mm* De Olympische Winterspelen te Cortina Wereldkampioenen in het paarrijden werden onttroond vetera' ZATFTOAG 4 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD -- PAGINA 2 Een fruitslag voor de jury Een oorverdovend fluitconcert over stemde de luidsprekers bij het bekend maken van de cijfers welke de ju "'en hadden toegekend aan het Duitse paar Marika Kilius en Franz Ningel. Sinaas appelen, noten, mandarijnen, lege bier en cola-flesjes, kartonnen bekertjes alles vloog over de baan in de richting van onze landgenoot G. F. C. Witt, die tijdens, de wedstrijden in kunstrijden voor pa ren als scheidsrechter fungeerde én "hid den op de baan stond voor de negen jury-leden met hun fatale cijferbordjes. De waarderingen bleken tussen de 5.3 en 5,7 te liggen, iets waar het Italiaanse publiek het in het geheel niet mee eens was. En volkomen in strijd met de olym pische geest werd de jury uitgejouwd en bekogeld. De demonstratie duurde zo lang, dat de organisatoren tenslotte ge noodzaakt waren te laten omroepen, d3t de wedstrijden zouden worden gestaakt er moesten toen nog twee paren rij den wanneer het publiek niet kal meerde. De waarschuwing was inder daad nodig, want steeds als de baanve gers het ijsvlak ontruimd hadden van a.' het fruit begon men opnieuw te gooien. Ook voor het volgende paar zou het de ernstigste gevolgen kunnen hebben, als er nog een sinaasappel of een flesje op de baan zou liggen tijdens hun exhibitie. Zodat men gedwongen was te wachten tot de rust was teruggekeerd. Bij deze onsmakelijke vertoning was het Italiaan se publiek, zeer ondeskundig op het ge bied van het kunstrijden, absoluut in het ongelijk. Het Duitse paar had weliswaar een heel goed kür gereden, maar de in houd was vrij eenvoudig, zonder moei lijke sprongen, terwijl de uitvoering niet bepaald vlekkeloos was geweest. Marika Kilius en Franz Ningel mochten zelfs te vreden zijn over de waardering van de jury, welke een vierde plaats in het klassement opleverde. De olympische titel werd tenslotte gewonnen door het Oostenrijkse paar Elizabeth Schwartz—Kurt Oppelt. Met minimaal verschil: 0,1 punt en 2 punten verschil in het plaatscijfer, won nen zij ditmaal de prijs. Zowel zij als de wereldkampioenen hadden een goede de monstratie gegeven, vloeiend gereden en zuiver op elkaar afgestemd, maar Nor- ris Bowden maakte tegen het einde van de kür een fout, waardoor het slot van de uitvoering van dit Canadese paar een mislukking werd. Dat kostte hun de overwinning. De Oostenrijkers daarentegen hadden van het begin tot het eind een vlotte, soepele en harmonische demonstratie ge geven, geheel in de lijn van de Weenser school, het type, dat voor het paarrijden nog steeds voldoet. Rest nog te vermelden het slotnum mer van deze middag, een ontsnapt stel uit de kinderkamer. Een beetje stijfjes kwam het Engelse jongetje, dertien jaar oud, de baan op, zijn vriendinnetje onge duldig wenkend van „kom nou". Caro- Aldus Avery Brundage. In een interview met het Amerikaan se weekblad Sports Illustrated, waarvan l'Equipe gedeelten overneemt, heeft Avery Brundage, president van het I.O.C., o.m. het volgende verklaard: „De vorderingen van de Russische athleten lyn Krau, 12 jaar en bovendien bijzon der klein voor haar leeftijd, liet zich niet kennen en samen reden zij naar de scheidsrechter om hem te begroeten. Diep moest de heer Witt zich bukken om beide kinderen de hand te geven. Met de ruggen stonden zijn naar elkaar toe op de eerste tonen van de muziek te wachten en toen schoten zij weg. Bij zonder aardig en verfrissend, dit jonge tje dat er in zijn keurig pakje als een liftboy uitzag en het kleine meisje in het rose. Maar of deze kleuterklas thuis hoort op een olympisch kampioenschap? Carolyn hield zich uitstekend tussen al die grote mensen en voor de ernstige jury, maar de parmantige liftboy was minder zeker. Een keer viel hij en even later drukte hij zijn .„partner" tegen de balustrade, zodat ook zij kwam te vallen. De laatste plaats in het klassement viel hun ten deel. Zij hebben nog vele jaren de tijd om hogerop te klimmen. Oostenrijkse triomfen op de negende dag De Oostenrijkse ploeg heeft op de ne gende dag van de winterspelen enkele prachtige successen behaald. Toni Sailer won zijn derde gouden medaille, een unieke prestatie tijdens de winterspelen, welke nog hoger moet worden aangesla gen dan die van Hjalmar Andersen, die in 1952 te Oslo eveneens drie gouden medailles, bij het schaatsenrijden, ver overde. Verder slaagden de Europese kampioenen Elisabeth Schwarz en Kurt Oppelt er bij het paarrijden in de olym pische titel te veroveren, waarbij de ti telhouders van het wereldkampioen schap naar de tweede plaats werden Het officieuze landenklassement, na twintig nummers, ziet er als volgt uit: 1. Rusland 89 pnt.; 2. Oostenrijk 67 pnt.; 3. Zweden 47 pnt. 4-5. Ver. Staten en Fin land ieder 40 pnt.; 6. Noorwegen 38 pnt.; 7. Zwitserland 35 pnt.; 8. Italië 20 pnt.; 9-10. Duitsland en Canada beiden 12 pnt.; 11. Frankrijk 9 pnt.; 12. Nederland 7 pnt. 13. Polen 6 pnt.; 14. Japan 5 pnt.; 15. Hon garije 4 pnt.; 16-17-18. Spanje, Tsjecho- slowakije en Groot Brittannië elk 3 pnt. Rusland heeft vijf gouden medailles gewonnen, Oostenrijk vier en daarna volgen Noorwegen, Finland. Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland ieder met 2 gouden medailles. Duitsland en Italië tenslotte elk met een gouden plak. HET IJSHOCKEYTOERNOOI In de finale-poule van het ijshockey- toernooi won Canada met 62 van Zwe den, Tsjecho Slowakije met 93 van Duitsland en Rusland met 40 van Ame rika, waardoor de stand nu is: Rusland 4 4 0 0 8 23—5 Canada 4 3 0 1 6 239 Amerika 4 3 0 1 6 .178 Tsj. Slow. 4 1 0 3 2 16—21 Zweden 4 1 0 3 2 916 Duitsland 4 0 0 4 0 534 De eindstand in het troosttoernooi is geworden: Italië Polen Zwitserland Oostenrijk 3 0 0 2 0 1 21—7 12—10 12—18 9—19 In het eindklassement voor het onder deel ijshockey bezetten deze landen resp. de zevende, de achtste, de negende en de tiende plaats. Elfstedentocht op losse schroeven Het moet harder gaan vriezen Gisteravond is het bestuur van het Elf- stedencomité in vergadering bijeen ge weest en, zoals verwacht kon worden na de stijging van de temperatuur, is men tot de conclusie gekomen, dat het niet verantwoord is onder de gegeven om standigheden nu reeds te besluiten dins dag a.s. de tocht te doen plaats vinden. Tenzij het kwik aanzienlijk gaat dalen zal de tocht op die dag zeer zeker géén doorgang vinden, maar het comité sprak wel de hoop uit. zo spoedig mogelijk na dinsdag een tocht te kunnen organise ren. Daarvoor is echter nodig strengere vorst en bovendien zal aan de banen de nodige aandacht moeten worden besteed. Verschillende bestuursleden hebben gis teren een deel van de route gereden. Allen kwamen tot de slotsom, dat het een buitengewoon zware tocht zou wor den door de slechte toestand van het ijs, dat op tal van trajecten door zand over- stoven is, door de vele wakken, en op de meren door de vorming van het z.g. kist- ijs. In het zuidwesten van de provincie bijvoorbeeld, na Sloten, is er een traject van anderhalvekilometer, dat mén be ter kan lopen dan schaatsen. Qua be trouwbaarheid maakt dit deel van de route wel een kans. maar de ijstoestand is er zeer slecht. Vopr de andere delen was de ondervinding al niet veel beter, en ook bij de startplaats ondervindt men nog moeilijkheden doordat het ijs onder de spoorbrug totaal onbetrouwbaar is. RITZEMA WON TE APPINGEDAM. Door de ijsvereniging „Fivelgo" te Appingedam zijn nationale wedstrijden zijn te danken aan een uitgebreid natio- over 50o, 1500 en 3000 meter georgani- naal sportprogram, en hun steeds tal- seerd. Het ijs was niet al te best; niet- rijker overwinningen moeten toege- temin verschenen 28 deelnemers aan de schreven worden aan het feit, dat wij de start. Ritzema (Groningen) won de drie totalitaire landen een voorsprong in dit afstanden in resp. 49,4, 2.41,8 en 5.34,5. opzicht hebben laten nemen. De Russen doen thans wat wij al 30 of 40 jaar lang 1 HERMAN BUYEN WON VETERANEN- steeds heoben aanbevolen. Zij worden hoe langer hoe sterker, wij hoe langer hoe zwakker". 1954 een bezoek aan Rusland heeft WEDSTRIJD. Door de ijsclub Heiloo zijn langebaan- gebracht, onder meer: „Misschien profi- texen enkelen van hun beste athleten van bijzondere voordelen. Maar ik heb daar geen bewijs van kunnen krijgen. Indien dit het geval is, vraag ik me af of zij verder gaan dan in ons land gebruike lijk is". Na te hebben toegegeven, dat de Rus sen zich van de sport bedienen als pro pagandamiddel heeft Brundage er op gewezen, dat in Amerika het leger en het departement van buitenlandse zaken een zelfde program uitvoeren. „Al der tig jaar lang", aldus Brundage, „heb ben wij gevochten voor een sportpro gram voor het leger. Nu heeft het leger er eindelijk een. Het schijnt zelfs, dat we overdreven hebben, met speciale kampen en een speciale training...1!, maar dat is precies hetzelfde, waarvan wii de Rassen be«'chnTdïgon". Tenslotte verklaarde Brundage: „Het departement van buitenlandse zaken or ganiseert reizen van Amerikaanse atle- BONDSVIERTALLEN-COMPETITIE De resultaten van de viertallenwed- strijden van de Ned. Bridgebond zijn: Hoofdklasse A: 1. Sleutels 2 met 8 uit 6; 2. ABC 1 (Alphen) met 6 uit 6; 3. Amicitia 2 met 5 uit 5; 4. Noordwijk met 3 uit 5. In deze afdeling is het team Van Win- gen dus kampioen geworden, daar Ami citia zelfs met een gewonnen wedstrijd de eerste plaats niet meer kan bereiken. Hoofdklasse B: 1. Sleutels 1 (b.m.) met 12 uit 6; 2. HJB (Nw.hout) met 5 uit 4; 3. Amicitia 1 met 5 uit 4: 4. Sleutels 3 met 4 uit 5; 5. ABC 2 (Alphen) met 2 uit 4. Eerste klasse: 1. team Smittenaar met 16 uit 10; 2. team De Bruin met 11 uit 8; 3. team Selier met 11 uit 8; 3. team Selier met 11 uit 10; 4. team Vissers met 9 uit 9; 5. team Nort met 9 uit 9; 6. team Colpa met 0 uit 10. Bridgeclub VOG De uitslag van de 12e ronde der viertaP'-"competitie is: Hoofdklasse: Team Epskamp wint van team Smit met 15 pnt.; team Tjalkens wint van team SchiUhuizen met 6 pnt. Eerste klas: Team Horree wint van team Uphof met 10 pnt.; team Nieuw- land wint van team Caro met 5 pnt.; team Ammerlaan w'nt van team Bos scha met 8 pnt.; team J. Raar gelijk met team M. Raar. •aan oud-kampioenen en be kende oud-rijders als Langedijk, Buyen, ae jager, Ktyzer, Strijbos en \vestra deelnamen. De 39-jarige Amsterdam mer Herman Buyen, die de 1500 en 3.000 meter op het vrij slechte ijs onbetwist wist te winnen, bezette de eerste plaats in het algemeen klassement, waarin hij op de voet gevolgd werd door de 47- jarige de Jager. DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN LANGEBAAN. Voor de nationale kampioenschappen langebaan die op vandaag en morgen op de banen van de ijsclub „Kralingen worden gehouden, hadden zich op het moment van de sluiting van de inschrij ving de volgende 23 rijders aangemeld: Wim de Graaff (Rotterdam), Kees Broek man (Hamar), Jeen van den Berg (Nij- beets), Gerard Maarse (Aalsmeer), Eg- bert van 't Oever (Lisse), Reinier Pa ping (Dedemsvaart), Verhees (Breda), Doets (Loosdrecht), Nico Olsthoorn (Maasdijk), van der Grift (Breukelen), J. T. Vogels (Wassenaar), M. Roozen- daal (Warmenhuizen), J. Roozendaal (Warmenhuizen)Koeieman (Ter Aar), Verreken (Scheveningen), Westera (Wa- pDenveld), Jan Bakker (Middenmeer), van der Bijl (Oterleek), Bestebreurtje (Barendrecht), Wijnhout (Haarlemmer meer) en van Schie (Weesoerkarsnel). Het is niet uitgesloten, dat meer rijders p*n de stort z"i1»o ve-schhn»n. aange zien na-inschrijving is toegestaan. PAPING PROVINCIAAL KAMPIOEN VAN OVERIJSEL. Reynier Paoing uit Dedemsvaart heeft gisteren te Emmeloord het provinciaal kampioenschap lange baan van Over- ijsel gewonnen. Hij plaatste zich eers+e op de drie afstanden 500, 1500 en 5000 meter. Het weer was goed. met af en v-b+q maar h*t ns ver keerde in niet al te beste staat. De be langstelling liet voor de Noordoostpol- d°- -mke- "'et over. Zijn tijden voor de drie afstanden waren resp. 48,1 sec., 2.43,8 en 9.34,4. EGYPTE—BELGIE (MILITAIR) 3—1 In een voorwedstrijd van het toernooi om het internationaal militair kampioen schap (groep 3) heeft Egypte met 31 van België gewonnen. Tot groep 1 behoren de landen Turkije, Nederland en de Ver. Staten, tot groep 2 Italië en Griekenland, tot groep 3 Egyp te. België en Frankrijk. Portugal, dat eindronde organiseert, behoeft niet in de voor wedstrijden uit te komen. WIELRENNEN Swlft-Combinatie De revanche club ontmoeting tussen Sparta (Den Haag) en Swift (Leiden), welke te Den Haag werd gehouden, is gewonnen door Spar ta. De uitslag was: amateurs: 1. M. van Rijn (Sp.) 1 m. 4 sec.; 2. C. Plasmeijer (Sw.) 1.4.1; 3. R. Wallet (Sw.) 1.4.4; 4. G. Bontekoe (Sp.) 1. 4.5; 5. B. Kroeze (Sp.) 1.4.6; 6. S. v. d. Pol (Sw.) 1.4.6. Nieuwelingen: 1. C. Pupping (Sp.) 1.1.6; 2. M. Pupping (Sp.) 1.4; 3. P. van Meij- gaarden (Sw.) 1.4.4; 4. C. Vertegaal (Sw.) 1.6.4; 5. K. Zuiderwijk (Sp.) 1.7.4; 6. J. v. d. Berg (Sw.) 1.7.9. Clubklasse ring: 1. Sarta 4.19.2; 2. Swift 4.20.3. Morgen nemen A. van Wetten, C. Plasmeijer. A. v. Houwelingen, W. Vrees wijk, J. v. d. Berg, J. v. Wetten, G. Khün P. v. Meijgaarden, H. v. Gent en P. Turk deel aan de cycle cross, welke de HWC De Spartaan organiseert op het landgoed Duinhorst te Wassenaar. De laatste it van de hometraincompe- titie wordt maandagavond om 7.30 uur verreden in de zaal Hoogl. Kerkgracht 42. De afstand voor A, B en C-klasse is 5 km. De D-klasse rijdt 2 x 500 m. Lenig en Snel Morgen trainingsrit naar Duinhorst. Daar wordt een cycle- cross-wedstrijd verreden voor amateurs en nieuwelingen, waarin starten de ren ners: J. de Lange, P. Janssen en C. de Jongh. Vertrek 9.30 vanaf Noordeinds- plein. ZWEMMEN Zoals wij gisteren reeds mededeelden, wordt morgen te 12 uur in de Leidse Hout de Nationale Bosloop, georgani seerd door de KAV De Bataven, verlo pen. is in alle klassen een grote en ster ke deelname. In de A-klasse zien we vele bekende namen. J. Vergeer (AV *47), in Leiden o.a. bekend door zijn overwin ningen bij de Singelloop, J. Fekkes, DOS, voorts L. v. d. Berg, A. v. d. Linden en Wanrooy, van het Leidse Holland, J. Borst, Olympus, alsmede de Trekvo- i-lopers C. Janssen, J. v. d. Voort, C. v. Driel. Ook de sterke AAC-loper R. Muurlink zal van de partij zijn. Aange vuld met een 25-tal B-klassers belooft deze 5 km. loop wel zeer interessant te worden. In de C- en D-klasse starten, zoals vahouds. zeer veel athleten, ditmaal niet minder dan 55-man, die 3^ km. lopen. In de D-klasse zijn vele A-junioren, dit jaar voor het eerst senior, ingeschreven, zodat het zeer moeilijk is hier een prog nose voo de eerste laats te maken. In deze klassen wordt nog gekampt om de Royal Sanders-wisselbeker en dat zal een stimulans zijn om het beste beentje voor te zetten, waardoor ook deze loop aan trekkelijk zal worden. De junioren B starten om 12 uur het eerst voor een loop over 1000 m., wijl de junioren A volgen voor een wed strijd over 1500 m. In ieder geval belooft het morgen een goede wedstrijd te worden, een waar dige opening van het athletiekseizoen 1956. POSTDUIVEN Vele duivenliefhebbers uit Leiden, Wassenaar, Voorschoten, Warmond, Noordwijkerhout, Noordwijk en Leider dorp hadden gisteravond aan de oproep van de Leidse Concourscommissie gehoor gegeven, bijeen te komen in het gebouw „Prediker" en daar te. luisteren naar de heer C. de Zeeuw uit Eindhoven, die een zakelijke uiteenzetting gaf in verband met de wedstrijduitslagen en eventuele toegiften. Na een kort welkomstwoord door voorzitter S. N. v. Leeuwen, volgde de huldiging der kampioenen 1955 met als uitslagen: Kampioen generaal: C. v. d. Berg, Noordwijk 9516.6 pnt.; M. v. d. Wiel, Noordwijk 9437.9 pnt.; St. Pieter, Nw. hout 8791.7 pnt.; Berg—Dijkstra 8772.9 pnt.; J. v. d. Assem, Voorschoten 8699.7. Kampioen oude duiven: C. v. d. Berg, Noordwijk 6250.2; M. v. d. Wiel, Noord wijk 5980.1; J. v. d. Assem, Voorschoten 5588.7; St. Jan, Noordw.hout 5584.6; Gebr. Passchier, Noordwijk 5507.8 Kampioen vitessc: C. v. d. Berg, Noord wijk 2594.9; H. Schoo, Voorschoten 2579.6 J. v. d. Wiel, Noordwijk 2496.0; P. v. d. Drift, Warmond 2444.5; D. v. Mosseveld, Leiden 24.30.3. Kampioen midfond: C. v. d. Berg, Noordwijk 2171.1; J. Brouwer, Leiden 2077.1; Theil-Wissen, Wassenaar 2075.0; H. Schoo, Voorschoten 2033.2; J. v. d. Assem, Voorschoten 2005.0. Kampioen fond: M. v. d. Wiel, Noord wijk 1705.5; J. Rakhorst, Noordwijk 1690.5; Gebr. Rakhorst, Noordwijk 1655.2 St. Pieter, Noordw.hout 1622.3; J. van Duuren, Leiden 1621.5. Kampioen jonge duiven: C. v. d. Pluym Leiden 2048.8; Gebr. Remmerswaal, Was senaar 2033.7; J. de Weerd, Wassenaar 2032.5; Gebr. Passchier, Noordwijk 2022.7 S. Koster, Leiden 2021.6. Kampioen navlucht: BergDijkstra, Nw.hout 1761.7; H. v. Klaveren, Leiden 1681.5; A. Gijsman, Leiden 1674:9; J. Warmerdam, Leiden 1637.1; P. v. Wisse, Voorschoten 1586.9. Tot' slot huldigde de voorzitter twee werkende kampioenen t.w. de heren C. Vlaardingerbroek en G. A. L. v. d. Rey- den voor het vele werk tijdens de vluch ten gedaan. Na dit min of meer officiële gedeelte besprak de heer C. de Zeeuw diverse systemen voor het bepalen der uitsla gen en na een ruim dertigjarige ervaring vond spr. het plaatselijk snelheidssys teem wel het allerbeste met op de kleine vlucht het rayon vliegen. Zijn aandach tig beluisterde uiteenzetting werd met een dankbaar applaus beloond en met de beantwoording van vele vragen was het voor de LCC en de vele liefhebbers een Begrijpelijk. „Je nioet mij niet wijs maken, dat dit telegram hele maal van over zee komt. De inkt is nog nat!" ,Dat kan. De kabel ligt toch onder water". Aardig. Schoonmoeder„Ik ben gisteren nog langs jullie huis geko men". Schoonzoon. „Dank u". Rare opmerking„Weet je dat de dokter mij twaalf jaar geleden nog maar twee maanden te leven gaf?" „Och, wat dat betreft, is die man niet te vertrouwen." Zo is 'tHij: „Wat? Heb je de pa pagaai in de soep gedaan? En dat beest is mijn kostbaarste bezit. Hij spreekt drie talen...." Zij: „Dan had ie z'n bek maar open moeten doen". Verzuchting. „Wat zou je doen als je genoeg geld had om te trou wen?" „Vrijgezel blyven". Voor de zwemwedstrijden, welke op 11 maart a.s. te Charleroi worden gehou den, zijn enkele Nederlandse zwemmers uitgenodigd, bij wie de Nederlandse re- I onderhoudende en geslaagde avond, cordhouder op de 100 meter schoolslag Peter Bekkering van „De Sleutelstad" uit Leiden. Het zou in de bedoeling lig gen. dat Bekkering zou starten tegen de Belg Gilbert Desmit en Louis Kozma. „Karei, ik geloof dat je weer niet luistert naar wat ik vertel". Leugenaars: Soldaat: „Mijn vrouw is ziek, luitenant, mag ik naar huis". Luitenant: „Kom over een kwar tiertje maar terug". Na een kwartier: Luitenant. „Ik héb je vrouw opge beld, maar ze mankeert niets." Soldaat: „U liegt even hard als ik. Ik heb niets eens een vrouw". Definitie. „Wat is een moderne vrouw?" „Een vrouw, die overal in thuis is, behalve in huis". ,n Vrouw. „Ik lees in uw adver tentie, dat u pas tweeduizend paar laarsjes uit Parijs ontvangen hebt." „Dat klopt, mevrouw." „Mag ik die even Wraak: Hij: „Zou je niet kunnen le ren om mij lief te hebben?" Zij: „Ik geloof het niet." Hij: „Zie je wel, je bent te oud om te leren". Vader en zoon: Vader (tegen zoon met kiespijn): „Als het mijn kies was, zou ik hem laten trekken". Zoon: „Ik ook, als 't de uwe was." „Toen we verloofd waren zei je dik wijls ,4k kan je wel opeten" en nu word je al kwaad als er één haar van me in de soep zit". Hatelijk: „Ik voel een huivering, als ik aan mijn dertigste verjaardag denk." „Waarom? Is er toen iets ergs ge beurd?" Betere outillage in Lourdes Op uitnodiging van de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, zijn vele Franse kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, waaronder kardinaal Feltin, de Apostolisch Nun tius, mgr. Marella, de directeur van het secretariaat van het bisdom mgr. Villot, tezamen met een internatio naal gezelschap architecten in Parijs bijeengekomen om besprekingen te voeren over een betere outillage in Lourdes aangezien het in 1958 hon derd jaar geleden zal zijn, dat de verschijningen in Lourdes plaats von den en men dus terecht vreest dat het grote aantal pelgrims in dit jaar niet behoorlijk in Lourdes zal kun nen ontvangen worden. Men wil met behoud van het lan delijk karakter het ontzaggelijke uit gestrekte weiland op derechter oever van de Gave recht tegenover de grot volledig benutten. Te dien einde zullen er twee bruggen over de Gave gebouwd worden. Tevens overweegt men de plannen voor de bouw van een kerk die plaats biedt aan 50.000 mensen en toegewijd wordt aan Paus Pius X. De zieken worden opgenomen in een nieuw te bouwen ziekenhuiscomplex bestaan de uit 3 afdelingen met ieder 300 bedden. In een onlangs gehouden audiëntie was de Paus zeer geïnteresseerd in de ontwikkeling van deze plannen. Rijdt niet „met de drank in". Verbond voor Veilig Verkeer Het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland is gister avond te Utrecht voortgezet met het spe len van een aantal partijen uit de achtste ronde. De uitslagen luiden: Van Heerde Huisman 11; Van DijkJ. H. Beeke 11; KinneginJurg 11; EdinkW. C. Beeke 11; BomTerlouw 11. De ranglijst ziet er thans voor wat be treft de hoogste plaatsen, als volgt uit: 1. Bom 10 pnt.; 2-3. Van Dijk en Terlouw ieder 9 pnt.; 4. Huisman 8 pnt.; 5-6. W. C. Beeke en Gordijn, ieder 7 pnt. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LISSE Gemiddelde werkloosheid daalde verder in 1955 Zoals in vele streken in ons land, verheugt het ambtsgebied van hel Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse zich eveneens in een afnemende werkloos heid. De optimistische verwachtingen aan het begin van het jaar 1955 om trent de ontwikkeling van de werk loosheid in 1955 bleken zelfs in be langrijke mate te zijn overtroffen. Waren er in 1954 nog gemiddeld 814 mannen werkloos, hetgeen neerkomt op 29 werklozen per 1000 werkenden, in 1955 bedroeg dit aantal nog slechts gemiddeld 374 mannen, hetgeen neer- Driemaal goud voor Sailer De 19-'arle;e Oostenrijkse skiër Toni Sailer, die al eerder winnaar werd van de slalom en de reuzenslalom te Cor- t'na, heeft thans het olympisch goud ver diend met de afdaling voor heren. Hier mee heeft h(j tevens beslag gelegd on de wereWtel van de com'-'*We vn de dH« Rin'nc n"mm«rs (slalom, reuzen slalom en afdaling). komt op 13 werkzoekenden per 1000 werkenden, een vermindering der halve van meer dan 50 Deze zeer gunstige stand van de werkloosheid werd veroorzaakt door diverse omstandigheden en wel voor namelijk door een toenemende be reidheid van de werkgevers in de seizoengevoelige bedrijven, zoals de bloembollenbedrijven, de visserij, de transportbedrijven, e.d. hun losse personeel in dienst te houden, ter wijl daarenboven diverse werkge vers en ondernemingen zowel in als buiten het gewest bereid bleken te zijn arbeiders aan te nemen voor de duur van de wintermaanden. Ook het gemiddelde aanbod van vrouwen bleef verre beneden de ver wachtingen. Waren er in het jaar 1954 gemiddeld nog 135 vrouwen in geschreven in 1955 bedroeg dit aan tal slechts 87. Hierbij speelde het feit, dat er in hoofdzaak in de bloem- bollenexportbedriiven gedurende een langere tijd dan in voorafgaande ja ren werkgelegenheid voor vrouwen aanwezig was, een zeer voorname rol. Gunstige cijfers. senheim, Noordwijkerhout en Voor hout omvat. Het aanbod van vrouwen in beide rayons wijst echter op een ruimere werkgelegenheid voor vrouwen in het rayon Katwijk dan in het rayon Lisse. Het gemiddelde aanbod van vrou wen bedroeg n.l. in het rayon Kat wijk in 1955 33 (v.j. 61) en in het rayon Lisse 54 (v.j. 74). Emigratie. Ook de emigratie heeft aan de ver mindering van de werkloosheid, zij het in bescheiden mate, medege werkt. Ofschoon de aanmeldingen in ver gelijking met het jaar 1954 in gerin ge mate zijn teruggelonen n.l. van 117 aanmeldingen betrekking hebben de op 260 personen in 1954 tot 102 aanmeldingen betrekking hebbende op 204 personen in 1955, was het aantal vertrokkenen in 1955 groter dan het aantal in 1954. Van het aantal oersonen dat zich op het Gewestelijk Arbeidsbureau voor emigratie had aangemeld, ver trokken in 1955 nog 61 eenheden, be trekking hebbende op 113 personen, terwijl in 1954 41 eenheden, betrek king hebbende op 94 personen naar hun nieuwe vaderland vertrokken. De grootste belangstelling bleek te bestaan voor Australië waarop Cana da volgde, doch ook voor de U.S.A. Een verdeling van het gemiddelde en voor Nieuw-Zeeland bleek de in- aanbod mannen van de onder het 1 teresse naar verhouding groot. Gewestelijk Arbeidsbureau ressorte-l Tegenover bet vertrek van emi- rende rayons Lisse en Katwijk geeft een duidelijk inzicht in het verschil ■van werkgelegenheid in beide rayons. De gemiddelde, werkloosheid in 1954 in het rayon Katwijk bedroeg 544, d.i. 39 per 1000 werkenden en in het rayon Lisse 278, d.i. 20 per 1000 werkenden. In 1955 bedroegen deze aantallen echter 233 in het rayon Katwijk en 141 in het rayon Lisse. De hoofdoorzaak hiervan is te vin den in het feit, dat er in het rayon Katwijk, de gemeenten Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg omvattende, een aanmerkelijke ge ringere werkgelegenheid in de niet seizoengevoelige bedrijven aanwezig is dan in het rayon Lisse, welk ravon de gemeenten Hillegom, Lisse, Sas- granten naar elders staat echter een bescheiden tn«-'oer van buitenlandse arbeidskrachten. In de loon van bet jaar werden 52 mannen en 46 vrouwen in het gewest toegelaten, waarvan 42 mannen en 44 vrouwen slechts tijdeliik voor het verrichten van werkzaamheden tij dens h«t badseizoen in het hotelbe- drijf. Slechts aan 1 vrouw werd een rreer permanente vergunning afge geven. Het aantal in het gewest Lisse in het arbeidsnroces opgenomen vreem delingen bedroeg aan het einde van het iaar 1955 55 mannen, onder wie 6 tiidelijkke arbeidskrachten en 24 vrouwen, onder win eveneens 6 tij delijke arbeidskrachten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5