Weer noodtoestand in A'damse Viothavenj herkan Wiemeijer shag Burgemeester d'Ailly waarschuwde de politie Directeur K.R.O. in Milaan overleden 85 Dubieus instituut voor opleiding middenstandsdiploma veroordeeld Van Beinum benoemd in Los Angeles Een bijdrage tot de wereldvrede MAANDAG 23 JANUARI 1956 DE LEIQgE COURANT DERDE BDAD - PAGINA 1 Zoals te voorzien was heeft de zuidwester storm, die zaterdagavond opstak, opnieuw een noodtoestand doen ontstaan in de Vlothaven bij de elektrische centrale in Amsterdam west. Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag drie woonschepen in deze haven waren gezonken tengevolge van de toen heersende storm hebben de elementen in de daarop volgende nacht wederom toegeslagen. Kort voor middernacht kwam van de bewoners van de woonschepen aan de kwetsbare lage wal de eerste noodkreet. Velen durfden niet opnieuw het geweld van wind en water te weerstaan en zochten op eigen gelegen heid een ander onderdak. pers op de dijk plaatste, kreeg men eerst recht een beeld van de trieste situatie. Nog steeds waren bewoners van diverse arken bezig de gehele inboedel uit hun bedreigde schepen naar de wal over te brengen. Veel leed heeft zich ook deze nacht in het duister van de onverlichte en slecht bereikbare vlothaven afge speeld. Twee oude mensjes, het echt paar Raidt, waarvan de man 68 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, stonden ver na middernacht verkleumd in de beschutting van een wankel hutje op de wal. Op het water vlak voor hen slingerde hun woonscheepje heen en weer als een speelbal der golven, die met witte koppen onophoudelijk te gen de scheepswand beukten. Zij dachten er niet aan een warmer en veiliger oord op te zoeken. „Wij heb ben ons hele leven gevaren en laten op onze oude dag het huis niet in de steek". De heer Raidt vertelde, dat zij reeds de derde nacht wakend bij het hutje doorbrachten. Maar toen enkele uren later de balken, die hun scheepje nog steeds van de dreigende stenen wal hadden afgehouden, door het raam maar binnen schoten en de ark steeds dichter tegen de kant werd gestuwd, moesten de oudjes het op geven. Door sterke en beschermende armen werd en zij van de plaats des onheils weggevoerd en naar kinderen gebracht, die in de stad op een woon schip huizen. Met man en macht vochten de man nen van. de gemeente en de rijkspoli tie te water een schier hopeloze strijd tegen Hollands erfvijand. Hopeloos in het begin omdat men vrijwel geen beschikking had over materialen en gereedschappen. Bij het licht van schamele zaklantaarns stonden de mannen van de rijkspolitie tot hun heupen in het water om de losgeraak te stutblaken zo goed mogelijk weer op hun plaats te brengen. Op de wal groeven de agenten van de gemeente politie met hun handen gaten in de drassige dijklichaam om de balken ook daar steun te geven. Een der eer ste, die zaterdagavond laat de si tuatie ter plaatse kwam opnemen was de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. Later in de nacht toen de brandweer een vrachtauto vol met balken en pa len bracht, kon men de burgemeester zijni schouder zien zetten onder een zware paal, om die tezamen met een brandweerman naar een der meest bedreigde plaatsen te dragen. Toen de brandweer, die eerst te gen drie uur ter assistentie werd ge roepen, een aantal grote schijnwer- De hoofdprijzen van de 3e en 4e SUS-2 trekking Tijdens de derde trekking van de SUS 2 liefdadigheidsloterij zijn de vol gende nummers bekend gemaakt: A 135.068 woonhuis. A 245.577 bont stola. C 312.184 bromfiets. C 348.867 idem. C 129.980 gouden armband. G 157.977 scooter; winnaar de heer Dekker te Schagen. B 92.246 naaimachine. De winkeliersprijs ad 1000,die was uitgeloofd onder alle verkoop adressen, die meer dan honderd loten hadden verkocht, is gewonnen door winkelier Goene, Cederstraat, Utrecht. Zondagavond. De vierde trekking, die van iedere feestelijke omlijsting ontdaan was in verband met de rouw bij de KRO over het overlijden van de directeur, de heer P. A. M. Speet, leverde de volgende prijzen op: A 360.205 woonhuis; gewonnen door mevrouw Jacobs, Onderste Mo lenweg 82 te Venlo, moeder van 4 kinderen, die met het geld een kas wil laten bouwen op 't tuindersbedrijf van haar man. C 135.902 naaimachine. C 124.687 scooter. A 173..519 bromfiets. A 117.628 rijwiel. B 337.765 idem. B 113.609 deux-pièces. C 131.537 costuum. A 350.385 linnenuitzet, G. Heynen, Bollenstraat 21, Geleen. B 288.008 televisietoestel Hoewel het in de loop van cfé; nacht nog niet doenlijk was een y$lledi& overzicht van de aangerichte fichade te verkrijgen, bleek wel uit ee^. voor lopig onderzoek, dat vele schepen be schadigingen boven de wateriyh heb ben opgelopen. - :- Rust weergekeerd. In de loop van zondag, tóen dè? zuidwesterstorm, die zaterdagnacht vele tientallen bewoners van db woonschepen in de Vlothaven té Am sterdam-West in angstige spanning had gehouden, plaats maakte, voor een stevige bries, kon men een-over zicht krijgen van de gevolgen. Van de 36 scheepjes, die na de storm in de nacht van vrijdag op za terdag aan de oostzijde van de haven waren overgebleven, was opnieuw een tweetal gezonken. Het betrof echter onbewoonde trahsportscheep- jes. Voorts hadden ongeveer 15 woon arken min of meer ernstige schade boven en onder de waterlijn opgelo pen. Enkele schepen lagen met de bodem op de grond, maar bleken toch nog bewoonbaar te zijn. De schade aan de meeste arken zowel aan de landzijde als aan de buitenkant bestaat uit gaten in de wanden, kapot gebeukte ruiten en ontzette ramen en deuren. De gehele zondag bleef men bezig om de sche pen steviger te meren. De eigenaren van 10 arken kozen nieuwe ligplaat sen bij de remming in het midden van de haven of aan de beschutte westzijde. Tijdens de storm van zaterdagnacht is het water in het Buiten IJ te Am sterdam gevallen tot 2.37 m. minus N.A.P. Deze laatste stand werd zon dagmorgen bereikt om 5.10 uur. Daarna is het water weer geleidelijk gaan stijgen. Omroep-expert met internationale faam Gistermorgen is in Milaan op 59- jarige leeftijd plotseling overleden de directeur van de Katholieke Radio-ormroep, de heer Paul A. M. Speet. De heer Speet vertoefde op dienstreis in Milaan, waar hij werd getroffen door een hartaanval. In verband met dit overlijden had de KRO haar zondagavondprogram ma gewijzigd. De feestelijkheden rond de bekendmaking van de trek king van SUS-2 werden afgelast. In de plaats daarvan werd een concert gegeven. Om 20.00 uur hield de voor zitter van de KJtO, prof. dr. J. B. Kors O.P., een herdenkingsrede. De heer Speet werd op 8 juli 1896 geboren. Na zijn gymnasiale en uni versitaire studies begaf de heer Speet zich al spoedig op industrieel1 nauwernood zou kunnen eigen ma- terrein, desondanks ging hij voort, zijn aanleg op taalkundig gebied te ontplooien, een talent dat hij met zijn helaas te vroeg ontslapen broer deel de. In zijn persoon verenigde hij op gelukkige wijze aldus twee eigen schappen, die onmisbaar zijn vöor de radio-man: zakelijk inzicht, gescherpt bij het werk aan een belangrijke Ne derlandse industrie, gepaard aan cul turele interesse. De heer Speet trad in 1925 als één van de eerste medewerkers van pas toor Perquin in dienst van de KRO. Tot 1931 was hij secretaris, een titel voor talloze bezigheden, die aan geen enkel ander secretariaat verbonden zijn. Maar juist deze verscheidenheid in zijn dagelijkse beslommeringen stelde hem in staat, zich een kennis van het radiobedrijf, zijn techniek, zijn organisatie en zijn functies te verwerven, die men zich thans ken, nu de omroep is uitgegroeid tot een omvangrijk bedrijf, waarvan de afdelingen samenwerken maar toch duidelijke grenzen hebben, die door toenemende specialisatie steeds moei lijker te overschrijden worden. Hard, gestadig en zeer accuraat werker, die hij was, wist de heer Speet zich op te werken tot een omroepexpert van internationale faam. In 1931 werd hij benoemd tot algemeen bedrijfsleider en in 1938 volgde zijn aanstelling tot directeur van de KRO en van de katholieke radiogids. Reeds van 1929 af was hij bestuurslid van het Bureau Catholique International de Radio- diffusion et de Television. In maart 1941. toen de omroep on der Duits toezicht kwam, legde hij zijn functies neer, waarin hij in 1945 werd hersteld. De overledene be kleedde tevens de functie van finan cieel en economisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. i De heer Speet was ridder in de j orde van Oranje Nass-u en ridder in j de Poolse Nationale Orde „Polonia restituta". Rol zelf Uw Amerikaanse sigaret van cent Rijke, rijpe tabak van de beste plantages uit Amerika, déérvan maakt Niemeijer American Star. Rol daarvan zelf de beste Amerikaanse sigaretten I WAARSCHUWING In het verleden is er dikwijls ge waarschuwd tegen onbetrouwbare in stellingen, die leerlingen aanwerven voor de opleiding voor het midden stands-examen, en algemene han delskennis. Zo werd onlangs bij de kantonrech ter te Amsterdam een vordering in gesteld tegen een Amsterdams insti tuut, dat pretendeerde op te leiden voor het genoemde examen. Bedoeld instituut had door colporteurs con tracten weten af te sluiten met een twaalftal jonge middenstanders uit Lollum en Burgwerd, voor het volgen van een schriftelijke cursus met aan vullende mondelinge lessen. Toen de opleiding was begonnen, bleek, dat men met een minder soliede instel ling te doen had. Niet alleen liet de correcties van het huiswerk te wen sen over, maar bovendien kwam het telkenmale voor, dat de lessen niet op de afgesproken data werden gege ven. Twee maanden vóór het schrif telijke examen werd het lesgeven zelfs geheel gestaakt, tengevolge waarvan de meeste cursisten niet aan het examen konden deelnemen. Eén der leerlingen achtte zich door een en ander dermate gedupeerd, dat hij een procedure voor de kantonrechter Contract voor twee maanden per jaar Dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdams Concertgebouw orkest is benoemd tot muziekdirec teur van het Philharmonisch Orkest van Los Angeles. Hij zal voorlopig ieder seizoen voor twee maanden als muziekdirecteur optreden. Dr. Vani Beinum zal deze nieuwe functie op 1 januari 1957 op zich nemen. Zijn betrekkingen me* het Concertge bouworkest blijven echter ongewij- zigd. Dr. Van Beinum zal Alfred Wallen- stein opvolgen, die de laatste 13 jaar directeur van het orkest was. Van Beinum voltooit op het ogenblik een aantal gastdirecties met het Philhar monisch Orkest van Los Angeles. De directie van het Amsterdamse Concertgbouw wees erop. dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gast- dirigent in een aantal plaatsen op treedt. Dat zal vanaf het volgend jaar beperkt blijven tot het Philharmo nisch Orkest te Los Angeles. NOG „KOUDE" BLOEMKOOL Dank zij de zachte winter zijn er nog volop groenten aan de Venlose veiling verkrijgbaar. De prijzen be wegen zich op een betrekkelijk laag niveau. Een unicum is wel, dat er nog steeds bloemkool van de koude grond wordt aangevoerd, al zijn de velden langzamerhand uit-eruimd en worden de partijtjes steeds kleiner. aanhangig maakte, waarbij hij. ont- TREINVERTRAGINGEN DOOR DEFECTE LOCOMOTIEVEN. Gisterochtend om 9!20 uur is tus sen Wezep en de legerplaats Olde Erkend de beste! Advertentie. Intentie Stille Omgang: 80.000 Deelnemers Het „gezelschap van den Stille Om gang" te Amsterdam heeft zondag in Krasnapolsky zijn jaarlijkse vergade ring gehouden als voorbereiding op de drie stille bedetochten ter verering van het Heilig Sacrament van Mira kel, die dit jaar op de zondagen 4, 11 en 18 maart gehouden zullen wor den. Besturen van afdelingen uit tien tallen steden van ons land waren ver tegenwoordigd en kregen om. de laatste instructies voor de nachtelijke processies, waaraan, naar men ver wacht, ongeveer 80.000 pelgrims zul len deelnemen. Op de vergadering, welke muzikaal werd opgeluisterd door een kerkkoor, beval dekenG. P. J. van der Burg van Amsterdam, als speciale intentie voof dit jaar aan: „dat alle Christe nen een bijdrage voor de wereldvrede leveren door ruzies bij te leggen en beledigingen te vergeven". J ubileum-viering „Het Gezelschap' 'zal op zondagmid dag 4 maart met een plechtige bij eenkomst in het Concertgebouw het feit herdenken, dat 75 jaar geleden de eerste Stille Omgang na de refor- de locomotief, blijven staan. Dit de- binding van de aangegane overeen- j feC£ was van een zodanige aard, dat komst en terugbetaling van het les- de locomotief met slechts vijf kilo meter per uur naar Zwolle kon worden teruggevoerd. Hierdoor ont geld eiste. „Zeer goed" broek een trein wegens defect aan j matie werd gemaakt, toen de heren J. J. Lousbergh en C. A. Elsenburg de oude bedeweg volgden. Dit sim- peie begin is in de loop der jaren De vordering werd door de kanton rechter in haar geheel toegewezen. Bovendien werd het instituut veroor deeld in de kosten van het proces. In dit verband is het vermeldenswaard, dat door de kantonrechter werd vast gesteld, dat de lessen inderdaad ontij dig waren beëindigd en dat het onder- wijs werd gegeven door een onbe voegde leraar. Er werd een huiswerk cahier overgelegd, bevattende o.a. een stijloefening, welke na correctie door de hoofdleraar met „zeer goed" was beoordeeld. In de oefening kwa men vele taal- en stijlfouten voor, welke bij de correctie niet waren ver beterd. De kantonrechter overwoog o.a. dat het doen lesgeven door een onbevoegde leerkracht afbreuk aan de kwaliteit van het onderwijs heeft moeten doen. Daar het bekend is, dat de hoofdleraar geen enkele onder wijsbevoegdheid heeft, mag men zich afvragen, hoe het dan wel niet de opleiding der leraren van het insti tuut is gesteld. Het proces was voor de overige leerlingen aanleiding bij bovengenoemde instelling ook hun lesgeld terug te vorderen. Het insti- stuut koos eieren voor zijn geld en betaalde. Dit moge een waarschuwing voor de a.s. studerenden zijn, daar steeds weer andere gebieden in ons land tot operatieterrein van dergelijke instel lingen worden gekozen. AANRIJDING BIJ IJMUIDEN Zaterdagavond om kwart over-blf is voor IJmuiden, ter hoogte van-de Bergingshaven, de Deense tanker Esso Kóbenhavn (12062 ton) in aan varing gekomen met het Franse mo torschip St. Pierre (3000 ton). DeJst. Pierre werd aan bakboorzijde bescha digd. Beide schepen hadden een slégp- boot. De St, Pierre is naar Amster dam doorgevaren, waarheen het scnip bij de aanvaring op weg was. j De Deense tanker kwam van' Am- sterdam en is doorgevaren 'ïhtar Aruba. ;:0, stond ernstige vertraging in de trein dienst op dit baanvak. Er moesten vier treinen uitvallen en eerst om 15.15 gistermiddag was de toestand weer normaal. Bij Baarn heeft de D- trein nr. 107 uit Duitsland 2 y. uur vertraging gekregen, eveneens door een defect aan de locomotief. Utrecht heeft een hulplocomotief gestuurd en de reizigers zijn afgevoerd met een andere trein van de normale dienst regeling, die daardoor 45 minuten vertraging kreeg. Drie andere treinen kregen door het voorval vertraging van respectievelijk 10, 19 en 33 mi nuten. uitgegroeid tot de bekende nachtelij ke bedetochten, waarvoor tiendui zenden mannen en jongens uit geheel Nederland naa<r Amsterdam komen. Om die toohten te organiseren is in 1915 het „Gezelschap van den Stille Omgang" opgericht. Aan de bijeen komst in het Concertgebouw, welke zal worden bijgewoond door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem een trouwe deelnemer aan de Om gang zullen het rooms katholiek hoofdstadkoor, de knapenkoren van de Sint Annaparochie en de parochie van Maria, van Altijddurende Bijstand, het vérsterkte Kunstmaandorkest en enkele solisten medewerking verle nen. Pater K. Vosskuhler S. J., directeur van het bedrijfsapostolaat der paters Jezuieten in Amsterdam zal de feest rede uitspreken, terwijl ook mgr. Hui bers het woord zal voeren. Speciale Dakota haalde Ned. gezant uit Liberia Dr. Riemens ernstig ziek Door tussenkomst van het ministe rie van buitenlandse zaken en de luchtmachtstaf is in de afgelopen nacht de Nederlandse gezant in Li beria, dr. H. Riemens, per speciale Dakota .vanaf de Goudkust naar Ne derland gebracht. Dr. Riemens is ernstig ziek en moet in Nederland een spoedbehandeling ondergaan. Na een vlucht van 22 uren landde het toestel kort na mid dernacht op Schiphol, vanwaar de ge zant onmiddellijk naar een zieken huis werd gebracht. Een arts en een verpleegster hebben de overtocht van Monrovia naar Schiphol meege maakt. 105-Jarige geniet weer van het kahouterspel Een grote groep „K°bouters" bracht zaterdag een bedoek aan mevrouw N'-- haar geluk te wci.sen met ha: r 105e rj r 1 -1 drr" boenstaand plaatje van het vrolijke groepje. Vel zei' 'n P 1 vecht om maakte o. e ful.-gtaaf

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6