S)e CökbeSoii^ant Gaat de conferentie van Genève nog door? Eden tevreden Den Haag wenst meer klaarheid Haag over gesprek met Eisenhower Mr Donker, minister van justitie, na korte ziekte overleden Generaal Catroux over Algerije Zonnigp tocht van Brits Koningspaar door Nigerie „Grote Broer" gaat Grote Beer begluren Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J RÜOZEN. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13721 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACUT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 INDONESIËRS HIELDEN NIET VAST AAN TIJDSLIMIET Het is nog altijd niet bekend of de Nederlandse en Indonesische delegaties hun op 7 januari in Genève afgebroken conferentie zullen voortzetten. Ondanks druk diplomatiek overleg in Den Haag, dat van Indonesische zijde werd gevoerd door de Indonesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie Hoo, heeft men geen gemeenschappelijke basis kunnen bereiken voor een vol gende ontmoeting. EERST OPHELDERING Van officiële Nederlandse zijde is gisteravond medegedeeld, dat tijdens dit overleg opheldering is verkregen over het punt, dat aan een hervat ting van de besprekingen een gesprek vooraf dient te gaan om klaarheid te brengen in het verschil in opvatting, zoals dat is gebleken uit de jongste notawisseling. In de aide-memoire, die donderdag avond de heer IC weed Djie Hoo aan de regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, heeft overhandigd, werd voor gesteld de besprekingen te hervatten op basis van de op 7 januari bereikte resultaten. Dit gin,g dus voorbij aan het Nederlandse voorstel, zoals ver vat in de nota aan de Indonesische regering van donderdag, om de beide delegaties te machtigen tot een ge sprek om „klaarheid te brengen ten aanzien van het uit de notawisseling gebleken verschil van opvatting". Vrijdagochtend heeft de heer Kweed Djie Hoo wederom op zijn ver zoek een onderhoud gehad met mr. Blom, waarna hij vrijdagmiddag wederom een aide-memoire overhan digde. In deze aide-memoire zou van Indonesische zijde, naar wij verne men, zijn voorgesteld een bijeenkomst tussen beide delegaties te houden"op basis van de op 7 januari bereikte re sultaten, waarbij zo de noodzaak zich hierbij zou voordoen ook ge sproken zou kunnen worden over de door Nader1 a pd gewenste klaarheid inzake het gebleken verschil van op vatting over de stand van zaken op de conferentie op 7 januari. Deze In donesische aide-memoire is vrijdag avond het onderwerp van gesprek ge weest op een ministeriële bijeen komst. Het sneeuwde zelfs in Tunis Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gekost, is vrijdag tot 71 gestegen. Als een gevolg van de bittere koude en hieruit voort vloeiende ongelukken zijn in Frank rijk 29 personen, in Engeland zestien, in Denemarken dertien, in Italië zes, in Zwitserland drie en in Zuid-SIavië en Oostenrijk elk twee personen om het leven gekomen. Ook sommige delen van staten in het Amerikaanse Midden-Westen hebben sterk van de koude te lijden. Minstens twaalf personen vonden hier de dood. In de noordelijke delen van Europa schijnt de koude af te nemen, doch uit streken langs de Middellandse Zee worden koude en sneeuw gemeld. In Tunis viel voor het eerst sinds men senheugenis sneeuw. Na afloop van deze vergadering werd de mededeling gedaan, dat nog geen opheldering was verkregen over het Nederlandse voorstel om de beide delegaties te machtigen op een bij eenkomst het verschil van opvatting over de basis van een hervatting van de conferentie weg te nemen. Aan de Indonesische delegatie was eerder medegedeeld, dat niet kon worden voldaan aan het verzoek om ant woord vóór zes uur vrijdagmiddag, c.a door het feit, dat minister Duns niet onmiddellijk beschikbaar was. Overigens werd vernomen, dat, in tegenstelling tot berichten uit Genève, dit Indonesische verzoek een ultima tief karakter droeg. Het Nederlandse antwoord zou zaterdagmorgen aan de heer Kweed Djie Hoo worden over handigd. VRIJLATING ARRESTANTEN Naar wij vernemen heeft de Indo nesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, tijdens zijn onderhoud met minister-presi dent Drees van woensdagavond mede gedeeld, dat Indonesië bereid is die Nederlandse arrestanten in Indone sië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gesteld, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw-Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indo nesiërs. Geen vertrouwen in Boelganins aanbod Sir Anthony Eden heeft vrijdag op een persconferentie in Washington, die door de radio naar Engeland uit gezonden werd, verklaard, dat zijn besprekingen met president Eisen hower zijn verwachtingen overtroffen hebben. Er was een grotere mate van overeenstemming bereikt dan ver wacht was. De „verklaring van Washington", die na de besprekingen is uitgegeven, noemde de Britse premier een zeer belangrijk document. Hij zei reeds lang gemeend te hebben, dat op die manier de Brits-Amerikaanse denk wijze vastgelegd moest worden. Naar aanleiding van Boelganins brief van donderdag aan president Eisenhower zei Eden, dat hij indertijd zelf met Molotof een vriendschaps verdrag met een looptijd van 20 jaar had ondertekend en dat later Enge land dit verdrag heeft willen uit breiden tot 50 jaar. De Sow jet-Unie heeft het verdrag echter opgezegd, omdat Engeland de Parijse akkoor den voor herbewapening van West- Duitsland goedkeurde. Eden zei niet helemaal overtuigd te zijn van de waarde van een nieuw vriendschapsverdrag, zo spoedig na dat het andere door de Sowj et-Unie was verscheurd. De Britse premier verklaarde, dat het Westen de uitdaging van de Sow- j et-penetratie moet beantwoorden metpogingen om overal de levens standaard te verhogen, zodat de be trokken landen met een gevoel van vertrouwen zich op. eigen wijze kun nen ontwikkelen. Hij noemde Irak als voorbeeld, welk land zeventig procent van zijn inkomsten uit de Olie-industrie voor eigen ontwikkeling gebruikt. Bij werken, zoals de voltooide dammen in de Eufraat en de Tigris, moest het westen steun verlenen. Ter verdediging van de Britse uit nodiging aan Boelganin en Chroesjt- zoeken zei Eden, dat het niet kwaad was, van gedachte te wisselen met hen, met wie men het niet eens is. Naar Ottawa. Premier Eden is vrijdag per vlieg tuig uit Washington te Ottawa aan gekomen, waar hij werd begroet door zijn Canadese ambtgenopt, Louis Saint Laurent, en talrijke officiële personen. Eden blijft vijf dagen in de Cana dese hoofdstad. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het Zniderziekenhuis te Rotter dam overleden de miniser van justi tie, mr. L. A. Donker. De overledene moest vrijdag plotse ling in het ziekenhuis worden opge nomen. Aanvankelijk werd gemeld, dat deze opname geen ongerustheid behoefde te verwekken, doch in de loop van de dag verergerde de toe stand dermate dat hedennacht het einde kwam. Mr. Leendert Antonie Dopker werd op 7 september 1899 te Almkerk (N.- B.) geboren. In Gorinchem bezocht hij de H.B.S.; in 1920 deed hij staatsexa men A, waarna hij aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam rechten ging studeren. In 1924 vestig de hij zich als advocaat en procureur te Rotterdam, waar hij in 1927 voor de S.D.A.P. tot lid van de gemeente raad werd gekozen. Vier jaar later kreeg hij zitting in de prov. staten van Zuid-Holland. Sedert 1935 was mr. Donker, die naar de Partij van de Arbeid overging, lid van de Twee de Kamer. Hij was voorzitter van de parlementaire enquête-commissie re- Federale aansluiting Generaal Georges Catroux, de nieuwe Franse minister-resident in Algerije, heeft vrijdag in een vraaggesprek met „Franse Soir" verklaard, dat de politiek van integratie van Algerije in Frankrijk voorbij is. Algerije kan niet worden beschouwd als een Franse provincie. Het land heeft een eigen persoonlijkheid en daarmee moet rekening gehouden worden. Er moet een statuut uitgedacht worden, dat de Algerijnse persoonlijk, heid bevredigt, b.v. door een grote mate van administratieve auto nomie, zonder politieke autonomie evenwel. Kortom, aldus Catroux, het huidige regiem met uitbreiding van gelijkheid van rechten en plichten voor alle burgers in Algerije moet bevestigd worden. Dan zou, als de Franse republiek in de toekomst een federale republiek wordt, Algerije zijn plaats kunnen vinden. De vijandige stemming, die in bepaal de kringen inAlgerij tegen hem heerst, was volgens de generaal te wijten aan een „subjectieve interpretatie" van de houding die hij vroeger, voor al in Marokko, had aangenomen. Ma rokko was echter een protectoraat, zo zei hij, en Algerije is Frans ge- sjef om in de lente Londen te be-bied en daar moet het statuut van Tegen de felle zon beschermd door een creme parasol wuifde H.M. koningin Elizabeth van Engeland naar de toeschouwers langs de weg, toen zij met Z.K.H. prins Philip, die gekleed was in een wit veldmaarschalk- uniform, in een open Rolls Royce de stad Kadoena in Noord-Nigcrie binnenreed. Onder het juichende publiek bevonden zich vele leden van de diverse stammen, gekleed in hun wonderlijk schilderachtige kostuums. 1947 met gelijkheid van rechten toe gepast worden.. Welkom, minister-resident! Inmiddels heeft de vereniging „Franse waakzaamheid" in Algerije haar naar raming 5U.OOO aanhangers opgeroepen de dag dat Catroux in Algerije arriveert, te beschouwen als een dag van rouw. De vereniging wil, dat de Algerijnen binnenshuis blij ven en rouwbanden aan hun huizen hangen tijdens de irtocht van de mi nister-resident. De voorzitter van de federatie van burgemeesters van het departement Algiers, Froger, verklaarde vrijdag, dat geen enkele burgemeester van dat departement bij de verwelkoming van generaal Catroux aanwezig zal zijn. De prefect van Algiers is vrijdag premier Mollet. geringsbeleid 19401945 en voorzit ter van de raad voor het rechtsher stel. Nadat in 1951 jhr. mr. van der Goes van Naters bedankt had voor het fractie-voorzitterschap van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, werd mr. Donker in diens plaats benoemd. Tijdens de kabinetscrisis in 1952 werd mr. Donker belast met de vorming van een kabinet, hij slaagde daarin echter niet. Zijn opvolger dr. Drees formeerde een nieuw kabinet, waar in mr. Donker aLs minister van jus titie werd opgenomen. Sinds zijn ziekte wordt de porte feuille van justitie ad interim be heerd door de minister van binnen landse zaken, dr. L. J. M. Beel. 80ste Verjaardag Paus Pius XII Vrijdag 2 maart zal over de gehe le wereld de tachtigste verjaardag van paus Pius II worden gevierd. De viering in de bisdommen Haarlem en Rotterdam zal geschieden op zondag 4 maart, wanneer in iedere parochie kerk een plechtige hoogmis zal wor den opgedragen. Tot besluit van de hoogmis zal het Te Deum worden ge zongen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal die zondag in de ka thedraal te Haarlem een pontificale hoogmis opdragen. In de parochiekerken van genoem de bisdommen zal zondag 4 maart tevens een collecte worden gehou den ten bate van de Pius XII-Stich ting. De opbrengst is dan bedoeld als een feestgave voor de tachtig jarige paus. Zelfs in het zonnige Zuiden sneeuwt het Juist omdat het in Italië, bekend om zijn zonnige klimaat, uiteraard maar zeer zelden sneeuwt, maakt een laagje kille „poedersuiker" van b.v. Rome in minder dan geen tijd een volkomen andere stad. Hoe anders, dat toont deze recente foto van het vrijwel verlaten St. Pietersplein in de Eeuwige naar Parijs gevlogen voor overleg met Stad, bedekt met de ijzige gift van koning winter. Op de achtergrond de St. Pieterskerk. „De „Grote Broer", waarnaar dit project is genoemd, is de naam van de leider van de super-dictatoriale staat, die de Engelse schrijver George Orwell in zijn boek „1984" heeft be schreven. In deze roman is alle macht samengetrokken in handen van deze „Big Brother", die alles ziet wat in de samenleving gebeurt. Kunstmaan boven Sowjet-gebied In Amerika wordt gewerkt aan een nieuwe kunstmatige satelliet, die in staat zou zijn van grote hoogte beel den van het gehele aardoppervlakte vast te leggen en naar een ontvangst installatie in Amerika over te bren gen. Deze beelden zouden duidelijk genoeg zijn om in het voor vreemde ogen ontoegankelijke gebied achter het IJzeren Gordijn ligging en aanleg van luchtbases, en alle andere mili taire activiteiten te land en ter zee o™ttt te registreren. Het piojet voor de ver- n/r u vaardiging van deze satellieten, dat STOCKHOLM^ gehed be,v.J het „project Grote Broer" gedoopt is, voorziet in een bouwtijd van vijf jaar. Dit nieuws is gisteren in het Ame rikaanse blad de „New York Herald Tribune" door de bekende journalis ten Joseph en Stuart Alsop bekend gemaakt. De Alsops verklaren in hun artikel, dat deze satellieten, die van uit het wereldruim het sovjet-gebied zullen openleggen, niets te maken hebben met de satellieten die gelan ceerd zullen worden in het kader van het geofysisch jaar. Beide projecten zijn geheel gescheiden. Tèlevis ie-ballons? Oost-Duitsland heeft het Westen er van beschuldigd communistisch ge bied te bespionneren met behulp van ballons voorzien van televisieca mera's. De ballonnen met hun aparaturen zouden gebruikt worden om „beelden van militaire objecten en industriege bieden over te brengen aan het hoofd kwartier van de Verenigde Staten en de NATO in West-Duitsland". Ameri kaanse functionarissen in Berlijn ver klaarden niets te weten over ballons die met televisiecamera's uitgerust zouden zijn. Het weer in Europa OLSO licht bewolkt KOPENHAGEN onbewolkt ABERBEEN DUBLIN AMSTERDAM LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH motregen regen motsneeuw onbewolkt- sneeuw sneeuw onbewolkt nevel half bewolkt nevel sneeuw nevel sneeuw 5 —12 1 4 4 —12 1 GENèVE licht bewolkt LOCARNO half bewolkt 7 WENEN sneeuw 10 INNSBRUCK nevel 20 ROME zwaar bewolkt 2 Dooiweer op zondag In de afgelopen nacht kwam in ons land behalve in het noordoosten niets meer dan lichte vorst voor. In Gro ningen, Friesland, Drenthe en Over ijssel stroomde evenwel tegen de ochtend koudere lucht binnen, die beven het in Noordwest Duitsland aanwezige sneeuwdek sterk was af gekoeld. De temperatuur daalde toen in Eelde, Leeuwarden en Twente tot 8 graden. Intussen begint het boven Scan dinavië gelegen hogedrukgebied sterk in betekenis af te nemen. Boven Engeland handhaaft zich echter een centrum van hoge druk en daarom wordt bij ons de wind, die nog ge ruime tijd zwak blijft, westelijk. Een langzaam invallende dooi wordt daar om zondag verwacht. De zeer koude in Oost-Europa aan wezige lucht is in Polen vrijwel tot stilstand gekomen. De kans, dat deze lucht Nederland bereikt moet thans zeer klein worden geacht. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). MORGEN OM HET VRIESPUNT I Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en vrijwel ner- gens sneeuwval meer. Zwakke l wind, draaiend naar westelijke richtingen. Vannacht lichte, J plaatselijk matige vorst. Morgen overdag temperatuur om het 5 vriespunt. 5 Febr.: zon op 8.17. onder 17.36; maan op 3.44, onder 11.51. 6 Febr. zon op 8.16. onder 17.37; maan op 4.40, onder 12.36. Hoogwaterstanden 5 Febr. v.m. 9.50: n.m. 10.30. 6 Febr. v.m. 11.10; n.m. 12.—. Korreltje Laat ons streng 7iin jegens onszelf en zaehtmoedig jegens on^e mede mensen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1