13 Personeelsleden plunderden vele jaren magazijn R'damse tram DUIZEND KAARSEN] Opzichter had privé-opslagplaats w<gg met DAMPO Haagse raad dringt aan op het ophalen van „schokkende" zaken Voor vier grote steden in N.-Brabant gezamenlijk plan voor woningbouw Mist van onduidelijkheden rond likwidatie van Commerciële Bank Lager landbouwonderwijs gaat meer naar de practijk VROEDE AGENT Uitvoer van siergewassen in 1955 flink gestegen f HET HUIS met de DONDERDAG 26 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Na zeer langdurige nasporingen is de recherche te Rotterdam er in ge slaagd de laatste hand te leggen aan het onderzoek inzake fraudeleuze handelingen in de garage van de Rotterdamse tram aan de Sluisjesdijk. Er is een complot opgerold van daar werkzaam garage- en magazijnperso- neel, dat verdacht wordt zich in de loop der jaren aan belangrijke dief stallen te hebben schuldig gemaakt. Aangenomen kan worden, dat deze diefstallen hun oorsprong vinden in de oorlogsjaren. De zaak begon te lopen in juli 1955, toen een van de voormannen van het magazijn thuis een hoeveelheid gereedschappen en verf van de tram in zijn bezit bleek te hebben. In het magazijn bleek de bron te zijn voor de diefstallen. Omdat de goederen nogal omvangrijk waren en met bedrijfs wagens van de tram vervoerd werden, vatte men verdenking op tegen de 48-jarige opzichter, belast met het toezicht op de kostbare magazijn- inventaris. Hoewel de opzichter bij zijn aanhouding halsstarrig ontkende, moest hij wel toegeven, toen een huiszoeking aan het licht bracht, dat hij er thuis een tram-magazijn in het klein op na hield; volgens de rechercheurs was de hoeveelheid zo groot, dat wanneer hij nog een half jaar was door gegaan, de zolder van 'smans woning onder de last was bezweken: twee vrachtauto's met goederen werden bij hem weggehaald. Door de rechtbank in Rotterdam werd hij inmiddels veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. hij door zijn arrestatie niet meer had kunnen wegwerken. Bij het onderzoek werd een uit voerige administratie aangetroffen, waarin men kon nagaan, dat hij van 1947 af tot kort voor zijn arrestatie een uitgebreide handel in dynamo's had gedreven. Het onderzoek hierover leverde tenslotte de arrestatie op van een 35- jarige elektricien, die reeds in 1948 ontslag had genomen bij de tram, en van 3 elektriciens, die nog bij de tram werkzaam zijn. Aangenomen wordt, dat in deze af deling voor duizenden guldens is ver dwenen. Een van de elektriciens bleek van het door hem ontvreemde materiaal een verlichting te hebben BANDENFRAUDE. Aangezien de diefstallen zeer ern stig waren gaf de directie een interne opdracht tot een voortgezet onder zoek. Dit onderzoek gaf eveneens aanlei ding de recherche in te schakelen, omdat knoeierijen met banden in de afgelopen jaren waren ontdekt. Jaar lijks gebruikt men voor 200 autobus sen een groot aantal banden. Het bleek, dat banden, die administratief als afgekeurd te boek stonden, onder verscheidene autobussen nog werden aangetroffen. De kwaliteit van deze banden was nog uitstekend, zodat wel aangenomen kan worden, dat de veiligheid van het publiek niet door de frauduleuze handelingen gevaar heeft gelopen. Bij het onderzoek van de recherche kwam vast te staan, dat 2 leden van het met het monteren van de banden belaste personeel, een afspraak had den met een magazijnmeester en met de 58-jarige garagechef, waardoor het mogelijk was nog goede banden op papier af te keuren, ze daarna achter te houden en te vervangen door nieu we of gevulcaniseerde banden. Deze goede „afgekeurde" banden werden van de hand gedaan aan een 52-jarige koopman, die als opkoper geregeld het afgekeurde materiaal opkocht. DYNAMISCHE HANDEL. In een afzonderlijk complot bleek eveneens betrokken een 47-jarige ver tegenwoordiger, die voor een grote bandenfabriek in het centrum van het het ontslag van hoger politie per- land debanden, die gevulcaniseerd soneel, niet mogelijk was, meer mede- moesten worden, ophaalde aan de ga- delingen te doen over het geval-KIij- rage. Ook langs dit kanaal werd in'zing (de commissaris van politie, de loop der jaren een groot aantal nog aan wie ziekteverlof is verleend), bruikbare banden afgevoerd. De ver-| „Bij de bestudering van zaken als aangelegd in een vermaaksetablisse- ment te Rotterdam. AFVALLIGE AUTO. Waar al het gestolen materiaal is gebleven kan niet meer worden na gegaan. De recherche kwam er ach ter, dat dynamo's waren geleverd aan een deel van de Zuiderzeevloot en dat enige accu's waren vervoerd naar een plaatsje in de omgeving van Leprdam, waar boerderijen niet over een elektrische aansluiting beschik ken. Bovendien bleek elektrisch mate riaal verwerkt te zijn in autobussen van particuliere ondernemingen, waaraan het personeel in vrije tijd montagewerkzaamheden verrichtte. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat bij het onderzoek nog aan het licht kwam, dat er nog geknoeid was met oud materiaal; o.m. werd bij de verkoop van enige afgedankte be drijfsauto's een personenauto „terug gespeeld" in handen van de garage chef die deze op zijn beurt weer voor eigen rekening met winst verkocht. In deze zaak werden in totaal der tien verdachten gearresteerd, waar van er negen ter beschikking van de justitie werden gesteld. WMjf Kou en Pijn Nare dagen? Moe en mat? U voelt U weer "stralend na een DEBAT OVER HET GEVAL-KLIJZING Burgemeester Schokking blijft antwoord schuldig In de vergadering van de gemeente raad van 's-Gravenliage heeft burge meester Schokking woensdagmiddag naar aanleiding van tijdens het begrotingsdebat gestelde vragen naar voren gebracht, dat het hem in verband met de gecompliceerde gang van zaken bij de benoeming en tgenwoordiger verkocht deze baijden aan de klanten van zijn eigen baas, waardoor deze onderneming voor dui. zenden guldens benadeeld werd. Later is nog aan het licht gekomen, dat de reeds veroordeelde opzichter ook betrokken was by een niet onbe langrijke handel in dynamo's en accu's. In een rijwielhandel te Rot terdam trof de recherche in een keu rig verpakte kist een dynamo aan ter waarde van 1000.welke de op zichter daar opgeslagen had en die deze zijn de procureur-generaal, de commissaris van de Koningin, de minister van justitie en de minister van binnenlandse zaken betrokken", aldus mr. Schokking, die het, in ver band met de verhouding van de bur gemeester als hoofd van de politie tegenover de beide genoemde minis ters niet juist oordeelde, op het geval zelf in te gaan. Geen goede voorlichting. Tijdens de debatten heeft de heer 5.000 in 5 jaar De burgemeester van 's-Hertogen- bosch heeft in zijn nieuwjaarsrede enige nadere mededelingen gedaan over de nog lopende onderhandelin gen met en tussen de vier grootste gemeenten in Noord-Brabant: Eind hoven, Tilburg, Breda en 's-Hertogen- bosch, om te komen tot de systeem bouw op grote schaal, die zich over verscheidene jaren zal uitstrekken. De bedoeling is, dat vijf duizend wo ningen in continue-bedriif in deze vier gemeenten gezamenlijk in vijf jaren door de zelfde aannemer of combinatie van aannemers zullen worden gebouwd. Dit betekent der halve 1250 woningen in elke ge meente in een periode van vijf jaar. Deze zgn. industriebouw zal in velerlei opzicht voordelen opleveren en in elk geval hoopt men er mee de bouwcapaciteit belangrijk op te voeren. Volgens een toezegging van de mi nister van wederopbouw zal, even als dit reeds ten opzichte van de ge meente Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werd bepaald, door elke drie te bouwen woningen voorlopig een bouw-volume extra worden ge geven. Mocht later blijken, dat er meer dan 25 procent aan bouwvak- arbeidskrachten kan worden bespaard dan zal het extra bouwvolume waar schijnlijk evenredig zijn aan het be spaarde percentage. Br bestaat een zeer redelijke kans, aldus de burge meester, dat deze onderhandelingen tot een goed resultaat zullen leiden. Toet (Arb.) namens zijn fractie met betrekking tot het communique in zake de commissaris van politie, als zijn mening kenbaar gemaakt, dat te dien aanzien van geen goede voor lichting door de burgemeester sprake is geweest. Het publiek vraagt zich immers terecht af, welke „misstap pen" het woord, dat door de bur gemeester is gebruikt hier zijn begaan. Beter zou in het vervolg in dergelijke gevallen louter mede deling kunnen worden gedaan van de afwezigheid van een functionaris, zonder meer. Herhalingsoefening. De heer Van Praag (CPN) herin nerde aan het ontslag van de vroe gere hoofdcommissaris Valken, waar over de burgemeester in 1952 de raad geen inlichtingen wilde geven. Thans heeft de burgemeester via de afde ling publiciteit wel bekendheid ge geven aan de zaak Klijzing. „Deze zaken", zo zei spr., „komen het res pect en het gezag van de politie in een internationaal centrum als Den Haag is, niet ten goede". Spr. vroeg waarom de burgemeester heeft ge meend, het communique betreffende het geval Klijzing wel te moeten plaatsen en vertrouwde er oip, dat de burgemeester aan de raad iets meer zou meedelen dan vier jaar ge leden over de zaak Valken. Scooterrijder-in-spe werd vrijgesproken Een Meppeler vishandelaar, die scooterrijles ontving, was voor de rechtbank gedaagd, omdat hij zonder rijbewijs een scooter bestuurd had. Zijn instructeur had echter achterop gezeten en via een dubbele koppeling plus rem op het achterwiel, had deze de verrichtingen van zijn leerling on der controle kunnen houden. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie had twa/ailf gulden of vier da gen geëist, maar de kantonrechter was van mening, dat het niet bewe zen was, dat het verkeer in gevaar gebracht was en sprak vishandelaar en scooterinstructeur vrij. Minister Beel aan Eerste Kamer B.B. overtreft de verwachtingen De huidige stand van zaken ten aanzien van de B.B. is allerminst zor gelijk, schrijft minister Beel aan de Eerste Kamer in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van Binnenlandse Zaken. De tot dus verre bereikte resultaten overtref fen de verwachtingen en wettigen het vertrouwen dat het mogelijk zal zijn binnen korte tijd aan de vullen wat nog ontberekt. De regering heeft de commissie al gemene verdedingsvoorbereiding op gedragen uiterlijk per 1 Mei a.s. te adviseren over alle maatregelen die nodig zijn voor de gehele sector van de nationale verdediging. De minister volgt met aandacht de gevolgen van proeven met H-bommen in vredestijd. Ter geruststelling deelt hij mede, dat de hierdoor opgewekte radioactiviteit vooralsnog niet van zo danige omvang is dat optreden van de B.3. in vredestijd nodig is. De rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. en het K.N.M.I. verrichten geregeld metingen omtrent de radioactiviteit in de atmosfeer. Tegen de zogenaamde fall-out waarmee in oorlogstijd rekening moet I worden gehouden, kunnen maatrege len genomen worden. De middelen hiervoor zijn nog slechts ten dele aanwezig. Ook hier wacht de rege ring op voorstellen van de commis sie algemene verdedigingsvoorberei- ding. Sirenes. In verband met de gewijzigde mili taire veronderstelling zal het gebied dat met sirenes wordt gealarmeerd, uitgebreid moeten worden. Het laat zich aanzien dat binnen enkele maan den alle sirenes van het oude plan bedrijfsvaardig zullen zijn. De ap paratuur voor een centrale bediening is besteld en zal binnen afzienbare tijd geplaatst worden. De vaststelling van de verduiste- ringsvoorschriften wacht op de re sultaten van het in Navo-verband ge voerde overleg. ,De voorschriften zijn in concept gereed en zullen zo spoe dig mogelijk worden vastgesteld. Valse processen-verbaal Enige tijd geleden brachten wij het bericht, dat de directeur-liquididateur van de N.V. Commerciële Bank te Den Haag en een oud-weth. van Den Haag en gedelegeerd commissaris van genoemde bank, die in 1951 al in li quidatie kwam, zijn gearresteerd, ver dacht van malversaties in de boek houding van de Commerciële Bank. De directeur heeft nu na verhoor bekend opzettelijk een vervalste balans te hebben gepubliceerd. Kort voor de liquidatie van de bank, waar toe vijf jaar geleden besloten werd, zou er een schijnverkoop van een waardevol pakket aandelen hebben plaats gevonden om de hopeloze toe stand van de bank te verdonkerema nen. De directie achtte dit nodig, om dat verschillende debiteuren van de bank failliet waren gegaan. Alleen door een lening van 600.000,die werd verstrekt door de Algemene Exploratie Maatschappij, waarvan ir. F. president-commissaris is, kon een faillissement van de Commerciële Bank voorkomen worden. Het ge noemde aandelenpakket was afkom- SER ADVISEERT TOT ZANDSTRAALVERBOD. De Sociaal Economische Raad heeft staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn geadviseerd een zandstraalver bod uit te vaardigen. De SER heeft namelijk advies uitgebracht over het voorontwerp zandstraalbesluit, een K.B., dat zal steunen op de silicose- wet. Bij dit besluit zal het zandstralen worden verboden en de SER is het daarmee geheel en al eens. Het verbod zal niet gelden voor het zandstralen van autobougies en kleine voorwerpen van tandtechni sche aard, mits dit gebeurt in toestel len, die zo zijn Ingericht, dat zich daaruit geen kwartshoudende en daardoor gevaar voor silicose ople verende stof kan verspreiden. De ar beidsinspectie zal \an het verbod in bepaalde gevallen ontheffing kunnen verlenen. Het zandstraalbesluit voorziet in een overgangstermijn van 12 maan den. Op de silicosewet steunt .reeds het eerder ingevoerde zandsteenbe sluit, waarbij be- en verwerking van zandsteen verboden is op enige uit zonderingen na. stig van de Algemene Exploratie Maatschappij en in bewaring gege ven. Bij de Commerciële Bank, die 't ciële Bank. weer bij een andere bank deponeerde om de debet-positie van de Commer- cilëe Bank te verbeteren. De manipulaties worden als ver duistering aangemerkt. Dat de A. E. M. dergelijke handelingen goedkeur de is te verklaren door het feit, dat zij dezelfde leiding heeft als de Commer ciële Bank. Er werden tijdens de afwikkeling van de Commerciële Ban valse pro cessen verbaal opgemaakt om te zor gen, dat er mei behulp van stroman nen besluiten in het nadeel van de aandeelhouders konden worden geno men. Onrrrn in raad van Zandvoort Reisgelden worden niet vergoed De burgemeester van Zandvoort, mr. M. H. van Fenema zal geen ver goeding krijgen van de reiskosten die hij maakte toen hij de gemeente op het congres van gemeenten te Rome vertegenwoordigde. De gemeenteraad is van oordeel, dat de burgemeester tevoren de raad niet over de noodza kelijkheid van de uitgave geraad pleegd heeft. Zij wenste geen gelden beschik baar te stellen voor een reis die al gemaakt was. Dit besluit versterkt de indruk dat raad en burgemeester elkaar geen goed hart toedragen. Tijdens de raad zitting hield de burgemeester een nieuwjaarsrede die veertig minuten duurde. Hoewel het tot nu toe ge bruikelijk was dat de rede door een van de raadsleden beantwoord werd, stond er nu niemand op om het woord te nemen. Dit feit heeft in Zandvoort grote bevreemding ge wekt. Er bestaan verregaande plannen tot hervorming van het lager land- bouw-onderwijs. De duur van het onderwijs blijft, zoals het thans is, op 4 jaar gesteld. De eerste drie jaar echter zal week- onderwijs worden gegeven (momen teel is dat enkele dagen per week) en gedurende het laatste jaar drie da gen per week. Indien deze hervorming is gereali seerd, zal het tevens mogelijk zijn, dat leerlingen van de 6e klas lagere school direct kunnen overstappen op de landbouwschool. Voorts zal op de lagere landbouw scholen meer dan voorheen aan prac tijk aandacht worden besteed, terwijl in het vierde en laatste leerjaar les zal worden gegeven in handvaardig- ANTI-REV. PARTIJ VRAAGT RADIOZENDTIJD. Het Centraal Comité van Anti-Re volutionaire Kiesverenigingen heeft zich in een brief tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gewend met het verzoek dat ook aan. de Anti-Revolutionaire Partij ra diozendtijd beschikbaar zou worden gesteld. In deze brief is medegedeeld, dat deAnti-Revolutionaire Partij met fcote belangstelling kennis genomen eeft vani hetgeen in de Memorie van Antwoord op de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt opgemerkt over het beschik baar stellen van zendtijd aan de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, de Anti-Revolutionaire Partij zich inzake radio-uitzendingen voor vrijwel gelijke moeilijkheden ge plaatst ziet als de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. beid timmeren, metselen, het repare ren van landbouwmachines en derge lijke. Er bestaan voorts plannen inzake het stidhten van een meohanisatie- vakschool, niet alleen voor de zand gronden, alhoewel met name de N.C. B. de wenselijkheid van een derge lijke school voor Brabant overweegt. Dit deelde ir. Lardinois, rijksland- bouwconsulent voor Oost-Brabant woensdag mede tijdens een studiedag van de kring Eindhoven der N.C.B. „Agent, agent, help mij, mijn- vrouw kan ieder ogenblik een baby krijgen!" schreeuwde gis teren een radeloze jongeman door de Dordtse straten en de agent begreep, dat alleen man moedig optreden zou kunnen ba ten. Hij klopte de jongeman vader lijk op de schouders, steipte met hem het huis binnen en consta teerde, dat de geboorte van de nieuwe wereldburger zich in een zeer ver gevorderd stadium be vond. „Ga jij de dokter waarschu wen," zei hij tot de jonge vader - in-spe, „dan blijf ik zo lang wel even hier." De dokter kwam met een snel treinvaart, maar toen hij en de jongeman de slaapkamer binnen renden, lag de baby al gezond blerrend in een dikke luier ge pakt en meldde een trotse agent de geboorte van een nieuwe we reldburger. De thans afgesloten „boekhouding" van de uitvoer van siergewassen in 1955 toont opnieuw een flinke voor uitgang- in vergelijking tot 1954- Aan bloembollen werd voor bijna 177,5 miljoen gulden, 58.70 ton, uit gevoerd tegen 55.700 ton en 159,2 miljoen gulden in 1954. De voornaamste afnemers (in 1000 kg) waren België/Luxemburg 1462, Canada 1916, W.-Duitsiand 11.138 (te gen 8916 in 1954), Engeland 14.343. Frankrijk 4129, Italië 998, de Ver. Sta'en 12.250, Zweden 5732 en Zwit serland 1052. Hoewel de uitvoer naar de tradi tionele landen, behalve naar West Duitsland ongeveer gelijk bleef, kon men op tal van kleinere markten grotere kwantums plaatsen, waar door een nieuw uitvoerrekord van bolbloemen kon worden bereikt. De uitvoer van boomkwekerijpro- dukten steeg in waarde van 21,8 miljoen gulden in 1954 tot 24,5 mil joen gulden in 1955. Voornaamste af nemers waren Brazilië, België/ Luxemburg, W.-Duitsland, Engeland, de Ver. Staten, Zweden en Zwitser land. De vooruitgang werd ook hier vooral op de kleinere markten ge boekt. De uitvoer van bloemen steeg in 1955 tot 33,6 miljoen gulden tegen 28,7 miljoen gulden in 1954. In ge wicht was te toename van 3611 tot 3788 ton. In Duitsland, Engeland en Zweden werden de voornaamste successen geboekt. De uitvoer van planten bracht in 1955 5.290.529 gulden (2479 ton) te gen 4.412.335 gulden (2505) ton) in 1954. De veilingomzetten van bloemen en planten bedroegen in 1955 ruim 56 miljoen gulden tegen bijna 50 mil joen in 1954, waarvan de Aalsmeer- se veilingen ruim 32.5 miljoen tegen ruim 29 miljoen gulden in 1954 be haalden. door MEREDITH NICHOLSON 13) Er waren verscheidene boten in het boothuis en ik liet een kano in het water glijden en pagaaide naar de zomer-kolonie, waarvan de daken en schoorstenen vanaf de Glenarm-oever duidelijk zichtbaar waren. Ek landde en liep langzaam over een met bladeren bedekt pad langs wel een honderdtal buitenhuisjes, waarvan de ramen voorzien waren van blinden, die aan het geheel een sombere indruk gaven. Aan de oever van het meer was een terras ge bouwd, dat gedeeltelijk boven het water hing en daaronder was een boothuis. Vanaf dat punt had ik een mooi uitzicht over het meer en kon ik duidelijk de daken van Glenarm House en de St. Agatha School waar plaats en wilde juist in mijn kano stappen, toen ik betrekkelijk dichtbij een andere kano ontdekte. Ik wist zeker, dat het bootje daar niet ge legen had, toen ik landde. Mogelijk was het van Morgan, de opzichter. Ik liep er heen en bekeek het nauw keurig. Ik tilde het zelfs uit het water op, om de zwaarte te onder zoeken. De pagaai lag op de werf en ook die nam ik in mijn hand en constateerde dat zij voor mijn eigen smaak iets te licht was. „Pardonals u er niets op tegen hebt Ik wendde my om en stond tegen over het meisje met de rode muts. „Neemt u mij niet kwalijk", zei ik en trad ter zijde. Zij droeg nu niet de korte mantel, doch een rood wollen jasje, hoog dichtgeknoopt. Zij was nog zeer jong Een paar donkere blauwe ogen keken mij nieuwsgierig aan. Haar gelaat was licht bruin gebrand en deed denken aan licht brons. Zij was mij behoedzaam genaderd en schepte er genoegen in, dat zij mij overrompeld had. Ik had mijn pet afgenomen en stond naast de kano te wachten, mij schuldig voelend, omdat ik er op be trapt was het eigendom van een an der aan een onderzoek te onderwer pen. En dan nog wel het eigendom van zo'n lieftallig persoontje! „Als u die pagaai niet meer nodig hebt Ik keek naar beneden en bemerkte tot mijn ergernis, dat ik de pagaai in mijn hand hield ja, er zelfs rus tig op leunde, alsof hij mijn eigendom was. „Ik vraag u nogmaals excuus", zei ik, „ik had niet verwacht...." Ik wilde de tabak in mijn pijp wat aandrukken, brandde mijn vinger en wierp het ding op de grond. Zij lachte toen zij de pyp van de aanlegplaats in het water zag vallen. „Wat jammer!", riep zij uit; „maar als u vlug bent kunt u uw pijp nog pakken, voordat zij wegdrijft". „Dank u voor dat voorstel", zei ik. Maar ik voelde er niets voor om aan de oever van het meer neer te knie len en mijn pijp uit het water te vissen in bijzijn van een school meisje, dat mij dolgraag wilde uit lachen. Zij liep naar het touw, waarmee haar boot was vastgebonden. „Laat mij het voor u losmaken". „Als u het kunt gaat uw gang", zei zij; en het lachje in haar ogen ergerde mij. „De vrouwelijke knoop is uitgevon den om mannen in verwarring te brengen", merkte ik op, tevergeefs aan het touw rukkend, dat in allerlei onmogelijke lussen vastgeknoopt was. Zij gaf geen antwoord. De gedachte dat zij waarschijnlijk stond te lachen over mijn onhandigheid, maakte mijn vingers niet leniger. „Deze knoop is een ingewikkeld stukje borduurwerk. Maar ik ver moed dat mijn hulpvaardigheid op weegt tegen uw geduld". Het meisje met de rode muts bleef zwijgen. Het natte touw was weer spannig, de knoop werd meer en meer hopeloos en mijn pogingen om licht in de situatie te brengen, faal den alle. Ik rukte aan het touw en probèefde het op alle mogelijke ma nieren. ,$et is werkelijk een Gordiaanse knoop, maar ik heb geen mes bij mij". „Oh, maar dat moet u niet doen!", riep zij uit. „Ik denk dat het mij wel zal lukken". Zij bukte zich, greep een eind van het touw, dat aan mijn aandacht ont snapt was, gaf een flinke ruk met haar kleine, bruine hand en trok de knoop los. „Daar!", riep zij lachend uit. „Ik had u al die moeite kunnen be sparen". „Wat dom van mij! Maar ik wist de samenstelling niet", zei ik, terwijl ik de kano naar de kant trok, ten einde mijn falen met de knoop enigs zins goed te maken. Vlug stapte zij in het bootje en greep de pagaai. Het werd reeds laat De schaduwen van het bos werden dieper; een kille nevel trok over het water en achter de kapel gloeide de hemel in de prachtige zonsondergang. Met een paar prachtige slagen bracht zy haar kano bij mijn pijp, greep ze en wierp ze op de oever. „Misschien kunt u ze nog gebrui ken", riep zy'. „Ik ben u zeer veel verschuldig", antwoordde ik. „Zyn al de meisjes van St. Agatha zo vriendelijk?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen! Ik ben een grote uitzondering en ik mag eigenlijk niet eens met u spreken. Het is tegen de regelen. En wij moedigen het roken niet aan". Zij had haar pagaai opgeheven, klaar om weg te roeien. „Ik zag u vanmorgen in het bos bij cle muur". Nu nog haat ik mijzelf dat ik haar zo liet schrikken. De pagaai viel met een plons in het water; zij bracht de kano iets dichter naar de oever en keek mij aan met woede en afkeer in haar ogen. „U bent dus een luistervink en een detective, hè? Ik verzoek u mijn com plimenten aan uw meester over te brengen! U moet mij werkelijk ver ontschuldigen; ik dacht dat u een heer was!", riep zij uit en dreef dan haar kano met kracht voort. Ik riep haar na, doch zij wendde zich niet om. De pagaai werd met grote regelmaat ondergedompeld en geruisloos gleed zij de zonsondergang tegemoet. Ik stond haar berouwvol na te sta ren. Een pracht van geel en rood overtoog de westelijke hemel. Plotse ling streek de wind door de bomen achter mij en rimpelde de opper vlakte van het meer. Ik zag de rim pels vlug voortkruipen totdat zij haar kano hadden ingehaald, die even schommelde en dan weer rustig ver der gleed om tenslotte te verdwijnen onder de bomen van de schoolgx-ond. Ik stapte daarna in mijn kano en pagaaide in een sombere stemming naar huis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8