ERNSTIGE AUTOBOTSING IN WOUBRUGGE KOSTTE TWEE CHAUFFEURS BET LEVEN 200 Huizen moeten worden gesloopt Nieuwe zilveren gulden in omloop Een ongeval dat niet gezien werd Wie gaf Voorburgse vrouw de dodelijke fosforpil? Kunststudent verving ijzeren long in strijd tegen ademverlamming Politie op verkeersjacht, verborgen in burgerauto's VR'JDAG 13 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 VOOR STAATSDRUKKERIJ DEN HAAG De heer Passier, die zelf ter zitting verschenen was, begreep niet waarom zijn reeds vijftig jaar bestaand lood- gietsnsbedrijif moest verdwijnen, ter wijl naast zijn pand een wijkgebouw staat, dat wegens een servituut nim mer afgebroken zal mogen worden. De waarnemend-commissaris, mr. J. J. R. Sohmal deelde mede, dat Ge deputeerde Staten later hun beslissing bekend zullen maken. Tijdens een openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is ter sprake gekomen het nieuwe ge bouw voor de staatsdrukkerij in Den Haaig, waarvoor als het gehele com plex van kantoor- en bedrijfspanden voltooid is, en een aansluitende om geving is verkregen, bijna 200 wonin gen gesloopt zullen zijn. De advocaat van de eigenaar van 90 hofjes woningen tekende bezwaar aan tegen het wegbreken van deze woningen in een tijd, wasrin aller - wege aangedrongen wordt op een snelle leniging van de woningnood. De vertegenwoordiger van de ge meente Den Haa-g stelde daartegen over, dat voor de voltooiing van het eenste deel van de nieuwe plannen slechts zeven woningen, welke eigen dom van de gemeente zij/n, zullen verdwijnen, daarbij komt, dat in Den Haag geen ander stuk grond voor de nieuwe staatsdrukkerij geschikt was, terwijl die thans gekozen plaats uit- m£LTr Sanering in r- N^er."ni"e8 baBnk d"e "al! merking gekomen was, waardoor1 *»„n*h<i4A*4 d!vïT7gen tOCh hadde" m°eten V"-1 betten TnlveJg^ tot het fc~ y schikbaar stellen van metalen gul- Van de hand eewezen dens-De Papieren guldens worden nog niet ingetrokken, zij blijven voor- FATER HYACINTH HERMANS O.P. 80 JAAR De tachtigste verjaardag van pater! Hyacinth Hermans O.P., lange jareih redacteur van „De Maasbode'' en vooral bekend om zijn wekelijkse ru briek „hors d' oeuvre",is niet onop gemerkt voorbijgegaan. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik om de „Père", zoals hij in de wande ling genoemd wordt, in de pastorie aan de Provenierssingel te Rotterdam te komen gelukwensen en uit alle de len van het land waren telegrafische en schriftelijke gelukwensen binnen gekomen. Minder gewicht dan' vóór de oorlog Maandag 16 januari a.s. zal een begin worden gemaakt met het in om!oop brengen van de nieuwe zil veren gu'dens. Met ingang van die De gemeenteraad gaf op 5 septem ber 1955 zijn goedkeuring aan het plan. De ingediende bezwaren wer d/en van de hand gewezen. Tijdens raadsdebat bleek, dat in totaal 1S9 woningen gesloopt moesten worden, lopig in omloop. De nieuwe guldens hebben dezelfde samenstelling als de oude guldens, die tussen de twee wereldoorlogen in omloop waren, n.l. muntzilver van een aldus de mededeling van de zijde van 1 Smalte van 720/1000. Bleef derhalve het college van b. en w. in eerste het.Minnerl,1Jk van de nieuwe gulden instantie zouden slechts enkele tien tallen woningen behoeven te ver dwijnen. Tegen het besluit van de gemeente raad tekenden de heer S. Becker, eigenaar van 90 op den duur te slo pen hofjes woningen, en de heer Fh. F. Passier, eigenaar van een in het betreffende gebied gevestigd loo^gie- tersbedrijf, beroep aam bij het college van Gedeputeerde Staten. Opgeknapt Bij de mondelinge behandeling van deze bezwaren, deelde mr. J. van Zwet, gemachtigde van de heer Bec ker mede, dat een groot aantal wonin gen niet lang geleden neg, met 'behelp van rijks- en gemeentegelden, beter bewoonbaar werden gemaakt. gelijk aan dat van zijn voorganger, het uiterlijk onderging enige wijzi gingen. De beeltenis van de koningin bevindt zich op de voorzijde en 'het rijkswapen op de tegenzijde, beide ontworpen door prof. L. O. Wencke bach. Het randschrift „God zij met ons", dat al bijna anderhalve eeuw op deze Nederlandse munt voorkomt als voortzett:rag van een tijdens de 80-jarige oorlog ontstane traditie, is op de nieuwe guldens behouden. Kleiner Het meest in het oog springende verschil tussen de oude en nieuwe gulden is de kleinere diameter en dikte van de laatste. Dientengevolge verminderde het gewicht van 10 gram tot 6 lA gram, waardoor de gulden, thans nog meer dan vroeger, de munt met relatief het laagste gewicht is geworden. Immers een waarde van een- gulden aan nikkelen kwartjes of dubbeltjes heeft een gewicht van 12 respectievelijk 15 gram. Op de tegenzijde waarop de waar- deaanduiding en het jaartal voorko men heeft het omschrift „munt van Lahrehuis Eindhoven „Ieder mens heeft een plaatsje nodig, al is het nog zo klein, waarvan hij kan zeggen: Dit is het mijne, hier leef ik; hier heb ik lief, hier vind ik rust; hier is mijn vaderland, hier is mijn thuis". Deze woorden heeft de /""TM HTT PRTTVTFR. hoge commissaris voor de vluchtelin- Ur* ÜKUÏ 1ILIV- genhulp, mr. G. J. van Heuven Goed- j hart, onlangs uitgesproken bij het in j ontvangst nemen van de nobelprijsj en deze Avoorden werden hedenmor gen overgenomen door de secretaris generaal van het ministerie van maat schappelijk werk, mr. Ph. H. M. Werner, bij de opening van de werk plaats van het Labrehuis te Eind hoven. „Het labrehuis", aldus de heer Werner, „wil een thuis geven aan de thuislozen, de zwervers, die nergens rust vinden en niets hun thuis kun nen noemen. Dit thuis wordt hier geboden als een liefdedaad en deze Kortere diensttijd voor iedereen Een even onjuiste als onbillijke maatregel, noemde dr. G. J. M. de Gruyter, voorzitter van de kamer van koophandel voor Den Bosch, in zijn nieuwjaarsrede het verlenen van ver vroegd groot verlof aan de bouwvak arbeiders. De getroffen maatregel zal voor de •bouwindustrie op die arbeidsmarkt een concurrentiemiddel zijn, waar- daad wordt zoveel mooier nog, daar tegenover de andere industrietakken het eenzijdig karakter van de aalmoes j geen verweer kunnen bieden. De aan er aan wordt ontnomen, doordat men j de bouwnijverheid verwante inclu de gastvrijheid door arbeid in de strietakken zullen er vooral de dupe werkplaats van het labrehuis kan van worden. verdienen. Zo krijgt het huis nog j„i3ter en ook doeltreffender zou meer het karakter van een thuis, j,et zijn, aldus dr. De Gruyter, indien waarin men met eigen recht verblijft. militaire diensttijd voor iedereen Het labrehuis kan naar wij hopen werd verkort. voor velen het portaal zijn, waar- Daar komt nog bij, zo merkte hij langs de bedding der samenleving wordt teruggevonden". Na zijn gelukwensen besloot de secretaris-generaal met de bede, dat het werk in en door het labrehuis .onder Gods z^gen, rijke vruchten zal mogen dragen. verder op/dat velen en niet in het minst degenen die de militaire dienst tijd achter de rug hebben er van overtuigd zijn, dat het zeer goed" no- gelijk moet zijn in een aanzienlijk kortere diensttijd hetzelfde program ma te realiseren. het koninkrijk der Nederlanden" plaatsgemaakt voor het woord „Ne derland", zulks in overeenstemming met de in het statuut van het konink rijk neergelegde nieuwe rechtsorde. In de terminologie van het statuut wordt n.l. onder het rijk verstaan het koninkrijk der Nederlanden, hetwelk alle onderdelen van het koninkrijk omvat. RICHTPRIJS BACONVARKENS GEWIJZIGD De uitkomsten van de tweemaan- delijke herberekening door het land- bouw-economisch instituut wijzen uit, dat de kostprijs van baconvarkens tengevolge van een teruggang in de veevoederprijzen is gedaald met 4 cent per kg. geslacht gewicht. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft dien overeenkomstig de richtprijs voor baconvarkens in de 2e kwaliteits klasse met ingang van maandag 16 januari a.s. van 2.41 op 2.37 per kg. koud geslacht gewicht verlaagd. De overnameprijs voor baconvar kens is sinds 9 januari j.L 2.25 per kg. koud geslacht gewicht. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs, dat met ingang van 16 januari 12 cent per kg. bedraagt, wordt in het vleesfonds gestort. Donderdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf vond, zoals we reeds meldden, op het gevaarlijke kruis punt HerenwegKruisweg te Wou- brugge een ernstige botsing plaats tussen een grote vrachtwagen van de N.V. Gebr. de Jong Huidenhandel te Bodegraven, bestuurd door de 28-ja- rige Jan de Jong, en een volkswa gen, bestuurd door de 35-jarige Wil lem Moerman uit Schipluiden, ver tegenwoordiger van de N.V. Spoor- ijzer te Delft. Beide bestuurders wer den vrijwel op slag gedood. Over de juiste toedracht van dit ernstige ongeval tast de rijkspolitie nog in het duister, doordat niemand Politie speurt De laatste donderdag van 1955 is ■te Voorburg een dame gestorven, na dat zij een fosforpil ingeslikt had, die haar verstrekt was tegen haar nier kwaal. De politie, die ernstig speurt naar de persoon, die het slachtffer deze .pil gegeven heeft, meent thans over enkele vage aanwijzingen te be schikken Zij heeft mededeling ontvangen, dat in de laatste dagen van het oude jaar een nog onbekende dame ver schillende vrouwen in en om Den Haag aangehouden heeft en een ge sprek over nierziekte begonnen is. Twee dames hebben zich thans bij politie gemeld en hun verhaal komt in grote lijnen ap hetzelfde neer: een onbekende vrouw belde ibij hun aan, of hield hen op straat staande en begon een verhaal over nierziekte. Daar de beide betrokken dames ech ter geen last van deze kwaal hebben, liep het gesprek weldra op dood- spoor en wellicht heeft dit de dames het leven gered, want het slachtoffer is kennelijk wel op het aanbod van de onbekende vrouw ingegaan, -het geen haar het leven heeft gekost Beruchte weg in het Gooi eiste wederom zware tol Het signalement, waarover de poli tie naar aanleiding van bovenge noemde meldingen beschikt', is vrij vaag: de vrouw is rond 1.7Ó m. lang, tussen de 45 en 50 jaar oud, niet op gemaakt, gekleed in een zwarte gladde bontjas; haar optreden was .zeer beschaafd en zij sprak met een licht Duits accent. het heeft zien gebeuren. Doch uit de situatie ter plaatse na de botsing meent men, dat het ongeval zich als volgt heeft afgespeeld. Op de Herenweg naderde uit de richting Leimuiden de vrachtwagen, tegelijk kwam op de Kruisweg, ver moedelijk uit de richting Ter Aar de luxe wagen. Deze laatste verleende geen voorrang en werd midscheeps geschept. Door de regenachtige, glad de weg slipte de vrachtwagen, ram de een dikke betonnen paal, slinger de over het rijwielpad en duwde de volkswagen bijna geheel onder wa ter in de langs de Herenweg lopen de sloot. De heer De Jong heeft tij dens de slippartij vermoedelijk ge tracht uit de cabine te springen, doch is daarbij ovei reden door het aohterwiel van zijn eigen wagen, al thans werd hij dood aangetroffen naast het rechterachterwiel. De cabi ne blèef echter onbeschadigd. De be stuurder der volkswagen raakte on der water bekneld en verdronk. He laas mocht de hulp van de snel toe geschoten eigenaar van het pafé, de heer K. de Brave en zijn vrouw niet meer baten. Ook dokter L. E. Loth uit Woubru<?ge en dokter Warmes- kerken uit Alphen a. d. Rijn, bene vens leden van de EHBO uit Wou- brugge waren spoedig ter plaatse. De totaal vernielde volkswagen, be- keiijker te verplegen en te behande len. Bevredigende resultaten. Enige maanden geleden moesten Goedkoper en handiger in het gebruik Een van de meest gevreesde com-- plicatics, die bij kinderverlamming in het Zuiderziekenhuis te Rotter- kunnen optreden is de levensbedrei- dam enige patiënten met ademha- gende toestand van ademhalingsver- Üngsverlamming worden opgenomen lamming. Het enige lichtpunt is, dat en aan hun genezing werd gewerkt meestal na verloop van enkele we- °P dezelfde wijze als in Kopenha- ken tot maanden de verloren ireirane fien. kien heeft toen omgezien naar Op de foto de totaal vernielde volks wagen in het water en schuin tegen de wallekant de vrachtwagen. nevens de slechts lichtbeschadigde vrachtwagen werden later versleept naar garage Boot in Alphen. De lij ken der slachtoffers werden per zie kenauto vervoerd naar de aula van het Woubrugse kerkhof. De technische dienst van de ver keerspolitie zal de wrakken onder zoeken, teneinde na te gaan, of er gebreken waren voor het ongeval plaats vond. Daar niemand het onge luk heeft gezien, is de juiste toe dracht, alsook de schuldvraag nog niet met zekerheid m te gaan. Op dit kruispunt hebben de laatste jaren al talrijke botsingen plaatsgevonden, die grotendeels te wijten waren aan het geen voorrang verlenen aan het snelverkeer op de Hergnweg. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed, ook zijn op de Kruisweg meerdere waar schuwingsborden. Het is te hopen, dat de toekomstige plannen ter ver betering en beveiliging van dit be ruchte kruispunt spcedig uitgevoerd zullen worden. Ch. Weiter uit ziekenhuis Het lid van de Tweede Kamer, oud minister Ch. Welter, die in het zie kenhuis aan het Westeinde te Den (Haag een zware nieroperatie heeft •ondergaan, is vandaag naar zijn wo- •ning voor verdere verpleging terug- .gekeerd. Een algehele genezing is dank zij het krachtig gesteld van de bejaar de staatsman te verwachten, al dus de geneesheren. POST VOOR SMALDEEL 5 Zoals is medegedeeld, vertrekt het r.efensmaldeel 5, bestaande uit hr. ms. deel, dan wel «heel herstelt. Voor zouden kunnen overnemen en het overnemen van de ademhaling het meest geschikt leek een in Du ts- werd de bekende ijzeren long ont-l land ontworpen en gemaakt aoparaat worpen. (poliomat), dat in voldoende hoe veelheid en op korte termijn te leve- I ren of te lenen was. Het toestel Hoewel vele patiënten hieraan hun men spreekt van kunststudent is leven danken, noemen deskundigen onafhankelijk van elektriciteit, want de resultaten van deze toestellen overhet werkt op samengeperste lucht, 't algemeen teleurstellend. De tegen-! afkomstig uit een cilinder. Het aan- woordige moderne ijzeren long mist tal "patiënten te Rotterdam breidde wel veel van de technische nadelen zjch uit tot elf, doch men kon vol- van haar voorgansters, maar ook dit doende apparatuur aanschaffen, me- toestel blijft aan bepaalde handicaps dg omdat b. en w. hiervoor direct onderhevig: de verpleging wordt gelden beschikbaar stelden. Enkele zeer bemoeilijkt. Het neemt veelj patiënten zijn reeds genezen en de ruimte in en is bovendien zeer kost- resultaten bij de overigen, onder wie 1 enige kinderen, zijn tot dusverre zeer bevredigend. GEHEIME WAPENDEPOTS? De voorzitter van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Conserva tieve Partij, die tevens voorzitter is van de landelijke organisatie van oud- lillegale strijders, de heer W. K., heeft ■onlangs in Den Haag een toespraak ;ehouden, waarin hij mededeelde, dat Dicht bij de plaats op Rijksweg no. 1, waar enige dagen voor Kerstmis een aanrijding drie doden eiste, is donderdagochtend een personenauto met volle vaart tegen een met stenen beladen trailer gebotst. De be stuur van de personenwagen, de 25-jarige G. J. W. uit Zwolle, liep een schedelbasisfractuur op en moet op slag dood zijn geweest. Zijn lichaam werd enkele tientallen meters van de plaats van de botsing op de weg gevonden. De wagen van W. die volgens de chauffeur van de trailer, met grote vaart en slingerend op *ie trekker afkwam, re~'rte dez" met zo'n harde klap, dat zij, na eerste de voorzijde van de trekker te hebben ingedrukt, onder de trailer doorschoot en het onderstel ervan meenam. De foto toont de volkomen verwrongen overblijfselen. baar. Toen professor Lassen te Kopen hagen in 1952 dan ook plotseling te maken kreeg met een opname van enige honderden patiënten met ademhalingsverlamming, was er geen denken aan voor al deze patiënten een ijzeren long aan te schaffen. Professor Lassen heeft deze patiën ten in leven gehouden door hen, zo als de medische wetenschap het uit drukt, te beademen volgens het sys- teem, dat ook nu nog bij de anesthe- ,lenouaent waarin nu meaeaeeiae, aai sie in gebruik is: via een pijpje in m=n over geheime wapendepots be de luchtpijp worden de longen van 6chikte De H mj on£rzoekt nenP in eenR7I?Zrm,7»°„t JÜ1 thana of achter dekoorden waar- rubberballon met Z"UrS,°' geVUMe 'haid schuilt. Vrijwilligers gevraagd. De uitgeademde koolzuur wordt gebonden, terwijl de verbuikte zuur stof uit een cilinder wordt aange vuld. Er moet evenwel 10 tot 20 maal per minuut in de ballon worden ge knepen en dit moet dag en nacht doorgaan. Voor de bijna 300 patiënten, die te Kopenhagen op deze wijze moesten worden behandeld, waren dan ook grote aantallen vrijwilligers nodig, van wie de meeste studenten waren, doch ook bijv. postbodes en politie agenten, die enige uren vrij van dienst waren, werkten mede. Daar deze methode redelijk goed voldeed, ging men ertoe oyer auto matische toestellen te vervaardigen, zodat handkracht overbodig werd. Bij deze toestellen ligt de patiënt in een normeel bed, dus is hij gemak- torpedobootjager Evertsen, hr. ms. fregat Van Ewijck en hr. ms. onder zeeboten Walrus en Zeeleeuw, op 12 januari voor een reis naar de Middellandse-zee. De schepen worden eind maart in Nederland terugver wacht. Luchtpost voor opvarenden van deze schepen moet op 16 januari uiterlijk 9.0Q uur, ap 24 januari uiterlijk 15.00 uur, op 8, 15, 20, 22, 27 en 29 februari uiterlijk 9.00 uur en op 13 en 16 maart uiterlijk 15.09 uur te Amsterdam op het marinepostkantoor aanwezig zijn. Treinpost voor opvarenden van deze schepen moet op 6, 13, 20 en 27 februari te 17.00 uur op het marine postkantoor te Amsterdam aanwezig zijn. Alle voor opvarenden van schepen van het smaldeel bestemde poststuk ken moeten als volgt worden geadres seerd: Rang of kwaliteit, naam, marine- nummer. Aan boord van hr. ms(volgt de naam van het schip). Amsterdam-C.S., marine. De naam van de haven, waar de post zal worden uitgereikt, mag niet worden vermeld. De Enschedese politie zal volgende maand over 40 auto's de beschikking hebben, teneinde een doeltreffende controle uit te oefenen op de naleving van de verkeersregels. Deze auto's worden ter beschikkking gesteld door burgers, die zelf als chauffeur zullen fungeren, terwijl de politie in de wa gen meerijdt. Men heeft deze wijze van controle gekozen, omdat de politie in de eerste plaats minder opvalt, terwijl tevens het vervoersprobleem van de politie is opgelost. Een veertigtal autobezit ters, vrijwel allen leden van „veilig verkeer", heeft zich opgegeven. Zij zijn genegen een of tweemaal in de week 's ochtends, 's middags of 's avonds met een agent door de ge meente te rijden. Er zal een rooster v/orden opgemaakt, zodat de patrouil lediensten rouleren Het betreft hier een proefneming. De voornaamste taak van de agenten in deze auto's zal zijn, de controle op de naleving van de gedragsregels van de wegge bruikers, zoals het aangeven van richtingverandering, het stoppen bij stopborden, het verlenen van voor rang, het rijden in de avond met goe de verlichting enz. De actie is ongeveer adht maanden geleden voorbereid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5