men vanuit de wa gen weer contact met hen op om te horen wat zij te rapporteren hadden. Een der portofonisten had zich ten huize van burgemeester van Kinschot aan de Witte Singel gemeld, waar mevr. van Kinschot contact kreeg met haar man, die op de Kaiserstraat koude voeten stond te fokken. Ja, 't was heus geen pretje deze oefening en allen waren blij, dat men weer in het Gulden Vlies een kopje koffie naar binnen kon werken. Maar, 't mag toch zeker ook wel gezegd wor den, dat de mannen van de Verbin dingsdienst, die dit koud karweitje moesten opknappen, zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. Zij bewezen overigens, dat zij de taak, welke hun is toebedeeld nadat zij zich hiertoe vrijwillig bereid hadden verklaard, zeer serieus opnemen. On der leiding van het plv. Hoofd Ver bindingsdienst, die in de verken ningswagen meereed, toonden zij zich reeds uitstekend op de hoogte en zo kon de oefening ten zeerste ge slaagd heten. Niet zonder reden bracht het Hoofd BB., de heer Hagedoorn, na afloop alle leden van de Verbin dingsdienst hartelijk dank voor de wijze, waarop zij zich reeds in hun taak hebben ingewerkt en de bur gemeester, jhr. mr. F. H. Van Kin schot. voegde daarbij een woord van hartelijke dank aan de heer Hage doorn zelf, die in staat is gebleken ook dit belangrijk onderdeel van de organisatie reeds op zulk hoog plan te brengen. Hierna bleef het Hoofd BB met zijn staf en de wijkhoofden nog enige tijd bijeen ter besprek'ng van het geen deze avond geboden was. De organisatie „Bescherming Be volking" bestaat uit tal van onderde len, die tezamen het geheel vormen, dat het apparaat wil zijn, dat even tuele rampen voor de bevolking zo goed mogelijk wil opvangen en de dikwijls noodlottige gevolgen tot een minimum wil trachten te beperken. Men kan in de Bescherming Bevol king niet zonder brandweer, niet zonder reddingsploegen, niet zonder opruimdienst, maar evenmin is een goede verbindingsdienst te missen. Immers, hoe wil men een terrein verkennen en zo spoedig mogelijk hulptroepen alarmeren, zonder dat men een rampterrein ingaat en ver kent op de aard van de ramp en hoe wil men eventuele hulp zo effectief mogelijk doen zijn zonder, dat men in staat is het commando op de hoog te te stellen van hetgeen er zich in een rampgebied heeft afgespeeld? Om dit te bereiken heeft men een goede verbindingsdienst nodig en natuurlijk ontbreekt deze belangrjj- Burgemeester jhr. F. H. Van Kin schot, slaat op de commandopost het werk van een der vijf telefonisten gade. ke en onmisbare schakel in de orga nisatie „Bescherming Bevolking" al lerminst! Natuurlijk ook niet in de A-kring Leiden. Maanden en maan denlang is dit onderdeel reeds in actie, meer zelfs dan enig ander on derdeel, want hier kon het gehele apparaat reeds totin de finesses wor den opgezet. De radio-verbindingsmiddelen. Altijd kan natuurlijk bij e.v. ram pen gebruik worden gemaakt van het eerste voor de hand liggende middel: de telefoon, doch, afgezien ervan dat deze apparatuur door ver- j nieling kan worden uitgeschakeld, is 1 er niet altijd onmiddellijk een tele foon bij de nand. Daarom is de orga nisatie uitgerust met eigen radio-ver- Burgemeester H. L. du Boeuff, staande voor zijn woning in Oegstgeest, tegen over een der porto fonisten, die het contact onderhoudt met de verkennings wagen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5