3)e &2icl6e(Soii4a/nt Het Amerikaans-Britse overleg is geëindigd Victorie van vors! Vors! wil van geen wijken weten De nieuwe indeling van de Nederlandse bisdommen i Geen agressieve expansie in hel j SLOTCOMMUNIQUÉ GEEFT OVERZICHT VAN GESPREK Naast overeenkomst blijven meningsverschillen Kroonprinses Beatrix hield haar eerste radiotoespraak Nederland past zich aanl Rusland raakte Geen gas uit het Ruhrgebied z'n kou aan ons kwijt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13719 Directeur: c. M. v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oosten j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREADX: PAPENGRACHT 32 nu----m' Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 De Amerikaanse en Britse leiders hebben woensdag, aan het eind van hun driedaagse besprekingen te Washington in een gemeenschappelijk communiqué hun inzichten bekend gemaakt. In een duidelijke waarschuwing aan het adres van communistisch China zeggen president Eisenhower en premier Eden, dat zij het er volkomen over eens zijn, dat „agressieve expansie door middel van geweld of ondermijning" in het Verre Oosten moet worden voorkomen en dat „de vrije naties in dat gebied gesteund moeten worden bij haar zelfverdediging en bij het hand haven van haar binnenlandse stabiliteit en welzijn". „Na openhartige discussie bestaan er nog enige meningsverschillen wat betreft ons oordeel over de vraag hoe deze doeleinden op de meest doeltreffende wijze kunnen worden bereikt", zo wordt hieraan toegevoegd. Bij de Brits-Amerikaanse bespre kingen in Washington is men giste ren, naar verluidt, tot de slotsom ge komen dat nooh een maohtsorgaan van de Ver. Naties noch een drie-lan- den-verdrag van nut zouden kunnen zijn ter handhaving van de vrede bij de grenzen tussen Israël en de Ara bische staten. Ofschoon in zekere kringen voorstellen van deze strek king zijn geopperd, voelen de Ver. Staten en Engeland er voorlopig niets voor, vooral niet voor het voorstel om een maohtsorgaan van de Ver. Naties in te stellen, daar Rusland er zeker deel van zal uitmaken. Taaie insecten Het bestuur van de wereldgezond heidsorganisatie heeft in een resolu tie vastgesteld, dat de ontwikkeling van de weerstand van ziekte-over brengende insecten tegen verdelgings middelen zoals DDT een probleem van het grootste belang voor de openbare gezondheid is geworden. Uit 32 lanaen zijn rapporten over toenemende weerstandsvermogen der insecten binnengekomen, o.a. betref fende verschillende typen van de ma laria-mug, luis die typhus overbrengt, -vliegen die met pest besmetten en een soort muskiet van Trinidad die gele koorts verspreidt, aldus meldt de „Times". Verder beloofden zij te zullen voortgaan om onder-ontwikkelde lan den economische en technische bij stand te verlenen, onder meer door het Colombo-plan. Zij verklaarden, dat zij zouden blij ven vasthouden aan de Navo als es sentieel voor onze gemeenschappe lijke veiligheid". Ook meenden zij dat een „werkelijke en stabiele vre de" niet mogelijk is zolang Duits land verdeeld blijft. Ook zouden zij blijven zorgen voor de veiligheid en de welvaart van Berlijn. Djakarta eist hervatting gesprek Indonesië heeft Nederland verzocht de conferentie te Genève vandaag of uiterlijk morgen te hervatten, opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kunnen worden beëindigd. Dit verzoek werd gistermiddag om vijf uur door de Indonesische zaak gelastigde in Den Hasig, Kweedihiedoo, aan de regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, mf. N. S. Blom, overhandigd. Nederland heeft inmiddels opnieuw een nota aan Djakarta overhandigd over de toelating van mr. Van Empel als verdediger van Jungslaeger. In Genève heeft de staf van de In donesische dedelgatie voorlopige pas sages geboekt voor de vliegtuigen, die zondag en maandag naar Djakarta vertrekken. Deze stap is gedaan in de verwachting, dat Nederland hetzij een slotzitting op vrijdag of zaterdag zal voorstellen, hetzij een vaag antwoord zal geven, dat een langer verblijf in Genève niet verantwoord maakt. De speciale ambassadeur, Ramlan, die gisteren naar Genève zou vertrek ken, is in verband met „bijzondere be zigheden" in Den Haag gebleven. Prijs zichtbaar in hotelkamer Het horecafbecbijf schap bereidt een regeling voor, waarin de prijs aanduiding in de kamers van hotels en bij de receptie verplicht wordt gesteld. Het is vele malen voorgekomen, dat reizigers in hotels schandelijk werden overvraagd als de vraag naar logeerruimte groot was. Dit heeft de naam van de Nederlandse hotelhou ders geen goed gedaan. Een commissie is nu in het samen stellen van een verordening ver ge vorderd. Het wordt de eerste veror dening die door het bedrijfschap wordt uitgegeven. Vorst over hoogte punt heen De vorst heeft vanmorgen vroeg zijn hoogtepunt bereikt. Op het vliegveld Delen werd een temperatuur van 19 graden onder nul gemeten. De koude lucht bereik te ook de Riviera, -vaar sneeuw viel bij temperaturen beneden het vries punt. Door het Rhónedal waaide een ijzi ge MistraL Zelfs in Rome kwam lich te vorst voor. In de algemene weers- situatie zijn voor ons land enkele be langrijke veranderingen gekomen. Het Scandinavische hogedrukgebied breidde zich over de Britse eilanden naar het zuidwesten uit. Tegelijkertijd nam het boven de Oostzee in beteke nis af, onder invloed van een storing die van Finland naar Noord-Duitsland trok. Achter het front van deze sto ring bevindt zich belangrijk minder koude lucht, die via een omweg langs de Noordkaap van de Oceaan af komstig is. In deze lucht kwam in Finland en Zweden maar lichte vorst1 voor. De minder koude lucht uit het| noordoosten zal de komende 24 uur ook ons land langzaam binnendrin gen, zodat de vorst zal afnemen. Plaatselijk kan wat sneeuw vallen, maar deze zal niet van veel beteke nis zijn. Verder was men het er over eens, dat de Ver. Staten en Engeland op hun eigen standpunten zullen blijven staan ten aanzien van het betwiste ge bied van de Boeraimi-oase aan de Perzische Golf. Volgens zeggen zou dit het enige verschil in opvattingen tussen de Britten en Amerikanen vormen. Volgens United Press is men over eengekomen: 1. Herziening van enige bepalin gen inzake de handel tussen oost en west die wordt overgelaten aan de Cocom, 't coördinerend comité der Navo-landen, met uitzondering van IJsland en Japan. 2. De Ver. Staten dienen hun vrij heid van handelen te behouden voor het geval communistisch China er toe mocht overgaan de door de natio nalistische Chinezen bezette eilanden voor de kust, zoals Quemoy en Mat- soe, aan te vallen. Tegen d bureaucratie in Moskou Sergei Nikoforowitsj Kroegolof, de opvolger van de in 1953 geliquideerde minister van Binnenlandse Zaken en chef van de geheime politie, Lavrenti Beria, is nu op zijn beurt, na bijna drie jaar op het ministerie te hebben gezeteld, ontslagen. De Russische regering maakte gis teren bekend, dat hij van zijn functie is ontheven en opgevolgd door P. N. Doedorof, een weinig bekende man, van wie men alleen weet, dat hij in 1954 werd benoemd als een van de vele plaatsvervangende voorzitters van de Moskouse Sovjet. Een reden voor Kroegolofs ontslag wordt niet gegeven. Men gelooft, dat hij het voornaamste slachtoffer is van de „strijd tegen Ge bureaucratie", die momenteel door de communistische partij wordt gevoerd. In ieder geval acht men de wijziging meer van ad ministratieve dan van politieke aard. Vandaag is het decreet van kracht' geworden, waarin de nieuwe indeling der bisdommen wordt afgekondigd en omschreven. Het bisdom Haarlem vormt de pro vincie Noord-Holland, dus ook het Gooi Baarn en Eemnes-Buiten, op provinciaal Utrechts gebied, worden van het dekenaat Hilversum afge scheiden en blijven dus bij het Aarts bisdom. De parochie Uithoorn wordt bij het Haarlemse diocees gevoegd (voorheen behoorde het tot het aarts bisdom). neerlandice nominatas Warmond et de Kaag, cui tarnen adiungi de bet ea insula quae dicitur „Laker- polder". Novae dioecesis sedem in urbe Roterodamo statuimus, quam propterea urbem ad civitatis epis- copalis fastigium extollimus: Epis- copi vero Cathedram in paroeciali eiusdem urbis ecclesia Deo in ho- norem S. Laurentii Mart. et S. Ig- natii Conf. dicata, figimus, quam igitur ad Cathedralis Ecclesiae gradum et dignitatem erigimus. Het bisdom Haarlem zal nominaal Het bisdom Rotterdam omvat de 570.000 katholieken tellen; het bis- provincie Zuid-Holland met uitzon- j J™ Rotterdam 600.000; het bisdom dering van de parochies van War- "romngen 80.000; het bisdom Breda n6-.. j-I wordt vermeerderd met 19.000 ka tholieken uit het dekenaat Middel burg en 31.000 uit het dekenaat „Tot na t examen mond en De Kaag (voor zover in de 1 provincie Zuid-Holland liggend). JDe aartsbisschoppelijke parochies rinchem, Leerdam, Everdingen en1 Geertruidenberg en telt dus onge- - veer 350.0'JO katholieken. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal zondag a.s. een me dedeling betreffende de splitsing van het bisdom Haarlem doen voorlezen. Van morgen af zullen na alle H. Missen gebeden worden gestort om de verlichting van de H. Geest af te smeken over de benoeming van de nieuwe bisschop van Rotterdam. De bisschop van Haarlem heeft te vens bepaald, dat de parochies van Warmond, Vogelenzang, Bennebroek en de Kaag worden afgescheiden van hel dekenaat N o o rd w ij k en gevoegd bij het dekenaat Haarlem. De parochip van Uithoorn wordt gevoegd bij het dekenaat Ouderkerk. komen bij het Rotterdamse bisdom. Omtrent de samenvoeging van War mond en De Kaag (met de Laker- polder) met het Haarlemse bisdotm luidt de latijnse tekst: Dioecesi Harlemensi illud detra- himus territorium quod vulgo „Zuid-Holland" nuncupatur, atque ex eo novam ac distinctam erigi mus dioecesim erectamque decla- ramus, ipsamque a Roterodamo urbe Roterodamensem nuncupari volumus et decernimus. Attamen dioecesi Harlemensi adnexa mane bit ea pars territorii „Zuid-Hol land", quae complectitur paroecias H. K. H. prinses Beatrix heeft gis teravond voor beide Nederlandse ra diozenders de volgende toespraak ge houden: „Het is met gevoelens van grote vreugde, dat ik mij vandaag door de radio tot u wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk gegeven., Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mij hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfspre kend voor een jarige zijn dank te be tuigen, dat men de zin ervan ver geet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens u voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen fees telijk karakter te geven. Maar u zult begrijpen, dat in verband met het drukke schoolwerk van dit eind examen-jaar en het buitengewoon on gunstige jaargetijde, het mij beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat binnenkort hierover na dere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Het grootste deel van Europa was woensdag nog in de greep van de koude, maar in de Sowjet-Unie, waar de koudegolf ontstaan is, bewegen de temperaturen zich langzaam in stij gende lijn. In Moermansk en Archan gel, aldus Radio-Moskou, is het al bo ven het vriespunt. In Berlijn, waar het woensdag min 22 graden celsius was, is „pool sneeuw" gevallen. Men zag bij wol kenloze hemel ijsnaaldjes in de lucht glinsteren. In Zweden zijn de temperaturen on geveer tien graden gestegen en uit het Noorden van het land wordt min der koud weer gemeld. Ook Finland wordt warmer. Het vroor gisteren nog slechts enkele graden. In Husum, in het uiterste noorden van Duitsland, is een ooievaar neerge streken, wat gewoonlijk als een aan kondiging van de lente wordt be schouwd. In het nabijgelegen Slees- wijk werd tegelijkertijd de laagste temperatuur sinds 27 jaar gemeten: 27 c. Verscheidene fabrieken in het Rijn. Main-gebied hebben de produktie moeten staken doordat de aanvoer van industriegas uit het Ruhrgebied gestremd is als gevolg van de strenge vorst. Zo ligt de verffabriek Hoechst in Frankfort geheel stil. Opel in Rues- selsheim heeft driekwart van het 25.000 man tellende personeel met verlof gestuurd. In Darmstadt en Giessen zitten een duizend gezinnen zonder verwarming. In de cokesfabrieken van het Ruhr gebied zijn verscheidene pijpleidingen bevroren. Lostorens, spoorwissels en ook de kolen zelf zitten vastgevroren. In Wenen, reden met vlammenwer pers uitgeruste vrachtauto's uit, om te pogen de wegen te ontdooien. De Donau-haven is dichtgevroren. België en Nederland hadden de koudste nacht der laatste jaren, doch Versjiansk in Oost-Siberië sloeg alles: hier werd een temperatuur van 59 graden onder nul gemeten. In Frankrijk zijn vijf personen doodgevroren. In de Noord-Italiaanse stad Bolzano is de temperatuur in de nacht van woensdag op donderdag tot 22 gra den onder nul gedaald. In vele Franse politiebureaux wordt aan bedelaars en zwervers een onderkomen verschaft. De politie stookte onder bruggen en viaducten vuren voor daklozen. Er wordt nood- kleding uitgedeeld. Polen is bedekt met een dikke laag sneeuw. In Engeland vroor het krachtig, waarbij op vele plaatsen de laagste temperatuur van deze eeuw werd ge registreerd. In Lindholme, in het graafschap Yorkshire, werd donderdagochtend vroeg een temperatuur van dertien graden onder nul geregistreerd. De inwoners van Rome aanschouw den het voor hen zeldzame schouw spel van sneeuw. ^OORLOPIG BLIJKT vorst Vorst nog niet van plan te zijn het zo vlug veroverde gebied van West-Europa te verlaten, al wordt verwacht, dat de komende dagen zijn macht iets zal afnemen. Aan zijn heerschappij over Oost-Europa werd gisteren al duchtig ge knabbeld, in Finland, waar warmere oceaan-luchtstromen de temperatuur 20 tot 30 graden deden stijgen. Ook voor Nederland worden vandaag of morgen meer noordelijke wind verwacht, die wellicht zal krimpen tot westelijke zeewind, hetgeen de temperatuur ook hier zal doen stijgen. Inmiddels poogt Nederland zich zo goed mogelijk aan de bestaande toe stand aan te passen, al geeft het hier en daar nogal moeilijkheden. Vanuit de warmte gluurt hij door de dikbevroren glazen naar het barre Hollandse klimaat. VERTRAGINGEN. De spoorwegen tobben nog steeds met draadbreuk, waardoor men nog steeds op aanzienlijke vertraging moet rekenen; het wegverkeer on dervindt vooral moeilijkheden voor zover hét op dieselmotoren rijdt, daar deze motoren zeer bevattelijk zijn voor koude. In vakkringen wordt er op gewe zen, dat, deze moeilijkheden voorko men kunnen worden, wanneer aan de dieselolie een weinig petroleum wordt toegevoegd (maximaal 10 pet.) Amsterdam, Brielle en Oostvoorne zaten gistermiddag door ijsafzetting zonder gas en het duurde uren, voor dat men weer kon koken, terwijl de gevolgen voor hen, die gas als ver warmingselement gebruiken, nog dra matischer waren. Eilanden-contact. Ondertussen blijkt men het con tact met de eilanden over het alge meen via de lucht hersteld te hebben. Vliegtuigen brengen post en passa- giers over de bevoren Noordzee en OSLO Met hoeveel genoegens ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met u in contact kan komen, behoef ik u niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat u mijn dank baarheid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden". PRINSES BEATRIX IN RAAD VAN STATE. Radio-uitzending. In 'n nationaal radioprogramma zal dinsdagmiddag tussen 15.15 en 16.15 uur een reportage gegeven worden van de buitengewone zitting, die de Raad van State zal houden, wanneer prinses Beatrix voor het eerst een vergadering van dit lichaam zal bij wonen. De K.R.O. zal deze uitzending in zijn avondprogramma herhalen. Tussen Hengelo en Oldenzaal is de 53-jarige fabrikant E. Gorter uit Almelo gistermiddag met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto. De wagen van de heer Gorter sloeg over de kop en de bestuurder werd vrijwel onmiddellijk gedood. HOE wordt het weer? f (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 AFNEMENDE VORST. j Over het algemeen veel bewol- king, maar geen sneeuw van be- tekenis. Zwakke tot u afige wind uit noordelijke richtingen. Aan- J vankelijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, ove- rigens matige tot lichte vorst. 3 Febr.: zon op 8.21, onder 17.32; Hoogwaterstanden 3 Febr. v.m. 8- Het weer in Europa de levensmiddelenpositie op de eilan- KOPENHAGEN den is over het algemeen gunstig te ABERDEEN noemen, daar grote wintervoorraden DUBLIN aangelegd waren. LONDEN Tussen de Zeeuwse en Zuid-Hol- AMSTERDAM landse eilanden kampt men naast het BRUSSEL ijsprobleem met de moeilijkheid van PARIJS laag-water.. over het algemeen weet BORDEAUX men de veren intact te houden, alGRENOBLE moeten er soms hele omwegen ge- NICE maakt worden, hetgeen natuurlijk BERLIJN met aanzienlijke vertraging gepaard FRANKFORT sneeuw geheel bew. geheel bew. sneeuw half bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt 3 C. 2 4 4 8 —15 —16 gaat. En tussen al deze wintergevolgen, tobt Nederland met zijn eigen vorst- probleempjes, waterleidingen sp/in gen; de melk wordt in Limburg niet meer in flessen afgeleverd, omdat de flessen met honderden tegelijk ge sprongen zijn in de afgelopen dagen en de schaatsliefhebbers slijpen hun ijzers rond en zijn wellicht de enigen, die zich met vreugde buigen onder de macht van Koning Vorst, die zo onverwacht zijn dictatuur over Ne derland gevesgtigd heeft. MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME onbewolkt 14 onbewolkt 10 sneeuw 14 sneeuw 2 zwaar bew. 15 onbewolkt onbewolkt Poolsneeuw 19 zwaar bew. 15 licht bew. 6 motsneeuw regen —18 17 Korreltje Wilt u het karakter van een man leren kennen, kijk dan naar het ge zicht van zijn vrouw.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1