'ASPRO' beschermt Uw 'n Pauselijke onderscheiding voor moedig gedrag tijdens de oorlog gezin! Met levensgevaar 26 maanden {oden onderdak verleend Bonte nachtshow bracht hulde aan jubilerende Johan Kaart Veet'ig, jaat diende Johan Jiaait Jhatia Ontijdig omgegooide wissel deed goederentrein ontsporen MAANDAG 30 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA Stagnerend weekend Door het ontijdig omgooien van een wissel is zaterdagmidag op het station te Maastricht 10 minuten over vier een goederentrein, die naar het revisieterrein zou worden gebracht, ontspoord, hetgeen gepaard ging met ernstige materiële schade en een ver sperring van de lijn SittardMaas tricht. Toen de trein voor de helft over de wissel heen gereden was, gooide men door een misverstand de wissel om; het treinstel ontspoorde, schoot uit de rails en ramde enkele hoogspan- ningspalen die als lucifershoutjes knapten of uit de grond gerukt wer den Vertraging intern, treinen. Niet alleen de lijn SittardMaas tricht werd versperd, zodat de reizi gers uit Roermond en Sittard te Heerlen over moesten stappen, maar ook de internationale treinen naar Auto in de berm Inzittende gedood Zondagmorgen is op de rijksweg AmsterdamUtrecht een aanrijding geschied, die aan een dame het leven heeft gekost. Nabij het verkeersplein Ouderijn nabij Utrecht reden drie auto's vrij kort achter elkaar; de derde auto wilde de tweede gaan passeren, juist op het ogenblik dat de tweede wagen de eerste wilde voorbij rijden; het gevolg was, dat de derde auto in de berm terecht kwam. Een naast de bestuurder van deze wagen zitten de 44-jarige dame, uit Weert werd uit de auto geslingerd en is ter plaatse overleden. De foto toont het gederailleerde treinstel bij de gekraakte mast van de bovenleiding. Bazel en Luxemburg konden noch binnenkomen, noch vertrekken. Met man en macht nam de oprui- mingsploeg de ravage onderhanden, maar de internationale treinen ver trokken gedurende de gehele zater dag met ruim een uur vertraging en de binnenkomende D-treinen moesten met stoomtractie binnengehaald worden, daar de bovenleidingen ern stig beschadigd waren. Draadbreuk. Toen men-zondagmorgen zover was, dat op enkel spoor gereden kon wor den, bleek een draadverzakking, die om half één ontaardde in een draad breuk, een nieuwe stagnatie te ver oorzaken. Eerst rond twee uur gistermiddag kwam er weer enige regelmaat in de aankomst en vertrektijden op het sta tion Maastricht, hoewel tot die tijd de vertraging van de treinen niet bij zonder groot was geweest doordat men doeltrefende maatregelen getrof fen had om de vertraging tot het minimum terug te brengen. Gisteren is op de getroffen lijnen de gehele dag op enkel spoor gereden, maar men verwacht vandaag de toe stand weer normaal te krijgen. DODELIJKE ONVOORZICHTIGHEID Zaterdagochtend is een 13-jarige meisje op de Nassaukade bij de Rot- terdammerbrug te Amsterdam, toen zij, volgens de politie, onvoorzichtig de rijweg overstak, door een tram stel van lijn 10 gegrepen. Zij werd met ernstige verwondingen eerst naar het Wilhelminagasthuis en daarna naar de Valeriuskliniek overgebracht waar zij zondag is overleden. MAX. STRAF VOOR RIJDEN ONDER INVLOED GEëlST TEGEN INSTRUCTEUR De maximum straf: drie maanden onvoorwaardelijk en de maximum bijkomende straf: vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen de 46- jarige auto-instructeur W. J. S. uit de hoofdstad, terzake van het rijden onder invloed van alcohol. Een automobilist, die in de voor avond van de 16e oktober j.l. op de Muiderstraatweg reed, zag voor zich een wagen, die slingerend van links naar rechts over het v/ekdek reed. De automobilist rapporteerde 't num mer van de wagen aan de rijkspolitie te Diemen. Een wachtmeester snelde het bureau uit, de weg op, waar hij de naderende en nog steeds slingerende wagen met een rood licht een stop teken gaf. De auto-instructeur ne geerde dit en reed door. Na een ach tervolging per auto kon hij echter worden gepakt. Een bloedproef gaf een gehalte van 1.6% (juist even over de kritieke grens). De officier van Justitie laakte in een bijzonder scherp requisitoir het roekeloos en ergelijk rijden.-van ver dachte. Het was op een van die grauwe Tram in Voorburg. Ik neem enkele februaridagen in 1943, dat de joodse familie Elzas uiteengerukt werd. In het donker van de ochtend wareh de kinderen vertrokken naar Zeeland en Friesland om onder te duiken. Om één uur in de middag besloot moeder vooruit te gaan. Om vier uur zou va der volgen. Ogenblikken van spanning en ogenblikken van gebed voor een goede afloop van dit gevaarvol ge beuren. Begin van een gevangenschap van ruim 26 maanden, van angst en onzekerheid, van geruchten en van honger. De heer Elzas beschrijft die tocht aldus: Tegen vier uur verlaat ik het huis, zonder ster. Na vijf mi nuten moet ik terug, omdat ik in de verte een kennis «ie; Na een omweg bereik ik de halte van de Blauwe Loopbaan-revue In het tot de nok toe gevulde Tuschinski-theater te Amsterdam is zaterdagnacht „de schele" uit „de Jantjes" rechercheur Muyskens uit „Ciske de Rat" en „Maurits" uit „Potasch en Perlemoer", te weten Johan Kaart, die in 1915 als acht tienjarige jongen bij de Koninklijke Vereniging het Nederlandsch Toneel debuteerde en die dus juist veertig jaar op de planken heeft gestaan, in een speciale liefdadigheids-nachtvoor stelling door de Nederlandse toneel wereld en zijn publiek gehuldigd. De voorstelling bracht ruim tien duizend gulden op, die aan het slot op het toneel overhandigd werden j aan de Amsterdamse vereniging van kinderverlammingspatienten; het geld zal besteed worden om 's zomers deze kinderen naar buiten te sturen. Geïmiteerde imitator. reis naar Lisse. Wanneer zal het re tour plaats vinden en onder welke omstandigheden? In Leiden moet ik overstappen en een kwartier wachten. Een jonge S.S.-er draait een paar keer om me heen; ik verbeeld me dat hij naar me kijkt. Welbewust ga ik bij twee marechaussees zitten om iedere verdenking bij voorbaat te voorko men: een paar Duitse soldaten komen vlak bij ons staan. Ik heb het gevoel me in het hol van de leeuw te bevinden. Nel War- rraar staat bij de halte; zij heeft moe der weggebracht en raad me aan eerst nog wat frisse lucht in te ade men. Ik doe het en wandel in de rich ting Lisse. Tegen zevenen is het don ker geworden en met moeite vind ik de Nico Damesstraat no. 32, waar moeder met een opgejaagde blik bij de kachel zit. We kunnen Dirk Hoger - vorst feliciteren, iat hij niet, zoals hij van plan was geweest, naar ons huis in Den Haag gekomen is, waar de S.D. een week lang iedereen, die er aanbelde inrekende. Om negen uur gaan we naar boven: ons verblijf voor die lange maanden: 2.75x3.25 m. Als we enkele ogenbbkken later alleen zijn, krijgt moeder een huilbui en een inzinking, wat ook als.reactie op de emoties van de laatste dagen niet te verwonderen is. Ze zegt dat ze het op Het programma bestond uit een bonte schakering van kunst met een dit kamertje geen week zal uithouden, grote en met een kleine K. Eerst niet wetend dat het er honderd twaalf zong Gré Brouwestijn, aan de vleu- zullen worden. Even later gaan we gel begeleid door Johan Kalff; daarna imiteerde Guus Oster Alex de Haas, Lou Bandy, en, wat moelijker was, Wim Kan, in een feestelijk jubileum- speechje, gericht tot de jubilaris. Vervolgens imiteerde op zijn beurt Wim Kan de wijze waarop Guus Oster hem geimiteerd had, opmer kende, dat dat nog moeilijker was. Via de politiek, gesausd met de op merking, dat Poujade een man is, van wie de communisten zeggen-„het is geen heer", bleek hij tenslotte een onaangename verrassing in petto te hebben voor de talloze sprekers, die na afloop Kaart op het toneel zouden toespreken, door van te voren al de draak te steken met de gebruikelijke gemeenplaatsen, de toon waarop ze worden voorgeschoteld en de houding die de sprekers erbij aannemen. Het gevolg was, dat menig spreker later op het-toneel zijn armen en han den graag een ogenblik had willen missen, omdat hij er geen raad mee wist. Toen Kaart Kaartje was. Karei Prior leidde daarop een s-pe- j Nadat kapelaan Sacrs de heer Hn- ciale aflevering van Mimoza (mini-1 gervorst de onderscheiding ha-J onge- slapen: moeder in het ledikant en ik op een veldbed ervoor. Dankbaarheid. Wat er die maanden gebeurd is, in dat kamertje met muren: halfsteens dikte, waar alles fluisterend bespro ken jnoest worden, blijft het geheim van vier mensen. Twee ervan leven nu in Ierland, twee in Lisse. Gisteren is de heer Elzas over komen vliegen om te delen in het geluk van de twee anderen, die de Pauselijke onderschei ding ontvingen. „Bene Merenti". Het is hun van harte gegund, want wat hier aan daadwerkelijke naastenliefde is volbracht, is voor ons allen een lichtend voorbeeld. Dirk en zijn vrouw hebben hier niet om gevraagd, zo min als ze om vergoeding vroegen voor het verblijf van hun onderdui kers. Nu na zoveel jaren, nu zoveel herinneringen aan die bange oorlogs tijd zijn vervaagd, doet de dankbaar heid van de joodse familie ons wel dadig aan en zijn -ve blij met het ge luk van Dirk en zyn vrouw, die het Tfjdens een speciale, zeer druk bezochte, liefdadigheids-nachtvoorstelling in het Tuschinski-theater in Amster dam is de bekende Nederlandse acteur. Johan Kaart, in de nacht van zaterdag op zondag door de Nederlandse toneelwereld en door het publiek hartelijk gehuldigd in verband met zijn veertigjarig toneeljubileum. Op de foto zien we Johan Kaart in bewondering bij een portret van zichzelf, dat hij als blijk van waardering o.m. mocht ontvangen. sterie van moeilijke zaken, tekst van Eli Asser) in, met de voor radio-uit zendingen blijkbaar noodzakelijke regie van het applaus en zelfs van het gelach. Ko van Dijk, Guus Oster, Conny Stuart, Wiesje Bouwmeester en Rijk de Gooyer speelden er de rollen in. Als laatste v<ror de pauze ver scheen Wim Sonneveld in zijn keu kentje met demonstraties van huis houdelijke aard, die al evenveel suc ces hadden als de conference van Wim Kan. "Na de pauze werd een cavalcade van filmstrips uit alle films waarin Kaart gespeeld heeft vertoond, onder de titel: „Toen onze Kaart een Kaartje was" en waarin men tevens kon zien hoe vierendertig andere Nederlandse acteurs en actrices, van wie de mees- lën in de zaal aanwezig waren, er •jaren geleden uitzagen. Tot slot kwam dan de huldiging •met vele redevoeringen, vele bloem stukken, vele kransen en vele andere "Cadeaux. Het warmst huldigden Kbarts vriendinnen hem: de 78-iarigc 'lllka Hopper, Henriet!? T" en 'ïtw. Pe-rin-Bou- - v, c. hen alle' "drie omhelsden. speld, speldde laatstee: v.emdc zijn vrouw het ere-metaal op. verdienden eens in het zonnetje gezet te worden. Pauselijke waardering. Om half vier werden Dirk en zijn vrouw binnengebracht in het Vereni gingsgebouw van de Beekbrug-paro chie. Daar wachtte hun familie en de heer Elzas hen op. Ook de burgemees ter van Lisse, mr. De Graaf en het kerkbestuur van de H.H. Engelbe waarders was aanwezig. Kapelaan Saers sprak net echtpaar toe en druk te zijn spijt uit, dat pastoor Roelvink door ziekte niet aanwezig kon zijn. Met een aanhaling uit een brief van Dirk uit 1945 aan de fam. Elzas ge schreven, wees hij op de achtergrond van dit gebeuren en deelde Dirk mee dat de Paus hem had willen onder scheiden met het eremetaal: „Bene Merenti". Hierna verzocht hij Dirk zijn vrouw dezelfde onderscheiding op te spelden. Beiden hebben zich voor de goede zaak met levensgevaar ingezet. Beiden delen nu in deze pau selijke waardering. Zichtbaar onder de indruk was het echtpaar door deze totaal onverwach te gebeurtenis. Hierna dankte de heer Elzas zyn gastheer en gastvrouw vanuit de oor logstijd. Met enkele persoonlijke her inneringen, o.a. aan de eerste zondag morgen van hun verblijf, waarop hij aan Dirk de rekening vroeg en te horen kreeg, dat er voor een rijks daalder extra besteed was aan hen en dat dit bedrag zolang zij daar zou den blijven ongewijzigd gold en met de felicitaties van hem en zijn gezin, besloot hij zijn woord met de bede, dat God hen nog lang moge sparen, en dat hun kinderen het voorbeeld van hun ouders nooit zouden verge ten. Muzikale huldeblijk. Burgemeester mr. de Graaf voegde hieraan zijn gelukwensen toe. Al had hij de oorlogstijd niet in Nederland gekend door zijn krijgsgevangenschap in Japan, vanmiddag is hem duidelij ker dan uit de lectuur over deze ja ren de verzetskracht kenbaar gewor den van juist die mensen, die in stilte het verzet legen de onderdrukker ge voerd hebben. Toen de heer Ho gei'vorst tenslotte zelf een dankwoord wilde zeggen, werd hem dit te machtig en stamelde hij slechts een: „Ik dank U allen". Ondertussen stond het volledig korps van Canite Tuba voor de deur en bracht de gedecoreerden een prachtig muzikaal huldeblijk. Na nog enige tijd gezellig samen te hebben doorgebracht, waarbij vanzelf aller lei herinneringen werden opgehaald, bracht de burgemeester persoonlijk de familie Hogervorst naar de Nico Da messtraat 32 en was deze mooie mid dag voorbij. We zijn er zeker van dat de heer Elzas straks bij zijn vrouw en kinderen in Ierland voorlopig niet uitgepraat kornt van wat hij deze middag gehoord en beleefd heeft. Het meisje liep na het toebrengen van de verwonding hard naar een woning in de Lairessestraat, waar men de hulpdienst waarschuwde, die het meisje, dat veel bloed had ver loren, naar het binnengasthuis over bracht; haar toestand was zondag redelijk wel. De politie heeft de man, die geen onbekende voor haar is, en die al eerder moeilijkheden met het meisje heeft gehad, gearresteerd; hij is on gehuwd en woont in bij zijn ouders. Tevergeefs heeft de politie zater dagmiddag en -avond nog met een speurhoud naar het mes gezocht. De recherche heeft het meisje in ver band met haar toestand nog maar zeer kort kunnen horen en een reconstructie van de steekpartij heeft de politie nog niet kunnen maken, omdat getuigen ontbreken. LISSE-BEEKBRUG GROTE RAVAGE TE MAASTRICHT Amsterdams meisje werd neergestoken Dader in arrest In de Concertgebouwbuurt tc Am sterdam heeft een 42-jarige vertegen- j woordiger uit de hoofdstad zaterdag middag omstreeks kwart over vier op de hoek ValeriuspleinDe Lairesse- straat zijn 29-jarige vriendin met een mes een steek ter hoogte van haar schouderblad toegebracht. Het mes schampte af op de punt van het schouderblad; was de steek iets lager toegebracht dan was het mes in de long gedrongen. Keelpijn, verkoudheid en griep zijn zo echt de kwalen van het koude jaargetijde. Bescherm daarom Uw gezin daartegen. Twee 'ASPRO' tabletten, tijdig ingenomen, voor- komen-meestal een dreigende verkoudheid, stillen hoofdpijn en zenuwpijn en bestrijden de koorts. Zorg er daarom voor, dat U altijd voldoende 'ASPRO' in huis heeft. Vraag vooral de voordelige familieverpakking: 60 tabletten voor slechts f. 1,40

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6