3)e CekiicSoii^cmt REGERING VAN DJAKARTA DOOR 'N CRISIS BEDREIGD Vier ministers uit het kabinet teruggetrokken Oost-Duitsland richt volksleger op Een ontmoeting tussen Dulles en Ts'oe En Lai? Een goede gevel siert het huis Dulles als „ongenode gast naar Indonesië Verzachting van de Vastenwet Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 19 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13707 Genèver-lied We gaan nog niet naar huisj Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20016, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.10 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Delegatie blijft weer in Genève De PSH en de Nahdatoel Oelama hebben besloten hun ministers uit het Indonesische kabinet terug te trekken. Deze partijen zijn met te samen vier ministers in de regering-Harahap vertegenwoordigd. Aanleiding tot het besluit van de beide partijen is het regeringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Zoals bekend is, heeft de regering in Djakarta maandag, om aan de be zwaren van Nahdatoel Oelama en PSII tegemoet te komen, besloten de Indonesische delegatie uit Genève terug te roepen. Nu deze partijen zich desondanks uit het kabinet hebben teruggetrokken, is er ook geen reden meer om de Indonesische delegatie uit Genève te laten overkomen. WIJ GAAN NOG NIET NAAR HUIS De voorzitter van de Indonesische delegatie voor de besprekingen met Nederland, minister van buitenlandse zaken Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft donderdagmorgen vroeg na een nachtelijke vergadering van zijn delegatie meegedeeld dat het ver trek van de Indonesische ministers uit Genève naar Djakarta voorlopig is uitgesteld. De vergadering werd gehouden na aankomst in Genève van de Indo nesische minister van landbouw Mo hammed Sard jan en mr. Indraka- soema. Minister Anak Agoeng deelde verder nog mee, dat het in het Indo nesische kabinet niet ontbreekt aan steun voor de delegatie. Hij voegde eraan toe dat het opnemen, van con tact met de Nederlandse delegatie „zal afhangen van de ontwikkelin gen". Minister Sar dj an was gisteravond kennelijk nog niet op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in Djakar ta. Hij verklaarde bij zijn aankomst op het vliegveld althans zeer opti mistisch te zijn over de toestand in zijn land. Hij voegde daaraan toe, dat de besprekingen met Nederland „op een goede wijze moeten worden beëindigd". DE VIS WORDT DUUR BETAALD Twee Duitse viskotter, de Veneta 2 en de Atlantik, worden tussen Helgo land en Norderney vermist. Het stuurhuis van de Vineta 2 en ver scheidene wrakstukken zijn op het eiland Wangerooge aangespoeld. De bemanningen van de twee sche pen, in totaal twaalf koppen, worden als verloren beschouwd. Officièr op Cyprus doodgeschoten Cyprische verzetslieden hebben donderdagochtend in een der drukste straten van Nicosia een Britse offi cier doodgeschoten. Dit is de veer tiende Britse militair, die door de op standelingen is neergeschoten. Het gebied van het Metaxas-plein, waarin de aanslag is gepleegd werd, bij de nasporingen naar de moorde naar, door Britse troepen en politie afgezet. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in verschillende delen van de Cyprissche hoofdstad bomaansla gen gepleegd. Eden gaat nog met heen joekomstige koningin van België Premier Eden heeft gisteravond in een grote politieke rede, aan zijn te genstanders laten weten dat „deze re gering niet bezig is heen te gaan." „Wij zijn nletvoor zes of voor acht maanden, maar voor vijf jaar geko zen", zei Sir Anthony op deze bijeen komst van de conservatieve partij in Bradford. Dit was het antwoord van de pre mier aan de socialisten en de rebel lerende conservatieven, die hem van „treuzelen" beschuldigen sedert het ogenblik waarop hij Sir Winston Churchill opvolgde. Eden roerde de buitenlandse poli tiek slechts in vage termen aan. Hij repte niet van zijn aanstaande be sprekingen met president Eisenhower en evenmin leverde hij commentaar op het geruchtmakende interview met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Jhon Foster Dul les. Voorlopig geen dienstplicht De Oostduitse Volkskammer (het parlement) heeft gisteren met alge mene stemmen besloten tot de oprich ting van een volksleger. De communisten hebben beweerd, dat zy het leger nodig hebben om een „imperialistische" aanval tegen te houden, die volgens hen in West- Duitsland wordt voorbereid. Toch nog 'ns proberen met de Zeppelin De mogelijkheid bestaat, dat West- Duitsland weer luchtschepen gaat bouwen. Ir Albert Simon, een ge we zen bedrijfsleider van de Zeppelin- werf in Friedrichshafen, heeft een flexibel luchtschip ontwikkeld, dat be^rekingen""tussen*^ambalsadVre van de Verenigde Staten en van Chi- Maar onder bepaalde voorwaarden (en ojk tydens de besprekingen' in Genève) niet gegeven. Over de kwes tie Formosa werd in de verklaring Communistisch China heeft gister avond gevraagd om een ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, en de Chinese premier en minis ter van buitenlandse zaken, Tsjoe En Lai. teneinde te trachten hun ge schillen over Formosa op te lossen. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken zei in een verklaring, die werd uitgezon den door radio Peking, dat deze ge schillen een overeenstemming bij de veel lijkt op de vroegere Zeppelin. Het kan in intercontinentaal verkeer i ai d op 1 ausustus in Genève 432 personen vervoeren. Een model van dit luchtschip zal binnenkort proefvliegen. Vooral de Westduise scheepvaart maatschappijen stellen belang in de plannen van ir. Simon. Het luchtschip, dat een snelheid van 300 km per uur zal kunnen be reiken, zal met niet-brandbaar he lium worden gevuld. Ter bescher ming tegen weersinvloeden zal het een elastische metalen mantel heb ben. begonnen, in de weg staan. Foster Dulles heeft in het verleden reeds enige malen gezinspeeld op een mogelijke ontmoeting met Tsjoe En Lai, doch onder bepaalde voorwaar den. Een van die voorwaarden is steeds geweest dat Peking zou verze keren a1 te zullen zien van geweld met 'betrekking tot Formosa. Maar een dergelijke verzekering werd in de verklaring, die gisteren door radio Peking werd uitgezonden In de Hinthammerstraat te 's Hertogenbosch staat een oude kapeleevel. Achter deze gevel wordt een tehuis voor ouden van dagen gebouwd. De foto toont de werkzaamheden achter de geveL ,De bezetting van het Chinese ge bied Formosa door de Verenigde Sta ten is een internationaal geschil tus sen China en de Verenigde Staten, doch de bevrijding van het eigen ge bied Formosa door het Chineese volk is China's souverein rechten is £en interne aangelegenheid. Dezé intërne aangelegenheid kan onmogelijk een onderwerp zijn van Chinees-Ameri kaanse besprekingen. Aanvaarden van de status quo van de Amerikaanse bezetting van For mosa is voor China onmogelijk. Deze bezetting is het sleutelprobleem tus sen beide landen en is de oorzaak van de bestaande spanning, aldus de ver klaring. „Het is duidelijk, dat het slechts door een Chinees-Amerikaan- se conferentie van ministers van bui tenlandse zaken mogelijk zal zijn de spanning over Formosa te verminde ren en op te regffen." De woordvoerder drong voorts aan op de opheffing van de handelsblok kade tegen communisisch China. Mr. v. Empel geen verdediger Rechter Maengkom heeft heden tij dens de 54e zitting in de zaak- Jungschlaeger medegedeeld, dat hij niet kon instemmen met de Neder landse advocaat, mr. Van Empel, als verdediger in het proces. Hij zei zulks in antwoord op schrif telijke vragen van mevrouw Bouman. Hij voegde hier aan toe, dat hij, be- naive de bekende bezwaren, nog het practische bezwaar had, dat de zaak reeds zover is gevorderd, dat hij hoopte haar in de loop van deze maand nog te beëindigen. De Volkskammer besloot tot oprich ting van het volksleger 16 dagen na dat in West-Duitsland een begin is gemaakt met de militaire opleiding. Vice-premder Willi Stoph, die be schouwd wordt als de toekomstige oostduitse minister van Defensie, heeft verklaard, dat het volksleger over eenheden te land, ter zee en in de lucht zal beschikken. Stoph zei, dat het goed geoefend zal zijn en mo dern bewapend zal worden. Er wordt voorloipig geen dienstplicht inge voerd. Als kern van het nieuwe leger heeft Oost-Duitsland de z.g. „Kaser- nierte Volkspolizei" met een sterkte van 100.000 man landmacht, 10.000 man marine en 10.000 man lucht macht, waarmee het dus een aanmer kelijke voorsprong heeft op de West- Duitse Bondsrepubliek. Minister Stoph deelde mee, dat het leger een uniform krijgt dat in snit en kleur gelijk is aan de Duitse uni formen uit de laatste oorlog.Hij maakte de „Amerikaanse uniformen" van het Westduitse leger daarbij be lachelijk. West-Duitsland heeft opzettelijk uniformen laten ontwerpen die, zo min mogelijk aan de Hitler-tijd her inneren, zeer tot ongenoegen van sommige organisaties van oud-strij ders. In Oost-Duitsland gelden der gelijke gevoeligheden blijkbaar niet. Minister Stoph sprak van „overeen komstig de nationale tradities van ons volk." Inkrimping bevrijdingstroepen Het Amerikaanse leger zal zijn korps guerilla's en „bevrijdingsstrij ders", een keurtroep van 2.000 man, veelal Oosteuropese ballingen, die in Zuid-Duits gelegerd is, met tweeder den verminderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie woensdag in Washington bekendgemaakt. Dit is een bezuinigingsmaatregel om man kracht uit te sparen. De „bevrijdingsstrijder" zijn voor malige parachutisten, die een inten sieve ople:ding hebben gehad in vreemde talen, vernielingswerk, eer ste hulp, radioverbindigen, het ge bruik van speciale lichte- en zware wapens, psychologische oorlogvoering en kaartlezen in verscheidene talen, w. o. Chinees. Het zijn deskundigen op het gebied van jiu-jitsu, bergbeklimming, lang durig verblijf in oerwoud of in ge bieden waarop een tactiek van ver- Regering zit er mee in haar maag De Indonesische regering heeft gis teren een telegram van haar ambas sade in Washington ontvangen, waar in wordt gemeld, dat de minister van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, John Foster Dulles, voor nemens is een bezoek te brengen aan Indonesië, na in maart in Karatsji de bijeenkomst van de ministerraad van de Zoavo te hebben bijgewoond. In Washington vernam Reuter dat Dulles ook van plan is bezoeken te brengen aan India en Birma. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Washnigton verklaarde dat het bezoek van Dulles thans „min of meer" definitief vast staat en dat Dulles volgens het voorlopige: pro gramma op 13 maart in Indones'ë za' aankomen. Hij zou dan India en Bir ma reeds hebben bezocht Op een vraag of Indonesië de mi nister had uitgenodigd, antwoordd* dë woordvoerder: „De wens om In donesië te bezoeken is geheel var minister Dulles zelf uitgegaan. D minister zou „natuurlijk" weïk-br zyn, voegde hij hier aan toe. Doch in politieke kringen in Dj a karta kan men een heel ander geluid horen en schijnt men met het bezoek van Dulles erg in de maag te zitten. Men wees er in regeringskringen op dat men het bezoek van Dulles moei lijk zou kunnen weigeren, maar dat dti niet wegnam dat het bezoek de regering-Harahap in grote verlegen heid zou brengen. Na de moeilijkheden die het kabi net reeds ten aanzien van zijn bui tenlandse politiek heeft ontmoet, zou de komst van Dulles na de Zoavo- conferentie slechts uitgelegd worden als een poging om Indonesië de Zoa vo (waar alle Indonesische partijen zich tegen hebben uitgesproken) aan te praten. Dit is de Franse prinses Isabelle, met wie koning Roudewijn van België zich volgens geruchten in dat land, ontstaan en gesteund door publikaties in het Brusselse blad „De Standaard" zeer binnenkort zou gaan verloven. De 23-jarige prinses is de dochter van de graaf van Parijs met wie ex-koning Leopold van België, de vader van koning Boudewijn, die op het ogenblik met zijn gezin in Frankrijk vertoeft, aan de Franse Riviera een langdurige en vriendschappelijke bespreking zou hebben gehad. Van officiële zijde in België worden de geruchten echter „van alle grond verstoken" genoemd. schroeide aarde is toegepast. Ook bobben zij een zware opleiding gekre gen om weerstand te kunnen bieden aan „hersenspoeling". In tijd van oor log zouden zij achter de vijandelijke linies neergelaten moeten worden, om sabotage te plegen aan belangrijke industriële en militaire installaties en om guerilla's voor plaatselijke ver zetsgroepen aan te werven en op te leiden. Verjaardag Prinses Margriet De jarige prinses Margriet was vanmorgen al vroeg uit de veren om de felicitaties en cadeautjes van ouders en zusters in ontvangst te ne men. Verder waren er honderden brieven uit binnen- en buitenland met gelukwensen aan het paleis be zorgd, het merendeel van kinderen en vaak versierd met eigen gemaakte tekeningen. Een vrije dag was deze dertiende verjaardag voor de prinses echter niet en om negen uur vanmorgen zat ze, zoals elke dag, in de eerste klas van de dependance van het Baarns lyceum, waar haar mede-leerlingen voor een hartelijk welkom zorgden. Als petekind van de koopvaardij zal prinses Margriet vanmiddag om kwart voor vier en om vier uur twee delegaties uit koopvaardij kringen ontvangen. De tweede delegatie is die van het Prinses Margrietfonds, de stichting voor oorlogsslachtoffers der Neder landse koopvaardij en hun nagelaten betrekkingen. Zij zullen de gebruike lijke taart en nog een cadeau aan bieden. Het blijft wisselvallig In een krachtige noordwestelijke luchtstroming aan de westflank van een actieve depressie boven de Bc'ni- sche Golf stak- langs onze kust een noordwesterstorm op, die echter van korte duur was. Tegelijkertijd stroomde koude lucht uit de poolstre ken binnen, waarin op tal van plaat sen sneeuw en hagelbuien voorkwa men. Tiidens opklaringen daalde de temperatuur op vele plaatsen in het binnenland tot 1 a 2 graden onder nul Een nieuwe storing, die bij Groen- Naar wij vernemen hebben de bisschonpen van Nederland besloten om ie vasten- en onthoudingswet voor de Nederlandse kerkprovincie belang- -ijk te verzachten, zodat daardoor het onderscheid tussen de Nederlandse ';erknrovincie en de naburige landen van West Europa grotendeels wordt opgeheven. Alle vrijdagen van het jaar blijven gehandhaafd als onthoudingsdagen, w.z. vleesloze dagen. Vasten- en tevens onthoudingsdagen zullen voortaan Heen de volgende dagen zijn: 1. Aswoensdag; tr i 2. De zeven vrijdaeen vin de vastentijd en de qaatertempervriidaeen N O T I" e I t J e buiten de vastentijd; - wat u uitstelt, hebt u al half opge- 3. De vigiliedagen van de feesten Maria ten hemel-opneming en Kerstmis, geven land tot ontwikkeling kwam, bereikte vanmorgen de Ierse kust. Het laat zich aanzien, dat de storing niet erg actief is, maar dat zij dicht langs of over ons land zal trekken, wat plaat- elijk met wat regen of sneeuw ge paard gaat. Een volgende Jepressie komt midden op de Oceaan tot ont wikkeling en koerst vermoedelijk naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De wind zal bij ons naar richtingen tussen west en zuid draaien, maar waarschijnlijk niet veel in kracht toenemen. In de tem- peratuurverdeling kom1 over het al gemeen niet veel verandering. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond j tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Over het algemeen veel bewol- j j king met plaatselijk wat sneeuw of regen. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid- west en west. Dezelfde of iets 5 hogere temperaturen. 20 Jan. zon op 8.40, onder 17.07 u.; maan op 10.59, onder 0.41 u. Hoogwaterstanden Het weer in Europa HEt^LNTU STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer eheel baw. licht bew. half bew. onbew. onbew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. geheel bew. half bew. onbew. onbew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbew. licht bew. sneeuwbui geheel bew.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1