Eisenhower en i den ADOPTIE Eden spreekt met Eisenhower te Washington Gemeente Warmond blijft bij bisdom Haarlem Mr. v. Empel voor kort bezoek toegelaten 3)e Reid&iïBowïwd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 DINSDAG 31 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13717 zv1 tiet eenl Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 Dinnen niet al te lange tijd, indien namelijk de wet in het Staatsblad zal zijn afgekondigd, zal ook in ons land adoptie mogelijk zijn. Met Por tugal was Nederland het enige land, dat de adoptie niet kende. Zowel voor als tegen adoptie zijn talrijke argumenten aan te voeren. Het kwaad van pleegouders, die bij adoptie het bezit van het aangenomen kind misbruikten, waardoor er zoals in Amerika van een volslagen zwarte markt in kinderen kon worden ge- oproken, komt ten onzent practisch niet voor. De tegenstanders in ons land baseren zich hoofdzakelijk op negatieve argument dat het verstoten of aan zijn ouders ontnomen kind dat door anderen liefderijk in het gezin wordt opgenomen, de bescher ming der adoptie niet nodig heeft. Prof. Diepenhorst heeft deze bezwa ren aldus beschreven: Dat pleeg ouders de aanneming van kinderen wettelijk willen zien vastgelegd, spruit voort uit verklaarbare, maar niet altijd te respecteren gevoelens. Zij kunnen geen rust vinden in de idee, dat het door hen verzorgde kind een „dubieus bezit" is, zelfs naams verandering ten spijt. Zij hebben het indertijd tot zich getrokken om hun leven te vullen, om verantwoordelijk heid te krijgen, om zich gezelligheid nu, en later op de oude dag, te ver schaffen, om zich van een hulpkracht te verzekeren, soms zelfs uit ij delheid misschien in eerste aandrift vanwege het kostgeld. Ook prof. Diepenhorst vindt, dat deze bezwaren nogal breed zijn uitgemeten. Daar zijn toch eerst de voogdijverenigingen, die het kind in een door hen geschikt bevonden millieu onderbrengen en bovendien brengt deze adoptiewet zoveel waar borgen mee, dat deze argumenten daardoor aanzienlijk worden ver zwakt. Van verontrustende toestan den is hier in ons land op dit terrein geen sprake. Maar wel kon het voor komen en dat is o.i. een sterk argument vóór adoptie dat pleeg ouders, die een kind liefderijk had den opgevoed en dit geheel als hun eigen kind waren gaan beschouwen, op een zéker ogenblik zich dat kind weer zagen ontnomen, toen de moe der het weer opeiste, omdat het kind nu verdiende en het voor de moeder lucratiever was het kind nu weer bij zich te hebben. JTijn dus o..i in practische zin de argumenten van de voorstanders der adoptie sterker dan die van de tegenstanders, anders is het gesteld met de principiële bezwaren. Deze bezwaren gelden de onherroepelijk heid van de adoptie. Hiertegen is vooral door de katholieken bezwaar gemaakt, omdat men zoals de heer Witteman het uitdrukte de natuur lijke band niet op één lijn kan stel len met de psychische relatie om daaruit in voorkomende gevallen een keuze te doen. Voor katholieken is het een natuurrechtelijk beginsel, dat ouders en kinderen bij elkaar be horen en dat alleen, indien hoogst noodzakelijk, deze band mag worden verbroken. In het rapport Petit werd daarom dan ook reeds gesteld, dat de adoptie ongedaan moet kunnen worden gemaakt ook door de natuur lijke ouders, zelfs al kunnen deze dan niet in de ouderlijke macht wor den hersteld. De onbeperkte mo gelijkheid echter tot herroeping, waartoe in de Tweede Kamer door de heer van Rijckevorsel een amen dement was ingediend, had alleen de instemming gekregen van de katholieken en de anti-revolutionai ren. Een tussenoplossing ware ge weest de bewijslast om te keren, zodat de rechter een verzoek om de adoptie te herroepen zou kunnen af wijzen op grond van onedele motie ven. De beperkte mogelijkheid tot her roeping is nu deze geworden, dat het kind als het 23 jaar oud is geworden gedurende één jaar hérroeping van de adoptie aan de rechter kan aan vragen, maar deze moet dan in het kennelijk belang van het kind zijn en bovendien moet de rechter van de redelijkheid der herroeping in ge- moede overtuigd zijn. Zo luidt de wet. Nu zegt de minister van Justitie, dat het kind zich slechts door ideële mo tieven waarlijk genoopt moet voelen tot zijn oorspronkelijk familieverband terug te keren, maar de adoptie is een maatregel van kinderbescher ming en het is een algemene regel, dat maatregelen van kinderbescher ming zich behoren uit te strekken tot de meerderjarigheid en niet ver der. Dat is het bezwaar waarop de heer Witteman in de Eerste Kamer ook nog eens heeft geattendeerd. Men mag niet vergeten, dat adoptie diep kan ingrijpen in de natuurrechtelijke verhoudingen en als men daartegen aanvoert, dat adoptie geen fictie van geboorte is en slechts burgerrechte lijke banden wil verbreken, dan kan men aldus ook de echtscheiding goed praten. Juist in het familierecht zijn de burgerrechtelijke regels gefun deerd op diep zedelijke beginselen. Nu er tenslotte toch een, zij het dan beperkte mogelijkheid tot herroeping is gekomen, zal de rechter de nodige soepelheid moeten betrachten. Zou in de praktijk blijken, dat dit niet het geval is, dan zal er op wets wijziging wat dit punt betreft moeten worden aangedrongen. Verschillen in opvatting zeer gering Sir Anthony Eden, de Britse premier, is gisteren in Washington aange komen, waar hij drie dagen besprekingen over wereldproblemen zal voeren met president Eisenhower. Vrijwel onmiddellijk na aankomst begaf Eden zich met zijn minister van buitenlandse zaken,Selwyn Lloyd, naar het Witte Huis, waar hij met Eisenhower en Dulles het noenmaal gebruikte. Dit was tevens de eerste informele bespreking, die een uur duurde. Naar uit gezag hebbende diplomatieke bron verluidt is gesproken over de recente brief wisseling tussen Eisenhower en Boelganin. VOORAL OVER MIDDEN-OOSTEN. Op het vliegveld van Washington, waar hij met Eisenhowers vliegtuig de „Columbine" uit New York aankwam, verklaarde Eden tegen over de pers er zeker van te zijn, dat Engeland en Amerika een ernstige en positieve bijdrage aan de vrede kunnen leveren. Op een korte persconferentie in New York, waar hij maandagochtend met de „Queen Elizabeth" arriveerde had de Britse premier te verstaan gegeven, dat vooral over het Mid den-Oosten gesproken zou worden. Hij noemde de verwerping van het Russische vriendschapsverdrag, dat maarschalk Boelganin de vorige week aan de Ver. Stateji aanbood, „bewonderenswaardig". (Deze com mentaar is in officiële Amerikaanse kringen met instemming ontvangen als een bewijs, dat een poging van Sowj et-Unie om aan de voor avond van Edens besprekingen met Eisenhower tweedracht te zaaien tus sen Engeland en de Ver. Staten, ge faald heeft.) Geringe verschillen. Eden en president Eisenhower hebben na een bespreking van vraag stukken betreffende het Midden oosten geconstateerd, dat de ver schillen in opvatting tussen beide landen slechts zeer gering zyn, zo heeft een officiële woordvoerder maandagavond meegedeeld. Betaling per varken De bank van Blantyre in Nyassa- land (Centraal-Afrika) heeft maan dag een „chèque", geschreven op een knorrend varken, aanvaard als be taling van inkomstenbelasting. Deze „chèque", ter waarde van 125 gulden, was getekend door een ze kere majoor Moxon, die zijn bijdra ge gezonden had aan de ontvanger van de inkomstenbelasting. De bank employé, die de chèque verzilverde, plakte de vereiste zegel op het var ken en voorzag die van een stempel „betaald". Het varken is nu onder gebracht op de eerste verdieping van de bank, in afwachting van de boe king van deze post. Overstromingen in Oost-Afrika Tengevolge van overstromingen in een groot gebied in Tanganyika wordt het leven en de eigendommen van honderden Afrikanen bedreigd. Met vliegtuigen van de Britse luchtmacht worden voorraden over gebracht naar Mtwara, in het mon- dingsgebied van Ruvuma. Naar schatting zijn duizend perso nen dakloos geworden. Vele honder den hebb'en hun toevlucht in bomen en op de daken van him hutten ge zocht. Nadat de Britse premier en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd gedurende twee uur met minister Dulles over detoestand in het Midden-Oosten, met inbegrip van het geschil tussen Iraël en de Arabische staten en het conflict tus sen Engeland en Saoedi-Arabië over de oase Boeraimi, van gedachten hadden gewisseld, voegde president Eisenhower zich bij hen voor de ver dere behandeling van dit onderwerp. Volgens de woordvoerder is men nog niet tot besluiten of conclusies gekomen, daar de genoemde vraag stukken in de loop van de conferen tie van drie dagen nog verder be sproken zullen worden. De vier staatslieden hebben maan dag ook in het algemeen gesproken over de taktiek en de politiek van de Sow jets. Betoging tegen mevr. Bouman Ongeveer 80 demonstranten van een linkse organisatie hebben Maan dagmorgen bij de hervattnig van de zaak-Scbmidt beledigingen aan me vrouw Bouman en de heer Schmidt toegeroepen. Toen mevr. Bouman de rechtzaal betrad schreeuwden zij „Wil je dood?" en aan het adres van Schmidt: „Doodvonnis voor Schmidt" Nadat rechter Maengkom een eind had gemaakt aan deze voor westerse begrippen ongehoorde situatie werd de zaak voortgezet met het verhoor van twee Nederlandse getuigen, de heren Hovenier en Rensen. Ook deze keer werd de kroonge tuige Tomaso in het nauw gebracht. Tweemaal in 1950 zou hij op de on derneming Dramaga (die een broei nest zou zijn van Nederlandse sub versieve aktiviteit) Hovenier hebben gezien, maar de heer Hovenier-rkon aantonen dat hij al die tijd in Neder land was geweest. Getuige Rensen die kwartiermees ter op Dramaga is geweest ontkende, dat er ooit bijeenkomsten van een Nederlandse opstandige beweging zijn gehouden. Tomaso kwam pas in september 1950 naar Dramaga en kan dus onmogelijk gelijk hebben met zijn verhaal over bijeenkomsten op Dragama in januari 1950. Lawinengevaar in Oostenrijk Een Duitse studente is bij een la wine in Oostenrijks Titol om het le ven gekomen. Drie metgezellen wis ten zich uit de sneeuw te graven. In totaal zijn de afgelopen drie dagen 17 buitenlanders in Oostenrijk ten gevolge van lawines verongelukt. Zaterdag werd een groep van ne gen skiërs bij Sankt Anton door een sneeuwmassa bedolven. Een Ameri kaans meisje, drie Britten en twee Duitsers kwamen om, drie Duitse vrouwen konden tijdig uitgegraven worden. In totaal zijn deze winter in Oostenrijk 30 mensen door lawines gedood. Hoe het wintert in Europa In een groot deel van Europa was het maandag biiter koud en uit ver scheidene delen van het vasteland wordt de zwaarste sneeuwval van de ze winter gemeld. In Stockholm vroor het 20 graden Celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwegen varieerde de tem peratuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 graden in hei noorden. Het gevaar bestaat, dat het Oslofjord zal dichtvriezen. In West-Duitsland ondervond het wegverkeer maandag veel last van sneeuw en ijs. De inhammen van de Oostzee bij Flensburg en Hadersle- ben zijn dichtgevroren. In de Italiaanse Alpen is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwit serland, waar gevaar voor lawines is ontstaan. In Oostenrijk was het weer over het algemeen goed, doch ook hier bestaat lawinegevaar in de berg streken. Parijs genoot maandag van een lentezonnetje. In Engeland was het weer goed, doch in Glasgow, Edin burgh en langs de kust van Norfolk belemmerde een dikke mist de scheep- en luchtvaart. Voor de tweede maal sedert het begin van december vroor het in Moskou 36 graden. Alle scholen van de hoofdstad blijven vandaag geslo ten. Sedert meer dan dertig jaar heeft Moskou niet zulk een strenge winter gekend. Gered uit krokodillenbek Uit Swaziland (Afrika) wordt ge meld, dat een Afrikaanse moeder gis teren in een gevecht met haar blote handen haar dochtertje van zes jaar uit de kaken van een krokodil heeft gered. De doktoren hebben daarna gevochten om het meisje te redden van het levensgevaar, waarin het keerde. Het kind was naar de rivier ge gaan om water te halen. Het werd onmiddellijk door een krokodil ge grepen. Op haar gegil rende de moe der te hulp. Deze bedacht zich geen ogenblik, maar sprong het water in. vocht de moeder voor haar kind, welks been al afgebeten was. In het heetst van de strijd kwam hulp op dagen. De krokodil werd verjaagd, de moeder met haar kind aan land gehaald. Het meisje is overgebracht naar een ziekenhui!, waar het bloed transfusies kreeg. Hollandse prinsessen op Hollandse wijze naar school H.K.H. prinses Beatrix en prinses Margriet komen op de fiets aan bij het Baarns lyceum. Kunt u zich een foto van hen voorstellen, die nóg Nederlandser is Bij de scheiding van Noord- en Zuid-Holland in de bisdommen van Haarlem en Rotterdam is een bijzondere regeling getroffen voor het Groot- Seminarie te Warmond. De gehele gemeente Warmond wordt (via de smalle gemeenschappelijke grens met de gemeente Haarlemmermeer bij de „Leeghwater") bij het bisdom Haarlem getrokken. Alleen Warmond wordt dus „Haarlems"; het overige van het dekenaat zittend öp deTuTvIm'de krokodil Nöordwijli voor zover binnen de provinciale grens liggend, blijft bU het r ZlllH.HnllnnflCO hicrlntn vsn RnUordim Zuid-Hollandse bisdom van Rotterdam. Wat het klein-seminarie van het bisdom-Rotterdam betreft, dat eerlang te Leidschendam zal worden gesticht, kan worden medegedeeld, dat met september a.s. de eerste cursus zal worden geopend. Wegens de overbezetting van het seminarie te Heemstede moest naar een nood-oplossing worden gezocht. In welke localiteiten deze eerste cursus zal worden gehouden is nog niet bekend. Gevangenenkwestie en Genève Van Nederlandse zijde zal men er op aan blijven dringen dat de Neder landse advocaat mr. Van Empel in staat zal worden gesteld de verdedi ging van Jungschlager op zich te ne men. Dit ondanks de verklaring van de Indonesische regering dat mr. Van Empel wel Indonesië zal mogen be zoeken, maar niet in de processen mag optreden. Mr. Van Empel zal niettemin direct als hij een bezoekers visum voor Indonesië heeft naar Dja karta vertrekken. De Indonesische regering liet maan- De Nederlandse ministerraad heeft intussen maandag het antwoord van premier Harahap op de Nederlandse nota van donderdag besproken. Het antwoord wordt nog nader bestu deerd. Het valt te verwachten dat mogelijk woensdag Indonesië uit sluitsel wordt gegeven. Indonesië geeft in de antwoordnota nadere in lichtingen betreffende het Indonesi sche standpunt op de conferentie van Genève maar er wordt niet van een tijdslimiet voor de onderhandelingen gerept. Indonesië zou echter niet gaarne zien dat de besprekingen nog lang worden uitgesteld. In Djakarta gaf een regerings- - -woordvoerder een toeliohting op de das in een officiële verklaring weten, antwoord-nota. Hij bevestigde dat nar mr Van Fmnpl ppn victim vnnr dat mr. Van Empel een visum voor een kort bezoek kan krijgen. De re gering kan zich echter niet mengen in het besluit van rechter Maengkom om mr. Van Empel als verdediger af te wijzen, „omdat het onderzoek in deze zaak zijn einde nadert". Koning Vorst hield wegverkeer in zijn ijzige greep Langzaam en met moeite is de kou ons land aan het veroveren. Deze opmars gaat gepaard met ijzel en gladde wegen. Het rijdend verkeer ondervindt hierdoor grote stagnatie eri herhaaldelijk zijn er wagens die slippen. Tussen Nijkerk en Hoevelaken, op de rijksweg, is de reder W. Sehobbe uit Groningen maandagmiddag het slachtoffer geworden van de gladheid, gelukkig zonde'- persoonlijk letsel op te lopen, maar zijn wagen schoot in de sloot en juist toen hulpvaardige handen de heer Sehobbe met veel moeite hadden bevrijd, vloog de wagen in brand. Op de foto staat de eigenaar m achteloos toe te zien bij zijn brandende wagen. Indonesië gaarne een slotbijeenkomst wil beleggen om overeenkomsten op te stellen die betrekking hebben op de tot nu toe in Genève bereikte resultaten. Indonesië is echter niet be reid de conferentie te verlengen om de kwestie van de gevangenen te be spreken. Deze kwestie is ondêrgebradht bij Punt Vier van de conferentie-agenda en dit punt heeft de impasse veroor zaakt. Nederland wil onder dit punt de processen-affaire behandelen, de Indonesische delegatie heeft dit ech ter afgewezen. De Indonesische mi nister van voorlichting, Makmoer, die ook een toelichting gaf op de ant woord nota, zei dat Indonesië van me ning is, dat deze kwestie beter via de diplomatieke kanalen dan op de conferentie besproken kan worden. De vorst neemt toe Het hogedrukgefbied boven Scan dinavië handhaaft zich onverminderd, het centrum ervan heeft zich nu naar Midden-Ziweden verplaatst, waar vanmorgen een temperatuur van 43 graden onder nul voorkwam. Een depressie, die gisteren ten wes ten van de Golf van Biscaye tot ont wikkeling kwam, heeft zich vrij sterk uitdiepend naar Frankrijk ver plaatst, waardoor de luchtverschillen over ons land aanzienlijk toenamen. Kradhtige tot stormachtige winden voeren zeer koude lucht uit Duits land en Polen aan. In Polen en de Randstaten vroor het vanmorgen 31 graden, in Duits land kwamen temperaturen van rond 20 graden onder nul voor. De koude lucht stroomt over de Noordzee naar Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft be. noemd tot: kapelaan te Buitenveldert (H. Augustinus) H. J. Kollmer; te Warmenhuizen, J. Koning; te Kwa- dendamme, P. J. Pouleijn, die kape laan was te Buitenveldert (H. Augus tinus). HOE wordt het weer? Weersverwachting geldig van dinsdagavond tot woensdagavond Opgemaakt te 11.15 uur. VORST NEIKMT TOE, WIND AF Weinig bewolking, maar van- 5 avond in het uiterste zuiden van j het land wellicht nog wat sneeuw. Aanvankelijk nog nu en dan stormachtige, later langzaam afnemende wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge en morgen- ochtend plaatselijk zeer strenge Z vorst. dc- Britse eilanden. Boven het war- ï;2f;£?TNO 8eheel bewolkt 1 Febr. zon op 8.24, onder 17.28; maan op 1.34, onder 10.43. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OLSO KOPENHAGEN ABERBEEN DUBLIN LONDEN onbewolkt 31 C. onbewolkt 21 onbewolkt 22 licht bew. sneeuw zwaar bewolkt zwaar bewolkt AMSTERDAM regen BRUSSEL sneeuw PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX licht bewolkt GRENOBLE regen NICE geheel bewolkt BERLIJN onbewolkt FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN sneeuw ZURICH nevel GENèVE regen WENEN ROME me Noordzeewater vormen zich TMMCDDTW sneeuwbuien, die in Oost-Eneeland o/-™™ tot langdurige sneeuwval aanleiding geven. Boven de Oos: is een zwakke storins. in ontwikkel'-g, ti-ngewige vaarw.n de win i van hel Noorden uit gaat afnemen De vorst neem: nog toe. onbewolkt nevel nevel Korreltje Het goud, dat schoon in 't oog is, Velt alles, zelfs wat hoog is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1