li De splitsing in twee bisdommen Amelanders op expeditie naar ingevroren garnalenscheepje JVieinejjers stoop SmUHG!\ Twee jongens misten de laatste trein en verloren hun leven in brandend hotel Amerikaanse familie werd door huisknecht opgelicht MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Schrijven van mgr. Huibers De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft gisteren een schrij ven doen voorlezen in alle kerken. Na de grenzen van de bisdommen Haarlem en Rotterdam te hebben medegedeeld, schreef mgr.: Dierbare Gelovigen, als oprechte en Jl^er'h' m£T' trouwe kinderen van onze Moeder de aanpassing aan het nieuwe Bis dom zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Om Gods Zegen af te smeken over het nieuwe Diocees Rotterdam, schrij ven Wij thans voor, dat zowel in het Bisdom Haarlem als in het Bis dom Rotterdam, totdat de nieuwe Bisschop is benoemd en gewijd na ieder H. Mis met het volk zal gebe- Ti u„kk„„ - I den worden het gebed: „Kom, H. h t n i I? Geest" zoals dit in de Pinksternovene gelovigen, Jiet besluit van onze H. i gebruikelijk is En v£,rder vragen Wij Uw aller gebed voor Ons zelf, bijzon- het besluit van onze H, Vader de Paus aangenomen als van to?d^aaranPdeaHb?e^f,S? Nov^ne'wellTe'deze'welter ^IgeVf Lt op^ftuur"o£TSK|«" de H w°"Jt «eh°u de Kerk heeft toevertrouwd. Maar wy behoeven het niet te verhelen, dat de scheiding van hetgeen eeuwen lang een zo hechte eenheid vormde, voor Ons en voor menigeen ook wel een offer is. Dit werd ons dan gevraagd op de 2de februari, de dag waarop wij ge denken, hoe Maria en Joseph het Goddelijk Kind naar de tempel brach ten om Het aan de Vader op te dra gen en hoe de Goddelijke Zaligma ker Zelf in de armen van Simeon Zichzelf, zijn gehele leven heeft ge offerd voor ons. Het is de dag, waarop wij jaarlijks en ook dit jaar onze Novene begonnen ter ere van de H. Maagd om Gods zegen over het Haarlemse Bisdom af te smeken. Wij hebben die zegen overvloedig ontvangen, niettegenstaande onze geringheid en onze tekortkomingen. Welnu wij hebben op die dag het offer gebracht en wij bidden in deze Novene Gods zegen over beide Bisdommen af. En nu willen Wij Onze vreugde uitspreken over het geluk van onze broeders en zusters in Zuid-Holland om het feit, dat dit schone deel van Ons Bisdom thans verheven is tot een zelfstandig Diocees. In het bijzonder feliciteren Wij de gelovigen van Rotterdam, die hun stad zien aangewezen als de zetel van de nieuwe Bisschop en hun voor naamste kerk, n.l. die van de H H. Laurentius en Ignatius, verheven tot kathedraal. De spontane wijze, waar- Aartsbisdom aan Rotterdam zijn toe gevoegd. Wij hebben reeds meerdere bewijzen ontvangen van hun bereid- zame offervaardigheid. Zij mogen er op rekenen, dat Wij van Onze kant alles zullen doen wat mogelijk is om Waarom Lakeruolder „Haarlems"? Met de bedoeling het Groot-Semi narie in Warmond „Haarlems" te op geestelijke zowel als wereldlijke autoriteiten zich voorbereiden om de nieuwe Bisschop op waardige wijze te ontvangen, heeft Ons oprecht ver heugd. Wij vertrouwen, dat in de toekomst de samenwerking van de twee geheel zelfstandige Bisdommen in beider be lang zo innig mogelijk zal zijn. Aan onze nieuwe Diocesanen in het Haarlemse Bisdom roepen Wij een hartelijk welkom toe. Als Admini strator Apostolicus van het Bisdom Rotterdam begroeten Wij ook van ganser harte degenen, die uit het EEN SLAGER voor Nijkerkerveen Dit jaar zal Nijkerkerveen een slager krijgen. Onder de vele kan didaten, die bij 'de voorzitter van Onderwijs-salarissen Ontevredenheid over regerings-onderzoek lil de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het lager onderwijs is vrijdag een voorstel be sproken tot wijziging van de lager- onderwijswet 1920 inzake de huwende en gehuwde onderwijzers. Over dit voorstel bleek bij de organisaties geen eenstemmige mening te bestaan. Verder kwam andermaal aan de orde het regeringsvoorstel tot ver hoging, met ingang van 1 september 1955, van de salarissen van de hoof- KONINKLIJKE DEELNEMING H. M. Koningin Juliana heeft in een telegram aan de familie van mi nister mr. L. A. Donker haar deel neming betuigd. De koningin zal zich bij de crematie van het stoffelijk overschot van de minister laten vertegenwoordigen. De burgemeester van Den Haag Met volledige instemming van de burgemeester van Den Haag, mr. F. A. M. Schokking, heeft de minister van binnenlpidse zaken, en waarne- den en onderwijzers, werkzaam bij I mend voorzitter van Justitie, dr. L. het ulo, die in het bezit zijn van J- M Beel, opdracht.gegeven een her nieuwd onderzoek in te stellen in de zaak-Sohokking. In regeringskringen wordt dit onderzoek de enige weg geacht om te komen tot eerherstel van de burgemeester van Den Haag. Het onderzoek zal geruime tijd deren. een of meer zgn« U.L.O.-bevoegd heden. De commissie heeft tegen de regeling als noodmaatregel geen be zwaar. Het voorstel zal binnenkort bij de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken aanhangig worden gmaakt. De besprekingen over de salaris positie van het onderwijzend perso neel werden voortgezet. De regering wil eerst doen onderzoeken, of er een juiste verhouding bestaat tussen de j salarissen van de onderwijzers, werk- i zaam bij het lager onderwijs en die De drie en een half-jarige Joekje van andere leerkrachten en over-Rijntjes is in Vught momenteel de hcidsfunctionarissen. De resultaten held van de dag, want hij heeft zijn Mensenredder 3 Vs jaar van vriendje de drie en een half-jarige Adje van den Linden het .even gered door het knaapje op intelli gente wijze uit een wak te halen. De kleuters waren in de buurt van van dit onderzoek zullen aan de bij zondere commissie worden mede gedeeld. De besprekingen over de onder- wij zerssalarissen zullen in de com- tuuaieu, uie uij uc vuuiauci vou missie worden hervat, zodra de rege- plaatselijk belang, de heer R. G. van ring zich omtrent de plaats van dezej1 ouderlijk huis aan het spelen, Rooy, hun sollicitatie indiende, is een salarissen in het bezoldigingsbesluit i v>en. f{f ,op ffn kwaad moment in slager uit Delft, aan wie de gemeen- nader door enkele andere ambtelijke|ïe, belandde. Het ongeluk wilde, - deskundigen heeft laten voorlichten.?at het, Jochie m een wak terecht De onderwijzersorganisaties heben ^wam» kopje onder ging en onder het tegen de stagnatie, welke hierdoor 1JS sc^oof. Het ventje wist zich m ontstaat, ernstig bezwaar gemaakt. telijke overheid steun heeft toegezegd. Deze slager zal thans een winkel laten bouwen; in de nazomer hoopt hij de slagerij te kunnen openen. Gevaarvolle tocht met succes bekroond Ameland terug te gaan, doch de schip per en zijn mannen bleven aan boord. Zij hebben nu echter weer accu's, butagas en levensmiddelen, en de De vorige week, toen de vorst in 1 Amelanders hebben een permanente vliegende vaart over de Noordzee verbinding met hen ingesteld. Wan- neerstreek, en in enkele uren het neer het ijs gaat kruien en het scheep- water over grote oppervlakten deed je in nood zou komen te verkeren, stollen, bevond zich enkele kilometers zullen er onmiddellijk vanaf de wal- buiten de kust van Ameland een kant hulppogingen in het werk ge- klein garnalenscheepje, dat nog wan- steld worden, hopige pogingen deed om de veilige haven Nes te bereiken. Deze onderneming mislukte echter houden, werden de parochies vanen precies twee kilometer buiten de Warmond en de Kaag aan het Haar-haven raakte het scheepje tussen de lems bisdom toegewezen. j schotsen verzeild, waar het binnen Aangezien de parochiële grenzen enkele uren ingevroren werd. niet samenvallen met de gemeente-1 lijke is de wonderlijke toestand ge- De afgelopen dagen heeft men zichj testeerden tegen de regeringspolitiek schapen, dat sommige Warmonders op Ameland duchtig ongerust ge- met betrekking tot de salariëring en namelijk aan de oostelijke zijde vanj naakt; men wist, dat de schippe' waarin zij het onderzoek, dat de re de Zijl en het Zweiland bij het'met zijn vrouw en een baby, plus gering eerst wil instellen, met klem bisdom Rotterdam behoren, terwijl'enkele bemanningsleden aan boord van de hand wezen, zijn in Den Bosch enige Ocgstgeesters van het Zwa-1 w<jren en men schatte, dat er gebrek negat bij de Leidse vaart bij het zou kunnen ontstaan aan levensmid- bisdom Haarlem blijven. delen en andere noodzakelijke levens behoeften. Waarschuwend protest van ULO-onderwijzers Terwijl de gezamenlijke onderwij zersbonden in Utrecht een vergade ring hielden, waarin zij met klem pro- Hetzelfde geldt voor gemeentenaren van Alkemade, die tot de parochie van de Kaag behoren en dus „Haar lems" blijven, terwijl de rest van de Eerste poging mislukt Een paar maal had er al een vlieg- de r.k. ULO-onderwijzers bijeenge weest en ook daar was niet veel be wondering voor het regeringsbeleid te constateren. Hoewel men in principe bereid is de noodoplossing van de regering voor ULO-onderwys-salariëring aanvaarden, protesteerde men met gemeente „Rotterdams Wordt Ook over het scheepje gecirkeld, dat, „„Mnueu, pruusurerae men i in Lisse doet zich de situatie voor, dat enkele levenstekens aan boord had klem tegen het onderzoek, dat de de bewoners van de Li^erdljt ge- waargenomen cn men overwoog al .gering wil instellen naar de sala- meente Haarlemmermeer, parochiee. °m een heijCoptere te sturen, toen riëring van gelijkwaardige functies in en diocesaan Rotterdams ™rdem de hoöneester van „De Waddenzee' overheidslichamen. Men vindt, dat i„^e iitUntL'ri"1I tochtover het ijs ondernam om dit onderzoek allang had dienen te worden ingesteld en dat dit nu slechts ling, van de constitutie van de pau- j het scheepje te bereiken, selijke internuntius voor het eilandje j Hij kon zijn doel niet bereiken, van de Lakenpolder, waar één huis maar wel slaagde hij erin, om zover op staat, van de molenaar, op 't ogenblik onbewoond, binnenkort weer bewoond. De reden van deze bizondere be langstelling is, dat het eilandje La- kerpolder behoorde tot de parochie van Sassenheim. Om te voorkomen, dat na de .annexatie" van Warmond en de Kaag er toch nog een onder breking zou zijn in het grondgebied van het bisdom Haarlem het eilandje ligt namelijk geschoven tus sen de parochiële grenzen van de Kaag en Warmond werd de pastoor van Sassenheim ontheven van de zielzorg in de Lakerpolder, en het eilandje aan de zorgen van de pas toor van de Kaag toevertrouwd! bij het scheepje te komen, dat hij schreeuwende een gesprek met de schipper kon voeren. Deze vertelde hem. dat hij gebrek had aan butagas, radio-accu's en levensmiddelen. Vrouw van boord Gisteren rustte Ameland een expe ditie uit, die na een gevaarlijke tocht over schotsen en werkend ijs het scheepje heeft bereikt. Toen de schipper de expeditie zag aankomen, ging hij de mannen over het ijs tegemoet en bradht hen veilig aan boord, waar de vrouw al voor gloeiende koffie gezorgd had. Na veel praten wist men de vrouw te overreden met haar baby mee naar een tijdrovende bezighéid wordt, die ten koste van het onderwijs gaat. Te kort aan krachten. Door de salarisverhogingen bij het Middelbaar-, Voorbereidend-, Hoger- en Technisch onderwijs, Worden vele leerkrachten bij het ULO-onderwijs weggezogen, hetgeen tot gevolg heeft, dat het ULO-onderwijs steeds met een groter te kort aan leerkrachten wordt geconfronteerd, terwijl de belang stelling voor dit onderwijs de laatste jaren steeds toeneemt. Men sprak in Den Bosch de vrees uit, dat de onderwijzers gedwongen zullen worden de huidige politiek van onderling overleg te verlaten om hun toevlucht weer te zoeken bij open bare acties. Diplomaten boden de Koningin hun nieuwjaarswensen aan zoverre te bevrijden, dat het weer in het wak terecht kwam, waar hij zich vatklampte aan de brokkelige ijs- rand. Joekje reageerde als een volwas sene: hij trok zijn jasje uit en wierp dit Adje toe. De drenkeling greep het en zo kon Joekje zijn vriendje naar de kant trekken. Toen Adje veilig op de wal stond, barstten de kereltjes gezamenlijk in tranen uit en hand in hand renden ze naar huis, waar niemand bromde over de natte kleren. Oude man gedood op de spoorbaan Tijdens kolenrapen Op de spoorbaan tussen Zaandijk en Wormerveer is zaterdagmiddag de 83-jarige J. Kooyman uit Wormer veer door de uit de richting Amster dam komende elektrische trein ge grepen. In zwaar gewonde toestand is de bejaarde man naar het gemeen telijk ziekenhuis te Zaandam vervoerd waar hij gpoedig na aankomst is overleden. De man was bezig cokes te zoeken langs de spoorbaan, omdat er vrijdag nacht een kolentrein was gepasseerd, waarvan een der schotten was los geraakt. Tijdens het zoeken, waar voor het slachtoffer geen vergunning had, is de heer Kooyman voor de trein uit de richting Alkmaar op zij gegaan, maar hij heeft toen vermoe delijk de trein uit de richting Am sterdam niet opgemerkt. Postzegelverzamelaars kregen gevangenisstraf Drie inmiddels ontslagen P.T.T.- werklieden uit de hoofdstad, die voor verzamelingen en verhandelen vele vaak zeer waardevolle, gestempelde buitenlandse postzegels van brieven hadden gestolen, zijn vrijdag door de Amsterdamse politie-rechter tot veer tien dag,en onvoorwaardelijk veroor deeld. „Een schandelijk feit" noemde de politierechter deze bedrijfsdiefstallen, die hjj op hetzelfde niveau vond lig gen als de havendiefstallen, waar voor altijd gevangenisstraf wordt op gelegd. Dit zware vonnis viel de twee ter zitting verschenen verdachten die bekenden wel tegen, omdat de of ficier van justitie veel milder in zijn eis was geweest. Hij hield er reke ning mede, dat het trio door het ont- h. Oïtefe&t i*ikfjfin6a 6lesid ffApipe wiet a&ctbeXte& DRAMA TE HELMOND Tijdens reddingspogingen vergeten Doordat twee jongens uit 's Hertogenbosch gisteravond de laatste trein uit Helmond naar hun woonplaats misten, brachten zij de nacht door in een hotel, dat hedennacht een prooi der vlammen is geworden. Daar niemand wist, dat de jongens in het hotel aanwezig waren, zijn ze jammer lijk in de vlammen omgekomen. De twee jongens de 18-jarige H. brandde, wieten het personeel, de Hopman en de 17-jarige A. de Jong waren gisteren op familiebezoek geweest- bij de eigenaresse van het St. Lambert hotel te Helmond en zou den met de laatste trein naar huis terugkeren. Zij misten de laatste trein echter en keerden terug naar het hotel, waar men inmiddels al te ruste was gegaan. Zij hebben toen op eigen gelegenheid een onderkomen voor de nacht ge zocht, zonder iemand te waarschu wen. Alle anderen gered. Enkele uren later stond het hotel door nog onbekende oorzaak in lichter laaie en hoewel het, ondanks de po gingen van de brandweer in betrek kelijk korte tijd tot de grond toe af slag uit de P.T.T.-dienst al zwaar was gestraft en eiste tegen elk een boete van 50 gld. subsidiair 10 dagen en één maand voorwaardelijk. Kustactiviteit van de reddingsbrigades Op de zaterdagmiddag in Haarlem gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de contactcommissie kustbrigade van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen heeft de voorzitter bekend gemaakt, dat de jaarlijkse bondsstranddag dit jaar op 21 juli door de reddingsbrigade van Alkmaar gehouden zal worden op het strand van Bergen aan Zee. Ook werd bepaald, dat deze stranddag in 1957 te Zandvoort zal worden gehouden. Uit gegevens van ingezonden red dingsrapporten blijkt, dat de 16 red dingsbrigades langs onze kust 42 reddingen hebben verricht tijdens het strandseizoen 1955, waarbij drie ge vallen met dodelijke afloop (allen in Zandvoort). De meeste ongevallen gebeurden 's middags tussen 1 en 2 uur. In de topmaanden juli en augus tus zijn resp. 25 en 13 reddingen of reddingspogingen verricht. By totaal 42 reddingen werd tienmaal hulp aan buitenlanders verleend. eigenaresse, haar kinderen en de gas ten zicht in veiligheid te brengen.Soms moest de vlucht via spanzeilen en ladderwagens tot stand komen, waar bij enkele gasten lichte verwondingen opliepen. Daar echter niemand van de aan wezigheid der jongens op de hoogte was, zijn er geen pogingen onderno men hen uit de vuurzee te redden en eerst toen het huis volledig platge brand was, heeft men hun stoffelijke resten tussen de pluinhopen gevon den. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bedraagt enige tonen. WACHTMEESTER GEDOOD. Doodgevroren? De 35-jarige wachtmeester der rijkspolitie uit Nieuw Balinge H. Veldhuis is gisterochtend dood aan getroffen in een droge sloot langs de weg Nieuw BalingeWitteveen bij Assen. Zijn fiets lag op de wal in de nabijheid van het ontzielde lichaam. Op het stoffelijk overschot zijn geen verwondingen geconsta teerd; het onderzoek is gaande. Men vermoedt, dat de agent van zijn fiets is gevallen, bewusteloos is geraakt en vervolgens doodgevro ren is. Aetherklanken VERBOND VOOR VEILIG VERKEER WASSENAAR Een Amerikaanse familie, die sindsde plaats terug te zetten en hij had J vorige week op de Wittenburgerweg een woning betrokken heeft, had een Haagse jongeman in dienst genomen, die bij de verhuizing hielp en als huisknecht/chauffeur tewerk ge steld was. Zij deed weldra zeer on aangename ervaringen met de nieu we aanwinst op. DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA N.T.S.: 20.00 Journ. en weerbericht. VARA: 2U.15 „De Rode Pimpernel". HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 meded. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. Lichte muziek. 12 30 Land- en tuinb. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgel en sopraan. 13.55 Beursberichten^ 14.00 Gram. 14.10 Viool en piano. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Nationaal pro gramma: Reportage van de buiten gewone vergadering van de Raad van State. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 piano spel. 18.30 In en om de universiteit. 13.45 Gram. 18.55 Paris vous parle, 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Koor klanken. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.20 Bas en piano. 22.40 De ant woordman. 22.55 Ik geloof, dat caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. Nieuws en weerbericht. 8.15 Zaterdagmorgen werd in het koninklijk paleis te Amsterdam de traditionele nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van het Corps Diplomatique. De foto toont de aankomst van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Links op de voorgrond de erewacht met het vaandel. Toen de bewoners gedurende het weekend in Oostenrijk vertoefden zag de man, zekere E. v. B., de kans schoon om met de auto van mijn heer te gaan toeren. Hü liet de auto openbreken en een contact aanbren gen, waarna hij in de grote Ameri kaanse'wagen met zijn meisje Noord Brabant introk. Hij had de pech, dat de familie een dag eerder thuis kwam, dan was afgesproken en de auto alsmede de huisknecht, die het huis op orde zou brengen miste. De recherche werd ingeschakeld. Voor de woning van de huisknecht, die in zijn normale doen stucadoor is en aan wie alle zich de hulp van een garagebedrijf I "kinbaken", caus. 10 00 verzekerd om de auto in de oude toestand terug te brengen. Het garagebedrijf was in deze vol komen te goeder trouw. Bij een nader onderzoek bleek, dat de huisknecht een vrij groot aantal geconserveerde levensmiddelen uit de woning van zijn werkgever naar zijn kamer in Den Haag had overge bracht. De Haagse Politie spoorde een kost baar fototoestel op, dat de oneerlijke bediende eveneens had gestolen en in Den Haaj* had te gelde gemaakt. De Amerikaanse familie die nog in de verhuizing zit, was van de dief stal van het foto-apparaat nog geheel onkundig. Zij stelde haar volste vertrouwen in de nieuwe huisknecht en had hem de sleutels van het huis gegeven. Thans is men doende om vast te stel len of nog meerdere goederen ont vreemd werden. De verdachte, die reeds een groot aantal malen wegens diefstal en ver- huishoudelijk werk vreemd is, werd duistering met de politie in aanra- - de Amerikaanse auto aangetroffen, king kwam, werd hedenmorgen voor hoorspel. 22 45 Avongebed en liturg. Zijn plan was om de auto voor de de officier van justitie te 's-Graven- kalender. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 terugkomst van de famine keurig ophage geleid. 1 Gram. Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als 'de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Kamermlziek. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Strijk orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.00 Gram. plm 15.15 Natio naal programma: Reportage van de buitengewone vergadering van de Raad van State. 16.15 Gram. 16 30 Voor at zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17 45 Re- ger'ngsuitzending: Nederland en de Wereld: Emigratie. 18.00 „Dit "is leven]', caus. 18.15 Gram. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Amus. muziek. 19.00 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek' der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Herhaling van de reportage van de buiten gewone vergadering van de Raad van State. 20.35 De gewone mari. 20.40 „De held van het Westerland",

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8