MAGGI 200 Bankwerkers begonnen een wilde staking op Wiitonscheepswerf te Schiedam Met 34,2 kilo vlees bereikt ons land weer z'n vóóroorlogse peil is geSUSt „Avicultura" - 70 jaar - opende heden 63e expositie op Houtrust 4000 Inzendingen met 450 uit het buitenland GOUDBOUILLON Burgemeester gaf genade voor recht en respijt tot 15 April VatAteiijfie &etang-&te£ling, eaat fataaC&um Accountant bestal zijn schoonzuster en vergokte het geld in Parijs VTJPAG 20 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I DUURDER, NIET MINDER In afgelopen jaar stijging 11 pet. waren steeg van 1953 op 1954 met VOJ8e. dat twee percent. Door de gestegen omzet Pr°beert te stimuleren door „kijk- wijs-toonbanken". van In 1954 verbruikte Nederland 34,3 kilo vlees per hoofd van de bevol king. Dat is twee en een halve kilo meer dan het jaar ervoor. In deze stijging weerspiegelt zich de gestegen welvaart en het streven om de ach terstand, die er nog op het voor-oor- logse peil van het vleesverbruik be staat, in te lopen. Het gemiddelde peil van de jaren 1933—1938 is ove rigens nog steeds niet gehaald: hot bedroeg toen rond 36 kilo, dat is 1:7 kilo meer dan in 1954. Het prijspeil van vlees en vlees- percent. Door de gestegen en de hogere prijzen nam de omzet van de slagersbedrijven met onge veer 11 percent toe, aldus blijkt uit de statistiek voor het slagersbedrijf, uitgegeven door het Economisch In stituut voor de Middenstand. De sla gers, aldus de conclusie, hebben over het geheel genomen in hun omzet ontwikkeling geprofiteerd van de gunstige economische ontwikkeling van ons land. Uit een onderzoek bij 102 bedrijven blijkt, dat in 1954 de brutowinst bij een gemiddelde omzet van 89.000 gul den ruim 17.000 gulden bedroeg. De nettowinst was 8620 gulden of bijna zas procent meer dan het jaar ervoor. Het EIM becijfert, dat vergele ken met het nationale inkomen, dat met 9 percent steeg en met de bruto- uurlonen, die met 11 percent toena men de stijging van het reële in komen van de slagers in 7954 aan zienlijk geringer was dan die van de overige inkomensgroepen, maar het voegt eraan toe, dat voor een volle dig inzicht deze ontwikkeling over een aantal jaren zou moeten worden nagegaan. De totale kosten voor de slagers stegen in 1954 met 11.6 per cent. Die toeneming werd vooral ver oorzaakt door aanschaffing van nieu we stukken voor de inventaris: bijna tachtig percent van de onderzochte slagerijen werd in 1954 uitgebreid en vernieuwd. Het personeelstekort, dat noodzaakte tot het beperken van de bezorging, had bijvoorbeeld tenge volge, dat men de winkelverkoop Tante Pos Volgende week trekkingslij»ten De girodienst in Den Haag heeft extra personeel in dienst moeten ne men om het overstelpende werk aan te kunnen, dat veroorzaakt wordt door de tienduizenden overschrijvin gen in verband met SUS 2. Alleen aan afrekeningen van de zesduizend officiële verkoopadressen der loterij is reeds een bedrag binnengekomen van 1.247.264.60. Dit betekent, dat tijdens de trekkingen de liquidatiethans Toch naar school over slechte weg Zoals men zich zal herinneren hiel den de ouders van Wilnis hun kin deren thuis, omdat het wegdek, waar- overheen de kinderen zich naar school moesten begeven, in een zo deplorabele toestand verkeert, dat de ouders verbetering eisten, voordat zij de kinderen weer naar school zou den laten gaan. Thans gaan de kinderen van Wil nis weer naar school en het wegdek verkeert nog in dezelfde toestand. De inspecteur van het lager onder wijs heeft de ouders erop gewezen, dat zij in ernstige moeilijkheden zou den geraken, als zij hun kinderen nog langer thuis zouden houden en voor zijn argumenten zijn de ouders ge zwicht. Inmiddels blijft het polderbestuur beweren, dat het geen geld heeft om de weg te repareren, terwijl het ge meentebestuur eveneens volhoudt, dat het zijn taak niet is voor herstel zorg te dragen. van SUS 2 reeds in volle gang Nog ruim drie ton zal in de komende dagen binnenkomen. Bovendien stromen op giro 4028 van SUS, Rotterdam bij tienduizen den de bestellingen binnen voor de trekkingslijsten. Tot dusver heeft men op het hoofdkwartier van SUS de bestellingen bij kunnen houden. Wanneer na de laatste trekking de trekkingslijst met 5006 prijzen ge- durkt kan worden, dan zullen ai de genen, die gegireerd hebben, reeds erna de lijst in hun bezit hebben. Verwacht wordt, dat op 25 of 26 ja nuari de expeditie der trekkingslijs ten op volle toeren draait. Twee uur lang heeft gisteravond een felle brand gewoed in een fa brieksgebouw van de fa. Wolf, groot handel in motoronderdelen, aan de Orionstraat te 's-Gravenhage. Waarschijnlijk is de brand ont staan buiten het fabrieksgebouw, misschien door kortsluiting, waar door buiten opgeslagen bussen met terpentijn en celluloselak in brand zouden zijn geraakt. Door de grote hitte ontplofte een acetyleenfles. Twee toeschouwers werden hierbij gewond en alle rui ten van het gebouw van de groot handel sprongen. Het vuur kon toen het gebouw binnendringen. Op de zolderverdie ping, waar karton en papier waren opgeslagen, verspreidde het zich snel Vandaag heeft de 70-jarige Kon. Ned. Vereniging „Avicultura" in de Houtrusthallen te Den Haag haar 60e nationale, tevens 5e Europese ten toonstelling geopend voor het pluim vee, kippen, duiven en konijnen. In een gistermorgen gehouden pers conferentie heeft de heer J. B. W. A. Giesbers, voorzitter van „Avicultura" en tevens voorzitter van de Europese Entente, enige mededelingen gedaan over de geschiedenis der vereniging en van het geëxposeerde. De vereniging werd opgericht op 1 februari 1883 in hotel „De liggende Os" te Utrecht, waar een twaalftal liefhebbers bijeen kwam, ontevreden als zij waren over de deplorabele toe stand, waarin de pluimveesport zich in die dagen bevond, teneinde te trachten een vereniging op te richten, die op regelmatige tijden tentoonstel lingen zou organiseren en die het tentoonstellingswezen in Nederland zou regelen. Tal van personen hebben zich in die jaren verdienstelijk gemaakt voor „Avicultura" en dus in breder ver band voor de pluimveesport, o.m. de I-jarige ere-voorzitter G. J. De zuiverstekrachtigste vleesbouillon Heerlijk en handig en slechts per doosje d 2 tabletten. Advertentie. Prins Bernhard bezoekt Amerikaanse vliegtuigfabriek lijn, daar de entplicht dit jaar weer voor het eerst werd afgeschaft. De inzending konijnen is, in verhouding tot die van voorgaande jaren, sterk achteruit gelopen, waarvan de voor naamste oorzaak wel zal zijn, dat juist 10 dagen geleden de bonds-show dezer afdeling in Aalsmeer heeft plaatsgehad. Bij de hoenders zijn zeer grote inzendingen in de Nederlandse hoen derrassen, in de Leghorns, de Wyan- dottes en de Plymouth Rocks. Bij de dwerghoenders staan de Hollandse Krielen in de top met 121 nummers, gevolgd door prachtige inzendingen in Java- en Japanse Krielen, Wyan dotte- en Plymouth Rock krielen, Co chin- en Vechtkrielen. De grote afdeling der sierduiven vormt een inzending van 232 Hol landse Kroppers, de vertegenwoordi gers van de belangrijkste Nederlandse Speciaal-Club op duivengebied. Koning Boudewijn van België schonk een bronzen plaquette voor het mooiste exemplaar in de Ned. hoenderrassen en H. M. koningin Juliana, die hedenmiddag een bezoek aan de tentoonstelling bracht, stelde een medalje ter beschikking voor de fraaiste Nederlandse Kropper. BROMFIETSER OP ONBEWAAKTE OVERWEG ZWAAR GEWOND. Woensdagavond tegen negen uur zijn op een onbewaakte overweg tus sen Dieren en Doesburg een goede rentrein en een bromfietser met el kaar in botsing gekomen. De brom fietser is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Velp overgebracht. Z.K-H. prins Bernhard in gesprek met de president van de Lockheed vliegtuigenfabrieken, Robert E. Gross, bij zijn bezoek aan Los Angeles. Op de achtergrond is nog een deel zichtbaar van een radar-opsporingsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Mej. mr J. ZEELENBERG WETHOUDER VAN ROTTERDAM. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Rotterdam is in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer J. van Tlbiurg, tot wethoudster ge kozen mej. mr J. Zeelenberg. Mej. Zeelenberg werd 26 juli 1903 geboren en studeerde aan de Rijks universiteit te Leiden. Zij is lid van de gemeenteraad van Rotterdam se dert 1945, was enkele jaren lid, van de provinciale staten van Zuid-Hol land en is sedert 16 sepetmber 1952 lid van de Tweede Kamer. Het ligt in de bedoeling, dat mej. Zeelenberg de poartefeuille van Financiën te be heren zal krijgen. A. A. baron van Heemstra, die reeds in 1895 bestuurlid was en heden morgen de opening der tentoonstel ling zou bijwonen. De opening hier van geschiedde door minister ir. C. Staf, de minister van Landbouw ad interim. De eerste na-oorlogse show werd ook door ir. Staf geopend als toenmalig directeur-generaal van de Landbouw. Tegelijk met deze 60e expositie werd ook de 5e Europese tentoon stelling bij haar ondergebracht. Deze staat onder hoge bescherming van de President van de Franse Repu bliek, die een prachtige Sèvres-vaas als ereprijs beschikbaar stelde voor de fraaiste Ned. Krielkip van de ten toonstelling. Vanuit het buitenland kwamen ruim 450 aanmeldingen binnen, ge lijkelijk verdeeld over Frankrijk, België en Duitsland. Met dit aantal is men ruim tevreden, omdat de be perkende bepalingen, die er nu een maal in de verschillende landen be staan in verband met de daar en ook hier in meerdere of mindere heersende pluimveeziekten, moeilijke grens-overschrij dingen van 't pluim vee tengevolge hebben. Wat de tentoonstelling biedt? In ronde cijfers zijn er 600 grote hoenders, 1000 dwerghoenders, 2000 sierduiven en 400 konijnen ingezon den. Al staan de sierduiven verre aan de top, toch is het aantal hoenders w en dwerghoendens weer in stijgende waarin de opneming van allerlei toeslagen wordt verlangd. DE DIERENTUIN VAN BLOEMENDAAL Wel vast beginnen De burgemeester van Bloemendaal heeft genade voor recht laten gelden en de roemruchte dierentuin mag tot 15 april blijVen staan, mits de eige naar aan zekere voorwaarden zal vol doen. Dit heeft de burgemeester giste ren in antwoord op vragen uit de ge- E.V.C. DEED ER 5 MAANDEN OVER Weinig sympathie bij collega's Sinds augustus van het vorig jaar heerst er een zekere onrust op de werf „Wilton Feijenoord" te Schiedam, die tot uiting komt in wekelijkse bijeenkomsten van „contact-comité's", die onder auspiciën van de commu nistische E.V.C. tot stand komen. Deze onrust is gisteren tot uiting gekomen door een wilde staking van 200 bankwerkers als protest tegen het ontslag van een van de „actie- leiders", die, tegen het fabrieksreglement in, gelden voor het „actie-comité" in de fabriek verzameld had. Door toedoen van het „actie-comité" heeft men enkele maanden geleden ieder overwerk geweigerd en thans eist men herziening van de G.A.O., Op haar verjaardag heeft H.K.H. prinses Margriet op het paleis te Soestdijk een delegatie ontvangen vair hét matrozen-opleidingsschip „Pollux", die haar een fraai foto-album aanbood. Op deze foto zien we de prinses met H.M. de Koningin en de echtgenote van de com mandeur van de „Pollux", mevrouw Viëtor het alhum Toen de „actie-leider" het regle ment overtrad en ontslagen werd, begonnen onmiddellijk 130 bankwer- wers een „sit-down-staking". Hun poging om met een mars door de machinefabriek andere afdelingen tot staking te bewegen, mislukte vol komen, want niemand sloot zich bij de stakers aan. In de loop van de dag gingen van andere werkploegen nog 70 man in staking, zodat thans 200 man het werk neergelegd hebben. Hoewel de toestand geen enkele zorg baart, houdt men toch rekening met ernstige moeilijkheden, daar de „actie-comité's" al maandenlang aan het „wroeten" zijn onder de arbeiders en dus een kleine aanleiding vol doende is om een grote staking te ontketenen. Het beleid van de directie is daar om zeer gematigd. Hoewel zijn ge rechtigd is om de wilde 6takers op staande voet te ontslaan, heeft zij Bejaard echtpaar door gas verstikt Een buurman, gewaarschuwd door een melkboer, die op zijn bellen geen gehoord had gekregen, ontdekte in de achterkamer van een woning aan de Leidsevaart te Haarlem een be jaard echtpaar dat door gasverstik- king om het leven was gekomen. Hpt waren de heer en mevrouw Becker, resp. 75 en 84 jaar oud, die dood in hun leunstoel aan tafel za ten. Uit een gaskomfoortje stroomde onbelemmerd het gas. Vermoedelijk is het pitje uitgewaaid toen de men sen ingedut waren. hen nog geen ontslagbrief gezonden, noch hen opgeroepen om hun ma teriaal in te leveren. Zij wil hun kennelijk de kans geven om nog bij tijds van een onbezonnen daad terug te komen. meenteraad en naar aanleiding van een brief van de vereniging voor dierenbescherming te Haarlem me degedeeld. De eigenaar, die zich na het ge rechtelijk vonnis plotseling voor de noodzaak geplaatst zag om midden in de winter de dierentuin af te breken en geen onderdak voor zijn beesten waaronder kamelen en lama's kon vinden, had de burge meester gevraagd om tot lu April ge duld te willen hebben. De burgemeester heeft thans ge zegd, dat op 15 april de gehele die rentuin verdwenen moet zijn. Met de afbraak van de clandestien opge zette gebouwen moet direct begon nen worden en de gehele sloop moet met een zodanig tempo geschieden, dat op 15 April ieder spoortje van de dierentuin verdwenen zal zijn. Iedere veertien dagen moet de eigenaar de burgemeester schriftelijk melden, hoever de zaken staan en indien het vereiste tempo niet in acht genomen zal worden, houdt de burgemeester zich alsnog het recht voor zelf maat regelen te treffen. 17.000 gulden er door gejaagd „Ik had nooit gedacht, dat hij tot zo'n lage daad in staat was", zeide gistermorgen de 41-jarige mejuf frouw C. M. tegen de president van de rechtbank te 's-Gravenhage, toen zij als getuige werd gehoord in de zaak tegen haar zwager, de 47-jarige accountant C. W. D. uit Den Haag. Deze accountant stond terecht om dat hij 6400,van zijn schoonzus ter had verduisterd. De officier van justitie meende dat een passende straf voor dit vergrijp een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring zou zijn. Het psychiatrisch rap-, port over D. vermeldt de conclusie dat hij sterk verminderd toereke ningsvatbaar is. D. had, zoals hij erkende, in het tijdvak van 6 Mei 1954 tot 13 Juni 1955, met een machtiging telkens geld genomen van het banktegoed van zijn schoonzuster om dit in effecten te beleggen. Maar hij maakte het geld zelf op. Feitelijk zou D. in totaal 17.000,hebben verduisterd, want hij had ook geld van de zusters van zijn schoonzuster, afkomstig uit de er fenis van haar ouders, ten eigen bate hebben aangewend. Dit was subsidiair ten laste gelegd omdat D. deze nalatenschap in zo'n grote wanorde had gebracht, dat het onderzoek heropend zou moeten wor den en zeer veel tijd in beslag zou nemen. „Hij heeft al het geld in Parijs ver gokt", zeide de schoonzuster. „Dat is een onjuiste insinuatie", zeide verdachte. „Dat woord past thans helemaal niet in uw mond", meende de presi dent. „Wat hebt u dan wel met het geld gedaan". „Ongeveer 10.000,— is in mijn huisgezin opgegaan, toen ik in moei lijkheden zat. De overige 7000. gebruikte ik om in Parijs loten te kopen". „Dus dan hebt u het toch in Parijs vergokt", zeide de president. „Wat wilt u gaan doen, als u straks weer op vrije voeten komt?" „Dan wil ik op sociaal gebied gaan werken", verklaarde verdachte, het geen hoongelach van de publieke tri bune ontlokte. De verdediger meende dat een lan ge gevangenisstraf zeer nadelige ge volgen voor verdachte kan hebben. Pleiter vroeg een gedeeltelijke voor waardelijke straf en een voorwaarde lijke ter beschikkingstelling. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Meisje aangerand aan de rand van Den Haag Op de Wassenaarseweg in Den Haag is woensdagavc nd een 20-jarig meisje uit Den Haag, die daar per rijwiel reed door een tot nu toe on bekende man lastig gevallen. De man kwam plotseling uit 't struikgewas te voorschijn, greep haar fiets en riep: Stap af en geef mij je tas". Zij werd gedwongen van haar fiets af te stap pen maar weigerde haar tasje te ge ven en aangezien dc aanvaller het tasje, dat in de fietstas zat, niet op merkte, gaf hij haar enkele klappen in het gelaat en liet de achterband van haar rijwiel leeglopen. Toen het meisje begon te gillen, nam de man de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5