Ste £<24dóe0ot4/fccmli Kunnen onderhandelingen te Genève weer door gaan? Eisenhower weet 't nog niet Den Haag Wijst op veranderde ontwikkeling Waarop steunt nog het gezag van de Indonesische regering Uitvoer van oud-roest tanks verstoorde evenwicht niet Franse Assemblee voor 't eerst bijeen 4.25 Verjaardagsvisite voor prinses Margriet VRIJDAG 20 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13708 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Ike moet er nog 'ns over denken Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redaclie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Het blijkt thans, dat de Indonesische regering zelf gistermiddag de terug roeping van haar delegatie bij de Nederlands-Indonesische besprekingen te Genève heeft herroepen. Dit besluit werd genomen in een speciale kabinetszitting, waarin tevens het woensdag aangeboden ontslag van de vier ministers van de P.S.I.I. en de Nahdatoel Oelama werd aanvaard. De Indonesische delegatie in Genève had gisteren, vóór het kabinet deze be sluiten nam, reeds besloten haar vertrek naar Djakarta, dat was vastgesteld op gisteren, voorlopig uit te stellen. derlands-Indonesisch communiqué, dat op 7 januari in Genève is uitge geven. In dat communiqué wordt gesteld, ddt er verschillende punten zijn, waarover nog geen overeenstemming bestaat. Ook is er aldus de mening in Den Haag nog steeds geen be vredigende oplossing voor de arre stantenkwestie in zicht, terwijl mr. Van Empel in Bangkok nog op zijn visum wacht. In Djakarta wordt aangenomen, dat het Indonesische kabinet het voorlopige parlement, waarin het thans nog steeds de meerderheid heeft, over haar lot wil laten beslis- DE BASIS IS GEWIJZIGD. Volgens regeringskringen in Den Haag is het intussen nog niet te voorspellen of en zo ja, op welke wijze de conferentie zou kunnen worden hervat. Men wees erop, dat de aan de dag getreden veranderin gen in de politieke verhoudingen in Indonesië de basis van de conferen tie hebben beïnvloed. Met name werden genoemd de steeds duidelijker blijkende invloed van de resultaten der Indonesische verkiezingen op het huidige kabinet, de blijkbaar grote moeilijkheden voor de Indonesische delegatie om voldoende steun te krijgen in Dja karta en het terugtrekken van de vier ministers. Het wekken van de indruk, dat de onderhandelingen tot een zodanige overeenstemming hebben geleid, dat slechts een fiat nodig zou zijn om tot een formeel akkoord te komen, wijkt af van het gemeenschappelijk Ne- Nehroe naar West-Duitsland De Indische premier, Nehroe, heeft een uitnodiging om West-Duitsland te bezoeken aanvaard. Dit is donder dagavond te New Delhi in een ge meenschappelijke verklaring van Nehroe en de Westduitse vice-kanse- lier, dr Franz Bluecher, die een reis door India maakt, meegedeeld. De datum van het bezoek zal later wor den bekend gemaakt. Nehroe sprak de hoop uit, dat er spoedig een akkoord zal worden be reikt over een vreedzame vereniging van Duitsland „in overeenstemming met de wensen van het Duitse volk". In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat de beide regeringsleiders de mogelijkheid van nauwere econo mische samenwerking hebben be sproken. Daar beide landen hetzelfde fun damentele doel het bewaren en versterken van de wereldvrede hebben, waren Nehroe en Bleucher van mening, dat de betrekkingen tussen beide landen moeten worden geleid door het beginsel van niet-in- menging in eikaars binnenlandse aangelegenheden. sen. Hedenavond zal het kabinet weer bijeenkomen, waarschijnlijk om nieuwe instructies voor de dele gatie in Genève op te stellen. In de plaats van de vier afgetre den ministers heeft het kabinet drie ministers ad interim benoemd. Het liet de functie van tweede vice-pre mier vervallen. De minister van Landbouw, Mohammed Sardjan, zal tijdelijk tevens minister van Gods dienstzaken zijn, de minister van Openbare Werken, minister Soeroso, zal Binnenlandse Zaken waarnemen en de minister van Staat, Soeotmo, Sociale Zaken. Geen gesprek Dulles-Tsjoe Op hun vandaag gehouden 33ste vergadering te Genève heeft de Amerikaanse ambassadeur A. John son zijn Chinese tegenspeler, de am bassadeur Wang Ping-nan, opnieuw doen weten, dat een conferentie van minister Dulles met zijn Chinese ambgenoot Tsjoe En-Lai prematuur zou zijn, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Koning Leopold van België ver trekt zondag naar Venezuela en Co lumbia om daar gedurende enkele weken onder meer de geschiedkun dige studies, die hij tijdens zijn vo rige reis in 1954 is begonnen, voort te zetten. Een Engels witboek „De clandestiene uitvoer van ver ouderde Britse tanks naar Israël en Egypte heeft het miljtaire evenwicht tussen Israël en zijn Arabische buren niet verstoord". Dit zegt de Brtise regering in een witboek dat zij gisteren heeft uitge geven. Nieuwe gouverneur naar Suriname Schietpartijen in Bombay Te Bombay, waar reeds enige dagen hevige onlusten woeden, heeft de po litie donderdag weer herhaaldelijk op betogers geschoten, waardoor min stens elf personen werden gedood. De relletjes tegen het plan om de stad onder het gezag van de centrale regering te Nieuw Delhi te plaatsen hebben naar schatting in totaal aan 35 mensen het leven gekost De betogers deden o.m. aanvallen op een arsenaal van de politie in het centrum van de stad en op een poli tiehoofdkwartier in het oostelijke stadsdeeL Zij werden echter terug geslagen. Donderdagmorgen is de nieuwe gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Op de foto de gouver neur met zijn echtgenote, op de valreep van de „Willemstad". Uit een onderzoek is gebleken, dat tussen de 50 en 100 oude Sherman- tanks zonder sluitstukken voor het geschut van uit Frankrijk opnieuw uitgevoerd zijn naar Israël. Verder hebben bij elkaar 151 verouderde Valentines, eveneens zonder sluit stukken, via België Egypte bereikt. Het witboek zegt, dat het overtol lige oorlogsmaterieel, waarvan be kend is dat het verleden jaar langs een omweg Egypte en Israël bereikt heeft, in verhouding niet slechts wei- nog is, maar ook onbetrouwbaar en ondoelmatig voor oorlogvoering. Volgens het witboek heeft Enge land de laatste tien jaar miljoenen tonnen overtollig, verouderd of ver sleten oorlogsmaterieel verkocht tot een totale waarde van acht miljard gulden. Het meeste verd verkocht in de jaren 1946, 1947 en 1948, toen La bour aan het bewind was. Het witboek is door het ministerie van Buitenlandse Zaken en het mi nisterie van Defensie uitgegeven als antwoord dat ontstaan was over de heruitvoer van verouderde Valentine- tanks door een Belgische firma naar Egypte. Premier Eden heeft in zijn jongste rede gezegd, dat, hoewel het gevaar voor een wereldoorlog is verminderd, er toch altijd kans op bestaat, omdat een wereldexplosie gemakkelijk kan ontstaan door vijandelijkheden in een kritiek gebied, zoals het Midden-Oos, ten. „Er is daarop volop droog kruit" zei Eden. Vrouwelijke oppositie tegen Eden Midden in het betoog van premier Eden op het congres van de conservatieve partij in Bradford, liep een vrouw naar het podium, en trachtte de premier van de microfoons weg te dringen en zelf het woord te nemen. De toeleg mislukte echter, want zij kon voordat zij iets kon uitbrengen door de ordedienst worden verwijderd. Het bleek de 30-jarige Leslie Green te zijn, secretaresse van het „Verbond van getrouwen aan het Imperium". TWEE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT 22 DODEN In het Tatra-gebergte in Noord- Slowakije is een twee-motorig vlieg tuig van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij neergestort. 22 In zittenden kwamen om het leven, vier werden gewond. Het wrak van het toestel is teruggevonden nabij het dorp Torysky in het gebied van Levoca. Op het vliegveld Blackbushe in Hampshire is vandaag een Brits Vickers Viscount schroef-turbine- vliegtuig, dat een proefvlucht zou maken, neergestort. Volgens een woordvoerder van de British Euro pean Airways zijn er geen slacht offers te betreuren. Het vliegtuig is bij het opstijgen neergestort en in brand gevlogen. De Vickers Viscount is het eerste passagiersvliegtuig ter wereld met schroefturbines. In totaal zijn er 274 van besteld door of verkocht aan in ternationale luchtvaartmaatschap pijen. V eiligheidsraad berispt Israël De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft gisteren eenstemmig Is raël veroordeeld wegens zijn aanval van 11 december op Syrië, waarbij 56 Syriërs en zes Israëli's zijn ge sneuveld. De Veiligheidsraad ging akkoord met de westelijke resolutie, afkom stig van Amerika, Engeland en Frankrijk, die milder was dan het tegenvoorstel, gesteund door Rus land. De resolutie was echter een duidelijke berisping. Israël werd te vens gewaarschuwd dat, als het in de toekomst nalaat te voldoen aan zijn verplichtingen, de raad zal moeten overwegen welke verdere maatre gelen onder het handvest vereist zijn om de vrede te handhaven of te her stellen. Israël heeft gisteren een dringend beroep op Engeland gedaan om wa pens te leveren. Het zei, dat het ze nodig heeft voor de verdediging en als afschrikwekkende middel tegen mogelijke Arabische aanvallen. Overval op automobilist Arrestatie in Valkenburg De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag de 26-jarige J. T. uit Valkenburg gearresteerd, die ervan wordt verdacht dezer da gen te Hulsberg de 55-jarige E. Hirschberg uit Valkenburg in zijn auto te hebben overvallen. Zoals gemeld had H. de man die hem overviel als lifter meegenomen. T. werd door de politie voor ver scheidene misdrijven gezocht. Pmiiails Iruram fe laatIkwam hS bU de hoofdingang aan, ver- I uujauc IIWaill IC laai gezeld van zijn gade, die zich weer met een nieuw onmogelijk hoofddek sel uit haar collectie van opzichtige hoeden had toegetakeld en van enige sterke jongens van zijn lijfwacht. De bode kon hem, hoewel hij in het bezit was van een geldig .toegangsbe wijs, niet toelaten, omdat alle plaat sen op de tibunes waren bezet. Hij heeft overigens niet veel ge mist, want de openingsrede was een vrij tamme vertoning. De assemblée werd geopend met een toespraak van de 87-jarige communistische afgevaar digde Marchel Cachin, als oudste lid. De oude baas hield een gematigde en vrij korte toepraak, aan het eind waarvan alleen de aanwezige commu nisten klapten. Vermoedelijk beginnen volgende week dinsdag de eerste schermutse lingen bij de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Gistermiddag is de nieuw-gekozen Franse assemblée voor het eerst bij een geweest. Er was van de zijde van het publiek een tamelijk grote be langstelling omdat men nieuwsgierig was naar het optreden van het 50-tal kersverse Poujadisten. De Paujadis- ten voelden zich kennelijk nog niet thuis in hun nieuwe rol van volks vertegenwoordigers, in tegenstelling tot de communisten, waarvan een groot deel eveneens debuteerden, zij gedroegen zich v.U:W en, alsof zij nooit anders gedaan hadden. De Poujadis ten waren gemakkelijk herkenbaar aan hun insigne, waarop een haan staat tegen Frankrijk als achtergrond. Poujade zelf, die het plan had de openingsrede op een van de publieke tribunes bij te wonen, is te laat ge komen. Vijf minuten over half vier GOBELINSTOF Reeds vanaf NATUURLIJK BIJ Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal woensdag 25 januari geen audiëntie verlenen. HOE wordt het weer? Toch tweede ambtstermijn President Eisenhower heeft nog niet besloten of hij zich kandidaat zal stellen voor een tweede ambster- mijn. Hij heeft evenwel geen be zwaar, zich kandidaat te stellen in de voorverk'.ezingen van New Hap- shire of andere staten. Het heeft geen zin te beweren, aldus Eisenhower, dat mijn gezondheid weer even goed kan worden als vóór mijn hartaanval. Volgens zijn dokters blijft hij goed vooruitgaan, maar in het vervolg moet zijn leven „zorgvuldig geregeld worden ter vermijding van overma tige vermoeienis". Eisenhower legde zijn verklaringen af op de eerste persconferentie die hij hield sinds zijn hartaanval. Hij zal inzake zijn kandidatuur zo gauw mogelijk een beslissing nemen, doch hij wil, ondanks alle druk, zelf tpt een besluit komen. „Ik zal er naar streven er voor te zorgen, dat dit be sluit naar mijn beste weten geba seerd is op het welzijn van ons land." De president weigerde in të gaan op de tegenstellingen ontstaan over Dulles' „tot aan de rand van-de oor logsverklaring. Hij had hetartikel daarover in „Life" niet gelezen. Hij gaf als zijn eigen standpunt te ken nen, dat het land bij het behoud van de vréde stevig op zijn stuk moet blijven staan wanneer het om we zenlijke dingen gaat. En als dat het gevaar met zich brengt van een con flict téngevolge van de 'agressieve daden van anderen dan, aldus Eisen hower, kan men ddt beschouwen als aan de rand van de oorlog. In elk ge val had hij in JcV>n Foster Dullès vol ledig vertrouwen. Een kwekeling van het matrozen-opleidingsschip „Pollu x" biedt de jarige prinses Margriet een foto-album aan tijdens de ontvangst van een delegatie van de „Pollux" op het paleis te Soestdijk. Links de echtegenote van de commandeur van de „Pollu*", mevrouw Viëtor en tweede van links H.M. de Koningin. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTERSTORM Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later opklarin- gen, maar ook enkele buien. Tot j westerstorm toenemende wind, ruimend naar noordwest. Daling van temperatuur. 21 Jan. zon op 8.38, onder 17.09 u.; maan op 11.25, onder 1.56 u. Maan: 23.58 E.K. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luid: HELSINKI sneeuw 7 C. STOCKHOLM onbewolkt 6 KOPENHAGEN onbewolkt 0 AB'EIRBEEN geheel bew. 3 OSLO onbewolkt 12 DUBLIN regen 7 LONDEN zwaar bewolkt 7 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL geheei bewolkt 6 PARIJS geheel bewolkt 4 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE nevel 3 NICE onbewolkt 6 BERLIJN regen FRANKFORT geheel bewolkt MüNCHEN onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME —2 —4 —2 10 Korreltje Zoek eer en roem en ze ontvluchten u; ontvlucht ze en ze zoeken u.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1