Zomer 'n Andere verdeling van het bouwcontingeni? Minister Witte: Wet doet drogisten niet tekort ehoord Geschreven edrukt Weer bloemen voor Rusland DONDERDAG 26 JANUARI 1956 DE L.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Twee Leidse ridders in wijnbroederschap De oberkellner van „In den Vergulden Turk" te Leiden, de heer A. Jansen en mr. dr. W. Hugenholtz, zijn gistermiddag in „De Turk" officieel opge nomen in de „Confrérie des Chevaliers du Sep" (Broederschap der Ridders van de Wijnstok). De commandeur in deze orde de heer A. Keuls uit Amsterdam, bekend publicist over de geneugten van de wijn, heeft deze onderscheidingen, linten, een insigne en de reglementen, onder een toe passelijk woord uitgereikt, in aanwezigheid van de heer W. Couwenberg, die ook lid van deze broederschap is. De Confrérie is gevestigd in Montpellier in Frankrijk. Het behoort tot de plichten van de ridders om eens in het jaar in het plaatsje Montpellier zich ten overvloede de grote waarde van de wijn bewust te worden. Op deze bijeenkomsten worden ook de installaties herhaald. Moeilijkheden in Zierikzee Giften van Rampenfonds door gemeente gebruikt De waarnemend burgemeester van Zierikzee, de heer A. M. de Boer heeft in de woensdagavond gehouden raadsvergadering geantwoord op vra gen van de fractieleider van de op positiepartij „het roer moet om", die in de vorige raadsvergadering waren gesteld over de besteding van na de ramp ontvangen gelden door wijlen burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. Het was voor burgemeester en wet houders een moeilijke beslissing om tot een onderzoek in deze zaak over te gaan, zo zeide de heer De Boer, maar zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat het uitblijven van volledige opening van zaken, wantrouwen zou wekken. Nu een volledige specificatie aan de raad is gezonden, blijkt dat de vorige burgemeester geen blaam treft en dat de gelden uitsluitend ten bate van de gemeente zijn ge bruikt De oppositieleider sprak er echter zijn ontstemming over uit, dat de stukken één dag voor de zitting ter visie waren gelegd, weshalve hij zich het recht voorbehield later op een en ander terug te komen. Uit het overzicht blijkt, dat in totaal 41.000 aan giften is ontvan gen en dat hiervan nog 15.000 over is. STADHUIS ZUTPHEN De commissaris der koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G.«C. Quarles van Ufford zal op 2 februari het ge restaureerde gedeelte van het stad huis van Zutphen officieel openen. r> •••■•11 1 1? ti f ningbouw in het algemeen openbaar Bouvjcapaciteit IS belangrijker dan beboette moet worden aanbesteed, waardoor Voor de radio heeft minister Witte, de man van de woningbouw, vanmid dag gezegd, dat hij het beleid van de verdeling van de huizen zodanig wil veranderen, dat meer gelet wordt op de bouwcapaciteit in de verschillen de delen van het land dan op de be hoefte. Bij het woningprobleem betrokken Nederlanders hadden hierover een tijd geleden een gesprek, dat vanmiddag in de radiorubriek voor het bedrijfs leven werd uitgezonden. De minister opende de eigenlijke gedachtenwisseling met de vraag of de bouw van woningen een vraagstuk is, dat door de overheid moet worden opgelost. Zelf meent hij, dat men niet moet stellen, dat de overheid het bouwbedrijf leidt. Het bouwen is in de eerste plaats een taak van het be drijfsleven, de overheid heeft hierbij een secundaire taak het bedrijfsleven moet zorgen, dat het zijn taak zo goed mogelijk vervult. De huidige schaarste aan woningen leidt er toe, dat vele overheidsmaat regelen vérgaande gevolgen voor het bedrijfsleven hebben, waarbij nood zakelijkerwijs in de vrijheid van het bedrijfsleven wordt ingegrepen. Zo dra er echter ruimer in de woning behoefte zal zijn voorzien, zal de overheid ook meer kunnen terugtre den, waarbij zij ook thans de grootst mogelijke soepelheid dient nt te stre ven. Verkeerde politiek. De minister werd voorgehouden, dat door de subsidiepolitiek van de regering de bouwactiviteit in vele gevallen verkeerd gericht zou wor den. De particuliere woningbouw worden te weinig kansen geboden en daardoor zoeken ondernemers, die woningen zouden kunnen en willen bouwen, werk in andere sectoren en daarin slagen zij in deze tijd ook. Er zouden zich meer bouwbedrijven op de woningbouw richten als deze maar aantrekkelijer wordt gemaakt door een hogere subsidie of door hogere huren. Capaciteit. Naar aanleiding van opmerkingen over de verdeling van het woning bouwvolume dat geen rekening zou houden me. de in het land aanwe zige bouwcapaciteit, zei de minister het tot dusverre gevolgde beleid te willen ombuigen. De gedachten gaan daarbij uit nap een systeem, waarbij in de verschil lende delen van het land zoveel wo ningen kunnen worden gebouwd als in overeenstemming is met de aldaar aanwezige bouwcapaciteit. Regionaal of*provinciaal zou dan gezorgd moe ten worden dat het bouwapparaat als het ware volloopt, zonder dat onge wenste spanningen op de arbeids markt ontstaan. Door een goed over leg tussen de bestuurlijke instanties, de arbeidsbureaux en het bedrijfsle ven moet dan gezorgd worden, dat de den afgestemd. Daardoor ml getracht moeten worden het bouwapparaat bij voortduring gelijkmatig belast te houden. Dit systeem, zo merkt de minister op, zal een betere aansluiting van de woningbouwprojecten bevorderen, hetgeen tot een grote continuïteit in de werkzaamheden van de bedrijven zal leiden. Dit zal er ook toe bijdra gen, dat de arbeidskrachten meer aan het bedrijf gebonden blijven. Aanbestedingen. Een moeilijkheid hierbij is de ver plichting, dat de gesubsidieerde wo- staat. niet steeds dezelfde aannemer in de zelfde plaats aan de slag blijft. Vele opdrachtgeversook de overheid weten de laatste tijd meer en meer wegen te vinden, om zoveel mogelijk met dezelfde aannemers te werken om de continuïteit te bevorderen. Overigens zijn er vele andere mid delen om de produktiviteit te verho gen de eerste verantwoordelijkheid hiervoor, zo zei de minister, ligt bij het bedrijfsleven. Het gesprek had zijn overtuiging versterkt dat het be drijfsleven deze verantwoordelijkheid ten volle aanvaardt en in over eenstemmig daarmee zijn beste krach ten geeft aan de taak, waarvoor het Geneesmiddelenvoorziening MINISTER SUURHOFF Minister Suurhoff deelt niet de vrees, dat de invoering van de wet op de geneesmiddelenvoorziening tot economische spanningen zal leiden in beroepen en bedrijven. De instelling van een publiekrechtelijk bedrijfsor gaan in deze sector is voorlopig niet te verwachten. Zou het zover komen, dan kan altijd nog worden overwogen of dit orgaan ingeschakeld kan wor den bij de uitvoering van deze wet. Dit deelt de minister van Sociale Zaker» en Volksgezondheid mede in zijn Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp op de geneesmidde lenvoorziening. De "minister is bereid in de wet op te nemen, dat in de keuringsraad in elk geval zitting zullen hebben verte, genwoordigers van een of meer orga nisaties van apothekers en geneeskun digen en van een of meer organisa ties van fabrikanten, groot- en klein handelaren in verpakte geneesmidde. len en van een of meer organisaties die zich op het gebied van de publici teit bewegen. De minister acht het noodzakelijk dat een rem wordt aangelegd aan 'het ongebreideld plaatsen van adverten ties, waardoor de verkoop van on deugdelijke geneesmiddelen wordt ge stimuleerd. Voorts wordt in de wet buiten twijfel gesteld, dat in de eerste plaats diegenen bevoegd zijn verpakte geneesmiddelen te verkopen, die aan de vakbekwaamheidseisen en andere eisen, gesteld door de kleinhandel in verpakte geneesmiddelen (vestigings. besluit drogisterijbedrijf 1943), vol doen. Het moet echter mogelijk blijven dat ook in enkele andere bedrijven sommige geneesmiddelen die altijd als zodanig zijn beschouwd, of artike len die primair voedings-, genot- of schoonheidsmiddelen zijn maar nu verpakte geneesmiddelen in de zin van deze wet zullen worden, verkocht wojden. Het is bepaald niet de bedoeling omvang van de bouwwerken en het t van deze wet een erkenningsregeling tijdstip waarop zij in uitvoering wor- voor drogisten te creëren. Evenmin daaruit dan worden verstaan, dat den genomen, meer op elkaar wor- doet men de drogisten naar de me-1 naar het oordeel van de minister de ning van de minister te kort, wan neer men vaststelt dat er een groep van geneesmiddelen is, die alleen in de apotheek thuishoort. Apothekers. Dat de wet een bijzonder gunstige positie aan de apothekers verschaft is volgens minister Suurhoff niet het geval. De regering moet er tegen wa ken dat de apothekersstand, essen tieel als deze is voor de geneesmid delen voorziening, in economische moeilijkheden geraakt en dat de stu die voor apotheker als gevolg van een vermindering van de bestaansmoge lijkheden, haar aantrekkelijkheid zou verliezen. De belangstelling voor dit beroep is reeds op zorgwekkende wijze aan het tanen en houdt geenszins gelijke tred met de bëhcefte die er aan af gestudeerde apothekers bestaat. Critiek op critiek van min. Mansholt Vragen in de Kamer Het tweede-kamerlid, de heer Van der Ploeg, heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen ge steld. 1. Is het juist, dat de minister tij dens de redevoering, welke hij don derdag 12 januari 1956 heeft gehou den op het agrarische congres van de P.v.d.A. te Heerenveen, o.m. heeft medegedeeld, dat de beslissing over de nieuwe koers in de loonpolitiek is genomen zonder dat eerst'nauw keurig overwogen was, wat daarvan de betekenis zou zijn voor het be drijfsleven en het gehele Nederlandse volk? 2. Indien de onder 1 gestelde vraag bevestigend wordt beantwoordpmoet DUIN BOLLEN MINUTEN RIJN Voorschoten werkt wijk In de nieuwe Oranjewijk te Voor schoten gonst het van de bouw-acti- viteit. De openbare Ulo op de hoek van de Prinses Marijkelaan en de Nas- saukade begint reeds te vorderen d.w.z. het gedeelte van dit gebouw, dat tevens als verenigingsgebouw zal dienen, rijst zo ongeveer kant en klaar uit de steigers op. De onder bouw van de klaslokalen, die op de eerste verdieping komen, schiet ook al op en 't zal niet zo erg lang meer duren, of Voorschoten heeft er een gloednieuwe school bij. De Oranjewijk dateert van na de oorlog. Tien jaar geleden bestond hier alleen de Koningin Julianalaan, die destijds nog Parallelweg heette. Vrij kort na de oorlog werd begon nen met de Prins Bernhardlaan met daarop aansluitend een vijftal zijwe gen. De eerste huizenbouw kwam gen aan de Fred. Hendriklaan, de Prins Mauritslaan en de Nassaukade. In dezelfde straten werden nog 27 marinewoningen gebouwd. Thans zijn diverse particulieren bouwers bezig de lege plekken in deze wijk aan te vullen. Behalve de openbare Ulo wordt er nog een kleuterschool aan' de Prins Bernhardlaan en de gebouwd. Het overige terrein tussen Prinses Beatrixlaan, waar gemeente' woningen werden gebouwd. De hui zen aan de Prinses Irenelaan en de Prinses Margrietlaan werden gezet door particuliere bouwers en eind 1954 volgden de 56 K.L.M.-wonin- Het succes, dat de collectieve Ne derlandse inzending op de Moskouse bloemententoonstelling vorig jaar opleverde, schijnt een staartje te hebben. De Russen krijgen de smaak van de Hollandse bloemen te pak ken. Volgens het weekblad voor Bloembollencultuur is het vrijwel ze ker, dat er dit voorjaar weer een be langrijke zending naar de Russische hoofdstad gaat. Voorlopig mogen de Russen dan nog niet als kopers optre den, hun toenemende belangstelling voor onze bloemisterijprodukten is in ieder geval een gunstig teken en houdt een belofte in voor de toe komst. Met medewerking van het gemeentebestuur van Moskou, zullen de Russen over enige maanden weer voldoende gelegenheid krijgen om van de Hullandse bloemen te genie ten. Het ligt namelijk in de bedoe ling om met een behoorlijke collec tieve groep in Moskou te voorschijn te komen. Het C.B.C. heeft hiertoe zijn medewerking toegezegd. Er wor den nu voorbereidingen gemaakt om met 7.000 bloeiende hyacinten, die in twee maal gezonden zullen worden en uit 15 variëteiten zullen bestaan, uit te komen. Ze zullen met bol en al worden gezonden. Of ze in man den of perken verwerkt zullen wor den, staat nog niet vast. De plaatse lijke omstandigheden geven hier bij de doorslag. Overigens gaan er 2 x 5000 lang- stelige tulpen naar toe, die per soort de Ulo en de Ds. Fortgensschool is bestemd- voor kleine villabouw. De Fred. Hendriklaan, Pr. Mauritslaan en Nassaukade worden aan de rech terzijde verlengd met partciuliere woonhuizen, dus in de richting Eist- laan. Het Rouwkoopterrein gaat ver dwijnen en op dit terrein gaat men eveneens woonhuzien bouwen. De Chr. Ulo nadert haar voltooiing en enkele weken geleden werd het tweede gymnastieklokaal in gebruik genomen. De nieuwe wijk strekt zich uit tot kort bij de spoorlijn Den HaagLei den. Tussen de laatste rij huizen en de spoorlijn komen 4 sportvelden, waarbij ruimte wordt open gehouden voor eventuele uitbreiding tot 6 vel den, een recreatiecentrum en 6 ten nisbanen, waarvan reeds deze zomer gebruik kan worden gemaakt. En terwijl nieuw-Voorschoten een afgerond geheel begint te worden, verwaarloost men ook oud-Voorscho ten niet. Zoals wij deze week reeds schreven zal het uit 1650 daterende pand Elstlaan 1 voor de slopersha mer gespaard blijven. Ook de restau ratie van de gemeente-toren vindt gestadig voortgang. Een dezer dagen is het eerste hoektorentje klaar ge komen. in vazen gerangschikt zullen wor den. En indien het mogelijk is wor den ook bloemen van gladiolen en hippeastrum aan de zending toege voegd. De moeilijkheid waarop men stuit is vooral van vaktechnische aard. Want om zulke aantallen op het juis te tijdstip in de beste conditie be schikbaar te hebben, eist buitenge woon veel nauwgezetheid, vooral met het oog op wisselende weersom standigheden en het vrij ver gevor derde seizoen voor kasgoed. Wat de inzending hyacinten betreft zal het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek ruime medewerking verle nen. Daarin schuilt een gunstige faktor. want men heeft er ï'uime ervaring op het gebied om de gewassen op de juiste tijd in bloei te krijgen. Behalve de bollenstreek is Aals meer van de partij. De bekende Aalsmeerse artikelen als seringen, rozen, anjers, viburnums en forsy thia's zullen worden gezonden. Vit Boskoop neemt men deel met een 200 Japanze azalea's met kleine kluit, om het gewicht zoveel moge lijk te drukken. Ter afwerking gaan getrokken bontbladige hosta's (fun- kia's) mee en van Aalsmeer uit adiantums en dergelijke. Dr. A. J. Verhage zal zich met de algemene leiding belasten, terwijl de heer Stemerding de leiding van het arangement op zich zal nemen. Spe ciaal voor het verwerken en groepe ren van de bolbloemen zullen heren Dick Schuijt en Preenen de reis on dernemen. regering bij het nemen van haar be slissing inzake de koerswijziging in de loonpolitiek de betékenis, welke deze beslissing heeft voor het be drijfsleven en het gehele Nederlandse volk, niet voldoende heeft overwo gen? 3. Acht de minister het in over eenstemming met een juist beleid, dat een lid van het kabinet in het open baar mededeling doet van zijn ken nelijk persoonlijk afwijzende stand punt inzake een door de regering genomen beslissing en deze beslissing eveneens in het openbaar bekriti seert? MOTORRIJDER GEDOOD De 25-jarige los-werkman A. L. M. V. uit Rilland Bath is gisteren door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering. De. eis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling. V. heeft op 25 Juli 1955 een roofoverval gepleegd op de 60-ja rige alleenwonende mej. K. de J. te Rilland Bath. Op de Meppelarstraatweg te Balk brug is dinsdagavond omstreeks acht uur de 50-jarige timmerman M. Luin- stra uit Oud Averest in volle vaart met zijn motorfiets tegen een vóór hem rijdende met een paard bespan nen wagen gereden. Het slachtoffer overleed korte tijd later aan de op gelopen verwondingen en laat een vrouw en vier kinderen achter. Vermoedelijk heeft de motorryder het brandende achterlicht van de expediiewagen niet opgemerkt, door dat het windscherm van de motor beslagen was.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7