DE STRAATRIDDER Geen doorbraak uit, maar doorbraak in de Partij van de Arbeid Test-apparaat voor brommers werd in Hilversum ontworpen Delftse studenten proclameren Eindhoven tot hogeschoolstad Knopenfabriek van Nijkerk door felle brand vernield Snip en Snap bezworen paniek bij brandje in een R'dams theater HET HUIS met de DUIZEND KAARSEN MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 DE L.ÈIDSE COURANT K.V.P.-VOORZITTER VERWACHT: De verkiezingsstrijd zal met de dag feller worden. Het zal daarbij erom gaan of definitief wordt af gerekend met de doorbraakideeën, aldus mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, op het derde terdag in Deventer is gehouden. Mr. Van Doorn zei in zijn toespraak, dat in deze verkiezingsstrijd de voor naamste aanvallen tegen de KVP zul len komen van de Partij van de Ar beid, tengevolge van het echec van de doorbraaK, die de Partij van de Arbeid terugdrong en de opmars van de KVP begunstigde. Aan de hand van een aantal pers stemmen uit de socialistische en libe rale pers toonde mr. Van Doorn aan, dat de PvdA op haar retour is. De KVP heeft mede om deze reden een goede kans om met een klinkende overwinning uit de verkiezingsstrijd te komen. De IC VP-voorzitter vond de door braak der PvdA overigens een merk waardige geschiedenis. De nieuwe leden, die na de oorlog tot de PvdA toetraden, hebben de kiem van ont binding gelegd. De doorbraak-enthou- siasten kunnen moeilijk besluiten thans de bakens te verzetten. Dit om dat zij belangrijke posities hebben WELTER KANDIDAAT. Het Tweede-Kamerlid, de heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-voorzitter der KNP, is goed op weg naar een vol ledige genezing. De staatsman is van plan, half maart zijn werkzaamheden te hervatten en als kandidaat der KVP aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. verworven in de partij, in de politiek en in het maatschappelijk leven. De groep van Sam de Wolf, de ware socialisten, is voorlopig door de partij discipline van de PvdA het zwijgen opgelegd. Deze groep heeft echter meer kie zers van de PvdA wakker geschud dan de nieuwe leden dezer partij lief is. Mr. Van Doorn verwacht dan ook, dat de groep van Sam de Wolf het zwijgverbod zal doorbreken op de avond van de verkiezingsuitslag. Spr. voorzag dan een doorbraak in de rijen van de Partij van de Arbeid zelf. VERBETERINGEN NOORD-ZUID VERBINDING. In de loop van dit jaar en 1957 zul len ingrijpende veranderingen wor den aangebracht aan de rijksweg Den BosdiUtrecht, waardoor deze zeer belangrijke Noord-Zuid-verbin- ding beter in staat zal zijn de steeds machtiger wordende verkeersstroom te verwerken en bovendien veiliger zal worden Op een gedeelte van het traject is men bezig een tweede rijbaan aan te leggen, die een wegdek van asfaltbe ton zal krijgen. De rijwielpaden zullen vervangen worden door twee parallelwegen be stemd voor het langzame streekver- keer Op vele punten is men de voor bereidende werkzaamheden tot het bouwen van viaducten begonnen, ter wijl men op het kruispunt met de weg RotterdamDe Betuwe een cir- cuirtieplein geprojecteerd heeft. Eerste kennismaking Eindhoven is zaterdagmiddag tot hogeschoolstad geproclameerd. Dat geschiedde door de rooms-katholieke studentenvereniging „Sanctus Virgi- lius" uit Delft ter gelegenheid van de viering van haar 58ste dies natalis in de Lichtstad. De studenten waren omstreeks half 3 bijeengekomen op het stadhuisplein waar zij een optocht formeerden, die door de binnenstad naar het Stations plein trok. Op een wagentje voerden zij een zware heipaal mee, die op het Stationsplein in de grond werd ge dreven door een zware heisstelling onder de leuze: „hoe dieper hoe hoger". Dapper. Een studentikoze proclamatie werd voorgelezen waarin Eindhoven als parel in het land van Hertog Jan tot hogeschoolstad werd uitgeroepen. Hierna besteeg een „dappere" stu dent de 1200 meter gedeeld door 100 uitgeschoven magiriusladder van een brandweerwagen om van de top, waaraan voorzitter H. G. Janssen in middels de Eindhovense vlag had ont rold, een groot aantal genummerde proclamaties over de menigte uit te strooien, enkele der nummers be tekende voor de grijpgrage handen een prijs. Dit alles werd omlijst met muziek van een harmonie en van het pierement van het Labre huis. Zo maakte Eindhoven kennis met de studentenwereld, die straks de tweede technische hogeschool in bezit gaat nemen. PRIJS VAN 30.000. In de 530ste staatsloterij, tweede klas, is een prijs van 30.000 geval len op lot no. 16779. Reactie-proeven De Vereniging voor Veilig Verkeer „Hilversum" heeft een apparaat laten construeren om de reacties van brom fietsers op verschillende verkeers situaties te testen en de reactietijd te meten. Het apparaat is tot stand gekomen door een nauwe samenwerking tus sen de secretaris der vereniging, de heer W. B. Dngisma, die de opzet van het apparaat ontwierp, de Hil- versumse bromfietshandel W. Vlijm, die tevens de materialen beschikbaar stelde en de elektro-technicus H. G. A. Gritters Doublet, die voor de technische uitvoering zorgde. Voor dit testapparaat waren tientallen re lais, schakelaars, lampjes en maar liefst 100 meter elektrisch draad no- Schriftelijk rapport. Tijdens de test worden de deel nemers de nodige aanwijzingen ge geven door middel van een kop telefoon en een bandopname, terwijl tevens een aantal wenken gegeven wordt over de veiligste rijmethoden. Degenen, die zich aan de proef on derwerpen, ontvangen een kaart, aan de hand waarvan zij nog eens rustig de verrichtingen kunnen nagaan, zo dat men eventueel aan de dag ge treden fouten en foutjes in de rij- techniek kan verbeteren. Het test apparaat is voor het eerst in bedrijf geweest op een bromfietstentoonstel ling, waar duidelijk bleek, hoe ver keerd sommigen reageerden op de verkeerssituaties. Bins dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Beter nog: voorkom het! Neem Rennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo on aangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Ren nies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwe nen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. (Advertentie) Herbouw al begonnen Zaterdagmiddag omstreeks Z uur is in de knopenfabriek aan de Bar- neveldseweg te Nijkerk brand uitge broken, die binnen enkele uren de gehele, in 1949 gebouwde, fabriek in de as legde. Tijdens de brand ont ploften enkele zuurstofcylinders, waardoor tot in de verre omtrek rui ten sprongen. Men is er in geslaagd de kantoor inventaris uit het vuur te redden, maar het gehele machinepark, dat bestond uit 200 moderne machines ging verloren. Men schat dat de schade enige ton nen zal bedragen; de fabriek ver- WIELRENNEN De weersomstandgheden voor de cycle cross, welke gisteren voor wiel rennend Nederland op Duinhorst werd gehouden, was allerminst aan trekkelijk voor de deelnemers, maar het parcours verschilde nog wel heel wat bij de vorig^.week op „Kraantje Lek", want de winter had danig zijn stempel op de wegen,gedrukt. Manus Brinkman, die vorige week winnaar werd op „Kraantje Lek", wist zich ook nu eerste .te plaatsen. De uitslagen zijn: Nieuwelingen en veteranen: 1. A. van Keruningen (Utrecht) 20 km in 46 min. 12 sec.; op 1 min. 35 sec. 2. B. Jansen (Wassenaar); 3, J. van de. Berg (Noordwijkerhout)4. J. van Dijk (Lisse); 5. J. van Wetten (Noordwijkerhout); 6. A. vanEgmond (Den Haag); 7. A. Kalee )A'dam); 8. J. de Jager (Den Haag); 9. P. Jansen (Leiden); 10. H. van Zandbergen (Den Haag). Profs en amateurs: 1. H. Brinkman (Overschie), 32 km in 1 uur 8 min. 52 sec.; op 7 sec. 2. G. Velthoven (Poeldijk); op 54 sec.; 3. G. van Rhijn (Wassenaar); 5. A. Bravenboer (Rot terdam); op 3 min. 5 sec. 6. W. Ber- neveld (Soest); op 4 min. 47 sec.: 7. H. Zuidema (Scheveningen); op 5 min. 59 sec. 9. C. Plasmeijer (Voor hout) ;op 6 min. 31 sec. 10. L. Coe- horst (Tilburg); op 6 min. 58 sec. 11. W. Knoester (Scheveningen); op 7 min. 30 sec. 12. J. Schippers (A'dam); op 8 min. 8 sec. 13. D. den Burger (Rotterdam); op 3 min. 45 sec. 14. F. Velthoven (Poeldijk); op 8 min. 58 sec. 15. H. Raaphorst (Den Haag). Wielerclubs: 1. Spartaan (Den Haag), 21 punten; 2. eWstland Wil Vooruit (Naaldwijk), 24 punten. VAN VLIET SNELSTE TE BRUSSEL. Tijdens de zaterdagavond in het sportpaleis te Brussel gehouden wed strijden hebben zes sprinters een aan val gedaan op het baanrecord voor 1 ronde, dat met 13 sec. op naam staat van Jef Scherens. Geen van hen slaagde. Van Vliet maakte met 13.3 sec. de beste tijd; Gosselin en Derksen noteerden 13.4 sec. en Bel- lenger, Peacock en Potzernheim 14 sec- j J Het sprintnummer werd gereden m 15 ritten a deux met puntenklasse ment; Derksen verving de wereld kampioen Maspes, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Van Vliet won al zijn ritten en maakte tegen Potzernheim, die hij met 3 lengten klopte, de snelste tijd van de avond over de laatste 200 me ter, n.l. 12 seconden. Het eindklassement luidde: 1. van Vliet (Ned.) 5 pnt.; 2. Gosselin (B.) 6 pnt.; 3. Potzernheim (Did*.) 7 pnt.; 4. Derksen (Ned.) 8 pnt. DE ZESDAAGSE TE KOPENHAGEN Zondagavond laat was de stand in de zesdaagse te Kopenhagen: 1. SenfftlebenForlini (Fr. 279 p. 2a Max JörgenssenOtto Olsen (Den.) 122 p. 3. SchultePeters (Ned.) 113 p. 4. Van SteenbergenSeveryns (B.) 98 p. Een besmettelijke maagkwaad, die koorts en diarree veroorzaakt, brengt de voortzetting van de zesdaagse in gevaar. Tot zondavond waren drie deelnemers, de Fransman Carrara en de Denen Johnny Kajberg en Evan Klamer, geneutraliseerd. De organi- VOLLEYBAL BONDSRAADVERGADERING VAN DE NE.VO.BO. Zaterdag heeft de Nederlandse Volley- balbond te Utrecht zijn bondsvergade ring gehouden. Hiervoor waren het hoofdbestuur en de afgevaardigden uit de 12 districten bijeengekomen. De vergadering stond onder leiding van de heer W. P. Struik uit Haren (Gr.). Door de snelle groei van de bond was het noodzakelijk enige wijzigingen in het reglement aan te brengen. Voorts werd besloten de organisatie van de na tionale volleybal kampioenschappen op te dragen aan de afdeling Utrecht. Zij zullen worden gehouden op 5 mei in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Oorspronke lijk zouden deze kampioenschappen wor den georganiseerd door de afdeling Eind hoven van de NeVoBo, die hiervoor de beschikking had gekregen over de Phi- lipshallen. Deze afdeling heeft zich te ruggetrokken. COMPETITIE NE.VO.BO. De uitslagen van de afdeling Leiden luiden als volgt: Dames: Eerste klas: LUSVArgos 2 22; Do- nar—Salvo 3—1; Prof. Wijk 2—Rouw koop 22. Tweede klas: LUSV 2Argos 3 31; Nw. Brunh. 2Donar 2 30; LUSV 2— Rouwkoop 2 2—2; Prof. Wijk 3—Or. Gr 0—3. Derde klas: Or. Gr. 2—Rouwkoop 3 3—0; GGV—NVC 2 3—1; Prof. Wijk 4— NVC 1 2—2. Eerste'klas: LPSV—Donar 1—3; Salvo —Prof. Wijk 2 2—2; LUSV—HVL 2 3—1 Tweede klas: RouwkoopLUSV 2 31 Donar 2LDM 13; HVL 3LUSV 2 0—3; Donar 2—Prof. Wijk 3 1—3. Derde klas: Rouwkoop 2GGV 3 22; Prof. Wijk 5Rouwkoop 3 30; Or. Gr. 2—Prof. Wijk 4 0—3; Salvo 2—GGV 3 3—0. De standen zijn als volgt: Heren: Eerste klas A: 1. Sleutelr. 1120; 2. HVL 1 11—18; 3. LUSV 11—16: 4. DES 10—14; 5. HVL 2 11—8. Eerste klas B: 1. PSVA 11—12; 2. Do nar 12—11; 3. Salvo 11—7; 4. LPSV 11— 3; 5. Prof. Wijk 2 12—3. Tweede klas: 1. GGV 12—21; 2. Sleu telr. 2 12—20; 3. LUSV 2 13—18; 4. Rouwkoop 12—17; 5. Prof. Wijk 3 1216; 1. HVL 3 12—10; 7. Sleutelr. 3 12—8; 8. LDM 12—6; 9. PSVA 2 12—3; 10. Donar Derde klas: 1. Salvo 2 11—18; 2. O.G. 1 1017; GGV 2 11—17; L.D. 11—15; 5. Prof. Wijk 4 12—11; 6. Prof. Wijk 5 12— 11; 7. HVL 4 11—10; 8. Rouwkoop 2 11 —7; 9. GGV 3 12—6; 10. O.G. 2 12—0. Dames: Eerste klasse: 1. Nw. Brunhilde 1019; 2. Donar 1114; 3. Rouwkoop 1011; 4. Salvo 1010; 5. Argos 2 118; 6. Prof. Wijk 2 11—6; 7. LUSV 10—5. Tweede klas: 1. Or. Gr. 1323; 2. Nw. Brunhilde 2 1320; Rouwkoop 2 1214; 4. LUSV 2 12—13; 5. Donar 2 13—12; 6. Prof. Wijk 3 13—10; 7. Argos 3 12—5; 8. Nw. Brunh. 3 12—3. Derde klas: 1. NVC 1 10—19; 2. GGV 10—13; 3. NVC 2 11—13; 4. Prof. Wijk 4 10—8; 5. Donar 3 10—8; 6. Or. Gr. 2 12— 8; 7. Rouwkoop 3 93. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DDS De eindstand van het eerste deel der parencompetitie luidt als volgt: 1. VerboogBrouwer 579.14; 2. Van der MeerDe Meijier 573.54; 3. Mevr. Van Zijpv. Noort 544.67; 4. Gebr. Van der Zanden 540.87; 5. Hr en mevr. Kan bier 535.73; 6. Hr en mevr. Eichhorn 522.38; 7. Mevr. BeekerBaggen 514.54; 8. Dames v. Ingen SchenauRijnbende 513.29; 9. Plouvier SrLangemeier 510.34; 10. Dames BrouwerVerboog 507.96; 11. Hr en mevr. Lautenbach 507.54; 12. Dames Reekers 505.85; 13. Hr en mevr. Van Dooren 505.58; 14. Dames VisserVan der Meer 500.80; 15. v. Ber ge Heneg.Rijnbende 500.07; 16. Kaste- leynReekers 499.71; 17. Hr en mevr. Kuilman 497.64: 18. Mevr. Cleveringa dr. Borlefs 495.80; 19. Hr. en mevr. Brou wer Jr 487.36; 20. Dames Leenhouts Den Holder 483.52; 21. Hr en mevr. De la Court 471.73; 22. Dames v. Berge Heneg.Landzaat 457.79; 23. Dames Ver- straatenNagel 450.57; 24. Hr en mevr. Van Heusden 441.43; 25. Parmentier- Eyndhoven 430.19; 26. Dames SeisVan Alphen 418.45; 27. Hr cn mevr. Krul 413.54. Op basis van deze eindstand worden nu drie groepen gevormd: De no'" 18 komen in de hoofdgroep (zwart)de nos. 916 in de 2e groep (groen); de nos.17 27 in de 3e groep (rood). Deze groepen spelen verder volgens het z.g. Me_:ter- klasse-systeem om het club-kampioen schap en de groeps-kamp.schappen. Terwijl juffrouw Snip en Snap zater dagavond in het Luxor- theater te Rotterdam de wereld vertelden, dat zij er niets van snapten, kwam er plotseling een spiraaltje rook van achter het toneel en daar snapten ze wer kelijk niets van, want dat rook wolkje hoorde echt niet bij het programma. De zaal begreep dat ook erg vlot en begon „Brand!" te roe pen, hetgeen voor de meeste mensen altijd aanleiding is om een poging te ondernemen hun angstige buurman dood te druk ken. Willy Walden en Piet Muyse- laar toonden zich echter artisten van het goede soort en gingen onverstoord verder met hun grollen, terwijl zij het in bewe ging zijnde publiek tussen de regels door luide bezwoeren, dat er heus niets aan de hand was. Toen er steeds meer rook op het toneel kwam en de beide ar tisten hardnekkig bleven vol houden, dat er helemaal niets gebeurde, dat niet op het pro gramma stond, meende de rook, dat zijn optreden onderschat werd; op besliste wijze ontnam hij de artisten de spraak en dreef hun de tranen in de ogen. Maar terwijl de waterlanders over hun wangen biggelden, ble ven juffrouw Snip en Snap met schorre stem betogen, dat alles heel normaal was en by het pu bliek kreeg tenslotte het gevoel voor humor en bewondering voor de koelbloedigheid van de artis ten de overhand, hetgeen zich uitte in een daverend lachsalvo en een hartelijk applaus. Inmiddels was men achter de coulissen de brand met enkele schuimblussers meester gewor den en kon de voorstelling zon der onderbreking voortgezet worden. XXXXXOOOOOOOCXJCOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOOOO schaft aan ruim 200 arbeiders werk. Om ongeveer half vijf was men de brand meester en kon aan het na blussen worden begonnen. De brand weer had met vele moeilijkheden te kampen door bevroren water en pompen. Twee brandweerlieden die gewond waren geraakt, werden door leden van de E.H.B.Ó. verbonden. Architect ontboden. Het vuur werd ontdekt in de sor- teerafdeling en korte tijd later sloe gen de vlammeh over naar andere afdelingen, zodat de fabrieksgebou wen in een ommezien in lichter-laaie stonden; aan redden viel toen niet meer te denken. De brandweer kon, mede tengevolge van de vorst, niet onmiddellijk water geven. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Toen om twee uur de normale controle werd gehouden, was er nog niets van de brand te bespeuren. Men wil de fabriek zo snel mogelijk weer op gang hebben en reeds zaterdagmiddag was er een architect om de zaak in ogenschouw te nemen. Volgende week, aldus is het plan, gaat men naar Duitsland om nieuwe machines te kopen. Henry Plukker, de Nederlandse dirigent van de Filharmonisch Orkest van Calgary, heeft medegedeeld, dat hij volgende maand Canada zal moe ten verlaten, omdat de immigratie autoriteiten geweigerd hebben zijn visum, dat 29 februari afloopt, te ver lengen. Carl Nickle, een vertegenwoordiger van de vooruitstrevende conservatie ven in het parlement en lid van hèt bestuur van het orkest, verklaarde er op te staan, dat het ministerie voor immigratie een volledige ver klaring aflegt over de kwestie. De heer Plukker was dirigent van het Filharmonisch orkest van Alberta, voordat dit vorige herfst naar het orkest van Calgary overging. ""^.De zusters van St. Agatha ver trouwen dat de onbeschaamdheid van één harer leerlingen, Miss Armstrong, om zich toegang te verschaffen tot zijn grondgebied, mijnheer Glenarm geen onaangenaamheden veroorzaakt heeft. De zusters hopen, dat deze overtreding van hare regelen niet ten kwade geduid zal worden en zij verzekeren, mijnheer Glenarm, dat het niet meer zal plaats vinden'. Een onnodige verontschuldiging. Het briefpapier was van uitstekende kwaliteit. In rode letters stond bo venaan „St. Agatha-Annandale". Het was de eerste brief, die ik in lange tijd van een dame had ontvangen en het bezorgde mij een aangenaam ge voel. Eén van de zusters zelf had waarschijnlijk die brief geschreven misschien zuster Theresa zelf wel. Arme Olivia! Doch dan eisten mijn zaken mijn aandacht weer op. „Bates", vroeg ik, „weet jij wat mijnheer Glenarm met de plannen van het huis heeft gedaan?" Hij schrok even. Ik zou het niet gemerkt hebben, als ik niet scherp op hem had gelet. „Neen, mijnheer. Ik kan ze niet vinden, mijnheer. „Allemaal goed en wel, Bates, maar je hebt mijn vraag niet beantwoord. Wat is er met die plannen gebeurd?" „Mijnheer Glenarm, ik vrees, dat zij vernietigd zijn. Ik heb er naar ge zocht, voordat u hier kwam, om i de waarheid te vertellen, mijnheer, maar ze zijn nergens te vinden". „Dat is erg interessant, Bates. Wil je zo goed zijn mij te vertellen, wie je er van verdenkt, die plannen te hebben vernietigd? Geef mij het ge_ roosterde brood nog even aan, wil je?' Zijn hand beefde, toen hij mij de schaal aanreikte. „Ik zeg het niet graag, mijnheer, daar het maar een vermoeden is". „Het spijt mij heel erg, Bates, maar ik moet op een antwoord aandringen. Misschien is het je opgevallen, Bates dat ik hier in zekere zin in zekere zin, hoor! de meester ben". „Nu dan; als u er op aandringt, moet ik het wel zeggen, dat ik ver moed, dat uw grootvader zelf de plannen vernietigd heeft". „Hij wilde dat u het huis zelf zou onderzoeken, mijnheer. Het lag hem na aan het hart, dit huis. Hij wilde heel graag dat ook u er behagen in zou scheppen „Die uitdrukking bevalt me ga verder „En ik veronderstel dat er bij zonderheden aan dit huis zijn, die hij u zelf wilde laten vinden". „Jij weet ze natuurlijk en slaat mij gade om te zien of ik koud of warm ben". De man wendde zich om en keek mij over de tafel aan. „Mijnheer, zowaar ik hoop dat God mij genadig zal zijn, ik weet niets meer dan u". „Jij was hier al de tijd, dat mijn grootvader het huis bouwde, maar jij zag nooit muren, die niet waren wat z(j schenen te zijn, of deuren, die niet geopend konden worden". Ik trachtte heel ironisch te spreken; doch hij keek mij vast in de ogen. „Dat is de waarheid, mijnheer. Ik was hier om mijn overleden meester te verzorgen en niet om hem te be spieden". „En hoe zit het met je vriend Mor gan?" „Dat zou ik zelf graag weten, mijn heer". „Ja, ik ook", snauwde ik, wendde mij om en verliet de kamer en ging naar de bibliotheek. Om elf uur werd op de de grote deur geklopt en kwam Bates een be zoeker aankondigen, die op het ogen blik bij de voordeur de sneeuw van zijn schoenen stond te stampen. „De eerwaarde heer Paul Stoddart, mijnheer". De geestelijke van St. Agatha was een grote man, zoals ik had gezien, tijdens zijn gesprek met Olivia Gla dys Armstrong, bij de muur. Zijn lichtbruine haar was kort geknipt; zijn glad geschoren gelaat droeg een jeugdige uitdrukking. Zijn stem was diep en muzikaal een stem, die vertrouwen inboezemde en van ernst sprak. „Ik vrees, dat ik mijn verplichtin gen als buurman enigszins verwaar loosd heb, mijnheer Glenarm. Ik I moest een paar dagen op reis en ben [eerst gisteren met de sneeuwstorm teruggekomen". Hij vouwde zijn armen over elkaar en keek mij met een aangename directheid in de ogen, alsof hij er veel belang in stelde wat voor een soort mens ik was. „Het was een mooie storm; ik heb er van genoten", zei ik. „Een sneeuw storm in Indiana had ik nog nooit eerder meegemaakt". „Dit is mijn tweede winter. Ik kwam hierheen omdat ik wilde lezen en meende dat beter hier in de een zaamheid te kunnen doen, dan in een grote rumoerige stad". „Och ja, men wordt wel tot stu deren gedwongen, zou ik zeggen. Mijn studieboeken zijn zelfs geheel en al voor mij uitgezocht en gereed gezet". Hij liet zijn ogen door de kamer dwalen. „De Glenarm-bibliotheek is be roemd de beste van het land. Mijn heer Glenarm, uw grootvader was ongetwijfeld een enthousiast. Ik heb hem een paar maal ontmoet; hy was een beetje lastig te ontmoeten" en de geestelijke glimlachte. Ik voelde me niet erg behagelijk bij de gedachte, dat mijn bezoeker waarschijnlijk wist, dat ik onder dis cipline stond en waarom mijn groot- j vad°r bet zo gewild had. De eerwaar - jde heer Paul Stoddard was zo een voudig, ongedwongen en manlijk, dat ik rilde bij de gedachte, dat hij mij moest beschouwen als het zwarte schaap in de familie Glenarm. „Mijn grootvader had zijn grillen; maar hij was een edelmoedig mens", zei ik. „Ja, hij verraste mij werkelijk door zyn veelzijdige ontwikkeling. Hij was in staat mij omtrent zekere takken van kerkelijke geschiedenis, belang rijke inlichtingen te verstrekken". „U was zeker al hier, toen hy het huls liet bouwen, niet waar?" Mijn bezoeker lachte vrolijk. „Ik was aan onze kant van de barrikade. U weet dat het bouwen van dit huis nogal geheimzinnig is gegaan. De mensen hier uit de omtrek zijn er nog steeds verontwaardigd over. Zij veronderstellen dat ergens in dit huis een schat verborgen is. U moet weten dat mijnheer Glenarm geen enkele werkkracht uit de omtrek betrok. Het werk werd verricht door vreemdelingen, die volgens de dorpe lingen geen Engels kenden. Het wa ren Grieken of Italianen". „Ik vrees dat het verhaal van do verborgen schat een fabel is", ant woordde ik. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7