S)e £e\dM,(2<yu/iaMt Eisenhower wijst üoeiganins vriendschapspakt van de hand Onze kroonprinses morgen 18 jaar Geen woorden meer nodig, doch daden Sovjetblok komt met nieuwe voorstellen EngeCó JCaning&paa'c êezae&t JVig&Ua Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 30 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13716 1 Boelganin s uitgestoken hand is KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Foto Meyboom. Tweezijdig verdrag volkomen overbodig President Eisenhower heeft de inhoud van Boelganin's brief laten publiceren tegelijk met zijn antwoord erop. In de persoonlijke boodschap van Boelganin werd een vriendschapsverdrag aangeboden, doch Eisen hower heeft dit aanbod van de hand gewezen. Hij acht een nieuw verdrag van dit soort volkomen overbodig, omdat de door Boelganin voorgestelde voorzieningen letterlijk reeds voorkomen in het Handvest der Verenigde Naties. Boelganin meent dat de huidige internationale spanning niet kan worden voorkomen door de woorden van het handvest. „Hoe zouden wij dan kunnen hopen dat de huidige toestand opgelost zou kunnen worden door deze woorden te herhalen en dan slechts in een tweezijdig verdrag?" vraagt de president. Het antwoord op Boelganins brief is buitengewoon snel gekomen. Men zegt dat Eisenhower dit heeft gedaan omdat hij meende dat er geen op rechte vredespoging achter de brief van Boelganin school, maar propaganda en een poging om een wig te drijven tussen de Ver. Staten en hun bond genoten aan de vooravond van het gesprek Eisenhower-Eden. V SNEEUWSTORMEN EN IJZEL IN 1 I NOORD-OOST-NEDERLAND. Ij I T 1 1 Tl Op de afsluitdijk heeft zich van- morgen een laag ijzel gevormd, waar door verkeer onmogelijk is geworden. Uit Oost-Nederland worden sneeuw stormen gemeld. Op de weg Deven terGoor bijvoorbeeld ligt al 10 cm sneeuw. De verbinding MeppelAs sen is moeilijk geworden door de dagavond in Praag over het antwoord sneeuw, van president Eisenhower op het schrijven van premier Boelganin. Molotof voegde eraan toe dat elk contact tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie bevordelijk zou zijn voor een verbetering der betrekkingen. Op de Queen Elizabeth, waarmee de Britse premier, Sir Anthony Eden, onderweg is naar Amerika, verklaar den personen uit de omgeving van Eden dat hij zijn volle steun gaf aan Eisenhowers „flinke realistische" ant woord. EEN ANDERE GEESTESHOUDING IS NODIG „Ik vraag mij af of een verdrags procedure, en ditmaal dan nog alleen op tweezijdige grondslag, in feite niet de zaak van de vrede zal tegenwer ken, door het scheppen van de illusie dat met één pennestreek een resul taat bereikt is, dat in werkelijkheid slechts kan worden behaald door een verandering van de geest". „Ons volk strekt de hand van vriend schap uit naar allen die deze hand willen aanemen in oprechtheid. Ik heb dikwijls gezegd, en ik wil dat nogmaals herhalen, dat er niets is dat ik niet zou willen doen om de vrede te bevorderen, gepaard gaande met rechtvaardigheid in de wereld. Maar Wij weten dat alleen daden en geen v/oorden tellen", zegt Eisenhower. Indonesische politiek rve Nederlands-Indonesische bespre- kingen zijn in een impasse ge raakt, waaruit nog maar moeilijk een uitweg is te zien. Als men de zaak tracht te reconstrueren, vallen twee dingen wel duidelijk op. Van Indonesische zijde heeft men getracht via besprekingen, die z.g. gingen over de een jaar geleden gesloten finan- cieel-economische overeenkomst, de zaak Nieuw Guinea weer op het tapijt te brengen. Van Nederlandse zijde was dit natuurlijk zeer goed begrepen, maar ondanks de weinige bereidheid, welke men hier had om Nieuw Guinea weer in het geding te brengen, wilde men een bespreking over de agenda van de conferentie niet van de hand wijzen, omdat er van Nederlandse zijde zeer veel aan gelegen was in verband met de aanhangige processen in Indonesië de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te verbeteren. Het lokaas, dat daartoe door de Indonesische regering werd uitgezet, was allereerst de vrijlating van Van Krieken, wat de hoop moest wekken, dat ook in andere gevallen van gevangen Ne derlanders een soepeler houding zou worden aangenomen. Beide punten kwamen op de agenda. Wat Nieuw Guinea betreft met de vastlegging van beide standpunten vooraf, ter wijl het punt van de Nederlandse gevangenen in Indonesië het laatste punt van de agenda werd. De belofte, welke met het in vrij heid stellen van Van Krieken werd ingezet, werd daarna echter niet in gelost. Dit feit, dat er geen orde op zaken werd gesteld in de zaak Jung- schlager, en andere in Genève opge komen moeilijkheden, zijn de oorzaak geweest, dat de conferentie stag neerde, waarop plotseling de Indo nesische delegatie werd teruggeroe pen. IJet is wel zaak dit terugroepen te zien binnen het raam van de Indonesische politieke verhoudingen. De regering Harahap wordt ge steund door de Masjoemi en de van deze afgescheiden conservatieve Na- datal Ulama, die beide samenwerking nastreven met het Westen, maar daar in fel worden bestreden door de nationalisten van Soekarno, die ver enigd zijn in de P-N.I. Nu was de verkiezingsuitslag voor de Masjoemi uitermate teleurstellend. De Masjoemi die gehoopt had de grootste partij van Indonesië te worden, kwam als vierde partij uit de bus. Met deze uitslag voor ogen werd de Masjoemi voortdurend door Soekarno en de P.N.I.-bladen verweten, dat zij niet genoeg nationalistisch d.w.z. anti koloniaal is en dus trachtte zij haar prestige te vergroten en de P.N.I. de wind uit de zeilen te nemen met een soort van „nationalistisch" succes door Nederland te bewegen althans over de souvereiniteit van Nieuw Guinea te willen spreken. Dat dit een denkbeeld was, dat op een poli tieke faillure moest uitlopen, is voor hen, die de opvatting dienaangaande kent van het Nederlands parlement zonder meer duidelijk. Toen dan ook 1 tijdens de conferentie bleek, dat de Nederlandse regering hiertoe niet be reid was, heeft de Nadatal Ulama, die bevreesd was door de P.N.I. voor koloniaal besmet te worden uitge maakt, haar verdere steun aan het kabinet Harahap afhankelijk gesteld van het afbreken van de onderhan delingen met de Nederlandse rege ring. Aangezien de Masjoemi alleen, gesteund door enkele kleinere par tijen, waaronder de katholieken, geen meerderheid in het parlement heeft, is toen het kabinet Harahap voor deze eis bezweken en heeft de Indonesische delegatie teruggeroepen. De regering Harahap was hiertoe te meer bereid omdat zij bevreesd was, dat de Na datal Ulama, die bij de verkiezingen zeer verrassend de tweede partij van Indonesië was geworden, wel eens toenadering tot de PJï.I. van Soe karno zou kunnen gaan zoeken, waar door bij een volgende kabinetsfor matie de Masjoemi van de regering zou worden uitgesloten. NTederland heeft dit terugroepen rus- tig over zich laten heengaan. De Nederlandse regering had het vervolg op de vrijlating van Van Krieken nog steeds niet gelezen, omdat het nog steeds niet was gepubliceerd en wachtte dus af. Nu kwam echter het afbreken der besprekingen op het conto van de Indonesische regering te staan en dit heeft men nu van Indonesische zijde trachten over te schrijven op de rekening van de Ne derlandse regering door te doen, of er niets was gebeurd en door de Ne derlandse regering de simpele vraag te stellen, wanneer de ministersconfe rentie zou kunnen worden hervat. Het is begrijpelijk, dat de Neder landse regering nu eerst eens de ont wikkeling in Indonesië wil aanzien, voordat zij nog verdere toezeggingen doet. Maar met dat alles doet de In donesische regering het nu voorko men, alsof het slechts van Nederland al hangt of de op 7 januari onder broken ministersconferentie kan wor den hervat en bovendien omdat er slechts om een slotbijeenkomst wordt gevraagd alsof de zaak al in kannen en kruiken is en er nog slechts een parafering nodig is om de overeenkomst veilig te stellen. Zo ligt de zaak natuurlijk niet. Deze woordenstrijd komt zeker met ten goede aan de Nederlandse be reidheid om het gespreK voo. t te Zv.„- ten. Aan mr. Van Empel is het visum geweigerd, ondanks de toezeggingen van Oetojo Ramelan en Anak Agung is er nog niets wezenlijk veranderd in de zaak tegen de arrestanten, tegen wie nog nooit een ordentelijke dag vaarding is uitgebracht. Juist in de hoop, dat dit zou gebeuren is Neder land met Indonesië gaan praten. Nu moet de liefde alleen van onze kant komen. De binnenlandse moeilijk heden van Indonesië ten spijt, waar de politiek zich hierdoor misschien verder zal ontwikkelen in linkse richting ten detrimente van de daar aanwezige Nederlanders en 'de Neder landse belangen, kan de Nederlandse regering niets anders doen. Zolang het recht afhankelijk wordt gemaakt van de politiek, kan een overeen komst moeilijk worden bereikt. Nagy uit de partij, Te Wenen wordt, via reizigers, die zondag in de Oostenrijkse hoofdstad zijn aangekomen, vernomen, dat de voormalige minister-president van Hongarije Imre Nagy uit de Hongaar se communistische arbeiderspartij is gezet. Men meent te Wenen, dat hierdoor de laatste ernstige hinderpaal in deze partij voor een absoluut leiderschap van eerste secretaris Matyas Rakosi uit de weg is geruimd. Er is tot nu toe nog niets over een uit de partij zetten van Nagy ge publiceerd. Men meent echter te we ten dat het in december j.L geschied de en dat het het resultaat was van een in september 1955 begonnen uit gebreid onderzoek naar de antece denten van de oud-premier. Imre Nagy werd in april 1955 als premier afgezet op beschuldiging van „rechtse afwijkingen". Later werd hij uit alle partijfuncties ontzet. Daden gevraagd De daden die Eisenhower vraagt, en waardoor volgends hem „een grote verandering zou kunnen intreden in de Amerikaans-Russische betrekkin gen en in de hele wereld", zijn: 1. Promptemaatregelen tot her eniging van beide delen van Duits land. 2. Vervulling van de in oorlogs tijd gedane beloften om het recht der volkeren te verdedigen, de eigen regeringsvorm te kiezen waar onder zij willen leven. 3. Openstelling van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie voor inspectie, opdat de mogelijkheid van een ver rassende aanval zal verdwijnen en opdat de produktieve krachten ge bruikt kunnen worden voor de ver betering van het lot der mensen. 4. Een vrije uitwisseling van nieuws, inlichtingen, ideën en bezoe ken tussen de twee landen. Aan het slot van zijn brief schreef de president „Ik zie met belangstel ling uit naar een verdere uiteenzet ting van uw opvattingen". WAT BOELGANIN VOORSTELDE Tegelijkertijd met Eisenhowers brief heeft het Witte Huis de bood schap Van premier Boelganin bekend gemaakt, waarin deze een verdrag van vriendschap en samenwerking van twintig jaar tussen Amerika en de Sowjet-Unie voorstelt. Een dergelijk verdrag, aldus Boel ganin, zou Amerika en de Sowjet- Unie in staat stellen op basis van ge lijke rechten, wederzijdse eerbied voor de soevereinitiet en niet-inmen- ging in binnenlandse aangelegenhe den de vriendschappelijke betrekkin gen te versterken en alle internatio nale geschillen tussen beide landen op te lossen volgens het handvest der Ver. Naties en wel met uitslui tend vreedzame middelen. Boelganin vpegde bij zijn brief een ontwerp voor zo'n verdrag. MOLOTOF SNAPT HET NIET TREINENLOOP VERTRAAGD DOOR IJSAFZETTING. De spoorwegen hadden vanochtend te kampen met moeilijkheden in de treinenloop door ijsafzetting op de bovenleidingen. Hierdoor is vertra ging ontstaan, uiteraard het meest in de loop van de electrische treinen. Speciaal in het centrum en het wes ten van het land, doch ook uit het noorden komen berichten van ver traging binnen. Koekoek één-zang Op dezelfde dag dat president Eisenhower de voorstellen van Boel ganin voor een Amerikaans-Russisch vriendschapsverdrag van de hand wees, kwamen de hoogste militairen en politici van het communistische blok tijdens hun vergadering in Praag met de volgende voorstellen: 1) Landen als Turkije, Grieken land, Italië en West-Duitsland (bond genoten van het westen) sluiten indi vidueel verdragen met hun commu nistische buurstaten (Rusland, Bulga rije, Albanië en Tsjecho-Slowakije) zonder uit de Navo te treden. Westelijke waarnemers zien hierin o.a .een poging het Balkanverdrag tussen Turkije, Griekenland en Joe goslavië te verzwakken. 2) Een algemeen Europees veilig heidsverdrag en een gecontroleerde miltaire zóne in Duitsland, waar de aanwezigheid van atoomwapens ver boden zou zijn. Dit punt is een her haling van een oud voorstel, dat het westen reeds herhaaldelijk van de hand heeft gewezen. De Oosteuropese defensieconferen tie is na besprekingen die twee dagen hebben geduurd, geëindigd. Men heeft eenstemmig besloten het Oostduitse leger in het bondgenootschap van Warschau op te nemen. De leden van dit bondgenootschap zijn de Sowjet- Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Bul- Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot assistent van de parochie van de H. Pancratius te Amsterdam (Sloten), met de opdracht de op richting van een nieuwe parochie in Slotervaart en het Overtoomseveld in Amsterdam-Nieuw-West voor te bereiden, de weleerw. heer L. A. M. van Teylingen die kapelaan was te A'dam (H. Will, buiten de V.) (voor lopig adres: R.K. pastorie, Amstel- veenseweg 161, A'dam); tot kape laan te Amsterdam (H. Will, buiten de V.) M. W. A. vanLangen; te Goes, M. v. Stee; te 's-Gravenhage CH. Hart) L. J. Beugelsdijk, die ka pelaan was te Haarlem (H.H. El. en Barb.); te A'dam (O. L. Vr. Rozen krans) N. P. Duyn, die kapelaan was „Ik kan niet begrijpen hoe iemand i te 's Gravenhage (H. Familie)te een vriendschapsverdrag kan afwij- 's Gravenhage (H. Familie) W. L. zen". Dit zei de Sowjet-minister van Egberts, die kapelaan was te Am- Buitenlandse Zaken, Molotof, zater-1 sterdam (O. L. Vr. Rozenkrans.) Deze radiofoto uit Lagos geeft een beeld van de aankomst van het Engelse koninklijke paar in deze stad voor een drieweeks bezo°k aan Nigeria. Gevolgd door prins Philip, de hertog van Edinburgh, inspecteert H.M. koningin Elizabeth de ere-waeht op het vliegveld vanLagos, bestaande uit in rode tuniek-jasjes geklede leden van het tweede bataljon van het Nigeriaanse regiment. garije, Roemenië, Hongarije en Al banië. Minister Molotof zei in zijn rede o.a. dat „de vermindering van de internationale spanning er niet toe moet leiden, dat onze waakzaamheid verslapt. Het gevaar van een nieuwe oorlog kan men niet als voorbij be schouwen". Tijdens de conferentie is maar schalk Konjef in zijn functie van opperbevelhebber van de gecombi neerde strijdkrachten bevestigd. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VORST. Op de meeste plaatsen droog S weer, met later van het noord- oosten uit enkele opklaringen, j Krachtige tot matige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 31 Jan. zon op 8.25, onder 17.26 u.; maan op 23.07, onder 9.33 u. 17.08 uur L.K. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenimor- gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt —29 C. STOCKHOLM onlbewolkt 19 OSLO sneeuw -14 KOPENHAGEN zwaar bew. —7 ABERDEEN regen 3 DUBLIN onbewolkt 4 LONDEN zwaar bewolkt 4 AMSTERDAM ijzel —0 BRUSSEL geheel bewolkt 0 PARIJS icht bewolkt 7 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE half bewolkt 6 NICE zwaar bewolkt 3 FRANKFORT sneeuw 8 BERLIJN onbewolkt —8 MÜNCHEN sneeuw —5 ZüRIOH regen 5 GENèVE regen 6 LOCARNO motregen 2 WENEN nevel -15 INNSBRUCK sneeuw —2 ROME geheel bewolkt 5 Vorst krijgt overhand Dit weekeinde heeft zich in Scan dinavië, waar meer dan 30 graden vorst voorkomt, een zeer krachtig ho- gedrukgebied ontwikkeld. Een boven Spanje geconcentreerde ho gedrukcel trok zich in westelijke richting terug, zodat storingen van de Oceaan de gelegenheid kregen ovèr Engeland en het zuiden van ons land naar de Alpen te trekken. Een dergelijke storing bracht in de nacht van zaterdag op zondag regen over West- en Zuid-Nederland en drong de vorst de afgelopen nacht toen een volgende (en voorlopig laatste) sto ring over België naar de Alpen trok, en de temperatuur in Zuid-Nederland tot 7 graden deed oplopen, terwijl het in Groningen 5 graden vroor. Ach ter deze storing zullen Oostelijke winden de vorst over het gehele land brengen. De neerslag verdwijnt en de bewolking gaat afnemen. In Duits land ligt veel sneeuw en heerst ma tige tot strenge vorst, zodat ook in ons land temperaturen van min vijf tot min tien mogelijk zijn. Een Oceaanstoring deed vanmoreen de druk in Zuid-Europa dalen. Het ziet er naar uit, d vorst van wat langere duur zal zijn. Korreltje De beste kat kan een muis laten glippen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1