PRINSES BEATRIX Boerenleenbank te Noorden vierde goed met goed aieu.de (ti anaeug,eteCijiêle aeujaatdagï Gezicht op Leiden was één van de zeer vele geschenken Politionele bloemenmand voor jarige prinses Beatrix Kamer blijkt niet geestdriftig langere herhaling Derde Divisie „Waarom?" Ernstige bezorgdheid over hel melkprijsbeleid Trambestuurder maakte remproef veroorzaakte dubbele botsing en WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een stralende 18-jarige prinses Beatrix kwam gistermiddag, vergezeld door de koningin en prins Bernhard de stuckzaal van het paleis Soestdijk binnen om de delegaties te ontvangen die haar gelukwensen kwamen aan bieden. Daarvoor had zij reeds vol ontzag de enorme stapel brieven, pakjes en telegrammen bekeken, die opgestapeld lagen in het secretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren. Mevrouw M. P. v. d. Sluys-Kuselbos typeerde de gevoelens van het Nederlandse volk misschien nog het beste, toen zij, sprekend namens de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, zeide: „U bent onze prinses, maar u bent ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje". Dat was de prinses inderdaad gistermiddag, een gewoon jong meisje, dat een enkele keer mis schien de woorden kon vinden om de vele goede gevers te bedanken, maar dan door haar heerlijk spontaan „ik weet niet, wat ik daarop zeggen moet" toch precies de goede toon trof en daarmede de hartelijke sfeer van deze middag accentueerde. Het was een bonte rij die, delega tie per delegatie, de lichte, zonover goten zaal binnen kwam. Allereerst de afvaardiging van 't civiele en mi litaire huis van de koningin, bestaan de uit mevr. N. SmitAvis, mr. J. C. baron Baud en jhr. mr. C. Dedel. Zij boden een gekleurde kopergravure aan, die de stad Leiden in 1659 voor stelt. „Wij hopen, dWt u deze gra vure in uw kamer zult hangen en de Leidse Alma Mater veel eer zult aandoen door haar veelvuldig te be zoeken", aldus baron Baud. Een prachtige orchidee in kristal len vaas was het geschenk van het gezamenlijk personeel uit Den Haeg, Het Loo, Soestdijk en Amsterdam. Drie commissarissen van de konin gin traden hierna binnen, als verte- jacht te bouwen op aanwijzingen van de prinses, dat eerlang de meren en rivieren van het Nederlardse land schap zal bevaren, een waardig ge schenk in een land wiens geschiede- ven. nis zo nauw met het water is verbon den. Na deze geschenkenregen stopte een caleche voor de hoge paleisétoep, ruiters maakten halt en front en een jongen en meisje stapten uit met een grote bloemenmand, die zij de trap pen opdroegen naar de prinses. De prinses kwam naar beneden, begroet te het bestuur van de Kon. Ned. fe deratie van landelijke rijverenigin- gen en schudde de ruiters en amazo nes de hand om hen te danken voor deze fraaie hulde. „Het is wel koud", zo zeide zij te gen de voorzitter, „maar dat is iets waar niemand hier wat aan kan doen'Koud was het inderdaad op deze dag in de tuin van het paleis, maar daar binnen straalde neerge legd in de warmte van alle bezoeken, geschenken, brieven en telegrammen, die de 18-jarige prinses Beatrix giste ren mocht ontvangen en die deze toch al zo belangrijke dag een blijde, een diep menselijke toets hebben gege- Vandaag zal in de Tweede Kamer het voorstel van minister Staf behan deld worden om een gedeelte van de derde divisie dit jaar 27 dagen lan- genwoordigers1 'iTan hunacht 'cölie- {«t. Wj- en de eerste te gas. Zeilboot. Vele deputaties stapelden nog ca deaus voor de voeten van de 18-ja- rige prinses. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereni ging had waarschijnlijk voor de spor tieve prinses geen beter geschenk in het vooruitzicht kunnen stelten, dan zij het thans bij monde van de heer E. Crone deed: een zeiljaciht j naar keuze geschikt voor de wateren tussen de Wadden en de Sdhelde, een PRINS BERNHARD NAAR GENEVE Prins Bernhard vertrekt morgen naar Genève om een bestuursverga dering bij te wonen van de Federa tion Europienne de la Culture de Genève. De prins wordt donderdag weer in Nederland terug verwacht. OVERSTEKEN WAS DODELIJK De 17-jarige J. M. Moesman uit Utrecht is gistermiddag toen hij in eens achter een boom vandaan kwam om de Meckelenburglaan over te ste ken door een autobus van het ge meentelijk vervoerbedrijf gegrepen. Hij werd ernstig gewond en is over leden. JONGEN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Gistermiddag is de 7-jarige Ablert kenen wijzen er op, dat de Kamer vrij sceptisch gestemd is. Minister Staf heeft dit keer niet alleen te maken met tegenstand van de communisten, waar ieder recht geaard minister op tegenstand stuit, maar hij zal ook lastige vragen van i andere fracties te beantwoorden krij- gen. Om te beginnen herinnert de Ka-1 mer zich nog, hoe minister Staf het j vorig jaar de herhalingsoefeningen i van 80 dagen per 3 jaar wilde verho gen tot 150 dagen per drie Jaar, een voorstel, dat toen door de Kamer af- j gewezen is. Nu de minister thans met het plan komt om een gedeelte van de derde divisie 27 dagen extra onder de wape nen te roepen, verlangt men een dui delijke uiteenzetting omtrent de noodzaak voor deze verlenging. Eerst heeft de minister aangekon digd, dat deze langere herhalingstij d nodig was om 'ri internationle herfst- manoeuvre in Duitsland te doen sla- I gen, maar nu deze manoeuvre niet Op het paleis Soestdijk heeft H.K.H. prinses Beatrix dinsdag haar achttiende verjaardag gevierd. In de stuck zaal van het paleis heeft zij verschillende deputaties ontvangen. Op de foto biedt een deputatie^ van de Kon. Marechaussee de jarige prinses een bloemenmand aan. Naast HJK.H. brig.-gen. W. Kist. doorgaat, begrijpen vele leden niet, waarom de extra-herhaling dan wèl door moet gaan. Daarbij overwegen vele leden, daf in geen van de andere NATO-landen langere herhalingsoefeningen uitge schreven zijn en zij willen graag we ten, waarom de Nederlandse minister van oorlog deze noodzaak dan wèl aanwezig acht. Auto sleepte lassowerper over straat Een 8-jarige lassowenper in Venlo heeft gisteren een pijnlijk avontuur beleefd, toen hij op straat een van zijn kameraadjes wilde strikken. De lus kwam terecht om de bum per van een passerende auto terecht, terwijl het andere eind om het been van de jongen sloeg. De autobestuur- Kuijer te Ruinerwold, die van de aanzien, dat de derde div. die voor openbare lagere school te Broekhui- het grootste deel gevormd wordt door zen kwam, en, om in huis te komen, I militairen, die reeds een lange tro- de openbare overweg aldaar moest pendienst achter de rug hebben passeren, onder een dieseltrein ge- j zonder slag of stoot tot een dubbele komen. Hij werd gedood. De trein herhalingsoefening dit jaar verplicht ondervond enige vertraging. wordt. i Namens de K.V.P. en de V.V.D. zul- der, die hiervan niets gemerkt had, len de minister de nodige vragen ge-sleepte de schreeuwende jongen over steld worden en het laat zich niet straat. Eerst toen een achterop ko mende automobilist de wagen had ingehaald en de bestuurder op het ongeval attent maakte, kon de jongen uit zijn netelige positie bevrijd wor den. Hij had intussen ernstige ont vellingen opgelopen, terwijl zijn kle ren aan flarden waren gegaan. Voor de rechtbank te Almelo heeft gisterochtend terecht gestaan de 20- jarige graveur C. B. A. uit Goor, die als Jehova-getuige vrijgesteld wilde worden van militaire dienstplicht. Zijn bezwaren werden gegrond ge acht, maar hij moest toen gaan wer ken in de psychiatrische inrichting in Eindhoven. Aan deze opdracht had 'hij geen gevolg gegeven, omdat hy meende, dat hij, wanneer men hem had vrijgesteld van militaire dienst ook niet te werk kon worden gesteld in een burgerlijke dienst. De officier van justitie, achtte A. schuldig aan dienstweigering en vor derde een gevangenisstraf van een half jaar en een jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting. Uitspraak over 14 dagen. Haarlem stookte gisteren te hard Gebrek aan gas Dqordat veel gas verbruikt werd voor verwarming heeft de gaslevering van Haarlem van vier uur gister middag af met moeilijkheden te kam pen gehad. In de gasfabriek bleken enige gene ratoren te zijn bevroren en de gas druk in Haarlem en in de gemeente Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmerliede, die gas van Haarlem betrekken, daalde aanzien lijk; op sommige plaatsen was in het geheel geen gas en er was hier en daar geen straatverlichting. De productie in de gasfabriek werd opgevoerd en tegen tien uur was weer een peil bereikt, dat overal voldoende gas deed toestromen. WARME MAALTIJDEN VOOR HAARLEMS BEJAARDEN. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers te Haarlem zal Maandag een aanvang maken met een bezorgings systeem van warme maaltijden aan alleenwonende bejaarden. Een vijftig tal oude mensen zal driemaal per week een warme maaltijd worden op gediend. Uit een enquete onder 3.060 van de 16.000 Haarlemse bejaarden is ge bleken, dat er ongeveer 800 zijn, die weinig of geen warme maaltijden meer genieten. De Boerenleenbank te Noorden vierde haar gouden jubileum, ter ge legenheid waarvan een receptie werd gehouden. De heer A. P. J. v. d. Weijden opende als voorzitter van het feest comité de rij van sprekers en sprak als afgevaardigde van de Bank het bestuur toe, waarna de heer H. H. Schreuder sprak namens de centrale Raiffeisenbank Utrecht, die releveer. de het verlooqp van de afgelopen 50 jaar. De bank, zo zeide hy, is als klein bankje begonnen en uitgegroeid tot een grote instelling. De heer A. C. v. Koert sprak na mens de Coöp. Brandw. Mij zijn ge lukwensen uit en overhandigde het bestuur een wandbord met de emble men van de Bank, alsmede een bloem stuk. Daarna sprak de heer Heiboer namens de kring. De voorzitter las nog* enkele binnengekomen brieven voor o.a. ook een van het oudste licL A. Teunisse, die vanwege zijn gezond heid niet kon komen. Ook de A.B.T.B; liet zich schriftelijk vertegenwoordi gen. De feestcommissie bood hetjaej stuur ieder een grote luxe doos sigaj- ren en de dames een boeket bloerrjea aan. Tot slot dankte de heer A. Weijden allen voor de ontvarjgei cadeau's en gelukwensen. r "»ren. CONCEPT-ADRES LANDBOUWSCHAP Garantieprijs moet verhoogd worden Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is ernstig bezorgd over het melkprijsbeleid van de rege ring. Het meent o.a. dat de garan tieprijs te laag is vastgesteld. Deze bezorgdheid is neergelegd in een conceptadres aan de Staten-Generaal, dat morgen in de openbare vergade ring van het Landbouwschap vastge steld zal worden. In het concept wordt erop gewe zen dat in de landbouw, in tegenstel ling tot vele andere bedrijfstakken, de laatste jaren een duidelijke terug gang in de conjunctuur is te consta teren; in het bijzonder is dit het ge val voor de veehouderijf en zuivel sector, door de minder gunstige bui tenlandse markten. Daar tevens het kostenpeil aanzienlijk gestegen is, is er geleidelijk in de landbouw een moeilijke situatie ontstaan. De naoorlogse landbouwpolitiek van de regering had, met instemming van het parlement, ten doel ook in ongunstige tijden door het stellen van garantieprijzen voor de belang rijkste basisprodukten, een redelijke bestaansmogelijkheid voor goed ge leide, sociaal-economisch verant woorde bedrijven te hanclhaven. Ir de jaren 1940 tot 1CÖ3 werd ter wille van een versnelde economische ont wikkeling van ons land, een prijspeil voor deze basisprodukten aanvaard, dat vaak ver beneden het wereld marktniveau lag. Daar het begrip „redelijke staansmogelijkheid ook moet worden gezien tegen de algemene economi sche positie van ons land, acht het Landbouwschap de jongste garantie prijs voor de melk niet alleen teleur stellend, maar zelfs bepaald onbevre digend. De kostprijzen, aldus het concept, v/orden berekend op basis van de pachtbedrijven met inachtneming van het toegestane pachtbedrag. Dit betekent echter, dat de werkelijke kosten voor het in stand houden van de bedrijfsgebouwen en het produk tievermogen van de grond, slechts ten dele in de kostprijzen zijn opge nomen. Wie is schuldig? 3 Zonders. 0 Anders was het gesteld met de be De Amsterdamse trambestuurders stuurderi die zonder noodza3k, zdn, moeten, zo gauw mogelijk, nadat zij j ,jer het voornemen daartoe kenbaar de remise verlaten hebben, een rem- te hebben gemaakt en zonder vol- proef nemen, maar daar zij geen I doende uitgekeken te hebben, plotse ling gestopt was. bordje „remproef" hebben noch een stoplicht achter op de tram, is deze proef niet van gevaar ontbloot. Op 21 juni j.l. reed een tram op een recht stuk weg en op de vraag van de bestuurder aan de conductrice achterin, of hij kon remmen, ant woordde deze: „Er zit niets achter je". Op dat moment moest een brede autobus, die schuin naast de tram rails reed, uitwijken voor een paar geparkeerde auto's en daar de rem men van de bram het buitengewoon goed deden, vloog de bus met eep klap tegen de achterkant van de tram, met als echo een tweede klap die veroorzaakt werd door een per sonenauto, die weer tegen de bus De justitie riep de bestuurder en de twee chauffeurs op het matje; de beide chauffeurs hadden voldoende afstand dienen te bewaren om nog tijdig te kunnen remmen, doch hoe wel ze schuldig aan de overtreding werden bevonden, meende de kan- j tonrechter, dat zij niet strafbaar wa- Elf gulden boete meende de recht bank en de bestuurder ging in hoger beroep. De verdediger was gisteren voor de rechtbank van mening, dat de nood zaak tot stoppen aanwezig was door opdracht tot het nemen van rem proef; het voor de bestuurder on mogelijk was zijn voornemen ken baar te maken, omdat de tram nu eenmaal niet over een stopteken be schikt en de conductrice het „alles veilig signaal" gegeven had. De officier meende echter, dat de bestuurder had kunnen weten, dat de conductrice slechts een beperkte kijk op de straat had en eiste bevestiging van het kantonrechter-vonnis. De rechtbank zal overhet geval tot 14 februari nadenken. In een gisteren gehouden buiten gewone algemene ledenvergadering van aandeelhouders van de K.L.M. is besloten mr. J. van der Wiel, alge meen secretaris van de K.L.M, met ingang.van 1 januari j.l. te benoemen tot directeur van de vennootschap. De garantieprijs, die de regering heeft vastgesteld, is niet alleen lager dan het reeds zeer krappe voorstel van het Landbouwschap, maar zy brengt zelfs de bestaanszekerheid van vele veehouderijbedrijven in gevaar. Vele boeren in het noordoosten en oosten van het land zullen een totaal inkomen hebben ,dat nauwelijks uit stijgt boven het jaarloon van een vaste arbeider. Tevens wordt bezwaar gemaakt te gen de vaststelling van de verreken- prys voor cons-umptiemelk op 25 cent per kg, met een vetgehalte van 3.7 pet. De lagere opbrengst van de con- sumptiemelk is voor de veehouders, gezien tegen de achtergrond van de algemene welvaart, niet aanvaard baar. Indien de boeren in staat willen zyn tot verder rationalisering en me chanisatie, en indien het ernst is met de toezegging, dat ook in minder gunstige tijden een redelijke be staansmogelijkheid voor goed ge leide, sociaal-economisch verant woorde bedrijven wordt gewaarborgd, is naar de overtuiging van het dage lijks bestuur een herziening van de door de regering vastgestelde garan tieprijs voor de melk noodzakelijk. I3&- VJtiA, - voor keel en lucht wegen. In een ver standig gezin staat nu een fles ABDB|SIHOOP.'.»,a: Voormalige fabriek nü woonhuis in vlammen Gisteravond is brand ontstaan in de voormalige cichoreifabriek te Heusden, waarin thans twee gezinnen wonen. Een deel wordt ook gebruikt voor opslagplaats van aardappelen. Het vuur, dat werd aangewakkerd door de felle oostenwind, legde het gehele gebouw in de as. Met behulp van de Bossche brandweer kon het vuur beperkt blijven tot dit gebouw. Met de nablussing was men nog ge ruime tijd bezig. Det oorzaak is nog onbekend. De schade wordt geschat op 40.è000. Het gebouw was verzekerd. MINISTERRAAD STUURDE BLOEMEN NAAR SOESTDIJK. De minister-president heeft gisteren aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden namens de ministerraad een telegrafische geluk wens met de verjaardag van H. K. H. prinsese Beatrix gezonden. De minis ter-president deed namens de minis terraad een bloemstuk met zijn schrif telijke gelukwensen aan de jarige prinses toekomen. BRAND IN DEVENTER ZAKKENFABRIEK. Dinsdagmiddag omstreeks halfvier is brand uitgebroken in de zakken- fabriek van de firma Velner aan de Berkelweg te Deventer; Door de felle wind stond het gebouw spoedig in lichterlaaie. De balen opgeslagen jute brandden fel. De brandweer nam met groot mete- riaal het blussingswerk ter hand. Door de strenge vorst werd dit ten zeerste bemoeilijkt, maar binnen enkele uren was men de brand meester. De bovenverdieping van de fabriek is totaal uitgebrand. Alleen de bene denverdieping is behouden gebleven, ofschoon deze veel leek op een ijsfa briek. Mede door de stagnatie in het bedrijf is de schade ("gedeeltelijk door verzekering gedekt) voor de firma vry aanzienlijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5