Economische toestand van Sassenheim is gunstig Verschillende subsidie-verzoeken gaven aanleiding tot discussie Mozart en zijn oeuvre DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 JAAROVERZICHT TIJDENS RAADSZITTING De gemeenteraad van Sassenheim kwam voor het eerst dit jaar weer hijeen. De voorzitter en wethouder Schrama waren afwezig, resp, wegens huiselijke omstandigheden en ziekte- Eveneens waren de heten Bergman en Wesseling niet ter vergadering. De heer Vogelaar herdacht r ller- eerst de 18e verjaardag van prinses Beatrix, waarna hij overging tot het voorlezen van de nieuwjaarsrede van de burgemeester. De economische toestand van de gemeente is gunstig te noemen. Het aantal inwoners is in 1955 gestegen van 8595 tot 8808. Het aantal geboorten was 253. Het hoog ste aantal sedert lange tijd. (Alleen in 1946 was het 258). Belangrijke ge beurtenissen waren de bouw van 82 woningen, gashouder en gymnastiek lokalen. In totaal werd V/z miljoen m3 gas afgenomen. Het hoogste maandver- bruik was in december nl. ruim 151.000 m3. Naast de woningtoestand baart de financiële positie der gemeente steeds zorgen. De exploitatierekening voor de kleuterscholen over 1954 werd vast gesteld. Hieruit blijkt dat de R.K. kleuterschool een vergoeding ont vangt van 6.308.33 tegen" de totale onkosten van 8.477.03. De Chr. kleu terschool daartegen ontvangt 3.408,33 tegen totale kosten van 3.329.53. Het teveel genoten bedrag zal t.z.t. worden teruggevorderd. Door het bestuur van de R.K. Kleuter school werd een aanvrage ingediend medewerking te verlenen tot inrich ting van een klaslokaal in de R.K. Jongensschool. Voorgesteld werd een bedrag van 1000.te voteren waar mee de raad zich kon verenigen. Aankoop leermiddelen. Door diverse schoolbesturen wer den aanvragen ingediend tot aankoop van leermiddelen. Door de besturen van de Ned. Herv. School en de R.K. Meisjesschool werd verzocht om me dewerking bij de aanschaffing van een filmprojectieapnaraat. Ook hier mede kon de raad zich verenigen. Wegens uitbreiding van het aantal leerlingen resp. door omzetting van de R.K ULO van een driejarige in een vierjarige cursus werden door de besturen van de Vissprschool en het R.K. Schoolbestuur ,.St. Pancratius,: aanvragen ingediend tot aankoop van leermiddelen in totaal tot een bedrag van ƒ900.—. Eveneens waren een aantal aanvra gen ingekomen om subsidie voor leerlingen bii het bijzonder middel baar onderwiis. De aanvragen werden ingewilligd. Tevens kreeg het college machtiging in het vervolg zelf over dergelijke aanvragen te besluiten tot een maximum bedrag van ƒ.100.— per leerling per jaar. Een bezwaarschrift wegens hon denbelasting werd ongegrond ver klaard. Men was van mening dat niet msrdwmk K.A.B. GING „DE ZON TEGEMOET". Op de eerste der jaarlijkse feest avonden van de K.A.B., die gister avond in hotel-restaurant „Royal" werd gehouden, voerden de Veren. Noordwijkse Spelers het toneelstuk „De zon tegemoet" van M. v. Vught op. Niettegenstaande de hevige koude was de zaal goed bezet. On der de aanwezigen bevonden zich dekèn J. P. A. Brinkman en verte genwoordigers van de L.T.B. en de R.K. Middenstandsvereniging. Daar de voorzitter, de heer J. van Leeuwen, wegens ziekte verhinderd was, werd de avond geopend met 'n welkomstwoord van de tweede voor zitter, de heer P. Schenkeveld. Deze wijdde enkele hartelijke woorden aan de voorzitter en sprak de hoop uit hem spoedig weer geheel hersteld in het midden te zien. Hierna kwamen de V.N.S. op de planken. De regie van het stuk rustte in de bekwame handen van Henk Steenvoorden, die een inleiding gaf op het te spelen stuk. Bij de redding van zijn collega vlieger Kees de Bie (Henk Steen voorden) is de straaljagerpiloot Frank Roodselaar (Frank Vink) blind geworden. Dit brengt een grote verandering in de woning van mevr. Roodselaar (Suze Mulder) en haar beide andere kinderen Jan (Jan Steen voorden) en Berry (Annie Smit). Aanvankelijk hoopt Frank nog op herstel, maar langzamerhand dringt het tot hem door, dat genezing van deze blindheid uitgesloten is. Dit kan hij niet verwerken. Tot overmaat van ramp laat zijn verloofde Suzie van Brunswijk (Truusje van den Berg) hem in de steek en krijgt hij ruzie met Jan, die zich het lot van Suzie heeft aangetrokken. Dank zij de leiding en de morele steun van Hannie Langstra (Nel Medemblik), een verpleegster uit het hospitaal, die daarbij dapper wordt geholpen door de getrouwe gedien stige van de familie mej. De Roos (Gerda van Leeuwen), Frank's com mandant, de majoor-vlieger Meren- daal (Kees Steen voorden) en Berry, gelukt het Frank zijn vroegere le vensblijheid te herwinnen Samen met Hannie Langstra gaat hij de zon tegemoet. De figuur van Frank Roodselaar werd door Frank Vink uitstekend vertolkt, vooral ook wat de uitbeelding van de geestes' gesteldheid van de straaljagerpiloot betreft. Ook de andere spelers gaven prachtig spel te zien, waarbij mej. N. Medemblik en K. Steenvoorden een extra compliment verdienen, Het goed verzorgde grimwerk was van de heer C. Ver we ij, terwijl Mar- tien Hermans zorgde voor de muzi kale omlijsting van de avond. In de pauze sprak de heer Van kon worden gesproken van 'n waak hond. Een bezwaarschrift tegen opgeleg de precariorechten ten bedrage van 1.werd niet ontvankelijk ver klaard, aangezien reclamant niet bin nen de gestelde termijn bezwaar had mgediend. Op verzoek van de Oranjevereni ging zal bij het verlenen der subsi die uitgegaan worden van het aan tal leerlingen per 16 september van ieder jaar inplaats van 16 januari. Dit in verband met het feit dat de feesten steeds in september worden gehouden. Subsidie Armbestuur. Tengevolge van de stijging van het aantal ondersteunde personen dient de subsidie aan 't Burgerlijk Armbe stuur verhoogd te worden met een bedrag van 12.400. In totaal is voor dit jaar dus een subsidie verleend van ƒ93.750;—. In de woning van de chef plantsoen dienst zal een douchecel worden ge bouwd. Totale kosten ƒ425. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente werd thans officieel een strook grond aan de Hortuslaan over gedragen voor uitbreiding van de be graafplaats. Deze grond was reeds lang in gebruik bij genoemde voogdij doch stond nog op naam van de ge meente. Totale oppervlakte 2260 m2. Aan de plantenziektenkundige dienst zal een lokaal in de gemeente garage aan dè Oosthaven worden verhuurd voor de prijs van 10. per week. Dit om hierin het kantoor van bovengenoemde dienst onder te brengen. De plaats is zeer gunstig, vooral bij het verzenden der bollen. Een aanvrage om subsidie tot me dewerking in een woningverbetering werd ingewilligd. Mej. Hubers, klerk A ter secreta rie werd met algemene stemmen be noemd als plaatsvervanger ambte naar der Burgerliike Stand. Aan de heer P. Potman onlangs ge- pensionneerd werd verlof gegeven gedurende zes maanden on te treden als ambtenaar van de Burgerliike Stand in verband met het huwelijk van z'n dochter. Niets meer aan de orde ziinde sloot de voorzitter hierna de openbare ver gadering. AFSCHEID G. DEMMINK. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nam de heer G. Demmink, ambtenaar bij de Plan- tenziektekundige dienst afscheid van zijn medewerkers en de exporteurs. Tijdens een bijeenkomst, waar o.a. aanwezig waren: afgevaardigden van de keuringsdienst^ verschillende exporteurs uit het rayon Sassenheim en de Plantenziektekundigedienst, werd de heer Demmink toegesproken door de heren Dauwes en Heems kerk. Beiden hadden waarderende woorden voor het werk van de heer Demmink. Namens de exporteurs uit het rayon werd hem een televisie toestel aangeboden. Van de receptie werd druk gebruik gemaakt. LISSE CANITE TUBA EN SINT GREGORIUS GAVEN UITVOERING Volledig succes In de grote bloemlusthal van de H.B.G. aan de Grachtweg werd woensdagavond de gecombineerde donateursuitvoering van „Canite Tuba" en „St. Gregorius" gehouden. Handen en Li ppen ruw?pUROL I BIOSCOPEN. Ondanks de ijzige koude en venijnige wind waren er zeer veel belangstel lenden in de zaal aanwezig. Als openingsnummer werd door beide verenigingen het „Aan U, o Koning der eeuwen ten gehore ge bracht. De voorzitter van „Canite Tuba", dr. Simonis, opende de avond met een welkomstwoord aan allen en in het bijzonder de pastoors der ver schillende parochies en burgemeester De Graaff. Deze avond had een speciaal fees telijk tintje, daar de zangvereniging „St. Gregorius' tevens haar 7de lus trum vierde. De heer Simonis bood namens „Canite Tuba" een zang nummer naar keuze aan. Hij deelde nog mede, dat op woensdag 28 maart in de bloemlusthal van H.B.G. de „Johannes Passion" zal worden uit gevoerd door het Madrigaalkoor uit Leiden met het Residentie-orkest. Hierna trad „Canite Tuba" voor het voetlicht en oogstte zeer veel succes met Schuberts „Rosamunde" en het „Faust-ballet" van Ch. Gou nod. Ook het „Largo" van Handel, dat hierna door „St. Gregorius" op fraaie wijze werd uitgevoerd, vond een zeer aandachtig publiek. Andere nummers door deze vereniging ge bracht waren: „Echokoor" van Or lando di Lasso en koorwerken uit „Cavalleria Rusticana" en de wals „Wiener Blut" van Joh. Strauss. Tij dens de pauze speelde de drumband van „Canite Tuba" een paar pittige marsen. De voorzitter van „St. Gregorius", de heer Beijsens, die na de pauze sprak, dankte Canite Tuba voor de samenwerking. Hoogtepunten na de pauze waren wel de suite „Coppelia" van L. Delibes uitgevoerd door „Ca nite Tuba" en het „Zigeunerkoor'' uit de opera „II Trovatore" van Verdi, uitgevoerd door „St. Grego rius". Het meeste succes oogstte men toch met de uitvoering van het „Sla venkoor" uit de opera „Nabucco" van Verdi, dat door „St. Gregorius" werd gezongen rnet harmoniebegelei ding van „Canite Tuba". Met het „Wilhelmus" werd de avond besloten. N00RDWIJKERH0UT Ouderavond K.A.J. De K.A.J. hield woensdag een ouderavond die ondanks het strenge winterweer nog heel goed bezet was. Na de gebruike lijke opening door de voorzitter Van der Berg trad eerst op met een paar pittige stukjes het bandje van de heer Van Munsteren, hetgeen bij de aan wezigen best in de smaak viel. Het was wel een tegenvaller dat oud-ka pelaan Naastepad niet naar Noordwij- kerhout kon komen om voor de ka- jotters te spreken. Deze spreekbeurt werd nu vervuld - door kapelaan Schlattman uit Voorburg, oud-dis- trictsaalmoezenier. In een prettige en enthousiaste speerh zette deze het doel van de K.A.J. in korte trekken uiteen. We moeten de K.A.J. niet zien zeide hij, als een maker van „avond- ies", dat "ou verkeerd zijn. De ware kajottersgeest is om andere mensen geiukkig te maken. Hij stelde als voorbeeld de oprichter van de K.A.J., mgr. Cardiin. Deze begon met 3 jon gens en thans is de K.A.J. in 73 lan den. Mgr. Cardijn zocht de jonge ar beiders zelf op. De K.A.J. moet geen organisatie zü~ zei kapelaan Schlatt man, doch een beweging. Hij sprak nog over de missie-geest, die in de K.A.J. is gev-ren, wat reeds tot re sultaat heeft dat al gauw 6 ka jotters naar de missie voor 2 jaar gaan wer ken. Nadat kapelaan Schlattman had ge sproken kwam O.DI. voor het voet licht met een leuke schets „De spe ciale correspondent". De films voor de week van 3 tot 10 februari zijn door de Kath. Film- Advertehtie I Centrale als volgt gekeurd Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lldo: „Heuvel 24 antwoordt niet" 14 jaar. Luxor: „Mannequins voor Rio", 18 jaar. Trianon: „Love me or leave me", 18 jaar. Rex: „Amok in Silver Lode", 18 jaar. Munsteren met zijn band een paar mooie stukjes muziek ten beste. Aalmoezenier Harding sprak de ouders en kajotters in een korte speech toe over het doel van de K.A.J. Hij zeide, dat er anders aan gepakt moet worden; het vorig werk was niet verkeerd maar er moet nu meer beweging in de K.A.J. komen. De kajotters moeten onder elkaar en voor elkaar gaan werken en hun iede-arbeiders opzoeken. Het '-nmt a'tijd op ontspanning aan. We moeten actief worden besloot hij en eens gaan pionieren. Hierna trad O.D.I. weer o«'*v»°t een ^ardige schets en volgde na een ver- 'oting een gezellig samenzijn. Steekvlam in het gezicht De loodgieter J. S., die op karwei was, zag dat een bus boenwas, welke op een brandend gasstel stor langs de kant waar een beetje boenwas langs gelopen was in brand geraakte. Hij zette de bus op de grond en trachtte met een doek de brand te blussen, Plotseling kreeg hij, d-or-'at de bus in brand vloog ee-- steekvlam in het gezicht. Hij liep ernstige '—andwon- den op. Gelukkig hebben zijn ogen niets geleden. Dokter Van Praag heeft hem verbor. t. E.H.B.O. De algemene vereni ging E.H.B.O. afd. Noordwijkerhout eld een druk bezochte jaarvergade ring. In zijn openingswoord noemde de voorz. 't afgelopen jaar zeer gun stig, omdat er een mooie cursus liep. Na deze opening gaf het jeugdkorps van de Harpe Davids enige mooie nummers ten beste. De secretaris en 'e penningmeester brachten hierna hun jaarverslag uit Vervolgens werd een bestuv-'—er- kiezing gehouden. De aftredende le den, de heren S. P. C. J. Verdegaal en J. W. Bons, werden herkozen. In plaats van de heer C. J. J. Keijzer. 'ie zich niet verkiesbaar meer had gesteld, werd gekozen de heer W. Warmerdam. Na deze verkiezing bliezen de No tenzaaiers wederom een paar pracht- nummers. De voorz. bedankte d lei der van dit korpsje en vanzelfspre kend ook de jongens zelf voor hun mooie muziek. In welgekozen woorden d^kte de "gsrzitter hierna de leider van de cursus, dokter Van Praag voor het vele werk, dat hij in het afgelopen jaar weer voor de vereniging heeft gedaan. Dokter Van Praag mocht als ;'k van waardering een mooi ca- deautie in ontvangst nemen. Mevr. Van Praag, die ook op de avond aan wezig, was, werden bloemen aangebo den. Hierna dankte dokter Van Praag voor het blijk van waardering en sorak de hoon uit dat de onderlinge band, die in de loon der jaren is ont staan, zou bestendigd blijven. Hij .sprak ook de wens uit, dat in de a.s. zomer eep flinke cursus zou kunnen worden gevormd. ZflFTERMFER IJswedstrijd. De ijsbaan is gister middag opengesteld. Het ijs is van zeer goed gehalte en hoewel de wind nu niet bepaald aangenaam was, be stond er al aanstonds flinke belang stelling. Het ijverige bestuur heeft direct maatregelen getroffen voor het houden van diverse wedstrijden. Vrijdagmiddag 3 februari zal de eer- Prof. dr H. A. Snellen bijzonder hoogleraar Prof. dr. H. A. Snellen, tot dusver bijzonder hoogleraar in de cardiolo gie te Leiden is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar met dezelfde leer opdracht. Prof. Snellen v/erd op 3 augustus 1905 in Utrecht geboren. In Gronin gen behaalde hij zijn artsenbul, waar na hij zich in 193 i te Leiden als car dioloog vestigde. Tevens bleef hij als consulent verbonden aan het Acac- demisch Ziekenhuis. In 1940 werd dr. Snellen als privaat-docent in de car diologie aan de Leidse universitiet toegelaten. Na de instelling in 1954 van een bijzondere leerstoel in de cardiologie volgde de benoeming van ar. Snellen als ee-.ste hoogleraar voor deze leerstoel. Deze leerstoel is thans omgezet in een buitengewone leer stoel. Dr Hulsewé opvolger van prof. Duyvendak Tot opvolger van prof. dr. Duyven dak, die enige tijri geleden overleed, is benoemd tot hoogleraar in het Chinees, dr. A. F. P. Hulsewé, lector in het Chinees aan de Leidse uni versiteit. Dr. Hulsewé werd 31 januari te Ber lijn geboren. Hij bezocht de HBS te Bussum en legde daarna het staats examen af. In de jaren 1928 tot 1931 studeerde hij aan de Leidse univer siteit, waar hij tevens leerling werd van prof. Duyvendak. Als aspirant ambtenaar voor Oost-Aziatische zaken rnaakt hij verdere wetenschappelijke taalstudie in China en Japan. Van 1935 tot 1942 was hij ambtenaar voor Oost-Aziatische zaken in Batavia, waar hij vervolgens als krijgsgevan gene door de Jappen geïnterneerd werd. Na de oorlog was de heer Hul sewé werkzaam bij de marinestaf ir. Den Haag. In 1955 promoveerde hij tot doctor in de -letteren. In een korte pauze gaf de heer Van ste wedstrijd gehouden worden. Gemeenferaad Wassenaar Be gemeenteraad heeft gisteren vrij veel tijd besteed aan de behan deling van een aantal subsidie-aan vragen, waarvan men had kunnen verwachten dat het hamerstukken zouden zfjn. Mr. C. A. van Gorcum (p.v.d.a.) en de heer H., L. J. van Dillen (k.vp.) pleitten veor een hogere subsidie aan de stichting voor maatschappe lijk werk in Zuid-Holland en wet houder Th. J. M. Rees van den Ende zegde toe, deze aangelegenheid nog eens onder de loupe te zullen nemen. Een verzoek van het r.k. vakantie centrum, dat verleden jaar met een tekort werkte, bracht verschillende sprekers aan het woord. B. en W. hadden voorgesteld, het verzoek af te wijzen, omdat het comité aan de kinderen gratis melk verstrekt heeft en, naar de mening van het college, de ouders daar zelf voor dienen te zorgen. De heer A. C. Duyvestijn (k.v.p.) wees er op, dat zonder gemeentesub sidie het nuttige wérk van het comi té, dat gedurende de zomervakantie een groot aantal kinderen prettig be zighoudt, onmogelijk wordt. Het is niet de melkverstrekkirig, die het te kort heeft veroorzaakt. Het comité heeft ook nog diverse andere uitga ven en van de ouders wordt een bij drage gevraagd. Mr. C. A. van Gor cum (p.v.d.a.) wilde niet alleen dit vakantiecentrum, maar in het alge meen de vakantiebezigheid subsi diëren. Algemeen bezien. Mr. dr. W. F. van Gunsteren (prot. chr.) sprak over het subsidiebeleid Zijp een opwekkend woord om de in het algemeen. Als er aanleiding is zaak van Herwonnen Levenskracht tot het verlenen van subsidie, dan te steunen. moet dat gebeuren op basis van ge lijkheid voor alle groepen. Het debat werd gesloten na de "toe zegging van wethouder K. Huibregt» se dat de subsidiëring van de z.g. vakantiebezigheid in haar geheel zal worden bezien. De raad had geen bezwaren tegen een hogere subsidie aan de muziek vereniging Excelsior en tegen een aanvullende subsidie aan de plaatse lijke instellingen voor kinder uitzen ding. Evenmin tegen het toekennen van subsidie aan de Nutsbibliotheek er. aan het Nationaal Rheumafonds. N'a enige discussie werd een wijzi ging aangebracht in het algemeen ambtenarenreglement, een wijzi ging, die het B. en W. mogelijk maakt in bepaalde gevallen aan eên ambtenaar een persoonlijke boven zijn salaris toé" te kennen. Ouden van dagen. Een volgende subsidie-aanvrage, n.l. van de plaatselijke sociëteiten voor ouden van dagen, lokte weer een discussie uit. Op grond van de maatstaf, die B. en W. indertijd heb ben aangelegd voor de subsidiëring van de UW-sociëteit en de r.k. so ciëteit in het dorp, had het college voorgesteld, aan de nieuwe UVV-sn- ciëteit in het Kerkehout een subsidie te verlenen van f 160.per jaar, dat is f 80,^. minder dan gevraagd was. Mevrouw T. H. EernstmanStegh- rers (v.v.d.) toonde aan, dat dit be drag van f 160,te laag is. Er .Iran voor de sociëteiten in het dorp. en voor die in het Kerkehout nieten- zelfde maatstaf worden aangelegd,- aldus spr. In het dorp wordt gebruik betoog van mevrouw Eernstman had. den ondersteund, dat men van een eenmaal aangelegde norm niet zo maar incidenteel kan afwijken. Als er normen zijn, dan moet men die toepassen. Blijken de normen ver keerd te zijn, dan moeten ze veran derd worden. De voorzitter, burgemeester van Wijnbergen, zegde toe, dat bij de be groting voor 1957 met de door me vrouw Eernstman gemaakte opmer kingen rekening gehouden zal wor den. Rest van de agenda. Met algemene stemmen werd be noemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school in de van Zuylen van Nijeveltstraat de heer W. Lems, te Vlaardingen. Een aanvrage van de chr. school Den Deyl om gelden voor het treffen van een aantal voorzie ningen in het schoolgebouw werd in gewilligd. Besloten werd, de riolering er de bestrating in de Santhorstlaan, de Zijllaan en de Middelweg te ver nieuwen, en een brug te laten bou wen over bet kanaal naar de Haven, in het verlengde van de Johan de Wittstraat. Stilzwijgend ging de raad nog ac- coord met het belangrijke voorstel, om aan de Wassenaarse Bouwvereni. ging grond en de nodige voorschot ten te verstrekken voor het bouwen van 110 woningwetwoningen op ter reinen nabij de Haven. Zilveren jubileum Bloemistenpa- li o ons vereniging. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bloe- mistenpatroonsvereniging Wassenaar en omstreken hield het bestuur gis termiddag een receptie in Huize Den Deyl, dat voor deze gelegenheid met groen en bloemen stijlvol was versierd. Voorzitter Marbus en zijn medebestuursleden werden gelukge wenst door vele leden van de ver enigingen, door bestuursleden van di- -verse andere verenigingen op tuin bouw gebied. Namens het gemeente bestuur kwam de burgemeester, dr. gemaakt van gratis aangeboden i&\- ;-S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen ruimte, terwiil die in het Kerkehout zijn gelukwensen aanbieden, gehuurd moet worden. y; r f Gisteravond is het jubileum met de Dr. J. J. M. Veraart (k.v.p.) mêtk- leden gevierd op een feestavond in te op, nadat enkele andere leden het Het Wapen van Wassenaar. 17ELE ANDERS GETROUWE BE- ZOEKERS van Niessing's be langrijke inleidingen voor K. en O. hadden gisteravond verstek laten gaan, begrijpelijk wegens de felle koude. De Grote Pers van de Laken hal was dus maar spaarzaam gevuld, wat de temperatuur in de zaal ook al niet verhoogde. De enthousiaste spreker evenwel was er met hart en ziel bij en niettegenstaande 'n stem bandstoornis hield hij een causerie, dié er wezen mocht. Alvorens hier aan te beginnen liet hij platen.van een paar delen van de G dur Symphonie draaien K.V. 521, telkens aanwijzingen gevend over expositie, overgang, doorwerking en reprise, zoals bij de vorige lezingen op het bord was duidelijk gemaakt; acht gevende op de betekenis van de door en verwerking van kleine figuurtjes tot iets heel belangrijks. Dan kwam hij tot wat op Nies sings's plan stond: Mozart als dra- I maticus; want al beheerste deze vol komen elk genre, van nature was hij dramaticus. In korte duidelijke trek ken behandelde spreker de geschie denis van een opera; een boeiende opeenvolging van gebeurtenissen. Aan 't eind van de XVIe eeuw ver bond zich een gezelschap jongere musici te Florence tot „de Camerata" die zich keerde tegen de bestaande I polyphonie van de middeleeuwen, (waarin de nersoon niet als individu 'naar voren kwam. Het oude Griekse drama was hun ideaal, maar men kende de Griekse kunst niet. De ver- I schijning van het individu ontwaakte; j do renaissance, de persoonlijkheid los, zich uitzingen, de solisten, dus de aria begeleid door accoorden in eigen expressie. Zo ontstonden de eerste primitieve opera's met als juwelen op dit gebied die van Monteverdi, met een inleiding (ouvétture), mu ziek (zang) en handeling. Bij Scar- j latti overheerst de zangkunst, de ariabespiegeling van de handeling. Dan volgde de opera-seria en de I opera-buffa. Tekst kwam er minder 'op aan; Gluck bracht hierin even wicht. Mozart, al meende hij eerst, I dat de poëzie op het 2e plan kwam, was een te groot kunstenaar om hiervan niet terug te komen. In 1982 werd Mozart's Komisch Zangspel „Die Entführing aus dem Serail" op gevoerd, Hij componeerde zowel de opera-seria, de buffa en het lichte genre het Sin^spiel met ongeëve- I naarde genialiteit. „Die Entfürung" is nog steeds op het opera-repertoire |te vinden, omdat er, mensen van vlees cn bloed ten tonele worden ge- Ivoerd. Het gesproken woordt komt er in voor (het recitativo). Invloeden van Gluck en zelfs Bach en Handel, doen zich gelden, evenals de spe- cialité's van de Mannheimerschool. Veel coloraturen komen voor in de aria's en stemming een juweel. Blondchen zingt een pracht aria in Rondovorm. De bassethoorn verleent aan Osmin's bas-aria's een wondere donkere stemming en aan Belmonte -is het karakteristieke, gevoelige zin gen toebedacht. Zo leraarde Paul Niessing, terwijl hij zich toelegde elk detail duidelijk te maken aan zijn gehoor. Versche- dene gedeelten en soli werden ge draald en al was de geluidsproductie niet bijster gelukkig (door onvoor ziene technische stoornissen, waar aan geen sterveling iets kon verhel pen), na het gesproken woord kreeg men toch inzicht en begrip van Mo zart's zangspel; te meer omdat de spreker aan de vleugel thematiek, doorwerking en detail had aangege ven en duidelijk gemaakt. Na het dankwoord van de heer Herman Steenz, werd Paul Niessing met hartelijk applaus gehuldigd om dat hij zoveel heeft bijdragen tot 't begrijpen van Mozart en zijn oeuvre. J. KORTMANN. Laatste Berichten Drama Renbaanstraat Slachtoffer was erg overspannen Zoals is gemeld, is gisteren een 42- jarige Hagenaar ten huize van zijn schoonvader dodelijk getroffen door een schot uit een politierevolver. Uit thans afgelegde verklaringen is ge bleken, da dte vrouw van de man met haar twee kinderen reeds enige dagen geleden naar haar vader is ge gaan, omdat zij bang was voor de wonderlijke gedragingen van haar echtgenoot. Deze kwam haar gisteren in de woning van haar vader bezoe ken, ging met zijn jas aan in de ka mer zitten en keek verwilderd rond. Toen de schoonvader vroeg wat er aan de hand was, gaf hij geen ant woord, maar ging zijn jas uittrekken en hing deze in de gang op. Zijn vrouw inspecteerde de jas en haalde daaruit een ijzeren staaf en een blikje benzine, welke voorwer pen zij verstopte. Nadat zij dit aan haar vader had verteld, stuurde de ze een inwonende zoon er op uit om de politie te waarschuwen. De schoonvader heeft nog tegen zijn schoonzoon gezegd, dat hij maar lie ver moest heengaan, waarop deze opstond, naar de gang ging en daar tegen zijn schoonvader riep: „Jij gaat er uit of ik steek je overhoop". De schoonvader had een steek schop klaar staan en zei: „Als je een stap doet krijg je hiermee een slag". In volkomen overspannen toestand ging de schoonzoon toen weer naar de achterkamer en om erger te voor komen heeft de gehele familie het huis verlaten. Inmiddels was de po litie gearriveerd en kort daarop vol trok zich het drama. Het lijk is overgebracht naar de Zuidwal, waar sectie zal worden ver richt. Een 2-jarig kind is het slachtoffer geworden van een brand, die van nacht omstreeks kwart over twaalf uitbrak in een boerderij te Wolvega. Toen de brand begon waren de be woners van de boerderij, de heer A. Heidra, en zijn echtgenote niet aan wezig. Gealarmeeerd door voorbij gangers snelde de heer Heidra naar de bovenverdieping van het woon gedeelte van de boerderij om het kind te redden. De vloer van deze verdieping was toen reeds zo door vlammen aangevreten, dat de heer Heidra met het kind door de vloer zakte. Het kind is later in een zieken huis, waarschijnlijk tengevolge van rookvergiftiging, overleden. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat de kachel te hard werd gestookt. Het woongedeelte van de boerderij is gedeeltelijk uitgebrand. Tweede lustrum Expogè's Leiden Film- en voordrachtavond De vereniging; van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd, af deling Leiden, hield in het kader van de tweede lustrumviering van de af deling in de foyer een bijeenkomst voor leden en genodigden, waarin de heer W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, opperstalmeester van konin gin Juliana, tevens lid van het hoofd bestuur van de vereniging, als spre ker optrad. Mevrouw E. Hannemav. Maasdijk vulde het programma met declamatie aan. De heer Bischoff van Heemskerck, die de reis van het koninklijk paar zelf heeft meegemaakt, hield over deze reis een causerie. Hij schetste de voorbereidingen, die in de West waren getroffen voor de ontvangst. Voorts sprak hij over de sociaal-eco nomische situatie, waarin de beide rijksdelen zich bevinden. Bij zijn eigen belevenissen bleef de spreker wat langer stilstaan. Hij vertoonde ook een film van de reis. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer L Questroo, die een terugblik wierp op de geschie denis van de afdeling, die werd op gericht in een kamer aan het Rapen burg. De taak van de vereniging is niet alleen, herinneringen op te ha len, maar ook het gevoel van soli- dariteit uit te drukken ten aanzien van hen, die invalide zijn of nog ziek I zijn als gevolg van hun gevangen schap, zei de heer Questroo. De ver eniging moet er ook toe bijdragen het I wereldgeweten wakker te schudden en de wereldorganisaties toe te roe- I pen, dat er een eind moet komen aan I het mensonterende barbarendom. De heer Questroo verz >rht enige ogenblikken stilte in acht te nemen voor allen, die niet terugkeerden. Hij deeld mee, dat een ieoutatie na mens de vereniging een klein bloem stuk n de voet van het kruis aan de Steenstraat had neergelegd. Koude. De 15-jarige jongens C. v. d. H. uit Alphen is gistermorgen om 8.40 uur door de kou bevangen en be wusteloos geraakt. Hij- werd in het gebouw van de Ambachtschool op temperatuur gebrach' en vervolgens door de E.H.D. naar huis vervoerd. Marktberichten GOUDA, 2 febr. Kaas. Aange voeld 9 partijen, le kwaliteit 2 10 2.18. 2e kwaliteit ƒ2.05—2.09. Handel kalm. TER AAR, 1 febr. Groente. Wit lof 1 0.30—0.42, idem 2 0.14—0.34, idem stek 0.02—0.07, spruiten ƒ0.39, alles per kg,; boerenkool ƒ20.60—1.30 per kist; knolselderij ƒ0.10—0.17 per stuk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3