Nederland een dag door de witte mantel van koning winter bedekt Oud-minister van binnenlandse zaken, mr De Wilde, overleden Dooi won slijtageslag Radiomonteurs hoD. den noodseinen DAM PO Schiphol ondervond winterhinder Zeven opvarenden van het overvaren Noorse kustvaartuig omgekomen Engeland huldigde gisteren een moedige Amsterdamse jongen SNEEUWSTORM ONTREDDERDE VERKEER - REGERINGSPROTEST Geen steun voor kapt. Westerling Met de hulp van dooi, regen en wind heeft Nederland zich in de afgelopen nacht losgewoeld van het witte doek dat het gisteren dreigde te verstikken. Op vele plaatsen was het verkeer totaal in de war en ook het treinverkeer ondervond vele moeilijkheden. Het uitgestrekte sneeuwfront moest echter wijken voor een golf van iets minder koude lucht, die met stormkracht van de Britse eilanden op ons land afkwam. In de avonduren steeg het kwik aanzienlijk en hier en daar werden reeds temperaturen van 3 tot 5 graden boven nul gemeten. De afbraak van de aanzienlijke sneeuwbarrières die zich overal in het land opgehoopt hadden, werd versneld door wind en regen. Ondanks de ontzettende moeilijkheden, waarin het verkeer kwam te verkeren, werd slechts één dodelijk ongeluk gemeld. Bijna op alle spoor- en tramlijnen deden zich aanzienlijke vertragingen voor, doordat wissels vastvroren of sneeuwbergen treinen tot stilstand brachten. De stremming van het wegverkeer bereikte een hoogtepunt op de Velzerweg van Amsterdam naar IJmuiden, die in de avonduren geheel geblokkeerd was. Vele vissersschepen in moeilijkheden De harde sneeuwstorm heeft ook op zee veel last veroorzaakt. Bij Kijk duin was een Noors schip overvaren, er was slechts één overlevende. Twee vissersschepen geraakten voor de ust van het Zuidhollandse eiland Voorne in moeilijkheden. Een van hen kreeg motorstoring en de andere probeerde tevergeefs het schip voor een stranding te behoeden. De bemanning verliet het schip en bereikte behouden de kust Een ter assistentie van Helie- voetsluis uitgevaren sleepboot moest onverrichter zake terug keren. Het andere vissersvaartuig wist de •haven van Hellevoetsluis behouden binnen te varen, 'n Scheveningse bot ter die bij Egmond in moeilijkheden was gekomen, kon door een collega binnen goed vaarwater gebracht wor den. Man overboord De loodsboot Sirius uit Hoek van Holland redde gistermiddag een zee man die van zijn schip overboord was geslagen. De zeeman hoorde thuis op het Engelse schip „Copsewood", dat uit de Hoek naar zee voer. Even na dat de loods van het schip was af gegaan, seinde het Engelse schip dat een matroos overboord geslagen was. De loodsboot voer onmiddellijk terug en slaagde erin de drenkeling te red- Gistermiddag om tien voor vier hebben radiomonteurs van de Luwa- school van de koninklijke landmacht te Ede, toen zij bezig waren gerevi deerde radiotoestellen te proberen noodseinen opgevangen naar zij me ren. Op een golflengte van 21.90 kcs hoorden zij radiotelefonisch een hulp- roep van een schip dat mededeelde dat de deklading overboord was ge gaan. Later deelde het mede dat het schip zinkende was en dat men sleepboot- en reddingboothulp zeer op prijs zou stellen. De mededelingen gingen later beurtelings in morse en radiotelefonie; de seinen werden steeds zwakker en het laatste wat de soldaat P. Dunk uit Rotterdam noor- de was het wegstervende SOS-sem in morse De eerste luitencnt der artille'. ie Horsting uit Ede heeft Scheveningen- radio op de hoogte gesteld van de noodseinen, omd-r* 7jj niet oo de voor noodgevallen bestemde golflengte werden uitgezonden en dus aan de aandacht van h°t Nederlandse Kust- station zouden kuanen zijn ontsnapt. VANDAAG VERTREKKEN 1400 EMIGRANTEN. Vandaag vertrekt de „Johan van Oldenbarnevelt" met 1400 emigran ten naar Fremantle. Melbourne en Sydney. De inscheping zal via loods „Hol land" aan de Javakade te Amster dam geschieden tussen 12 en 13 uur. den. De man is ter observatie in een Rotterdams ziekenhuis opgenomen. Wieken verloren Een rukwind rukte gistermiddag te Sint Annaparocihie drie wieken van de molen De Welkomst af. Een van de wieken kwam op een naibij gelegen pakhuis terecht. De andere twee kwa men op het land. Het herstel van de molen zal duizenden guldens kosten. Busdiensten gestaakt Het verkeer in de grote steden werd met behulp van zandstrooiers en sneeuwschuivers zoveel mogelijk aan de gang gehouden. In Amsterdam wa ren 30 pekelwagens in de weer om de wissels sneeuwvrij te houden. In de omstreken van Enkhuizen raakten talloze wagens vast in de metershoge sneeuwbanken. De auto- dienst over de Afsluitdijk werd ge staakt. Het personeel van de NZH- De „Vredesfiguur", welke zal wor den bevestigd aan de centrale pyloon van het in aanbouw zijnde nationale monument in Amsterdam, werd dins dagochtend tijdens zware sneeuwval door de straten van Amsterdam, van af het atelier van de beeldhouwer, John Radecker, naar De Dam ver voerd om daar „gesteld" te worden. Bij aankomst daar bleek echter, dat de sneeuwval zulk een omvang aan genomen had, dat het bevestigen van het grote beeldhouwwerk on mogelijk was, men zal hiervoor be ter weer afwachten. De foto toont het beeld bij he* te aanbouw zijnde monument op De Dam, volkomen bedekt met sneeuw. In het midden van het groepje om standers de burgemeester van Am sterdam, mr Arn. J. d'Ailly. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: „Het is de regering ter ore geko men, dat onverantwoordelijke ele menten beweren, dat een geheim- de j agent van de Nederlandse regering! sneej^ 'n overeenkomst met Westerling zou hebben geslopen, waarbij hem steun voor zijn actie zou zijn toegezegd. Zij ontlenen deze bewering aan een do cument, dat van Westerling zelf af komstig zou zijn. Deze voorstelling van zaken is volstrekt onwaar en volkomen uit de lucht gegrepen. Het hoge commissariaat van Indonesië wordt hieromtrent van Nederlandse zijde ingelicht. De regering meent aan het bovenstaande onmiddellijke bekendheid te moeten geven ter voorkoming, dat van zulk een ge fantaseerd verhaal een schadelijk gebruik kan worden gemaakt." Volkomen onverwacht is gister middag in zijn woning te Den Haag op 77-jarige leeftijd overleden de oud-minister van binnenlandse za ken, mr J. A. de Wilde, die vooral voor de oorlog een zeer actieve rol de Nederlandse politiek heeft ge- Jacob Adriaan de Wilde werd op 7 januari 1879 te Goes geboren. Na dat hij het gymnasium te 's-Graven- hage had afgelopen, studeerde hij aan de vrije universiteit aanvanke lijk klassieke letteren en vervolgens wijdde hij zich aan de juridische stu die; in 1905 promoveerde hij tot doc tor in de rechten aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. Van september 1918 tot 1933 was hij lid van de tweede kamer voor de Anti-Revolutionarie partij; daarnaast was hij van 1919 tot 1931 wethouder van de gemeente 's Gravenhage. Op 26 Mei 1933 werd mr De Wilde minister van binnenlandse zaken in het tweede ministerie Colijn; ook in het derde ministerie Colijn was hij minister van binnenlandse zaken. In het vierde ministerie Colijn was hij van 1937 tot 1939 minister van finan ciën; hij verliet dit kabinet wegens bezwaren te^en de ontwerp-begro- ting voor 1940. Mr De Wilde is van 1920 tot 1949 vice-voorzitter geweest van het cen traal comité der Anti-Revolutionaire W." haddm bMtote"met"hït i Part«' B« de ontbinding van deze oog op de financiële toestand der gemeente de kosten van onderhoud der beplantingsstroken, die tot heden door gemeente en stichting werden gedragen, door een toeslag op de huur te leggen. Reeds spoedig vorm de zich een comité van actie, dat van het overgrote deel der bewoners ad hesiebetuigingen ontving. Gistermid dag zijn over deze zaak vragen in de raad gesteld. Men vroeg op grond van welke verordening de huurders plantsoenrechten moeten gaan beta len en rekende uit, dat met de J 6,per maand het plantsoen- enderhoud 16 mille per jaar zou gaan kosten. De burgemeester zei, dat de huren zeër laag zijn en dat het redelijk was het onderhoud der plantsoenen voor rekening der huurders te doen ko men. Het comité van actie heeft reeds een advocaat in de arm genomen en dat voor de gemeente de konsekwen- tie was, dat zij ook een advokaat moest inschakelen. Wijkbewoners contra B. en W* In een der wijken van Middelburg, de Griffioen, heerst onder de bewo ners ontstemming door het feit, dat zij 6,per maand meer aan huur moeten gaan betalen voor het onder houd van het plantsoen in deze wijk. bussen in Haarlem won de slag tegen de sneeuwlawines. Geen enkele bus dienst behoefde gestaakt te worden. Het beroep dat de gemeentediensten op de arbeidsbureaux deden voor de levering van werklozen, bleef over het algemeen onbeantwoord ómuat de hoogconjunctuur ziüh gelukkig over deze mensen ontfermd had. Bij de Woudbrug in Beekbergen kwam door de gladheid een auto in 'het Apeldoorns Dierens-kanaal te recht. Een 62-jarige diame verdronk. Wrijf Kou en Pijn weg met de genezende tfa&!I2ZS!aZlQl3£I3iB Advertentie. En wie mocht denken, dat door de dooiende sneeuw, spuit elf en alle andere spuiten op Schiphol modder zou geven, heeft in deze foto het béwijs van het tegendeel. De spuiten op Schiphol geven n.lwarm water, dat, zoals deze foto toont, wordt gebruikt voor het afsnuiten van de vliegtuigen, die op het in een witte woestenij herschapen platform hebben staan wach ten op het vertrek en daar onder een dikke witte sneeuwdeken zijn geraakt. Voor de passagiers is natuurlijk ook gezorgd; die worden per bus gebracht naar de loods waarin de vliegtuigen voor het vertrek wórden gereedgemaakt, zodat zij werkelijk hoog en droog kunnen reizeib partij in 1941 door de Duitsers, werd hij als gijzelaar geïnterneerd. Na zijn vrijlating nam hij zitting in de ille gale A.R.-partij, waarvan hjj bij de bevrijding voorzitter was. In 1946 werd hij wederom gekozen in de Tweede Kamer. Dit lidmaatschap verwisselde hij in 1948 met dat van de eerste kamer; tot 1952 bleef hij lid van deze kamer. Mr De Wilde was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot- officier in de orde van Oranje-Nas- sau. DE PRINS NAAR AMERIKA. Prins Bernhard is gisteravond, vergezeld van zijn particuliere secre taris, dr. F. A. de Graaff, om half tien van Schiphol vertrokken naar Amerika. Zware straf voor een licht vergrijp Hoofdagent ontslagen Op 23 december 1953 ontvreemdde een Voorburgse hoofdagent het kruis hout voor een kerstboom en op he- terdaad betrapt, kreeg hij van de gering heeft de officier van Justitie 25- jarige voor 12de maal voor rechtbank ROVERHOOFDMAN Een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de re- burgemeester op staande voet ont slag. De hoofdagent maakte de zaak aanhangig bij de amtenarenge- recht te Den Haag, dat deze straf te zwaar vond. In hoger beroep besliste de Cen trale Raad van Beroep te Utrecht gis teren echter, dat deze straf niet te zwaar wps; de Raad bekrachtigde het ontslag en de hoofdagent moet zich nu dus definitief ontslagen ach ten. Sober relaas van enige overlevende Omstreeks halfacht gisteravond kwam de „Loide Venezuela" de Merwedehaven te Rotterdam binnen en kort daarna werd de enige gered de opvarende van de „Sirabuen", die zoals wij gisteren meldden voor de Nederlandse kust overvaren werd naar het Noorse zeemanskerkje te Rotterdam gebracht. In de gezellige, bij dit kerkje horende conversatieza len, waar de kerstboom nog brandde, kon hij in een Noorse omgeving enigszins bijkomen van de verschrik kingen van deze dag, waarop zijn zeven kameraden hem ontvielen, zijn schip verloren ging en hij zelf te- nauwernood aan de verdrinkkings- dood is ontkomen. Kort en sober was het relaas dat de 38-jarige stuurman, nog zeer on der de indruk, hier aan de pers ver telde. Veel kon hij over het verloop van de aanvaring niet vertellen. Toen deze omstreeks tien uur gistermor gen gebeurde, bevond hij zich in zijn hut. Hij had namelijk de zogenaamde vrije wacht van 8 tot 12 uur en lag dus te kooi. Dodensprong. Toen hij werd opgeschrikt door een fluitend geluid stond hij onmid dellijk op, maar nog voordat hij de Geen medewerking aan film „Englandspiel" Italiaanse discretie Een Italiaanse filmgroep kreeg enige tijd geleden de niet bijster ge lukkige inval om een film te gaan maken van „das Engelandspiel", het mysterieuse spionnage-drama, dat tij dens de oorlog aan een aantal Neder landers het leven kostte, omdat zij uit Britse vliegtuigen boven Neder land gedropt werden en door ver raad onmiddellijk gevangen genomen werden, toen zij de begane grond bereikten. Van dieze mensen is niemand ge spaard en ook is na de oorlog nooit precies vas tkomen staan, hoe dit ver raad in zijn werk is gegaan. De waas van geheimzinnigheid, die rond het beruchte „Spiel' 'hangt, maakt deze geschiedenis voor de Nederlanders nu niet direct tot de meest geslaagde van tijdens de oorlog. De Italiaanse filmgroep meende echter aan dit „Spiel" een dankbaar filmgegeven te ontlenen en kennelijk vergetend, dat Italië tijdens de oorlog ook met Nederland in oorlog was, vroeg deze filmgroep aan het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om medewerking, wanneer deze film in Nederland op genomen zou worden. Het departement heeft thans de filmgroep medegedeeld, dat van re- gerinszijde geen medewerking te ver wachten is voor de opname van dit filmgegeven. hut had kunnen verlaten hoorde hij de klap van de aanvaring. Het schip was "al zinkende toen Nilsen aan dek kwam. Hij snelde naar het achter schip, waar hij samen met de kapi tein, de hofmeester en nog een be manningslid wie dat was herinnert de stuurman zich niet meer nog geprobeerd heeft het zich daar be vindende vlot te water te krijgen. Tevergeefs: het achterschip ging de hoogte in en er was nog maar een heel geringe kans op redding: in het water springen. Voor de anderen heeft die sprong de dood betekend. Stuurman Nilsen heeft er op won derbaarlijke wijze het leven afge bracht. Hij kreeg een stuk wrakhout te pakken en wist zich zo enige tijd drijvende te houden, totdat hij op het water het vlot zag, dat men kort geleden niet los had kunnen krijgen. Met nog een matroos. De stuurman heeft nog getracht naar dat vlot te zwemmen hoe lang hij in het water heeft gelegen weet hij zelf niet meer en tenslot te kon hij een reddingboot van de „Sirabuen", die eveneens drijvende was geraakt, te pakken krijgen. In de reddingboot was nog een man: de matroos Karl Larsen. Van hem heeft Nilsen daarna niets meer vernomen. Zelf is hij door de „Loide Venezuela" opgepikt. De reddingboot was toen reeds gezonken. Dank zij de zorgen van het Noorse te Utrecht gisteren geëist tegen een 25-jarige Arnhemmer wegens dief stal van een vierwielig motorrijtuig. Met deze zaak had de verdachte het dozijn strafbare feiten op zijn strafblad volgemaakt. Ondanks zijn nog jeugdige leeftijd was hij herhaal de malen met de justitie in aanraking geweest en ten slotte had hij het plan opgevat dienst te nemen bij het vreemdelingenlegioen. Op zijn toCht door Frankrijk en België ontmoette hij een „collega" met wie hij diverse inbraken en over vallen pleegde. In plaats van bij het vreemdelingenlegioen, belandde hij te Antwerpen, waar de politie hem en zijn kameraad op de hielen zat. Met een gestolen auto verdween het twee tal naar Nederland, waar zij de wagen verkochten en het plan maakten een bende te organiseren voor het plegen van roofovervallen om dan uiteinde lijk naar Spanje uit te wijken. Voor het zover was had de politie hem in zijn kraag en werd hij voor de twaalfde maal gearresteerd. Gevangenisstraf voor dronken automobilisten De officier 'bij de Arnhemse recht bank, heeft tegen twee autobestuur ders, die onder invloed van sterke drank achter het stuur werden aan getroffen, zware straffen geëist „Als deze straffen niet helpen, dan kun nen in de toekomst nog zwaardere straffen worden verwacht", zei de officier. Tegen een handelsagent uit Arn hem, die op 8 december een aantal café's had bezocht en des nachts werd aangehouden, nadat hij enige ver- keersfouten had gemaakt, eiste hij zes weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van rijbewijs. Een expediteur uit Ubbergen, die met een zakenrelatie op stap was geweest en in de nacht van 10 op 11 december 1955 in Arnihem werd aan- consulaat zal de stuurman enige da- gehouden, hoorde twee maanden ge- gen in het Finse zeemanshuis in Rot-1 vangenisstraf en twee jaar intrekking terdam logeren. Daarna wil hij zo van rijbewijs eisen. Het alcoholgehalte spoedig mogelijk terug naar zijn I bedroeg 2.40 promille. „U moet wel vrouw en twee kinderen in Torve-enorm hebben gedronken", zeide de stad. president. Kind gered Een Hollandse jongen, die zich de vorige zomer in de buurt van Ports mouth in Engeland geen moment be dacht en te water sprong, toen een 15-jarig knaapje op het punt stond te verdrinken, heeft gistermiddag blo zend en verlegen lachend de dank en waardering van Engeland in ont vangst genomen. „Met grote erkentelijkheid en be wondering voor uw optreden heb ik het genoegen u hierbij het getuig schrift voor de door u volbrachte red ding te overhadingen", aldus de Britse vice-consul in Amsterdam, die onze jeugdige landgenoot, de thans 19- jarige Freek Ottenhof uit de Riet- wijkerstraat 39 huis te Amsterdam in het bijzijn van zijn trotse vader en enkele kennissen in het Britse con sulaat te Amsterdam een getuigschrift uitreikte van The Royal Human het 4 meter lager gelegen water tui melde. Het jongetje dreigde te ver drinken, aangezien hij niet kon zwem men. Freek hoorde de plons, trok snel zij-n broek uit en sprong vanaf de „Ystroom' 'terstond te water. Hetzelf de deed een Engelsman, die op de kade stond ert met vereende krachten wisten de beide redders het knaapje naar een dukdalf te trekken, waar zij hem boven water hielden tot dat ze alle drie in een toegeschoten roeiboot je op het droge konden wordien ge- bradnt. De Royal Hiuman Society heeft intussen het reddingscertificaat reeds uitgereikt aan de Engelsman en het lag in de bedoeling, dat de burge meester van Portsmouth Freek het ge tuigschrift zou uitreiken zodra de jongen weer met een schip in Ports mouth zou aankomen. Maar Freek zal voorlopig niet meer 8aan varen- want hÜ intussen leer- Society, waarvan koningin Elisabeth ,ing gcworden vanV zeevaartschool in Amsterdam om opgeleid te wor den tot stuurman op de kleine han delsvaart. Daarom verzocht het be stuur van de Brilre redd Visver eniging het Britse consulaat in Am sterdam hem het getuigschrift te overhandigen, hetgeen gistermiddag beschermvrouwe en de hertog van Edinburgh president is. Freek was het vorig jaar matroos op de „Ystroom". die op 24 juni 's middags gemeerd lag bij Ports mouth, toen een 15-jarige ventje, die op zijn fiets aan de rand van de kade stond, zijn evenwicht verloor en in dan is geschied.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5