Weinig verschil in beloning tussen overheids-en partikulier personeel nEEE DE STRAATRÊDDER De Katholieke Centrale levert kritiek op uitleg van opdracht Men vierde Pasen op het ijs Reparateur maakte rekeningen van het leger geschikt voor eigen gebruik Ruwe,rode handen Zoetermeerse koopman verdacht van brandstichting subsidiair oplichting HET HUIS met de |(h DUIZEND KAARSEN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 DE L.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Commissie Berger concludeert: De katholieke ambtenaren-centrale heeft ernstige kritiek geleverd op de wijze waarop een door minister Beel ingestelde commissie haar opdracht vervuld heeft. Zij is er, volgens de centrale, niet in geslaagd te bewijzen dat er tussen partikuliere en overheidslonen geen verschillen zouden be staan, die zo groot waren dat er van een achterstelling van de ambtenaren gesproken kon worden. De katholieke centrale kan om deze reden niet akkoord gaan met het rapport van de loondeskundigen. Volgens het rapport zijn er geen ongemotiveerde verschillen in beloning van lagere en middengroepen van het overheidspersoneel en overeenkom stige functies in het bedrijfsleven. Wel bracht de commissie enkele bezwaren naar voren tegen toestanden, die tezamen een onbevredigend gevoel in de hand werken. grip beloning. Toen de commissie bemerkte dat zij twee onvergelijk bare grootheden lonen van over heidspersoneel en lonen in het vrije bedrijf vergeleek, had zij tot de conclusie moeten komen dat haar opdracht niet te vervullen was. Ruim 10 cent per uur meer. Bewezen is dat in de metaalsector slechts voor 66 pet. in tarief gewerkt wordt. Voor twintig percent van de arbeiders die niet in tarief werken mag bovendien nog een toeslag van tien percent berekend worden. De uitkomst van alle berekeningen is, dat de lonen in het metaalbedrijf gemiddeld tien cent per uur hoger „Onvergelijkbare groot heden" vergeleken Men stelt daarom voor de ambtena rensalarissen Op basis van werkklas- sifikatie zo te herzien, dat voor som mige groepen een meer bevredigende indeling wordt verkregen. De com missie stelt verder voor het toeken nen van toeslagen voor bepaalde on gemakken te vergemakkelijken en but not least de persoonlijke waarde ring in bepaalde toeslagen tot uit drukking te laten brengen. Als vergelijkingsmateriaal voor de salarissen voor werk- en vaklieden bij het rijk diende overeenkomstige werkklassen in de metaalindustrie. De commissie kon geen noemenswaardige verschillen constateren. Vergelijkin gen op het gebied van lagere en mid delbare administratieve en technische ambteixaren leverde bijzondere moei lijkheden op, wegens de verschillen in de beloningssystemen. Onjuiste uitleg aan opdracht. Het voornaamste bezwaar van de katholieke centrale is, dat de com missie een onjuiste uitleg heeft ge geven aan haar opdracht. Zij heeft zich namelijk gebaseerd op lonen in de metaalnijverheid waar de toeslagen afgetrokken wa ren. Zij had zich echter moeten oriënteren op in de c.a.o. genoemde lonen vermeerderd met de tarief toeslagen, diensttijdtoelagen en der gelijk, die ook in de c.a.o. worden genoemd. „Loon en toeslag", aldus de centrale, „vormen samen het be- "hóe hard het in ons land kan vriezen 0E LAAGSTE GEMETEN TEMPERATUREN liggen dan die van vergelijkbaar per soneel bij de overheid. Om de beloning van administratief personeel te kunnen beoordelen heeft de commissie gebruik gemaakt van cijfers in de vrije industrie, waar een ongelijke beloning tussen mannen en vrouwen bestaat. Bij de overheid, zo constateerd de centrale, worden mannen en vrouwen echter gelijk beloond, zodat hier opnieuw twee on vergelijkbare grootheden vergeleken werden. Enkele cijfers. Tot slot nog enkele cijfers uit het rapport van de commissie. Zij bere kende dat de geschoolde werkers in de overheidsdienst iets meer verdien den dan die in de vrije bedrijven. Bij het rijk innen de geschoolden gemid deld 153 cent per uur; in de particu liere beroepen 152 cent. Ziet men evenwel naar werkers van lagere rang dan blijken de particuliere ba zen meer te betalen dan de grote baas. Het gemiddelde is hier 131 cent te genover 127 cent van het rijk. Tegenover de lagere ambtenaar, die bij het rijk ƒ3.358 verdient staat de particuliere employé die als man Slin-wVan oa r mnec 3.195 verdient of als vrouw nlet m'nder dan 2? giaden C moes- 2.585. Tegenover een loon van 37 *38 '39 '40 '41 *42 '43 '44 '45 '46 *47 '48 '49 '50 '51 '52 '53 1954 Het is weer zover, de winter is weer over Holland neergestreken en blaast zijn kille adem over onze verschrik te hoofden. Met harde hand boezemt hij Nederland ontzag in en om dit te bereiken beschikt koning Wmter over heel wat mogelijkheden. In onze grafiek geven wij een overzicht van deze mogelijkheden die wij zo kun nen verwachten. Het kan in ons land n.l. zeer hard vriezen en dit toont ons de grafiek zeer duidelijk. Het jaar 1942 spant de kroon want toen bleek het mogelijk te zijn dat het in ons land bijna 28 graden C. kon vriezen. Ook de koude van 1940 viel ons zeer „fris" op het dak want 5.630 van een middelbare ambtenaar staat echter een beloning van ƒ6.500 (man) en ƒ5.590 (vrouw). Kasteelrovers tot zware straffen veroordeeld De rechtbank van Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de ge ruchtmakende affaire van de in braak ,die een jaar geleden op het kasteel te Zoelen is gepleegd door drie Amsterdammers. Naar schatting werd voor bijna 300.000 gulden aan juwelen, contant geld en waardepapieren gestolen. De hoofddader, een 29-jarige schilde rijenhandelaar, werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, zijn mede plichtigen weiden tot ieder drie jaar veroordeeld. Voor een van hen bete kende dit één jaar meer dan geëist was. CONFLICT IN ST. OEDENRODE Naar aanleiding van het in Sint Oedertrode ontstane conflict tussen de gemeenteraad en de voorzitter (raads leden en wethouders wensten niet meer met de burgemeester te ver gaderen en samen te werken) heeft de commissaris der koningin in zijn kabinet een onderhoud gehad met de burgemeester en de wethouders sa men. Naar een constructieve oplossing wordt gezocht. Het is te verwachten, dat binnenkort een volgend zal plaats hebben. Briefhoofden gesneld Tegen een 42-jarige garagehouder te Nijkerk, heeft de officier van justi tie bij de arrondissementsrechtbank te Zwolle vandaag een gevangenis straf geëist van zes maanden voor waardelijk, alsmede ƒ2000 boete. De man stond terecht wegens het plegen van knoeierijen op grote schaal met rekeningen, die hij indiende wegens het verrichten van reparaties voor het leger. Deze knoeierijen betroffen repara ties verricht in de jaren 1952 en 1953. Hij berekende o.a. verscheidene ma len een toeslag voor werk, dat hij zo genaamd door derde had laten ver richten. Hiervoor maakte hij gebruik van briefhoofden van andere bedrij ven. Een aantal motoren, dat hij ter revisie kreeg van het leger verkocht hij. door aan burgers en gaf andere daarvoor in de plaats terug. De ga ragehouder deed het voorts op zijn bij het leger ingediende rekeningen voorkomen, alsof hij voor de repa raties voor het leger vrijwel uitslui- NIEUWE METHODE BIJ INRUILEN AUTO'S. De districten Walcheren en de Be- velanden van de BOVAG, de Bond van Automobiel- en garagebedrijven, zullen per 1 februari een nieuwe re geling invoeren voor het inruilen van auto's bij aankoop van nieuwe wa gens. Daarmee wil men bestaande wantoestanden in de automobielhan del uit de weg ruimen en tevens de verkeersveiligheid opvoeren, waarbij ook de koper van een z.g. inruilwagen wordt beschermd. Thans is het zo, dat degene, die een nieuwe auto wil aanschaffen, met zijn oude wagen diverse dealers benadert om een zo hoog mogelijke prijs te maken. Het gevolg is echter vaak, dat de dealer, die de hoogste prijs geeft voor de oude wagen, zijn service gaat verminderen, omdat het te veel be taalde ergens „gehaald" moet worden. In het vervolg zal nu iedere wagen, die ter inruil wordt aangeboden, door een erkend expertisebureau worden getaxeerd. De dealers zullen zich hou den aan de prijs, die door dit bureau wordt vastgesteld. tend werk door monteurs uit de hoog ste loonklasse had later verrichten. Bij controle bleek dit onjuist te zijn. Tegen enkele medeplichtigen, o.a. een chef-monteur, de boekhouder en twee monteurs van de garage, werden resp. een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en 250 boete en 100 boete geëist. De uitspraak volgt over veertien dagen. ten wij noteren als hoogst gemeten temupratuur. Gelukkig hebben wij in de toen volgende jaren practisch niet meer zuik een lage temperatuur ge meten. Ook de afgelopen winter van 1954'55 was er een met matige vorst waarbij geen bijzonder lage tempera turen werden gemeten. Als wij nog verder terug' gaan kij ken komen wij in de geschiedenis van die „echte" Hollandse winters tegen zoals in 1435 toen het van januari tot eind juni „scrickelyck kout" schijnt te zijn geweest. Ook de winter van 1845 was er echt een uit groot vaders verhalen. Toen vierde men pasen op het ijs! Velen van ons kunnen zich uit eigen ondervinding nog wel de be ruchte winter van 1929 herinneren toen de vorst zo heel onschuldig pas in december inviel. Steeds strenger werden echter de temporaturen, waarbij 20 gradenC. heel gewoon was Deze winter duurde tot in maart. Wat de lengte betreft duurde de winter van 1946'47 nog net iets langer door in half december te beginnen en aan te h.uoden tot in maart. Hoewel het een lange winter was liep de vorst toch niet zo ijselijk hoog op als in de voorgaande jaren. Trouwens het lijkt wel, als wij zo de grafiek eens bezien, dat het de laatste jaren lang zo koud niet meer wil worden als in het begin van de grafiek. Wij haasten ons ech ter te zeggen dat dit nog lang niet 'zeker is, hoe gaarne wij dit ook zou den wensen. Wachtpost BIJ KONIJNENJACHT ERNSTIG GEWOND In oktober 1954 heeft een aanne mer uit Ermelo tijdens een jacht op konijnen, de soldaat B. v. d. Wiel uit Amsterdam die op wacht stond bij een munitiemagazijn van de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo ver wond. Een schot hagel uit zijn jacht geweer trof de soldaat in borst en gezicht, hetgeen het verlies van een deel van het gezichtsvermogen van de militair tot gevolg had. De officier van justitie bij de recht bank te Zwolle eiste gisteren tegen de aannemer een boete van 150 gul den. Aetherklanken „Oude meesters" hoog verzekerd Verdacht van brandstichting sub sidiair poging tot oplichting, stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht de 39-jarige Zoetermeerse koopman D. S. Op 26 Maart 1955 sloot S. een ver zekering af bij de Dordtse verzeke ringsmij „De Merweöe" voor het vervoer van een aantal „oude mees- ters" van Zoetermeer naar Arnhem. De verzekerxngssom bedroeg 175.000 gulden. Drie dagen daarna laadde S. schilderijen, tekeningen en aquarel len op zijn wagen. Hij liet een Zoe termeerse garagehouder nog even zijn auto nakijken. Nog in de garage brandde anderhalf uur later de wa gen geheel uit. De brand ontstond aldus de verklaring van S. toen hij wilde starten. Deskundigen vonden op de vloer van de auto een grote hoeveelheid benzine. S. verklaarde dat deze vloeistof kwam uit een flesje, dat hij in zijn wagen meevoerde. Ook de deskundigen waren van mening, dat het niet onmogelijk is, dat de brand door kortsluiting is ont staan. Maar zij verklaarden, dat het onmogelijk is, dat S. ongeschonden uit zijn wagen kwam, omdat de ben zine onmiddeRiik na het starten in brand nioest vliegen. Een ernstiger beschuldiging be treft de „oude meesters" die S. in zijn wagen zou vervoeren. Dertig ge tuigen en deskundigen zijn al voor een gedeetle gehoord eri zij verklaar den dat S. helemaal geen „oude meesters" in zijn Wagen vervoerde, maar stukken van mindere waarde. De verklaring van S. zelf luidde, dat hij negen kostbare schilderijen in zijn wagen had, waarvan hij er vijf aan een Duitse koper in Arnhem zou leveren. Van deze vijf stukken twee Ruysdaels, één Aert van der Neer, één Seb. Vrancx en één Adri- aan van der Velde zouden er twee van S. zelf zijn. De overige zou hij in commissie hebben gekregen. Deze zaak zal de Haagse rechtbank nog wel enige tijd in beslag nemen. S wordt verdedigd door mr. M. H. Huygens; officier van justitie is mr. G. J. Lint. Beiden zijn bekend uit de zaak van de Berkelse arts. DONDERDAG Televisieprogramma NTS: 16.00—17.30 Olympische Win terspel. 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.15 Vragenbeantw. 20.24 „Masker en Gelaat', documentair pro gramma. 20.50 Pauze. 20.55 „Twee sprong", TV-spel. NTS: 22.15—22.25 en 23.00—23.30 Olympische Winterspelen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20. Gram. VPRO 7.50: Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Tus sen de wal en het schip", caus. 11.15 Orgelspel. 11.45 „Een Hindoestaanse bruiloft in Suriname", caus. 12.00 Metropoieorkest. 1-2.2*5 „In 't spionne tje". 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Gram. 12.45 „Uit het bedrijfsle ven", toespraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.5*5 Beursber. 14.00 Gram. 14.25 „Nieuw licht in de zaak Dreyfus?", caus. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 1-6.16 Voordracht. 16.30 Gram. 1*6.45 Voor de jeugd. 17.30 Kamermuz. 17.45 Regeringsuitzend., Nederland en de wereld, „Het maan delijks overzicht van de werkzaam heden der Verenigde Naties'. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 „Hercules', muzikaal drama. In de pauze (plrn. 21.2021.30): Radio- journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 28.1524.00 „Hercules" (derde be drijf). HILVERSUM, II 298 M. 7 00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8,00 Nieuws en weei-ber. 8.15 Hoogmis. 9.50 Gram. 9.55 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst.,KRO: 11.00 Voor de zieken. 1.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor I het platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zon newijzer.. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Fluitrecital. 13.45 Gram. NORV: 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.1*5 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Mil. kapel. 18.15 Lich te muziek. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal Perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 2-3.16 Sportuitslagen. 28.2024.00 Gram. KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen AdvPi door MEREDITH NICHOLSON 18) „Ja, het is vreemd, zeide ik, maar had het niet over de naam. Ik dacht aan een zeker gedeelte van mijn grootvaders testament. „Mocht hij mijn gestelde voorwaar de niet naleven of falen in het nale ven daarvan, dan zal het genoemde Glenarm House zonder dat een pro ces daarvoor zal moeten worden ge voerd, het absolute eigendom worden van Marianne Devereux, in de Staat en Stad New York". Een vermoeden kwamen in mij op. „Bates!" „Als je vriend Morgan, of iemand anders, mij zou doodschieten, of wanneer ik in het meer zou vallen of op een andere manier mijn aardse carrière zou eindigen Bates!" „Ja, mijnheer Glenarm". „Dan zcu de nicht van zuster The- resia deze bezitting krijgen en alles wat aan mijnhe.er Glenarm toebe hoord heeft". „Zo denk ik ook over de' zaak, mijn heer". „Sinds ik hier gekomeh ben heeft Morgan, de opzichter het eenmaal geprobeerd mij te doden. Hij schoot op mij door het venster Bates!" Ik wachtte tot zijn ogen de mijne weer ontmoeten. Hij opende en sloot zijn handen verscheidene malen en op zijn gelaat lag een uitdrukking van vrees. „Bates, ik probeer het beste van je te denken; maar ik wil, dat je goed begrijpt ik sloeg met mijn vuist op tafel dat, als die vrouwen, of Pickering, je eigenlijke heer en mees ter, of die verwenste hond, Morgan, of je ik weet niet wie of wat jij bent! denkt, dat jullie mij hier de doodsangst op het lijf kunt jagen, dan heb je het mis. En ik zal je nog iets vertellen en dat kun je voor mijn part oververtellen aan die on derwijzeressen, of aan je vriend Mor gan, die door iemand gehuurd is, om mij te vermoorden. Ik ben van plan de voorwaarden, mij door mijn groot vader gesteld, na te leven en als ik hier een jaar heb_ doorgebracht en gedaan heb wat die oude man van mij verlangde, dan kunnen zij voor mijn part het huis en de hele rommel van mij stelen. En nu nog iets! Er is hier natuurlijk een sheriff en ik zou jullie kunnen laten arresteren wegens moordaanslag, maar ik ben van plan alleen mijn zaakjes op te knappen begrijp je dat, lelijke spion? Geef antwoord, vlug, voordat ik je de ka mer uitgooi!" Ik was woedend en schreeuwde hem de laatste woorden toe. „Ja, mijnheer, ik begrijp u vol komen, mijnheer Glenarm, maar ik lien bang „Ja natuurlijk ben je bang!", viel ik hem in de rede. „Je hebt alle redenen om bang te zijn. Je hebt waarschijnlijk gehoord, dat ik een ruwe avonturier ben; maar je kunt wel vertellen aan zuster Theresa of aan Pickering, dat ik nog veel erger ben, dan men mij afgeschilderd heeft. En nu er uit!" Met gebogen hoofd verliet hij de kamer. Gedurende de morgen liep ik verscheidene malen door het huis om mij er van te overtuigen, dat hij het niet verlaten had om zich in verbin ding te stellen met zijn bondgenoten maar, ik moet bekennen, tot mijn teleurstelling vond ik hem steeds bezig aan een heel onschuldig werkje. Eenmaal -was hij zelfs mijn schoenen aan het schoonmaken. De rest van de morgen bracht ik in de bibliotheek door, alwaar ik mij verdiepte in ver scheidene tekeningen, met het gevolg dat toen Bates aankondigde, dat mijn lunch gereed was, ik in een veel mildere stemming was. Wij 'wisselden evenwel geen enkel woord en spoedig liep ik naar buiten om een wandeling te gaan maken. De winter was inderdaad gekomen en had het landschap een heel ander aanzien gegeven. De sneeuw viel nog steeds in grote vlokken en alle bo men waren er reeds mee bedekt. Plotseling zag ik een konijnen- spoor en volgde het, zonder goed te weten wat ik deed. Dan werd het spoor bijna uitgewist door de afdruk ken van twee kleine voetjes. Een ogenblik later raapte ik een over schoen op, blijkbaar verloren door één van de meisjes van St Agatha, dacht ik. De sneeuw bleef gestadig vallen fen'ik volgde geduldig het dubbele spóor. Bij het meer scheidden de ,'sppfen zich; biet konijn was links afgeslagen en het spoor van het meisje liep naar het boothuis. Er was, voor zover ik wist, maar één meisje met avontuurlijk bloed op de St. Agatha en ik was dan ook in het geheel niet verwonderd onder de overkapping van het boothuis het meisje met de rode muts te zien staan. Zij stond met haar rug naar mij toe en had haar handen diep in haar zak ken gestoken. Blijkbaar keek zij met genoegen naar het schouwspel dat de vallende sneeuwvlokken boven het blauwe meer haar boden, en een sneeuwstorm en een meisje zijn een aardige combinatie, als u het mij vraagt. Het feit, dat een meisje bij een sneeuwstorm niet in huis blijft zitten, bewijst, dat zij avontuurlijk is en ten tweede, dat haar gezond heid niet te wensen overlaat. Met mijn pet in mijn ene en haar overschoen in mijn andei*e hand, na derde ik haar. Zij trok zich een wei nig terug, juist voldoende om mijn geweten aan het spreken te bren gen. „Het was die dag mijn bedoeling niet om te luisteren. Ik zat toevallig op de muur, maar ik had er niet met u over moeten spreken en ik zou het u wel eerder verteld hebben wan neer ik maar had geweten hoe. „Mag ik die schoen van u heb ben?" vroeg zij met veel waardig heid. De minachting voor mannen leerde zij blijkbaar op St. Agatha, dacht ik. „Oh, zeker. Wil ik u even helpen?"' „Neen, dank u!" •Ilc moet bekennen, dat ik niet veel daarvan had, want ik had mijn tijd gehad, dat ik voor jonge dames op m'n knieën viel om hen te helpen hun overschoenen aan te trekken. Zij nam het vochtige stuk rubber aan een natte overschoen is nu eenmaal niet mooi alsof zij mij daarmee een groot genoegen deed. „Wanneer u mijn verontschuldiging niet wilt aannemen, kan ik er na tuurlijk niets meer aan doen; maar u moet goed begrijpen, dat ik het ernstig meen en dat ik graag uw vergiffenis zal ontvangen". „U maakt veel drukte over zo'n kleinigheid". „Ik heb het niet over die schoen!", zei ik. „Wilt u niet weggaan?" „Het spijt mij werkelijk, dat ik niet op vriendschappelijker voet sta met de bewoners van St. Agatha. De ste nen muur mag dan al erg afschrik kend schijnen, maar dat ding is niet mijn werk. Ik zal de poort open ma ken. Die muur is te hoog om over heen te klimmen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6