Het debat in de Tweede Kamer over Voorstel tot NIEUW OVERLEG1 de melkprijs Mechanisatie kan de Hollandse windmolen van ondergang redden Gebed voor toekomstige gezinnen Hedenavond officieel diner voor kroonprinses Beatrix Verlaging van Staatsspoor maakt lijn- en halte-uitbreiding mogelijk Minister in vol ornaat begroet Engels Koningspaar - ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 DE L.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ZAND- EN WEIDEGROND De regering is veel te gierig ge weest bij het vaststellen van de mi nimumprijs voor melk, die de staat aan de veeboeren gerandeert. Dit was een van de conclusies, waartoe de Tweede Kamerleden gistermiddag kwamen bij het debat over de melk prijs. Dit is ook de mening van de ge organiseerde boerenstand geweest en vele kamerleden vertolkten op hef tige wijze de gevoelens, die in deze stand heersen. De heren Van den Heuvel (A.R.) en Engelbertink (K.V.P.) drongen er bij minister Mansholt op aan een nieuw gesprek te openen met het landbouwschap over een ander sy steem van de garantieprijzen. De mi nister stelde echter, dat het niet aan hem is, maar aan het landbouwschap het Initiatief tot een nieuw gesprek te nemen. Ook de uitlating van de minister te Heerenveen op het agragrisch con gres van de Partij van de Arbeid kwam nog eens op te proppen. De minister zou nJ. op dit congres het landbouwschap er van beschuldigd hebben de kleine boeren in de zand gronden aohter te stellen bij de boe ren van de weidegrond. De minister zeide in de Kamer, dat hij geen be hoefte gevoeld de pers (inzonderheid Het Parool) te corrigeren. Zijn woorden waren verkeerd weergegeven. Overigens liep het debat nogal rus tig af. Men nam geen motie aan waarin het beleid van minister Mans- holt werd afgekeurd. Zuur De heer Den Hertog (V.V.D.) was bijzonder „zuur" tegen de minister. Ook hij gebruikte het uitgangspunt van de discussie, n.l. dat de kosten van de veeboer (voer bijv.) aanmer kelijk gestegen zijn. Moeten de ver bruikers of de boeren de last dra gen. De heer Den Hertog verdacht de Departementale modeshow Als onderdeel van de culturele middagen van het ministerie van so ciale zaken heeft mevrouw Joh Bentzon, oprichtster van de Neder landse bond van mannequins (Ne boma) tijdens de middagpauze in de grote vergaderzaal van het departe ment een causerie gehouden over le ven en werken van de mannequin. Mevrouw Bentzon gaf een uiteen zetting over de opleiding en van de eisen, die aan kandidaten worden gesteld. Vervolgens schetste mevr. Bentzon de moeilijke sociale positie van de mannequin, die tot oprichting van de bond heeft geleid. De bijeen komst werd gesloten met een de monstratieshow. De causerie, waarvoor veel be langstelling bestond, oogstte grote bijval van ambtenaren en ambtena ressen. „WATERMAN" NAAR AUSTRALIë. Het emigrantenschip „Waterman" is gistermiddag met aan boord 551 emigranten uit Rotterdam vertrok ken naar Australië, waar het schip, dat ongeveer 260 lege bedden telt, de havens van Fremantle, Melbour ne en Sydney zal aanlopen. Ook dit maal bevinden zioh onder de passa giers enige grote gezinnen, onder meer die van de loodgieter A. Smit uit Emmen en van de typograaf H. T. C. M. Bakker uit Amsterdam ieder twaalf personen. Verder zijn er een gezin van elf, drie van tien, drie van negen en vier van acht personen aan boord. De jongste mevrouw aan boord is ongetwijfeld de 16-jarige mevrouw J H. Heijer uit Bovenkerk. Twee oudere echtparen, de heer en mevrouw P. H. Doorenbosch uit 's Hertogenbosch, resp. 71 en 68 jaar, en de heer en mevrouw J. Ockers uit Nijmegen, resp. 69 en 66 jaar, beho ren tot de oudste emigranten op de „Waterman". Nieuw viaduct Den Haag-Rotterdam De bouw van een viaduct in de rijksweg Den HaagRotterdam, op het punt, waar deze door de Hofweg wordt gekruist, is aanbesteed. De Hof weg vormt de verbinding tussen Zweth en Berkel, met veel verkeer tussen het tuinbouwgebied van het WesUand en dat om Berkel en Roden rijs. Dit verkeer kruist thans dat op de rijksweg gelijkvloers. Volgens de recontructieplannen zal de rijksweg Den HaagRotterdam gaan bestaan uit twee gescheiden rij banen van elk 10.75 m. breed, aldus de AN WB Tussen Delft en de Hof weg zal aan de oostzijde van de rijks weg een parallelweg voor het lang zame verkeer en de wielrijders en bromfietsers komen, en wel met een breedte van 6 meter. Tussen de Hof weg en Rotterdam is deze vrijüggen- de parallelweg aan de westzijde van de rijksweg geprojecteerd. minister ervan, dat hij de, verbrui kers heeft gespaard, omdat de boe ren nu eenmaal geringer in getal zijn. De heer C. v. d. Heuvel (*.R) be toogde, dat de regering alsnog ak koord moet gaan met het krappe voorstel van het landbouwschap. Ook de heer Engelbertink (K.V.P.) was van mening, dat de regering met het voorstel van het landbouwschap akkoord had moeten gaan, omdat men hierin een sober compromis had kun nen vinden. Garantieprijs Het Landbouwschap stelde voor de garantieprijzen voor de zandbedrij- ven te bepalen op 24.9 cent per liter, zijnde de gemiddelde integrale kost prijs en voor de weidegebieden op 22.7 cent met een vetgehalte van 3.7 procent. De minister heeft echter vastgehouden aan de gemiddelde kostprijs voor het gehele land van 23.25 cent en stelde de garantieprijs vast op 22.4,cent per kg melk met een toeslag van maximaal 1.7 cent voor de zandgebieden. Heeft de minister, aldus de KVP- woordvoerder, inderdaad gezegd, dat hij de kostprijs van het zand 24.9 t ad willen garanderen, mits het Landbouwschap geaccepteerd had, dat de garantieprijs voor de boeren op de weidegronden op 21.6 werd ge bracht? Beide vertegenwoordigd De Kamer had in meerderheid be grip vóór de moeilijkheden van de regering. Men voelde wel. dat de regering het niet heeft willen zoe ken in een verhoging van de prijs, die de burgerij moet betalen. De rege ring had de subsidies moeten verho gen, maar men streeft er juist naar de subsidies te laten vallen. Het systeem van thans houdt in, dat van de kostprijzen op zandgron den en op weidegronden een gemid delde wordt genomen. Het gemiddelde garandeert de overheid en daarbovén komt een toeslag voor Je arme zand gronden. Toch kunnen vele zandboe ren de kosten niet dekken. Minister Mansholt verdedigde zijn beleid. Hij zei niet afkerig te zijn van een gesprek met het landbouwschap. Hij zou echter niet zelf het initiatief nemen. In het schap zijn zand- en weideboeren vertegenwoordigd. Ver mindering van de lasten van de zand boeren betekent ogenblikkelijk ver meerdering van de lasten voor de weideboeren. Het gesprek zal dus wel niet zo vruchtbaar zijn. HAMEAGELEI maakt ruwe handen In één nacht gaaf «n zacht Advertentie Eerste toepassing in Wijngaarden Reeds vele jaren worden er wegen gezocht, die kunnen leiden tot het behoud van de karakteristieke Hol landse watermolens. Het bouwen van nieuwe gemalen en met daar naast het instandhouden der molens bleek telkens weer een zeer kostba re zaak, die eigenlijk niet te finan cieren was, 'hoezeer verschillende in stanties zich ook inspanden. Thans evenwel is 'n vinding gedaan, waar door de kansen op het behoud van de molens zeer gestegen zijn. Het redmiddel blijkt te zijn de mechani satie van de molen zelf waardoor deze onder alle omstandigheden vol ledig in bedrijf kan blijven. De betekenis van de nieuwe vin ding is gedemonstreerd bij de ope ning van de gemechaniseerde molen van Wijngaarden, welke gisteren plaats vond. In de molen is een vijzelinstalatie ingebouwd, die voor de bemaling van de polder zorgt. De vijzelbema ling kan zowel met wind als met een elektromotor worden aangedreven. De overbrenging van de te kiezen energie, wind of elektrische kracht, S.E.R.-advies niet eenstemmig Weinig ruimte voor hogere lonen Naar wij vernemen is de Sociaal Economische Raad gisteren niet tot een eensluidend advies aan de rege ring kunnen geraken over de bere kening van de ruimte voor eventuele loonsverhogingen. De raad heeft in zijn advies vier verschillende bere keningen opgenomen. Tengevolge van het feit, dat niet tot concrete uit spraken kon worden gekomen, zal het advies van de SER de regering weinig houvast bieden. Het gevolg hiervan zal tevens zijn, dat in de Stichting van de Arbeid, waarin de loononderhandelingen zullen plaats vinden evenmin over een duidelijke riöhtlijn kan worden beschikt. De cijfers in het S.E.R.-rapport lo pen ver uiteen, maar uit het advies van de S.E.R. valt wel op te maken, dat er niet zo heel veel ruimte voor verdere loonsverhogingen bestaat, wanneer men tenminste rekening wil houden met het feit, dat de invoe ring van de gewijzigde secundaire arbeidsvoorwaarden (vakantietoe slag enz.) reeds een loonsverhoging van 3 pet. veroorzaakt. Voorts dat de toonbeweging in de bedrijfstakken via de collectieve ar beidsovereenkomsten nog tot enige procenten stijging zal voeren en dat voor de invoering van de oudedags voorziening en de verhoging van de huren per 1 januari 1957 op een stij ging van de lonen met 4 pet moet worden gerekend. In totaal ongeveer 10 pet. Het hangt er natuurlijk wel van af of men de huurverhoging van 25 pet. inderdaad op 1 januari 1957 zal invoeren of dat men deze zal uitstel len. IDEE BRACHT 2250 OP Gistermiddag heeft de president directeur van de KLM, de heer I. A. Aider, een prijs van 22Ö0 uitgereikt aan ir. H. Feit, boordwerktuigkundige in dienst van de maatschappij, voor een technisch idee, dat deze heeft op gevat en uitgewerkt en dat voor de KLM een aanzienlijke kostenbespa ring met zich brengt. Dit is het grootste bedrag dat door de commissie ideëenbus aan een vin dingrijke KLM-er werd uitgereikt. In de drie jaren, dat de ideëenbus nu bij de KLM in gebruik is, werden 3.854 ideëen van het personeel be loond met een totaalbedrag van 27.771.50. op de vijzel geschiedt door een aan tal kamwielen. Dit overbrengings systeem, de plaatsing van de vijzel en de omloop van het af te voeren water rondom de molen is een ge heel nieuwe vinding, uitgedacht door de firma Spaans te Hoofddorp. Ge bleken is, dat deze installatie onder alle omstandigheden kan werken en daarbij vokomen aan haar doel be antwoordt: Een zo volledig mogelij ke beheersing van het polderpeil. Zaterdag 11 februari is het twin tig jaar geleden, dat mgr. J. P. Hui- bers tot bisschop van Haarlem werd gewijd. Thans is de diocesane novene gaande en zoals gebruikelijk zal de bisschop op de zondag in die novene een pontificaal lof celebreren in de kathedraal. Dit jaar is er lof op zondag 5 fe bruari en ook nu weer zal de bis schop het bisdom toewijden aan de allerheiligste Maagd. Ter gelegenheid van de viering van zijn bisschopwijding verleent de bisschop van Haarlem voorts ponti ficale assistentie bij de kapittelmis, die maandag 13 februari, eveneens in de basiliek te Haarlem, zal worden opgedragen. Bij het spelen op de rijweg is gis- termidag het vierjarig zoontje van de familie Verbeek uit de Mortel, ge meente Gemert tegenover de ouder lijke woning door een vrachtwagen van de firma v. d. V. uit Oss gegre pen. Het kind was op slag dood. In plaats van 3 Wees-Gegroetjes tegen gemengde verkeringen Binnenkort, met ingang van 1 maart 1956, zullen de drie Weesgegroeten, waarmede de katholieken iedere zondag zo vertrouwd waren geraakt en die gebeden werden „opdat gemengde verkeringen en huwelijken zouden wor den voorkomen", worden afgeschaft. Te beginnen met zondag 4 maart zal daarvoor in de plaats een gebed „voor onze gezinnen en toekomstige ge zinnen" worden gebeden, waarin vooral de bescherming van de H. Familie wordt afgeroepen. Het gebed is als volgt: Priester: Almachtige Vader, geef dat alle gehuwden in de eenheid van het geloof en de ware liefde tot God en tot elkander, hun tijdelijk en eeuwig geluk mogen vinden. Gelovigen: Wij bidden U, verhoor ons. Priester: Dat allen, die zich op het huwelijk voorbereiden door Uwe ge nade gesterkt, gaaf naar lichaam en ziel die eenheid van geloof en liefde oprecht mogen nastreven. Gelovigen: Wij bidden U, verhoor ons. Priester: Jezus, Maria en Josef Gelovigen: Beschermt onze huisgezinnen. Lijst der genodigden Ide minderjarige koning ter zijde te staan", de directeur van het kabinet Zoals bekend zal H.K.H. Prinses der koningin mej. mr. A. Tellegen, Beatrix vandaag aanzitten aan een 1Jir- L' p* Kortenhorst, voorzitter diner, dat te harer ere door H M. de Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk- Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne- m?n.' voorzitter der Eerste Kamer, derlanden in het koninklijk paleis te minister-president dr. W. Drees, de Amsterdam aan de leden der regering vice-minister-president prof, dr. L. J. en der hoge colleges van staat en an- j?6®^ims. 1 Kieft, dere autoriteiten zal worden aange-1 "I' 9: Suurhoff, A. C. de Bruyn^ mr. Oproep Middenstandscentrale In belang van welvaart geen prijsstijgingen Produktie-verhoging zal verschillen wegwerken De besturen van de christelijke, de koninklijke Nederlandse en de katho lieke middenstandsbond, samenwer kend in een commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, hebben in een rondschrijven een be roep gedaan op hun leden om zich J. Algera, ir. C. Staf, mr. F. J. F. M. het belang van de nationale wel- Het" diner dat reeeven wordt in I van Th'®1. mr- M- A. H. Luns, mr, vaart te blijven richten naar de poli- troonS bestol om alt uur I w- Beyen, mr. J. M. L. Th Cals, ir. «ek van rust in de prijzen, die de de troonzaal, begint om acht uur, TT nadat H.M. de Koningin, Z.K.H. de J- Witte, prof. dr. J. Zylstra, S. Prins en H.K.H. Prinses Beatrix de i Mansholt, en prof dr. W J. A. gasten in de burgerzaal hebben be- Kernkamp De staatssecretarissen groet. Ook H K H. Prinses Wilhelmina zal aan het diner aanzitten. H.M. de Koningin zal gekleed zijn in een pa relgrijze matelasse avondrobe, prinses Beatrix in een ivoorkleurige avond japon, de Prins in rok. Naast 15 leden van de hofhouding zullen de particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina mej. J. C. M. M. Geldens, de directrice van het emiratie- en volkshogeschoolcen- trum „Meridon" in Frankrijk mej. A. E. Oosterlee, het Tweede Kamerlid mej. dr. M. A. Klompé en de burge meester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, leden van de raad van voog dij, welke bij K.B. van 9 december 1950 aangewezen is, „de voogd over NIEUWE PROJECTEN IN DEN HAAG Station Moerwijk in voorbereiding De directeur der N.S. ir. den Hol lander heeft tijdens een rondrit langs verschillende projecten een aantal data kunnen noemen, waarop de in uitvoering zijnde spoorwegwerken zullen worden voltooid. Langs de zogenaamde oude lijn Amsterdam HaarlemDen HaagR'damDor drecht, zijn grote werken onder han den,teneinde de vrije kruisingen tot stand te brengen, die bij de moderne frequentie van het verkeer nodig zijn tion te voeren. sterdam-west is gemaakt, in dienst worden gesteld. De plannen voor stations in de nieuwe wijken van Den Haag, liggen nog in een verdere toekomst. Ver moedelijk zal hier eerst Moerwijk aan bod komen. De spoorwegdirectie heeft voorts nog andere toekomst plannen voor Den Haag in studie, die o.m. een verlaging van het station S.S. en een mogelijke doortrekking van de lijn van S.S. naar Kijkduin om vatten. De verlaging van het station zou het mogelijk maken, de hier ge projecteerde rondweg over het sta in het begin van dit jaar zal de aanleg van het verhoogd spoor te HeemstedeAerdenhout beginnen als onderdeel van het project om alle overgangen ten zuiden van Haarlem kruisingvrij te maken. Naar ver wacht kan worden, zal het in de Zandvoortselaan aan te leggen via- dukt in December 1957 gereed ko men. In Delft zijn de spoorwegen begonnen met de aanleg van de on derdoorgang Engelsestraat, een der drie die in deze stad zijn gepro jecteerd. Men hooipt de onderweg eind 1958 in dienst te kunnen stel len. Halte Moerwijk in voorbereiding. De grote spoorwegwerken in Schie dam, nodig geworden om de „oude lijn" geheel - van de steeds drukker wordende lijn naar Hoek van Holland te scheiden, zullen naar verwacht wordt, in de eerste helft van 1959 gereed komen, ongeveer gelijktijdig met de in Rotterdam ondernomen verbeteringen. Hiervan is het nieuwe Centraalstation zo ver gevorderd, dat men rekent in het voorjaar van 1957 hiermee klaar te komen. In het mid den van dit jaar zal de nieuwe halte Sloterdijk, die ten behoeve van Am- Een herderinnetje op Veluwse heide? Onder de tientallen gegadigden, die zich hebben aangemeld voor de per 1 april a.s. vrij komende functie van schaapherder bij de Ginkelse kudde te Ede, bevindt zich ook de sollicitatie van de 28-jarige mej. Coos Vos uit Voorthuizen. Deze jongedame is wel gewend met allerlei viervoeters om te gaan, want zij beheert met een vriendin in Voorthuizen aan de Hunnenweg een dierenfarm. Ook met schapen deed zij de nodige ervaring op en omdat zij bovendien veeverloskundige is, zal haar sollicitatie zeker de volle aandacht hebben van het bestuur der stichting Edese schaapskudde. Een herderin op de Ginkelse heide het is lang niet onmogelijk, dat de toeristische attractie van de kudde er nog in belangrijke mate door ver hoogd zou worden. Tegelijkertijd wordt de uitbreiding van de automatische beveiliging van het traject met daglichtseinen voort gezet. Het traject HaarlemDen Haag zal begin 1957 geheel van auto matische seinen voorzien zijn. Op zeven plaatsen zullen ook de over wegbomen voortaan automatische be diend worden. mej. dr. A. de Waal, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, dr. W. H. van den Berge, mr. F. J. Kranenburg en dr. G. M J Veldkamp. De gevol machtigde minister van Suriname mr. dr. R. H. Pos, de gevolmachtigde mi nister van de Nederlandse Antillen de heer W. F. M. Lampe. De minis ters van staat mr. J. R H. van Schaik en prof. mr. P. S. Gerbrandy. De mi nister van staat en vice-president van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en het oud ste lid van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers. De commissaris der ko ningen in Noord-Holland M. J. Prinsen, de president van de Hoge Raad mr. di*. J. Donner, de procu reur-generaal bij de Hoge Raad jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, de chef van de generale staf B. R. P. F Hasselman, de chef lucht machtstaf It. gen. A. Baretta, de chef marinestaf, bevelhebber der zeestrijd krachten vice-adm. A. de Booy, de voorzitter der algemene rekenkamer de heer L. van der Tempel en de oud voorzitter der algemene rekenkamer drs. M. de Bloeme. ROUTE A.S. DINSDAG. De route die Prinses Beatrix zal ne men als zij naar de bijeenkomst van de raad van State op dinsdag 7 febr. rijdt, is als volgt: Vertrek koninklijk paleis op het Lange VoorhoutLange Voorhout KneuterdijkVij verdamBinnenhof. De Prinses en haar ouders (de Ko ningin zal de Raad van Staten voor zitten) zullen om half vier bij de Raad van State aankomen. De auto zal langzaam rijden. DELFTSE GROENTEN VEILING MET VERRASSENDE RESULTATEN Het jaar 1955 is voor de coöp. War- moeziersvereniging „De Delftse Groentenveiling" g.a. te Delf er een met verrassingen geweest, aldus het jaarverslag. De grootste daarvan was wel, dat de omzet van 13.606.842 regering in de huidige omstandighe den wenst te voeren. Zij zeggen verder dat, eventuele loonsverhogingen slechts gebaseerd zullen kunnen zijn op een stijging van welvaart en produktiviteit en dus geen prijsverhogingen mogen volgen. De verhoging van de produktiviteit zal een belangrijk deel van de loons verhogingen kunnen dekken. TOCH OPTREDEN TEGEN BEDRIJFSREGELING RIJWIEL HANDEL? Opnieuw is aan de commissie-be drijfsregelingen advies gevraagd of er aanleidng bestaat op grond van het kartelbesluit op te treden tegen de bedrijfsregeling van het Centraal Bureau voor de rijwielhandel te Am sterdam. Nadat het onderzoek in zake een eerder ingediend verzoek om advies was afgesloten, zijn nieuwe bezwa ren naar voren gekomen. Dit maakt de minister voor Pu bliekrechtelij ke Bedrij fsorganisatie, in overeenstemming met zijn ambt genoot van Economische Zaken, be kend in de Staatscourant van vrijdag Grachthuis door vuur geteisterd Kacheltje omgetrokken Doordat een ongeveer 7-jarig jon getje tijdens afwezigheid van zijn moeder een brandend petroleum kacheltje onver wierp en het meu bilair in een ogenblik vlam vatte, zijn gistermiddag de twee bovenste éta ges en een zolder uitgebrand van het hoge grachtenhuis aan de Singel no. 12 in Amsterdam. Twee gezinnen, ieder bestaande uit man, vrouw en kind, woonachtig op de derde étage werden dakloos. Van het gezin op de tweede verdieping zijn enkele slaapkamers op de vierde étage door de vlammen verwoest. Beide gezinnen waren tegen brand verzekerd. De lager gelegen étages, alsmede het café „Passage" gelijk- nog 1.002.560 hoger was dan in 1954. vloers, liepen waterschade op. - s* Op cleze foto zien we hoe schilderachtig gekleed de Nigeriaanse minister van arbeid, hoofdman Festus Okote Eboe, en diens echtgenote Victoria bij het Federale Huis van Afgevaardigden verschenen om daar kennis te maken met H.M. koningin Elizabeth van Engeland en Z.K.H. prins Philip, die op het ogenblik een bezoek aan Nigerie brengen. Zeer'belangrijk is bij het kostuum van de minister de strooien hoed met de grote veer, terwijl hij om de hals enige snoeren kralen draagt. De sleep van de minister is meer dan zes meter lang en wordt gedragen door een bediende; die het uiteinde ervan om 7<in hals heeft geknoopt, zoals het gebruik dat eist. Ook het gewaad van de ministersvrouw is rijkelijk met kralen behangen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8