BOEKHOUDEN Scherp LWJÜGAT BIOSCOPEN Een piratengeschiedenis uit de 20e eeuw &>y£umsm Molentochten werden nu reeds een succes Stille Omgang Amsterdam ondergaat enige wijziging AVONDRUST 4112 burgers vestigden zich 4472 vertrokken Geboorte-overschot1062 Studententoneel in kader van Diesviering ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 DE LETDSF COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zeerovers voor de rechtbank In Marseille is gisteren een mon sterproces begonnen tegen de over-1 vallers van de Nederlandse kustvaar der „Combinatie". Dit schip werd in oktober 1952 door een international piratenbende geënterd en overwel dig. Deze bandieten zijn betrokken bij drie gevallen van zeeroverij in de Middellandse Zee. Slechts 13 van de 25 zeerovers ver sohenen voor de rechtbank. Tien zijn op de vlucht en twee anderen zijn bij benden-oorlogen in Marseilles haven wijk gedood. Een van de voornaam ste bendeleiders, de 32-jarige Ame rikaan Eliott Forest, had geen kans zich uit de voeten te maken. Hij werd enkele jaren geleden na een wilde jacht door een leger gendarmes op een boerderij in Zuid-Frankrijk gear resteerd. De Nederlandse zeeman J. van Delden, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de overval op de „Combinatie", staat ook te recht. De smokkelaars verwezen de aanklacht met een minachtend schou derophalen naar het rijk van de sprookjes. Het verhaal van de overval. De „Combinatie" vertrok op 3 ok tober 1952 uit Tanger met 2700 kis ten sigaretten, gekocht voor 120.000 gulden. De clandestiene lading zou in Europa 360.000 gulden moeten op brengen. Spoedig nadat „De Combi natie" Tanger had verlaten, werd zij gevolgd door een motorsloep, de „Es- me". Aan boord van deze „jager" waren Forest, de Nederlander Van Delden, nog een Hollander, een Span jaard en enkele Fransen. Toen de nacht was gevallen klommen de ge maskerde piraten aan boord van „De Combinatie". Onder bedreiging met Hongarije verboden voor Amerikanen De Verenigde Staten hebben giste ren het reizen van Amerikaanse bur gers naar Hongarije verboden, omdat de Hongaarse regering Hongaarse employé's van de Amerikaanse lega tie vervolgt en de vrijheid van druk pers beknot. In een nota is ie Hongaarse rege ring van de beschuldiging op de hoog te gesteld. De maatregel houdt verband met de arrestatie vorig jaar van het echt paar Endre en Ilona Marton, resp. Boedapester correspondent van Asso ciated Press en van United Press, die gevangenisstraffen hebben gekregen op beschuldiging van spionnage. Tegelijk met hen werden twee an dere Hongaren gearresteerd en ver oordeeld, die in dienst waren van de Amerikaanse legatie in Boedepest. Dulles „doet" Azië Te Washington is officeel bekend gemaakt, dat minister Dulles na af loop van de conferentie van de Zuid- oost-Aziatische-verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.), die over een maand, te Karatsji wordt gehouden, korte be zoeken zal brengen aan India, Ceylon, Indonesië, Thailand, Zuid-Vietnam, de Philippijnen, Formosa, Zuid-Korea en Japan. Op twee maart vertrekt de minister naar Karatsji, waar hjj op de vijfde wordt verwacht. De conferentie duurt van de zesde tot en met de achtste. De volgende dag gaat Dulles naar Nieuw Delhi, waar bij tot elf maart blijft. Dan gaat hij naar Colombo, de twaalfde naar Djakarta, vandaar de dertiende naar Bangkok, de veer tiende naar Taipeh, de zeventiende naar Seoel, en de achttiende naar To kio, waar hij tot de twintigste blijft. De 21ste maart wordt hij te Washing ton terugverwacht. De Amerikaanse minister brengt al deze bezoeken op uitnodiging van de betrokken regeringen. POTLOOD en GEEST Oplossing 541. Horizontaal: 1. Dia na, 7. Tromp, 9. om, 11. aria, 12. ver, 14. nel, 15. une, 16. lom. 18. net, 20. lood, 22. ge. 23. ereis, 25. dreef. Verticaal: 2. ik, 3. ara, 4. Nornen, 5. amie, 6. novelle, 8. palster, 10. me, 13. rumoer, 17. oord, 19. eg, 21. die, 24. Se. automatische geweren boeiden zij de schepelingen en wierpen hen in het ruim. Eliott Forrest zei, dat hij en zijn mannen „De Combinatie" hadden ge- enterd na een overeenkomst met de kapitein en de bemanning Ze had den de overval in scène gezet om in Marseille een betere prijs voor de sigaretten te kunnen vragen. Terwijl de „Combinatie" en de „Esme" op weg waren naar Riou, verraste de douane dertien mannen, die in twee boten op de smokkel waar lagen te wachten. Zeven van hen verklaarden voor de rechtbank, dat zij aan het vissen waren. „Op dat moment woedde een ongekend zware storm over de Middellandse Zee", zo bracht een douane-ambtenaar daar te gen in. De smokkelaars hielden vol: „Het was de beste tyd voor de vis vangst, omdat de meeste andere vis sers aan land bleven". De zaak wordt nog voortgezet. MERC£DES-BENZ I. (1250,— Benzineverbruik 1 op 10 ROOYAKKERS' AUTOMOBIELHANlEL OEGSTGEEST, TELEF. 22855 a Q iXu\,<L IJSBAAN DICHT. Het ijs van de ijsbaan is zeer slecht. Op sommige plaatsen is het niet dik ker den 6 c.M. en er staat veel water op het ijs aan de kanten. De ijsbaan zal dan ook niet voor het publiek ge opend zijn. Onvoorzichtig overgestoken. Een 29-jarige voetgangster R. L. K. afkomstig uit Duitsland, woonplaats onbekend, is gistermiddag om 16.40 uur op de Rijnsburger weg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis door een vrachtauto aangereden. Zij stak over zonder aandacht aan het verkeer te besteden. Met een zware hersen schudding en een hoofdwonde werd zij door de E.H.D. naar het Ac. Zie kenhuis vervoerd. Waterschade. Gisteravond om half twaalf ont stond er in het pand van de schoe- nenhandel Bata aan de Haarlemmer straat te Leiden een grote ravage, doordat een buis van de waterleiding was gesprongen. Het water stroomde van de tweede verdieping waar het lek ontstond naar omlaag. De schade in winkel en étalage was groot. De bedrijfslei der van de zaak was niet aanwezig. De poppenkastvoorstelling in de Gidsenhut Haagweg 92 wordt niet Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal ex. II Geneeskunde de heren F. E. v. Dam te Heemstede, C. J. van Dongen te Oegstgeest, G. Dorrenboom te Rot terdam, P. Eddes te Dordrecht, R. B. Glauboch (U.S.A.), A. M. J. J. de Groot te Den Haag, W. G. H. A. Hes- selmann te Den Haag, J. Huisman te Leiden en D. Weitzner (U.S.A.). Geslaagd voor het semi-artsex. de heren N. D. van Lith te Leiden en A. R. v. d. Werff te Wassenaar. Geslaagd voor het artsexamen mej. E. B. M. Lampe te Wassenaar, B. H. Kerkhoff te Oegstgeest, G. E. Vlas- senroot te St. Jansteen en J. v. d. Waal te Ridderkerk. PROF. PANNEKOEK. Dr. A. Pannekoek heeft gistermid- xg in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit naar aanleiding van het aanvaarden van het ambt van hoogleraar in de algemene geo logie aan de Rijksuniversiteit te Lei den een rede uitgesproken over „De geologie als wetenschap en kunst". morgenmiddag maar hedenmiddag half vier gehouden. Men verzoekt ons mede te delen, dat de tentoonstelling „Banden met Oranje" iri de bovenverdieping van het academie-gebouw ook op zater dagmiddagen is geopend. EXTRA KOLENTOESLAG LEIDSE ONDERSTEUNDEN. De.dienst voor sociale zaken heeft dondérdag aan b. en w. van Leiden het verzoek gedaan om de van ge meentewege ondersteunden 'n extra- kolentoeslag te verlenen in verband met de hevige koude. B. en w. hebben gisteren gunstig op dit voorstel beslist. In de komen de week zal de uitbetaling plaats vinden. 600 ïi Deelnemers vóór uur vertrokken Zo is het er dan toch onverwacht van gekomen: de Molentochten zijn ook voor de winter 19551956 een feit geworden. De mededeling, dat het Gewest Zuid Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond op korte termijn overging tot het uitschrijven van de bekende Molentochten door het prachtige Z.H.-polderlandschap, is door velen met vreugde ontvangen. Dat was vanmorgen al dadelijk merkbaar, want reeds spoedig kwa men de eerste deelnemers zich in het oude startcentrum „Bellevue" aan de Steenstraat te Leiden melden. Om dat de andere jaren st®"^ zulk een toevloed van deelnemers was losge komen, had men er ditmaal „Schut tershof" als tweede aanmeidin"snost bijgenomen. Hier was de toeloop van zelfsprekend niet zo groot, want ter wijl in „Bellevue" vanmor"'- om 11 uur reeds 500 deelnemers en deel neemsters hun startkaart hadden af gehaald, waren er 100 in „Schutters hof" genoteerd. Voor vanmiddag en vooral voor morgen verwachtte men evenwel een nog veel grotere toeloop, vooral wan neer de vorst aanhoudt en het zach tere weer overdag blijft. De stille omgang in Amsterdam van Leiden en omgeving zal dit jaar bij wijze van proef een iets an der verloop hebben. De datum is van 3 op 4 Maart gebracht. Het Lof in de ïlartebrug is om half elf. Het wordt geceelbreerd door pater H. Nieuwenhuysen o.f.m.; predikatie pater C. Tijnagel. Vertrek per sneltrein (C) is om on geveer half twaalf. In Amsterdam gaan de deelnemers zoals gebruikelijk naar de Mozes en Aaronkerk, niet echter voor een Lof, maar voor een p 1 ech- tig gezongen H. Mis. (Ge celebreerd door deken M. A. Jansen, preek pater H. Nieuwenhuysen o f. m.). Deze mis begint om één uur. De H. Mis na de stille omgang komt dus te vervallen. Ditis een verbete ring, want het is wel bij voor gaande keren gebleken, dat een H. Mis na de omgang te veel eisen stelt aan de veerkracht van de deelne mers. Om half drie begint van het Spui af de omgang. De terugkeer van de sneltrein te Leiden is om ongeveer vijf minuten over vijf in de morgen. Dit is aanmer kelijk vroeger dan andere jaren. De omliggende gemeenten voegen ken uit Leiden om pl.m. 23.39, dus tien minuten later. In Leiden stappen de bedevaartgangers van Katwijk in. Onderweg komen er bij de deelne mers uit Warmond en Voorhout. D eomliggende gemeenten voegen zich in Amsterdam bij de deelnemers uit de Rijnstreek, die per autobus lar Amsterdam komen. Bij de rondvraag was men alge meen van mening, dat er over- de uitwerking van het nieuwe program ma van de stille omgang nog weinig valt te zeggen. Men moet afwachten hoe de proefneming zal verlopen. Wel zal er aandacht aan worden be steed, dat de tijd tussen het lof in Leiden en het vertrek van de trein niet te lang zal worden. Een bezoek aan het Begijnhof als een onderdeel van de omgang zal voorlopig nog wel niet tot de moge lijkheden t>ehoren. De secretaris bond de leden ten slotte op het hart vooral tijdig be richt van eventuele adreswijzigingen te zenden. Eenheid met Christus. Deze wijziging was wel het voor naamste besluit, dat de vergadering van het genootschap van de Stille Omgang gisteravond in de Romanus- zpal te Leiden opleverde. Na de opening van de voorzitter de heer A. J. K. A. Sommers, waarin deze in het bijzonder degenen, die van buiten waren gekomen verwelkomde, hield pater H. Nieuwenhuysen, o.f.m., de directeur, een rede over „Het Vie- renswaardig Wonder". De eenheid met Christus van de gelovige en de eenheid van Christus en de Kerk komt nergens sterker tot uiting dan in de H. Eucharistie, waar in Christus zich aan de gelovige geeft. Met recht kan men dan ook spreken van „het vierenswaardig wonder". Het jaaroverzicht van de secretaris, de heer W. van Noort, maakte mel ding van de geslaagde omgang in het afgelopen jaar. Aan enige wensen werd tegemoetgekomen. Het verslag van de penningmeester, de heer J. Fisser, vermeldde een gunstig saldo van 32.50. 15 mnds-cursus assoc. kl. clubs Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 IN DE LEIDSE VOOR boeren, burgers en bui tenlui, voor negers, roodhui den en de paria's van India voor hen allen in het lange verleden en het voorbijglijdende heden en in de toekomende tijden is de bood schap bestemd. Het moet dus wel een zeer een voudige. voor iedereen bevattelij ke boodschap zijn, en dat is het dan ook. Deze boodschap luidt: beste mensen op de kleine aardbol, Ik, de scheppende almacht ben uw medemens geworden. Mijn naam als mens is Jezus. Ik heb mijzelf ten dode toe opgeofferd om de zondigheid van het mensdom te genezen en allen eeuwig gelukkig te maken. Leer van Mij wat liefde is voor de evenmens. En aan zo- velen als bereikt worden door deze boodschap vraag Ik, toe te treden tot de gemeenschap, welke Ik heb gesticht, waarin Ik mijn aards verblijf heb genomen, en aan te zitten aan mijn goddelijk gastmaal als voorsmaak en onder pand van hemels geluk. Lido. In de film „Heuvel 24 ant woordt niet" wordt een episode weer gegeven uit de bloedige strijd, die Israël gevoerd heeft voor de weder geboorte van het land. Deze film, op het filmfestival te Cannes bekroond, geeft uitstekend spel te zien van over het algemeen jonge filmartisten, maar daarnaast is de uitbeelding van de oude rabbijn temidden van de ge wonden in het noodhospitaal wel zeer markant. Nauwelijks 'n achttal jaren is het krijgsrumoer in het jonge Israël verklonken, maar in deze film beleeft men de strijd op nieuw en vooral de straatgevechten zijn van beklemmende spanning. Tussen al dat krijgsrumoer speelt zich een liefdesgeschiedenis af tus sen James Finnegan, een vroeger Brits politieman en Miriam Mizrah, welke begon in de tijd van 't Engels mandaat over Israël. Na zijn dienst tijd voor Engeland, sloot Finnegan zich aan bij de vrijheidsstrijders voor Israël, waarbij de strijd om „Heuvel 24" het einde vormt. Van die strijd zelf is niets te zien, doch wanneer de Wapenstilstandscommissie van de Verenigde Naties zich bij deze heu vel meldt om de demarcatielijnen vast te stellen, vindt zijn slechts vier dode Israëliërs, waarvan een de Joodse vlag in de saamgeknepen hand heeft. Daardoor behoorde Heu vel 24 aan Israël. Luxor. „Mannequins voor Rio" is een Duitse rolprent, die in de na oorlogse verwarring een soort waar schuwing wilde zijn. Een soort(!) want men heeft het commerciële ele ment niet vergeten en meer aan dacht besteed aan een aantrekkelijk filmverhaal dan aan de waarschu wing. Er schijnen enige jaren gele den in de Duitse kranten regelmatig advertenties te zijn voorgekomen, waarin mannequins werden gevraagd voor Zuid-Amerika. Avontuurlijke meisjes zagen er wel iets in en meest al te laat ontdekden zij, dat zij het slachtoffer geworden waren van han delaars in blanke slavinnen. De rol prent laat de bioscoopbezoeker een reisje meemaken naar Rio, maar uiteraard is er in het groepje man nequins één meisje, dat door dik en dun gaat, om zich uit het web, dat rond haar gesponnen is, te bevrij den. Zij slaagt daarin (met de hulp van een Amerikaanse ingenieur). Het ontsnappingsverhaal vormt de hoofd schotel. Het is aardig verfilmd. Aan het slot krijgt het rechtsgevoel ook zijn deel, want de bende trekt aan het kortste eind. Een matige film. Boven 18 jaar. Trianon. Wij hebben tot nu toe slechts één film met Doris Day ge zien, die meer pretenties had dan een gezellige amusementsfilm te zijn. De film heette „Gail warning" en een stomme Doris Day was in een b'irol niets anders dan het aardige meisje, dat zij zonder haar stem nog altijd is. In „Love me or leave me" heeft men haar echter een serieuze hoofdrol gegeven èn bovendien haar stem la ten behouden. Het resultaat werd een tegenvaller voor personen, die een gezellige Doris Dayfilm verwacht ten èn voor degenen, die een goede speelfilm dachten te zien. Doris Day is in „Love me or leave me" het meisie d^t door een parvenu met minder goede bedoelingen uit de goot wordt gehaald. Zij doet geen en kele concessie, maar houdt hem net zolang op sleeptouw tot zij haar doel: een gevierd zangeres te worden bereikt heeft. Dan komt hij echter met de rekening en zij weet niets beter te doen dan hem te trouwen. Het huwelijk wordt een door dollars vergulde mislukking. Zij gaan ten slotte uit elkaar en Doris betaalt hem alles netjes terug door zijn nacht club met haar stem tot een succes te maken. De rol van de parvenu wordt gespeeld door James Gagney, die zo gopd zijn best doet dat het „karakter- spel" van Doris in het niet verzinkt. Wij wensen Doris Day een beter „ge stemde" partner toe, waarmee zij weer de duetjes kan zingen, die 'het publiek een gezellige avond garan deren. De K.F.C. stelde de leeftijds grens op 18 jaar. Rex. „Amok in Silver Lode" is een smeuïg Amerikaans- geval, een verhaal van een gestoorde bruiloft. Een jonge man en een jonge dame staan juist gereed voor de plechtig heid ten overstaan van de dominee, als vier mannen de plaats komen binnenrijden met de beschuldiging, dat de bruidegom een moordenaar is en gearresteerd moet wprden. In zo'n geval kan men niet in de juiste stemming bruiloft vieren, dat gaat dus niet door. Maar de bruidegom is niet van gisteren en biedt aan om binnen drie uur zijn onschuld te be wijzen. Het wordt nu een wedstrijd met de tijd en een strijd tegen de be schuldigden, die zelf een moordenaar blijkt te zijn. De K.F.C. stelde deze film toelaatbaar voor personen bo ven 18 jaar. Casino. Deze week voor de laat ste- maal „Gejaagd door de wind". Wie nu niet gaat kijken, krijgt deze grootse film niet me# te zien. Boven 14 jaar. Bevolking van Leiden in 1955 Leiden vertoont ook in 1955 een vertrek-overscliot. Er zijn méér mensen vertrokken, dan zich gevestigd hebben. Het vertrek-over- i schot bedraagt 360 personen. Dank zij een geboorte-overschot (aantal nieuwgeborenen min aantal overledenen) van 1062 is de i bevolking van Leiden met 702 personen vermeerderd. De loop der bevolking over 1955 vertoont de volgende cijfers: M. V. Totaal 1 Bevolking op 31 december 1954 45839 47761 93600 t Vermeerdering door: M. V. Tot. t a. geboorte 898 844 1742 J b. vestiging 1910 2202 4112 2808 3046 Vermindering door: M. a. overlijden 344 b. vertrek 2168 5854 Tot. 680 4472 2512 2640 5152 Verschil tussen vermeerdering en vermindering Bevolking op 31 december 1955 46135 Aantal voltrokken huwelijken 756 (v. j. 762). Aantal ingeschreven echtscheidingen 52 (v. j. 56). IN HET KADER VAN DE DIES VIERING van de Leidse Univer siteit wordt door de leden van het Leidsch Studenten Tooneel en van de Toneelclub van Vrouwelijke Studen ten te Leiden een uitvoering gegeven van een stuk van de Franse schrijver Armand Salacrou, getiteld „L'Archi- pel Lenoir" Gisteravond werd het voor de eerste maal gespeeld in een opvoering vooral voor professoren en leden van de wetenschappelijke staf van de universiteit. Daar het spel vanavond herhaald zal worden en eerst maandagavond de officiële op voering voor de studenten zal plaats vinden, was de uitvoering vr gister avond dus min of meer te beschou wen als een generale repetitie, waar bij de spelers gelegenheid hadden om eventuele foutjes glad te strijken In afwijking van vorige gelegenhe den, waarbij ook oud-alumni meede den, was het spel thans uitsluitend in handen van studenten. De regie was wederom toevertrouwd aan Agenda Leiden ZATERDAG K.A.B. Kaderbijeenkomst. Kleine Burcht, 3.30 uur nam. R.K. Instuif „Jong Leiden". „Los Amicos Latinos" programma van Zuid-Amerikaanse muziek. St. Leo- nardushuis, 8 uur nam. ZONDAG: N.R.KJV1. Optreden van opera- en operettegezelschap „Klaank en Zaank" uit Maastricht. 8 uur nam. Schouwburg. Kath. Bouwvakarbeiders. Zondag morgen. 7.15 H. Mis St. Elisabethka- pel. Daarna naar Den Burcht. Spre ker: voorzitter diocesaan bestuur, de heer Korting. MAANDAG: Raadsvergadering. Stadhuis 2 uur nsm. DINSDAG: Gemengd toonkunstkoor. Concert, uur nam. Stadszaal. St. Paschalis. Café Den Burcht. Vastenavondfeest 8 uur nam. Leidse Jeugdactie, 8 uur nam; Leid. se Volkshuis. Ver. „Oud-Leiden". Spr. J. N. van Wessem over de Leidse Rembrandt, 8 uur nam. Lakenhal. Lezing dr. H. de Meulenaere over Aziatische cultussen Egypte, 8 uur nam. Museum v. Oudheden. WOENSDAG: K. en O. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, 8 uur nam. Schouw burg. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. „Salus Infirmorum". R.K. Bond van Ziekenverplegenden. Vastenavond feest in Endegeest. 8 uur nam. A.R.K.A. Vastenavondviering. Gul den Vlies. 8 uur nam. DONDERDAG: Comité Pro Maria. Beauraing-avorid. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. St. Antonius. Afscheidsavond J. F. van Bijsterveld. St. Ant. Clubhuis. 8 uur nam. K.A.B. St. Petrusparochie. Toneel avond. „Kleine Burcht. 8 uur nam. Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 5 februari zal de dienst worden.waargenomen door dr. Donders, den Haan, Hartman, Nieuwzwaag, Pleiter. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en zondangsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 13 uur tot zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doe- za-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Zondagsdienst doktoren Oegst geest: A. J. M. v. Glabbeek en A. B. J. v. d. Vliet. TENTOONSTELLINGEN. Kleurenlitho's van Bezemer en Van Vlijmen. Prentenkabinet Dag. van 14 17 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. Arend Hauer, acteur van professie. De regisseur zegt in zijn inleiding op het programma, dat hij voorliefde heeft voor stukken van Salacrou, om dat deze nooit toneelstukken schrijft in de gebruikelijke zin van het woord hij spot nl. met al de wetten van de dramatische structuur. Het is zijn goed recht om daar een voorliefde voor te hebben, maar he* is ook het goed recht van de toeschouwers om daar het h-nne van te denken. Niet iedereen vindt het omverwerpen van alle toneelwetten even aangenaam cn niet iedereen begrijpt de redenen daarvan. Salacrou is sarcastisch en spot met allerlei waarden van hoger orde, hij schept personages, die sterk vertekend zijn en geheel afwijken van wat in het dagelijkse leven voorkomt. Daarop aansluitend heeft de regisseur gemeend, dat hij dat ormale ka rakter in 't stuk moet laten uitkomen zodat hij de vertekening nog 'n extra aandikt. Dat zal voor vele toeschou wers wel eens te gortig geweest zijn, nog afgezien van het feit, dat er dan heel wat acteertalent nodig is om Ki es tot z'n recht te doen komen. OVER DE INHOUD KUNNEN WIJ kort zijn. Het gaat over een „opa" die veel weg heeft van een Sater. Hij heeft zich schuldig gem*®11 i ze dendelict en dreigt deswege gearres teerd te worden. Om de schande voor de familie te ontgaan adviseert de familieraad zelfmoord. De sluwe oude heer schiet echter niet op zichzelf maar op zijn schoonzoon. De familie hoort het schot en denkt, daA de oude man dood is. Dan wordt het een klucht van vergissingen, omdat nie mand meer weet, wie er nu eigenlijk dood is. Tenslotte blijkt niemand dood te zijn en weet de butlrr de si tuatie te redden. Aanvankelijk had Salacrou er een één-acter van gemaakt, maar omdat dit niemand bevredigde, heeft hij er een tweede acte bijgevoegd. Bevredi gend lijkt deze tweede acte dan ook niet, want zij is onnodig gerekt, maar het loopt tenminste verrassend goed af. r*E STUDENTEN HEBBEN zich door de moeilijkheden van het spel met veel entrain heengeslagen. Vooral de heer F. L. van Holthoon, de „opa", was buitengewoon goed op. dreef, al was ook hij wel wat al te krachtig voor een man van opa's leeftijd. In het kader van de alge mene overdrijvingstendenz paste zijn spel echter wonderwel. De enige ta melijk normale figuur was de schoon zoon van H. J. L. Schuurmans; hij gaf uitstekend spel. De dames Tien- ta Jeanselme,, Vilma Eikendal, Wen- dela Scheffer en Dicky Giessen ver vulden de vrouwelijke rollen; zij ga ven galmen en uithalen, alweer te verklaren door de opvatting van auteur en regisseur, dat zij nu een maal malloten moesten voorstellen. Noemen wij tenslotte nog de heren R. A. Nagel, de (gematigde) Lebe- mann, C. H. Goekoop als cynische prins, H. A. Bouman, als onbenullige graaf, S. A. Tromp Meesters, als de reddende butler en W. Ch. Ie Rutte als de jongste, die van geen toeten of blazen wist. De decors waren aan de surrealis tische kant en men werkte zo nu en dan met lichteffecten, die het goed deden. Na afloop bloemen voor de dames en applaus. Laatste Berichten LOCOMOTIEF ONTSPOORD BIJ VLEUTEN. In de afgelopen nacht tegen vieren is door tot heden onbekende oorzaak een elektrische locomotief met een as j ontspoord bij Vleuten. Doordat de I spoox^baanx vrij ernstig werd bescha- j digd, wordt op dit deel van het tra ject GoudaUtrecht enkel spoor ge- I reden. Dit heef tot gevolg, dat tus- I sen Gouda en Utrecht globaal een I uurdienst wordt gereden, inplaats van een halfuurdienst. Overwogen wordt, zolang de baan nog niet is hersteld, de treinen tussen Gouda en Utrecht over Woerden en Breukelen te laten lopen. In de lijn LeidenUtrecht werd met het oog hierop een pendeldienst op Woerden onderhouden. Dit heeft verder in de lijndienst geen vertraging veroorzaakt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2