Interessante bijzonderheden over droogtegevoeligheid - tulpen-zuur (f, DUIZEND KAARSEN Boeren protesteren tegen te lage melkprijs Vader van de bruidegom liet bruidspaar verweesd achter KALOPERMA gelee beds SANOSTOL «fliÈjwh rHET HUIS met de VRIJDAG 20 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA ADRES AAN DE KAMERLEDEN Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal in een adres aan de Kamerleden zijn bezwaren ken baar maken tegen de beslissing van minister Mansholt over de nieuwe garantieprijs voor melk. Dit is giste ren besloten. Overal in boerenkrin- gen is grote ontevredenheid ontstaan omdat zij naar zij menen niet delen in de algemene stijging van de welvaart De boeren vrezen dat de nieuwe garantieprijs voor merk (22.4 cent met een toeslag voor de slechte ge bieden van 1.7 cent) ook de eindelijke prijs zal zijn niet hoger dan de kostprijs, gebaseerd op het loon van de landarbeiders. De boeren wijzen op het tekort aan arbeidskrachten en aan de grote risico's die ze met het SCHOLIER DOOR AUTOBUS DOODGEREDEN. Gisterochtend half negen is de 18- jarige scholier Fr. de Groot op de Jutphaasseweg te Utrecht dodelijk verongelukt. Kort na het verlaten van zijn wo ning aan de Merwedekade is hij bij het per fiets oversteken van de Jut phaasseweg bekneld geraakt tussen een bij de halte stilstaande gemeente autobus en een bus van de maat schappij „Twee Provinciën". Hij werd op slag gedood. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 15.00—15.45 Eurovisie: Kin derfeest op het ijs in Arosa. 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.1522.00 Gevar. progr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Clavecimbelrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Va- ria. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 „Van de wieg tot het grai", caus. 14.50 Dansmuz. 15.20 „Onder wijs-volks zaak!", caus. 15.35 Radio Philharm. orkest. 16.20 Verslag Veilig Ver- keers-congres. 16.50 Gram. 17.15 Act. 17.45 Hammondorgel en zang. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Opera muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bijbel in het kerkelijk jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar'. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Binnen zonder kloppen", hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 30.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Rally v. Monte Carlo. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.40 Zang en piano. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurprogr. i 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. I 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. muz. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Rally van Monte Carlo. 18.10 Gram. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitzen ding: „Atlantisch allerlei". Een en ander over de 15 landen, aangeslo ten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Lichtba ken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Prijzencarnaval. 22.00 „Sprong in het heelal", hoorspel. 22.20 Caba ret 22.50 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Dansorkest. 23.4524.00 Gram. weer lopen, waardoor de werkelijke kostprijs soms veel hoger komt te liggen dan berekend was. Het is te verwachten dat deze bezwaren zul len worden opgesomd in het adres, dat de Kamerleden dezer dagen zul len ontvangen. Inmidels heeft minister Mansholt dit verschil van mening aan onvol doende voorlichting geweten. Op een boerenontwikkelingsdag te Lochem stelde hij gisteren onder meer het Landbouwschap in gebreke, omdat het niet voldoende openbaarheid aan de gevoerde besprekingen zou hebben gegeven. Te hoge aanbesteding van woningen te Bergen op Zoom Vragen van Tweede Kamerlid Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft in 1955 39 woningen aanbesteed volgens een prijs die te hoog lag voor woningen die als wo ningwetwoningen bedoeld waren. Pet Tweede Kamerlid, de heer Andriev sen, heeft aan de minister van we der opbouw en volkshuisvesting ge vraagd hoe groot het verjonil was tussen de door het ministerie aan- vaarbare gunningsprijs en dc aanbe- stedingsprijs. Is het bovendien juist -lat de ge middelde huur van de weningen, wanneer deze als woningwetwonin gen gebouwd waren, gemiddeld 19 per week zou hebben bedragen, ter wijl by de bouw van premiewonm- gen de huurprijs gemiddeld 112.10 moet zyn? In dien dit zo is, is de minister dan van oordeel dat: a. Een huur van gemidde'd 12.10 per week voor een arbeiderswoning, gegeven de huurindex, welke bij het beredenen van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud wordt gehanteerd, voor een gemeente als Bergen op Zoom aanvaardbaar is, b. De aanbestedingsprijs, niet reëel was? Moet uit het feit, dat door het ge meentebestuur van Bergen op Zoom opnieuw een aanvrage voor 85 pre miewoningen is ingediend, met hu ren van 11.75 per week, terwijl deze woningen aanvankelijk ook als wo ningwetwoningen waren bedoeld, niet worden afgeleid. 3. Dat blijkbaar de wijze, waarop de curveprys is gehanteerd, de bouw van woningwetwoningen in ieder ge val zeer heeft bemoeilijkt. b. Dat ten "gevolge daarvan voor woningen, welke voor de minder draagkrachtigen bedoeld zijn, huren moeten worden vastgesteld, welke bezwaarlijk in overeenstemming te brengen zijn met een inkomensni veau, by welks vaststelling de huur index niet onbelangrijk lager ligt? DEN HAAG HEEFT BOUW VAN SATELLIETSTEDEN IN STUDIE. De debatten rondom de woning bouw zijn donderavond in de ge meenteraad van 's-Gravenhage tij dens de voortgezette behandeling van de ontwerp-begroting voor 1956 uit gemond in vier moties, waarvan er drie door b. en w. werden overgeno men. Aan de vierde, ingediend door de heer Van Hagen (P.v.d.A.), waar in b. en w. zouden worden uitgeno digd, op korte termijn de mogelijk heid te onderzoeken, om in samen werking met de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer tot de bouw van een satellietstad te geraken, had het col lege geen behoefte, daar het geen aanleiding zag, op dit moment over te gaan tot openbare beraadslagin gen over dit onderwerp. De wethouder van wederopbouw, ir. Van Lissa Nessel, merkte op, dat daaruit niet. de conclusie moet wor den getrokken, dat b. en w. er geen belangstelling voor hebben. Het be treft hier een zeer belangrijke zaak, waarin mogelijkheden besloten kun nen liggen en b. en w. hebben die zaak dan ook al geruime tijd in stu die. Het overnemen door b. en w. of het aannemen van de motie door de raad zou daarom geen enkele zin hebben. Na deze mededeling van de wethouder trok de heer Van Hagen zijn motie in. RUK SPAART EIGEN BOUWVOLUME TEN KOSTE VAN GEMEENTE Het gemeentebestuur van Den Haag heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting gevraagd, welke gedragslijn wordt gevolgd bij de goedkeuring van utiliteitsbouw. B. en W. zijn tot die vraag geko men, nadat de bouw van een groot kantoorpand ten behoeve van een industrie werd goedgekeurd, ofschoon toen een beleggingsmaatschappij een pand wilde bouwen, dat aan een gelijksoortige industrie zou worden verhuurd, die goedkeuring werd ge weigerd. Het gemeentebestuur informeert ook, waarom de bouw van grote kan toorgebouwen, die voor lange tijd aan het ryk worden verhuurd, in mindering worden gebracht op het bouwvolume van de gemeente. Op deze manier spaart de rijksgebouwen dienst zyn eigen bouwvolume ten koste van de gemeente. Door Deense concurrentie Eierprijs sterk gedaald Gisteren is op de Bu-neveldse eier markt een algemene prijs van f 12.10 voor 100 eieren van 60 gram geno teerd, hetgeen betekent, dat in korte 12 1/10 cent is gekomen, een prijs- tijd de eierprijs van 20)4 cent* op van van 8 4/10 cent per ei. Handelaren te Barneveld wijten deze daling in de eerste plaats aan de concurrentie op de Duitse markt door Denemarken. Laatstgenoemd land, dat zijn eierexport voorname lijk op Engeland heeft gericht, kan daar thans een belangrijk deel van zyn eierproduktie niet kwijt en tracht dit overschot in Duitsland .i te zet ten tegen een pry's, die lager ligt dan de Nederlandse. Overigens is een lage eierprijs om streeks deze tijd van het jaar een bekend verschijnsel, evengoed als oktober en november steeds topprij- zen te zien geven. Dierenpark bedreigd door vergiftigd vlees Het dierenpark van Emmen is bij na uitgemoord door het vlees van een koe die aan miltvuur ge storven was. Zonder dat men wist dat het dier aan de besmettelijke ziek- te geleden had, werd het kadaver naar de noodslachtplaats van het park gebracht. Bij inspectie ontdekte een keuringsmeester echter onmiddellijk dat de organen van het dier onge woon gezwollen waren. In het laboratorium maakt men uit dat het beest aan miltvuur had gele den. Om besmetting te voorkomen werden uitgebreide maatregelen ge nomen en twee kadavers die op de zelfde wagen vervoerd waren vernie tigd. Bij onderzoek op de boerderij, waar het beest vandaan kwam, ont dekte een veearts dat ook een ander beest door de ziekte was aangetast. Dit dier heeft men met een speciaal serum echter kunnen redden. BROMFIETSREMMEN. Een bromfiets moet voorzien zijn van twee remmen op elk wiel één waarvan er minstens een geremd moet worden door trommel of schijf. Geen van beide emmen mogen op de buitenomtrek van de band druk ken. Het remvermogen moet dus danig zijn, dat uiterlijk binnen 13 meter gestopt kan worden. Bloembollendag in Bovenkarspel Ruim zeshonderd bollenkwekers waaronder ook velen uit De Zuid hebben gisteren op een bloembollen dag te Bovenkarspel veel interessants gehoord. Daar gaf om te beginnen ir. Kraayenga van het Proefstation Llsse enige bijzonderheden aan de openbaarheid prijs wat betreft droogtgevoeligheid en sprak drs. Slootweg van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse over het „zuur" in de tulpen, waarbij nog niet gepubliceerde facetten werden belicht 's Middags hield de voorzit ter van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan nerden een glashelder betoog over de P B.O., terwijl tot slot van deze be langwekkende dag de directeur van de Keuringsdienst, de heer F. Lim burg het nodige bekend maakte over de gezondheidstoestand van de tul pen. Wat de lezing van ir. Kraayinga be treft: men had op de tuin van het Proefstation meerdere proeven opge zet. Verschillende veldjes had men door het opbrengen van een „kap" broeiramen een bepaalde tijd regen water onthouden. Gebleken was, dat tulpen het hardste groeien in de week voor het koppen en twee weken na het koppen. Een gevolg van het kop pen is dit echter niet. De nieuwe bol wordt reeds in april gevormd en groeit dan in gewicht pl.m. 3 gram per week. In de week voor de bloei en de eerste twee weken na het af snijden der bloemen gaat dit proces veel sneller: 5 tot 8 gram per week. De bol bereikt dan een gewioht van pl.m 25 gram In de vier daarop vol gende weken gaat de groei minder snel en komt de bol van 25 gram op 40 gram. De laatste drie weken groeit de tulp niet veel meer. De wortelontwikkeling is vermoe delijk geheel voltooid voor de bloei. De wortels gaan dieper de grond in naarmate de grond droger wordt. Men vond ze ook op de stugge Westfriese klei op een diepte van 70 cm. Ir. Kraayinga meende echter, dat het ten koste van de groei der bol ging als de wortels het vocht zo diep moeten gaan zoeken. De veldjes, die de kleinste oogst ga ven waren die, welke vlak voor en enkele weken na het koppen geen water hadden gekregen. Generalise rend zou men dus kunnen zeggen, dat de tulpen het meeste water nodig hebben in mei, juni. Proeven wezen dat twee jaar achtereen uit zowel op de klei in Bovenkarspel als op het zand in de bollenstreek. Dat is dus ook de meest kwetsbare periode. Als men kunstmatig water wil geven (infiltratie of beregenen) dan zal men dit naar spr.'s mening moeten doen voor het gewas bloeit. De hoeveelheid water kan men uiteraard moeilijk aan geven. Dat houdt nauw verband met de samenstelling van de grond. Als het niet per sé nodig is, zou ir. Kraayinga nooit willen beregenen of bevloeien een paar weken voor het rooien. Op de klei wordt dat nog al eens gedaan, om de grond meer „werkbaar" te maken. Spr. was van mening, dat deze handelswijze de broei beïnvloedt. Een kweker uit Andijk merkte nog Goes in beroering Heel Goes heeft zich gisteren druk gentien jaar waren 's morgens met hun bruidegoms naar de ambtenaar gestapt om ten overstaan van hon derden Goesenaren, die naar het l j j UCl UCil VJUCOCllfll CII, UiC 11QCU I.Ct lopen maken over de vader van een stadhuis waren gestrooma hun ja- brmdegom, d.e zijn zoon inhetkri- klinken. In de raad- tieke uur niet ter zyde wilde staan en met de noorderzon vertrokken is. In het stadhuis van Goes zat het ver weesde paartje uren te wachten zon der dat de vader weer boven water kwam. Twee zusjes van zeventien en ne- maakt handen zacht ah fluweel Advertentie. zaal gekomen bleek, dat het de va der van een van de bruidegoms te machtig was geworden. Hij was ver dwenen en, terwijl het andere paar tje liet blijken hue eens men het met elkaar was, moest het ongelukkige paartje de zaak laten zoals zij was. Na drie uur lang de verloofde staat onwillig geprolongeerd te hebben, berustte men en verlieten het ge huwde en verloofde paartje het stad huis. De ambtenaar stond op de stoep en zei tot afscheid: „natuurlijk me vrouw eh juffrouw, u komt maar terug, al is het midden in de nacht". op, dat hij in het voorjaar altijd be regent, als de buren zeggen: het is nog niet nodig en hij was daar al tien jaar wel bij gevaren. Als men ziet, dat de tulpen het te droog hebben en dan gaat beregenen is meestal te laat blijkbaar. 't Zuur. Drs. Slootweg bracht een zeer ac tueel onderwerp ter sprake, waar de laatste maanden al het nodige over is gezegd en waarover men voorlopig nog niet uitgepraat zal zijn: het zuur in de tulpen. Bij het zoeken naar de mogelijke oorzaak kwam o.m. aan het lient, dat spuiten om de tulpen lang door te la ten groeien, het zuur niet in de hand werkt. Wel is bij herhaling gebleken, dat het zuur op de kleigronden min der optreedt dan op het zand. D« ziekte heeft juist de laatste jaren zeer hevig de kop opgestoken en men combineerde dat met de hoge tempe raturen, die men in de herfst van 1953 en 1954 had. Op het laborato rium te Lisse had men twee proef- bedden met bollen opgezet en één daarvan kunstmatig verwarmd. In dat verwarmde bed kwamen veel meer zure bollen voor dan in het on verwarmde. Het is inmiddels wel vast komen te staan, dat men vaak geïnfecteerd plantgoedport werkt. Het op tyd rooien en zorgvuldig be- hnadelen zijn ook van groot belang. In ieder geval de tulpen, die slecht willen afsterven niet afschoffelen en in de grond laten zitten. Dat geeft grote risico's. De bollen moeten zo voorzichtig mogelijk behandeld wor den. Ieder wondje aan de bol kan een invalspoort worden voor het fiura- rium. Interessant was het te horen, dat gedroogde en daarna gepelde bollen veel minder zure exemplaren ople- velden als partijen die nat waren ge peld. Drs. Slootweg waarschuwde ook sterk tegen een te hoge temperatuur i de schuur. Men zal ook beslist loeten zorgen voor een ruime ven tilatie. De PBO De middagvergadering werd ge opend met een bijzonder duidelijke lezing van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden over de PBO. Hoe zit het nu met de PBO in het bloembollenbedrijf? Men ondersdheidt om te beginnen vier groepen: pro ducenten (kwekers), handel en ex port, werknemerslandarbeiders, rei zigers en administratief personeel) en de tussenhandel, waarvan de veilin gen de grootste vertegenwoordigers zijn. Deze vier groepen zullen hun vertegenwoordigers hebben in het Produktschap. Alle zaken, waarfjij de belangen van deze vier groepen in RAAD FINSTEWOLDE WEER COMPLEET. In de raadsvergadering van Fin- sterwolde waren woesdagmiddag ook de niet-communistische raadsleden de leden van de PvdA en van Ge meentebelang weer aanwezig. In december van het vorig jaar verlie ten zij ten tweeden male de verga dering en besloten weg te blijven, aangezien er opnieuw moeilijkheden waren gerezen over de dienst voor Sociale Zaken, een college van vijf inwoners der gemeente, door de raad te kiezen. Besloten werd thans deze dienst te vervangen door een ambtelijke dienst onder supervisie van b. en w. Dit principebesluit werd met acht stem men voor en twee stemmen (ge meentebelangen) tegen aanvaard. Deze stemmenverhouding gold ook voor de begroting, waarover gerui me tijd is gediscussieerd. De tegen stemmers waren het niet eens met de hoge post 140.000,welke is uitgetrokken voor Sociale Zaken. het geding zyn zullen in bespreking komen bij het Produktschap. By een bespreking over het teelt- recht zijn de belangen van alle vier betrokken, maar het kan ook voor komen, dat een bepaalde kwestie één groep aangaat. Bijv. de scheepstarie- ven. Hiermee heeft alleen de export te maken. Om dergelijke problemen in eigen kring te kunnen bespre ken heeft men naast het Produktschap „schappen" opgericht. Een voor de teelt en een voor de handel. De werk nemers hebben belang bij de handel en export en hebben dus vertegen woordigers in beide .schappen". Voor velen is dat moeilijk. En wie arbeid nog steeds ais grondstof voor een bedrijf wil zien, kan zich met de gang van zaken allesbehalve instemmen. De tijden zyn echter veranderd. Alle grondgebruikers zyn verenigd u firoot „schap" het Landbouw schap, dat o.m. meer geplitst is in een hoofdafdeling Siergewassen en een afdeling Bloembollen. Men moet dit alles echter niet zien als een nieuw soort overheid, waaraan men hoofdschuddend voorbij gaat. De PBO mag niet ontdaan worden van de dienende taak. Men zal hebben te bedenken, dat men met mensen en niet met nummers te doen heeft. Aan de andere kant moet u, zo vervolgde spr. trachten deze organisatie ook te begrijpen. Het Valkenburgse ongeluk Bus ondeugdelijk; niet verzekerd De correctionele rechtbank te Luik is woensdag begonnen met de behan deling van het autobusongeluk in Valkenburg op 29 september 1954, waarbij een Belgische toerwagen met gepensioneerden en verscheidene kinderen uit Grace-Berleur in volle vaart een helling afreed en tegen de voorgevel van een café-restaurant terecht kwam. Bij dit ongeval kwa men 27 personen om het leven. Gehoord zijn de chauffeur van de wagen en enkele andere personeels leden van de onderneming. Een der beklaagden heeft bevestigd, dat de toerwagens sedert 16 september 1954 zonder verzekering reden. De be stuurder van de verongelukte bus zou twee dagen voor het ongeval aan de chef van de garage verklaard heb ben, dat de remmen niet werkten. Voorts hebben getuigen gezegd dat de tour-auto zeer oud was en 500.000 tot 600.000 km had afgelegd. Op 8 februari wordt de behande ling voortgezet. BEKISTING VAN BALKON TE VROEG VERWIJDERD. Een maand voorwaardelijk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft 'vanmorgen een 39-jarige uit voerder uit Zaandam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, omdat hij op 20 september van het vorige jaar opdracht had gegeven van een betonnen balkon, dat uitstek buiten een in aanbouw zijnd huis, de bekisting te verwijde ren, dit tegen het advies van zijn werkgever in. De volgende dag is een bouwvakarbeider, na met dat werk te zijn begonnen met een deel van dat balkon omlaag gestort. Kort daarop is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. De rechtbank te Haarlem had hem voor het verstrekken van deze op dracht veroordeeld tot een maand onvoorwaardelijk. Tegen dit vonnis, waarvan de procureur generaal veer tien dagen geleden de bevestiging eiste, was de uitvoerder in hoger be roep gekomen. bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers 'Advertentie) door MEREDITH NICHOLSON 8) „Ja, natuurlijk; dacht je misschien, dat ik op mezelf geschoten had?" Hij bekeek het gebroken glas en nam de kogel op. „Ik denk, dat het een ongeluk is. Waarschijnlijk zijn een paar jongens op het meer aan het jagen op een den!" Ik begon zo plotseling te lachen, dat Bates van verwondering mee- lachte. „Jij idioot!" Met beide handen greep ik hem in zijn borst en schudde hem ruw door elkaar; „Jij dwaas' Gaan de mensen hier in de nacht op de eenden jacht? Schieten zij op een den met geweren voor een olifant en schieten zij maar voor de aardigheid zo nu en dan op niets vermoedende mensen?" Ik duwde hem ruw van mij af, zodat hij tegen de tafel aanvieL „Schiet op!", beval ik, „ga een lan taarn halen!" Hij zei niets, doch deed wat ik hem verzocht had. Wij liepen daarna door de lange, troosteloze hall naar de voordeur en hy liep voor mij uit tus sen het geboomte. Mijn geografische kennis van het landgoed was nihil, maar ik wilde zelf onderzoeken of er nog meer gevaar dreigde. Ik was woedend en mijn woede werd steeds erger terwijl ik Bates volgde, die plot seling erg teruggetrokken was. Wij stonden nu onder de ramen van de eetkamer. De grond was bedekt met dorre bladeren die onder onze voeten kraakten. „Wat ligt hier voor?", vroeg ik. „Ongeveer een kwart mijl bossen, mijnheer en daarachter het meer". „Ga voor", beval ik, „recht naar het meer". Spoedig strompelde ik door dicht struikgewas, gelijk a^n dat waardoor wfj het huis bereikt hadden. Bates liep voor mij uit en hield zo nu en dan een tak voor mij opzij. Toen mijn woede enigszins bekoelde, voelde ik dat ik mij in een dwaze onderneming geworpen had. Ik had geen flauw idee van mijn omgeving; ik volgde blindelings een man, die ik twee uur geleden voor het eerst ontmoet had, en die ik sterk er van begon te ver denken, met mijn eventuele vijanden samen te spannen. Bovendien was het zeer onwaarschijnlijk dat de man, die op mij geschoten had, nog daar tus sen de stuiken zou vertoeven, waarbij nog kwam dat het licht van de lan taarn onze komst reeds van verre aan kondigde. Ik ben evenwel iemand, die ook zijn fouten doorzet en ik worstelde achter mijn gids aan, vast besloten om de oever van het meer te bereiken, al ware het alleen maar om mijn zeggenschap te tonen over de bediende van dit eigenaardige landgoed. Wij bereikten een grindachtige oever en plotseling klonken Bates' voetstappen luid op 'n planken vloer. „Dit is het Glenarm-dok, mijnheer; en dat is het boothuis". Hij liet het licht van zyn lantaarn vallen op een laag gebouw, dicht bij ons. Toen wij daar roerloos in het sterrenlicht stonden te staren, hoorde ik duidelijk het onderdompelen van een pagaai en de glijdende beweging van een kano. „Het is een boot, mijnheer", fluis terde Bates, de lantaarn onder zyn jas verbergend. Onmiddellijk herkende ik dat zachte geklots en wist dat. die pagaai door een geoefende hand1 werd ge hanteerd. De eigenaar van de kano was blijk baar tot dicht bij het dok gevaren en had zich verwijderd toen hij ons zag en hoorde naderen. „Héb je hier een boot?" „Het boothuis is gesloten, mijnheer en ik heb de sleutel niet bij mij", ant woordde hij rustig. „Neen, natuurlijk niet!", snauwde ik, woedend over zijn onverstoorbare, eerbiedige kalmte en over mijn eigen hulpeloosheid. Ik had de plaats nog nooit bij daglicht gezien en het ge boomte achter mij en het meer aan mijn voeten waren dingen van scha duw en mysterie. In mijn woede stampte ik op de houten vloer. „Breng me naar huis terug!", snauwde ik. Ik had me reeds omgewend, toen plotseling van over het meer een stem kwam aanglijden 'n vrouwenstem, diep en muzikaal. „Heus ik zou niet zo boos zijn, als ik u was!", klonk het spottend. „Wie bent u? Wat doet u daar?", riep ik. „Oh, ik schep een luchtje!", was het tergende antwoord. Ver op het meer hoorde ik het wa ter zacht klotsen en zag een ogenblik de omtrekken van een kano; dan was hij weer verdwenen. Het meer, de bossen waren een onbekende wereld de kano, een boot uit dromen. Dan klonk de stem weer: „Goeden nacht, heren!" „Het was een dame, mijnheer", merkte Bates op, nadat wij enige ogenblikken zwijgend hadden staan luisteren. „Wat ben jij knap!", spotte ik. „Ma ken alle dames hier uit de omgeving nachtelijke tochten en schieten ze allemaal in andermans huizen?" „Dat zou ik niet denken, mijnheer". Ik zou hem wel in het meer hebben kunnen slingeren, maar hij had zich reeds verwijderd, de lantaarn met zich medenemend. Ik volgde hem door het struikgewas naar het huis. Mijn stemming onderging spoedig de weldadige invloed van de grote bibliotheek. Ik rakelde het vuur wat op en ging bij de haard zitten, ver moeid van mijn omzwerving. Het in cident, dat mijn komst al reeds ge kenmerkt had, had mij verbaasd en in de war gebracht. Het was evenwel mogelijk, dat de kogel, die mij zo rakelings gemist had, werkelijk een verdwaald schot was geweest, zonder enige kwade bedoeling. Maar onmid dellijk verwierp ik het idee dat het schot op het meer afgevuurd was; de kogel was met teveel kracht door het glas gedrongen om van zo verre ge komen te kunnen zijn; en bovendien kon ik me niet voorstellen, dat zelfs een geweerkogel vanaf het meer door het dikke geboomte ongehinderd het huis zou bereiken. Meer en meer kwam ik tot de overtuiging, dat iemand vanuit een hinderlaag op mij had geschoten. De spottende vrouwenstem ver hoogde mijn verwondering nog. Het was geen stem, die men van een land meisje zou verwachten; evenmin kon ik een boodschap bedenken, zo drin gend, dat daardoor de aanwezigheid verklaard kon worden van een vrouw in een kano op het Annandale-meer, op een van die kille oktoberavonden, die ons sterk doen verlangen naar een schemerlamp en een open haard. Op dat ogenblik verscheen Bates. „Neem me niet kwalijk, mijnheer; maar uw kamer is in orde, zodat u zich ieder ogenblik kunt terugtrek ken, als u dat wilt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6