S)e ftzidóeSou/fca/rtf uilslel kom,afstel, Uitstel of afstel van besprekingen met Indonesië Klein Europa stimuleert Euratom-plan Felle brand woedde op, station Noordwijkerhout Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 18 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13706 Van 'ook in GENÈVE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 W elvaartsstreven 1T\E „PRAWDA" heeft dezer dagen een nieuw Russische vijf-jaren plan gepubliceerd en daarbij gezegd, dat de Sowjet-Unie thans over zo veel middelen beschikt, dat zij in korte tijd in vreedzame economische wedijver op het punt van produktie per hoofd van de bevolking het hoogst ontwikkelde kapitalistische land kan evenaren en voorbijstre ven. Met andere woorden: de Sowjets willen de produktiviteit van het land zozeer opvoeren, dat zij machtiger worden dan de Verenigde Staten van Amerika. Dit is dus een vorm van 0 „koude oorlog", waarbij ge schoten wordt met dollars en roebels. Tegen deze vorm van „oor log" kunnen wij geen bezwaar heb ben, mits de middelen om deze oor log te winnen binnen de perken blij ven van de vreedzame concurrentie. Door de concurrentie, door de zucht van de mensen om tegen elkaar op te bieden en elkaar voorbij te stre ven is tenslotte de welvaart ontstaan, waarin de wereld zich verheugen kan. De ongebreidelde zucht naar machtsvermeerdering een maar al te vaak voorkomend gevolg van gro tere welvaart leidt echter tot po litieke spanningen, welke hun uitlaat zoeken in een explosie. Vooral als de welvaartsvermeerdering wordt nage streefd met het vooropgezette doel om een ander land politiek te over vleugelen, is het gevaar van een ge welddadig konflikt allesbehalve denk beeldig. Want in dat geval zal het niet bij een gezonde concurrentie blijven, maar zullen methoden en middelen gebruikt worden, welke de tegenpartij niet „nemen" wil. Vandaar dat wij met de nodige be zorgdheid het streven der Sowjets hoe vreedzaam deze concurrentie ook genoemd mag worden gadeslaan. Van de andere kant bestaat er ook een kans, dat door de stijgende wel vaart van de Russische bevolking de mogelijkheden van het ontketenen van een wereldrevolutie het al oude doel -'an de Sowjet-politiek gaan vermindei en. Want hoe meer welvarend een volk wordt, des te minder is het geneigd zich in gevaar lijke experimenten te storten. De werkelijke leiding van het land komt daar in toenemende mate te liggen in de handen van de „captains of industry" en de invloed der partij bonzen vermindert. In elk geval ver loopt de historie geheel anders., dan Marx voorspeld heeft. Anti Poujade Michel Bokanowski, een Gaullisti sche afgevaardigde van een Parijs kiesdistrict, heeft bekend gemaakt, dat hij een „comité voor de verdedi ging van de republiek" vormt ter be strijding van Poujade. Personen van alle politieke richtin gen kunnen zich hierbij aansluiten. Bokanowski verklaarde, dat voor het eerst in de geschiedenis van de re publiek 52 fascistische afgevaardigden in het parlement zijn gekozen. Pouja de was, naar zijn mening, omringd door voormalige collaborateurs met de Duitsers. Poujade zelf heeft ontkend, dat zijn beweging fascistische tendenties heeft. De leider van de Franse communis ten Jacques Duclos, heeft dinsdag avond op een bijeenkomst van 20.0001 aanhangers van zijn partij te Parijs v.erklaard, dat de communisten de beweging van Poujade moeten bestrij den. Hij beschuldigde Poujade er van een „felle kolonialist" te zijn. Vrijdag vertrek De eerste vice-premier van Indo nesië Djanoe Asmadi, heeft gezegd dat het terugroepen van de Indone sische delegatie uit Genève een tij delijk uitstel van de Nederlands-In donesische besprekingen betekent. Een hervatting van het beraad hing af van „de verdere ontwikkelingen". Politieke waarnemers in Djakarta achten het onwaarschijnlijk dat de conferentie binnen afzienbare tijd zal worden hervat. De leden van de Indonesische de legatie, de ministers Anak Agoeng Atlas overbrugt Oceaan in half uur Volgens het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News World Report" zullen de Ver. Staten begin volgend jaar een eerste projectiel hebben dat binnen een half uur de Atlantische Oceaan kan oversteken. Het is de Atlas, die is ontwikkeld uit de Duitse V-2. Dit projectiel, dat 30 meter lang is, bestaat uit verscheidene raketten die aan elkaar gekoppeld zijn. Het kan een snelheid van 13.000 km per uur bereiken. De reikwijdte is 8.000 km, bijna precies de afstand Washington- Moskou. De trefzekerheid is voldoen de om een gebied van 16 km rondom een doel te raken, meldt het blad. „U.S. News World Report" meldt verder ,adt gewerkt wordt aan de ontwikkeling van nog twee projec tielen met grote reikvtfdten, de Snark en de Navaho, die veel nauw keuriger zijn, maar veel minder snel. Deze projectielen, meer een soort on bemande vliegtuigen met straalmoto. ren, zouden meer dan driemaal zo snel als het geluid kunnen zijn, doch niet buiten de dampkring komen en kwetsbaar blijven voor luchtafweer. Tegen een projectiel met een snelheid als de Atlas bezitten zal, bestaat geen afweermiddel, volgens dit bericht. Gde Agoeng, Soemitro, Leimena en Roem zullen vrijdag per vliegtuig naar Djakarta vertrekken om daar rapport over de besprekingen in Genève te brengen. De adviseur van de Indonesische delegatie zullen in Genève blijven. Intussen heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, gisteren een bezoek gebracht aan de Indone sische premier Harahap. Gedurende dit onderhoud, dat een halfuur duurde, zijn vragen met betrekking tot de ontwikkeling rondom de NederlandsIndonesi sche besprekingen behandeld. De in oppositie zijnde nationa listische partij de P.N.I., heeft een verklaring uitgegeven, waarin het aftreden van het huidige kabinet wordt geëist, en de vorming van een zakenkabinet, welks enige taak zou zijn de formatie van een nieuw parlement op de grondslag van de onlangs gehouden algemene ver kiezingen. Keulse dom weldra in gebruik De dom van Keulen, het grootste en een van de bekendste gothische monumenten van Duitsland, zal dit jaar weer volledig voor het publiek worden opengesteld. De kathedraal, di uit de dertien de eeuw stamt, werd tijdens de twee de wereldoorlog zwaar beschadigd door geallieerde bommen en granaten. Op het ogenblik wordt slechts een deel van het gebouv voor diensten gebruikt. De heropening van het gehele ge bouw zal in augustus plaats vinden, op de Duitse Katholiekendag, welke dit jaar te Keulen wordt gehouden. Voor de bewoners van de stad zal het een belangrijke mijlpaal bij de wederopbouw zijn. Velen van hen hebben geholpen de vijf miljoen mark bijeen te brengen, die de herstelwerk zaamheden tot dusver hebben gekost. Men verwacht evenwel minstens nog eens een zelfde bedrag nodig te heb ben om de overige schade te repare ren. Dit zal mogelijk nog vijftien of twintig jaar nemen. Supra-nationale atomen Op voorstel van Jean Mollet, bijge naamd „meneer Europa", 'zijn 33 voor aanstaande politici en vakbondslei ders uit de zes landen van „klein Europa" op een bijeenkomst te Parijs overeengekomen, dat Euratom, de voorgestelde Europese pool voor atoomenergie, een spranationaal or gaan moet worden en voor alle Euro pese landen open moet staan. Deze politici en vakbondsleiders vormden samen „het comité van actie voor de Verenigde Staten van Euro pa". Dit comitdé is vorig jaar oktober door Monnet oud-president van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal gemeenschap) opgericht. Van Nederlandse zijde wordt aan deze conferentie deelgenomen- door de Kamerleden Burgers, Romme en Bruins Slot en de vakbondsleiders Oosterhuis, Albers en Hazenbosch. Volgens Monnet, die bij de leden op parlementire actie in hun landen De Russen zouden reeds over een aandrong, valt het probleem in drie projectiel met een reikwijdte van'delen uiteen: 1. Moet de atoomenergie 2.400 km beschikken. Onlusten in Bombay Zes personen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens anti-Nehroe betogingen in het westen van India. De politie in de stad Bombay in India heeft driemaal het vuur ge opend op duizenden betogers die zwarte vlaggen meevoerden met het opschrift „Dood aan Nehroe". Auto bussen werden met stenen bekogeld door grote menigten, die protesteer den tegen het besluit van premier Nehroe om Bombay onder het be stuur van de centrale regering te stellen. De Marathi sprekende in woners v^n de stad eisen dat Bom bay deel zal uitmaken van een Ma rathi sprekende staat. In de plaatsen, waar het Marathi gesproken wordt, zijn in totaal 1000 arrestaties verricht. De linkse vak bonden te Bombay hebben een al gemene staking uitgeschreven. alleen voor vreedzame doeleinden worden ontwikkeld en indien ja, moet dan een doeltreffend controle apparaat worden opgebouwd? 2. Moe ten bepaalde bevoegdheden aan de Zij wilde nog een trekje doen De 75-jarige mevrouw Margareta Sundström in Stockholm wilde gis teravond voor zij ging slapen nog een paar trekjes aan haar pijp doen. Zü trachtte met een kaars de brand in de pijp te steken, maar hierbij vloog haar slaapmuts in brand en binnen weinige ogenblikken werd de vrouw het slachtoffer van het vuur. Haar dochter wist het vuur ten slotte te blussen, maar de oude da me overleed korte tijd later in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen. Mau Mau~hoofdman staakt strijd in het moeras Op de voet gevolgd en streng bewaakt door de Britse inspecteur Peter Hewitt, komt de self-made „veldmaar schalk" Mbaria Kaniu, op twee na de belangrijkste leider van de Mau Mau, uit een moeras gestapt <1 bij Naivasha in Kenya, waar hij de Britse veiligheidsdienst bij een schuilplaats van de Mau Mau bracht, wélke evenwel bij aankomst verlaten bleek. Kaniu was de dag tevoren in hetzelfde moeras gevangen genomen, na een belegering van acht dagen. Toen men hem vond stond hij tot aan zijn hals in het water. gemeenschap worden afgestaan? 3. Wat zullen de relaties tussen Euratom en derden zijn? Naar de woordvoerder van het actiecomité mededeelde hadden de gisteren gehouden toespraken tijdens de bijeenkomst hoofdzakelijk betrek, king op het eerste punt. De afgevaar digden waren het reeds eens gewor den over het tweede en derde punt. Ook C.D.U. eist vrijlating De Westduitse Christen-Democrati sche Unie, de partij van bondskanse lier Adenauer, heeft gisteren aange drongen op de vrijlating .van de 148 Duitse oorlogsmisdadigers, die door de Westelijke mogendheden gevangen gehouden worden. Dit is niet langer een probleem van rechtvaardigheid. Dit is nu een poli tiek en menselijk probleem. De poli tieke leiders moeten zich ernstig in spannen om gratie voor deze mensen te verkrijgen. Zij moeten een manier vinden om dit te doen", zegt de ver klaring. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE VER. STATEN Prins Bernhard heeft gisteren een groot deel van de dag doorgebracht in de Lockheed-vliegtuigenfabrieken, waar hij o.m. de F 104 bezichtigde, de nieuwe Amerikaanse straaljager, die, naar verwacht wordt, twee maal de snelheid van het geluid zou kun nen halen. Ook bezichtigde de prins een voor de KLM bestemde super- constellation, die bijna klaar is voor aflevering. Morgen zal prins Bernhard het jaarlijkse internationale concert bij wonen van het Philharmonisch Or kest van Los Angeles, dat ditmaal gedirigeerd wordt door Eduard van Beinum. De prins zal vergezeld wor den door de Nederlandse consul in Los Angeles, dr. A. Hartog, en diens echtgenote. Na het concert zal hij een receptie bijwonen, die gegeven wordt ter ere van Eduard van Beimrrn en de Italiaanse soliste Maria Tipo. Morgen 13 jaar geleden werd in Canada prinses Margriet geboren Foto M. C. Meyboom DE POSITIE VAN HET INDONESISCHE KABINET Minister Sudibjo wil ontslag nemen De Indonesische minister van sociale zaken, Sudibjo, heeft aan zijn partij toestemming gevraagd ontslag te ne men als minister. Sudibjo behoort tot de Partai Sarikat Islam Indo nesia (PSII), die vorige week ge vraagd heeft de onderhandelingen met Nederland stop te zetten en de Indonesische delegatie uit Genève te rug te roepen. De voorzitter van de PSII, Arudji Kartawinata, heeft heden verklaard, dat hij persoonlijk kon instemmen met het verzoek van Sudibjo. De partijraad zal heden beslissen over het verzoek van Sudibjo. Voorts zal de partijraad heden een beslissing nemen over de houding van de partij ten aanzier van het kabinet. Een andere regeringspartij, die niet tevreden is over de politiek van de regering ten aanzien van de Ne derlands-Indonesische besprekingen, de Dahdatul Ulama, zal ook heden avond vergaderen om te bepalen, wat tenslotte de houding van de partij zal zyn. Politieke waarnemers in Djakarta verwachten naar aanleiding van het terugtrekken van een van de minis ters uit de regering geen kabinets crisis, maar zij zijn het er over eens, dat de positie van het kabinet steeds moeilijker zal worden, indien het de steun zou verliezen van de twee bo vengenoemde partijen. Brandweer greep doeltreffend in Op het emplacement van het sta tion Noordwijkerhout ontstond gis teravond een felle brand, welke ont stond in een schaftlokaal door nog onopgehelderde oorzaak. Daar deze terreinen op Voorthoutse bodem lig gen werd direct de Voorhoutse brand weer gealarmeerd. Inmiddels was de brand overgesla gen op een grote loods, welke ruimte in gebruik is als opslagplaats van kolen van de kolenhandelaar D. v. Niekerk uit Sassenheim. In deze ko len vooraaad vond het vuur gretig voedsel. Inmiddels was de brand weer gealarmeerd, doch deze moest nog wel 10 minuten wachten voor men water kon geven. Een der dra den van de bovenleiding was n.1. doorgebrand, zodat ook het treinver keer stagnatie ondervond. Door dit defect was alles onder stroom gezet. Na 10 minuten was dit euvel verhol pen en kon water worden gegeven. Burgemeester Kolfschoten was tele fonisch gewaarschuwd en was ook spoedig op het terrein der brand aan wezig, eveneens de rijkspolitie, die voor afzetting zorgde. De brandweer uit Noordwijkerhout was ook ter assistentie opgeroepen. Deze beperkte zich tot het nat hou- houden van de grote voorraden ko len, welke zich op het terrein bevon den, zodat deze gered konden wor den. Ook enige gereedschappen en een grote ladder voor kolentransport van wagon rn auto werden gered. Dalende temperaturen OVERSTROMING IN PORTUGAL. Portugal heeft ten gevolge van bui tengewoon zware regenval te lijden van overstromingen, die in ernst toe nemen. Zo bevindt zich de graan oogst in het gebied ten noord-oosten van Lissabon in ernstig gevaar. Ten zuiden van de hoofdstad staan de rijstvelden onder water. Op vele plaatsen van het lar d staan de we gen blank. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). KOUDER. Wisselende bewolking met en- kele verspreide regen- en later ook sneeuwbuien. Matige, af en j toe krachtige, en langs de kust aanvankelijk nog harde noord- westelijke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag tem- J peraturen over het algemeen la- S ger dan vandaag. Hoogwaterstanden 19 Jan. zon op 8.41, onder 17.06 u.; maan op 10.37, onder Het weer in Europa HELSINKI geh. oew. Bij de kust van Zuid-Noorwegen is woensdagochtend 1 uur een nieu- we depressie aangekomen, juist op KOPENHAGEN de plaats waar 24 uur geleden een andere depressie lag van een grote reeks storingen, die over Scandinavië naar Rusland trekken. Ook deze de pressie trekt over de Noorse bergen in de richting van de Finse Golf. Aan de westzijde ervan stroomt koude poollucht, waarin sneeuwbuien voorkomen naar het zuiden. De voor ste begrenzing van deze lucht zal woensdagavond bijna het gehele land gepasseerd zijn. Boven Frankrijk maakte zich een regenstoring los uit een lage drukgebied bij Portugal. Deze storing trekt naar Zuid-Duits- land. Morgen bevinden we ons ge ruime tijd in de koude poollucht, waarin opklaringen, maar ook enkele buien voorkomen. De komende nacht zullen de temperaturen tot by het vriespunt dalen. Overdag zijn de temperaturen in het algemeen een paar graden lager dan vandaag. Een nieuwe storing, die bij Groenland tot ontwikkeling komt, zal het weer bij ons waarschijnlijk niet vóór morgen avond beïnvloeden. ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME na sneeuw —7 C. geh. bewolkt 3 sneeuw 4 geheel bew. 4 geheel bew. 0 onbewolkt 1 zwaar bew. 4 geheel bew. 4 zwaar bew. 3 ïhotregen 3 onbewolkt 5 geheel bew. 7 regen 11 geheel bew. 4 geheel bew. 1 geheel bew. 3 regen 4 regen 5 Tegen 3 nevel 1 geheel bew. geheel bew. 15 Korreltje Wat voor de dwaas geluk en onge luk is, noemt de wijze verstand en onverstand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1