>^2'lvC/l^lóC'w014/^CI/l/ir DJAKARTA WIL DEN HAAG OVERLEG HERVATTEN, IS GERESERVEERD Delegatie zit in Genève in de mist El Glawi, de pasja van Marrakesj, overleden Auto tegen boom Droogte en watersnood Generaal drukte beklaagdje de hand De zaak-Schmidt m A. DINSDAG 24 JANUARI 1956 ✓m H /7| - jU 47ste JAARGANG No. 13711 mt«< c m hamers velb. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE DOOD j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 r,V Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 HOOGST ONBEVREDIGEND jLIET artikel „Meer mist rond de Leidse woningbouw" in de Leidse Courant van vrijdag j.l. blijkit een „knuppel-in-^hoenderhok" geweest te izijn. Een fel krakeel in de Leidse raad is het gevolg geweest. De raadsleden hebben B. en W. véél voor de voeten geworpen, maar er is niemand geweest, die zich heeffr afgevraagd, waarom de commissie ad jhoc, die volgens afspraak tot krachti ge actie zou overgaan, geen gebruik heeft gemaakt van haar ruime be voegdheden. De heer Meester heeft er in de raadszitting al terecht op gezinspeeld: het besluit om B. en W. bij G.S. en de minister te laten informeren naar de gewraak te bouwvolume-politiek was een ver gissing van de Leidse raad. De com missie ad hoc had hierin volledige be voegdheid. Het is o.m. haar taak bij G.S. en het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting het oor te luisteren te leggen. In de raadsvergade ring van 24 October werd dus aan twee instanties dezelfde opdracht ge geven. Het college van B. en W., dat izoals wij reeds schreven in het ar tikel van vrijdag jl. in het geding is, had niet actief maar passief bij het onderzoek betrokken moeten zijn. Niet één wethouder immers, maar het gehele college is verantwoordelijk .voor het gevoerde beleid. Het besluit is nu eenmaal genomen; het ontsloeg echter de comm. ad hoe niet van de ■plicht zélf het onderzoek met kracht ter hand te nemen en hierin is zij in gebreke gebleven. Zij heeft gewacht tot het college de nodige stukken zou voorleggen, al ■blijken er leden geweest te zijn, die het met de gang van zaken niet eens waren. Het wekt verwondering, dat er gis termiddag bij de commissieleden ver ontwaardiging was over het feit, dat «er door het college inmiddels brie ven zijn verzonden, waarvan zij geen inzage hebben gehad. Was de commissie misschien vaij mening, dat het college nog niets ge daan had nadat drie maanden ver- Jopen zijn? Tenslotte dit: De instelling van een commissie ad hoc is een ernstige zaak. Dit wordt eenieder duidelijk, die kennis neemt van haar bevoegdheden (o.m. het verhoor van ambtenaren), die in de gemeentewet staan omschreven. Slechts zelden gaat men er in een gemeente toe over een commissie ad hoc in te stellen. In de gemeenteraad hebben de com missieleden gistermiddag enige malen ■in verband met de werkzaamheden ■van B. en W. de aanduiding „hoogst onbevredigend" gebruikt. Wij zouden dezelfde uitdrukking willen gebruiken in verband met de activiteit van de commissie ad hoe. Nederlandse gevangenen laten alle hoop varen De buitengewoon én gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië in Neder land, mr. Oetoyo Ramlan, heeft namens de voorzitter van de Indonesische delegatie in Genève, dr. Anak Agoeng gde Agoeng, een verzoek aan de Nederlandse delegatie overgebracht de Nederlands-Indonesische conferentie in Zwitserland te hervatten. De Nederlandse regering heeft het Indonesische verzoek voorlopig van de hand gewezen met verwijzing naar haar standpunt van vrijdag, waarin de Nederlandse minister zonder portefeuille en voorzitter van de delegatie, mr. J. M. A. II. Luns, mededeelde, dat in het licht van de situatie in Indo nesië, de Nederlandse regering zich het recht voorbehoudt, te zijner tijd haar standpunt omtrent de hervatting van de besprekingen te bepalen. ONMOGELIJKE SITUATIE. Mr. Ooetoyo Ramlan, die op het ministerie van Buitenlandse Zaken werd ontvangen, door de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden en lid van de Nederlandse delegatie, mr. N. S. Blom, legde in zijn verzoek de na druk op de diplomatiek onmogelijke situatie van de vier wachtende Indo nesische ministers in Genève en ver zocht om althans een richtdatum voor een hervatting van het overleg naar Zwitserland te kunnen meenemen. Hoewel aan Nederlandse zyde alle begrip werd en wordt getoond voor de weinig benijdenswaardige positie waarin Anak Agoeng c.s. in Zwitser land terecht zijn gekomen, weigerde men positief een datum in uitzicht te stellen. De politieke ontwikkeling in Indo nesië blijft voor minister Luns en de zijnen tot op dit ogenblik nog te on overzichtelijk om een balans over de ruggesteun van het kabinet-Haranap aan de Indon. delegatie op te kunnen maken. Het zwaarst weegt in Nederlandse regeringskringen de nog altijd niet officieel medegedeelde visumweige ring aan mr. Van Empel, terwijl men langzamerhand gaat twijfelen aan de Treinongeluk in België Op het station van Herent, acht km van Brussel, is maandagavond een trein ingereden op de internationale trein van Oostende naar Keulen, die daar stilstond door een defect aan de locomotief. De twee achterste wagens van de internationale trein ontspoorden en vielen om. Twee personen hebben ernstige verwondingen opgelopen. Generaal Pareira getuigt in Djakarta Olie in de Sahara Op 1500 km. ten zuiden van Algiers hebben Franse geologen in de Sahara- woestijn sporen van olie gevonden. In verband met de ontoegankelijk heid van de Sahara moeten de olielh- Het voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Indonesië, generaal- gen zeer rijk zijn om de exploitatie majoor W. Pc 'ra, is gehoord als getuige in de za'k tegen L-cm Jung- lonend te maken. Of dit inderdaad slager. Op de foto v.l.n.r.: generaal Pareira en de getuige tegen Jungschlager J het geval is, moet nog worden onder- Amiruddin. zocht. in november toegezegde verklaring over de Nederlandse arrestanten, die tot op heden is uitgebleven. Het zijn voor de Nederlandse rege ring bewijzen voor de min of meer onmachtige positie van Harahap c.s. in die zaken, die politiek de sterkste wissels trekken op de Nederlands- Indonesische verhoudingen en daar mee op de Nederlandse politiek ten aanzien van Indonesië. GEEN OVELEG OVER GEVANGENEN. De Indonesische minister van voor lichting, Sjamsoeddin Soetan Mak- moer, heeft meegedeeld, dat Indone sië niet bereid is bet vierde punt van de agenda van het Nederlands-Indo nesische overleg te bespreken in ge val het gesprek hervat wordt. Dit punt omvat de Nederlandse eis voor het vrijlaten van 18 Nederlan ders, die gedurende twee jaar door de Indonesiërs gevangen gehouden wor den onder beschuldiging van onder mijnende activiteit. GEEN BRITSE DRUK. Een zegsman van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ten stelligste ontkend, dat door Enge land op enigerlei wijze druk zou wor den uitgeoefend op Nederland in ver band met de ministersconferentie. Van een dergelijke druk is noch rechtstreeks noch via de Ver. Staten sprake. In officiële kringen te Londen is verklaard, dat Engeland ten opzichte van de onderhandelingen te Genève een strikt onzijdig standpunt inneemt, al koestert men in Engeland uiteraard wel de hoop, dat de besprekingen suc cesvol zullen zijn. Deze kringen ont kende de bewering, dat de Neder lands-Indonesische onderhandelingen onderwerp van gesprek zullen zijn bij het overleg, dat premier Eden binnenkort te Washington zal plegen met de regering der Verenigde Sta ten. Vriend van Frankrijk EI Glawi, de pasja van Marrakesj, is gisteren op ongeveer 80-jarige leef tijd in Marrakesj overleden. El Glawi was een vriend van Frank rijk. Hij was de machtigste en rijkste der Marokkaanse heersers en had de zeggenschap over ten minste een mil joen Berbers en stammen uit het At lasgebergte. Zijn gebied strekte zich uit over een oppervlakte tweemaaLao groot als Frankrijk. El Glawi is. het meest bekend ge worden, toen hij in 1953 de beweging leidde tot het afzetten van sultan Ben Joessef. Verleden jaar sloeg de pasja van Marrakesj opeens om en pleitte hij voor herstel van de afgezette sul tan in zijn waardigheid. Hij reisde naar Frankrijk, waar hij zich voor het aangezicht van de wereld vernederde en de vorst vergiffenis vroeg voor zijn aandeel in diens verbanning. El Glawi was toen reeds ziek. In Parijs onderging hij een maag operatie, doch deze kon hem het le ven niet redden; het bleek kanker te zijn. El Glawi heeft sinds 1912 over zijn stammen geheerst en zijn partijkie zen voor Frankrijk is de Fransen van groot nut geweest. Bij het begin van de eerste wereld oorlog trokken de Fransen al hun troepen teru«g uit Marokko, behalve een klein contingent in Casablanca. Maar El Glawi onderdrukte twee op standen en aan het einde van de oor log was Zuid-Marokko nog steeds Frans. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was zijn macht zo groot, dat hij na de val van Frankrijk wei gerde een Duitse wapenstilstands commissie in Marrakesj toe te laten. Ruzie op en om Cyprus Volgens de Engelse bladen „Daily Express" en „Daily Sketch" zou er tussen premier Eden en de gouver- neus van Cyprus, Sir John Harding, verschil van mening bestaan. Sir John zou opheldering wensen over het beleid van de regering ten aanzien van Cyprus. Anders zou hij zijn verzoeningspogingen niet kunnen voortzetten. Volgens de „Daily Ex press" wenst de gouverneur dat een datum wordt vastgesteld, waarop de bevolking van Cyprus een eigen rege ring kan kiezen. Ook zou hij willen, dat een datum in het vooruitzicht wordt gesteld, waarop de Cyprioten het zelfbeschikkingsrecht kunnen uit oefenen. De gouverneur zou ontstemd zijn over het zenden van troepen verster kingen, waardoor zijn onderhande lingen met aartsbisschop Makarios geschaad kunnen worden. De „Daily Sketch" meldt, dat de gouverneur op Staatsie-portret van Koningin Elisabeth II Dit is het staatsieportret dat H.M. Koningin Elisabeth II van Engeland speciaal door de beroemde fotograaf Cecil Beaton heeft laten maken, ter gelegenheid van het bezoek aan Nigeria. De foto is genomen in de blauwe zaal van het Buckingham Palace. Zij droeg een diadeem van parelen op het hoofd en haar geborduurd zijden japon was versierd met de orde van de kouseband en de miniaturen van de andere orden. 1 Dode en 3 gewonden In het gehucht Lombok, tussen Bei- len en Westerbork, is gisteren een «auto-ongeluk gebeurd, waarbij een •persoon is gedood, terwijl drie per sonen werden gewond. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste 'n personenauto, bestuurd door de heer Daling uit Hoogeveen tegen een boom. Een der inzittenden, mevr. BoersDekker uit Dwingelo, werd op slag gedood. De heer Daling, een dochter van mevrouw Boers en de •verloofde van mej. Boers, de heer «R. Brunsting uit Zwiggelte, kregen allen een hersenschudding en ver- het punt zou staan zijn ontslag in te .wondingen. De heer Daling en dienen. Onveilig verkeer Rond Amsterdam 400 ondeugdelijke wagens Op de toegangswegen naar de hoofdstad heeft de rijkspolitie de af gelopen week tijdens controle 400 be keuringen uitgedeeld wegens gebre ken, die aan auto's kleefden. Gelet werd op de remmen, koppe ling tussen trailer en aanhang, stuur inrichting, richtingaanwijzers, licht en banden. Enkele wagens moesten onmid- Franse gevangenen in Sovjet-Unie Van gezaghebbende zijde wordt te Parijs vernomen dat de Sowjet-Rus- sische autoriteiten de Franse rege ring kortgeleden hebben medege deeld, dat de besturen van het Rus sische Rode Kruis en van de Rode Sikkel bereid zijn verzoeken om in lichtingen betreffende zich nog in de Sowjet-Uniet bevindende Elzassers en Lotharingers naar vermogen te beantwoorden. De Franse regering hoopt thans, dat dit in de nabije toekomst zal lei- dellijk uit de roulatie genomen wor den tot terugzending naar Frankrijkden, daar zij een direct gevaar voor van alle zich nog in Rusland bevin- dende Franse burgers. Het gaat hier bij om de volgende categorieën: 1. Elzassers en Lotharingers, die in de afgelopen oorlog bij de Duitse strijdkrachten werden ingelijfd en door het Sowjet-Russische leger ge vangen werden genomen. 2. Naar elders overgebrachte Franse krijgsgevangenen, die zich, aan het einde van de oorlog, in kam pen in het huidige Oostduitsland be vonden. 3. Franse burgers, die in de oorlog op last der Sowj et-Russische autori teiten gevangen zijn gezet. Er zijn er onder de bovengenoem- den, die reeds meer dan tien jaar in de Sowjet-Unie gevangen zitten. het verkeer betekenden. mej. Boers werden overgebracht naar het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveen en de heer Brunsting naar een zie kenhuis te Assen; hun toestand is niet levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in. In vele delen van Zuid-Afrika heerst droogte, welke in sommige ge bieden de ergste sedert mensenheu genis is. Vooral de Kaapprovincie en Natal worden getroffen. Een intense hittegolf heeft het effect van de droogte in veel gebieden nog ver groot. Daarentegen staan langs de rivier De maandag te Djakarta gehouden zitting van het proces tegen de voormalige Nederlandse kapitein Schmidt heeft niet minder dan negen uren geduurd. De avond begon reeds te vallen toen de laatste getuigen zich naar huis konden begeven. Opnieuw werden vier getuigen ge hoord, die per vliegtuig uit Neder land naar Indonesië overgekomen zijn: generaal-majoor A. J. A. Perei- ra, voormalig hoofd van de Neder landse militaire missie in Indonesië, onderluitenant J. Koenders, kapt. R. J. Nolten en sergeant J. Verschoor. Al deze getuigen a décharge ontken den de verklaringen van de ge tuigen a charge, dat de Nederlandse militaire missie een centrum van il legale activiteiten was geweest. Generaal-majoor Pareira vroeg ont roerd de president verlof de beklaag de de hand te mogen drukken. De president stemde toe en voordat de verbaasde persfotografen dit moment op de gevoelige plaat konden vast leggen drukten beide mnanen elkaar warm de hand. Sneeuw in de lucht De depressie, die gisteren langdu rige neerslag bracht, trok vanmorgen over de zuidelijk Oostzee' in de rich ting van Rusland weg. Achter het koufront van de de pressie stroomde met noordwestelij ke winden koude lucht ons land bin nen. Alleen in Zuid-Limburg ging de regen de afgelopen nacht tijdelijk in sneeuw over. Op de meeste plaat sen kwamen in de vroege ochtend regen-, hagel-, of natte sneeuwbuien voor. In de noordwestelijke luchtstro ming komen nu enkele storingen na derbij, waarvan de voornaamste van morgen over Schotland trok. Deze storingen zullen in ons land de ko mende 24 uur aanleiding geven tot sneeuwbu'en. Vannacht kan plaatse lijk lichte vorst voorkomen. de Mcintyre in Zuid-Queensland (Australië) honderden vierkante ki lometers onder water. De steden •Kurrumibul, Yelarbon Goondiwindi en Inglewood zijn getroffen, maar het water za«kt thans. Vele bewoners moesten hun toevlucht op de daken en in scholen en kerken zoeken. Dui zenden stuks vee drijven rond. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen zuid west en noordwest Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 25 Jan. zon op 8.34. onder 17.15 u.; maan op 14.53, onder 6.36 u. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. —9 C. onbew. —13 nevel —11 r sneeuw —1 zwaar bew. —3 licht bew. —o licht. bew. 1 ff regenbui 3 licht bew. 2 onbew. 1 geheel bew. 8 regen 6 onbew. 5 regen 7 zw. bew. 3 geh. bew. 3 regen 4 regen 5 geheel bew. 2 gevel 0 zwaar bew. —2 regen 10 Korreltje Met een pond verdriet kan men geen half ons schuld betalen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1