De Olympische Winterspelen te Cortina; Elfstedentocht? Sigge Ericsson won het goud Amerikaanse kunstrijdsters hebben niets meer te vrezen Sjoukje Dijkstra reed uitstekend 33 a a E a w i i i f:' 8 SJSJS v Onze n'I Damrubriek j WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - RAG'NA 3 J De plotseling ingevallen strenge op de 10.000 meter in prachttijd NEDERLAND BLEEF ZONDER MEDAILLES De 27-jarige handelaar in sportarti- len uit het stadje in midden Zweden Oestersund, Sigge Ericsson, heeft een nieuwe gouden pagina gevoegd in het prachtige boek van overwinningen, wel ke hij de laatste jaren reeds heeft be haald. Ericsson, wereldkampioen in Mos kou in februari 1955 en winnaar van de 10.000 meter in het Dynamo-stadion, heeft in een fel omstreden kamp, waar zien is de tijd van Sigge Ericsson van 16 min. 35.9 sec. fantasties te noemen. Met een zilveren medaille op de 5000 meter is hij tezamen met Grishin, die het olympische goud op de 500 en de 1500 meter heeft veroverd, de grote man van Misurina geworden. Sigge Ericsson maakte een zeer sterke indruk en er is niemand in het wereldje van deskundi gen te Misurina te vinden, die deze ster- in eigenlijk niemand favoriet was, de ke sportman niet tipt voor de wereld- olympische titel op de ijsvlakte van Misurina veroverd. De wijze, waarop hij in zeer slechte weersomstadnigheden en op geenszins ideaal ijs, de 25 ronden op de piste van zijn landgenoot, de baan- bouwer Goesta Nilsson aflegde, stem pelde hem tot een man van superklasse. Kees Broekman en ook Helmut Kuhnert benaderden in Davos onder iedale con dities het vurig begeerde wereldrecord van Hjalmar Andersen, op tienden van seconden. Gisteren zweefde Sigge Erics son, die niet in Davos was uitgekomen maar wel aanwezig was geweest, in zijn rit tegen het uurwerk want aan zijn tegenstander, de Japanner Asasaka had hij niets steeds rond de wereldrecord tijd van 16 min. 32.6 sec. Hij bleef er boven met iets meer dan 3 sec. Enkele jaren geleden vond er onder leiding van scheidsrechter Klaas Schenk in Hamar een drielandenwedstrijd plaats. Op de tweede dag zou Hjalmar Andersen niet op de 100.00 meter voor de Noorse ploeg starten, hij wilde zich sparen voor het wereldkampioenschap, dat een week later plaats vond. Maar toen Hjallis op die zondagochtend uit het raam van zijn hotel naar de lucht keek en constateer de, dat een heerlijk zonetje het ijs op ideale temperatuur zou brengen, ter wijl het bovendien bladstil was besloot hij toch te rijden hetgeen toendertijd vele protesten heeft uitgelokt. In die condities noteerde hij het wereldrcord, dat nog steeds niet is verbeterd. Men vergelijke dat nu eens mee de toestand, welke er op de vierde dag van de olympische schaatswedstrijden te Misurina heerste. Kees Broekman was cm tien uur voor de eerste rit vertrokken. Een zware wolkenmist lag over Misu- rinarian, zo zwaar zelfs, dat men staande in de ene bocht, de andere niet kon on derscheiden. Het was koud en het kwik stond negen graden beneden nul. Toen Sigge Ericsson in de tiende rit aantrad, wa6 de mist niet geweken, maar de om standigheden bleken toch iets minder slecht te zijn, dan drie uur daarvoor. Bovendien was de temperatuur drie gra den opgelopen, zodat Ericsson zonder twijfel kon profiteren van een geringe procentuele verbetering van de weers- en ijsomstandigheden. Indien de Zweed dezelfde omstandigheden zou hebben ge had als Andersen enkele jaren geleden te Hamar, dan zou het wereldrecord on getwijfeld gisteren tot tenminste 16 min. 20 sec. zijn teruggebracht. Het mag merkwaardig heten, dat de baan van Misurina buitenbewpon snel is en reeds meermalen hebben wij geschreven, dat veroorzaakt wordt door de samenstel ling van het ijs, welke minder weerstand biedt aan het schaatsijzer, dan in de Scandinavische landen, ja zelfs sneller is dan het ijs van Alma Ata en Davos. Maar nog geen enkele maal was het weer ideaal. In de meeste gevallen stond er een wind en de kracht van die wind varieerde van een lichte bries tot be hoorlijke kracht. De zon, onmisbaar, voor het verbeteren van wereldrecords, liet menig uur verstek gaan. En op de laat ste dag ging zij schuil achter een on doordringbare grijze massa, welke zo laag over de aarde dreef, dat de adem- titel, welk over bijna twee weken te Oslo op het spel staan. Hij en ook Kees Broekman heeft aan alle vier olympische nummers deelge nomen. Op het totaal van 13 rijders, die zich niet hebben gestoord aan specia lisatie en elke dag van start zijn ver schenen, staat Ericsson onbedreigd in de rangschikking over de vier nummers aan de kop, met onze landgenoot als een uitstekende tweede. Verdeling van de medailles Hjalmar Andersen heeft in Oslo drie prestatie, welke in de vooroorlogse jaren De plotseling ingevallen strenge vorst I heeft mogelijkheden geopend voor een ook door Clas Thunberg en Ivar Ballang- I Elfstedentocht, mogelijkheden waaraan nid werd eeleverd. Maar de tiid. dat twee dagen geleden niemand gedacht rud werd geleverd. Maar de tijd, dat een hardrijder een klasse apart vormt tussen zijn concurrenten, schijnt voorbij te zijn. De onderlinge strijd is groot, de voorbereidingen voor het wedstrijdsei zoen zijn intensief. De techniek is sterk toegenomen en de perfectie van het aan leggen van een baan is zodanig opge voerd, dat, wanneer de deelnemers, die tto de top behoren, in de gelegenheid zijn om in Alma Atg, Davos en Misurina tegen elkaar aan te treden, de onder linge verschillen langzamerhand in se conden en vaak reeds in een tiende van een seconden worden uitgedrukt. Dat is ook de reden waarom noch Hjalmar Andersen, noch Kees Broek man in staat zijn geweest hun successen van Oslo van vier jaar geleden te her halen. Zonder twijfel bracht dit teleur stelling in het Nederlandse kamp teweeg, dat de jongens, die immers op een meer dan voortreffelijk seizoen kunnen terug zien, zonder prijzen naar huis kunnen gaan. De klasseringen in de diverse num mers, twee vierde plaatsen op de 5000 meter voor Wim de Graaff en Kees Broekman, driemaal een elfde plaats op de 1500 meter met Maarse erbij en een vijfde plaats van Broekman op de 10.000 meter zijn van hoog internationaal ge halte. Onze landgenoten hebben hun best gedaan en eigenlijk meer dan dat. Met een iets gelukkiger indeling en loting had er zeker een medaille en misschien wel twee voor de ploeg ingezeten. Oostenrijker Toni Sailer won opnieuw het goud Dik ingepaktfin haar blauwgeruite jas met het olympisch embleem en met een donzige deken om de schouders zat het 19-jarige Amerikaanse meisje Gill Kin- mont in haar in valide wagentje aan de voet van de Col Druscie. Voor haar was de beste plaats op de tribune gereser veerd bij de finish van de olympische slalom voor heren. Zo goed als zeker zou Gill de dag tevoren zelf hebben meege daan aan de slalom van de dames, indien zij niet ongeveer een jaar geleden als Amerikaanse kampioene tegen een boom was gebotst, waardoor haar wervelko lom werd beschadigd en zijn werd ver lamd. Dank zij een inzameling in haar woonplaats Alta (Staat Utah), een royaal gebaar van een reisbureau uit New York en medewerking van een aantal Euro pese firma's, kon Gill toch getuige zijn van de winterspelen. Met haar moeder en met haar verpleegster. Gill, die gelukkig haar armen en han den weer zodanig kan bewegen, dat men haar met eten niet meer behoeft te helpen, beleefde met de andere toe schouwers heel wat sensatie bij de sla lom voor de heren. Zij leefde mee met het schitterend succes van de jonge Oostenrijker Toni Sailer, die zijn twee de gouden medaille in de wacht sleepte en die op het ogenblik wel als de beste alpine-skiër ter wereld kan worden be- sqhouwd. Maar zij las ook de teleurstel ling in de ogen van Toni's landgenoten over het falen van de andere Tirolers, die evenals bij de reuzeslalom hadden gehoopt op een drievoudige Oosten rijkse overwinning. Startnummers vergeten Skiërs zijn misschien nog bijgeloviger aan andere sportlieden als het om start nummers gaat. Van tevoren waren na de loting aan de Oostenrijkse mooie lage startnummers uitgereikt, omdat zij dat, in verband met hun kwaliteiten, ook verdienden. Maar.... die bleven helaas in het hotel liggen, zodat de renners het met hoge reserve-nummers moesten doen. Sommigen vonden dat een slecht voorteken. Toni Sailer, die zijn rugnum mer 15 voor 135 had moeten ruilen, doch desondanks als vijftiende vertrok, bleek niet te zijn beïnvloed. Maar Josl Rinder kwam in de eerste manche al twee keer ten val en geraakte hopeloos achterop. haling werd bemoeilijkt. In dit licht be- Met de befaamde Andreas Molterer liep Gouden medaille voor Sigge Ericsson het nog slechter af. HijJaerekende in de lichte mist een wendingwerkeerd en viel, werd woedend en staakte de strijd De vierde Oostenrijker, de winnaar van de gouden medaille in Oslo, Ottmar Schnei der, bleef met zijn 1 min. 35.8 sec. niet dicht genoeg bij de door Toni Sailer als snelste tijd genoteerde 1 min. 27.3 sec. Om kort te gaan, na de eerste manche stond de Fransman Adri Duvillard op de tweede plaats. Ondanks zijn val had hij de chronometers laten stilstaan op 1 min. 27.5 sec, slechts 0.2 sec. ver schil met Sailer. De voortvarende Franse verslaggevers begonnen koortsachtige discussie over de mogelijke zilveren me daille voor hun „Dudu". Illusies verstoord Maar „Du-du" was blijkbaar zo ge schrokken van zijn prestaties, dat hij in de tweede rit tot vier maal toe als een sneeuwbal van de helling afrolde. Hij werd 33e tot troost van de Fransen belandden hun drie overige kan didaten Pasquier. Perret en Bozon bij de eerste tien van de honderd deelne mers. Maar de medailles bleven gere serveerd voor de mannen, die zich in de zoete sneeuw even gemakkelijk bewo gen als een tapdanser op een revue podium. Het goud was voor Toni Sailer en het zilver voor de 25-jarige in Ame- rika's economie studerende Japanner Igaya, die trouwens al op zijn derde jaar door zijn vader op de ski's was gezet. De Japanse totalisator had zijn uitzen ding naar Cortina mogelijk gemaakt. Amerikaanse schaatsers naar Nederland? Gisteravond had de Nederlandse chef d'equipe, de heer H. Roos in het grand hotel Misurina een onderhoud met de leiders van de Amerikaanse hardrijders, waarbij onze landgenoot de Amerikanen uitnodigde zaterdag 4 en zondag 5 febru ari a.s. op de baan van de Kralingse ijs- club te Rotterdam in een landenwedstrijd tegen Nederland uit te komen. Naar men weet zullen op die dagen, ijs en weder dienende, de Nederlandse kampioen schappen in het hardrijden worden ge houden. De complete olympische ploeg van Misurina vertrekt hedenavond uit Misurina met bestemming Nederland. Na de series voor de Nederlandse kam pioenschappen zouden de Amerikaanse hardrijders eveneens op alle vier afstan den starten. Tussen vier Amerikanen en vier Nederlanders zou een afzonderlijk klassement worden opgemaakt, staande buiten het Nederlands kampioenschap. De bedoeling is. dat in de Nederlandse ploeg in ieder geval zullen worden opge nomen Gerard Maarse, Kees Broekman en Wim de Graaff, terwijl voor de vierde plaats Jeen van den Berg. Egbert van 't Oever of een andere rijder in'aanmer king komt. De Amerikanen zullen, in dien de onderhandelingen slagen, aan treden met Ken Henry, Johnny Werket, MacDermott en MacNamara. Van de zijde van de KNSB werd ons nog meegedeeld, dat men eventueel de Amerikanen wél op maandag en/of dins dag a.s. te Heerenveen in wedstrijden zou willen laten starten, maar in geen geval zaterdag en zondag in Rotterdam. had. Wil het daarvan komen dan zal het niet alleen moeten blijven vriezen maar bovendien zal aan drie voorwaarden moeten worden voldaan: de felle oosten wind die wakken veroorzaakt moet gaan liggen, de sluizen moeten dicht, en de scheepvaart in de Harlinger trekvaart zal stilgelegd moeten worden. Het lijkt niet uitgesloten, dat de tocht bij aanhoudende vorst in de volgende week zal worden gehouden. Het bestuur van de Elfsteden-vereniging is in elk ge val paraat. Vanavond zal met het oog op de wed strijd tussen de amateurelftallen van Frankrijk en Nederland, op 18 maart te Maubeuge te houden, voor de eerste maal een centrale training voor ama teurspelers in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. Voor deze training zijn de volgende spelers uitge nodigd: Van der Lee(HFC), J. Herberts (Vitesse). Claus (Helmondia), Van Brug gen (DFC). Blom (WW). Duyster (De Spartaan). E. Herberts (Vitesse). El- frlng (Robur et Velocitas). Fabels (Be Quick). Den Tenter (DWV), Reesink (WVC) en Sonneveld (Sparta). De trai ning zal onder leiding van bondstrainer Merkel plaats vinden. LEIDERSCURSUS NED. KATH. SPORTBOND De Keer A. A. C. Dusée over: Spcrtverdwazin£, Heldenverering,cult_ur Op de derde avond van de cursus, ge organiseerd door de afd. voetbal, dis trict Leiden en de R.K. Sportcentrale, district Leiden, waren er ondanks de fel le koude wind. toch nog ruim zestig lei ders en leidsters gekomen. In zijn ope ningswoord sprak de voorz., de heer H. Hogervorst, enige woorden van welkom tot de heer A. Duindam van de Sport centrale. Voorts sprak hij zijn verwon dering uit over het groot aantal aanwe zigen, dat nog was gekomen. Daarna kwam de inleider van deze avond, de heer A. A. C. Dusee, aan het woord, met als onderwerp: Sportverdwa- zing, Heldenverering, Lichaamscultuur. In zijn korte inleiding sprak de inleider over het ontstaan van spel en sport. Hij ging daarvoor terug naar de middel eeuwen, toen werd er alleen maar sport en spel door de beter gesitueerden ge speeld. maar medio 1900, toen de periode van mechanisatie werd ingevoerd, ver anderde de situatie. Sport en spel werden ontspanning voor de arbeiders. Het eerst in de grote steden, later ook op het plat teland. En toen wat later ook de vrouwen en meisjes machinaal werk gingen ver richten, kreeg men hetzelfde verschijn sel te zien. Wat is nu eigenlijk sport; Sport is fei telijk: georganiseerd en geperfection- neerd spel. Wat is sportverdwazing. b.v.: modderworstelwedstrijden voor dames, het laten doorgaan van de autoraces te Le Mans. nadat was gebleken, dat een ongeluk een groot aantal slachtoffers had geeist, de Tour de France, het ge bruik van stimulerende middelen (do ping). Maar wij behoeven persé niet naar het buitenland te kijken; ook in ons land en in onze eigen omgeving zijn voorbeelden genoeg aan te halen. Wat is eigenlijk heldenverering? Dat is in het kort samengevat: kinderlijke fantasie, die een held zoekt. Deze ver ering kan leiden tot excessen, vooral als volwassenen zich er mee gaan be moeien, door het aanbieden van feestjes e.d. Meestal worden deze jeugdige per sonen moeilijk in de omgang, zowel thuis als in hun vereniging. Onder lichaamscultuur kan men ver staan. het lichaam verstevigen en ver heerlijken, doch op verantwoorde wijze. Vier vragen, vele antwoorden. Daarna gaf de inleider de volgende vier vragen op aan de cursisten, voor de groepsbespreking: 1. In hoeverre is de organisatie van de sport een gevaar voor sportverdwazing?. en hoe is onze hou ding? 2. Is de publiciteit de enige factor tot heldenverering? 3. Hoe reageert u op heldenverering van uw eigen jongen aan U? 4. Hoe kunnen wij medewerken de lichaamscultuur te ordenen? Bij de eerste vraag werden de ant woorden in tweeën gesplitst Het eerste gedeelte: In hoeverre is de organisatie een gevaar voor sportverdwazing, werd als volgt beantwoord: Door teveel waar de te hechten aan de resultaten, worden de uitblinkers bevoorrecht door jongens en meisjes, die nog niet geestelijk rijp zijn in het eerste team te plaatsen, door het competitiesystcem, waarbij alleen de resultaten waarde hebben, zelfs zo'n grote waarde, zodat alle middelen ge oorloofd zijn. Door het kweken van top lagen en topprestaties, waarbij het re sultaat no. 1 is en de sport maar bijzaak. Conclusie van de inleider: de antwoor den zijn praktisch gelijk. Vanzelfspre kend is, dat iedere organisatie, welke alleen maar naar de resultaten ziet, een gevaar oplevert voor sportverdwazing. Hij besprak daarna de verdwazing van een ledenstop voor jongens van 12 jaar, omdat zij geen capaciteiten hadden. Maar gevaar no. 1 is toch wel, het op stellen van jeugdige personen van 16 of 17 jaar in de eerste teams. Dat is een gevaar, waartegen niet genoeg gewaar schuwd kan worden. Spreker sprak dan ook zijn bewondering uit voor die lei ders en leidsters, welke de moed heb ben, om tegen het bestuur in de opposi tie te gaan, want de jeugdcommissie heeft een grote verantwoording over de aan haar toevertrouwde jeugd. Het tweede gedeelte van vraag 1: hoe is onze houding daartegen, leverden de volgende antwoorden op: overwegend afkeurend en de uitblinkers als gewone leden behandelen en de inleider voegde hieraan toe. dat feitelijk de gehele ver antwoording bij de NKS ligt, maar dat zij, gezien het omvangrijke werk van deze taak een gedeelte van deze verant woording op de schouders legt van de resp. jeugdleider of -leidster. Daarna werden nog enige vragen ge steld: Is het geoorloofd en verantwoord om zoveel aandacht te hebben voor de training van een kleine topgroep, zoals bij zwemmen en hockey geschiedt, dat zoveel kosten met zich meebrengt, dat de rest tekort komt aan hun training? Vanzelfsprekend is dat niet geoorloofd, want dat is een eerste stap naar sport verdwazing. Een van de leiders was het hiermede niet eens. Z.i. was een top in een bepaalde sport een soort trekpleister om beoefenaren aan te trekken tot die sport. Bij vraag 2 waren de antwoorden: pu bliciteit is een der factoren tot helden verering en het publiek eveneens. Ook clubbladen, dus redacties en besturen dragen hun steentje bij, zo waren de me ningen van de verschillende groepen. De inleider beaamde het, dat pers, radio en televisie wel de grootste factor zijn, maar ook de clubbladen en jeugd leiders en leidsters, hetzij bewust of on bewust maken zich schuldig aan helden verering. Zelfs de ouders zijn niet vrij van hel denverering. Het kind komt dat als re gel te horen en gaat zich dan een heel gewichtig personage voelen, met alle moeilijkheden van dien: geen lust n in studeren of werk. Daarom kan het contact tussen ouders en jeugdleiding zo veel vrucht afwerpen. Spreker haalde daarna enige voorbeel den aan uit de praktijk, waaruit bleek, dat ook vernieuwingen debet aan hel denverering kunnen zijn. Maar uit alles '-t. dat men door overdreven waar dering voor sportprestaties meer stuk dan goed kan maken. Bij vraag drie waren de antwoorden kort, maar met tegenstellingen. Een groep was van mening dat een jeugd leider zich niet mag laten vereren; men moet achting voor de leider of leidster hebben. Twee groepen zagen er geen be zwaar in, mits de leider of leidster maar door eigen voorbeeld toonde deze ver ering waardig te zijn. Het advies van de heer Dusee was, om van deze verering van de jeugd voor hun leider of leidster een gepast gebruik te maken, want dan kan men ontzettend veel bereiken. Vraag 4: Hoe de lichaamscultuur te ordenen? Door verantwoordelijke trai ning, met als devies: een gezonde ziel in een gezond lichaam, door hygiëne, door niet te roken, de juiste sportbeoefening uitkiezen, slechts één wedstrijd per dag, door een goede leefwijze en excessen bij training tegen te gaan, enz. De inleider kon volkomen accoord gaan met deze antwoorden; als men maar voor ogen houdt, dat overdaad schaadt. Tot slot sprak hij nog over sportivi- teitsregelen, zoals het vrijwillig uitvallen van een speler, als een speler van de te genpartij gewond is en tijdelijk het veld moet verlaten. Vooral bij voetbalwed strijden was het hem de laatste tijd op gevallen, dat bij de aftrap na het begin- signaal, de ploegen maar vlug aftrappen onder wat gemompel, wat drie cheers voor de tegenpartij moeten betekenen. Hij wekte de aanwezige leiders op om deze sportieve waardering voor de te genstanders weer bij de jongens in te voeren, want sport blijft toch altijd spel. Onder een daverend applaus, sprak de voorz. de heer Hogervorst enige woor den van dank en hij was er van over tuigd. dat het debuut van de heer Dusee als inleider volkomen was geslaagd, ge zien het spontane applaus en aangezien de heer Dusee een amateur is. bood hij hem als aandenken een prachtige porte feuille aan. waarvoor de heer Dusee zeer verrast hartelijk bedankte. Met de me dedeling, dat de heer Kruyver op 7 fe bruari en dr. Donders op 21 febr. komen spreken, sloot hij deze geslaagde avond. 2e prijs ƒ7.—; 3e prijs ƒ4.—; 4e prijs ƒ3.—. Voor klasse B zijn de prijzen: ƒ7.—; ƒ4.—; 3— en ƒ2.50. Dat allen zullen medewerken om ook deze wedstrijd zo goed mogelijk te doen slagen! Allen veel succes. DE DAMREDACTEUR En nu onze problemen Het startschot wordt gegeven door de heer Kollenburg. Een prachtig vraagstuk met een mooie aanvangsstand waar'n het verrassende op de tric-trac-lijnen wordt afgespeeld. Wedstrijdprobleera no. 1 (492) Auteur: Jos v. Kollenburg, Tilburg le publicatie (Klasse A) m m >M/sr m mm mm* m m mm m m ¥1 gj f-/: Zwart 12 schijven op: 8/10, 16. 18, 19, 22, 24. 28. 33. 35 en 36. Wit 12 schijven op: 25/27, 30. 34, 37. 40/42, 44. 47 en 49. Vervolgens een heel aardig bewerkt vraagstuk van de heer Konings. Het slot- spel dat hierin verwerkt zit, zal vele on zer oplossers bekend zijn, maar toch het oplossen waard. WedstrtJdprobleem no. 2 (493) Auteur: J. W. Koning. Rotterdam le publicatie (Klasse A) Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op: 9, 12/17, 19/21, Wit 13 schijven op: 25. 28. 30, 32. 33, 40, 43, 44. 48 en 50. Voor onze mindergeoefende oplossers geeft de heer Koning het startschot met een heel mooi miniatuurtje, waaraan een prachtig slotspel verbonden zit. Dit vraagstukje dient geheel uitgewerkt aan gegeven te worden. WedstrUdprobleem no. 1 (494) Auteur: J. W. Koning, Rotterdam le Dublicatie (Klasse B) s m tf? m m 1 41 m IS M m U if i m n V 0 P m m 'm wrwr Zwart 7 schijven op: 5, 7, 8, 17, 18, 26 en 39. Wit 7 schijven op: 20. 24. 29, 34. 38. 42 en 43. Tot slot van onze serie, een mooie be werking op het bekende motief van Fabre. Wedstrijdprobleem no. 2 (495) Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden, le publicatie (Klasse B) Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 12, 13, 17, 18, 20, 23, 26. 30, 34 en 40. Wit 10 schijven op: 21, 29. 31, 33, 37, 39. 41. 43. 47 en 48. Voor alle vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplosingcn worden gaar ne ingewacht binnen 3 weken na het verschijnen van deze rubriek, aan bo venstaand adres. DAMSTUDIE De hieronder volgende openingsvariant, welke een schijfwinst oplevert, werd mij toegezonden door de heer Th. Zwetsloot uit Noordwijk, en is het bestuderen ten- volle waard. Men zette alle schijven op het bord, en spele a.v.: 3127. 1923; 36—31, 1419; 41—36, 20—24; 33—28, 17 —21; 39—33; 11—17; 44—39, 15—20; 50—44, 611? Nu is de volgende stand ontstaan, welke een schijfwinst oplevert: Na het rijden van de verplichte figuren voor dames was het duidelijk, dat de Amerikaanse meisjes Tenley Al- I bright en Carol Heiss geen concurrentie r de gouden en de zilveren medaille hebben te vrezen. Met plaatscijfers 13 en "0.5 voeren zij de ranglijst van de deel neemsters in deze kampioenschappen aan, gevolgd door de Oostenrijkse Ingrid Wendl, die plaatscijfer 69 kreeg toege wezen. Uit de verschillen tussen deze drie rijdsters van topklasse blijkt wel, dat de voorsprong van de wereldkampioene en haar landgenote niet meer bij bet vrije rijden in te halen is. Van de Neder landse meisjes heeft Sjouke Dijkstra op de tweede dag, toen de bijzonder moei lijke figuren, de paragraaflus en de pa ragraaf tegen drie uur op het pro gramma stonden, bijzonder goed gere den. Voor beide figuren kregen zij cij fers toegewezen die rond de 4.5 lagen en zelfs enkele malen 4.8 en 4.9. Het lukte Sjouke dan ook van de dertiende plaats naar de twaalfde plaats op te klimmen, waarbij zij haar één jaar oudere vrien dinnetje Joan Haanappel passeerde, i Joan die meer moeilijkheden ondervond, zag zich door de Engelse Dianne Peach voorbijgestreefd. Wel behaalde het Ne- In de fantastische tijd van 16 minuten beslag op een gouden medaille voor zijn derlandse meisje een beter puntentotaal i 35,9 sec. heeft de Zweed Sigge Erics- land, maar vestigde bovendien een nieuw 891.20, maar Dianne Peach had een beter in de 10.000 meter van de zevende olympisch record. De foto toont de blon-1 plaatscijfer gekregen (149 tegen Joan ympisch winterspelen In Cortina ge- de Zweed na de race glunderend bij het 150.5) zodat zij boven onze landgenote onnen. H(J legde hiermee niet alleen I uitslagenbord, waarop zijn fraaie tijd werd geklasseerd. Sjouke en Joan heb- 1 prijkt. ben op deze laatste dag nogmaals bewe zen in de top-klasse thuis te behoren. Het onderling verschil in puntentotalen van deze groep is zelfs iets minder ge worden dan het was na de eerste dag. Geen wonder dus dat de Nederlandse specialist in het kunstrijden, de heer G. F. C. Witt, in de schaatsenrijders-wereld 'e „ongekroonde koning van de ISU" i'ordt genoemd, na afloop van de wed strijden zijn tevredenheid over de pres taties van de Nederlandse meisjes op enthousiaste wijze uitte. „Zij hebben zich zich in dit zwaar bezette kampioenschap tot nog toe schitterend geweerd. Wij mogen terecht trots op deze kinderen zijn', zei hij. Hij liet duidelijk merken, dat hij ook in de toekomst nog veel van hen verwacht. De drie wedstrijden, die gisteren in het ijshockey-toernooi werden gespeeld, le verden evenzovele verrassingen op. De Amerikaanse ploeg versloeg de Cana dezen met 41. de Zweden wonnen van Tsjecho Slowakije met 50 en Rusland behaalde De stand Rusland Amerika Zweden Canada T^jecho 'Slowakije Duitsland 80 zege op Duitsland, de finale-poule is thans: 2 2 0 0 4 12— 1 2 2 0 0 4 11— 3 2 10 12 6—4 3 7—7 0 3—11 0 2—15 OPLOSSERS-WEDSTRIJD Het doet mij, en ongetwijfeld alle damspelende lezers, wederom een zeer groot genoegen, dat wij met deze ru- i briek een aanvang kunnen maken met het houden van een extra oploswed-1 strijd om mooie prijzen Wij hopen, dat i deze aantrekkelijke prijzen en de bepa-1 lingen in de smaak zullen vallen en dat j de deelname zeer groot zal zijn Wij heb ben deze wedstrijd in 2 klassen ver- deeld, zodat ook de mindèr geoefenden J een kans maken op een der mooie prij- j zen Hier volgen de bepalingen: 1. In totaal zullen er voor elke klasse j 20 vraagstukken gepubliceerd worden 2. Voor elke goede auteur-oplossing zullen 2 punten worden toegekend. 3. Voor elke bijoplossing, welke een ra- dicale winstgang geeft, doch er moet niet teveel spel overblijven, I wordt 1 punt toegekend, doch men kan ten hoogste maar 2 punten op elk probleem behalen. 4. In elke klasse zullen er elke week één op diagram en één in cijferstand ter oplossing worden aangeboden. i 5. De auteurs van de ger'" '.ste vraag- stukken krijgen (indien deze correct i zijn) hun punten automatisch toege kend. Ook verwachten wij, dat ge routineerde oplossers zich allen bij I klasse A zullen aansluiten. 6. Oplossingen behoren binnen 3 weken I na het verschijnen van elke rubriek te worden ingezonden; oplossingen daarna worden terzijde gelegd. 7. Hij. die op het eind het hoogst aan tal punten heeft "-eten te behalen (bij gelijk aankomen beslist het lot), ont vangst le prijs enz. 8. Als prijzen worden beso'^'-^aar ge steld voor klasse A: le prijs 10. Afwikkeling is a.v.: wit 28—22, x; x22, 11—17 A BCD; xll, 10—14; 34—29 E F, x34; x29. x33: x28. 1—6; 31—26. 6x17; 2822 enz. (In E. als wit 116 speelt, behoudt zwart zijn schijf door 2329! enz.). F. In dien wit 47 of 4641 had ge speeld, dan zwart 16; 3429. x34; x29, 6x17! en behoudt zwart ook zijn schijf. A. 10—14 of 16 of 1—6, volgt 22—17, 11x22; 34—29. enz. B. op 20—25 volgt 34—30, x34; x20, 10 —15; 31—26 enz. C. op 21-r26 volgt 27—21, 26x28; 34—29 D. op 24—29 volgt 31—26. 1—6; 26x17, 12x21: 4641. 7—12; 22—17. 11x31; 37x 17. 12x21; 32—28 enz. Een leerzame ope ningsvariant. welke van groot nut is, voor de partij. EINDSPELEN Deze week voor onze cindspelliefheb- bers, zowel voor minder geoefende als geoefende spelers, een 4-tal stukjes, waarbij het op oren.van de winst alle moeite loont. No. 1 en 2 zijn meer be doeld voor minder geoefende sne'rrs, terwijl 3 en 4 voor de geoefenden een goede lering zijn. I. Zwart: 24, 35 en 39. Wit: 8, 47 en 50. II. Zwart: 28. 30 en 39. Wit: 9. 42 en 45. III. Zwart: 12. 19 en 29. Wit: 32 en dam op 16. IV. Zwart: 3. 17 en dam op 8. Wit: 6 en 2 dammen op 34 en 40. Voor alle 4 geldt: wit begint en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 23 februari a.s. CORRESPONDENTIE J. v. K. te T.: dit is het laatste pro bleem. dat ik van u nog in mijn bezit had; gaarne zie ik een nieuwe zending tegemoet. Th. de Z. te S.: problemen in dank ontvangen; zal ze nazien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7