S)e£cid^(Botvfcci/nf Algiers begroette premier Mollet met stenen Territoriale wateren Min. Catroux dient z'n ontslag in Politie moest met traangas ingrijpen De melkprijs Soedan lid V.N. Russische vissers betalen Nieuwe wanordelijkheden op Cyprus Eisenhower wordt als republikein geregistreerd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13723 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. rand., 17.p. kwart. Franco p.p.17.40 - Advertenties: 17 et p. mm. Telefoontjes 1-50 E*LK land, dat aan de zee ligt, maakt aanspraak op een reepje zee, dat men de territoriale wateren noemt. In deze wateren mag geen schip zon- ■der nadrukklijke of stilzwijgende j goedkeuring van het betreffende land (binnenvaren. Internationale afspra ken regelen dit recht. Ook tussen Noorwegen en Rusland •bestaan zulke afspraken en met na- jme is het Russische vissers verbo den in de territoriale wateren te vis sen. Daar is veel reden voor, want speciaal in deze tijd zit er veel ha iring in het zeegebied van Aalesund. Dezer dagen hebben Russische vis sersboten de Noorse terri- 0 tonale wateren geschonden en zijn ondanks alle afspra ken toch gaan vissen. Noorwegen pro testeerde direct en zond marine schepen om de Russische treilers op te brengen. Moskou trad op de kleine steentjes en verontschuldigde zich; het was een begrijpelijke vergissing. Zoiets kan natuurlijk altijd voorkomen, imaar deze keer konden de Noren toch moeilijk geloven, dat het maar een vergissing was. Een enkeling kan gemakkelijk op izee „verdwalen", maar het was een •hele vloot van minstens 40 schepen. ■Telkens als de Noorse marine-vaar tuigen zich verwijderden om hun „arrestanten" weg te brengen, glip ten ze over de natte grens heen, om zich weer haastig terug te trekken, als de politie v/eér aan kwam. De achter blijvers werden dan ingerekend. Bo vendien troffen de Noorse autoritei ten op één der ingerekende schepen een man aan, die zij herkenden als een spion. Ex schijnt dus wel degelijk opzet in het spel geweest te zijn. En dan vraagt men zich af: wat was de bedoeling van Moskou? De Russische vissersvloot is geen parti culiere onderneming, zodat men moet aannemen, dat zij haar orders uit Moskou krijgt. Wilde men spioneren? Het lijkt niet waarschijnlijk, aangezien memand weet, wat daar te spioneren is. Wilde men de hongerlijdende Rus sen eens op een haring trakteren? Bij de huidige voedselschaarste ih het Sov/jet-gebied is dat geen on waarschijnlijke voorstelling van za ken; maar wat betekenen die paar ha ringen voor zovelen? Bovendien 'moest men weten, dat- daar herrie van izou komen. Of was het misschien om eens te proberen of daar wel herrie van zou ïkomen? Met andere woorden: wilden de Russen soms nagaan, of de Noren bestand waren tegen eventuele inti midatie-pogingen? De wereld heeft de taktiek van Moskou nu wel zo'n beetje door; zij werken met het systeem van uithol ling. In dat systeem past het, zo nu ien dan eens te sonderen, of de tegen stander nog genoeg hardheid bezit. Zo ja, dan wordt excuus aangeboden, en •anders wordt een begin gemaakt met meer serieuze methoden. De Noren zijn blijkbaar nog hard genoeg gebleken; zij beten meteen van izich af. Het is jammer, dat de wereld van tegenwoordig zó is, dat men haar op z'n tanden moet hebben om sich te kunnen handhaven maar het 5s nu eenmaal zo. Woedende Franse kolonisten hebben gisteren in Algiers de nieuwe Franse premier, Guy Mollet, begroet met een hagel van stenen en rotte tomaten. Temidden van wilde betogingen maakte Mollet kort na zijn aankomst be kend dat hij het ontslag aanvaardt van de 79-jarige generaal Georges Ca troux, die resident-minister in Algerije zou worden. Na de benoeming van Catroux hac"den de Franse kolonisten in Algiers met bloedvergieten ge dreigd als hij naar Noord-Afrika zou komen. Zij vreesden dat Catroux door tie knieën zou gaan voor het nationalistische terrorisme, omdat hij indertijd ook heeft deelgenomen aan de onderhandelingen die zouden leiden tot meer vrijheid voor Marokko. Marseillaise in de houding stond. Ver- scheide stukken fruit troffen Mollet. Sommige stenen werden door Franse officieren in de lucht onderschept. Daarna begon de menigte met klui ten aarde te gooien. Op verscheidene punten trachtte men door de afzet ting van politie en militairen naar Mollet te komen. Er ontstond een he vig gevecht met de zwaar bewapende politie. Terwijl Mollet met bleek gelaat naar het monument ging, weerklon ken luide ontploffingen van de traan- gasgranaten, die in de opdringende menigte van Franse demonstranten werden geworpen. Het traangas, dat het geschreeuw van de woedende me nigte niet verminderde, bereikte de officiële personen en Franse officie ren. Mollet spoedde zich daarop te rug naar zijn auto. De betogingen duurden tot laat in de avond voort. Ten minste veertien personen werden gewond. De demonstraties begonnen, toen Guy Mollet gisteren in het centrum van Algiers bij een oorlogsmonument een krans wilde leggen; de krans werd door de menigte aan flarden ge trapt. De eerste stenen en rot fruit vielen rondom Mollet en zijn escorte toen de premier tijdens het spelen van de bouwschap en de regering, maar al leen van het aanhoren van de wen sen van het Landbouwschap door de regering, omdat het tenslotte de re gering is die de beslissing moet ne men? MINISTER MANSHOLT was bij het vaststellen van de garantie prijs uitgegaan van het beleid, dat het vorig jaar was uitgestippeld. Sindsdien is er echter een gemid delde prijsstijging opgetreden van 0.4%, zodat men bij een zelfde sys teem van een garantieprijs van 22 -van het vorig jaar voor de weidebe- drijven, nu zou komen tot een ga rantieprijs van 22.4 met een toeslag voor de zandgronden van 1.7 dus van 24.1. De prijsstijging was echter voor de weidegronden 0.7 en voor de zand gronden 0.1. Het Landbouwschap wilde nu in de garantieprijs voor de weidegronden de werkelijke kost prijs zien verdisconteerd, dus geen garantieprijs van 22.4, maar van 22.7. Volgens minister Mansholt was dit voorstel tweeslachtig. Enerzijds, zo had hij gesteld, wordt uitgegaan van de garantieprijs, zoals die het vorig jaar voor de weidege bieden is vastgesteld onder toevoe ging dus van de inmiddels opgetre den kostprijsverhoging voor dit ge bied (0.7), maar met voorbijgaan van de werkelijke hoogte van de kost prijs in die gebieden. Anderzijds, zo meende hij, wordt voor de zandge bieden volledig afgeweken van de CATROUX DIENT ONTSLAG EN. Catroux, die vrijdag naar Algiers zou reizen om als opvolger van floustelle zijn nieuwe post op zich te nemen, heeft zijn ontslag ingediend na een lang telefoongesprek met pre mier Mollet. Hij had al eerder ontslag MINISTER MANSHOLT is een be kwaam minister, laat ons dat nu eens voorop stellen. Hij speelt in de Kamer zijn spel handig genoeg om de critiek zo niet te ontzenuwen, maar dan toch wel dood te praten. Hij heeft het geluk gehad, dat in het melkprijsdebat de politieke achter grond, welke hij zelf door zijn rede voering op het agrarisch congres van de P.v.d.A. had opgeroepen,op de achtergrond is gebleven. Waar ging het hier om? Op 27 De cember heeft de minister de garan tieprijs voor de melk vastgesteld. Hij stelde deze vast op 22.4 voor de wei degronden met een toeslag van 1.7 voor de zandgronden, terwijl het Landbouwschap een garantieprijs wenste van 22.7 voor de weidegron den met een toeslag van 2,2 voor de zandgronden. In die beruchte rede in Heeren veen heefh minister Mansholt eigen lijk'gesuggereerd, dat hij wel een ga rantieprijs van 24.9 voor de zand gronden had willen geven, maar dat het Landbouwschap dit had gewei- gerd. De enige, die hierop zinspeelde was de Leidse afgevaardigde, de heer C. van den Heuvel, maar de minis ter ging er wijselijk niet op in. Men moet goed beseffen wat dat betekent. Indien de zandboeren deze sugges tie als waarheid zouden aanvaarden, zouden zij niet bijster gesticht zyn geweest over het beleid van het Landbouwschapén dus over de P.B.O., welke daarmee van de minis ter een zeer onaangename critiek had te verduren. Tevens zou daar door de splitsing tussen zandboeren en weideboeren nog zijn versterkt, wat ook al niet ten gunste is van de P.B.O. Maar hoe kan de minister dit aanbod aan het Landbouwschap heb ben gedaan als hij toch zelf zegt, dat het hier geen kwestie van over eenstemming was tussen het Land- De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin ge. adviseerd wordt de Soedan toe te laten tot de organisatie van de Ver enigde Naties. Het advies gaat naar de Algemene Vergadering, die in het najaar weer bijeenkomt. De Soedan wordt het 77ste lid van de V.N. De schippers van de zestien Russi sche schepen, die vorige week naar Aalesund zijn opgebracht wegens vis sen in de Noorse territoriale wateren, zullen een boete van 341.750 gld. beta len, die is opgelegd door de politie. In dit bedrag is de confiscatiewaar- de van de schepen, de-vangsten en het vistuig inbegrepen. De Russische gar antieprijs^van°hel^vcndg jatr en ambassade in Oslo heeft zich garant houdt men wél rekening met de gesteld voor de betaling van de boete, werkelijke hoogte van de kostprijs z°dat de schepen kunnen vertrekken, voor dit gebied. Men verwachtte, dat de Russen I dinsdagochtend Aalesund zouden ver- ["\IT ARGUMENT is niet zó sterk, laten. Als men voor allerlei zaken toe- slag kan geven en daarvoor alles apart moet berekenen, kan men die toeslag even goed, als het nodig is, doen verschillen naar de vruchtbaar heid van de grond, in dit geval de weidegronden en de zandgronden. Waar het de minister eigenlijk om ging, zoals hij heeft gezegd, was de afwijking van het systeem, een ar gument o.i. nog awakker dan het eerste. Want het gaat in de eerste plaats niet om het systeem, maar om het doel, dat ermee wordt gediend en dat doel is een voor de boeren acceptabele prijs, waarin niet alleen de bedrijfskosten zijn verdisconteerd, maar waar ook een redelijke winst marge in zit. Het gaat toch niet aan om deze ga rantieprijs af te stemmen op eén ar me periode, nadat de boeren bij de opbouw van onze welvaart alle mo gelijke medewerking hebben ver leend. Als de minister met een garantie prijs wil komen van 24.9 voor de zandboeren, dan moet hij niet zeg gen, dan houd ik mij aan hetzelfde systeem vast voor de weideboeren en krijgen die maar een garantieprijs van 21.6. Dan immers worden deze de dupe van een formeel systeem, dat geen rekening houdt met de werkelijke kostprijs. Wij hadden eerlijk gezegd, niet ge dacht, dat een reëel man als minister Mansholt zo formeel zou redeneren en handelen. Het heeft er de schijn van, dat hij de boeren heeft opgezet tegen het Landbouwschap, dus tegen de P.B.O. Het heeft er de schijn van, dat dit een politieke stunt is geweest. Maar wij menen, dat onze boeren verstan dig genoeg zijn om te beseffen, dat zij de dupe dreigen te worden van een formeel standpunt van een mi nister, die spreekt over de openbaar heid van het Landbouwschap, ter wijl hij weet, dat bij alle regerings adviezen nauwkeurig wordt nage gaan of deze voor publicatie zullen worden vrijgegeven of niet. Niet die openbaarheid van het Landbouw schap, noch de afwijking van de re- geringslijn is hier in het geding, maar enkel en alleen een redelijke melk prijs voor de boer. Daaraan is het beleid onderge schikt, omdat het beleid daarop ge richt moet zijn. gevraagd, maar Mollet had tot nu toe geweigerd dit te aanvaarden. Bij het aankondigen van het af treden van Catroux zei Mollet: „Zo gauw hij (Catroux) hoorde van de demonstraties die in Algiers plaats hebben gehad, in het bijzonder toen hij ervan overtuigd was dat zijn naam een punt van tweedracht kon worden onder zijn voormalige oorlogskamera den, heeft generaal Catroux verzocht zijn ontslag te aanvaarden". „Daar ik de twist, die reeds in Al giers woedt, niet nog erger wilde maken, heb ik dit ontslag aanvaard. Maar ik wens hulde te brengen aan deze grote soldaat voor dit nieuwe bewijs van zelfopoffering en vader landsliefde". Onoplosbaar probleem. Bij aankomst op het vliegveld had Mollet een beroep op de bevolking van Algerije gedaan, kalm te blijven. Hij was niet met een „wonderbaarlijk geneesmiddel" voor het Algerijnse probleem gekomen, maar om meer te weten te komen over de behoeften en wensen van allen. Zijn aanwezig heid in het land was bedoeld om de nadruk te leggen op het „onontbind bare karakter" van de banden met Frankrijk. Mollet heeft verklaard, dat hij zo nodig 3 weken in Algerije zal blijven om te trachten de ^moederen te kal meren. Hij staat voor een bijna on oplosbaar conflict. De 8 miljoen mo hammedaanse bewoners van Alge rije eisen de onafhankelijkheid van het land. Aan de andere kant wensen de één miljoen Europeanen, voor het merendeel Fransen, de banden met Frankrijk te handhaven en te ver sterken. Diplomaten-banket in Amsterdams Paleis In het Paleis op de Dam te Amsterdam hebben H.M. koningin Juliana en 2.K.H. prins Bernhard maandagavond aangezeten aan het jaarlijkse diner, door hen aangeboden aan het corps diplomatique in Nederland. Op de foto zien we hoe H.M. de koningin en Z.K.H. de prins aankomen bij het Paleis op de Dam, waar de schildwachten stram in de houding staan aangetreden. Soldaten schieten op menigte' Britse troepen hebben dinsdag ochtend, na aanhoudende wanorde lijkheden, te Famagusta op voort durend met stenen gooiende betogers gevuurd. Een aantal personen werd hierdoor gewond. Eén der gewon den, een Cyprische student, is later overleden. De wanordelijkheden waren maan dag j.l. begonnen, toen scholieren be toogden tegen een vonnis van vijf jaar gevangenisstraf, opgelegd aan Gaat Boelganins beroek nog door? In Engelse regeringskringen ver luidt, dat de mogelijkheid bestaat, dat het bezoek van Boelganin en Kroest- sjef wordt afgezegd, tenzij de pro pagandacampagne van Moskou tegen bet Britse rijk in hevigheid afneemt. Radio-Moskou richt de laatste tijd voortdurend aanvallen op de Britse koloniale politiek. De Britse gevoe lens zijn voorts gekwetst door het feit, dat Boelganin met zijn briefwis seling met president Eisenhower pre mier Eden heeft gepasseerd. Het bezoek der Russische leiders zou op uitnodiging van de Britse re gering plaats hebben in april a.s. een hunner. Britse militairen hadden toen waarschuwingsschoten moeten lossen. Dinsdagochtend waren de betogers opnieuw op het pad en er ontspon zich een fel gevecht met Britse troe pen. Een Britse soldaat werd door de onafgebroken met stenen gooiende demonstranten aan het hoofd ge wond. Ruiten van militaire auto's werden ingesmeten. Alle win|:els langs het marktplenn van Famagu sta. waar de hoofdstrijd plaats vond, sloten. De Britse militairen maakten ge bruik van rook en traangas versprei dende bommen en handgranaten. Doch het stenen gooien hield met onverminderde kracht aan. Tenslotte werd er geschoten, waar door verscheidene personen werden gewond. Deze appel viel ver van de boom De 31-jarige Hugo Reimann, een zoon van de voorzitter van de West- duitse communistische partij Max Reimann, is uit Oost- naar West-Duit land gevlucht. Reimann jr. week uit, na gewaar schuwd te zijn dat hij gearresteerd zou worden wegens „politieke onbe trouwbaarheid", aldus deelde hij zelf te West-Berlijn mede. Hugo Reimann en zijn twee zusters onderhielden al sinds enige tijd geen betrekkingen met hun vader. Aanlei ding hiertoe was de rol, die Reiman sr. heeft gespeeld bij de veroordeling door een Oostduits gerechtshof van een andere zoon, Jozef, tot vijftien jaar tuchthuisstraf. Hugo Reimann kwam in 1948, als vrijgelaten Duitse krijgsgevangene, uit de Sowjet-Unie in Oost-Duitsland, waar hij, op last van zijn vader, moest blijven. Hij bekleedde verscheidene posten, zoals die van lid der Volks- politie, arbeider in een uraniummijn, bestuursambtenaar en directeur van een genationaliseerde fabriek, doch hij viel in ongenade, toen hij in het huwelijk trad met een dochter van een particulier ondernemer. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot. woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KWAKKELWEER Aanvankelijk: overdrijvende wolkenvelden, weinig wind en lichte tot matige vorst. Later: toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, mogelijk overgaand in regen en in de kustprovincies lichte dooi. Matige wind uit zuidelijke richtingen, daarna veranderlijk. 8 Febr. zon op 8.12, onder 17.41; maan op 6.07, onder 14.27. Hoogwaterstanden 8 Febr. v.m. 1.20; n.m. 1.40. Het weer in Eurona HELSINKI onbew. 24 C. STOCKHOLM zwaar bew. —14 OSLO half bew. —11 KOPENHAGEN onbew. —10 ABERDEEN regen 5 DUBLIN onbew. 3 LONDEN zwaar bew. 3 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL zwaar ebw. 3 PARUS licht bew. 2 BORDEAUX geheel bew. 5 GRENOBLE onbew. 1 NICE onbew. 1 BERLIJN sneeuw 4 FRANKFORT onbew. 4 MUNCHEN geheel bew. 6 ZURICH sneeuw 5 GENEVE onbew. 3 LOCARNO licht bew. 3 WENEN sneeuw 5 INNSBRUCK sneeuw 6 ROME licht bew. 2 President en mevrouw Eisenhower tonen glimlachend hun registratiekaart om te stemmen in Gettysburg, waar zij werden ingeschreven als republikeinen. Rechts van de president staat senator James Duff. i Korreltje Boeken en vrienden behoeven niet talrijk te zijn, maar goed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1