Hazerswoudse raad nam opnieuw de grondprijzen onder de loupe Gouden jubileum van Noordense boerenleenbank met plezier gevierd Gehoord Afschreven A edrukt 809 8ÖÖ! De keerzijde van de medaille DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAG'NA 3 Na de opening van de gemeenteraad Nu moet de goedkope grond op Groe- van Hazerswoude dankt de voorzitter i nestein de dure grond van het dorp voor de wensen, die hij voor het nieu-1 goedmaken. Spreker stelt dan ook we jaar heeft ontvangen en spreekt voor aan F. de Boer de grond voor de hoop uit met de raad in het jaar i f 7 per m2 te verkopen. 1956 de belangen van de gemeente in Discussie, goede gezondheid te mogen beharti- gen. In verband met de 18e verjaar- N?dat de v0°r2' een uiteenzetting dag van de Kroonprinses wordt be- j heett Sfgeven hoe de onderhandelm- sloten een gelukwens-telegram te §en me. oe5 zl''n vejlopen over de aankoop van de grond, zegt spr., dat genoemde aannemer schriftelij k heeft bevestigd de grond van 12.50 te willen kopen. De heer Kouwenhoven is van me ning, dat de laatste grond niet het gelag moet betalen. Spreker herinnert aan de woorden van de voorzitter, dat het particulier initiatief moet worden gestimuleerd. Bij zo'n hoge grondprijs wordt dit initiatief ge remd. De heer Rietveld is de mening toe verzenden. Onder de ingekomen stukken be vinden zich onder meer de verdaging van de goedkeuring van de gemeente begroting voor het jaar 1956 en een machtiging tot het doen van ont vangsten en uitgaven ten bate en ten laste van de dienst 1956, alsmede de goedkeuring van de wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van de wegenbelasting. De verhoging van de vergoeding aan de raadsleden voor het bijwonen van de raadsvergaderingen is tot een bedrag van 8 per vergadering goed gekeurd. Tevens is een dankbetuiging ont vangen van het bestuur van de chr. kocht wordt eerst de vaststelling van de grondprijzen in stemming ge bracht. De heer Slootweg wilde, evenals b. en w., de grondpolitiek in zijn geheel zien, dus Dorp en Rijndijk. Met 7 stemmen voor en 3 tegen (K. V.P.-fractie) worden de grondprijzen vastgesteld op f 12.50 voor midden- standsbouw en 7 voor arbeiderswo ningbouw. Nogmaals grondverkoop. De grondverkoop aan F. de Boer voor de prijs van 12.50 per m2 wordt eveneens met 7 tegen 3 stem men aangenomen. Nadat de vergadering geschorst is geweest komen de verzoeken van F. de Boer en G. de Best om het weste lijk stuk grond op Rhyroenburch voor de prijs van 12.50 per m2 te kopen gedaan dat er mogelijk een fout is aan de orde. Beide aanvragers heb gemaakt bij de indeling van het ter-1 ben op het oog het stuk grond gele- rein. Een woningbouwvereniging kan gen ten westen van de in aanbouw met deze grondprijs niet bouwen. I zijnde twee woningen. De voorzitter antwoordt, dat bijl Alhoewel de heer de Best monde- de oorspronkelijke opzet de grond ling vóór was had de heer F. de Boer Harmonie te Hazerswoude-Dorp voorzou moeten kosten, doch dat het eerst schriftelijk aanvraag ge- de toegekende subsidie van 900 voor b- ,?n w- van mening waren dat deze het aanschaffen van uniformen. Priis gedrukt diende te worden. Nadat de voorz. nog enige bedragen Vleeskeuringsdienst. heeft gegeven waartegen grond in na. De heer Commandeur, hoofd van bijgelegen de vleeskeuringsdienst van deze ge meente, heeft m.i.v. 1 februari a.s. ontslag gevraagd in verband met zijn benoeming tot adjunct-inspecteur van de veeartsenij kundige dienst. Dit ver zoek wordt ingewilligd, onder dank zegging voor de vele goede diensten, die de heer Commandeur aan deze gemeente heeft bewezen. In verband met vorengenoemd ont slag moet tijdelijk in de vacature worden voorzien. Een bespreking hiertoe heeft plaats gevonden mét de inspecteur van de veeartsenij kun dige dienst en met de directeur van het openbaar slachthuis te Leiden en de wethouder D. van der Kwaak te Leiden. De heer Kaashoek vraagt of het de bedoeling is om de gemeente Ha zerswoude aan te doen sluiten b'ij Leiden. De voorzitter antwoordt, dat dit zeer zeer zeker niet de bedoeling is doch dat de dienst, afgaande op de wens van de inspecteur, verdwijnt. Het ligt echter in de bedoeling van daan. Met algemene stemmen wordt be sloten de grond te verkopen aan de heer F. de Boer en de aanvrage van gemeenten wordt ver- G. de Best uit Katwijk af te wijzen. Dinsdagavond gaf de Coöp. Boeren- j zowel het verleden gekenschetst als *t J-- -- dg toekomst van de bank voorspeld werd, alsmede de liedjes „Wij zien de groei, Ons ideale oord (samenzang van Noordens volkslied), De Noordse Koet en Hoera voor onze. bank, had ieders bewondering. Rente van het crediet, de bank in caricatuur, ver wekte veel vrolijkheid. Toen de voorzitter van hét feest comité om 2 Uur de avond sloot met een woord van dank, was een ieder het met hem eens, dat in alle op- leenbank te Noorden, in de zaal De Leeuw een feestavond aan haar le den in verband met haar 50-jarig bestaan. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. P. J. v .d. Weydeh, open de met een welkomstwoord de avond, waarna de voorzitter van de Bank, de heer M. P. v. d. Weyden, zijn ope nings- en feestrede hield. Een gelegenheid als deze is bij uit stek geschikt om het werk van de B.L.B. even plaatsen. De .kenmerken van de bank zijn, dat de leden onbeperkt aansprakelijk zijn voor de terugbetaling der spaar- u. en w. zelfstandig te blijven met', gelden en het mag wel met vo'doe- eigen inkomsten en uitgaven en met ning geconstateerd worden, dat in een eigen stempel. Alleen ten aan-heel de geschiedenis van de B.L.B. zien van de personeelsbezetting dient j in geheel Nederland nog nooit één thans een besluit te worden genomen. Het voorstel de directeur van het openbaar slachthuis te Leiden dr. K. Réitsma te benoemen tot-tijdelijk hoofd van dé vleeskeuringsdienst en de heer Vis, adjunct-directeur van" genoemd slachthuis, tot zijn plaats vervanger, wordt aangenomen. Concierge-bode. Ondanks de verschillende adverten ties voor de vervulling van de vaca ture van concierge-bode van het raadhuis zijn b. en w. niet geslaagd. Een andere oplossing is echter ge vonden om de heer Reitsma als amb tenaar ter secretarie te benoemen en hem tevens te belasten met het bode- werk. Aangezien bij een eventueel ont slag van de concierge-bode de ver huring van de dienstwoning moeilijk heden zou kunnen veroorzaken, wordt voorgesteld aan de functie van ge meen tebode-concier ge het emolument van vrij wonen te verbinden en de vergoeding voor genoemd ambt met gelijk bedrag te verminderen. In ver band hiermede wordt de salarisver ordening dienovereenkomstig gewij zigd. Het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de ziektekostenvoorziening voor amb tenaren wordt z.h.s. aangenomen. Dit is ook het geval met het voorstel tot wijziging van het ambtenarenregle ment en het arbeidsovereenkomsten- besluit in verband met de eventuele uitbetaling aan werklieden voor de voor het voetlicht te zichten, ook wat betreft het natje en het droogje, het gouden jubilé op waardige wijze gevierd en herdacht was. P^iPFflRFMDSVEEH K.R.O.-Cabaret „De Tondeldoos" Voor eén uitverkochte Pancratius- zaal trad. woensdagavond, het K.R.O.- cabaretgezelsehap „De Tondeldoos" v.oor,:het voetlicht- Al? inleiding sprak de chef van de propagandadienst, de heer J. Sormanie, een kort welkomst woord, waarin hij met trots gewaagde dat de K.R.O. de grootste omroep is, maar ook dat dit getal nog groter kan en moet worden. De avond werd bijgewoond door pastoor Schoenma ker, pastoor Ligthart, kapelaan D. de Roode, kapelaan J. Sikking, pater Houtsma, en door mevr. Kolfschoten. Bordon had er van het begin af slag van de zaal tot lachen te bren gen, en wist zich met zijn smeuig Limburgs reeds direct populair te ma ken. Zowel in de populaire melodieën op haar accordeon alswel in de muzi kale begeleiding toonde ook Tonny Silvastry zich in dit programma zeer gewild. Veel bewondering verkreeg Balsamo in zijn vingervlugge goochel- programma. De K.R.O.-film „fJw on bekende Huisgepoot" liet alle K.R.O. mogelijkheden van aflossing, maar we hebben het gevoel dat nimmer onnodig .is opgeofferd aan normen, welke van daaruit worden gesteld. Ook sprak spreker woorden van hulde en dank aan de jubilerende be stuursleden A. Vink die vanaf de op richting lid van het bestuur is en J. Zuydervliet, die reeds veertig jaren j lid is van de R. v. T., alsmede aan de gemaakte overuren m ploegendienst kassier A. v. d. Bergh8, die 25 jaar en onregelmatige dienst. Nadat ook. kassjer is mogen we con. een wijziging van de kindertoelage- stateren_ dat het 50Sjarig bestaan ge- \Grardenln^ s* aangenomenv,erd kan worden onder omstandig- stelt de voorzitter aan de orde het heden dje wel sterk afwyken van die insteken en benoemen van een sport-van de 25_jarige herdenking. Hoe- commissie, die tot taak heeft b en w.jweI v00r de ve6ehouder de toestand van advies te dien n alsmede het be-1 weer critiek aIdus spreker. Ook nu heer van het veld etc. De voorzitter t - - - - - - 7-is de hemel voor de agrarische stand stelt voor de heer Rietveld, de ge-1 wat de vooruitlichten betreft meente-architeet, de heer Noordam, te wel niet onbewolkt, maar in 1931 benoemen alsmede een lid van dehadden we te doen met een verwoes. grootste sportvereniging. Hiertoe tende agrarische crisis, weike helaas wordt besloten. een aanta, boeren en tuindera te? on_ Nogmaals bespreking over I der heeft gebracht. En uit die jaren grondprijzen. .herinneren we ons dan ook een treegeld van 50 voor hen die als lid Er zijn drie verzoeken ingekomen: wilden bedanken om andere redenen om grond aan te kopen. j dan liquidatie van bedrijf en vertrek Nadat de voorzitter evenals in de .naar elders, vorige raadsvergadering een toelich- Met de wens en de bede, dat ook in ting heeft gegeven, hoe b. en w. tot de toekomst Gods zegen moge rusten de vaststelling van de grondprijzen I op de gezamenlijke arbeid voor de bank en op haar leden en spaarders gaf spr. de leiding over aan de voor zitter van het feestcomité. Na de kennismaking van de leden van het amusementsgezelschap, werd er een liedje gezongen „In het goud" speciaal voor dit feest gemaakt. Zo ook de pasmunt-parade, met diverse rake gezegdes. Kees Spaans wist het met zijn goo cheltoeren ook aardig te versieren. Jan Groeneveldt met zijn komische voordrachten werkte aanstekelijk op de lachspieren, waarbij vooral de da mes het moesten ontgelden. Nico Schoolenberg had aller waardering, vooral het optreden met zijn accor deon op een fiets met één wiel. Ook wist hij zowel letterlijk als figuurlijk de bloemetjes buiten te zetten. Uit van 12.50 per m2 voor grond voor de bouw van middenstandswoningen en 7 per m2 voor de grond bestemd voor de bouw van arbeiderswoningen zijn gekomen, wordt de aanvrage van F. de Boer in behandeling genomen. De heer de Boer (raadslid) zegt dat aannemer F. de Boer twee blok ken van 2 huizen wil bouwen op Groenestein en de keuze had tussen grond van 7 en van 12.50 per m2. Spreker kan het met deze prijzen niet eens zijn en geeft aan de hand van berekeningen aan, dat de prijs van de grond op het dorp duurder moet zijn en die op Groenestein goed koper. Wederom wordt de exploitatie- opzet onder de loupe genomen. De heer de Boer is van mening dat de prijs per m2 op het dorp f 60 moet zijn en dat, wanneer op Groenesteinniets toverde hij het toneel -vol bloe^ een prijs van 7 per m2 wordt ver-men. De toneelstukjes voorgedragen kregen de gemeente geen verlies lijdt. I door Els en Jaap Mijderwijk, waarin, spaarder is teleurgesteld geworden doordat hij zijn gespaarde geld niet heeft kunnen terugontvangen of een lid is aang'ésproken voor" tekorten. Het. is. dan ook geen wonder, dat spaórdërs als régel wel gerust hun appeltje voor de dorst aan de B.L.B. hebben 'toevertrouwd. De crediètnè- mers daarentegen wéten, dab bij de B.L.B. niet gevolgd wordt de werk wijze welke wel eens is aangeduid als volgt: „Credietgevers zijn lieden die u als 't mooi weer is een para- pluie uitlenen maar als 't gaat rege nen terugvragen". De beide Centrale Boerenleenban ken Utrecht en Eindhoven met de bij haar aangesloten banken zijn de grootste credietinstellingen van ge heel Nederland. Het totaal aangeslo ten leden bij Utrecht bedraagt 223.COO leden en het aantal spaarboekjes. 925.000. Bij Eindhoven bedraagt dat 413.000 spaarboekjes. Ons bestuur en de raad van toe zicht, aldus spreker, hebben alle tij den door goede samenwerking gehad IIH, met de Centrale Bank. In de crisis- j medewerkenden zien in hun taak jaren was er weieens ooit verschil van waarin zij bij de K.R.O. werkzaam mening, met de inspecteur over de Zyn. Ongetwijfeld hebben de velen, I..I-U-.,, die zich van geen toegangsbewijs tot deze avond konden voorzien, een mooie avond gemist. „DE GASTSPELERS" SPEELDEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het is welhaast een traditie aan 't worden, dat de Leidse r.k. toneelclub „De Gastspelers" in Roelofarendsveen een toneeluitvoering komen geven ten bate van de ouden van dagen. En dat zij ter plaatse ook reeds enige bekendheid gaan genieten, bewezen wel de vele moedigen die de koude hadden getrotseerd zoals de voorz. van het comité, de heer M. Nieuwint het in zijn openingswoord uitdrukte om deze avond bij te wonen. En. inderdaad hadden zij dit niet tever geefs gedaan, want „De Gastspelers" zorgden met „De man die terug kwam", dat reeds in vele plaatsen rond Leiden opgevoerd werd, voor een prachtige toneelavond. Dit toneelspel werd door „De Gast uit-' sPelers" onder leiding van haar re gisseur Jac. Buis zeer sterk gespeeld. Vooral mevr. Westerveld werd door mej. Ned Reizevoort zeer goed gety peerd, evenals „Oom Bart" door de heer N. Reizevoort. Het publiek toon de zich zeer enthousiast. Jaarvergadering H.K.W. In café „De Haven" kwam de bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Alkemade in jaarvergadering bij een. Het was voor voorz. C. de Ko ning een genoegen om, niettegen staande de strenge koude, toch nog 50 pet. der leden welkom te mogen heten. Na lezing der notulen bracht secr. W. J. Vesseur een uitgebreid jaarverslag uit. Hierin besprak hij de door het bestuur gevoerde actie?, het mutatieformulier, alsmede dat het le den tal stabiel op 32 leden, w.d. da mes-leden, gehandhaafd kon blijven. Per.ningm. J. v. d. Hoorn vermeld de «en batig kassaldo van 145.18. Namens de kascommissie bracht H. Bakker een gunstig verslag uit, ter wijl in deze commissie werden be noemd J. Rietbroek en J. Ooment. We gens het niet beschikbaar zijn'; van candidaten werd de bestuursverkie zing tot een volgende vergadering uit-. DUIN M| BOLLEN RIJN XOOOX^CCCOOOOOCOCOOOOOCOCOXOOCOCCCggQOCCOOCX Duizenden schaatsen glijden over de tennisbaan een ijsbaan bij aan de Kanaal- het onderhoud van zo'n baan zijn nog weg, waar het tennispark tijdelijk een geen gemakkelijk karweitje. Het E*r mogen dan 700 kinderen op één ijsbaan verschijnen, dat wil toch nog niet zeggen, dat de vorst met open armen ontvangen is. Als de kin deren plezier hebben, buigt pa het grijze hoofd over. het warnet van bui zen, dat zich onder zijn woning be vindt. Het luikje in de gang wordt er uit gewipt en de hoofdkraan van de waterleiding wordt afgesloten. 't Valt niet altijd mee, om tot dit nuttige uitstapje naar de gang te ko men als men van zijn sigaartje geniet bij de snorrende kachel. Maar toch mogen we de aandacht wel even op dit voorbeeld vestigen. Er zijn al mensen, die hun afkeer van ondergrondse hoofdkranen hebben moeten bekopen met een allerellen digste lekkage. De vorst is niet mis en iedere buis, die niet goed wegge borgen zit wordt zijn slachtoffer. Val dus vanavond maar even op de knieën in het portaaltje en draai hem dicht! grootste vakmanschap eist het eerste dekje, maar de gemeentelijke spuiters, die de baan vertroetelen als hun eigen kinderen, hebben het schitte rend voor elkaar gekregen. Toen heel Leiden maandagavond in de kachel kroop van ellende, be gonnen zij hun werk in de ijzige koude. Om 9 uur floepte de lichten aan en even latei begon de water spuit het aankomende ijs netjes over de tennisbaan te verdelen. Van 's avonds negen tot de andere middag twaalf urar bleef de ploeg in touw. Als het ene groepje „de Noord pool" binnenstapte, snelde het andere naar de kantine om met soep en kof fie weer op temperatuur te komen. Het aflossysteem en de prima ver zorging maakten het mogelijk, dat de mannen met plezier hun koude v/erk deden en twee uur na 't spui- festfjn kon de baan reeds worden opengesteld. Animo is er genoeg voor. Gister middag b.v. waren er ondanks de scherpe wind 700 kinderen op het ijs en vanmiddag zal dit aantal waar schijnlijk nog overtroffen worden, want die er reeds geweest zijn, heb ben zich kostelijk geamuseerd. Van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur is de baan opengesteld en kan men van het ijs genieten bij een omlijsting van muziek uit blik. Reeds lang voor de eerste schaat sers op de baan kwamen, waren van daag de spuiters van de gemeente al v/eer in touw om het ijs in conditie te houden. Men heeft een prachtig effe vlak van behoorlijke dikte. Zelfs al zou de vorst verdrongen worden, waar 't nog niet naar uitziet, dan be hoeft men voorlopig nog niet bang te zijn, dat de scherpe ijzers door 't zach te ijs zouden kunnen dringen om de tennisbaan te beschadigen. Intussen blijft het spuiten een koud werkje, want het water bevriest onder je voeten, een een spuiter, die te lang op een plekje blijft staan, zit gauw vastgevroren. In beweging blijven is dus de boodschap. Een meter snoek verschalkt in Noorden gesteld. Na een geanimeerde rond vraag sloot voorz. de Koning n et een kort dankwoord de vergadering, waarna men bijeen bleef om een kaartje te leggen. De hoofdprijzen werden gewonnen door: le pr. R. Oomen, 2e pr. C. de Koning, 3e pr. P. C. v. d. Zwet. Z0ETERW0UDE Kaartavond. De aangekondigde jasavond voor iedereen op zaterdag 4 februari kan wegens omstandig heden niet doorgaan en wordt een week verzet. Dus zaterdagavond 11 februari om 8 uur in het Don Bosco- hiiis. Scheepsberichten ALKAID 1 R'dam. ALMDIJK 1 v. Lon den n. Bremen. ALPHACCA 31 v. New Yovk n. Trinidad. AMOR p. 1 Gibraltar n. Algiers. AMSTELPARK 1 Zeebrugge. AMSTELVAART p. 1 Landsend n. R'dam ANDIJK 2 R'dam. ANNENKERK 1 v. Aden n. Pt Said. ATJE RAYS 1 v. R'dam n. Hampton Roads. BANKA 2 Colombo. CALTEX PERNIS p. 1 Gibraltar n. Si- don. CALTEX UTRECHT 1 R'dam. CE- RONIA 1 v. Bahrein n. Massawah. CIS- TULA 1 v. Calcutta n. Pladju. CRADLE OF LIBERTY 31 v. Philadephia n. Port Said. ESSO AMSTERDAM p. 1 Kp Vin cent n. Antw. ESTREMA 1 R'dam. GOR- DIAS 1 v. R'dam n. Hamburg. HAULER- Jn de plassen, welke toebehoren aan de heer Groenendijk in Noorden, wonen snoekenfamilies, di ere zijn mogen. Regelmatig worden deze fa milies gedund door de loze visser tjes, die in regen sneeuw en vorst slechts voor één ding oog hebben: hun dobbertje! Deze week was het de heer v. d. Sman uit Den Haag die een bijzon dere krachttoer verrichtte. Hij is geen beroepsvisser, maar een gewone nou ja gewone! - amateur. Dat maakt de prestatie grootser. Hij zag op een gegeven moment zijn dobbertje dei nen en verdwijnen. Als een goed hen gelaar reageerde hij snel, maar onder water volgde ook reacties en deze we zen wel uit dat er geen kleine jon gen in moeilijkheden was geraakt. Tot overmaat van ramp liep de molen op de hengel ook nog vast! Een tegenslag, die na de goede afloop het avontuur alleen maar groter maakt. Want dat heeft het plaatje reeds verraden de snoek heeft het moe ten afleggen tegen de Hagenaar. Toen de heer v. d. Sman begon te transpi reren, was de snoek al in ademnood en aan het einde van zijn krachten. HU moest 't zien laten welgevallen, dat hy op 't kantje werd getrokken. Weegschaal en centimeter kwamen er bij te pas. De snoek b'-ek ?Q pond, te wegen en een lengte te hebben van één meter. 'n Knap maaltijdje! WIJK 1 v. A'dam n. Hampton RoacL. HERSELIA 1 New York. KERMIA 1 v. Geelong n. Singapore. KORATIA 1 v. Suez n. Fao. L1NGE p. 1 Finisterre n. Madeira. LOPPERSUM p. 1 Finisterre n. Pt Talbot. MACOMA p. 1 Ouessant n. Grangemouth. MALVINA 1 Singaoore. MIJDRECHT 1 Rio de Janeiro. NOORD ZEE 1 Belfast. PEPERKUST 1 A'dam PRINS MAURITS 1 v. Tonnay Charente n. Dakar. PRINS WILLEM IV 1 v. R'dam n. Halifax. RAKI 1 v. Gibraltar n. Phi ladelphia. RIDDERKERK p. 1 Kp Vila- n. A'dam. SCHOUTEN 2 Singapore. SIR RAH 1 Bahrein. STAD VLAARDINGEN p. 1 Lizard n. Hampton Roads. TALISSE p. 1 Minikoi n. Belawan. WESTLAND p. 1 Ouessant n. A'dam. WONOSARI 1 v. Manilla n. San Francisco.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9