Landbouwschap deed een tweeslachtig voorstel" Onthulling van monument voor rampslachtoffers te Melissant Gerechtelijk onderzoek in wagen van Zoetermeerse koopman Commissie staatkundige vorming akkoord met nieuwe pachtwet Koelbloedige chauffeur voorkwam een grote ramp DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 DE LEirSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 tt BRIEF VAN MIN, MANSHOLT: Minister Mansholt heeft in een brief geantwoord op het recente schrijven van het Landbouwschap over de melkprijs voor de veehou ders in de periode november 1955— november 1956, waarin hij bevestigt dat hij in enkele recente redevoerin gen gesproken heeft over de wijze van voorbereiding van het melk- prijsgarantievoorstel van het Land bouwschap. In bedoelde redevoeringen heeft de bewindsman uiting gegeven aan zijn bezorgdheid omtrent de wijze van behandeling van de vraagstuk ken, die besproken worden in het kader van de P.B.O. De discussies zouden te veel achter gesloten deu ren plaatsvinden. Er zijn in de landbouworganisaties inderdaad vele besprekingen gevoerd over de vaststelling van de melkga- rantieprijs, doch volgens de minister ware het gewenst geweest de be raadslagingen over de melkprijs in het openbaar te doen plaatsvinden, ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de grondslagen, waarop het voorstel is gebaseerd en waaruit blijkt waar om en in welke mate is afgeweken van de gedragslijn, zoals deze vorig jaar was gevolgd. Twee gedachten. De minister had van het bestuur van het Landbouwschap daarnaast zeker verwacht, dat uiteengezet zou zijn waarom werd afgeweken van het voor het afgelopen melkprijs jaar aanvaarde stelsel. Het bestuur had daarenboven ook naar buiten blijk moeten geven van het feit, dat het voorstel van het Landbouwschap op twee gedachten hinkt. Enerzijds wordt namelijk uitge gaan van de garantieprijs zoals vo rig jaar voor de weidegebieden werd vastgesteld onder toevoeging van de inmiddels opgetreden kostprijsver-1 hoging voor dit gebied, met voorbij gaan aan de werkelijke hoogte van de kostprijs in die gebieden. Anderzijds wordt voor de zandge bieden volledig afgeweken van de garantieprijs van het vorig jaar en houdt men wel rekening met de wer-1 kelijke hoogte van de kostprijs voor i dit gebied. In tegenstelling tot hetgeen het Landbouwschap stelt in zijn brief, verklaart de minister, dat hij reeds op de bespreking van 30 november jl. welke bespreking slechte ten doel ST. OEDENRODE Ook bevolkingsgroepen tegen de burgemeester De besturen van de drie roomska- tholieke organisaties van werkne mers, middenstanders en boeren in de gemeente St. Oedenrode, hebben besloten een schrijven aan de wet houders van St. Oedenrode te richten, waarin zij te kennen geven volledig achter het streven van de raad te staan, een dringend nodige correctie aan te brengen in het bestuursbeleid der gemeente St. Oedenrode. Men neemt in St. Oedenrode aan, dat de raad en de wethouders hun genomen besluit zullen handhaven om niet meer samen te werken met de burgemeester. J had de motivering van het voorstel van de zijde van het Landbouwschap te vernemen, als zijn mening te ken nen heeft gegeven, dat de tweeslach tigheid van dit voorstel voor de re gering niet aanvaardbaar zou zijn en dat uitgegaan zou moeten worden van algemeen in de landbouw gel dende regels voor de vaststelling van garantieprijzen. Zandweide. Ten aanzien van een eventueel groter verschil van de garanties voor de zand- en de weidegebieden, rele veert de minister, dat hij zich op 4 januari jl., bereid heeft verklaard alsnog terug te komen op de door de regering genomen ibeslissing, indien het Land-bouwschap zijn standpunt t.a.v. de garantieprijs voor het zand gebied zou willen handhaven en vol doende argumenten naar voren zou brengen om in zodanig sterke mate af te wijken van de gemiddelde kost prijs in Nederland. De minister heeft toen evenwel te kennen gegeven te moeten vasthou den aan het uitgangspunt, dat aan de regeringsbeslissing ten grondslag ligt, nl. uitgaan van de meest recente kostprijsberekeningen, aangezien dit naar zijn stellige overtuiging het enig juiste uitgangspunt is. Ten slotte verklaart minister Mans- holt zich bereid het bestuur van het Landbouwschap desgewenst voor een nader onderhoud omtrent de in zijn brief besproken punten te ontvan gen. OVERSTE OP VISITATIEREIS NAAR MELAATSEN-INRICHTING. Na een gezamenlijk verblijf fe Ro me is moeder E. Lippits, overste van de Nederlandse provincie van de Me dische Missie Zusters op visitatïereis naar Zuid-Afrika en moeder Anna Dengel, algemeen overste van de Congregatie eveneens op visitatiereis naar Pakistan vertrokken. De Nederlandse overste zal een bezoek brengen aan Welkom in Zuid Afrika, dat tot de Nederlandse pro vincie behoort. De algemeen overste zal na Pakistan doorreizen naar In dia, Indonesië, terug naar Zuid-in dia (Malabar) Afrika en Nederland waar zij eind september hoopt te ar riveren, vervolgens terug te keren naar het Moederhuis in Philadelphia. Haar bezoek aan Afrika staat in ver band met de nieuwe stichting van de Medische Missie Zusters aldaar. In Kokufu verrijst namelijk een melaat seninrichting, de eerste, die door deze Congregatie wordt geëxploiteerd Bij plotseling invallende vorst na een periode van vochtig of regen achtig weer blijken de portierslo gen van auto's vaak vast te vriezen, zodat men de auto niet meer kan ope- per.cn, zo waarschuwt de A.N.W.B Enkele druppels glycerine voorko men deze moeilijkheden. Heeft men deze voorzorgsmaatre gel n:tt toegepast en krijgt men met dit eu\ el te kampen, dan kan men de sloten het beste met heet water cni- doo-er, zo adviseert de Bond. Hierna dient men echter in elk geval de »lo- ten met glycerine te bewerken. Als de portierranden vastgevroren zijn kan men door te rukken ge nak- kelijk de rubberafs!uitingen bes h?. digen en breken In een dergelijk ge val is het eveneens i beste heet wa ter te gebruiken. Tencirde herha'.'.ng :e vcorkomen n-en daarna de randen van de geopende portieren goed ai te droger Dit monument is ontworpen door de kunstenares mej. R. Rueter te De commissaris van de koningin in1 Amsterdam, die eveneens^ aanwezig Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, heeft gisteren het rampgebied Goeree- Overflakkee bezocht en een monu ment onthuld op de algemene be graafplaats te Melissant, waar de rampslachtoffers van Stellendam be graven liggen. was. Kransen werden bij het monu ment gelegd door de commissaris, de loco-burgemeester van Den Haag, de heer Van den Oever en een deputatie uit de burgerij van Stellendam. Vele familieleden van de slachtoffers wa ren aanwezig en ook zeer veel be langstellenden, alsook de gemeente besturen van Stellendam en Melissant Door burgemeester D. v. Heyst uit Melissant en burgemeester J. baron Van Knobelsdorff van Stellendam, werd een kort woord gesproken en de commissaris dank gebracht voor zijn bezoek. Wegens de hevige koude kon de hoornblazer van het adoptie comité uit Den Haag zijn bazuin niet gebruiken. Er werd een minuut stilte in acht genomen, waarna de commis saris langs de met bloemen versierde graven wandelde. Te vier uur heeft de commissaris te Stellendam voor de ingang van de begraafplaats aldaar een gedenkteken onthuld, waarin alle namen van de ren" in "ïl.-'s "Verklaringen,"" dat*" hij Getuige verdacht van meineed De zaak tegen de 39-jarige koop man Dirk S. uit Zoetermeer, die ervan wordt beschuldigd opzettelijk brand te hebben gesticht en *n verzekerings maatschappij voor 150.000te heb ben willen oplichten, is gisteren voortgezet. De rechtbank heeft 's mid dags, de felle vrieskoude trotserende, de verbrande auto van S. bekeken, op de binnenplaats van het gerechts gebouw. De getuige-deskundigen do ken onder de motorkap en gaven de rechtbank opnieuw hun mening over het gebeurde. Teruggekeerd in de rechtszaal ondervroeg de president enige getuigen over de afmetingen van de lijsten van de schilderijen, die voor het vuur gespaard waren gebleven. Deze maten bleken niet te kloppen met die welke de verdachte reeds eerder had opgegeven van de schilderijen. Prof. Froentjes verklaarde dat hij een stukje modern geweven linnen had gevonden en nieuwe spijkertjes. Eén schilderij zou dus zeker geen oude meester zijn. Mr. Schuering, een van de verdedigers, zeide, dat ver dachte een modern doek uit een raam had gesneden en het raam had ge bruikt voor de oude meester. De deskundige meende, dat hij in dat geval ook een stukje oud doek had moeten vinden. De rechtbank gfng hierop de lijsten, welke als stukken van overtuiging in de rechtszaal aan wezig waren, onderzoeken. In de loop van de namiddag werd de getuige G. H., 53-jarige koopman uit Arnhem, gevankelijk de rechtzaal binnengevoerd. Hij was opgesloten omdat hij ervan wordt verdacht, in de morgenzitting een meineed te hebben gepleegd. Getuige G. H. had 's morgens ge weigerd de naam van de Duitser te noemen die uiteindelijk de schil derijen zou kopen. H. werd door de officier getart de naam te zeggen, maar H. beriep zich op het verschoningsrecht. De officier meende hierop vol doende tegenstrijdigheden te bespeu EXTRAATJE VOOR WERKLOZEN. Wegens de barre weersgesteldheid heeft het college van B. en W. van Haarlem besloten aan steuntrekken- den een extraatje uit te keren. In de week van 6 tot en met 11 februari krijgen gehuwden en alleenwonenden ƒ4,en kamerbewoners ƒ2.50. Andere gemeenten overwegen een dergelijke uitkering, doch zijn nog niet tot een beslissing gekomen. Ameland-Nederland door de lucht verbonden Met Ameland, dat door de lage waterstand in de Waddenzee en de plotse ling ingevallen strenge vorst van alle scheepvaartverkeer met de vaste wal verstoken is, onderhoudt de luchtmacht sinds dinsdag door de lucht een verbinding. Vrij geregeld worden nu post en passagiers overgevlogen van en naar het eiland, dat vanuit de lucht gezien een arktisch oord begint te lijken. Op deze foto zien we twee „Dominions" van de basis Leeuwarden met post en passagiers over de bevroren Waddenzee op weg naar het geïsoleerde eiland. Luchtopname A.N.P.-foto. OUDE MAN VERDRONKEN. Tussen het ijs van de Bergse Ach terpias te Rotterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 87-jarige C. Elshout uit de Oran jeboomstra at, die aan de plas een huisje heeft. Vermoed wordt, dat hij dinsdagavond, gebruik makend van een roeibootje om naar huis te ko men, te water is geraakt. slachtoffers stonden gebeiteld. Ook daar legden hij en wethouder Van den Oever een krans. Daarna werd in de hervormde kerk een korte kerkdienst gehouden die door de commissaris werd bijgewoond. De dienst werd geleid door de gods dienstonderwijzer, de heer W. Bou- man, ds. Los, gereformeerd predikant te Ferwerd in Friesland, die tijdens de ramp te Stellendam stond, sprak eveneens een kort woord. De com missaris sprak vanaf de kansel de grote schare toe. Veertien dagen ge leden was hij nog in Suriname, en hij was dankbaar deze gedenkdag in zijn nieuw ambtsgebied te mogen meemaken. De mensen in Suriname hebben met de ramp van 1 februari 1953 meegeleefd. In de vele hulp die geboden was had hij Gods hand ge zien. Dankbaar was hij met de ver wanten van de omgekomenen dit in het kerkgebouw te mogen herdenken. Veel is weggenomen, maar veel is ge laten. God heeft ons de gaven en instrumenten gegeven, aldus spr. om weer plannen voor de toekomst te maken en zich met elkander in te zetten, geleid door Gods hulp, om een nieuwe goede gemeenschap op te bouwen. Te ongeveer zes uur heeft de com missaris het eiland verlaten. Een commissie uit het Centrum een billijke tegemoetkoming toe te voor Staatkundige Vorming heeft een kennen in de schade die hij lijdt, rapport uitgebracht over het ontwerp De stond onder v00r. Et WEELS* J3 atterschap van mr. F. Haffmana (Hel- meineed vermoedde. De echtgenote van de verdachte, die als getuige a decharge optrad, verklaarde, dat enige tijd lang een Ruysdael en een Seb. Vrancx thuis aan de muur hadden gehangen. Als getuige a decharge trad voorts nog op een kellner van het jaarbeurs- restaurant in Utrecht, die verklaarde, dat hij had gezien dat G. H. een be langrijk bedrag aan D. S. had ge geven. Dit bedrag zou het voorschot van 10.000.zijn geweest, dat dien de Tweede Kamer is ingediend. Met de algemene beginselen van het wets ontwerp kan de commissie zich wel verenigen. Er wordt in het wetsontwerp onder andere bepaald, dat de Grondkamer de pachtovereenkomst niet mag goed keuren wanneer deze er toe zou lei den dat het bedrijf zo klein zou wor den, dat de pachter zijn arbeids kracht op het bedrijf niet volledig produktief kan maken. Deze bepaling acht de commissie niet alleen over bodig maar bovendien ook gevaarlijk. Zij wil haar laten vervallen. In geval van overlijden van de pachter zou de commissie het svsteem van pachtopvolging gehandhaafd wil len zien, zoals dat in het thans gel dende pachtbesluit is geregeld. Er zou dan de bepaling bij moeten ko men, dat de Grondkamer bevoegd is op verzoek van de verpachter of de r.ieuwe pachter de voortgezette over eenkomst te wijzigen. Ter voorkoming van ongemotiveerde dwangpacht zou ook de bepaling in de wet moeten worden opgenomen, dat de Grond kamer verplicht is bij haar beslissing rekening te houden met de redelijke wensen van de verpachter. Recht op schadevergoeding. In het wetsontwerp wordt aan het recht op schadevergoeding bij het niet verlengen van de pacht de nodige aandacht gewijd. De commissie uit het Centrum voor Staatkundige Vor ming is van oordeel, dat de pachter zonder meer geen aanspraak heeft op integrale schadevergoeding, wanneer een bestaande pachtovereenkomst met een particulier verpachter tus sentijds wordt beëindigd of niet ver der wordt verlengd, omdat de ver pachte grond een niet-agrarische be stemming krijgt. Volgens de com missie moet het aan de pachtrechter worden overgelaten de particuliere tegenstrijdige belangen van de t)vee partijen tegen elkaar af "te wegei| en, wanneer nodig, aan de pachter den-donp). Leden van de commissie waren: dr. ir. W. Droessen (Roer mond), de heer C. Mertens (Oud- Blerick), mr. K. van Rijckevorsel (Den Haag) en mr. W. Helmich (Baak), die tevens secretaris was. Toen gistermiddag chauffeur K. Brouwer naast zijn 15-tons trailer stond, die aan de toegangspoort naar Arnhem enkele tuinen en afrasterin gen in puin gereden had, mocht hij van de Arnhemse verkeerspolitie een goedkeurend klopje op zijn schouder in ontvangst nemen. Chauffeur Brouwer reed kort daar voor op de sterk hellende Amster- damseweg en constateerde tot zijn ontzetting, dat zijn luchtdrukremmen weigerden. Daar zijn aanhang gevuld was met olie, dreigde een grote ramp, wanneer hij met steeds toenemende snelheid Arnhem :.ou zijn binnenge- raasd en daar met een of ander obsta kel in botsing zou zijn geraakt; wel licht zou dit een ramp betekend heb ben voor een geheel stadswijk. Chauffeur Brouwer hield het hoofd koel en wist zijn trailer zonder rem men op een zijweg te krijgen, die minder stijl is, dan de Amsterdamse- weg; deze manoeuvre verliep niet ge heel zonder schade, maar toen de trai ler enkele minuten later tot stilstand gebracht was, bleken slechts enkele .mee was de mogelijkheid geschapen tuintjes en een paar meter afras- van de onzuivere en ongewenste ver tering de tol van dit hachelijke avon- houding tussen burgemeester en po- tuur geweest te zijn. litie", aldus het Haagse blad. de als eerste betaling van de schil derijenverkoop. Drs. M. Schatz, ac countant bij het ministerie van finan ciën te 's-Gravenhage, zeide als ge- tpige-deskundige a decharge, dat D. S. geen vermogen bezat, en volgens belasting-aangifte geen inkomsten genoot. De echtgenote van S. is wel vermogend. S. handelde met haar geld. Nadat tenslotte een belasting consulent, die de boekhouding voor S. verzorgde, was ondervraagd, schor ste de president de zitting tot mor genochtend. Dan zal de officier van justitie zijn requisitoir nemen. Dagblad beschuldigt burgemeester Den Haag Het „Haagsch Dagblad" bevatte gisteravond een publikatie in grote opmaak, waarin gezegd wordt dat mr. F. M. A. Schokking, thans bur gemeester van 's-Gravenhage, in de late zomer van 1942, toen hij waar nemend burgemeester van Hazers- woude was, een Joods gezin heeft laten arresteren. De drie leden van dit gezin, man, vrouw en dochtertje van elf jaar, overleden tijdens de gevangenschap. Het betrof de familie Pino, afkom stig uit Sneek, dat in Hazerswoude was ondergedoken. De arrestatie van het gezin ge schiedde, aldus de publikatie van het „Haagsch Dagblad" op gezag van mr. Schokking. Ondanks een daartoe ge daan verzoek zou de waarnemend- burgemeester geen gelegenheid heb ben gegeven het gezin te laten waar schuwen voor de komende arrestatie. Evenmin zou hij er in toegestemd hebben, dat het drietal, toen het ge arresteerd was, bevrijd werd. Het blad zegt, dat de zaak na de bevrij ding in de doofpot werd gestopt. Het „Haagsch Dagblad" eist het aftreden van de burgemeester van Den Haag. Naar aanleiding van deze publikatie gaf mr. Schokking het volgende com muniqué: „De burgemeester van 's-Gra venhage deelt ons, naar aanlei ding van een publikatie in een der bladen (waarin kritiek wordt geoefend op het optreden van de burgemeester in zijn ambts periode in Hazerswoude) mede, dat provinciale commissies na de bevrijding, belast met de zuive ring van burgemeesters, en de procureur-fiscaal van het bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage bekend zijn geweest met het be leid van de burgemeester ten op zichte van de voorvallen, die zich in bedoelde, aan kritiek on derworpen, ambtsperiode hebben voorgedaan. Er zijn geen zuiveringsmaat regelen te zijnen aanzien voor gesteld. In 1946 is zijn benoeming gevolgd tot burgemeester van Alphen aan den Rijn en in 1949 tot burgemeester van 's-Graven hage. Deze ziet geen aanleiding terug te treden in een behande ling van gebeurtenissen, waar van de toedracht bij bovenge noemde instanties ter beoordeling heeft gelegen". „Het Haagsch Dagblad" zoekt ver band tussen de moeilijkheden, welke burgemeester Schokking met de Haagse politie heeft gehad en deze Hazerswoudse aangelegenheid. Het blad schijft: „Burgemeester Schokking kwam in 1949 naar Den Haag. Nauwelijks was zijn benoeming bekend, of hoge poli tiefunctionarissen ontvingen het dos sier-Schokking" van bevriende zijde. Hoewel uiteraard voorzichtigheid werd betracht, wist een inspecteur beslag te leggen op afschriften van burgemeester gestapt en deze wist de stukken. Hij is daarmee naar de dus, dat de zaak-Hazerswoude op het hoofdbureau bekend was. Hier- Alleen de kachelkoopman bleef op het A'damse marktplein Niemand was er meer te zien op het door de koude geteisterde Waterlooplein In Amsterdam, waar het anders door de markt altijd gonst van de bedrijvigheid, maar de kachel-koopman hield, verschanst achter zijn kachels stand, niet omdat die brandden, maar wel omdat doorde plotseling ingevallen hevige koude deze zaak bijzon der goed ging lopen. En zo stonden ze daar dan: kachels en haarden, groot en klein, dun en dik te wachten op een koper, als een klein beetje troost temidden van een poollandschap....

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7