R IJ N S 1 [REEK DUIZEND KAARSEN r HET HUIS met de ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 VASTENAVOND L.T.J. EN L.T.M. Het district Rijnland en Gouda van de L.T.J. en de L.T.M. viert donder dag 9 februari a.s. zijn jaarlijks vas tenavondfeest in Avifauna te Alphen. De dag vangt aan met een gezongen H. Mis om 9.30 uur in de parochie kerk van de H. Bonifacius te Alphen, met volkszang. De H. Mis wordt op gedragen door de districtsaalmoeze- niet, kapelaan L. M. G. Biemans, die ook de feestpredikatie zal houden. Om 11.15 wordt het buitenkerkelijk feest in Avifauna geopend, waarna omstreeks 11.30 uur een toespraak wordt gehouden door pater E. Zwa nenburg, omlijst door enige de~'~-na- ties door jongeren uit dit distrikt, in wedstrijdverband. Hiervoor zijn prij zen beschikbaar gesteld. De ochtendbijeenkomst wordt be sloten met een demonstratie -n eni ge oude en moderne dansen door een dansgroep der L.T.J. en L.T.M. uit Hazerswoude-Groenendij k. Om 3 uur vangt het carnavalsbal aan o.l.v. Evert Castelein uit Leiden. De muziek wordt verzorgd door het Ballroom-orkest van Cor Vincourt. ALPHEN AAN DEN RIJN Restauratie schepradmolens Het bestuur van de vereniging „De Hol landse Molen" heeft het gemeentebe stuur van Alphen verzocht om finan- r e steun te verlenen aan de restau ratie van de vier schepradmolens van de Drooggemaakte polder aan de westzijde van Aarlanderveen. In het verzoek wordt gew~~en op het unieke uit historisch- en technisch-water- bouwkundig oogpunt van deze ge- traDte bemaling 'n vier. Een windbe- maling door middel van een molen viergang wordt niet alleen verder in Nederland, maar zelfs in Europa en wellicht in de gehele wereld niet meer aangetroffen. Om de werktuigen weer voor lange tijd te kunnen gebruiken en tevens om de wateropvoerwerktuigen beter op elkaar te laten aanpasree 's het noodzakeliik gebleken verrchiHende werkzaamheden aan de molens te la ten uitvo--en. De kosten van deze werkzaamhe den met het uitvoeren w*«rvan enige maanden geleden een begin is gemaakt ziin geraamd op rond 29.000.Het ri'k verleent hierin een subsidie van 40% tot een maxi mum van 11.600.De provincie draagt 15% bij tot een maximum van 4.350.—. Naar de mening van het college ligt het op de weg van de gemeente eveneens een büdrage in de herstel- kosten te verlenen. Voorgesteld wordt een geliik be drag te verlenen als de Drovincje, met welke bedrag de kaoitaalsdienst van de begroting 1956 moet worder ge wijzigd. Extra uitkering De wekelijks door de gemeentelijke dienst van so ciale zaken, krachtens de armenwet ondersteunde personen hebben i.v.m. de strenge koude, in de week van 29 jan. t.m. 4 febr. een extra uitkering genoten van 5.per gezin en 2.50 voor kostgangers e.d. Klaverjaswedstrijd De uitslag van de 5e ronde van de klaverjas- competitie van de pl. bedrijven geor ganiseerd door Baronie .V. te Alphen, luidt: 1. koppel 14 TreurenDe Kor te 24936 (Baronie); 2. koppel 33 Len- tingR. Hogenes 24820 (Snanbeton); 3. koppel 17 RijsdamJ. v. Soest 24796 (v. Dijk); 4. koppel 42 De Heij Beumer 24756 (Baronie): 5. koppel 50 VeenKoelewijn 24633 (v. d. Neut); 6. koppel 4 JongPiepenbrink 24561 (Boot); 7. koppel 11 Koopman Schellingerhout 24486 (Spanbeton) 8. koppel 48 RamDe Jong 24346 (v. Dji'O; 9. konkel 32 Van Greuningen v. Stigt 24184 (Oosthoek): 10. koppel 28 SchrevenVerboom 24155 (id.). De klaverjascompetitie wordt ge speeld o.l.v. de heer A. de Korte. Arbeidsongeval De heer P. v. Dorp, wonende te Rijnsaterwoude ge raakte vrijdagmiddag in de veevoe derfabriek „De Leerhoeve" te Alphen met zijn hand in de transportschroef bekneld, toen hij vlug wat daaruit wilde verwijderen. Zijn ring- en mid delvinger werden verwond. Dr. Pilon verleende eerste hulp. Er was vol doende bescherming volgens de vei- 'swet aanwezig. Geboren: Pieter Willem, zn. v. J. Turkenburg en A. C. Rooclenbur°; Eisje Catharir.a Magdalena, dr. v. J. Turkenburg cn A. C. Roodenburg. Francina Wilhelmina, dr. v. A. van Dolder en J. E. Bestebroer; Johan nes Gerard us, zn. v. A. L. de Roos en Maria C. Hij man; Arie Pieter, zn. v. G. van Klaveren en C. J. van Arkel; Gijsbertha, dr. v. J. de Longe en E. ven Gaaien. Ondertrouwd: Lambertus van Zwie- ten, 21 jr. en Gertha J. Blanken, 22 jr.; Andries verwaaij, 27 jr. en Neel- tje van der Vliet, 28 jaar. Getróuwd: Dirk van der Wel en Janna Domburg; Johannes J. C. Ver horst en Annie M. van Donk; Willem G. Tukker en Cornelia N. de Bruijn; Abraham van Leeuen en Barbara A. de Jong. Overleden: Leendert Burgers, 14 dagen; Jan J, Verboom, 77 jr.. Machiel W. Molegraaf, 67 jaar. ALKEMADE Raadsvergadering. Woensdag a.s. des avonds te 8 uur komt de raad van Alkemade bijeen. Op de agenda staat o.m. vermeld: Verzoek van de Corne lius Musiusstichting te Leiden tot toe. kenning van een bijdrage ad 10 per verzorgende cliënt voor de jaren 1955 e.v. Verzoek van het Nat. Hoofd kwartier van de r.k. Jeugdbeweging te 's-Gravenhage tot toekenning van een bijdrage in de kosten van in standhouding van de in januari 1955 opgerichte levensschool. Verzoek van J. A. Zandvliet te Rijp wetering tot aankoop van een perceel bouwterrein te Rijpwetering. Voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 1 mei 1951 tot wijziging van het huurbe drag voor het P.T.T.-gebouw voor het tijdvak 1 sept.31 dec. 1955, alsmede tot opnieuw verhuring van het P.T.T.- gebouw met dienstwoning voor de tijd van 5 jaar, ingaande 1 jan. 1956. Ver zoek van het bestuur der Stichting r.k. Kleuteronderwijs te Oude Wete ring om op grond van art. 50 der Kleuteronderwijswet de nodige gel den te mogen ontvangen voor de stichting van een r.k. Kleuterschool. Voorstel tot het geven van enige na men aan straten in het Dlan Gogerpol- der (complex 56 woningen). Bevolkingsonderzoek T.B.C. Voor de 2e maal wordt de bevolking op geroepen deel te nemen aan het on derzoek tot opsporing tuberculose. Dit 2e onderzoek zal plaats vinden in de periode van 20 februari tot 14 maart a.s. De kosten van doorlichting bedragen 1 per persoon. Mocht dit om de een of andere reden tot moeilijkheden aanleiding geven, kan men altijd nog praten met de huisbezoeker (ster). De zondagsdienst wordt waar genomen door de doktoren v. d. Bijl en v. d. Werf. BODEGRAVEN FEESTAVOND JEUGDBEWEGING Om ook de jeugd te doen delen in .de vastenavondpret hééft, pater Boer- mans,piet het bestuur van de jeugd beweging" een cartiavalsavond georga niseerd, waarbij ook de ouders wa ren uitgenodigd. Het begin was origi neel, toen de pater met het bestuur op het toneel vergaderde en het pro gramma voor deze avond in elkaar werd gezet. Een wedstrijd in aard appelschillen en kaarsjes asnsteken was -het tweede nummer. Door de kleinere jongens werd een komische een-acter opgevoerd „Schoolziek". Voor de pauze werd een speciale car- r. a valssrh 1 ager imgestudeerd. De tweede helft van de avond begon met een wedstrijd in hersengymnas tiek, waarbij groteren tot grote hila riteit voor netelige opgaven werden geplaatst. De ouderen meisjes voer den als laatste nummer van het pro gramma een toneelstukje op. Gebrek aan tijd was oorzaak, dat enkele num mertjes moesten vervallen. Zondag middag om half 3 volgt een herha ling voor niet-leden in het Parochie huis. Esto. A.s. zondag ontvangt Esto I nummer drie van de ranglijst n.l. Bergambacht, waarvan destijds met 20 werd gewonnen. Esto II gaat naar Gouda om Olympiade IV te ont moeten. Esto III heeft vrijaf. Geboren: Joanna F. C. M., dr. v. J. BemelmanStokman; Dirkje, dr. v. J. v. d. NeutBeuk. Ondertrouwd: Gerardus C. Keiler, 29 jr. en Lena van Bale, 33 jr.; Arie J.ongebreur, 26 jr. en Maria Blok, 23 jr.: Jacobus Veldhuizen. 28 jr. en Wilhelmina van Dam, 23 jaar. Voor het komende weekeinde zal de medische dienst worden waar genomen door dr. C. G. van Eeek, Vijver, tel. 2208 en zuster K. v. Wijk, Zuidzijde 14. BOSKOOP POLITIE ALS LOODGIETER Donderdagnacht werd de stilte in het Boskoopse politiebureau plotse ling verbroken door het rinkelen van de telefoon. Plichtsgetrouw nam de dienstdoende wachtmeester de hoorn van de haak en terstond klonk hem een angstige mannenstem tegen met het verzoek: „Komt u vlug, mijn wa terleiding is gesprongen". Mijn slaap kamer staat al onder water. Wat moet ik doen?". De wachtmeester meende aan het dringende verzoek te moeten voldoen en spoedde zich naar het op gegeven adres. Een verkleumde man in nachtgewaad deed open en alras zag de agent de spuitende waterlei dingbuis. Met een hamer, welke S. bleek te bezitten werd de buis snel dichtgeslagen en daarna de hoofd kraan afgezet. De wachtmeester keer de voldaan naar zijn post terug. Ijsbaan Otweg in gebruik. Door het bestuur cn leden van de ijsklub Otweg is de ijsbaan, welke vorig jaar is aangelegd, thans in gereedheid ge bracht, zodat donderdagavond reeds velen op een mooie verlichte baan hebben kunnen rijden. Zolang de vorst aanhoudt, kunnen de lieflhebbers van de schaatssport nu op een vertrouwde en goed ver lichte baan hun sport beoefenen. Geboren: Willem Franciscus, zn. v. J. van Dijk en I. Tol; Theodorus Wil helmus Adrianus Maria, zn. v. A. Th. Vrekleij en K. L. M. G. de Wit; Mar- tinus Cornelis, zn. v. P. M. van Hei ningen en N. Ellerbroek. Ondertrouwd: C. Bouter, 27 jr» en N. Hoogendijk, 23 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN Rode autoped; bruine alpinomuts; lichtblauwe voetbalbroek; muntbil jet; padvindersriem. portemonnaie; damesportemonnaie; handpomp; zet- mes; trainingspak voor kind; bruine wollen Lindberghcap; shawl; hoofd doek; houten kozijn, zonnebrik; he ren- en dames glacé handschoenen. Inlichtingen bij de rijkspolitie. HAZERSW0U5E RECTIFICATIE AANKOOP GROND GROENESTEIN In het raadsverslag van Hazerswpu- de, dat wij eergisteren publiceerden, is een fout geslopen, die aanleiding kan zijn tot veel misvattingen. De burgemeester zou gezegd hebben, dat de aannemer De Boer zich schrifte lijk akkoord heeft verklaard met een grondprijs van 12.50 in het plan Groenestein aan de Groenendijk, waar deze aannemer woningen gaat bou wen. Deze mededeling is door de burgemeester niet gedaan en in feite heeft de heer De Boer nimmer een dergelijke schriftelijke verklaring ge geven. Hij heeft zich daarentegen juist tegen deze prijs verzet en zal haar slechts onder protest aanvaar den. IJsklub. De Hazerswoudse IJs- klubvereniging organiseerde gister middag een hardrijderij op schaatsen voor. meisjes van 14 jaar en jongens van 14 jaar. De uitslag was als volgt: le prijs voor meisjes werd gewon nen door S. Harkes, 2e pr. door A. Vondeling, 3e pr. door J. Verheul en 4e pr. door T. van Aalst. De eerste prijs voor jongens werd gewonen door K. v. d. Maas, 2e pr. door K. Lammerts, 3e pr. door J. v. d. Eijk en 4e pr. door H. Hassefras. HAZERSWGUDE [D0RP1 R.K. Toneelvereniging „Ontwikke ling en Vreugde". In de laatste vergadering van het dagelijks bestuur van O. en V. met haar regisseur heeft deze laatste verslag uitgebracht over de afgelopen repetities. Nasr aan leiding van dit verslag heeft men be sloten om op zondag 5 en maandag 6 febr. op te voeren het toneelstuk van Ko Keepers ,.De terugkeer van Suus- ke Perdaems". (Zie advertentie in dit blad) HAZERSWOUDE 1H.R.1 Toneeluitvoering „St. Michaël". Woensdagavond en vrijdagavond gaf de toneelvereniging „St. Michaël" h&ar jaarlijkse vastenavonduitvoe ring. De vrijdagavond was gereser veerd voor de leden van de K.A.B. De keuze was ditmaal gevallen op het stuk: „De firma Avezaath en de Keizer", 'n vrije bewerking van „Potas en Perlemoer". De regisseur de heer D. de Rooy, kan terugzien op een prachtig stuk werk. Vooral de hoofdrollen, Avezaath (Jac. Stra- ver) en de Keizer (Th. de Rooij) wa ren zeer goed. Deze twee compag nons hebben de hele dag door ruzie, zijn van plan telkens uit elkaar te gaan, maar ze kunnen toch niet bui ten elkaar. De firma raakt in de schulden en de crediteurenvergade ring was reeds vastgesteld, maar LEdith Blankenberghe (Dina de Rooij) een tekenares weet een oplossing. Zij huwt met de Keizer en door haar be moeiing kan een grote borgsom weer teruggehaald worden op het Rus sische consulaat. Alles komt dus weer voor elkaar. De opkomst was niet erg groot, maar dat ligt waarschijnlijk aan de geweldige kou. Schaatsenrijden. Gistermiddag zijn op de Oude Rijn de eerste wed strijden gehouden door de IJssport- vereniging Hazerswoude-Rijndijk. Er waren elf deelnemers voor de kortebaanwedstrijd. De vijf prijzen werden als volgt verdeeld: 1. Jac. Heemskerk, H'woude; 2. H. Borst, Z'woude; 3. W. Belt, Z'woude; 4. B. Kraan, H'woude; 5. P. Kraan, Zoe- terwoude. Dinsdag a.s. wordt het kampioen schap van Hazerswoude verreden. KOUDEKERK BELANRIJKE WEG- EN BRUGVERBETERING AAN DE GNEPHOEK Eindelijk zagen we gisteren resul taten van de noeste arbeid van het Gemeentebestuur. Talrijke bespre kingen gingen vooraf aan deze mid dag en vele plannen zijn gemaakt en telkens weer was er een teleurstel ling. Maar de aanbesteding van de wegomlegging annex brugbouw nabij de Gnephoek kreeg toch gistermid dag haar beslag. Deze aanbesteding vond plaats op het Raadhuis. Er wa ren zestien inschrijvers. N.V. Splun- der. Ridderkerk f 52.000; Aann. be drijf A. Keizer, Rotterdam f 48.950; A. Leenheer, Koudekerk ƒ49.535; W. Hennepman, Leiderdorp ƒ51.674; Aann.-bouwbedr. Koster en de Rooy, Waddinxveen ƒ51.000'; C. A. Lange- veld .Alphen a.d. Rijn 48.700: H. de Koning, Papendrecht ƒ51.850; P.-Bos, Amstelveen ƒ50.666; fa. G. v. d. Lin den, Gouda ƒ44.497; L. Loeve, Delft 54.975; J. Stam, Voorschoten 50.900; E. v. Luling, Woubrugge 50.340; fa. P. Bokhoven, Gouda f 50.200; R. A. Meijer, Koudekerk ƒ50.930; H. v. Driel 48.200; Oudenes en Turken burg, Alphen ƒ48.350. De brug zal meer naar de Rijnkant komen te liggen, dan nu het geval is. Daarom zal de weg, ter hoogte, van de heer Meijer recht worden ge trokken. De brug wordt een zgn. be tonnen duikerbrug, met een door- vaartwijdte van 3 m. en een hoogte van 1 m. 5 cm. De rijbaan op de brug zal 6 m. breed zijn terwijl aan weers zijden voetpaden van 1.50 m. zullen worden aangebracht. In de gemeente Alphen komt de weg gedeeltelijk op grondgebied van de prov. waterstaat en krijgt juist westelijk van enige onbewoonbaar verklaarde woningen aansluiting op de Gnephoek. De. oude brug zal men niet laten vervallen, maar zal worden voorzien van een slagboom. Zij blijft ten gerieve van de bewoners van de Lage Waard, die via deze weg een aansluiting op de omlegging behouden. Naast de afsluit boom wordt een ruimte vrijgehouden voor wielrijders van 1.20 m. Het be treft hier een ob'ject, dat door twee gemeenten móet worden uitgevoerd. Er is dus tussen de twea diensten van gemeentewei-ken nauw samen gewerkt, ten einde dit werk zo econo misch mogelijk ten uitvoer te bren gen. In de loop van de tijd hooipt men de weg tussen Leiden .en Alphen te verbreden. Men hoopt dan overal een rijbaan te krijgen van tenminste 6 m. breed. Dit is, gezien het steeds toenemend verkeer hoogst noodza kelijk. De brugbouw en wegomleg ging aan de Gnephoek zal voor 1 augustus 1956 gereed moeten zijn. IJsvereniging Meerwijk. Zater dagmiddag zal een wedstrijd voor de jeugd worden gehouden. Meerwijk bood zijn leden in de bo venzaal van hotel de Bruin een ge zellige familieavond aan. De voorz. kon mededelen, dat er ongeveer 300 is kas was. Verder stond deze avond geheel in het teken van de gezellig heid, waartoe het duo Gé Mild niet weinig medewerkte. Dit gaf telkens een muzikale onderbreking van het programma. De toneelvereniging D. V.V. bracht op vlotte wijze een blij spel van Jan Niemeijer, geregiseerd door J. Noordermeer: „Trouwen is niet gemakkelijk". De rollen waren in goede handen en de aanwezigen hebben van het gebodene zeer geno ten, hetgeen wel bleek .uit de telkens opklinkende hartelijke lach. Meerwijk kan deze avond in goede herinnering houden. Voor geneeskundige hulp wen de men zich van zaterdag 12 uur tot zondagavond 12 uur, tot dr. Veenen- daal te Alphen aan den Rijn, tele foon 2072. LEIDERDORP FEESTAVOND CHR. ORANJEVERENIGING. Ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Beatrix vond don derdagavond in Het Dorpshuis een toneelavond plaats, georganiseerd door de Chr. Oranjevereniging te Leiderdorp. Aanwezig waren o.a. burgemeester K. v. Diepeningen met zijn echtgenote, de beide wethouders Snel en Boon, adj. Kronenburg, com mandant van de rijkspolitie en de gemeentesecretaris, de heer Hobo. Na de opening door de voorzitter de heer R. v. d. Stoel, werd gezongen het eerste couplet van het Wilhel mus en nog enige vaderlandse liede ren in afwachting van het optreden van het Leiderdorpse toneelgezel schap „Onc Genoegen" dat opvoerde het toneelstuk „Werpt geen steen". Dit stuk, waarin de Handelingen plaats vinden onmiddellijk na de oorlog, speelt om een jonge vlieger- officier, die uit Indië is terugge keerd. Er volgen, zoals dat nu een maal hoort in een toneelstuk, ver schillende verwikkelingen, waardoor de hoofdpersoon in de verdrukking komt. Het gelukkig slot ontbreekt echter evenmin, zodat de aanwezi gen. dankbaar voor het gebodene, te vreden naar huis konden gaan. Al vorens dit echter geschiedde kwam burgemeester v. Diepeningen nog even voor het voetlicht voor een slotwoord, waarbij hij een warme aanbeveling sprak voor de Leider- dornse Harmöniekapel. Zr. van der Sijs vertrokken. Deze week is zuster V Ji'. der Sijs naar haar nieuwe werkkring ver trokken in Schiedam, waar zij als directrice van een rusthuis in func tie zal treden. Rustig en in stilte is zij uit Leiderdorp vertrokken zonder haar patiënten die dit toch gaarne hadden gedaan, in de gelegenheid te stellen haar te bedanken voor haar goede zorgen. De doktersdienst wordt waar genomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40 tel. 30070. GUD-ADE IJs wedstrijd. Vrijdagmiddag werden op het Vennemeer de wed strijden verreden om het clubkam- oioenschap heren. Het ijs was prima, het weer uitermate gunstig en de be zoekers genoten van echt spannende ritten. De kampioenstitel werd veroverd door: G. v. d. Fits, 2de Jac. v. d. Poel Jac.z.; 3de Jac. v. d. Poel J.z.; 4de L. de Haas Jac.z. In de komende dagen hoopt het bestuur van de ijsclub nog verschil lende wedstrijden te organiseren. QUÖE-WETFRWG Wedstrijden IJ.Z.O.D. Onder grote belangstelling werden gister middag de eerste wedstrijden van de Weteringse IJsclub verreden op een baan op de Oude Wetering. Was het publiek in ^rote getale opgekomen, het aantal leden dat aan de wedstrij den déelnam was slechts klein: 16 heren en 6 dames verschenen aan de startlijn. De prijzen werden gewonnen als volgt: Heren: 1. 10.Gijs Baas; 2. 7.50, Bart Kraan Bz.; 3. 5. Sjaak Kraan Bz.; 4. 2.50 Ko Peciht Dames: 1. (wisselbeker) Zus Kraan Bd.; 2. Greet Kraan Pd., 3. Greet Pecht. TER A*R MOEDIGE REDDING BELOOND. De inwoners van Ter Aar zullen zich nog herinneren hoe mej. Sjaan van Tol M.d. op 1 februari 1955 met gevaar voor eigen leven de 10-jarige Leo Heemskerk redde uit een wak in het ijs. Deze moedige daad werd gisteren beloond met de uitreiking aan haar van het loffelijk getuig schrift in lijst van het Carnegie Hel denfonds. 's Morgens werd Sjaan met haar ouders in 'n luxe auto van haar wo ning .afgehaald cn naar het gemeen tehuis gereden. Hier werd zij ontvan gen door burgemeester Hogenboom, de beide wethouders en de waarne mend gemeente-secretaris en de rijks politie. Door de burgemeester werd met een toepasselijk speeehje dit ge tuigschrift aan de moedige redster uitgereikt. Met een glimlach van vol doening ontving zij deze verdiende erkenning voor haar heldhaftig op treden. De geleden schade door werk verzuim wegens ziekte, die een gevolg was van deze reddine, werd al eerder door het Carnegie Heldenfonds ver goed. Z0ETERW0UDE LTJ EN LTM VIERDEN FEEST Het avondfeest van de Oogstdank- dag, steeds door de jongeren verzorgd, is dit jaar vervangen door een dis- tricts-feestavond, maar de LTM en LTJ lieten de traditie niet verlopen en nodigden gisteravond de leden van de LTB uit voor een feestavond met een geheel nieuw en origineel karak ter. De liefhebberij van toneelspel is er de laatste jaren bij de boeren zoons en -dochters wel op vooruit gegaan; hun plankenkoorts is omge slagen tot plankenhunkering. Het spel, dat gegeven werd. was in grote opzet het laten zien en horen wat de jongeren in hun organisatie doen. Dit streven is goed geslaagd, al leen zou ernog wat duidelijker gespro ken kunnen worden. Na een proloog begon het spel met een weergave van een LTJ-bijeen- komst die niet al te best bezocht was waarop drie sprekers de onder werpen releveerden van actuele aard n.l. de vraagstukken van de levens positie van de jonge boeren, de problemen van het veevoeder en de opfok en tenslotte het Veilig Ver keer. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de nieuwe vlag, waarop de voorzitter de mooie vlag voor het eerst liet verschijnen met de mede deling, dat de aalmoezenier de LTJ- en LTM-vlag binnen korte tijd zal in zegenen. Naar aanleiding van de enquete onder de jonge boeren, waarna geble ken is dat 41% op de gestelde leeftijd nog geen levensgezellin heeft gevon den, werd het bestuur opgedragen meer contact met andere afdelingen te zoeken, waarop de voorzitter ont wijkend te kennen gaf dat het bestuur geen huwelijksmakelaardij moet op gedragen worden. Na deze goed gespeelde vergadering kwamen de jeugdafdelingen in hun sterkste kunnen op de planken. Geleid door de dansleraar. M. Visser ei. met muziek door de band van Gerard Houps werden met groot suc ces drie oude dansen uitgevoerd. Zeer vlot gespeeld volgde toen een bijeenkomst van de LTM, een echt dameskransje waarbij een der be oefende handwerken, n.l. pitriet- werkjes al pratende te zien werd ge geven, afgewisseld door een zeer ver dienstelijk voorgedragen Schotse ver telling. Als de dames allen zo goed gearticuleerd hadden gesproken als deze deelamatrice zou het succes nog groter zijn geweest. De opzet, een beeld te geven van de gezellige bijeenkomsten van de LTM, is echter in dit spel zeer goed geslaagd. Ter aankondiging van de pauze kwam een kalf ten tonele met de be doeling, dat de gasten op een kaartje het gewicht van dit dier zouden schat ten. Drie aanwezigen schatten het juiste gewicht van 62.5 kg. en de loting wees de twee dames als prijs winnaars aan de derde, een heer, had een niet. Na de pauze het spel van een Drie koningen-feestavond en het spelletje van het bureau van de melk-tarieven met minister Mansholt a?.n de tele foon met juffrouw Kuier was (de K. van koe en de rest hangt er onder) was aardig bedacht. Het slotkoor was minder geslaagd. Er was veel belang stelling voor het spel van de jongeren. Deken Juffermans, pastoor Bakker, pater Van Beurden en vele ouders waren aanwezig. Er was vooral bij polonaise en het dansen een goede stemming tot een echt vastenavond feest. SJZ-schaatswedstrijden. Gezien het feit, dat alle voetbalwedstrijden afgelast zijn, organiseert SJZ zondag a.s. een schaatswedstrijd voor de le den. De wedstrijd wordt gehouden op de baan Korte Miening bij het sportterrein van SJZ. Aanvang 2 uur. Geboren: Johannes Frederik, zn. v. G. J. van Embaen en S. Don; Wil helmus Hendrikus, zn. v. H. Th. G. Colyn en J. A. Honsbeek; Wilhel mina Frederika, dr. v. J. Fr. van Brantenaar en Th. J. H. Volwater. Mathliaa Maria, dr. v. J. Cornelisse en J. P. C. Doorn; Axmoldus Adrianus Maria, zn. v. J. A. Mooijman en C. M. van Santen; Dominicus, zn. v. Fr. Hulsbos en Aagje van der Loo. Ondertrouwd: L. Fr. C. van dei- Hoeven, 29 jr. en C. J. van Leeuwen, 29 jr.; J. Timmers, 21 jr. won. te Kat wijk en W. Relfos, 19 jr.; P. J. J. Beijerbergen, 27 jr won. te Wassenaar en J. G. Srhrader, 24 jaar. Getrouwd: D. Sloos en P. Th. van Haastrecht; J. G. A. Vinkesteijn en Th. J. Zandbergen; P. de Haas en E. S. van der Linde; A. H. Verkerk en A. M. de Jong. Overleden: Adolph Dekker, 76 jr.; Leonardos J. van der Zon, 71 jr., Anthonie Prinsen, 63 jaar. door MEREDITH NICHOLSON Wij waren nog ongeveer vijf meter van het eind van de gang verwijderd, toen hij zich plotseling omwendde en mij bij de keel greep. Ik vuurde blindelings en voelde de hete kruitdamp in mijn neusgaten dringen. De lantaarn viel uit mijn handen; werd door één van ons bei den vertrapt. Een worsteling in die donkere kel der beviel mij niet erg. Ik hield mijn revolver nog steeds gereed, wachtend op een goede kans om hem te gebruiken en in die tussentijd trachtte hij mij van zich af te werpen. Met een hevige ruk bevrijdde hij zich en op hetzelfde ogenblik schoot ik. Het geluid van dat schot in die nauwe gang scheen eindeloos. Ik wierp mij op de vloer daar ik een schot verwachtte en vlug gehoeg werd de duisternis vóór mij gesple ten door een vuurstraal en ik stond weer op, vuurde weer en sprong naai de andere kant. van de muur, waar ik weer knielde. Wij pasten beiden de zelfde taktiek toe. vuren, wegsprin gen om niet getroffen te kunnen wor den wanneer één van ons op de lichtstraal schoot Het was een heel interessante strijd maar hij kon on mogelijk lang duren. Hij trok zich langzaam terug naar het einde van de gang, waar, zoals ik mij herinner de, een dode muur was. Zijn enige kans was om door het raampje, dat daar was. naar buiten te klimmen en dan moest hij in mijn handen val len. Ik kon het geschuifel van zijn voe ten op de cementen vloer duidelijk horen; hij liep ongetwijfeld naar het raampje, met de bedoeling een schot op mij te lossen en te ontsnappen voordat ik hem kon bereiken. Lang zaam volgde ik hem, klaar om te schieten. Doch ik wilde mijn laatste kogel graag bewaren voor de ont moeting onder het venster, die on vermijdelijk komen moest. Ik hoorde hem struikelen over een paar losse planken die dicht bij de dode muur lagen. Ik was er van overtuigd dat hij naar het venster zocht; ik hoorde zijn han den langs de muur tasten. Dan streek een koude luchtstroom door de gang en ik wist dat hij zich nu omhoog trok in het raampje. Ik vuurde en liet mij op de grond vallen. Tegelijk met het schot hoorde ik een gil, maar hij schoot niet terug. Mijn hart bonsde hevig en ik vreesde dat mijn vijand een list ver zonnen had, misschien langzaam naar mij toekroop om op korte afstand te schieten. De koude luchtstroom trok nog steeds door de gang en ik hui verde. Beschoten worden is onaange naam genoeg, maar in het donker op een kogel liggen wachten is nog erger. Ik stond op en liep naar het einde van de gang. Plotseling schoot hij en de vuur straal was zo dichtbij, dat ik er door verblind werd. Verdoofd viel ik op de grond, doch sprong een ogenblik later weer op. De koude luchtstroom' was verdwenen. Morgan was door het raam gevlucht en had het achter zich gesloten. Tk liep terug en zocht naar mijn kaars, die ik na veel moeite vond en aanstak. Dan keerde ik weer naar het venster terug om de sluiting te on derzoeken. Tot mijn grote verwonde ring was het met drie grendels ge sloten, die zo diep in het hout ge dreven en zo verroest waren, dat zij zonder behulp van een tang onmo gelijk geopend konden worden. Ik probeerde het op verschillende ma nieren. j Morgan wist ongetwijfeld van de inrichting van Glenarm House meer af dan ik. Het was mogelijk, maar niet waarschijnlijk, dat hij in het don ker langs mij gekropen was en het huis had verlaten door de voordeur of door een ander kelderraam. Ik ging naar boven en na de kaar sen in de bibliotheek uitgeblazen te hebben, begaf ik mij naar mijn kamer. In de grote hal hoorde ik een ge dempt geluid alsof iemand mij volgde niet in de hall, niet op de trap, ik kon de richting van het geluid niet bepalen, maar toch hoorde ik duidelijk iemand boven of onder mij lopen. Mijn zenuwen waren reeds tot het uiterste gespannen en die ge heimzinnige voetstappen maakten mij I woedend het moest ongetwijfeld 1 Morgan of Bates zijn, meende ik. Ik rende mijn kamer binnen, greep een zware wandelstok en liep vlug naar Bates' kamer op de derde verdieping. Het was nu reeds twee uur en de man had reeds lang moeten slapen. Ik sloop naar zijn kamer en wierp de deur open, zonder het minste idee dat ik hem daar zou aantreffen. Maar Bates, de ondoorgrondelijke Bates, de uitstekende kok, de onfeilbare be diende zat bij het licht van enige kaarsen aan de tafel gebogen over een boek, met die tergende ernst, die hij in mijn tegenwoordigheid nooit had afgelegd. Hij stond rustig op en keek mij vragend aan. „Ja, mijnheer Glenarm?" „Voor de duivel!", riep ik uit. De stok viel uit mijn handen. Ik twij felde er niet aan, of hij moest begrij pen, dat ik enig doel moest hebben om hem midden in de nacht op te zoeken. Ik was verbijsterd en zocht in mijn woede naar woorden om mij zelf duidelijk te maken. „Ik dacht dat ik iemand in het huis hoox-de rondlopen. Ik wil niet, dat jij midden in de nacht hier rondschar relt. versta je me?" „Zeker, mijnheer", antwoordde hü or^rdanig. Ik wierp een blik op het boek dat hij had zitten lezen. Het was Shake speare's „The Wintertale". „Dat is een mooi stuk werk, mijn heer", merkte hij op. „Shakespeare was één van de meest geliefde mees ters van mijn ovei-leden meester". „Loop naar de duivel!", snauwde ik en ging naar mijn kamer en sloeg de deur woedend achter mij dicht. HOOFDSTUK XI. Ik ontvang bezoek. Do volgende morgen ontwaakte ik op het gewone uur en na een fris bad voelde ik mij weer strijdvaardig. Ba tes verschafte mij. als gewoonlijk, een ontbijt, dat de grauwe morgen enige kleur gaf. Ik lette scherp op of ik op zijn gelaat niet een spoor van zenuwachtigheid kon waarnemen; doch ik had met evenveel succes naa; een uitdrukking van voldoening kun nen zoeken op een stenen muur. Ik had geen enkele reden om hem van medeplichtigheid te verdenken in de gebeurtenissen van de afgelopen nacht, doch ik had geen vertrouwen in hem en wachtte alleen maar tot dat hij zich openlijker in de strijd zou werpen. Bij mijn bord vond ik het volgende briefje, geschreven in een duistere vrouwenhand. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9