A DUINSTREEK Sehspp 3 26 32 AVONDRUST Vooruitstrevendheid in Sassenheim, vooral onder katholieken, zeer groot SPORT MAANDAG 23 JANUARI 1956 DE LEIDSE—COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 NILLEGOM Geb.: Alberdina Prudentia Maria, d. van P. Does en M. C. van der Wiel; Johannes Wilhelmus, z. van J. J. Kok en M. M. Bakker; Gerardus Theodorus Maria, z. van A. C. van de Reep en J. J. van Beek; Johanna Maria, d. van J. C. van der Linden en C. M. van Rooijen; Robertus Nico- laas Maria, z. van C. P. Kauffman en A. Chr. van der Linden. Ondertr.: E. A. M. van Looij en C. M. Raamsveld; J. W. Hoogkamer en M. H. van den Berg; J. Wassenaar en M. M. Kerkhof Jonkman; W. Faas en C. Wiebes. Getr.: J. J. Waasdorp en H. S. van Beelen; H. van Dorp en R. C. Jansen; Th. W. Kops en J. C. M. Waasdorp. DE KAAG PAROCHIE VIERT HAAR ZILVEREN FEEST Zondag 5 februari zal het een grote dag zijn voor de parochie van St. Jo hannes Evangelist in De Kaag. Die dag zal een feestdag zijn in verband met het 25-jarig bestaan der parochie. 's Morgens om half elf wordt een plechtige H. Mis opgedragen door de deken J. Brinkman, met assistentie van oud-kapelaans. De feestpredikatie wordt waarschijnlijk gehouden door professor Hammerstein, mits deze die dag vrij is. De dag wordt verder voortgezet met een officiële receptie tussen 2 en 3 uur des namiddags. Om kwart over drie plechtig Lof met Te Deum om God te bedanken voor alle weldaden in die 25 jaar ge geven. 's Avonds om 8 uur zal er parochie-avond worden gehouden in het „Dorpscentrum 't Kaageiland" Dan zal de heer J. Nelissen met zijn poppenspel op geestige manier de ge schiedenis van kerk en parochie ko men vertellen. Voor Abbenes zal deze avond wor den herhaald op Dinsdag 7 februari. De schooljeugd heeft maandag 6 februari vrijaf. Ook zij zullen in dit feest delen. Maandagmiddag om nalf drie is er voor hen in de Jeugdherberg een poppenkastvoorstelling en daar na worden de kinderen getracteerd. Naar wij vernemen hoopt men bij dit 25-jarig feest alle oud-kapelaans en .de eerste pastoor hier te zullen zien. Dat zal weer vele oude herin neringen oproepen onder de paro chianen. VEILIGHEID VÓÓR! Toen de heer Snijders zich zaterdag avond in de kapsalon van de heer Th. Zwetsloot aan de Huigsloterdijk bevond, heeft een tot nog toe onbe kende zich over zijn rijwiel ont fermd. Daar er een rijwiel is achter gelaten waarop geen licht is, hee'ft waarschijnlijk de Veilig Verkeers- actie hier zijn rol gespeeld. Daar het stalen' ros verder in zeer goede staat verkeert, moet rekening worden gehouden met een vergissing. Thans moest de heer Snijders te voet huiswaarts keren. POTLOOD en GEEST 2 5 6 7 8 9 ,0 11 12 '3 14 15 16 17 18 19|ü 20 H21 23 24 25 M 27 1 28 31 H - 1 KATWIJK AAN DEN RIJN AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. De bestuurder van een bestelauto van de fa. B. de K. uit Leiden meen de zaterdagmiddag op het punt aan de Valkenburgseweg, waar de tram de weg oversteekt, deze nog vóór te kunnen zijn. Het was een misreke ning. De tram greep de auto, waar door aan tram, maar vooral aan de auto flinke materiele schade ont stond. Aangezien de politie van het geval proces-verbaal moest opmaken en deze niet overal tegelijkertijd kan zijn, had de tramdienst flinke sto ring. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente' komt donderdagavond a.s. te half acht in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.m. Voorstel tot het verlenen van een erediet tot het doen schilderen van een postuum portret van burge meester mr. dr. J. Schokking. Voor stel tot het toekennen van een sub sidie aan de Ver. v. Vreemdelingen verkeer ter instelling van de functie van directeur van het informatie bureau. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering contra J. van Eeuwijk. Voorstel tot het verlenen van een geldlening verstrekt aan de N.V. Koelhuis „Katwijk". Voorstel het verhogen van de garantie, verleend aan het Comité Viering Be vrijdingsdag 5 Mei 1955. Gezellige avond ouden v. dagen. Het comité ouden van dagen heeft voor hen, die de tweede lente zijn in gegaan eens iets anders bedacht n.l. geen autotocht maar een uiterst ge zellige avond. Alle ingezetenen van boven de 65 jaar hebben hiervoor dan gratis toegang. Die gezellige avond zal dan gegeven worden op a.s. woensdag 25 januari in de aula van het Missiecollege St. Willibrord aan het Overrijn. De R.K. Toneelvereni ging „De Derde Slag" zal die avond verzorgen. Dat is dus in goede han den. Het bestuur zal het echter ten zeerste op prijs stellen als men aan een der bestuursleden tevoren er kennis van wil geven, dat men aan wezig zal zijn die avond. LEIDSCKENDAM ZILVEREN JUBILEUM Dr S. P. PERQUIN. Benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius. Vanmorgen heeft onder grote be langstelling de huldiging plaats ge vonden van dr S. P. Perquin in ver band met zijn 25-jarit' jubileum. Tijdens deze huldiging, waarop we morgen nader terugkomen, werd medegedeeld, dat de jubilaris door Z.H. de Paus is benoemd tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. TUINBOUW-JONGEREN HADDEN VEEL OP HET HART. In een goed bezochte bijeenkomst van de LTJ en LTM, welke door mej. Annie van Zon met een enkel woord werd geopend, hebben de jonge men sen hun hart uitgesproken door het stellen van een legio vragen, welke door een forum werden beantwoord, voor zover dat mogelijk was. Leden het gesprek-forum waren de rec tor L T. M. Vester, districts-aalmoe- zenier van de L.T.J., pater A. Bel- derol: M.S.C., W. Boekraad, Toonfüa- cobs uit Hazerswoude, districts-vb'or- zitter van de L.T.J. A. van der Zon namens de L.T.B. en de dames SchjUyt en Annie Kortman uit Alphen, land- bouw-huishoudkundige en distrflbts- voorzitster van de L.T.M. Gesprek- leider was de heer Theo van Son, dio cesaan districtsleider. Al dadelijk kwam een vraag oyer de mogelijke toekomst voor de jóhge tuinders met daaraan verbonden' de vraag naar eventuele resultaten voor de emigranten. Meerdere consequen ties aan de emigratie verbonden, werden daarbij naar voren gebracht, o.a. indien het meisje op aandringen van de ouders met de emigratie niet accoord gaat. Vooral rector Vesters gaf een uitvoerige uiteenzetting van de moeilijkheden en van de voordelen van emigratie. Emigratie noemde sipr. verschrikkelijk, maar na een verblijf nes, en las de burgers de wet voor. Eén voor één kwamen de jongens hierna naar voren en speldde de kapelaan hun het burger-insigne op. Als allen weer op hun plaatsen wa ren, gaf de kapelaan de nieuwe bur gers de zegen. Kapelaan Rijnsdorp de aalmoezenier van jongensstad, gaf aan iedere burger een kaart met de wet. Verschillende ouders en belang stellenden woonden deze plechtigheid bij. NOQRDWIJK Voor de 40ste maal tentoonstelling paramenten De jaarlijks terugkerende tentoon stelling van kerkelijke paramenten in de speelzaal van de zusterschool aan de Bronckhorststraat te Noord- wijk, welke paramenten vervaardigd f zijn door de dames van de vereni- twee jaar in het nieuwe vader- i S^nS van het H. Sacrament en be land keren zich de kansen vrijwel1 stemd zijn voor arme parochies en de steeds ten goede. Wat mogelijke te-1 missie, had getuige het bezoek bn de genstand van de ouders betreft, aanvang, waarbij wij opmerkten de- bracht rector Vesters naar voren, dat hen Brinkman, de parochiekapelaans, de ouders hun kinderen in staat moe- I pastoor W. Bende, pastoor Hermans, No. 532. Horizontaal: 1. nauw, 4. gem. in Limb., 9. part, 11. pluim van een vogel, 12. stad in Griekenland, 13. familielid, 14. vogel, 15. gods dienst (afk.), 17. mant in China, 18. water in N.-Brab., 21. voornaam woord, 23, ridderteken, 25. lengte maat, 27. bosvogel, 28. bakt men brood van, 30. alleenzang, 31. ren baan in een circus, 32. landtong. Verticaal: 1. gem. in N.-Holl., 2. plant, 3. verborgen, bedekt, 5. bij woord, 6. muzieknoot, 7. zoon van Noë, 8. vervoermiddel, 10. onderricht, 16. bordpapier, 19. meisjesnaam, 20. witte klaver, 22. verdikking der op perhuid, 23. gem. in N.Brab., 24. god der liefde, 26. munt in Roemenië, 29. boom. Oplossing morgenavond. n/IEESTAL viaken wij een week avondrustenin voorraad. Ook deze keer. Het is Dinsdag avond, dat wij schrijven en we zijn bepaald nieuwsgierig hoe de toestand zal zijn, als u deze ont boezeming vanavond leest. Het kan zijn, dat de wereld intussen vergaan is, en het zou een sterk staaltje van journalistieke bravour zijn. als de L.C. dan toch nog ver scheen. Op een gegeven ogenblik komt er toch een eind aan. Niet aan de L.C. maar aan de schep ping. Daar moeten we altoos op bedacht zijn. Die dag komt ontzet tend plotseling: „op een uur, dat ge het niet verwacht zal de Zoon der Mensen komen". De profe tieën daaromtrent zijn zo in 't vage gehouden, dat het toch ieder ogen blik kan gebeuren zo niet voor de gehele schepping, dan toch voor die schepping-in-'t-klein, welke ieder mens is. Misschien ben ik er vanavond niet meer.... i VRIJEN ALS CAMOUFLAGE. Een surveillerend agent van poli tie hoorde in de nacht van Zaterdag op Zondag glasgerinkel in de grote Houtstraat nabij de Anegang te Haarlem. Toen hij zich spoedde naar de omgeving vanwaar het geluid had geklonken, ontmoette hij een nacht waker, die hem vertelde, dat een man een winkelruit had ingetrapt. In het portiek van een modemaga zijn ontdekte de agent een ogen schijnlijk vrijend paartje. Nadat hij het tweetal had gescheiden, viel een bontmantel tussen hen in op de grond. De jas vertegenwoordigt een waarde van circa 1500. Een der etalageruiten was vernield. Het tweetal, de 30-jarige Amsterdamse havenarbeider A. P. G. en de 20-ja- rige serveerster G. M. S., eveneens uit Amsterdam, zijn verdacht van diefstal resp. medeplichtigheid hier aan, in het bureau van politie inge sloten ten stellen gelukkig te worden. In dien een zoon of dochter geen kans ziet een doel hier te lande te berei ken en hun toevlucht nemen tot emi gratie dan moeten de ouders het geluk van de kinderen voor ogen houden en dat wordt, aldus spr., in meerdere gevallen over het hoofd gezien. Gevraagd werd verder hoe het fo rum denkt over het vraagstuk „zak geld voor de jongeren". Meerdere forum-leden gaven hierover hun zienswijze waarbij tevens ter sprake kwam of het kind recht heeft op eigen loon om daarvan „kostgeld" aan de ouders af te staan. Het forum noem de „kostgeld" uit den boze en het verzocht de aanwezigen dit woord nimmer te gebruiken. Wat het zak geld betreft achtte het forum het dienstig voor de opvoeding dat de jonge mensen, al naar gelang de draagkracht van het gezin, zakgeld ontvangen om daardoor de waarde van bet geld goed te leren begrijpen. Naar voren werd gebracht dat vele boeren en tuinders bezwaar hebben dat hun kinderen zidh toeleggen op meerdere ontwikkeling en gaan stu deren. Het forum keurde een derge lijke mentaliteit ten sterkste af. De maatschappij heeft behoefte aan ont wikkelde burgers, die t.z.t. de functies van anderen kunnen overnemen. Ook de boeren- en tuindersstand heeft be hoefte aan ontwikkelde jongeren, want zij zullen eerlang de beharti ging van hun belangen aan de jon geren moeten toevertrouwen. LISSE Burgers van „Jongensstad" werden geïnstalleerd Zondagmiddag werden tijdens een plechtig lof in de Maria-kerk aan de Oranjelaan de burgers van „Jongens stad" geïnstalleerd. Celebrant was pastoor Staadegaard. Predikant was kap. P. Mussert uit Noordwijk en subdiaken was pater Onderwater. In zijn predicatie stelde kap. Mus sert St. Paulus tot model aan de jon gens. Zijn strijdvaardigheid, zelfbe heersing en zelfverloochening moest een sprekend voorbeeld zijn voor de jongens, om op deze manier goede pastoor Smeele, pater Verkade, pater Peterse, moeder overste van het zus- térhuis J.M.J. en vele genodigden, wel een bijzonder karakter. Dit bijzondere karakter hield ver band met het feit, dat 40 jaar gele den de vereniging van het H. Sacra ment in de parochie van St. Jeroen werd opgericht en de dames-leden even zo vele keren een expositie had den opgesteld van de in de loop van het jaar zo kunstvol vervaardigde kerkgewaden. Deken Brinkman had gaarne de uitnodiging om deze 40e tentoonstel ling te openen aangenomen en wees in zijn openingswoord op het verhe ven doel van de vereniging van het H Sacrament. Op hoge prijs stelde spreker het loffelijk streven van de dames, om ook kerkelijke paramen ten te vervaardigen en deze beschik baar te stellen aan arme parochies. Het was hem een behoefte hiervoor bij deze gelegenheid zijn dank uit te spreken aan de jubilerende vereni ging. Een bijzonder feit wilde spre ker op deze bijeenkomst naar voren brengen en wel, dat mej. M. E. Faase gedurende al die jaren de ziel van deze vereniging is geweest en zon der ophouden haar beste krachten voor het ontwerpen en vervaardigen der paramenten heeft gegeven en, vooral deze bescheiden figuur bij aeze gelegenheid hiervoor openlijk hulde te brengen De grootste verdienste van deze jubilaresse, zo vervolgde de deken, is wel, dat zij zich steeds op de ach tergrond heeft gehouden, hetgeen echter geen beletsel was, dat haar werk zelfs tot Rome was doorgedron- gen. Met vreugde kon de deken me- I dedelen, dat de paus haar begiftigd had metf het gouden kruis „Pro ec- J clesia et Pontifice". Onder applaus werden hierna de versierselen over handigd. De deken sprak hierbij de wens uit, dat zij nog vele jaren deze onderscheiding mag dragen. Getroffen door deze onverwachte onderscheiding dankte mej. Faase. Pastoor Bende bracht namens de parochianen van Maria ad Mare zijn gelukwensen over en bracht vooral dank voor het vele, wat deze ver eniging voor zijn parochie heeft ge daan. Hierna kregen de verdere aanwe zigen de gelegenheid mej. Faase te SASSEHHEIM TONEELAVOND „ELCKERLIJCK". Voor de tweede maal in dit seizoen gaf de r.k. toneelvereniging „Elcker- lyck" een zeer geslaagde uitvoering. Ditmaal had men de keus laten vallen op een kolderstuk „Het por tret van Aloys" geschreven door G. de Burscher en A. R. den Kout. Moest men bij het vorige stuk „On- no" zo nu en dan een traan wegpin ken, ditmaal moest men lachen of men wilde«of niet. Jammer was het, dat de regisseur, de heer M. J. A. Post, niet aanwezig kon zijn. Door ziekte was hij gedwongen thuis te blijven. In het kort kwam het stuk hierop neer. Aloys was Barbara's eerste man. Zij is nu getrouwd met Geert- jan, veearts van beroep. Aan de wand hangt een groot portret, ge woon monsterachtig, voorstellende Aloys zaliger. Nu is Geertjan niet be paald een heer in z'n doen en laten, althans niet volgens z'n vrouw. Steeds maar wordt hem voorgehou den dat Aloys zo'n heer was. Dit wordt een obsessie voor de vee arts. Het wordt nog erger als men van plan is mannelijke hulp te ne men. Op een gegeven ogenblik zijn er twee butlers. Een aangenomen door mevrouw en een door de vee arts. Ook zij ondervinden, dat het portret op hun gesteldheid inwerkt. Het portret verdwijnt en van die tijd af is de veearts een ander mens. Hij komt dronken thuis met z'n huis knecht. De tweede butler wordt ver liefd op z'n nichtje. De eerste aan bidder van dit nichtje een jonkheer wordt beschuldigd van diefstal van het portret. Alles komt natuurlijk weer goed. Hoe kan het anders. De twee huisknechten blijken vader en zoon te zijn. De vader is een oude vriend van de veearts en weduwnaar. Ook hij vindt echter weer 'n vrouw. Dit alles is eigenlijk mogelijk ge worden door Aloys. Anders zou er nooit een butler geweest zijn, anders enz. Er werd zeer goed gespeeld. Voor al het spel van de butlers was schit terend. Ook de veearts deed het heel goed. Speciaal mag wel vermeld worden dat de drie debutanten zeer goed spel gaven. Zou men voor de eerste maal een uitvoering van Elc- kerlyck meemaken, dan zou men niet gemerkt hebben dat er debutanten waren. Dit toch is wel liet beste bewijs voor de voortreffelijke regie van de heer Post, doch ook voor het 'spel van de spelers. VALKENBURG BIJZONDERE GEMEENTERAADSZITTING. Donderdag 26 januari zal het de laatste gemeenteraadsvergadering zijn onder leiding van burgemeester W. M. v. d. Harst. In deze vergadering zal hij afscheid nemen van de raad. Des middags om half twee vangt eerst een gewone raadszitting aan. Voornaamste punten, welke behan deld zullen worden, zijn: voorstel medewerking bouw nieuwe school voor bijzonder gewoon lager onder wijs; voorstel aankoop van grond; be schikbaarstelling gelden ex art. 72 L.O.-wet voor aankoop van school- meubilair. Punt 7 behelst wijziging gemeentebegroting 1955 en 1956 en burgers van Jongensstad te zijn in scheiding. Gedurende de gehele mid- geestelijk en materialistisch opzicht, dag was er veel belangstelling voor Daarna wijdde de priester de insig- de tentoonstelling. complimenteren met haar onder-1 van de begroting woningbedrijf 1955 en 'tjg Punt 8, voorstel ontslag en be. VOETBAL NEDERLAND AMATEUR ELFTAL- NEDERLANDSE JEUGDPLOEG De keuzecommissie van de KNVB heeft voor de wedstrijd Nederland amateurelftalNederlandse jeugd- ploeg, die woensdag 25 januari in het DOS-stadion te Utrecht zal worden gespeeld, de volgende elftallen opge steld: Nederlands amateurelftal: Doel: Van der Lee (HFC). Achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia). Midden: Van Bruggen (DFC, aan voerder), Blom (WW) en Duyster (De Spartaan). Voor: D. Herberts (Vitesse), El- fring (Robur et Velocitas), Over- veen (UW), Fabels (Be Quick Gr.) en Den Tenter (DWV). Reserves: Koers (Hengelo), Grij seels (VOC), Reessink (WVC), Smit (ZFC) en Boskamp (AFC). Nederlands jeugdelftal: Doel: Cox (Rapid (JC). Achter: Nagtegaal (DOS) en Kraay (DOS). Midden: Paauwe jr. (HVC), Van der Meer (ADO) en De Bruyn (Noad). Voor: Buys (Alkmaar), Nederhand (HVC), Rutten (Roda Sport), Cor- peleyn (Excelsior) en Allen (DOS). Reserves: Schouten (KFC), De Haas (UVS) en Koole (DOS). De ontmoeting zal worden geleid door de heer Steenhuizen uit Utrecht. In het boek „A Dutch Community1 van J. Gadouzek wordt ook aandacht besteed aan de houding van de be volking van Sassenheim, tegenover de plaatselijke overheid en de overheid in ruimere zin en aan de houding ten aanzien van eventuele maatschappe lijke veranderingen. De vragen over de overheid moes ten natuurlijk zeer omlijnd worden gesteld. Daarom informeerde men, hoe de mensen door gemeente- en rijksambtenaren werden geholpen. Men verwachtte eigenlijk drie cate gorieën antwoorden, namelijk „goed", „redelijk" of „slecht'. Maar er kwa men ook antwoorden binnen die niet onder deze categorieën konden wor den gerangschikt. De grootste groep mensen antwoordde, dat ze vlug en goed door de ambtenaren werden ge holpen; dat is dus een geruststellende mededeling voor deze in talrijke mop pen een rol spelende groep nijvere werkers. Vlug en goed was het oordeel van 34.4 procent, redelijk van 18.6 procent en langzaam en slecht van 19.5 pro cent. Geen antwoord gaf 22.5 procent, dat wil zeggen, deze mensen wisten het niet of durfden het niet te zeggen. Dat rijke lieden voortgetrokken wor den bij arme vond 3.7 procent. Het percentage aarzelende en vage ant woorden was bij de vrouwen veel hoger dan bij de mannen, omdat vrou wen nu eenmaal slechts zelden een gemeentehuis of politiebureau van binnen zien. Wetten En hoe denkt men over de straf wetten. Zijn ze te streng of te zacht aardig en zou men verandering hierin een goed ding vinden? De resultaten waren enigszins verrassend. Op de vraag hoe men het optreden van de overheid tegenover misdadigers vond achtte weliswaar de grootste groep, namelijk 34.65 procent, dit net zoals het hoort, maar 25.5 procent dacht dan toch maar dat er te zacht werd opgetreden, terwijl slechts 2.5 procent het optreden te streng vond. Het percentage lieden, dat het optre den „ongelijk" achtte was ook nogal hoog, namelijk 10.6 en. 26 procent matigde zich in het geheel geen oor deel aan. Onder de Sassenheimse bevolking noeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand en tenslotte zal er een voorstel worden ingediend voor de bouw van vier woningen. Hierna zal burgemeester W. M. v. d. Hart in een buitengewone verga dering, welke om vier uur aanvangt, afscheid nemen als burgemeester van Valkenburg, in verband met zijn be noeming tot burgemeester der ge meente Ooltgensplaat. Van 18.00 tot 19.00 zal vervolgens in de raadszaal een afscheidsreceptie worden gehouden, waarvoor 'n ieder gelegenheid zal bestaan van de bur gemeester afscheid te nemen. VOORHOUT Jaarvergadering retraiteclub „St. Dominicus". Het slechte weer zal leeft dus het vergeldingsgevoel sterk, ma-ar er bleek geen duidelijke voor keur voor een strenge of zachte be handeling bij de verschillende gods dienstige groepen te bestaan. Maatschappij Een ander belangrijk vraagstuk betreft de maatschappij vorm. Is men wat de organisatie van de maatschap-II pij betreft, tevreden, of zou men een wel oorzaak zijn geweesfdat de op nieuwe organisatie toejuichen? Bo-komst voor deze jaarvergadering zo vendien kreeg men nog gelegenheid'.slecht was. Na opening door voorzit- te antwoorden op de vraag, of men j ter H. v. d. Lans had men verwacht het verleden graag in het heden zou, notulen te horen en een jaarverslag zien overgeplant. Niet minder dan 49 j van de secretaris. Aangezien de secre- procent van de ondervraagden gaf I taris zijn lidmaatschap had opgezegd te kennen, dat de maatschappij nieuwwaren er echter geen notulen of een en anders moest worden georgani- jaarverslag. ES. W?! mGt W?t er nu Het uitgebrachte financiële verslag niSj. >maar n»g van de penningmeester C. Kraakman, meer lieden, namelyk 16.8 procent, was -in goede orde. h?t) Inkomsten waren inclusief kassaldo verleden. Onder de onduidelijke ant- jan. -55 i0O7.69, Uitgaven ƒ273.80, woordengroep moet 1-8.1 procent zodM op 31 dec< ,55 in kas wa^ 733-89- M voor spaargelden 591.50. Het opvallende feit m deze vra-Dus v|n f 142 39 Intenties van de Internationale Bidweek DINSDAG 24 januari. Mogen de Joden Jezus als de Messias erkennen. Jezus weende over de verwoesting van Jeruzalem; St. Paulus was vol zorg voor de bekering van zijn broe ders in het vlees. Hij verklaarde dat hij door Christus als het ware zou willen verstoten worden voor de redding van zijn volk. De liefde van de Meester en de ijver'van de Apos tel moeten ons aansporen tot een vurig gebed voor het joodse volk, dat alhoewel niet talrijk, plm. 15 mil joen, toch een belangrijke plaats in neemt in de wereldgeschiedenis. Zij waren het uitverkoren volk, het ras waaruit de Messias en Zijn H. Moe der zijn voorgekomen; zij waren het volk, waarop Jezus Zijn eerste be roep deed. Rond de Moeder Gods vormde het joodse volk de prille Kerk. Het gaf ons dc twaalf Aposte len en hun leerlingen. Daarom heeft het joodse volk, welks voorvaderen de Goddelijke Meester verwierpen, in zeker opzicht een ouder recht op de gebeden van de gelovigen. Zij be waren de godsdienst, die een voor bereiding en een voorspelling was, van de volledige openbaring ons door Christus geschonken. Het Oude Testament heeft weinig betekenis behalve in de vervulling van het Nieuwe. Mogen de Joden Hem een maal erkennen, die zeggen kon: „Ik ben de Waarheid." gengroep is dus wel, dat de vooruit strevende groep twee maal zo groot is als de behoudende, maar dat die laatste groep toch verre van gering is. Godsdienst In tegenstelling tot de antwoorden bij de strafwetten was ten aanzien van de maatschappij vorm een tref- Er waren per 1 jan. '56 239 con tribuërende leden. Met enige welge kozen woorden installeerde de voor zitter kapelaan De Graaff als geest, adviseur en verwelkomde 10 nieuwe leden. In de vacature Th. Bakker werd ge kozen de heer J. v. Dam, terwijl de penningmeester, de heer Kraakman, j - r> v tevens belast wordt met het secreta- .end onderscheid te zien tussen R.K. rjaat. Met enige korte woorden her- PH li ArAfnrm pprnf» mpneon Tantrnl V*n en Gereformeerde mensen. Terwijl bij de katholieken 91 de maatschappij anders wensten, tegen 23 zoals in het verleden, waren deze cijfers bij de Gereformeerden respectievelijk 43 en 21. De cijfers tonen onomstotelijk aan, dat het behoudend element onder het Calvinistisch volksdeel nog zeer sterk is, hoewel in de minderheid. De antwoorden op de vragen wat men dan wel veranderd wenste te zien zijn niet zo sprekend. Hierbij kwamen zoveel wensen naar voren, dat het niet wel doenlijk is hier een enigszins bevredigende indeling te maken. Hoofdzakelijk komen hier de bekende factoren in het geding. Zo rienste 30 procent van de mensen minder belasting te betalen, 16 pro cent zou gelukkig gemaakt kunnen worden met minder overheidsbemoei ingen, 12 procent zou meer buizen willen zien gebouwd. dacht de voorzitter het overleden lid P. Ruigrok. De uitslag van de verloting van 4 kaarten was als volgt: 1 volle kaart C. v. d. Starre en A .v. d. Lans. 1 ééndagskaart J. Hensbergen en mevr. v. d. Starre. Tot slot hield de g.a. nog een korte toespraak. Hij dankte alle medewer kenden en allen, die -het retraitewerk steunen en propageren. Na in 't kort het doel en de nood zaak van een retraite uiteen gezet te hebben, deed hij de belofte al zijn krachten aan het retraitenwerk te zullen geven. Geboren; Jacoba A. W. d. v. J. C. v. d. Poel en C. C. v. Velzen. I-vonne J. M. d. v. F. C. v d Wilden en T C. v. d. Hoven. Petrus B. A. z. j v. G. H. v. d. Hulst en E. A. Ruigrok. I Rudolfus T. M. z. v. T. M. B. Neder- veen en A. M. Leistikow. Arnoldus J. z. v. C. A. v. Noort en H. M. Emme rik. Simonis H. z. v. W. N. v Leeu wen en J F. Heemskerk. Ondertrouwd: W. J. Kompier 29 j. en H. C. Diemei 27 j. M. H. v. Rhijn 28 j. (Noordwijk) en M. C. Bel 22 j. H. v. d. Poel 28 j. (Lisse) en Th. G. v. Schie 24 j. P. C. Koster 28 j. (N.- hout) en P. A. v. Werkhoven 24 j. Getrouwd: J. T. M. Warmerihoven 29 j. en H. C. v. d. Veek 24 j. M. H. v. d. Werf 29 j en C. Th. Spaan 28 j. (Sassenheim). W. T. J. Logher 32 j. (Sasssenheim) ei C. H. Homan 25 jaar. Overleden: E. M. SwendonkEbgel 90 j. H. M. RuigrokZwetsloot 71 j. J. J. Hartveld 79 j. WASSENAAR Jaarvergadering van „Het Zee paardje". Eind vorige week heeft de vereniging van aquariumliefheb bers „Het Zeepaardje" in de boven zaal van café de Groot de jaarverga dering gehouden. Niet alleen huis houdelijke punten stonden op de agenda, ook een causerie door de heer A. van de Nieuwenhuizen uit Heemstede, die een toelichting gaf bij prachtige kleurenplaatjes over vissen in de wateren van noordelijk zuid-Amerika. Wat de activiteit van de vereni ging in het afgelopen jaar betreft, uit het inleidend woord van voor zitter J. H. v. d. Kam en uit het jaarverslag bleek, dat 1955 voor „Het Zeepaardje" goed is geweest. Het ledental steeg met 32 en er werden enkele donateurs ingeschreven. On der grote belangstelling werd in het afgelopen jaar het eerste lustrum ge vierd. Het jaarverslag van de penning meester sloot met een bescheiden ba tig saldo. De voorzitter kondigde aan, dat binnenkort begonnen wordt met huisbezoek aan de leden. De bedoe ling daarvan is tweeërlei: het bevor deren van het onderlinge contact en de mogelijkheid tot het onderling vragen en geven van adviezen over de aquariumhouderij. 25 Jaar Bloemistenpatroonsvereni- ging. De Bloemistenpatroonsver- eniging „Wassenaar en Omstreken" bestaat dezer dagen 25 jaar. Ter ge legenheid daarvan wordt a.s. woens dagavond 25 januari een samen komst gehouden in een van de za len van kasteel Oud Wassenaar. De heer S. G. A. Doorenbos, directeur van de plantsoenendienst der ge meente 's Gravenhage zal er een le zing houden over zijn reis door Schotland „Langs kastelen en tui nen". Kleuterzwemmen in het nieuwe zwembad. Op een tuderavond in de Montessorischool Wassenaar, die op woensdag 25 jan. a.s. gehouden wordt in de school aan de Kerkstraat en die ook voor andere belangstel lenden toegankelijk is, zal mevrouw dr Duchateau-Passtoors uit Den Haag een causerie houden over „Kleuterzwemmen in het nieuwe zwembad". Geboren: Cornelis, zn van D. van Leeuwen en W. E. Bekooij; Petrus H. G., zn van G. Looijestein en C. G. van Leeuwen; Maria H. G., dr van L. J. J. Besseling en G. L. Kokenberg; Martina E. A., dr van L. E. Hermsen en C. A. A. Meeuwissen. Ondertrouwd: J. F. Tirtel en M. C. A. Tensen; C. J. Verschoof en G. J. Jansen; A. H. van Andel en I. I. Geitel; G. C. A. van den Berg en W. M. A. Gijsen. Getrouwd: H. S. Boogaart en M. H. Geerlings; Soetisna en J. A. de Ruijter; H. de Vos en M. C. J. Bots. Overleden. Hendricus Geusebroek 61 j.Evert Evers 54 j.; Dirk Bolder- dijk 58 j.; Regina M. van der Laan 33 j. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Geeft op alle borden acht die in Uw belang zjjn aangebracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2