Het probleem van de Amerikaanse overschotten AMERIKA weet met Eisenhowers plan om voorraden te ruimen Jordanië zal zich niet bij Bagdad aansluiten Europa Neerslagkansen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 10 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13699 i zfi RIJKDOM geen raad Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 DOLLAR EN ROEBEL FR ZIJN DE LAATSTE DAGEN verscheidene berichten in de krant te lezen geweest, welke ieder op zich misschien niet in staat wa ren om de wereld van verbazing achterover te doen slaan, maar welke toch met z'n alle een heel aardige kijk hebben kunnen geven op de langzaam zich veranderde wereld situatie. Daar is bijv. de berichtgeving over de onlusten in Jordanië, waar verzet is gerezen tegen het voornemen van de regering om zich aan te sluiten bij het (Westers georiënteerde) Pact van Bagdad. Jordanië is een politieke spruit 0 van Engeland, dat door de Engelsen na de eerste wereld oorlog in het leven is geroepen en sindsdien met Engelse hulp op de been is gehouden. Thans verzet zelfs dit land zich tegen vreemde inrvloed. Het moge dan waarschijnlijk zijn, dat de Russen er wat geld tegen aan ge gooid hebben, maar het blijkt toch ook waar, dat hier wederom een volk is, dat de voogdij van vreemden niet langer verdraagt. Dat is een symp toom, dat allerwegen valt waar te nemen. Daarnaast is melding gemaakt van Eisenhowers plan om een groot scheepse hulpverlening op touw te zetten voor de onderontwikkelde ge bieden en tevens om de surplus-voor- raden van vorige oogsten in de Ver. Staten uit te verkopen aan de volken achter het IJzeren Gordijn. Dat alles zet de wijzigingen in de wereld wel in een typisch licht. De tijden zijn voorbij, waarin de minder ontwikkelde volken zich gewilliglie ten bemoederen door de meer. ont wikkelden en zich tevens goedmoe dig lieten uitkleden. Zij willen het voortaan zelf doen. Wil de Westerse wereld haar invloed herwinnen, -dan zal zij dat met geheel andere midde len moeten doen. Zij zal gereed moe ten staan met hulp, daar waar die hulp verlangd wordt. De Sovjet-Unie j doet dat ook en Eisenhowers plan is een teken, dat de Ver. Staten de Rus sische bedoelingen door hebben en de handschoen hebben opgeraapt. Het wordt een strijd om de macht, maar met geheel andere middelen; het wordt een strijd van dollar tegen roebel. Naar Rusland tegen uitverkoopprijzen 1 In een speciale boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower een programma voorgesteld om een oplossing te vinden voor het probleem van de enorme overschotten aan agrarische produkten in Amerika. De voornaamste voorstellen in de boodschap waren: 1. Een wet om in de toekomst uitvoer van agrarische overschotten naar landen achter het ijzeren gordijn mogelijk te maken. 2. Subsidie voor Amerikaanse boeren, die een deel van hun land braak laten liggen. 3. Maatregelen om bij de verbouw van mais, tarwe, katoen, rijst, aard- noten en suiker in de toekomst overschotten te voorkomen. India lijdt liever honger De plaatsvervangende minister voor industrie van India heeft verklaard, dat India een Amerikaanse aanbod van 100.000 ton tarwe voor overstro mingslachtoffers van de hand heeft gewezen, omdat Amerika toezicht wenste te houden op de verdeling van het graan. De door de Amerikanen gestelde voorwaarde maakt volgens de minis ter inbreuk op het prestige van In dia. Premier Nehroe had duidelijk ge maakt, dat India geen hulp kan aan vaarden, die met „neerbuigende min zaamheid" wordt gegeven. Aan de Zuidpool De piloten van de Amerikaanse Zuidpoolexpeditie hebben het eerste deel van hun werkprogram achter de rug. Tijdens zes zware dagen hebben zij een gebied van ongeveer 1 miljoen vierkante mijlen vanuit de lucht ge observeerd en gedeeltelijk in kaart gebracht. Zij hebben twee bergketens en hoogvlakten ontdekt die nooit eerder door mensen gezien waren én die hoogten tot 4000 meter hadden. Twee maal kruisten zij de geografi sche en eenmaal de magnetische Zuid pool. Bovendien vlogen de piloten een keer over het middelpunt van het continent dat „de pool der ontoegan kelijkheid" werd gedoopt. Het middelpunt van Antarcticta valt niet samen met de magnetische of geografische Zuidpool. Er was nog nooit iemand op dit punt geweest of er overheen gevlogen. De 67-jarige expeditieleider, admiraal Byrd, die deze vlucht meemaakte, verklaarde dat dit punt vanuit alle richtingen het moeilijkst te bereiken is. Meer dan elf uur w£te het toestel dat de admi raal naar deze plek voerde in de lucht, in totaal werden 3520 kilometer afgelegd Behalve over de „pool der ontoegankelijkheid" werd de admiraal ook over de geografische Zuidpool gevlogen. Ofschoon al het onderzoek in naam der wetenschap wordt ver richt wijzen waarnemers erop dat de vluchten ook van grote betekenis kunnen zijn als Amerika aanspraken gaat maken op deze gebieden. Tot nu toe heeft de regering van de Ver enigde Staten dit niet gedaan en evenmin heeft zij andere aanspraken erkend. De Russen, die ongeveer een week na de Amerikanen met hun expeditie in het Zuidpoolgebied zijn aangekomen, zijn nog bezig met het inrichten van hun basis. Ook zij heb ben vliegtuigen méegebracht, evenals de Engelsén. DALENDE PRIJZEN. Een groot probleem, in samenhang met de landbouwoverschotten, is het lage inkomen van de boeren. On danks het steunprogramma van de regering bleven de prijzen van agra rische produkten dalen. In de eerste tien maanden van 1955 was het ge middelde prijspeil van de landbouw- produkten 20 la eer dan in het recordjaar 1951. Terwijl in andere sectoren van het economisch leven een ongekende vooruitgang plaats had, gingen de boeren achteruit, waarbij zij bovendien voor stijgende kosten kwamen te staan. President Eisenhower stelde ver der voor de bestaande programma's voor de uitvoer van landbouwpro- dukten uit de overschotten voort te zetten. Hij vestigde er echter de aan dacht op, dat verkopen naar het bui tenland, die groot genoeg zouden zijn om de huidige moeilijkheden te overwinnen, de wereldprijzen en de wereldhandel zouden verstoren, de vrienden van Amerika nadeel zouden berokkenen en tevens het prijspeil in de V.S. zouden ondermijnen. „De ervaring heeft geleerd," ver volgde de president, „dat noch do Amerikaanse, noch de buitenlandse markt onder de huidige omstandig heden de enorme voorraden, die de Amerikaanse landbouw deprimeren vlot kunnen opnemen". Beperking bouwgrond. Om een produktie van overschot ten, die volgens de president ont staan zijn doordat de oorlogsproduk- tie te lang gehandhaafd is, in de toe komst te verhinderen, stelde de pre sident een programma voör met het doel de bebouwde oppervlakte te beperken en de boeren hiervoor schadeloos te stellen. Boeren, die meehelpen de produktie te doen da len, zullen regeringsoverschotten krijgen als compensatie. Aanmoedi ging om akkers braak te laten liggen zal gegeven worden in de vorm van contante betalingen. Het voornaamste doel van het pro gramma is, de overschotvoorraden, die een waarde hebben van 30.400.000, te ruimen, de regering in staat te stellen de landbouwsub sidies af te schaffen en de boeren te laten delen in de welvaart, die an dere sectoren van de volkshuishou ding genieten. Er zal, volgens de president, ver der worden gestreefd naar grotere mogelijkheden voor het sluiten van ruiltransacties in landbouwproduk- ten, die aan bederf onderhevig zijn en die alleen tegen hoge kosten kun nen worden opgeslagen, tegen niet aan bederf onderhevige materialen van strategische waarde. Waarschijn lijk zullen hiervoor nieuwe wetten moeten worden aangenomen. Naar Rusland? „In de toekomst zullen zich wel licht mogelijkheden voordoen", ver volgde de president, „om agrarische produkten te verkopen naar landen, die momenteel door de bestaande wetten hiervan zijn uitgesloten". J?e president had hiermee kennelijk lan den achter het Ijzeren gordijn op het oog. De minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, besprak deze mogelijkheden met zijn Rus sische collega, Molotof, tijdens de conferentie van Genève in Juli. Het antwoord van Molotof was toen ontkennend. Maar sindsdien hefbben vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie de mogelijkheden van een vergrote import van tarwe en boter in Rusland onderzocht. De Rus sische pers heeft reeds bericht, dat Vreugdetranen bij hoge onderscheiding De echtgenote van sergeant Francisco Camacho huilt van vreugde in de armen van de president van de Philippijnen, Ramon Magsaysay, terwijl hij en alle officieren van het leger de groet brengen tijdens éen parade, die wordt gehouden ter ere van haar echtgenote en een andere militair. Hij en korporaal Weene Martilla hebben zich buitengewoon onderscheiden en hun leven gewaagd. Daarvoor krijgen zij de hoogste onderscheiding, de medaille voor dapperheid, uitgereikt. De plechtigheid vond plaats te Manilla op de Phillippijnen. de Sovjet-boeren met de produktie van tarwe en verschillende zuivel- produkten aanzienlijk achterop ge raakt zijn. Als het Congres met Eisenhower's voorgestelde maatregelen accoord gaat, kunnen de V.S. 50 miljoen pond boter aan Rusland tegen „uitver koopprijzen" leveren. Verwacht wordt, dat het Congres met de maat regelen accoord zal gaan en steun zal zoeken bij de grote populariteit van Eisenhower om zich te beschermen tegen eventuele beschuldigingen het communisme tegemoet gekomen te zijn of de Sovjet-economie gesteund te hebben. Politieke bedrijvigheid in Djakarta Op de berichten uit Genève, dat de Nederlands-Indonesische besprekin gen een aantal dagen zijn opgeschort, is in Djakarta grote politieke activiteit gevolgd. De regeringspartijen hebben twee spoedvergaderingen gehouden om de situatie te bespreken. Het wachten is op de aankomst van de Indonesische minister van Economi sche Zaken ,dr. Kasimo. Inmiddels heeft een van de twee partijen, die de regering steunen, en die tegen de besprekingen zijn, ge dreigd haar ministers uit het kabinet te nemen, indien de regering besluit de besprekingen met Nederland voort te zetten. De 'kleine Islamietische partij, de FS13, zei in een verklaring dat, indien de regering het verzoek om de onderhandelingen met Neder land af te breken, afslaat, de FSII bereid is alle gevolgen daarvan te dragen. Berichten van Indonesische corres pondenten in Genève zeiden, dat zich gedurende de besprekingen van de laatste week een crisis had voor gedaan. Monaco jubelt over zijn nieuwe prinses Overal in de straatje en op de boulevards wapperen de Amerikaanse Monagaske vlaggen ter gelegenheid van de verloving van prins Rainier 1 met Grace Kelly. Nieuw kabinet in functie Gewapende eenheden van het Ara bische legioen patrouilleerden giste ren in de straten van Amman en hiel den de wacht bij buitenlandse am bassades en handelsgebouwen, toen in de hoofdstad het nieuwe Jordaanse kabinet zijn eerste zitting hield. Het nieuwe kabinet is gevormd door Samid Rifai en goedgekeurd bij koninklijk decreet. Van het kabinet maken zeven ministers deel uit, die ook zitting hadden in het zakenka- binet-Hasjim, dat zaterdag aftrad, nadat een ministeriële commissie de ontbinding van het parlement on wettig had verklaard. De nieuwe premier heeft in een regeringsverklaring aangekondigd dat „het mijn beleid is geen aansluiting te zoeken bij nieuwe bondgenoot schappen". Wij zullen de goede en broederlijke betrekkingen met alle Arabische landen versterken omdat de eenheid van de Arabische mo gendheden de basis voor onze veilig heid is, aldus de premier. Het was intussen in geheel Jordanië gisteren weer rustig, doch het uit gaansverbod in Amman, het Jordaan se deel van Jeruzalem en Ramallah was nog van kracht. De inwoners kregen gisteren twee uur de tijd om inkopen te doen. Londen neutraal. In politiek kringen in Londen was men er gisteren wel van overtuigd, dat Engeland geen aandrang meer op de nieuwe Jordaanse regering zal uit oefenen om zich aan te sluiten bij het verdrag van Bagdad. Kritiek op Eden valt wel mee Na de recente kritiek op premier Eden en diens concervatieve rege ring in de Britse pers hebben maan dag verscheidene Engelse bladen het voor de premier opgenomen. Lord Beaverbrook's „London Eve ning Standard" schreef, dat er natuur lijk geen waarheid schuilt in de sug gesties, dat sir Anthony's gezond heidstoestand slecht zou zijn of dat hij op het punt zou staan af te tre den. Het blad verheelde niet, dat som mige conservatieven ontevreden zijn over het leiderschap van de premier, doch, zo voegde de „Standard" hier aan toe, „zelfs tegen sir Winston Churchill werd wel kritiek geuit". Het liberale Londense blad „The Star" verklaarde, dat de berichten over ontevredenheid in de conserva- tieve-partij overdreven zijn en dat er zeer zeker geen ernstige samenzwe ring tegen Edens premierschap be staat. Britse druk in deze richting was de aanleiding tot de demonstraties en incidenten, die in december in Am man voorvielen. In Londen wordt de nieuwe Jor daanse regering beschouwd als een centruimregering, die de traditionele Jordaanse evenwichtspolitiek tussen de uitersten in de /rabische wereld zal volgen. in sneeuwmantel Vrijwel geheel West-Europa en Noord-Amerika hebben te kampen met zware sneeuwval, die het spoor- en wegverkeer ernstig vertraagt. In de Verenigde Staten eisten de hevi ge sneeuwbuiten door verkeersonge lukken op gladde wegen verscheidene mensenlevens. In Groot-Brittannië brachten vliegtuigen van de RAF le vensmiddelen over naar van de bui tenwereld afgesneden plaatsen. De scheepvaart op de Noordzee was ondanks het slechte zicht en de sneeuwvlagen normaal. In de mond van de Elbe liep een Tsjechische vrachtvaarder van 6.580 ton aan de grond, maar het schip kwam later weer vlot. Het sneeuwde in gedeelten van Scandinavië, Denemarken, België, Frankrijk (Parijs was onder een sneeuwlaag bedekt), Italië (Milaan, Genua en het zuidelijke Sicilië, Oostenrijk, Duitsland en Zwitserland. Cortina snakt ernaar. Het sneeuwde niet in Cortina d'Ampezzo, het winterspartoord in Noord-Italië, waar over ruim twee weken de olympische winterspelen beginnen en men dringend sneeuw nodig heeft! De berghellingen verto nen grote bruine plekken Ook in Japan sneeuwde het. De treinen tussen Osaka en Tokio had den drie uur vertraging. Ten westen van Ierland ligt een zeer diepe depressie, waarvan de kerndruk in de nacht van maandag op dinsdag ongeveer 950 mb bedroeg. Het front ervan is over de Britse eilanden en West-Frankrijk doorge drongen, voorafgegaan door een zóne met sneeuw of regen. Aan de Kanaalkust is plaatselijk ongeveer 20 mm neerslag gevallen. Aan de achterzijde komt dooi voor. Het front drong dinsdagmorgen in vertraagd tempo naar onze omgeving op, waarbij een sneeuwzóne zich snel over Nederland uitbreidde. Het ziet ér naar uit, dat het front tijdelijk een deel van ons land zal passeren, maar in het grootste deel van het land zal de vorst aanhouden. De neerslagkansen blijven groot. SNEEUW OVER NEDERLAND HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE WIND Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later krachtiger tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en. oost. Over het algemeen lichte vorst, maar in het zuidwes ten van het land mogelijk tijde lijk dooi. 11 Jan. zon op 8.47, onder 16.53 u.; maan op 7.31, onder 15.35 u. Hoogwaterstanden Woensdag 11 Jan. voorm. 2.30 uur; nam. 2.40 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N.M.I. op dinsdagmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 7 C. STOCKHOLM sneeuw —0 KOPENHAGEN sneeuw 0 LONDEN regen 4 ABERDEEN hagelbui 6 AMSTERDAM geheel bew. 2 BRUSSEL half bew. 1 PARIJS half bew. 1 NICE regen 5 BERLIJN lichte sneeuw 2 FRANKFURT half bew. 1 MüNCHEN geheel bew. 3 ZURICH nevel 3 GENèVE sneeuw 1 LOCARNO sneeuw 0 WENEN geheel bew. 1 INNSBRUCK geen opgave ROME zwaar bew. 10 Korreltje Lachen is de natuurlijke functie van de mens.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1