RIJNSTREEK Scherp PRONONCE NYLONS AVONDRUST Samenstelling van de bevolking in Sassenheim VRIJDAG 20 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN K.A.V. De pi. afd. van de K. A.V. hield in de St. Josephzaal haar jaarvergadering o.l.v. mevr. Haus- Kuijf. De verslagen en jaarverslagen werden achtereenvolgens uitgebracht door de secretaresse mevr. Zirkzee- Tuinenburg en mej. J. Verwoerd, de penningmeesteresse, die een batig sal do had. In de nieuwe kancontróle- commissie werden benoemd de da mes mevr. Klarenbeek en mevr. Witjes. Mevr. Haus werd als voorzitster herkozen en in de vacatures werden gekozen de dames mevr. PKaptein, Sluis en v. d. Heijden. Na afloop gaf de R.K. E.H.B.O. een demonstratie in het behandelen van „huisongeval letj es". BOSKOP» Propaganda-avond St. Odilia. Door de r.k. blindenbond „St. Odilia" werd gisteren de jaarlijkse propagan da-avond georganiseerd in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Rozen- laan. De secretaris van de bond, de heer Van Schaik, die als oud-Bosko per, het werk van de bond uiteen zette, merkte op, dat reeds velen dank *ij de steun van particulieren en van het Rijk, een volwaardige plaats in de maatschappij kunnen innemen. Zelf is hij thans als telefonist in Am sterdam werkzaam, terwijl kort gele den weer een viertal steno-typisten aan één der ministeries is geplaatst waar men over hun werk zeer tevre den is. Er kan echter nog meer ge daan worden, doch daarvoor is blij vende financiële steun noodzakelijk. De r.k. toneelvereniging St. Willi- brordus verleende haar medewer king met de opvoering van het toneel spel „Onweer" van L. de Graaf. Door het op hoog peil staande spel werd de aandacht van het talrijke pu bliek zeer geboeid. Dam-dag. Traditiegetrouw orga niseerde de Boslcoopse Damclub „Bos koop" ook dit jaar weer een één- daagse damwedstrijd. Voor dit dam- festijn, dat plaats vond in de zaal van de heeren v. d. Tooren, bestond grote belangstelling. De deelnemers hebben in verschil lende groepen gekampt en elkaar de overwinningen verre van cadeau ge geven. Dat in verschillende groepen de eerste en tweede prijswinnaars door loting moesten worden aange wezen, was wel een bewijs, dat op dit damfeest, waarbij ook vele oud leden vertegenwoordigd waren, de spanning niet ontbrak. De uitslagen: Groep 1: 1. T. A. Venma; 2. A. M. de Jong. Groep 2: 1. J. Burggraaf; 2. A. Blonk (na loting. Groep 3: 1. W. A. van Otterloo; 2. A. Wortman (n. 1); Groep 4: 1. W. van Bemmel; 2. A. N. van Tol. Groep 5: W. van Tilburg; 2. M. Vuyk (n. 1.). Groep 6: 1. Adr. Rykaart; 2. Nic. van Gemeren. Groep 7; 1. A. Roodenburg; 2. R. Wortman. Eveneens traditiegetrouw werd dit sportgebeuren besloten met een gong wedstrijd met als uitslagen: T. A. Venema. W. D. van Els, J. van Tol, G. Wortman, Adr. Rijkaart, Chr. Mar- chant, A. Roodenburg, Nic. van Ge- meren, D. C. Jongejan. UW ADRES VOOR BETERE HAZERSWOUDE E.H.B.O, Gisteravond werd door de plaatselijke E.H.B.O. een ontspan-1 ningsavond geboden aan leden en do nateurs in de zaal Timmermans. De heer Madern opende deze verga dering met een kort welkomstwoord. Dr. P. J. Meyst, die een film zou draaien was verhinderd. De heer Kuiper was zo bereidwillig om de film te draaien. Wij kregen eerst een film te zien over ons dorpsleven. Dit was gedeeltelijk een kleurenfilm. Vele bekende personen mochten wij zien. Vervolgens werd een film ge draaid over het werk van de plaatse lijke E.H.B.O. en een film van de landelijke E.H.B.O. Na de pauze werd een toneelstuk je opgevoerd getiteld „Een half uur tje op het Raadhuis", terwijl er her sengymnastiek werd gehouden voor de aanwezigen in de zaal. In de plaats van de heer J. J. J. Vos, die vertrokken is naar Rotter dam, is tot gemeentebode en congier- ge benoemd de heer P. G. Reitsema, wonend^ te Amsterdam. Gymnastiekuitvoering „Hou-Vast". Gisteravond werd nogmaals door de Gymnastiekvereniging „Hou- Vast" een uitvoering gegeven in ver band met haar 25-jarig jubileum als turn-vereniging. De ere-voorzitter, de heer M. Jansen, opende deze jubi leum-uitvoering met het uitspreken van een welkomstwoord. De heren De Jong, oud-directeur en de heer Lodder en de gemeente-secretaris, de heer B. den Braver werden in het byzonder welkom geheten. Vervol gens werd het program, dat zeer af wisselend was, vlug afgewerkt. Aan het eind van de avond werd de heer J. J. J. Vos directeur van „Hou- Vast", dank gebracht, voor hetgeen hij voor de vereniging is, als blijk van waardering mocht hij een enve loppe met inhoud ontvangen, terwijl de heer J. Rademaker ook gehul digd werd in verband met zijn 25-ja- rig jubileum. Hij ontving hiervoor als blijk van waardering een ets uit han. den van de ere-voorzitter, de heer M. Jansen. LEIHIUIDEN Geb.: Gijsbertha Anthonia, d. v. H. J. Commissaris en A. C. Th. Heuzen. Ondertr.: P. Th. van der Meer en L. Th. van Egmond. NIEUWKOOP Dammen. Voor de onderlinge competitie werden de volgende par tijen gespeeld: W. Schellingerhout J. Jansen 02; C. JansenJ. Kwak- kenbos 20; J. de KoningL. v. Yperen 20; W. KorverTh. v. d. Laan 20; H. v. LithP. v. Koert Advertentie No. 531. Horizontaal: 1. stijf vilten herenhoed, 3. jong varken, 5. uitroep, 7. bijwoord, 9. spil van een wiel, 10. steeds, 11. voorzetsel, 12. muzieknoot, 14. zwemvogel, 16. meisjesnaam, 17. ziekte aan de poten der paarden. Verticaal: 1. spoedig, 2. familielid, 3. foei, 4. jongensnaam, 6. gesneden ram, 8. Europeaan, 9. lichaamsdeel, 11. meisjesnaam, 13. opening ener fuik, 14. Rom, munt, 15. lengtemaat. Oplossing morgenavond. Oplossing Na. 530. Horizontaal: 1. slaap, 6. alg, 7. aap, 8 mal, 9. dar, 10. psalm. Verticaal: 2. loggias, 3. amandel, 4. gamma, 5. sport. SIR John Barrie nooit van ge hoord?; wij evenmin heeft geschreven, dat „God ons de her innering heeft gegeven, opdat wij rozen zouden kunnen hebben in December". Wij lazen dit citaat in het jachtboek van een vergrijsde jager, waarin deze herinneringen ophaalt en opnieuw er van geniet. Het is echter niet nodig tot de ouderdom te wachten om te ge nieten van al het goede, dat het leven heeft geschonken (want het is een vlotte eigenschap van de herinnering, dat het de doorstane narigheid doet verflensen). Een uurtje mijmeren bij de haard het mag ook een kachel zijn maakt ons stil van dankbaarheid. En door het leven te doen herle ven, leeft men dubbel zo lang! Wilt U iets weten? HET WERKBOEKJE. Enige tijd geleden is in dit blad een vraag behandeld over de plicht tot het invullen van een werkboekje. Daar deze beantwoording niet ge heel volledig en op sommige punten niet geheel juist was, laten we hier een rectificatie volgen. 1. Wie moet een werkboekje voor zijn auto hebben? a) Ieder, die in dienst van derden of met opdracht van derden een mo torvoertuig bestuurt. b) Ieder, die buiten enig dienst verband of 2onder enige opdracht van derden, hetzij als zelfstandige die met betrekking tot vervoerstaken geen opdrachten van derden ont vangt hetzij voor zijn plezier, langer dan 12 uur per week een mo torvoertuig bestuurt. Samenvattend kunnen we dus zeg gen: Alleen hij, die zuiver voor zijn plezier, of als zelfstandige zonder enige opdracht van derden, minder dan 12 uur per week een motorvoer- tuing bestuurt, is niet verplicht een werkboekje te hebben. In alle andere gevallen wel. 2. Wanneer moet het werkboekje ingevuld worden? Wanneer men de plicht heeft een werkboekje te hebben, dient men dit steeds, als men een motorvoertuig be stuurt, ingevuld bij zich te hebben. Hieruit volgt, dat iedereen, die een werkboekje heeft, zijn vrije dag als chauffeur in acht dient te nemen, het geen zeggen wil, dat hij per week een- aaneengesloten rusttijd van 30 uur, waarvan 23 uur op één dag moet val len, in acht dient te nemen. Een taxichauffeur zal dus op zijn vrije dag niet voor zijn plezier met zijn gezin mogen gaan rijden, want het besturen van zen auto is dienst voor hem en op zijn vrije dag mag hij geen dienst doen. Ook alle onder 1 genoemde groe pen, die verplicht zijn een werkboekje tc hebben, zijn verplicht deze „rust dag" in acht te nemen; ook al is het besturen van een auto slechts een zeer klein onderd-el van hun dag taak, mogen ook zij dus ééns per week gedurende 30 uur niet achter een stuur gaan zitten. Tot slot geldt de bepaling, dat de wekelijkse vrije dag ééns in de drie weken op een zondag moet vallen. Vraag: Mag men op straten die door iets (water, perken e.d.) in tweeën zijn gedeeld, op de linker zijde ryden, als er geen borden aan het begin (of waar dan ook) zijn ge plaatst? Antwoord: Als de weg in tweeën wordt gedeeld door een perk, ver hoogde tramrails, bomenrij etc., mag men alleen aan de rechterzijde rij den. Voor water geldt dit niet. Vraag G. v. d. A. te Z. omtrent de grootte in II. A. van het Krupp-con- cern. Antwoord. Dat is ons helaas on bekend. 20; W. KorverH. Zuiddam 20; J. HoogendoornH. Zuiddam 20; J. de KoningTh. v. d. Laan 20; J. JansenL. v. Yperen 20; C. Ver delL. v. Yperen 02; J. Hoogen doornJ. Jansen 02; C. VerdelJ. v. Middelkoop 02. Geboren: Engelbert Willem, zn van H. de Jonge en A. Vonk; Cornelis Jan, zn van H. Voorsluis en T. M. Schel lingerhout; Dirk Johannes, zn van D. v. d. Kooij en M. M. de Leeuw; Cornelis Gijsbertus Josepjj, zn van B. J. Blom en A. Th. Simmerman. Gehuwd: P. J. Groeneveld 25 j. en E. M. A. Mourits 22 j.; G. M. van Koert 26 j. en C. J; Kwakkenbos 23 j. Overleden: H. C. G. M. Hooger- werf 12 j. LEIDERDORP Geb. geest Willem, z. v. A. van Poel- D. van der Zwan; Leonar- dus Gerardus, z. v. J. G. Lorist en C. J. van der Reijden. Getr.: C. van der Spruit en A. J. Verschoor; W. Ravensbergen en Kagenaar. NOORDEN NSV-nieuws. Zaterdagmiddag gers in de Raad van Verzekerd-*i de heer E. M. de Koning dank bracht voor de prettige samenwerking en de coulante wijze waarop de enkele soms aanwezige geschillen werden opgelost. RIJNSATERWOUDE AFSCHEID VAN OPPER L'AMI De heer J. TAmi, opperwachtmees- ter-postcommandant bij de Rijks politie, gaat op 1 februari a.s. de dienst met pensioen verlaten. Hij was agent van politie te Sassenheim, toen hij met ingang van 1 maart 1923 werd benoemd tot gemeenteveld wachter te Rijnsterwoude. In het jaar 1943 ging de heer TAmi over naar de Rijkspolitie. Zijn standplaats bleef echter Rijnsaterwoude. Een groot gedeelte van zijn leven heeft de heer TAmi te Rijnsaterwoude doorgebracht en hij is zo aan deze plaats gehecht geraakt, dat hij er ook na zijn diensttijd blijft wonen. Bij de burgerij is de heer TAmi een gezien persoon geworden. Het is dan ook geen wonder, dat er zich uit de burgerij een comité heeft ge vormd, dat er voor zal zorgen, dat de dag van het afscheid, dat is be paald op 31 jan. a.s. niet ongemerkt voorbij zal gaan. Wij komen op dit afscheid nog nader terug. RIJWETERING Het bouwen van een fabriek voor groenten en zouterij voor reke ning der firma B. Volwater en Z.n te Roelofarendsveen onder arch, bureau en zondeg organiseert NSV iiT de zaalyan Barnrrie en Hofman te Hoofddorp van P. Maarsseveen een groots opge-| 0Po®dragen aan H. J. Strijk te Rijp zette fancy fair. Het nieuwste van 't we^er!ng- nieuwste is daar te bespelen en te beoefenen, zoals elektr. Monte Carlo- spel, elektr. schietbalspel, clown-1 Voor alles zijn fantastische prijzen gesteld. Voor jong en oud is er iets byzonders te beleven. ROELOFARENDSVEEN Grote belangstelling voor Jan Cot- taar Jan Cottaar heeft in de St. Pancratiuszaal voor ruim 100 sport liefhebbers een causerie gehouden over sport in het algemeen. De NKJB die deze avond organiseerde, had hiervoor ook de leden van' DOSR, Treffers, Sparkler en de NKJB van de parochie Maria Praesentatie uit genodigd, en kan, aldus de waarn. voorzitter, terugzien op een zeer ge slaagde avond. De heer Cottaar heeft de aanwezigen eerst gewezen op de uiterst belangrijke plaats die de sport in het leven inneemt. De politiek van vele landen is er op ingesteld om zo veel mogelijk goodwill te kweken in het buitenland door middel van de sport. Ook het belang van de sport voor de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling, waarbij toch altijd 't strijdelement nummer een is, werd door spr. onderschreven. Vervolgens nam Jan Cottaar hen mee in vogel vlucht naar allerlei belangrijke sportgebeurtenissen van de laatste jaren, waarbij uiteraard voor de voetbalsport en de Tour de France de grootste plaats werd ingeruimd. De heer Cottaar nam zijn aandachtig ge hoor mee in een bespreking over de renners Louison Bobet, Wout Wagt- mans en Jan Nolten en besteeg met hen nog weer eens de diverse cols- Na de pauze gaf de heer Cottaar in antwoord op de gestelde vragen een resumé aangaande biljartsport, schaatssport e.d. Betreffende dit laat ste beschouwde hij Kees Broekman als Nederlands beste troef in de ko mende kampioenschappen. Vergadering algemeen ziekenfonds „Alphen en omstreken" Bijna alle ingezetenen van Roelofarendsveen zijn vrijwillig ofwel verplicht verze kerd by het algemeen ziekenfonds „Alphen en Omstreken", derhalve was de verwachting gewettigd, dat op de verzekerden-vergadering een groot getal personen aanwezig zou zijn. De heer W. Geerlof uit Alp'ien, welke deze vergadering presideerde, kon echter gezien het percentage aanwezigen slechts spreken van een matige belangstelling. Na een korte inleiding op hetgeen er het afgelopen jaar rondom het ziekenfondswezen in Nederland is ge passeerd, gaf deze het woord aan de directeur van het Algemeen Zieken fonds, de heer Van Stuivenberg. Deze besprak allereerst de democratische opbouw van het bestuur van het zie kenfonds, welke in feite door de ver zekerden zelf wordt gekozen. Be schreef voorts de groei van het ~ie- kenfonds, welke 18 jaar geleden aan premie en uitgaven 150.000.be droeg en thans de ruim 3 millioen is overschreden. Na 2]^ jaar voorberei ding is thans een boekje gereed ge komen, waarin de rechten en plich ten van de verzekerden zijn omschre ven. De aanwezigen mochten dit gra tis in ontvangst nemen. Op prettige wijze gaf de heer Stui venberg hierna een inzicht van het geen de verzekerden staat te doen, als de hulp van de huisarts moet wor den ingeroepen. Het bezoek aan de specialist, de opneming in een zie :er- huis of sanatorium. Betreffende de tandheelkunde betreurde spr. het dat van de 800 schoolgaande kinderen in Roelofarendsveen, slechts 8% regel matig onder controle staat. Besprak voorts de verloskundige hulp, de t.b.c. bestrijding, de te verstrekken kunst en hulpmiddelen, het ziekenvervoer, terwijl natuurlijk ook de plichten van de verzekerden met betrekking tot de coupon en premiebetaling niet wer den vergeten. Op het z.g. flanelbord gaf de heer Stuivenberg een zeer dui delijk aanschouwelijk overzicht, waarvoor de betaalde premie besteed werd. Uit de gestelde vragen bleek wel, dat het geheel met grote aandacht was gevolgd en vanuit de vergade ring werd dan ook betreurd dat niet meerderen van deze interessante ge gevens kennis hadden genomen. Nadat allen gebruik gemaakt hadden van de gratis aangeboden consumptie werd ze practische avond met een aan- A-fjkk»ibke filmorogramma besloten. Vermeiden wij tenslotte nog dat na mens de plaatselijke vertegenwoordi W0UBRUGGE Leerzame filmavond. Teneinde meer bekendheid te geven aan doel en werkwijze^ van de Boerenleenban. ken, organiseerde het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank te Oude We tering donderdagavond een propa ganda-avond in hotel Het Oude Raedthuys. In een korte toespraak zette de heer Kroon uiteen, wat alzo op deze banken omgaat, waarbij het geld van de spaarders aangewend wordt tot het verlenen van credieten aan boeren, tuinders en kwekers, waardoor de welvaart op het platte land toeneemt. Deze instelling staat op solide basis, de totale omzet be loopt 23 miljard gulden. Zeer duide lijk werd een en ander de aanwezi gen verteld door de vertoning van de film „Met elkander voor elkan der". De film „Het schot is te boord" gaf een beeld van de Nederlandse haringvisserij, terwijl een prachtige kleurenfilm „De vier jaargetijden" de toeschouwers meevoerde naar het bloemencorso te Aalsmeer. Z0ETERW0UDE GYMNASTIEKVERENIGING MEERBURG GEEFT JAARLIJKSE UITVOERING. Gisteravond vond in de gymzaal aan de Hoge Rijndijk de jaarlijkse uitvoering plaats van de gymnastiek vereniging Meerburg. Het publiek, dat de vrij beperkte ruimte, voor hen gereserveerd, geheel bezette heeft ongetwijfeld met genoegen het optre den van de dames- en herengymnas ten aanschouwd en hoewel pastoor Kcuwenhoven in zijn openingswoord opmerkte, dat gymnastiek zoveel oefening vereist en zo weinig specta culair is, de Zweedse sprinkast logen strafte deze woorden volkomen. Ver dere hoogtepunten waren de rtiyth- mische nummers en het ringzwaaien van de Daes. Zoals reeds gemeld was het pastoor Kouwenhoven, die de „op komende bloemen van de parochie", zoals hij zioh uitdrukte, na hun op mars begroette. In vlot tempo werd vervolgens onder leiding van de heer A. J. Kallenberg uit Leiden het pro gramma afgewerkt. Opmerkelijk was het optreden van de kleuters o.l.v. i mej. G. Pieterse, die demonstreerde! hoe met een eenvoudig hulpmiddel I de kleuters bezig gehouden kunnen! worden hetgeen eveneens gezegd kan worden van het volgend nummer van de jongens die met een bank eenl grote variatie in oefeningen demon streerden. We zullen niet alle num mers op de voet volgen. Er werd met overtuiging gewerkt, vooral bij de rhytmische oefeningen van de da mes. Hierbij vergeleken gaat de an dere gymnastiek bijna op acrobatiek lijken. Bij de heren demonstreerden I zich een tekort aan leden en het was j de penningmeester, de heer De Krij-> ger, die na het laatste nummer een beroep op de jéugd deed om de he- rengroep te komen versterken, bet geen eveneens geldt voor de rhythmi- sche club. Deze kost veel zorg, vooral finan ciële. Tot slot dankte de g.a., kape laan Grijpink, de leiders en ook de heer Th. Wisse, de begeleider van de rhythmiche nummers en die ook deze avond voor de muzikale omlijs ting zorgde. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP Instuif. Driemaal is scheepsrecht dat moet het ook morgenavond wor den, wanneer „de Instuif" haar 3e gezellige dansavond organiseert in de bekende zaal van het parochiehuis aan de Hoge Rijndijk. Degenen, die nog achter zijn ge bleven, worden zaterdag ook ver wacht. De draaiende schijf zorgt voor goede muziek en het programma vermeldt alleen: „Een gezellige dans avond". Intenties van de Internationale Bidweek ZATERDAG 21 jan. Dat de Lutheranen en andere Protestanten van Europa mogen terugkeren tot de H. Kerk. Er leven in Europa 70 miljoen Lutheranen, voornamelijk in Duits land en ongeveer 40 miljoen Calvi nisten en andere Protestanten. Eens schonk Duitsland tal van heiligen aan de Kerk; koningen, ko ninginnen, bisschoppen en priesters. Zyn heuvels en valjeien waren ge tooid met kruise en Mariaheiligdom- dommen. Het volk was diep gelovig. De Scandinavische landen die ons St. Ansgar, St. Canut, St. Brigitta, St. Catharina en nog veel andere hei ligen gaven, werden zo zwaar getrof fen door de hervorming, dat de vlam van het geloof in korte tijd werd uit gedoofd en de Kerk een ruïne werd van het verleden. Op een bevolking van 7 millioen vinden we in Zweden slechts 20.000 katholieken: in Fin land is de verhouding 2.000 op 4 miljoen, in Noorwegen 6.000 op 3 miljoen en in Denemarken 25.000 op 4 miljoen. Er zijn aanduidnigen van een lang zame terugkeer als de schemer van een nieuwe dag. Doch de katholie ken moeten vuriger bidden, dat het licht van het geloof opnieuw zal schitteren bij de niet-katholieken van Europa. R.K. H.B.S. INLISSE Naar wij vernemen is door de bis schop van Haarlem- goedkeuring ver leend aan de vestiging van een R.K. H.B.S. in Lisse. Zoals men weet was enige tijd geleden door de Rijksge bouwendienst gunstig geadviseerd voor de bouw van deze school op het naast het Lisser Sportpark gelegen terrein, dat aanvankelijk bestemd was voor uitbreiding van 't Sport park. Slechts 37,6 pet. in eigen plaats geboren Het boek van I. Gadouzek over Sassenheim, waaruit wij gisteren reeds het een en ander publiceerden, geeft ook interessante gegevens over de samenstelling van de Sassemse be volking. In Sassenheim zelf geboren is slechts 37,6 procent van de bevolking; 13,4 procent komt uit de bollenstreek Sassenheim niet inbegrepen, en nog eens 20,3 procent uit Zuid-Holland, de bollenstreek buiten beschouwing gelaten. In verband met het migratievraag- stuk is het van belang te weten, of de mensen vaak verhuizen of zijn ver huisd. De vragen waren er op ge richt ook dit te ontdekken en daarby traden aanmerkelijke verschillen aan het licht. Naast nog nimmer verhuis de mensen komen lieden voor, die dat elf maal of nog vaker hebben ge presteerd. Het hoogste percentage, namelijk 24,3 procent, geeft op vier of vijf maal te zijn verhuisd; twee maal verhuisd is 18,6 procent en zes of ze ven maal 15,35 procent. Zoals men ziet lopen de percenta ges nogal grillig dooreen. Slechts bij na zeven procent van de boven-acht- tienjarigen heeft nooit voor geruime tijd het ouderlijk huis verlaten; 93 procent is wel verhuisd, öf binnen de gemeentegrenzen, öf naar een plaats ergens in Nederland. Bijna elke tiende inwoner heeft op zeker negen plaatsen gewoond, zodat -de al gemeen aangenomen onbeweeglijk heid van de plattelandsbevolking in dit geval op een fictie blijkt te berus ten. Wel blijkt duidelijk, dat de trek naar Sassenheim in hoofdzaak de niet ver afgelegen plaatsen betreft. Reizen. Er bestaat echter nog een intensie ver soort migratie dan de hierboven behandelde, namelijk het heen en weer reizen naar het werk in een an dere plaats. Trekken wij van de be volking de huisvrouwen af, dan zien we, dat 38 procent van de gezinshoof den hun werk buiten de gemeente vinden. Een overdreven belang hoeft men aan dit cijfer overigens niet toe te kennen, want de bollenvelden lig gen al heel gauw buiten de gemeente grenzen. In Voorhout werkt 1.7 pro cent, elders in de streek 6,9 procent der bevolking. De vraag hoe men zich van en naar het werk verplaatst is eveneens be antwoord. Ongeveer een kwart van de werkers doet dat lopend, bijna de helft maakt gebruik van de fiets. De bromfiets bleek in 1951 nog niet sterk te zyn ingeburgerd: slechts 2,5 pro cent maakte van een brommer ge bruik. Gevraagd naar de reden van ver huizing gaf 12,4 procent op een groter huis te hebben gewild, terwijl 2,5 procent juist een kleiner huis ver langde. In verband met beroepsver andering verhuisde 13,4 procent en wegens huwelijkssluiting of gezins uitbreiding betrok 20 procent een an der huis. Een eigen huis wilde 7,7 pro cent, en slaagde daarin ook meestal. Tussen de groepen, die vaak van be roep wisselden, en de groepen, die vaak verhuisden, is verband gevon den. Zo'n verband kon ook worden aangetoond tussen de vaak verhuis den en de mensen met grote gezin nen. NG0RGWIJKERH0UT Oogstdankdag. De LTB en KVOB houdt woensdag 25 januari een oogst- dankdag. In de St. Jozef-kerk wordt 's morgens om 9 uur een plechtig gezongen H. Mis opgedragen als clankoffer voor de verkregen oogst. Memisa. De opbrengst van de collecte gehouden ten bate van de Me misa bij de kerk van St. Jozef en St. Victor heeft opgebracht respectieve lijk 240.— en 210.—. 40-Urengebed. Het ^0-urengebed zal in de St. Jozef-parochie volgende week gehouden worden. Opening op vrijdag 27 januari a.s. LEIDSCHENDAM Geboren: Wilhelmina H. M. d. van W. P. van Heiningen en J. H. Kamps. Anna d. van G. J. Schuyt A. M. J. Groot. Wilhelmina M. Th. d. van P. M. van der Voort en J. C. C. Hooymans Gerarda P. M. d. van Th. Q. de Bruin en J. S. Fonteijn. Ondertrouwd: An toni Buitelaar en Maria M. Knynenburg. Arie J. Kievit en Elisabeth J. C. Overdam. Overleden: Jacobus Th. Parlevliet 71 j. echtgenoot van Gerdina van Houdt. Klaas Zonneveld 52 j. echtge noot van Wilhelmina van Oosten. Cornelis J. Langelaan 82 j. wedrtr. van A. M. van der Hoeven. Gerardus J. van der Haar 76 j. echtgenoot van J. van der Zijden. DE KWAKEL Geb.: L. G. Verhaar en A. E. Fontein, dochter; J. Bos en M. J. v. Zon, zoon; E. Woest en G. P. Bijlmer, zoon; J. .H v. Alen en M. v. Leijen- horst, zoon: C. v. Egmond en C. J. Verlaan, dochter; H. P. Onderwater en F. A. Keijzer, dochter; W. v. d. Ham en M. Gozens, zoon; L. Bank en M. de Graaff, zoon; A. de Vos en M. F. van der Ven, dochter. Ondertr.: St. Vernaay en G. Bat- terman; Getr.: I. J. Pouw en Th. P. de Kuijer. Overl.: P. ten Brink, 67 jaar; B. Bosman, 67 jaar en B. Pouw, 12 jaar, overleden te Leimuiden. WASSENAAR EXCELSIOR GAF VERZORGD CONCERT In het goed bezette Verenigings gebouw heeft de muziekvereniging Excelsior gisteravond het jaarlijkse concert gegeven voor donateurs en andere belangstellenden. De voorzit ter, de heer J. L. F. C. van de Vis, begroettte de genodigden, onder wie zich bevonden dc burgemeester, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, wethouder mr. dr. J. Hazenberg, di recteur A. J. Bolten van gemeente werken en een aantal afgevaardigden van zuster- eri andere verenigingen. De heer Van der Vis herinnerde er aan ,dat Excelsior 55 jaar geleden werd opgericht Ter gelegenheid daar van zal op 11 februari a.s. in het Dorpscentrum een solistenconcours worden georganiseerd. Verleden jaar heeft Excelsior weer deelgenomen aan een concours en dank zij een eerste prijs promoveerde de harmonie naar de ere-afdeling de op een na hoogste afdeling. Spr. stelda de nieuwe dirigent, de heer M. Brilleman aan de aanwezigen voor en daarna begon het concert dat ter ere van de verjaardag van prinses Mar griet geopend werd met het Wilhel mus. Er volgde een gevarieerd program ma. Na „La dame de Pique" van Sup- pé voerde Excelsior het concoursnum mer uit, waarmee verleden jaar de promotie naar een hogere afdeling bereik werd: „Dorpsdansen" van Gre- try. De wals „Au Golf de Naples" werd gevolgd door „Eallet Egyptien" en het programma werd besloten met de mars „Mandora". Met de woorden van dank, die de heer v. d. Vis aan het slot van het programma tot de heer Brilleman sprak, stemde de zaal van harte in. Voor de pauze volgde nog een extra nummer: het optreden van het tam boerskorps van Excelsior op een don ker toneel, waarop alleen de met lichtgevende verf bestreken trommels en trommelstokken en uniformriemen zichtbaar waren. Na de pauze was het de beurt aan de toneelvereniging „Amicitia", die de laatste jaren steed§ op prettige wijze met Excelsior samenwerkt. On der regie van de heer Pierre Balledux voerde het gezelschap het blijspel „In revisie" op en het oogstte daarmee een welverdiend succes. Heden, vrijdagavond, wordt het programma herhaald voor een tweede groep van donateurs en andere be langstellenden. Twee jubilarissen bij gemeente werken. Op woensdag 25 jan. a.s. zullen twee leden van het personeel van de dienst van gemeentewerken bun zilveren ambtsjubileum vieren. Het zijn de heren T. Gysbertse, weg werker en J. J. Tetteroo, opperman bij de reinigingsdienst. 40 Jaar trouwe dienst. Dezer da gen is het 40 jaar geleden dat de heer L. H. Crornpvoets, chauffeur-tuinman bij mevrouw de Douairière de Eeau- fort—Speelman bij de fam. de Baufort in dienst kwam. De jubilaris, die nu 62 jaar is, zal in intieme kring worden gehuldigd. Damnieuws Het Wassenaars Damgenootschap heeft deelgenomen aan de nederlaagwedstrijden, die werden uitgeschreven door KDC te Katwijk. Het tiental, waarin enkele nieuwe spelers waren opgenomen, verloor met 14—8. C. van Dyk, A. de Greef en P. v. d. Schaft wonnen hun partijen, terwijl J. van Doorn en J. Mulder remise speelden. Beschonken automobilist aange houden In de nacht van woensdag op donderdag, omstreeks 1 uur sloeg M., die onder invloed van drank ver keerde, met zijn auto over de kop, nadat hy eerst tegen 2 auto's en een lantaarnpaal was opgebotst. Zijn auto werd aan de voorzijde beschadigd. M. die geen zichtbare verwondingen had opgelopen, werd naar het politiebu reau overgebracht, waar hem een bloedproef werd afgenomen. Hij kreeg een proces-verbaal.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2