Was de ondergedoken Jood een spion? Nieuw (en beter) katechismus-onderricht Sitty&vtaag. %)e Stenen Spieken Voor 't Mondje i& de fitoan man de mode QeHeim aan de zomewtode ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE GO! _TT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Burgemeester Schokking en de Hazerswoudse arrestatie xa roe ander heenkomen zouden zoeken. Mr was ie grooi Schokking zou, alvorens tot het op- Het Haagse dagbad „Het Binnen hof" heeft, naar aanleiding van de opgerakelde arrestatie van een Joods gezin in Hazerswoudc een onderhoud gehad met dominee Heuzeveldt. De ze geeft de volgende lezing van de toedracht die tot de arrestatie le;dde: „De heer Pino zat ergens buiten af ondergedoken met zijn gezin en kwam enkele keren bij mij met het verzoek de burgemeester te vragen of hij daar zou kunnen blijven en of hij zich vrij in de gemeente zou mo gen bewegen. Ik heb de heer Pino dit sterk ontraden, want ten slotte betekende dit het officieus bekend maken van de onderdu'kplaats van een Joods gezm. Bij latere bezoeken bleef de heer Pino aandringen op het bezoeken van de burgemeester. Ten slotte ben ik met de veld wachter Plaizier, die '„goed" was, naar burgemeester Schokking ge gaan. waar wij gedrieën het geval lang en breed besproken hebben. We stelden ons toen de vraag: is de ze man Pino zo verregaand dom, dat hij het aandurft een vrijbrief aan te vragen of is. het een provocateur, die zich probeert in te dringen om daardoor de hele zaak in Hazerswou- de op te rollen (er zaten hier veel onderduikers). D;t laatste vroegen wij ons des te sneller af. daar via de Engelse zender juist kort tevoreh was gewaarschuwd tegen provoca teurs, ook Joodse. We konden een vérgaande domheid niet arannemen en moesten dus tot het laatste over hel1en met onze mening. Na lang wikken en wegen meen den wij het risico van provocatie niet te mogen nemen en dat was de reden, dat het gezin werd gearres teerd. Nu nog kan ik niet met zeker heid zeggen, wat er van de heer Pi no moest worden gedacht." Ook uit mededelingen in de ..Nieu we Haa<*sche Courant" blijkt, dat de familie Pino, welke in „de Bent" on dergedoken was bij de heer Sluis, zich hoogst onvoorzichtig gedroeg, terwiil hij wist dat naast Slu's een als N.S.B.-bekend staande familie woonde, waar herhaaldelijk Duitsers op bezoek kwamen. De „verkeerde" agent van Hazerswoude, Koren, was kort voor de arrestatie al eens door de ru'ten komen gluren. Na de arrestatie zou de familie Pi no nog overvloed van gelegenheid hebben gehad om te ontsnaopen. De vraag. d;e alom gesteld werd, luidde: „Waarom vluchten jullie gen. dracht geven om tot aanhouding van de familie Pino over te gaan, over leg hebben gepleegd met figuren uit het verzet Ook van die zijde zou hem gezegd ziin, dat de aanwezigheid van het joodse gezin in Hazerswoude, groot gevaar voor de onderduikers opleverde. Bovendien heeft mr Schokking ge loofd in een verklaring, door Duitse instanties in Den Haag gedaan, dat men slechts de joden in een kamp wilde overbrengen en deze mensen geen gevaar liepen. In 1942 waren de bezetters nog niet zo fel als in late re jaren. Toen deze verklaring van burge meester Schokk'ng ter kennis werd gebracht van de P.O.D. en instanties, welke zich met de zuivering bezig hielden, hebben deze geen-aanleiding gevonden om tot een vervolging van de heer Schokking over te gaan. UITVOERING OP „HAGEVELD" Traditiegetrouw zullen de studen ten van het kleinseminarie Hageveld te Heemstede op maandag voor As- woesdag dit jaar dus op maandag 13 februari een treurspel ten to nele voeren. De keuze voor dit jaar is gevallen op „Jeremias" van Ste fan Zweig. Verwacht wordt, dat niet alleen Haarems bisschop, maar ook vele andere secul'ere en reguliere priesters uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam de voorstelling zullen bijwonen. AMBTENAREN-CENTRUM TEGEN LOONRAPPORT. Ook het Ambtenaren centrum heeft zich gekeerd tegen het rapport dat drie loondeskundigen aan minister Beel uitbrachten over de vraag of de lonen en salarissen van de ambtena ren achterliggen bij die in het vrije bedrijf. Het Centrum twijfelt er aan of de conclusies die de deskundigen uit hun studie getrokken hebben „re presentatieve waarde" hebben voor het hele overheidspersoneel. De sa larisbesprekingen zullen daarom her vat moeten worden. De lijdensmeditaties in het K.R.O. programma worden dit jaar gehou den door pater mag. A. H. Maltha O.P. van het Albertinum te Nijme- De uitzendingen geschieden van uit de St Barbara-kapel in de stu dentenparochie te Delft. niet?" Hpt antwoord van de heer Pi no was dan altijd: „Dan krijgen we misschien nog meer moeilijkheden". Het niet gebruik maken van de ge legenheid om te vluchten bevreemd de de burgemeester 't meest. Van de aanvang af had hij achter de aan melding van deze onderduikers een poging tot provocatie gezien en van daar, dat hij geen enkel risico wen ste te nemen. Dat de Pino's ten slotte, na volop gelegenheid te hebben gehad te ont vluchten, naar de S.D. werden over gebracht, lag niet meer in de macht van de burgemeester dit te verh'nde- - ren. Als het provocateurs waren ge- me* van een schaatstocht terugge weest alle omstandigheden wezen keerd. Uit de verklaringen van kinde- aanvankelijk in die richting dan ren bleek dat Geessienus met twee Na lang zoeken van honderden in woners van de gemeente Leek is men tot de Tonclusie gekomen dat de tien jarige Geessienus Smit, zoon van de melkboer M. Smit uit Leek, in een wak in het Leekstermeer moet zijn geraakt. De jongen was donderdagavond zou hun bovendien niets overkomen zijn. Bij de beoordeling van deze zaak dient ook in ogénschouw te worden genomen, dat er meer dan 100 on derduikers in Hazerswoude waren en er gevaar rees, dat de gehele ge meente zou worden „uitgekamd". Bovendien waren de maatregelen, die de Duitsers in 1942 tegen de Jo den namen, nog niet zo streng als later. De Haagsche Courant verneemt uit bevoegde bron het volgende: Mr Schokking heeft door middel van de geestelijken in zijn gemeen te, het gezin Pino laten waarschu wen en op grond van het gevaar, aangedrongen, dat de mensen een vriendjes naar het Leekstermeer was jeschaatst. Hij was volgens een der jongetjes moe geworden en aan de kant gaan zitten. De gehele nacht is dooi honderden inwoners van Leek het Leekster meer afgezocht en de sloten en lan derijen rondom Leek. Gistermiddag is de rijkspolitie uit Leek en Roden met dreggingswerkzaamheden begon nen. Het ijs is slecht en gevaarlijk De ANWB bericht, dat het ijs vooral op plassen en brede wateren over het algemeen zeer slecht en hob belig is. Tochtrijders moeten dan ook rekening houden met vrijwel onbe rijdbare ijstrajecten, ook tengevolge j van op de baan gewaaid zand en vuil. Tengevolge van de harde v?ind zijn er nog vele pas dichtgevroren wak ken, die, vooral als ze na sneeuwval niet meer zichtbaar zijn, voor tocht- lijiers grote gevaren kunnen ople veren. Voor het maken van tochten op eigen gelegenheid kan men zich het beste tot de smalle wateren beper ken maar ook daar is het ijs meestal slecht Er worden tijdens het weekeind ook verschillende georganiseerde tochttn gereden, waarbij men uiter aard do voordelen heeft van een ge controleerd parcours en een in toe gtvaAen berijdbaar gemaakte baan. De Gouwzee is begaanbaar; het ijs is echter zeer slecht. 108 Antwoorden niet meer „van buiten" De fotograaf is het ijs opgestapt en heeft ergens in Leiden dit prentje gemaakt. Hij heeft zün kans gegrepen om eens een apart kUkje op deze brug te geven ronder van een bootje gebruik te hoeven maken. Waar heeft hij deze schaatsers betrapt? De vorige week WU geven toe, dat het weer eens een moeilüke was deze week. Er zU'n zo veel van die oude, histori sche straatjes en steegjes in Leiden, maar dit was de Korte LUsbethsteeg die loopt van Klooster 22 tot Ooe- ciliastraat 51. Dc prijs van vijf gulden is voor: K. Mulder, Anna Pauwlownastraat 36, Leiden. V £- Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leldse Courant, Papengracht Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht toi en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot Met goedvinden van het Episco paat zal het van buiten leren van de katechismus op de lagere scholen beperkt worden. Dit deelt de bis schoppelijke commissie voor de ka techismus mede. De mededelingen, vervat in het voorwoord II van de katechismus, worden aldus gewijzigd: „In de zesde en zevende klas moet de officiële katechismus in zijn ge heel worden gebruikt. De vragen echter, waarvoor geen klasse-cijfer is geplaatst, worden in de verschil lende klasen wel besproken en ver klaard, maar behoeven niet letterlijk uit het hoofd geleerd te worden. In het zevende leerjaai- geldt ditzelfde ook voor de vragen met het klasse- cijfer 7. Wordt het zevende leerjaar dooi de leerlingen op een andere dan de lagere school doorgebracht, dan moet ook daar het verklaren van de kate chismus en het van buiten leren voor zover boven is voorgeschreven tot de leerstof van dat jaar worden gerekend". Vervolgens worden de vragen op gesomd, die niet meer van buiten be hoeven te worden geleerd.. Het zijn er 108. Lever deze bon in bij winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstifijes Lipstick V 8 modieuze kleur-nuance* Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 Laren N.H. Telefoon 3047 (K -2953) GARNALENVISSER WORSTELT ZICH DOOR HET IJS NAAR AMELAND De pogingen van de garnalenvisser B. Teerling uit Usquert om, na enkele dagen met zijn scheepje vast te heb ben gezeten, Ameland te bereiken nu zijn schip weer was vlotgeraakt, zijn mislukt. Het scheepje had gistermiddag reeds enkele kilometers gevaren tot het bij na de zuidelijke steiger van Nes op Ameland had bereikt. Toen de haven in zicht was kwam de vloed echter v/eer opzetten en het scheepje werd teruggedreven tot ongeveer de plaats, waar het had vastgezeten. Zolang de wind blijft liggen, is er geen gevaar voor schip en bemanning, doch het is niet bekend of er voldoende proviand aan boord is. ACCUWACHT OP DE WEG. De accumulatorenfabriek te Am sterdam „Accifit", heeft 't plan opge vat om met speciale z.g. service-wa gens een accuwaoht te vormen, die langs de Nederlandse wegen alle automobilisten onderweg behulpzaam zal zijn, indien zich moeilijkheden voordoen met de accu, hetgeen in dit koude jaargetijde veel voorkomt. Deze accuwacht krijgt aanhangwa gens achter gewone auto's; in deze wagens bevinden zich behalve nieu we en ruilaccu's ook een volledig controle-apparaat, onderdelen enz. De fabriek zal eer. groot aantal van deze wagens in gebruik nemen. Dezer dagen is de eerste gereed ge komen en wordt ingezet in het Zui den van het land; de aanhangwagens hebben de vorm van een grote accu. VEERMAN HAD ONGELUK De heer A. Niels, een der beide is gistermiddag om vier uur, toen hij aan de zuidelijke oever aan wal wilde stappen, uitgegleden en op zijn ach terhoofd gevallen. Met een hersen schudding moest hy in het St. Elisa- beth-gasthuis te Arnhem worden op genomen. Door het vele drijfijs, dat zich gisteren in de Rijn bevond, is de pont beschadigd. Deze verschillende oorzaken hebben ertoe geleid dat de pont gisteren, uit de vaart is genomen. (Advertentie) F>E MEISJES» die in de oorlog U van hun moeder leerden een wollen doek om het hoofd te knopen om zich te beschermen tegen kou en nattigheid, zijn nu minstens twintig jaar oud. Velen fran haar hebben de slechte ge woonte overgehouden om steeds maar blootshoofd te blijven lopen of hoogstens een doekje onder haar kin te knopen als beschut ting tegen weer en wind. Het is niet zo eenvoudig een hoed goed te dragen. Men ver staat heus niet van vandaag op morgen de kunst om het juiste gezicht te zetten onder de schui ne of rechte lijn van een modern hoedje; men moet nonchalance weten te mengen met elegance om zich een „hoedengezichtt' aan te kweken. Het wordt tijd, dat ale vrouwen boven de twintig er weer een gewoonte van maken een hoed op te zetten, want een hoed beschermt niet alleen tegen vocht en winterkou, doch hij vormt bovendien een onmisbaar onderdeel van de perfecte ele gance. Vaak geeft de hoed de finis hing touch aan het toilet; het is voldoende een nieuwe hoed op te zetten om het costuum van hlet vorige jaar een moderne noot te verlenen; een japon verandert van aspect en past zich beter aan bij diverse omstandigheden, wanneer men de voor de gelegen heid geschikte hoed opzet. Dit jaar valt in alle Italiaanse hoedencollecties een duidelijke voorliefde voor de „gewichtige" hoed op te merken. Waarschijn lijk zal deze neiging in de voor- jaarscolieeties nog sterker tot uiting komen; het zou ons niet verwonderen indien we dan te genover een rijkdom aan grote en zeer grote hoeden kwamen te staan, aangevuld met kleine, zeer gegarneerde en zorgivudig uitgewerkte hoedjes. Grote en kleine veren, bloemen en voilet- tes zullen de voorjaarscostuums een coquette noot verlenen; kost bare materialen zullen gebruikt worden om deze sector van de vrouwelijke elegance het volle reliëf te geven. Maar natuurlijk bestaat er ook nog zoiets als de practische hoed, die overeen stemt met het dynamische leven van de moderne vrouw, die op een haastige, gemakkelijke chic gesteld is. Een petmodel met de bol in partjes en een smalle» doorgestikte klep, gemaakt van heel dunne wollen jersey in een levendige, pikante tint, houdt perfect zijn model en raakt vrij wel niet uit de mode. hij kan gedragen v/orden bij de prac- tische kameelharen jas en mis staat ook niet. bij een zwart mid- dagtailleurtje. De mode van tweed en Shet land heeft ook vele hoeden van deze stoffen het licht doen zien. Ze zijn klein, met een klep of rand boven het gezicht, en vaak met fijne stiksels bewerkt. Ook het turbanmodel wordt nog steeds vrij veel gebruikt voor deze practische stoffen hoeden, die dadelijk iets veel verfijnders krijgen, wanneer ze gemaakt zijn van fijne wollen jersey in twee of meer goed harmoniërende tin ten. Jersey wordt ook gebruikt voor de „torsades", die sommige licht- getinte vilten toques garneren, waarop het levendig gekleurde jersey een aantrekkelijk con trast vormt Een nieuwtje, dat ook in het voorjaar zeer op prijs gesteld zal worden, is het hoedje van heel fijn wit filt met stiksels van dik ke wol in levendige kleuren; het model, dat diep over het voor hoofd valt, is practisch en jeug dig en zal zeker succes hebben. ALLE COUTURIERS zijn weer druk doende de laatste hand te leggen aan hun zomercollec ties, want in de modebranche loopt men altijd een seizoen voor. Er wordt onder hoogspanning gewerkt en natuurlijk is ieder een benieuwd wat er deze keer voor nieuws uit de bus zal komen. Iri vakkringen laat men ech ter nog bitter weinig los en veel betekenend wordt er geglimlacht engezwegen. Toch kunnen wij een tipje van de sluier oplichten en u hierbij al een zomers voorproefje geven in de vorm een aardig complet van Duitse origine. Als stof werd ribszijde verwerkt van lich te kleur met een zeer fijn bloem motief. Het geheel bestaat uit twee delen de japon en het wijde jasje. Het is in aardige tegenstel ling gehouden, want terwijl de japon strak getailleerd is en een nauwe rok heeft, is het jasje ruim en wijd. Heel aardig is de garnering met twee strikken van dezelfde stof, die hierdoor niet het oog springen, het- geen trouwens noodzakelijk is, aangezien anders een belachelijk effect verkregen zou worden. Zo doende vervullen ze hun taak als onderbreking in de strakke lijn en als verfraaiing op de juiste wijze. Wij zien uit het geheel, dat hier een meesterhand aan het werk is geweest. Na jarenlange voorbereiding tracht momenteel de Duitse haute couture een plaatsje te veroveren naast de grote Franse en Itali aanse mode om er maar enkele te noemen. Zij moet zich hierbij meten met couturiers van for maat en dat is een zware opgave. Toch bestaat er veel waardering voor het Duitse werk en wij mo gen inderdaad zeggen, men is op de juiste weg. UIT DE KEUKEN GEKLAPT Rode kool sla Maak de kool schoon door de buitenbladen te verwijderen en de kool af te spoelen. Neem on geveer yt gedeelte van een kool voor 2 a 3 personen en rasp dit zeer fijn op een koolsöhaaf of snijd de kool in fijne snippers. Rasp op een grovere rasp 1 a 2 goudreinetten, meng dit door de kool en marineer nu met azijn, slaolie, zout en wat peper, even tueel kan in plaats van slaolie ook enige lepels slasaus of yog hurt gebruikt worden. Gestoofde vis in kaassaus Stoof enige moten vis (Kabel jauw, Schelvis) in een vuurvaste schaal mtt zeer weinig water en wat kruiden zoals ui en wortel. Schenk de bouillon af als de vis gaar is en houd de vis warm; nu de bouillon binden met wat bloem en in de gebonden saus de kaas laten smelten. Deze saus op smaak afmaken met wat peper en over de vis gieten. Eventueel nog wat geraspte kaas erover strooien en de schotel indien mo gelijk gedurende 10 min. in de oven zetten. Gesmoorde kool met kerry 1 A Kg. savoye of witte kool, 30 gr. boter, zout, 1 theelepel kerypoeder. De kool schoonma ken en fijn snijden. Boter smel ten, kerry toevoegen, hierin de kool gaarsmoren in plm. 20 min. met gesloten deksel. Zout naar smaak toevoegen. De va berei ding is vooral zeer geschikt voor de iets flauwe witte kool. Schorseneren in kaassaus IA Kg. schorseneren, 2 dl. melk, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, zout, 50 gr. geraspte kaas. De schorseneren bij gedeelten schrappen, het geschrapte deel afsnijden en in water leggen met wat azijn. Is alles schoongemaakt dan de stukjes wassen en opzet ten met water en een scheutje melk en wat zout. Wanneer ze gaar zijn, na plm. IA uur, af gieten en een saus maken van boter, bloem, melk en geraspte kaas. Door deze saus de groente mengen, eventueel nog iets ge raspte nootmusoaat erover strooien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12