2)e £cid<tecowYci/rii -»>i I 3 M wLf 47ste JAARGANG No. 13713 3 Nederlandse getuigen in proces Jungschlager terug uit Indonesië Verwekker konijnenziekte gaat vrij uit Vol vertrouwen vertrok Eden naar Eisenhower Regen of sneeuw Boelganin stuurde een brief naar EisenhowerToefeomsiIge vorsten voor hertogdom Luxemburg Russische ambassadeur als postbode Goa als verjaarscadeau voor India g. A DONDERDAG 26 JANUARI 1956 Directeur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j EE1N BRIEFJE j j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 -S Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Portugal voelt er niet voor Vandaag: viert de republiek Indië haar zesde verjaard ig en ter gelegen heid daarvan heeft de Indische presi dent Rapendra Prasad per radio een beroep gedaan op Portugal om zijn Indische kolonie Goa op te geven en daardoor de kwestie uit de wereld te helpen. Reeds enige jaren lang doet Indië aanspraken gelden op Goa. Frankrijk heeft indertijd bij verdrag zijn kolo niën in Indië afgestaan, op voorwaar de dat men het historisch gegroeide Franse karakter van deze gebieden geen geweld zou aan doen. Portugal heeft steeds geweigerd in te gaan op Ongeregeldheden op Cyprus In Paphos, in het zuid-westen van Cyprus, is de politie woensdag met traangas en gummiknuppels opgetre den tegen vijfhonderd oproerige jon gens- en meisjesscholieren. Zij be stormden de politie in twee golven. Na de eerste stormaanval verzamel den de scholieren zich op hun school plein en bestookten Britse militairen van achter de muren met katapulten en knikkers als munitie. Twee jongens werden gearresteerd en twee naar het ziekenhuis vervoerd. Het gymnasium is tot zaterdag geslo. ten. Te Famagusta weigerden tweedui zend leerlingen van middelbare scho len de lessen te volgen en gingen naar huis. Het orgaan van de Turkse Cyprio ten heeft aangedrongen op bescher ming door Britse troepen van de 140 dorpen op Cyprus met een overwe gend turkse bevolking. Zij waren door de verplichte inlevering van ge weren en jachtwapens door burgers „blootgesteld aan aanvallen van Griekse terroristen". Indische voorstellen om Goa aan In dië te schenken en het is al menig maal tot botsingen gekomen aan de grens van de kolonie. Indische president zei in zijn radio-boodschap: „Ik deel met al mijn landgenoten een gevoel van droefheid omdat al onze verzoeken om een vreedzame oplossing van de kwestie Goa tot dusverre geen invloed heb ben gehad op de Portugese regering. De autoriteiten daar hebben gebruik gemaakt van geweld om de natuur lijke drang van de bevolking naar vrijheid te onderdrukken. Laat ons Twee generaties erfgenamen voor de troon van het Groothertogdom Luxemburg zijn op deze foto te zien, die is genomen, toen prins Jean voor het eerst met zijn hele gezin op het balkon verscheen, bij gelegenheid van de 60ste verjaardag van Groothertogin Charlotte. Prin ses Josephine Charlotte houdt de kleine Marie Astrid in haar armen en prins Jean houdt het prinsje Henri op zijn arm. Molotof in Praag De Russische mini-ter van Buiten landse Zaken, Molotof, en de minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, zijn per vliegtuig uit Moskou in Praag aangekomen. Zij1 leiden een Russische delegatie hopen dat Portugal nu nog de rede naar een bijeenkomst van de politieke zal inzien en erin zal toestemmen Goa af te staan aan Indië, waartoe het geografisch, historisch en cultureel behoort". Ongeregeldheden. In de Indische staat Orissa worden troepen in gereedheid gehouden om in geval van nood handelend op te kunnen treden bij ongeregeldheden. Er zijn daar dinsdagavond twee trei nen tot ontsporing gebracht. Er vielen daarbij één dode en dertien gewor den. De treinen rijden nu onder be waking. uitvoerende commissie van de ver dragsorganisatie van Warschau, de Oosteuropese tegenhanger van Navo. ENORME HARINGSCHOOL. Voor de kust van Jutland, op een afstand van nog geen uur varen uit de kust, bevindt zich thans een bui tengewoon grote school haring. De vissers van Hirtshals en Skagen heb ben een ware „pendeldienst" geopend. In minder dan 48 uur hebben zij Skagen een miljoen kilo en in „Als Jungschlager net zo onschul dig is als de voormalige Nederlandse militaire missie, die tijdens dit proces van alles is beticht, dan zou ik vol gens Nederlandse juridische maatsta ven denkend geloven, dat hij vrijge sproken moet worden". Aldus generaal-majoor A. J. A. Pe- reira, voormalig hoofd van de Neder landse militaire missie in Indonesië, die in Djakarta als getuige a décharge in de processen tegen Jungschlager en Schmidt is gehoord en die gister avond samen met twee andere getui gen op Schiphol is teruggekeerd. Alle drie getuigen hadden lof voor Hirtshals een half miljoen kilo vis dc correcte wijze, waarop zij in Dja- aan land gezet. Geen schadevergoeding Een Frans hof van beroep heeft woensdag bepaald, dat de schade, die de thans 51-jarige Franse geleerde professor Armand Delille veroorzaak te door het inenten van twee konijnen op zijn landgoed in Normandië met bet myxomatose-virus, hetgeen deze moordende ziekte voor genoemde knaagdieren in geheel Frankrijk en andere Westeuropese landen (ook Ne derland) deed uitbreken, is goed ge maakt door het verminderen van de schade, die de konijnen aan gewassen aanrichtten. Het hof kende de boer Michel Lo- riot een schadevergoeding van 5.000 frank (meer dan vijftig gulden) toe, i.p.v. de gevraagde een miljoen zullen indienen. (ruim tienduizend gulden). De scha- devergoedingseis van mevrouw Ma rie Girard, een konijnenfokster, tot een bedrag van 200.000 frank (ruim tweeduizend gulden), werd verwor pen. Deze rechtsgedingen werden door vele boeren als proefprocessen be schouwd. Indien de schadevergoe- dingseisen waren ingewilligd, zouden er wellicht andere, tot een totaal be drag van vele miljoenen frank, zijn gevolgd. De mogelijkheid bestaat echter, dat degenen, die inkomsten uit de jacht trekken (schietclubs, wapensmeden, patroonmakers en b.v. fabrikanten van vilten hoeden) schadevergoe- dingseisen jegens professor Delille karta zijn behandeld. Zij hadden ge logeerd in Hotel des Indes en wer den volkomen vrij gelaten in hun bezoekjes in de stad. Wel moesten ze dit van tevoren bij de politiewacht- post melden, opdat zij op hun toch ten door een politie-jeep konden worden gevolgd. Aam de getuigen was nu eenmaal een garantie voor hun veiligheid gegeven en die wilde men in Indonesië op deze wijze nakomen. „Ik ben niet verbaasd geweest over de vragen, die mij bij de processen zijn gesteld. Af en toe kreeg ik de i WOfClt indruk, dat men mij geloofde en de verklaringen van de getuigen a char, ge, die lijnrecht tegen de mijne in gingen, niet. Over het werk van mevr. Bouman kan ik niet anders dan mijn grootste bewondering uitspre ken. Ik ben er erg van onder de indruk gekomen. Schmidt maakt nog steeds en vitale indruk. Hij is zeer agressief. Kan zich vermoedelijk be ter verdedigen dan Jungschlager". Sprekend over het bericht, volgens hetwelk rechter Maengkom mr. van Empel nu niet meer als verdediger wil toelaten, aangezien het proces te gen Jungschlager nog deze maand mogelijk besloten zal worden, zei de generaal tot slot, dat hij de indruk had, dat dit wel juist kan zijn. Men is althans praktisch door het getui genverhoor heen. Ook de andere twee getuigen, die met de generaal terugkeerden, tw. de onderluitenant J. Koenders en ser geant J. Verschoor, die beiden onder de generaal bij de missie gediend hebben, vonden, dat zij zeer coulant ondervraagd waren. Thans zijn nog 6 Nederlandse ge tuigen a décharge in Djakarta. Prins Bernhard bij Eisenhower Prins Bernhard heeft woensdag een bezoek aan president Eisenhower in het Witte Huis in Washington ge bracht. Bij het onderhoud van de prins met de president was ook me vrouw Eisenhower aanwezig. Het bezoek duurde anderhalf uur, driemaal zo lang als aanvankelijk de bedoeling was. Prins Bernhard ver- j klaarde tegenover de pers, dat alleen j maar over particuliere aangelegenhe den gesproken was. Volgens hem zag president Eisenhower er zeer goed uit. Vol vertrouwen glimlachend nemen de Engelse premier, Sir Anthony Eden (rechts) en zijn minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, afscheid van de achterblij venden op de kade van Southampton, uit welke haven zij met de „Queen Elizabeth" naar Amerika vertrokken. Zoals bekend zullen F'en en Lloyd belangrijke besprekingen gaan voeren met president Eisenhower. De reizigers maakten de tocht van Londen naar Southampton per auto. De afgelopen nacht trok een rug van hoge luchtdruk over ons land, waardoor bijna overal lichte vorst optrad met minimum temperaturen van min een tot min vier graden. De wind draaide later in de nacht naar zuidelijke richtingen, terwijl j bovendien wolkenschermen naderbij I kwamen, die samenhangen met een 1 regen- en sneeuwzóne, waarvan de voorste begrenzing vanmorgen 9 uur Zeeland bereikte. De neerslagzóne behoort bij een depressie, die ten westen van Ierland naar het noorden tot ontwikkeling komt. Deze storing trekt en een storing, die boven Ierland zal vex-moedelijk over Midden-Enge- lahd in de richting van ons land trek ken. De frontlijn van de neerslagzóne zal de komende 36 uur verder naar j West-Europa opdringen, maar het zal J nóg geruime tijd duren voordat deze scheidingslijn van zachte Oceaan- lucht en de koude lucht, die boven j ons land stagneerde, het noorden van het land gepasseerd zal zijn. Er zal dan ook nog vrij langdurig wat regen of sneeuw vallen. De kans op vorst is echter de komende nacht niet groot, zeker niet in het zuiden van het land. HOE het weer? (Geldig van donderdagavond tot S vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. TIJDELIJK SNEEUW. Zwaar bewolkt met plaatse- lijk sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. In 't noorden tem- 2 peraturen om het vriespunt. El- i ders dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 27 Jan. zon op 8.31, onder 17.19 i maan op 17.41, onder 7.59 u. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist - zwaar bew. nevel - mist - geheel bew. regen half bew. - geheel bew. sneeuw motregen geheel bew. licht bew. zwaar bew. - onbewolkt - nevel geheel bew. - half bew. - onbewolkt - onbewolkt - onbewolkt Korreltje Ook een wijze vergist zich weieens, maar alleen een dwaas volhardt in zijn vergissing. Wat is de bedoeling van Boelganin? Georgi Zaroebin, de Russische ambassadeur te Washington heeft gister ochtend een persoonlijke brief van premier Boelganin aan president Eisenhower overhandigd. De inhoud van de brief is niet gepubliceerd. Het is bekend, dat er sinds de conferentie van Genève voortdurend is gecorrespondeerd door Eisenhower en Boelganin. Over die brieven is echter nooit enige ophef gemaakt. Uit het feit dat deze brief op zeer opvallende wijze aan het Witte Huis is bezorgd, maakt men op dat het meer is dan een persoonlijke boodschap. Door van te voren aan te kondigen dat de brief om half twaalf door de ambassadeur zelf zou worden aangeboden, heeft het Kremlin zich verzekerd van grote belangstelling. OM DE AANDACHT AF TE LEIDEN stig moment. Maar als er werkelijk voorstellen in worden gedaan die op- Zonder iets positiefs van de inhond 1 zienbarend zijn en de volle aandacht af te weten, kwam men in Washington gisteravond tot de volgende conclu sies In de eerste plaats is het een ge slaagde manoeuvre om de aandacht van de wereld af te leiden van de reis van premier Eden naar Washing ton. Daaruit leidt men af, dat de Sowjet-Unie opnieuw probeert om het initiatief te verwerven in de interna tionale politiek. De brief is zo „luidruchting" aange boden dat er wel iets van belang in moet staan, al tast men dan ook in het duister omtrent de inhoud. eisen van Eisenhower, dan is het ogenblik tooh niet zo gunstig. Want Eisenhower en Eden hebben een zeer zware agenda af te werken en zij zul len nauwelijks de tijd kunnen vin den om over de brief van Boelganin langer dan een paar uur te praten. Bovendien zullen zij in elk geval ,._o Frankrijk in het overleg moeten be- voor een tweede conferentie van trekken, en daarvoor is geen enkele regeringsleiders in de „geest van voorziening getroffen ook al niet Genève", aldus Reuters correspon- omdat er nog geen Franse regering is. dent Paul Scott Rankine. Wanneer de inhoud van Boelgankis brief bekend wordt gemaakt, weet1 nog niemand. Wellicht wacht men j eerst een paar dagen, om te zien of de Russen zelf de boodschap openbaar willen maken. EEN NIEUWE „GEEST VAN GENèVE"? Hoewel de inhoud van de bood schap van premier Boelganin aan president Eisenhower nog alleen maar in een beperkte kring te Wa shington bekend is, bestaan er aan wijzingen dat het schrijven bedoeld is om het Amerikaanse staatshoofd vriendelijk en verzoeningsgezind te stemmen tegenover de Russische lei ders, nu hij binnenkort met premier Eden maatregelen gaat bespreken om iets tegenover het jongste optreden van de Sowjet-Unie in het Midden- Oosten en Azië te stellen. Men acht het te Washington mo gelijk, dat maarschalk Boelganin met zijn boodschap de weg wil effenen Er zijn maatregelen getroffen om Eden, die per schip naar Amerika reist, de inhoud van de boodschap in code-telegrammen te kunnen over brengen. Het is dus de bedoeling van Eisenhower om, wanneer de inhoud van de brief de moeite waard is, die aan Eden mee te delen, opdat Eden er zich onderweg een mening over zal kunnen vormen. Uit propagandistisch oogpunt be keken komt de brief op een zeer gun- EDEN NAAR AMERIKA ENGELANDS PREMIER EDEN is op het ogenblik op weg naar de Ver. Staten om er met president Eisenhower en met minister Dulles te gaan praten. Zijn voorganger Churchill deed dat ook zo nu en dan, ten einde de buitenlandse politiek van beide landen zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen. Dat bijstemmen is wel eens nodig op z'n tijd, want lang niet altijd lo pen de opvattingen van Amerikanen en Engelsen parallel. Nog onlangs is dat duidelijk gebleken, toen het Ame rikaanse weekblad „Life" zijn ge ruchtmakende interview met Dulles had gepubliceerd. Men herinnert het zich nog wel: het was dat ar- 0 tikel, waarin Dulles gezegd had, dat in de laatsee twee ja ren Amerika driemaal aan de rand van een atoom-oorlog had gestaan. De Amerikanen schrokken ervan en in Engeland was men ontstemd, want Londen was helemaal niet van plan geweest om zo hoog spel te spelen en daar was men niet weinig geschokt door de tendenz van het artikel, als zou het aan de vastberadenheid van Dulles te danken zijn geweest, dat de vrede gered was. De Engelsen waren eerder geneigd die eer voor zichzelf op te eisen, omdat zij juist Dulles haden weten tegen te houden. Kortom, er kwam toen een en an der los, waaruit viel- op te maken, dat er tussen Londen en Washington nog wel meer wrijfvlakken warén, waarover 'ns nader gepraat moest worden. Zo zitten de Engelse en de Ameri kaanse regeringen inzake de Arabi sche politiek blijkbaar niet op één stoel. Engeland heeft zich in de vin gers gesneden met het verdrag van Bagdad, waarover de landen van de Arabische Liga geducht boos zijn ge worden. Men denke bijv. maar eens terug aan de bloedige relletjes, die onlangs uitgebroken zijn in Amman, omdat de regering van Jordanië van plan was zich eveneens bij dit pact aan te sluiten, doch zich daarna haas tiglij k terugtrok. De Amerikanen la ten Londen nu met de gebakken pe ren zitten, ofschoon zij zelf indertijd op sluiting van dit verdrag hebben aangedrongen. Zfj willen met alle landen daar goede vrienden blijven. Ook met de houding van Amerika ten opzichte van Egypte is Engeland niet tevreden. Het één hangt trou wens met het andere samen, want de Egyptische leider Nasser heeft grote plannen met de Arabische wereld. Hij beschouwt Egypte als het natuur lijke middelpunt van de Arabische wereld, welke zowel Noord-Afrika i als het Midden-Oosten omvat en waarin Cairo dan ook de leidende rol moet spelen. Wat moet men met Nas- j ser doen? Hem kort houden, menen de Engelsen, anders springt hij hele- maal uit de band; hij papt trouwens toch al met de Russen aan (men den- 1 ke aan de wapen leveranties van ach ter het IJzeren Gordijn en de bereid heid om Russisch geld te accepteren voor de bouw van de stuwdam bij Assoean). Neen, zeggen de Amerika nen, laten wij hem nog beter helpen dan de Russen en dan sluiten wij een verdrag met hem en met het hele Arabische blok. Men"ziet er is reden genoeg voor Eden om eens grondig met de Ameri kanen door te praten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1