'St. Antonius' bij het 45-jarig bestaan in 'de Witte Brug' Hypotheek op andermans huis Pater Kr ouwels, 2-preekstoelen- predikant, had verkeersongeval Nog te weinig katholieken emigreren via eigen bureaus De betürijfszielzorg in bisdom Haarlem Nederlandse Amerikaan sprak over de toekomst van de lelie WOENSDAG 11 JANUARI 1956 DE L.E1DSE COURANT TWEEDE BI .AD - PAGINA 2 Afscheidsrede van J. F. v. Bijsterveld Vandaag is het voor de Ned. U.K. bond voor hotel-, café- en restaurant geëmployeerden met de sectie biosco pen en theaterpersoneel „St. An tonius" een bijzondere dag, want de bond bestaat 45 jaar, ter gelegenheid waarvan in hotel „de Witte Brug" te Scheveningen de jaarvergadering wordt gehouden. Maar dit is eigenlijk niet het bij zondere in deze herdenking en bonds vergadering maar veeleer het feit, dat de bondsvoorzitter, de heer J. F. van Bijsterveld als zodanig afscheid neemt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Geboren 24 januari 1894 te Sche veningen, werd de heer-v. Bijsterveld op 13 januari 1919 lid van „St. An tonius". Hij was als kellner begonnen in hotel „de Witte Brug", waar hij thans ook afscheid neemt van het vak, dat hem heel zijn leven zo na aan het hart heeft gelegen. Eerst als actief werker in dienst van zijn pa troon. Men moet hem horen vertellen over vroeger; dienst van 's morgens 7 uur tot 's avonds laattot in de nacht. Als werker in het bedrijf, waar niets geregeld was en dat zelfs later bij wettelijke arbeidsregelingen ver ten achter stond, heeft hij alle moei lijkheden van het bedrijf aan de lijve ondervonden. In eigen land bij „de Witte Brug" en de „Twee Steden", maar ook in andere. Hij werkte in Frankrijk, Engeland, Duitsland en Amerika, hij leerde ook op bootreizen de moeilijkheden van het bedrijf ken nen, leerde ze echter niet alleen, maar bestudeerde ze ooken zon op middelen om de stand der employé's hoger op te trekken, om ook voor hen betere arbeidsvoorwaarden, betere salarisregeling, rusttijd en vakantie te verkrijgen. Was het wonder, dat hij zich aan getrokken gevoelde tot de organisatie? In 1919 lid geworden van St. Anto nius", werd hij op 5 november 1921 hoofdbestuurslid, op 6 februari 1934 bondssecretaris en in 1947 bondsvoor zitter. Bij het 40-jarig bestaan van de bond in 1951 kreeg hij de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontiicfe" en thans brak voor deze onverdroten noeste werker het einde aan. Was het wonder, dat de geschiede nis van de bond in zijn laatste openingsrede, het onderwerp was van bespreking? Hy herinnerde er aan, dat ten tijde van de oprichting van de bond niets was geregeld op het sociale erf, geen ziekteverzekering geen invaliditeits verzekering, geen werktijden, geen vrije dag per week, geen vakantie, geen loonregeling en in verscheidene gevallen moesten de op fooien werk- zamen nog geld betalen om hun on geveer 80 tot 100 urige werkweek te mogen maken. De kleine bond sloot zich in 1913 aan bij het r.k. vak- bureau en met veel moeite werd ver kregen, dat ook „St. Antonius" in 1923 werd opgenomen bij de vrij willige werkloosheidsverzekering. De voorzitter besprak de gehele ge schiedenis van de bond. O.m. memo reerde hij de oprichting van een vak cursus in 1934 te Nijmegen, spoedig gevolgd door meer dergelijke cursus sen elders. De eerste tweejarige vak school voor het hotel-, café- en res taurantbedrijf werd ingesteld te 's-Gravenhage in de r.k. Ambachts school, na de oorlog gevolgd door een middelbare school voor de opleiding van leidinggevend personeel te Maas tricht. Spr. meende wel te kunnen zeggen, dat deze rooms-katholieke hotelschool voor honderd procent haar plaats heeft gewonnen. De school heeft thans bijna honderd leerlingen in een driejarige opleiding, terwijl reeds twee klassen het bedrijfsleven zfjn ingegaan. Spr. memoreerde voorts o.m. de totstandkoming van de collectieve arbeidsovereenkomst- na de oorlog. Een zekere N. had een schuld van 1200 bij een zekere R., bij wie hij in huis was. Om aan geld te komen had hij een eigendomsbewijs van een h-uis van R. weggenomen en was daar mede naar een notaris gegaan met de bedoeling een hypotheek op het huis te nemen en zo aan geld te komen. De opzet gelukte: de hypotheekakte ondertekende hij met de naam van R., waarna hij in het bezit kwam van 3000. Enige tijd later wist hij op dezelfde manier nog eens en bij dezelfde no taris 1000.in handen te krijgen. Gisteren stond hij te Almelo voor de rechter. De officier adhtte de op lichtingen en valsheid in geschrifte bewezen en requireerde een maand gevangenisstraf. Hierbij werd o.a. een werktijd van 55 uur per week vastgesteld, welke werktijd naar spr. meende te weten dit jaar zal worden verkort tot 51 uur, als overgangsmaatregel naar de 48- urige werkweek en inmidddels met 13 zondagen vrij. Binnenkort we rekenen op februari, aldus spr. zal de verstrekking van beroepskaarten een aanvang nemen. Het bodempen sioen zal per 1957 worden ingevoerd. Daarenboven zal een bedrijfspensioen moeten komen, naar zienswijze van de bond voor werkgevers en werk nemers vastgesteld op 70van het verdiende loon. Het gelijke loon voor gelijke arbeid, vooral voor serveer sters, zal eveneens stellig tot stand moeten komen. Na de oorlog kreeg de bond op dracht ook het personeel in het bioscoopbedrijf te organiseren. Ook ten aanzien van de musici en artisten was de bond werkzaam. Wat de toekomst betreft, sprak de voorzitter als zyn mening uit, dat het aantal bedrijven zal moeten wor den uitgebreid. Daarbij zullen de ar beidsvoorwaarden en lonen aantrek kelijk moeten zijn, hetgeen zelfs nu reeds dient te geschieden ter voor koming van groeiend personeels tekort. Tenslotte verklaarde spr. de 45-ste jaarvergadering van de bondsraad voor geopend. VOORZITTR VAN BIJSTERVELD, RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU De vergadering, die om elf uur aan ving, werd voorafgegaan door een bijzondere bijeenkomst, waarbij mr. Voestermans, chef van het kabinet van Sociale Zaken, namens minister Suurhof, die wegens ambtsbezighe den verhinderd was, het woord voer de. Spr. herinnerde er aan, hoe hij als Limburger reeds 25 jaar geleden voor het Limburgs Katholiek Werk verbond als spreker optrad en daar bij over de zedelijke waarde van de arbeid sprak. Dezelfde woorden, hier door hem geciteerd, gelden nu nog. Hij wees er verder op, dat Van Bijsterveld de zaak waaraan hij zijn hart had verpand, met een branden de ziel bemind heeft. Hij heeft de so ciale misstanden in het bedrijf aan de liive ondervonden en daardoor roeping in zich gevoeld zich aan de or ganisatie te wijden. Spr. noemde hem verder een goed vakbondsbestuurder van uitermate groot belang voor de overheid en namens de regering zeg de hij hem hartelijk dank voor al hetgeen hij in lange reeks van jaren op maatschappelijk gebied heeft ver richt. Onder luid aüplaus deelde sor. vervolgens mede, dat het H.M. de Ko ningin heQft behaagd hem te benoe men tot ridder in de orde van Oranje Nassau. D° helft van de hem toegezwaaid eer hevelde s onmiddellijk over op zün echtgenot- mevr. Van Bijsterveld die het steeds mogelijk heeft gemaakt dat de heer Van Bijsterveld zoveel n doen. Aangezien mevr. Van Bijsterveld nok van Limburgse afkomst ist, stelde de heer Van Bijsterveld onmiddellijk voor de eerste strofe van het Lim burgs Volkslied te zineen, waaraan spontaan voldaan werd. Daarna -"-'-t sor. ontroerd dank aan H.M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding. Of deze verdiend was? Sor. antwoordde hierop, dat elk mens d'e in_ zijn leven getracht heeft iets te bereiken voor zijn medemens recht heeft op een ridderslag. Hierna gingen zijn gedachten terug naar de "aren 1910—1911, toen hy als P'^eolo in het café-restaurant van de Witte- ug kwam en H°t verschillende ge- '•"nissen de revue passeren. Vrij ernstig gewond Onder Vianen is maandagmiddag door de gladheid van de weg een auto geslipt, die werd bestuurd door pater Albertinus Krouwels, de Franciscaan, die in Nederland zeer grote bekend heid verwierf met zijn „twee-preek- stoelen-gesprekken". Pater Krouwels was te zamen met pater Randulf Rinirie op weg van Heemstede naar Weert, waar het 250ste „twee-preekstoelen-gesprek" zou worden gehouden. Door de gladheid begon de wagen onder Vianen te slippen en pater Krouwels verloor de macht over het stuur. De wagen schoot over de weg berm heen en kantelde nog juist voor de langs die weg stromende sloot. Tijdens deze manoeuvre werd pater Krouwels uit de wagen geslingerd en kwam zwaargewond in de sloot terecht. Onmiddellijk toegeschoten hulp wist hem op het droge te brengen en de pater wees zijn redders onmiddel lijk naar de ontzette auto terug, waar pater Renirie zich nog in bevond. Toen het verwrongen portier open gebroken was, kon pater Renirie ech ter zonder hulp de auto verlaten en het bleek, dat hij slechts enkele schaafwonden opgelopen had. Pater Krouwels had echter een zeer ernstige beenwonde en werd per auto naar een dokter gebracht, die na eerste hulpverlening overbrenging per amlbulance naar een ziekenhuis ge lastte. Opgenomen in het Sint Jan de Deo ziekenhuis te Utrecht heeft pater Krouwels een rustige nacht gehad en Bisdommen Haarlem en op^de levensbeschouwing. Rotterdam reorganiseren Per 1 jan. heeft er een reorganisa tie plaats gehad van de diverse ka tholieke emigratie-bureaux in de bis- - dommen Haarlem en Rotterdam. Na I ting: en In de lessen maatschappelijke de oorlog werd er allereerst aan-, en geestelijke stromingen, medische dacht besteed aan de emigratie van i voorlichting en land en volk worden agrariërs, maar toen verschillende °0^ onderwerpen behandeld, I Een ander punt, dat de aandacht verdient, is het vrijgezellenprobleem. De emigratie van de vrijgezel stuit I op moeilijkheden. Niet sociaal-eco nomisch, maar geestelijk. Toch is 49 van de emigranten ongehuwd. Het katholieke huwelyksbemidde- I lingsbureau laat de aandacht wel En denk nu niet,, dat de emigratie-1 over dit pi-obleem gaan, maar men cursussen andere onderdelen ver-i begrijpt, dat hier de uiterste voor waarlozen. zichtigheid geboden is. Indien enigs- In een tijdvak van twintig weken' zijls mogelijk d'ent men gehuwd de krijgt men in totaal 50 uur Engelse; oceaan over te gaan. les, prima huishoudelijke .voorlïcii- landen ook middenstanders, vaklie den en losse arbeiders gingen aan trekken, ontstonden er b:nnen de standsorganisaties diverse emigratie- bureaux. Deze gang van zaken is aanleiding geweest tot veel misverstand. Dik wijls meende men, dat een aspirant emigrant lid moest zijn van b.v. de van de K.A.B. te emigreren. Dit was van de K.Aa.B. te emigreren. Dit was echter niet het geval, maar het mis verstand was er en vele katholieken gingen via de niet-katholieke bu- voor de levensbeschouwing van groot belang zijn. Daarom is het van zoveel belang, dat een katholiek ook via een ka tholiek bureau emigreert. In verge lijking met de andere bureaux mist hij niets, maar daarenboven zal hij nog voorbereid worden op dingen, die voor hem zeer gewichtig zijn. BETREURENSWAARDIG. In dit verband is het betreurens waardig, dat van de katholieken, die reaux een nieuwe toekomst tegemoet, ongeveer 33 uitmaken van het Na de reorganisatie is een derge lijk abuis niet meer mogelijk. Men heeft thans een Katholieke Emigra tie Stichting, waarin alle voorheen bestaande bureaux zijn onderge bracht. DIVERSE BUREAUX. Het landelijke, overkoepelende or gaan is gevestigd op de Badhuisweg 91 te Scheveningen. Voor Noord Hol land is er een bureau op het Prinsen Bolwerk 1 te Haarlem, directeur de heer J. G. Bosman, vroeger directeur van de Emigratiedienst van de L.T. B.; voor Zuid Holland is er een bu reau in de Ant. Duyckstraat 91 te Den Haag, directeur de heer L. W. Benders, en tenslotte is er nog een bijkantoor in Amsterdam, Hemony- laan 25, waar de heer P. Visser de chef is. Voor deze streek zijn er nog enke le zitdagen van belang nml. te Lei den in „Het Karrewiel", Steenstraat 55 op de eerste en derde maandag van de maand van 19.30 tot 20.30 en op de tweede en vierde vrijdag van de maand van 9.30 tot 10.30. Voor Gouda en omgeving kan men terecht in het Bondsgebouw van de K.A.B., Westhaven 46, Gouda op de tweede en vierde dinsdag van de maand tus sen 19.30 en 20.30. ZEER BELANGRIJK. De emigratie in Nederland, die aanvankelijk alleen via de Geweste lijke Arb'eidsbureaux liep, rust nu ook op drie andere zuilen nml. de katholieke, de christelijke en de al gemene emigratie-stichtingen. Zeer ten onrechte heeft men wel eens beweert, dat de emigratie via confessionele bureaux langzamer zou gaan en meer kosten met zich mede zou brengen. Dit is een mis vatting! Alle bureaux hebben precies dezelfde mogelijkheden met dit on derscheid, dat de katholieke bureaux een voorlichting en een voorberei ding verzorgen, welke zijn afgestemd Politie-agenten te Renkum zaten te lang in café's Beroep na ontslag Een politieagent en een administra tief ambtenaar op het politiebureau zijn door de burgemeester van Ren kum per 1 januari eervol ontslagen wegens ongeschiktheid voor de dienst. Zij hadden zelf geweigerd ontslag te vragen. Beiden zouden zich te dikwijls en te laat in café's hebben opgehouden. In februari 1954 hadden zij na slui tingstijd in een café een gezellig onderhoud voortgezet. Op 31 mei wer den zij betrapt na sluitingstijd in een café door een inspecteur, nadat zij te vergeefs geprobeerd hadden zich te verbergen. De inspecteur meldde dit geval niet aan zijn korpschef. Op 4 en 5 augus tus j.l. hadden zij na afloop van een harmonie-concert meer bier gedron ken dan goed voor hen was. Mr. A. Cocq, die raadsman voor de gemeente was, herinnerde aan^ diverse uitspraken in de gemeenteraad, waar in verband met de politie van een „Augiasstal" werd gesproken. De bur gemeester is druk doende hierin ver betering te brengen. Daarbij moeten slachtoffers vallen. De beide ontsla genen zijn na overleg met de pro cureur-generaal gevallen. Deze had het advies gegeven „de rotte plekken er uit te snijden". aantal emigranten, tot op heden slechts één derde via de katholieketrekken en zij zullen gevolgd wor- COLLECTE. Tenslotte vragen wij nog even uw belangstelling voor de landelijke col lecte, welke op 29 januari a.s. ge houden zal worden voor de zielzorg onder de emigranten. Het aantal priesters, dat Nederland verliet om in den vreemde onder zeèr moeilijke omstandigheden voor de; emigranten te werken, is nog ge- ririg. Er wordt door deze priesters veel werk verzet en daar mag wel een financieel offertje tegenover ge steld worden. Hoewel hun aantal zoals we reeds zeiden in het buitenland nog niet groot is in verhouding tot de taak, die er ligt, breidt dit werk zcih steeds uit. Binnenkort zullen er drie priesters naar Zuid Afrika ver- bureaux vertrok. Er kan niet genoeg op gehamerd worden, dat hierin verandering moet komen en ook de ouders dienen hier op toe te zien. Aangezien dit jammerlijke feit voor een belangrijk deel op misver stand en onwetendheid berust, zal van de zijde der bureaux alles in het werk worden gesteld om in de aan dacht te treden van de aspirant- emi granten. Men zal trachten in de dor pen en in de parochies van de grote steden contactpersonen te krijgen, zodat de bureaux gemakkelijker te bereiken zullen zijn. den door 4 theologanten, onder wie twee uit Warmond, die in Zuid Afri ka hun studie zullen voltooien en daarna ook in de zielzorg aldaar een taak zullen krijgen. Uit deze korte samenvatting van feiten kan men afleiden, dat er in katholieke kring hard gewerkt wordt Iedereen kan een steun zijn ii dit streven. De emigrant door via een katholiek bureau te vertrekken, de thuisblijver door de onwetenden de weg te wijzen en zo nu en dan een bijdrage te geven voor het fonds, waaruit de zielzorgers moeten kun nen putten. zijin toestand laat zich bevredigend aanzien, al zullen met zijn herstel wel enkele maanden gemoeid zijn. Sinds pater Auxentius van Schalen tot pastoor te Leiden benoemd is, heeft pater Renirie diens plaats bij de „twee-preekstoelen-gesprekken" ingenomen. Door het ongeval zijn voorlopig alle op het program staan de „gesprekken" afgelast, daar het onmogelijk is op korte termijn een plaatsvervanger voor pater Krouwels te vinden. C. M. DOSKER OFFICIER ORANJE NASSAU B'ij koninklijk besluit is benoemd: tot officier in de orde van Oranje- Nassau: de heer" C. M. Dosker, direc teur van de N.V. Dagblad „De Maas- en Roerbode" te Roermond. MERKWAARDIG LUSTRUM. De Middelburgse politierechter heeft een 45-jarige woonwagenbewo ner K. M., zonder vaste verblijfplaats, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en 3 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De man vierde deze dag een merkwaardig jubileum, want het was precies de dertigste maal, dat hij sedert 1921 een vonnis tegen zich hoorde uitspreken. Het begon voor de kantonrechter, die hem in 1921 wegens stropen tot een boete van f 4,— veroordeelde. Hy stond nu terecht wegens het on der invloed van sterk© drank bestu ren van een auto. Voor hetzelfde feit was hem in 1952 reeds voor twee jaar de rijbevoegdheid ontnomen. Zondag a.s. eerste SUS-prijzenstroom Carnavalsomlijstting Zondag 15 januari a.s. wordt een groot deel van het avondprogramma van de K.R.O. gewijd aan het Prij- zencarnaval, de eerste trekking in de grote S.U.S. Il-loterij. Het K.R.O. Dansorkest o.l.v. Klaas van Beeck zal deelnemen aan dit Prijzencarnaval, dat opgeluisterd wordt door de hoge tegenwoordigheid van Miel I, Prins Carnaval van Roermond met diens gevolg en hofkapel. Bij de tweede uitzending, dinsdag 17 januari a.s., speelt het Metropole orkest o.l.v. Dolf van der Linden en zal Nilles II, Prins Carnaval van Ber gen op Zoom met gevolg van de par ty zijn. De derde trekking, op zaterdag 21 januari, wordt opgeluisterd door Maskeirado IV, Prins Carnaval van Breda, eveneens met diens gevolg en hofkapel. De feestmuziek wordt die avond verzorgd door de Boertjes van Buuten met Lubbert van Gortel en Gait Jan Kruutmoes. De trekkingen geschieden door No taris A. J. W. Kropman te Delft. LUISTEREND NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 jan. 1956 2.092.459 tegen 2.081.985 op 1 dec. 1955. Op 1 jan. 1956 waren er 528.326 aan geslotenen op het draadomroepnet te gen 524.670 op 1 dec. 1955. Nieuw tehuis in Beverwijk In 1948 heeft in ons land een nieu we eigentijdse vorm van katholieke zielzorg zijn intrede gedaan, nl dat van het bedrijfsapostolaat, waarin bedrijf saalmoezeniers samenwerken met praktizerende katholieke arbei ders om te trachten het bedrijfsmi- lieu te kerstenen. De aalmoezeniers kregen in plaats van een parochie een of meer bedrij ven als zielzorgobject en door mid del van kernen schakelden zij de ar beiders als lekenapostelen in. In 1954 heeft de bisschop van Haarlem in zijn „richtlijnen voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden" deze arbeid kerkrechtelijk goedge keurd en officieel de R.K. instelling „Het Bedrijfsapostolaat in het bis dom Haarlem" opgericht als een zelf standig onderdeel van het r.k. kerk genootschap in Nederland. Tot hoofdaalmoezenier werd aangesteld de wereldgeestelijke C. F. A. Geraets te Beverwijk, die tevens de leiding kreeg van het bedrijfsapostolaat voor de streek rond IJmond-Noord. 28 Bedrijfsaalmoezeniers. Thans werken 28 bedrijfsaalmoe zeniers in Noord- en Zuid-Holland in tien werkgroepen. Vier daarvan zijn gevestigd in Amsterdam, nl het ka tholiek sociaal centrum van de Je- zuieten (5), de bedrijfsaDostolaten van de Capuciinen (2), van de Min derbroeders (3) en van de „Carmel" (3) die de zorg hebben voor atelier-' meisjes). Rotterdam beschikt over twee werkgroepen van de Jezuieten (6), Schiedam over één (drie Je zuïeten), terwijl in Den Haag twee Redemptoristen, in Purmerend (Zaanstreek) een wereldgeestelijke en in Beverwijk drip wereldgeeste lijken ingeschakeld zijn. Het aantal kath. arbeiders dat als lekenaposte len zijn medewerking geeft loopt in de duizenden. Leken-kapittel. Een lekenkapittel werd door de bisschop als beheersraad aangesteld die onder voorzitterschap van oud minister prof. dr A. H. M. Albregts, onder eigen verantwoordelijkheid de financiële zijde regelt. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst de stichting te Beverwijk te zijner tijd uit de medewerkers een ander gro ter lichaam creëert dat onder leiding van de aalmoezeniers de methodiek van deze zielzorg in de bedrijven rond de IJmond-Noord zal regelen en stimuleren. Ook in andere stre ken van de randstad-Holland hoopt men in de toekomst bedrijfsapostola- ten op te richten, zoals in Vlissmgen, Den Helder, Alkmaar, Dordrecht en Alphen en omgeving. Het bisdom Haarlem is thans nog het eerste dio cees ter wereld dat een georganiseer de bedrijfszielzorg heeft opgezet. In Noord-Brabant kent men het werk ook doch daar is het nog niet kerk rechtelijk vastgelegd. Het bedrijfsapostolaat in Bever wijk zal op zondag 15 januari a.s. zijn nieuw tehuis in gebruik nemen. De Beverwijkse werkgroep van het bedrijfsapostolaat beschikt over on geveer veertig kernen met ruim 600 arbeiders als lekenapostelen. In het R.K. ziekenhuis te Winscho ten heeft mevr. NiezenFlink van ochtend vroeg het leven geschonken aan een drieling. Het zijn drie meis jes, die respectievelijk 1480 gram, 1220 gram en 870 gram wegen. Het gezin Niezen, waarvan de vader losarbeider is, telt thans veertien kinderen. De drie meisjes zijn in een couveuze, waarin men ze in het leven hoopt te houden. In de loop der jaren zijn heel watl bemaal dezelfde namen gaan gebrui bollenkwekers de Atlantische Oceaan ^eJ1- overgestoken om daar een zaak op I S1"0™ nadruk wees de heer De te bouwen. Een daarvan was Jan de Graaf er op, dat elke lelie, die men Graaf, die in het begin van de twin-1 verkoopt reclame voor het artikel tiger jaren naar de U.S.A. trok om bol-!moe* zijn. Als er een_ lelie bij me- een leliebol. Laat men met vergeten, dan krij t met een ^ge- dat ook Japan lelies kweekt en straksvarieerd zaaiseli omdat men hybri£fen misschien wel betere kan leveren weer onderlirïg kruist en men dus dan wij. I eigenschappen in het zaaisel heeft Hoewel de lelie een der oudste sier-1 van vele voorouJers. Met lelies is De grote moeilijkheid bij het kruisen van verschillende soorten was wel de uiteenlopende bloeitijd, waardoor men dus geen verschillende soorten gelijk in bloei had om te bestuiven. Het is pas een ontdekking van de laatste jaren dat men stuifmeel van lelies kan bewaren. Het virusziek heeft ook een rol ge speeld. Zij die „gebroeken' 'tulpen teelden zagen het virus van die tulpen - overgaan op hun lelies. Nu beschik- len te gaan telen en de verhandelen.! VT°,U^'1 in de tuin wordt geplant, die ken we over veje mjddelen om grond Hij ging zich ginds specialiseren op 1 bloeit, of de bladeren vallen cr Ug ontsmetten en zaad tot bol op te de leliecultuur en dezer dagen was of hy vertoont andere gebreken, kweken. hij in het vaderland terug om zijn col- dan °ie ^evrouw nooit weer ^js men nu bjjv_ narcissen gaat legu zün ervaringen te vertellen. Dat Ij"tf m~" «»"»•-" 1 gebeurde op een druk bezochte bij eenkomst te Haarlem, waar niet al leen vele leliekwekers, maar ook tien tallen andere kopstukken uit het vak zowel practici als wetenschaps mensen tegenwoordig warén. De heer De Graaf zei o.m., dat men ook ginds een lelievereniging heeft, maar dat men die niet kan vergelij ken met een vereniging als „De Le lie" hier. Het overgrote deel der le den in Amerika is namelijk amateur. Men houdt éénmaal per jaar een grote nationale tentoonstelling plus dan nog verschillende regionale. Aan deze shows hecht men veel waarde. Ook de vakmensen. Daar komen de da mes en zeggen, wat ze mooi en ndet mooi vinden. Een kweker bekijkt een bloem soms anders dan een liefhebber en zou dingen kunnen gaan telen, die de dames helemaal niet mooi vinden. (Het kon geen kwaad, als we aan dit facet ook hier eens wat meer aan dacht gingen besteden!). Zelfde problemen. Wat moeilijkheden betreft: men kent in de States dezelfde problemen als hier. Misschien heeft men ginds nog wel met meer ziekten te kam pen. Men dient niet te vergeten, dat de lelie een betrekkelijk nieuw arti kel is, waarin men nog weinig heeft gehybridiseerd. Spr. wees er nog planten in de tuinen is, heeft men er I men 20 niet A]j men nog maar weinig m veredeld Vele, gaat krui |an moet men w£, het lelies zijn nog prqcies dezelfde als toen men ze vroeger in het wild vond en ze over de wereld ging versprei den. Wat een verschil met de narcissen. Vier eeuwen geleden waren er onge veer 25 soorten, 300 jaar geleden wa ren het er al 100 geworden, 100 jaar terug begon Ledds (de winnaar van de Leeds-narcissen) en toen telde men al gauw 300 soorten en de laat ste 50 jaar is dat aantal op achtdui zend gekomen! Spr. hoopte, dat het met de lelies niet zo hard zou gaan. Men kan per slot van rekening ook wel eens een beetje te veel van het goede krijgen. Veel mogelijkheden. Spr. roerde hierna nog even de ver schillende mutaties in de bolgewassen een en ander weten van de erfelijk heidsleer. Het is een langdurig en daarom ook een dui werk. Verschil lende soorten lelies kan men boven dien niet met elkaar kruisen omdat de stuifmeelkorrel van de een groter is dan van de ander en dan moet men met „bruggetjes" gaan werken en zijn doel via drie, vier of vijf tussen- kruisingen bereiken. Gevaar. White Queen en formosanum noemde de heer De Graaf lelies, die nu letterlijk alles kunnen krijgen, wat voor een lelie schadelijk is. Deze soorten kan men beslist niet van de bal blijven voorttelen. Ze worden on herroepelijk virusziek. En meestal in twee jaar. Ze staan nog te dicht bij aan en stapte vervolgens weer over de species en die kan men niet ge- op zijn uitgangspunt: dat de hybrida.1 zond houden. Enkele andere soorten teurs zich nog veel te weinig op de kan men soms vijf jaar gezond hou- lelies hebben geworpen. Hij noemde hiervan sprekende voorbeelden. Als reden noemde de heer De Graaf, dat men de lelie te laat heeft ontdekt als plant met vele mogelijkheden. Regale werd bijv. in 1903 pas ontdekt door even op, dat het van het grootste be- j Wilson en in 1913 kwam die in de lang is samen te werken ook op hethandel. Auratum werd pas in 1850 gebied nomenclatuur. Laat men toch 1 voor het eerst in Engeland ingevoerd. den. De heer De Graaf waarschuwd met klem tegen het te vroeg geven van namen aan variëteiten die hun bruik baarheid nog niet hebben bewezen. Men stuurt catalogi de wereld in met de slogan nieuw, nieuw, nieuw en als er dan een paar jaar later rrog vraag naar komt, dan blijkt, dat de variëteit al niet meer bestaat omdat hij weggeziekt is. Laat men eerst dan een zaailing een naarr geven, als men zeker is dat hij ook in de praktijk zal voldoen. Laat men voor alles kwa liteit leveren. „Ik heb", zo zei spr., „in een warenhuis in Amerika wel gezien, dat de lelies spruiten begon nen te maken en dat de winkeljuf frouw deze spruit er eenvoudig af brak en de leliebol zonder spruit ver kocht. Nog aan 't begin. Waar men vooral op moet letten is op de sports, de vtrlopingen. De wit te Regale is een mutatie en er is ook een gele. Als men deze sports on- derlang gaat kruisen, dan is er een kans dat men mooie sterke zaailin gen krijgt. We hebben enorme kansen omdat we nu veel meer we.'-en. We staan als leliekwekers aan het begin van een geweldige toekomst. Zie maar eens hoe het ging met de tulpen en de narcissen, toen men ging veredelen. Daarom drukt er ook een zware ver antwoordelijkheid op de schouders van alle leliekwekers: laat men alleen het beste van het beste leveren. De heer De Graaf achtte nu ook de tijd gekomen om een internationale lelietentoonstelling te gaan organise ren. Hij wist zeker, dat de Engelse en Amerikaanse kwekers hieraan graag hun medewerking zouden willen ge ven. In Seattle hadden de Japannezen dit jaar al een show. In 48 uur vliegen had men de bloemen over en het werd een mooie tentoonstelling ook. Aan het slot vertoonde spr. een grote collectie kleurenplaatjes, en toen bleek wel, dat men ginds op het gebied van de lelie-hybridisatie ver der is dan wij hier. Hoewel: de Hen- ry-zaailingen waren naar onze smaak niet beter dan de heer v. d. Zwet heeft en ook de gele trompetten heeft men in R'veen bijzonder goed. Voor het overige liet de heer De Graaf ook zaailingen zien, waarvan men hier het bestaan wellicht niet had vermoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6