Nationale kampioenschappen lange baan te Kralingen Maarse en v. d. Voort wonnen 530 meter, Kees Broekman de 5900 De Olympische Winterspelen te Cortina gesloten Jeen d. Berg werd tweede De Molentocht werd een succes Wereldkampioenschappen voor dames MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Dank zij de goede tijd, die Maarse op de korte afstand voor zich liet af drukken (47 sec. precies), prijkte zijn naam na de eerste dag van de wed strijden om het nationaal kampioen schap in l--it hardrijden op de schaats, welke op de baan van de ijsclub „Kralingen" te Rotterdam werden geho>uden, bovenaan de ranglijst Aanvankelijk waren de officials de mening toegedaan, dat er wel eens Nederlandse records zouden kunnen sneuvelen, doch spoedig werd 'het ieder duidelijk, dat 'het ijs daarvoor te zwaar was. Uitstekende tijden werden dan ook niet genoteerd en op de 50Ö0 meter bleven de deelne mers zelfs ver boven het nationaal record, dat sedert 9 februari 1954 met 8 min. 39.-2 sec. op naam van Kees Broekman staat. De 500 meter kenmerkte zich overigens door de vele valpartijen. Paping bijvoorbeeld verspeelde hierdoor een kans op een goede plaats in het klassement. Voor dat hij de helft van de afstand had af gelegd, kwam hij ten val en zo be ëindigde de man uit Dedemsvaart de rit in de slechte tijd van 58 sec. Van der Voort, die aan het einde van het vorig seizoen een punt ach ter zijn schaatsloopbaan zette en die ook niet meer traint, trok zich na de 500 meter hij reed deze in 47 sec. terug. Hij kwam tot de conclusie, dat men over een uitstekende conditie moet beschikken, Wil men aan vier afstan den deelnemen. Er liet nog een rij der na de korte afstand verstek gaan. Het was Band, die zich niet fit voelde. Zo verschenen dus 15 in plaats van 15 paren voor de 5000 meter aan de start. Uiteraard ging de grootste be langstelling uit naar de rijders, die Nederland tijdens de Olympische winterspelen te Cortina bij de schaats wedstrijden hadden vertegenwoor digd. De loting voor de 5000 meter had uitgewezen, dat Jeen van den Berg als eerste „olympische rijder" op het ijs zou komen. Hij reed in de vierde rit tegen Wijnhout, van wie hij weinig tegenstand kon verwachten. De winnaar van de elfstedentocht trok zich daar echter weinig van aan en luide aangemoedigd door het hand jevol toeschouwers ging hij, de om standigheden in aanmerking geno- j men, in vrij hog tempa over de baan i De man uit Friesland startte op een schema van 9 min. 12 sec. en het z;ag er aanvankelijk naar uit, dat hij dit schema kon volhouden. Dé eerste 600 meter legde hij in 1 min. 8 sec. pre cies af, maar in de daarop volgende ronde zakte het tempo iets en het schema werd gewijzigd en gebracht op 9 min. 25 sec. Na 2200 meter ver anderde Klaas Schenk eohter ander maal het schema omdat bleek, dat de Fries het tempo had verhoogd en hij bij machte was om in de buurt van de 9 min. 10 sec. de race te eindigen. Deze veronderstelling was juist en Van den Berg ging in 9 min. 9.9 sec. over de eindstreep, zich tevens voor lopig aan de kop van het klassement over deze afstand plaatsend. Daar na was het de beurt van Broekman, die als winnaar van het kampioen schap werd getipt. Ook hij vertrok op een schema van 9 min. 12 sec. In soepele stijl draaide de kanshebber De uitslag van de langebaankam- pioenschappen van Nederland, welke zaterdag en zondag zijn yerreden op de banen van de IJsklub Kralingen in Rotterdam, heeft in zoverre een verrassing opgeleverd, dat niet de favoriet Kees Broekman, maar Wim de Graaff kampioen van Nederland 1956 is geworden. De foto toont de nieuwe kampioen De Graaff in actie op het laatste nummer, de 10.000 m. zijn rondjes. Dat het ijs zwaar was, kon men duidelijk aan zijn rijden merken. Ter vergelijking diene, dat Kees op de baan te Davos 12 tot 13 slagen op de rechte stukken maakte en dat hij hier zijn techniek moest wijzigen. Nu waren zijn slagen kor ter en bedroegen zij 16 tot 17 op de rechte einden. Na 2200 meter lag de tijd van Broekman reeds onder die van Jeen van den Berg. Olsthoorn, dé tegenstander van Broekman, lag toen reeds enkele meters achter. De tijd van Broekman bedroeg 9 mih. 5,8 sec. en daarmee was hij Jeen van den Berg gepasseerd. Een fraaie prestatie indien men bedenkt, dat hij door zijn zwaardere gewicht op dit ijs in het nadeel was. Olsthoorn ging in 9 min. 42.3 sec. door de finish. De toeschouwers, die zich in het heerlijke zonnetje koësterden, vroe gen zich nu af of .één van de deel nemers deze tijd zou verbeteren. En in spanning werd de rit tussen Maar se en Paping afgewacht. Snel was Maarse na het startschot weg en in I de eerste ronden slaagde hij er in om onder de overeenkomstige tijd van Kees Broekman te blijven. Via de luidspreker werd voortdurend de stand van zaken bekend gemaakt. Na 3400 meter was Maarse nog steeds sneller dan Kees. Maar daarna zakte het tempo. „De tijd van Maarse be draagt 9 min. 9,1 sec", kondigde de speaker tenslotte aan en zo was het ook Maarse niet gelukt om Kees Broekman van zijn plaats te verdrin gen. „Wim de Graaff stelde ietwat te leur", zo vertelde Klaas Schenk ons na afloop. „Het is vreemd, maar deze jongen moet absoluut „glij-ijs" hebben, dan noteert- hij prima tijden, maar als er kracht voor nodig is, dan is het mis". Niettemin bezette Wim de Graaf met 9 min. 19.8 sec. toch nog de vijfde plaats op deze afstand. Een opvallende prestatie leverde Kroon. Hij reed een goede 500 meter (48.2) en op de 5000 meter liet hij 9 min. 38.9 sec. afdrukken. Ook de verrichting van Vermeulen trok de aandacht. Hij startte naast Witte brood in de laatste rit van de 5000 meter en passeerde met 9 min. 38.5 sea Olsthoorn in het klassement op deze afstand. De conditie van het ijs was om streeks die tijd (het was inmiddels vier uur geworden en het kwik was tot onder nul gezakt) weliswaar be ter. Klaas Schenk maakte de opmer king, dat de wedstrijden dan ook be ter om vier uur hadden kunnen be- Deze *«l«'oto uit Cortina geeft een i de afgelopen dagen de schaatswed- j woordigers van 32 landen met de ginnen. I overzicht van het ijsstadion, waar in Maar Wim de Graaff werd Nederlands kampioen SLECHT IJS OP DE TWEEDE DAG Aan de lijst van de historie der Ne derlandse kampioenen in het hardrij den op de schaats zal de naam van Wim de Graaff worden toegevoegd. iMaar over enkele jaren zal men zich wellicht niet meer herinnere.n onder welke omstandigheden hij de titel veroverde. Immers, zo fraai als het weer op de eerste dag was er scheen een heerlijk zonnetje en de temperatuur schommelde in de buurt van het nulpunt zo slecht was het op de tweede dag. Vrijwel geduren de de gehele wedstrijd viel er een fij ne regen neer. Met paraplu's gewa pend verscheen dan ook menig toe schouwer op de tribune om de ver richtingen van hun favorieten te vol gen. Ook nu lieten twee deelnemers verstek gaan: Jan Roozendaal had in- Liet Broekman na 3600 meter ron- dentijden van om en bij de 67 sec. afdrukken, de man uit Nijbeets bleef onder de 6.5 sec. per ronde en na 6000 meter lag hij reeds 3 sec. onder de overeenkomstige tijd van Broek man. Met zijn korte slag bereikte hij veel. Steeds verder liep de tenger gebouwde Fries van de tijd van Broekman en Maarse weg om ten slotte als derde met 25 min. 43.4 sec. nog voor Broekman en Maarse in het klassement voor de 10.000 meter te eindigen. Hiermede had hij tevens Maarse en Broekman van hun tweede en derde plaats in het eindklassement verdrongen. Een uitstekende verrich ting, indien men bedenkt, dat Van den Berg een uur later dan zijn rivalen was uitgekomen en de kwa strijden van de zevende Olympische vlaggen van die landen. In het mid- winterspelen werden gehouden, tij- den van de foto ziet men Italiaanse dens de sluitingsplechtigheid. In een sportlieden, die bij vorige gelegen- halve cirkel rondom het spreekge- heden een olymoische medaille won- stoelte, waarop de voorzitter van het nen, de olympische vlag, welke in Internationaal Olympisch Comité, de 1952 tijdens de winterspelen in Oslo heer Avery Brundage, de spelen voor wapperde, naar de president toe gesloten verklaarde, staan vertegen-1 brengen. Te Stockholm is een aanvang ge maakt met de wedstrijden in het hardrijden op de schaats voor het wereldkampioenschap dames. 25 Rijdsters uit zeven landen namen aan de titel wedstrijden deèl. Op de 500 meter werden de eerste drie plaatsen ingenomen door Rusland. Sofia Konkadova klasseerde zich eer ste in 47,9 sec. Vera Postnikova werd tweede in 48.5 en Tamara Rilova, de wereldrecordhoudster op deze af stand, eindigde als derde in 48,7. De vierde plaats werd gedeeld door de Tsjechische Jarmila Koeningova en de Russische Rimma Zhukova, we reldkampioene 1955, die beiden 49,5 Jeen van den Berg, de schoolmeester uit Nijebeets, en de winnaar van de laatste Elfstedentocht, die voor Ne derland deelnam aan de zevende Olympische winterspelen in Cortina, bezette de tweede plaats in het eind klassement van de nationale kam pioenschappen lange baan, welke za terdag en zondag op de banen van de IJsclub Kralingen in Rotterdam werden verreden. De foto toont Van den Berg in actie op de laatste me ters van de 5000 meter \v*lke afstand hij reed in de goede tijd van 9 min, en 0.9 seconde. geschreven voor een wedstrijd, die ï^vaien was uitgekomen en ae Kwa- elders werd gereden (overigens een J, va^ Os me^ de minuut min- merkwaardige gang van zaken) en der werd- Wittebrood verscheen niet, omdat hij last van een spierblessure had. Zo werden dus 13 inplaats van 14 ritten op de 1500 meter gereden. Aanvan kelijk wej-d de beste tijd voor deze afstand door de huidige titelhouder, Wim de Graaff (2.36.3) afgedrukt, docli in de zevende' rit liet Jeen van denBerg zien, dat hij op dit ijs, dat van slechte'kwaliteit Was, een betere prestatie kon leveren. Het was een kolfje naar zijn hand en met groot machtsvertoon ging hij in soepele stijl over de baan: 2 min. 35.4 sec. •kondigde de speaker aan toen Jeen zijn rit had beëindigd en deze tijd werd door geen der deelnemers, die na hem volgden verbeterd. Er zat weinig kans in voor Broekman om de tijd van de winnaar van de Elfste dentocht te verbeteren. Hij had im mers zijn zwaardere gewicht op dit zachte ijs tegen. Maar niettemin stonden de stopwatches toch op 2 min. 37.4 sec. voor hem stil, hetgeen in deze omstandigheden geen onver dienstelijke tijd was. Na Jeen van den Berg, die eerste in het klassement op dit nummer werd en Wim de Graaff, die als tweede eindigde, ver overde Broekman toch de derde plaats. Met sombere gezichten keken de rijders naar de baan toen de 10.000 meter nog moest worden afgewerkt. De weersomstandigheden waren niet veranderd en het ijs was nog zachter geworden. De loting wees uit, dat De Graaff en Paping als eerste paar bij de start zouden verschijnen en dat Kees Broekman tegen Maarse in de tweede serie zou rijden, terwijl Jeen van den Berg in de vierde serie te gen Van 't Oever zou uitkomen. Allen waren het er over eens, dat het eerste paar er gunstiger voor stond. Op een bijkans gave baan zou door De Graaff en Paping worden gereden Amerika Canada - Zweden de deelnemerse die na hen Tsj. SI. Ondanks de grillige winter en het daardoor ontstane grillige ijs, ont staan tijdens harde wind en sneeuw jachten, zijn de Molentochten van het Gewest Zuid-Holland van de K. ALPHEN—BAARN 3^—6'A. Voor de competitie van de K.N.S.B. is te Alphen de tweede klasse schaak wedstrijd gespeeld tussen Ali>en en Baarn. De uitslag werd 6 3H voor Baarn. Rusland winnaar Olympisch ijshockeytoernooi Door de ijshockey wedstrijd tegen Ca nada, voor de finale-poule van het olym pisch ijshockeytoernooi met 20 te win nen heeft Rusland de gouden medaille op dit onderdeel gewonnen. De tweede plaats is voor Amerika, dat de zilveren medaille veroverde, Canada werd derde en verwierf daardoor 't brons. De Ame rikanen versloegen Tsjecho Slowakije met 94. terwijl Zweden en Duitsland gelijk speelden: 11. Door het winnen van het olympisch ijshockeytoernooi is Rusland tevens we reldkampioen 1956, terwijl ook de titel van Europees kampioen 1956 naar de Russen gaat. volgden zouden een totaal uitgere den baan tot hun beschikking heb ben. De Graaff kwam dan ook met de beste tijd voor de dag (23 min. 21.7 sec.). Toen verschenen Kees Broekman en Gerard Maarse aan de start. Au serieu kon men deze rit niet opnemen. Beiden wilden zich voor de wereldkampioenschappen, welke op 11 en 12 februari a.s. te Oslo wor den gehouden, sparen. Voor beide rijders werd dezelfde tijd (26.18.6) afgedrukt. Volgens de baancommis sarissen had Broekman echter de rit gewonnen, omdat hij een fractie van een seconde eerder over de eind streep was gegaan. Het grootste deel van de toeschouwers verdween: men had er kennelijk genoeg van en bo vendien had men Kees Broekman, de man, die zulke prachtige prestaties in het buitenland had geleverd, zien rijden. In de volgende rit, waarin Vogels uitstekend volhield en zijn tegenstander Hopman tweemaal lap te, werden de tijden nog slechter. 28 min. 06.6 sec. en 31 min. 50.4 sec. noteerden respectievelijk Vogels en Hopman. De technische commissie van de KNSB nam toen het besluit om slechts nog één rit te laten rij den, n.l. die tussen Jeen van den Berg en Van 't Oever. In verband met de slechte toestand van het ijs, het was inmiddels „borstplaat" ge worden en er konden zich daardoor valpartijen voordoen, werden dua de laatste twee ritten, die tussen Koe- leman en Vermeulen en die tussen Kroon en Bruine de Bruin afgelast. Men verwachtte veel van Van den Berg. Hij kon zich n.l. nog jn het klassement omhoog werken en dat gebeurde ook. De Fries had er sin in. 25—5 26—12 23—11 10—17 20—30 6—35 DE VERDELING VAN DE MEDAILLES De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles van de 7e olympi sche winterspelen ziet er als volgt uit: goud zilver brons Tot. 3 6 16 1. Rusland 7 2. Oostenrijk 4 3. Finland 3 4. Zwitserland 3 5. Zweden 2 6. Ver. Staten 2 7. Noorwegen 2 8. Italië 1 9. Duitsland 1 10. Canada 0 11. Japan 0 12/13. Polen en Hong. 0 11 25 IIOIICDIIOIIOIIOIICDIIOIIOIIi EERST HET WERK, 0 DAN DE FAMILIE 0 Toen Max Robertson van de Brit- se televisie zaterdagavond net aan Ozijn commentaar wilde beginnen op (J de ijshockeywedstrijd tussen Cana- da en Rusland, kreeg hij van een n (j Londense collega bericht, dat hij enkele uren tevoren vader was ge- T 0 worden va*1 een welschapen zoon. (J „Dank je wel dat is nieuws voor me", zei Robertson. En toen ging hij n 0 in één adem door met zijn uitzen- sec. voor zich lieten afdrukken. De zesde plaats was voor de Finse rijd ster Iris Sihvonen met 49,7 sec. Sofia Kondakova zegevierde even eens op 1500 meter. Zij liet 2 min. 38 sec. voor zich afdrukken. Haar landgenote Nina Jasachina eindigde als tweede in 2.39,2. Rimma Zhuko va (Rusl.) deed er nog 0,2 sec. lan ger over dan Nina en werd daardoor derde. Voor Vera Postnikova (Rusl.) wezen de chonometers 2.39,6 aan; voor Tamara Rilova (Rusl.) 2.39,7 en voor Lydia Selikhova (Rusl.) 2.42,9, waardoor zij respectievelijk 4e, 5e en 6e werden geplaatst. Zondag zijn de wedstrijden voort gezet met de 1000 meter. De uitslag was: 1. Sofia Kondakova 1.40.2; 2. Rimma Zhukova 1.40.6; 3. Tamara Rylova 1.41.8. Sofia Kondakova, die drie afstan den heeft gewonnen, heeft de titel op haar naam gebracht, alhoewel de 3000 meter nog gereden moest wor den. Sofie Kondakova werd op de 3000 meter vijfde in 5 min. 40,9 sec. N.S.B. ditmaal reeds binnen een week een feit geworden. En een succes, zo als we zaterdag reeds schreven. Want, hadden zich zaterdagmorgen reeds 'n 600-tal deelnemers en deel neemsters gemeld voor deze onge twijfeld steeds interessante tocht van 50 km. door Hollands schoonste pol derlandschap; de stroom bleef ge staag aanhouden en in de middag kwamen er nog liefhebbers die tot elke prijs de tocht wilden maken. Zo hadden er aan het einde van de eer ste dag meer dan 1500 deelnemers de tocht aangevangen. Gisteren was het weer allerminst aanlokkelijk voor zulk een nu wel zware tocht en dc comitéleden van het Gewest, die natuurlijk de deel name stond immers ook gisteren openhun plaatsen moesten gaan innemen, dachten aanvankelijk, dat zij wel spoedig onverrichterzake huis waarts zouden kunnen keren, maar zij keken verrast op, toen zij bij hun binnenkomen in hotel „Bellevue" reeds 'n vijftigtal gegadigden voor de tafels zagen staan om hun startkaart in ontvangst te nemen En hun aan tal groeide naarmate de ochtend vor derde. Ondanks de regen, ondanks het steeds slechter wordende ijs, wa ren er ook gisteren nog weer 600 deelnemers. Ongeveer 60 hunner heb ben de tocht niet volbracht. De Drie Provinciëntocht, waarbij kon worden gestart in Uithoorn, Nieuwkoop en bij het tolhuis te Nieuwveen, trok zaterdag circa 800 schaatsers, gisteren waren er 300 lief hebbers. Bij deze tocht bedroeg het aantal uitvallers ongeveer 45. Dc foto toont deelnemers aan deze tocht op weg naar de finish te Lei den bij de molen van de heer G. Kraan. r ding. 0 p,s den, met gelukwensen. Q 110 11O110110 110 110110 110 IU de eerste speeltijd sing er Q y een dringend telefoontje naar Lon-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5