S)e CcidieSoma/nt Europa s sterke manjarig in boezem van zn gezin Aanslag op bisschoppelijk paleis te Milaan De zaak Junplilager Adenauer hield receptie Franse generaal verongelukt Grote operatie tegen Mau Mau Eisenhower vraagt volmachten tot hulpverlening Snelle Amerikaanse projectielen voor Europa Weinig kans op neerslag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 6 JANUAlfft' 1956 47ste JAARGANG No. 13696 I Eervol is het, voor t S I vaderland te trouwen Telefoonr Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd.. f7.— p.kwart. Franco p.p. 17.40 - Advertenties: 17cLp.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 VERRAAD JEGENS CHRISTUS \/OOR een onafwendbaar einde aldus paus Pi'us XII in het tweede deel van zijn kersttoespraak -zal geen volmaakte organisatie ons kunnen behoeden, evenmin we tenschappelijke berekeningsmethodes. Deze kunnen de innerlijke vastheid van de mens niet scheppen. „Alleen Jezus Christus geeft aan de mens die innerlijke vastheid". De nederdaling van het Woord Gods in dit aardse leven had de be doeling, dat Christus zich maakte tot Leader en tot steun van de mensen. Het vergeten van Christus heeft er toe geleid, dat men de werkelijke aard van de menselijke natuur is gaan minachten. De wezenstrekken van de natuur lijke orde in de menselijke samenle ving waren en zijn en zullen zijn steeds dezelfde: het gezin, en de eigendom als grondslag van de per soonlijke voorziening. Bij de toepassing van dit beginsel kunnen en zijn fouten gemaakt, maar onze voorouders wisten, dat de men selijke krachten bij de totstandko ming van de levensveiligheid beperkt zijn. Daarom namen zij hun toevlucht ■tot het gebed om te verkrijgen, dat een veel hogere macht hun ontoerei kendheid zou aanvullen. Dat echter in het zogenaamde in dustriële tijdperk het gebed in on •bruik is geraakt, is het meest opval lende kenteken van de voorgewende macht, waarop de moderne mens zich beroemt: om namelijk alleen door eigen krachten in al zijn eigen be hoeften te kunnen voorzien. 1"\E toepassing van sommige moder- ne wetenschappelijke methoden op het maatschappelijk leven acht de paus niet alleen vals, maar ook een in de practijk gevaarlijke vereenvou diging van zeer ingewikkelde pro cessen. In dergelijke omstandigheden heeft ook de mens het gebed nodig en is hij, indien hij verstandig is, ook bereid om te bidden voor de vei ligheid van zijn bestaan. Niets verbiedt de mens zich aan te passen aan de huidige omstandighe den en de veiligheid tot stand 'te brengen door gebruik te maken van de resultaten van de techniek en de industrie. Doch men moet weerstand bieden aan de bekoring, orde en vei ligheid te laten steunen op methoden, die hoegenaamd geen rekening hou den met de orde der natuur. En dat zouden degenen willen, die het gehele lot van de mens aan de geweldige industriële macht van de tegenwoordige tijd toevertrouwen. De paus beschouwt „dit al te kunstmatige systeem" als een gevaar lijke aantasting van de vrije persoon lijke regeling van het leven van ieder mens, op de grondslag van gezin en eigendom. Wel aanpassing, mam: geen aantasting. De verkeerde opvat ting, welke het heil verlegt naar het steeds toenemende proces van de so ciale productie noemt Pius XII „een soort bijgeloof", dat in wezen van het communisme niet verschilt. tijdperk" roept de herder en le raar der volkeren, Pius XII, op een maatschappij te bouwen, waarin de veiligheid van de mens steunt op een ordening, welke de ware natuur van de mens weerspiegelt. Het tweede deel van zijn kersttoespraak besloot de paus met de volgende zinsneden: welke in ons vaderland al bijzonder .actueel zijn: Het is hun allervoornaamste taak er naar te streven dat de heden daagse maatschappij in haar op bouw terugkeert naar de door de Mensgeworden Zoon van Gód ge heiligde bronnen. Zouden de chris tenen deze hun taak verwaarlo zen, en, voor zover het van hen afhangt, de ordenende kracht van het geloof in het openbare leven werkloos laten, dan zouden zij verraad plegen aan de God-Mens, .die zichtbaar onder ons is versche nen in de kribbe van Bethlehem. Dat moge volstaan om getuige nis af te leggen van de ernst en de diépste beweegreden van het chris telijk werken in de wereld en te vens om iedere verdenking als zou het de Kerk er om te doen zijn naar aardse macht te streve^r, te doen verdwijnen. Indien derhalve de christenen zich verenigen in verschillende in- Temidden van zijn familie staat de jarige dr. Konrad Adenauer voor het paleis Schaumberg, waar het eerste na-oorlogse Duitse legermuziekkorps hem een muzikale hulde brengt. Rechts een soldaat die zijn geweer pre senteert en tweede van re chts kapelaan Paul Adenauer. Bom veroorzaakte grote schade Gistermorgen is in een der venster banken van het aartsbisschoppelijk paleis te Milaan een bom ontploft. De bom was waarschijnlijk niet bedoeld voor de aartsbisschop, mgr. Montyii die lange tijd de rechterhand van de Paus is geweest want hij was neergelegd voor de kamer van mgr. Martani, de afgevaardigde van mgr. Montini voor de Katholieke Actie in het diocees, en verwondde niemand. Mgr. Martani - bevond zich op het ogenblik van de ontploffing bij zijn ernstig zieke moeder, die op een bo venverdieping woont. Door de kracht \an de explosie werd mgr. Martani over het bed van zijn moeder geslingerd. Hij werd op de been geholpen door de toegesnelde mgr. Montini, die in zijn kamer, elders in het paleis had zitten werken aan een rede ter gelegenheid van de eerste verjaardag van zijn benoeming in Milaan. Nadat de aartsbisschop er zich van overtuigd had dat niemand in het paleis gewond was, trok hij zich terug in zijn particuliere kapel. De bom bestond uit een blik gevuld stellingen en organisaties, stellen zij zich geen ander doel voor ogen dan de dienst, welke door God van hen wordt verlangd ten bate van-de wereld. Om deze reden en niet uit zwakheid sluiten de chris tenen zich onderling aaneen. Maar zij en zij vooral blijven openstaan voor iedere gezonde on derneming en voor iedere ware vooruitgang. Zij trekken zich daardoor niet terug in een ghetto om zich als het ware tegen de wereld te be schermen. Door zich te wijden aan de be vordering van het gemeenschap pelijk welzijn, minachten- zij de anderen niet, die overigens, in dien zij zich door het licht van de rede laten leiden, van de leer van het christendom tenminste datgene zouden kunnen en moeten aan vaarden, wat gegrondvest is op het natuurrecht. Hoedt U voor diegenen, die deze christelijke dienst aan de wereld minachten en daar tegenover een zogenaamd zuiver geestelijk chris tendom stellen: Zij hebben de god delijke stichting reeds van haar grondslag af niet begrepen Chris tus waarlijk God, waarlijk ook Mens. met de hoogst ontplofbare stof nitro glycerine. Muren werden ontzet, het balkon verzakte en alle ruiten in het paleis braken. Kort na de aanslag ar riveerde de hoofdcommissaris van po litie terwijl agenten alle straten af zetten. De politie tast nog in het duis ter over het motief. Mgr. Montini zelf verklaarde op een persconferentie van mening te zijn dat de aanslag was gepleegd „door een krankzinnige". Geestelijken in het paleis hebben de politie echter meegedeeld dat de laat ste dagen 's avonds herhaaldelijk groepen jongelieden langs het paleis zijn getrokken, beledigingen roepend en Schimp-liederér» zingend. De leiders van de Katholieke Actie in Milaan hebben hun stadgenoten opgeroepen vandaag (vrijdag) deel te nemen aan een protest-betoging tegen de aanslag op het aartsbisschop pelijk paleis. DE LONDENSE SMOG. Vandaag was het voor Zuid-Enge- land de derde dag van zware mist. Zoals reeds gemeld is het verkeer ontwricht en volgens weerkundigen zal de smog rook en mist nog 24 uur aanhouden. Het Londense vliegverkeer ligt vrijwel geheel stil. Op Chatam-station zijn twee elektri sche treinen met elkaar in botsing gekomen. Er zijn geen gewonden. De eerste uit Nederland overgeko men getuigen a décharge in de rechts zaak tegen de heer Jungschlager zijn vrijdagochtend op de 49ste zitting in dit proces door rechter Maengkom ge hoord. Het waren de pensionhouder J. Pantus uit Maastricht, de procura-| tiehouder van de Amsterdamse Bank in Maastricht, E. J. Bertin, en de K.P.- kapitein E. de Vries. Voor de zitting bestond grote pu blieke belangstelling. De heer Pantus verklaarde, dat Jungschlager in zijn pension woon de van juni 1950 tot mei 1951, toen Jungschlager in Amsterdam verbleef. De heer Bertin verklaarde, dat Jungschlager in deze tijd regelmatig persoonlijk gelden kwam innen bij het agentschap van de bank. Hij had documentatie meegenomen, waaruit aangetoond kon worden, dat Jung schlager in persoon moest verschij nen om geld op te nemen. De ver klaringen van deze getuigen betref fende aanwezigheid van Jungschla ger in de maanden, dat hij volgens getuigen a charge in Indonesië ge zien is. De derde Nederlandse getuige, ka pitein De Vries, verklaarde, dat Jungschlager nooit een reis van zijn K.P.M.-schip „B itu Barak" heeft meegemaakt. Een getuige had nl. ver klaard, dat beklaagde op dit schip de Djambi-rivier was opgevaren. Bijna zeven uur lang heeft de jari ge Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer gisteren gelukwensen in ontvangst genomen van politici, ker kelijke vertegenwoordigers, vak bondsleiders en diplomaten uit vele landen. De receptie ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de bonds kanselier was de grootste, die sedert Bonn zes jaar geleden hoofdstad van West-Duitsland werd, is gehouden. Telegrafische gelukwensen kwamen binnen van Eisenhower, Boelganin, Eden, Churchill, Nehroe en talrijke andere vooraanstaande staatslieden. De jarige, die op de langdurige re ceptie een actieve indruk maakte, was opgewekt en schertste graag. Behalve de waardevolle kunstwer ken en andere geschenken kreeg de bondskanselier ook een aantal leven de dieren, een leeuw van zes maan den, een schaap en een kanarie. Ook vandaag gaf Adenauer nog ge legenheid tot het aanbieden van ge lukwensen. Donderdag is bij een auto-ongeluk in Algerije de Franse generaal Stag- nard om het leven gekomen. Hij leid de een actie tot bevrijding van Franse militairen, die zondag door opstan delingen gevangen zijn genomen. De adjudant van de generaal is ernstig gewond. In het departement Constantine zijn donderdag eenentwintig opstan delingen gesneuveld bij een gevecht met Franse valschermtroepen in de bergen bij Adgar Quinet. In de Britse Afrikaanse kolonie Kenia wordt thans een grootscheepse operatie tegen de Mau Mau uitge voerd. Er nemen een vijfhonderd man Britse troepen en ongeveer 250 leden der plaatselijke politie en burger wachten aan deel, die worden bijge staan door circa tweeduizend Afri kaanse mannen en vrouwen, die met messen, knuppels en speren bewapend zijn. Aan de operatie is een zesdaags bombardement met mortiergranaten en traangasbommen voorafgegaan. In het kader der operatie wordt een ring gelegd om een moerasgebied, waarin zich, naar gemeend wordt een zestigtal Mau Mau-verzetslieden schuil houden. De Afrikanen doorzoe ken dit gebied stelselmatig. Men meent, dat zich onder de zes tig rebellen de hoogste Mau Mau-lei- der Dedan Kimathi die zich „veld maarschalk" noemt en twee van zijn naaste medewerks („generaals" bevinden. Men verwacht, dat de ingesloten Mau Mau'ers zich ook niet zwem mend uit het moeras zullen kunnen redden, daar zich hierin veel dicht aaneengegroeide waterplanten bevin den, terwijl er ook nijlpaarden in voorkomen. Ten bate van luchtverdediging Het Amerikaanse leger is van plan bestuurbare projectielen, die sneller zijn dan het geluid en op vijandelijke vliegtuigen afgevuurd kunnen wor den, naar West-Europa te zenden. De nodige batterijen zullen beschikbaar worden gesteld aan de Amerikaanse troepen in Europa die met de lucht verdediging zijn belast. De batterijen werken met radar. De projectielen zijn grote raketten, die Nike worden genoemd, naar de Griekse godin van de overwinning. De raketten „onderscheppen en vernie tigen vijandelijke luchtdoelen onge acht hun uitwijkmanoeuvres''. Mijn-detector speurt naar een vermiste skiër -• V «ïii ri fUUA Een „Nike-eenheid opereert van twee verschillende plaatsen uit: één voor de plaatsbepaling van het doel door middel van radar en voor de contróle over het projectiel en de tweede voor het afvuren van het pro jectiel zelf. Op de jongste vergadering van de Navoraad in Parijs is besloten, dat de Westeuropese luchtverdediging saam- gebundeld en versterkt moest worden. Het plan om de Nike-installaties naar Europa over te brengen is een van de eerste stappen hiertoe. Waarschijn lijk zullen zij gebruikt worden ter bescherming van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland, de ver bindingslijnen door Frankrijk en de luchtbasis in het oosten, van Enge land. Bij de afdaling van de Weissfluh-pas, bij Davos in Zwitserland, zijn zes personen onder de sneeuw bedolven. Twee van hen zijn gered en de lichamen van drie van hen zijn ook gevonden, maar de zesde, Richard Jackson, heeft men nog niet kunnen vinden. Daar de vermiste metalen ski's had heeft men een mijn-detector ingeschakeld, die een kleine kans geeft dat men hem nog vin«H. hoewel het weHsch n'tg^lnfon is dat hij nog in leven is. Op de foto is een van de redders met de detector Continuïteit op lange termijn In zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres over de „State of the Union" (de toestand van het land) heeft pre sident Eisenhower gisteren gevraagd om bijzondere volmachten ten einde bevriende landen voor een aantal ja ren economische hulp te kunnen ver schaffen. Die moet hen versterken bij hun strijd tegen de communistische tactiek van warme en koude agressie. Men verwacht dat het nieuwe pro- gramma, een soort tweede Marshall plan, economische hulverlening voor tien jaar zal omvatten aan gebieden, die door hun gebrek aan ontwikke ling, een, wat Eisenhower noemde, speciaal doel vormen voor het inter nationale communisme.. Hij doelde hierbij, naar men aanneemt, voorna melijk op het Naburige oosten en Zuidoost-Azië. Russen nog niet bereid tot vrede Eisenhower zei dat de in oktober in Genève gehouden conferentie van de Grote Vier afdoend had aange toond, dat de Russische leiders nog niet bereid zijn de onontbeerlijke voorwaarden voor een veilige en blij vende vrede te scheppen. Het Rus sische en Chinese communisme vor men nog steeds een ernstige bedrei ging voor de vrije wereld. De Rus sische acties in het Naburige oosten zijn nauwelijks te verenigen met vermindering van de internationale spanning. Maar de Verenigde Staten zullen de vrije Aziatische volken hel pen en proberen een eerlijke oplos sing van het Arabisoh-Israëlische ge schil te bevorderen. Continuïteit gewenst Amerika's vrienden dienen verze kerd te zijn van continuïteit' in de economische hulp voor ontwikkelings projecten en -programma's, zo zei Eisenhower verder, en deswege vroeg hij het Congres om volmacht voor het aangaan van verplichtingen op Een rug van hoge luchtdruk strekt zich van Rusland via Noord-Duitsland en de Britse eilanden uit naar het zeegebied ten noorden van de Azoren. De as van de brug van hoge druk lag vrijdagmorgen juist ten noorden van Nederland, zodat daar oostelijke win den stonden. Dalingen van de lucht druk in het Middellandse zeegebied zullen er in de komende 24 uur toe bijdragen, dat de aanvoer van lucht uit het oosten gehandhaafd zal blij ven. Aangezien er zich boven Duits land nog een hoeveelheid vochtige lucht bevindt met veel bewolking, waaruit hier en daar wat heel lichte motregen valt en waarin ook mist- velden voorkomen, zal het nogal sombere weer ook een deel van zater dag voortduren; soeciaal in het noor den van het land. Boven Polen en Rusland bevindt zich echter drogere en koudere lucht. Als deze zaterdag het zuiden via Nederland bereikt, zal de temperatuur iets dalen. De neer slagkansen zijn klein. langere termijn in dezen, waarbij hij het Congres dan elk jaar om het be nodigde geld zou vragen. Over Europa zei Eisenhower dat de Verenigde Staten zullen trachten niet slechts de militaire kracht van de Navo te vergroten, maar ook haar politieke samenhang en eenheid van doelstelling. Wij zullen alle mogelijke hulp geven ter ondersteuning van de onlangs hernieuwde pogingen van de Westeuropese landen om een grotere mate van integratie te bereiken, zoals op het gebied van het vreedzaam ge bruik van kernenergie. Voor de eerste maal siprak Eisen hower zijn boodschap niet persoonlijk voor het Congres uit. Hij bevindt zich voor verder herstel in Florida. HOE wordt het weer? Geldig van vrijdagavond tot J zaterdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). IETS KOUDER. Zwaar bewolkt met hier en j daar nog wat heel lichte mot- I regen en plaatselijk mist. Zwak- j S ke tot matige wind uit oostelijke j richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen. 7 Jan. zon op 8.49 onder 16.47 u.; maan op 3.48, onder 12.40. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrannorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist —0 C. STOCKHOLM mist 2 OSLO motregen 1 KOPENHAGEN motregen 4 ABERDEEN zwaar bew. 2 DUBLIN licht bew. 2 LONDEN mist 1 AMSTERDAM mist 1 99 BRUSSEL mist —o PARIJS nevel 1 9. BORDEAUX nevel 3 GRENOBLE geheel bew. —o NICE onbew. 5 ,9 BERLIJN motregen 2 FRANFORT motregen 1 9, MUNCHEN mist o ZURICH geheel bew 3 GENECE nevel 2 LOCARNO onbew. —5 WENEN geheel bew. 2 TNNSBRUCK nevel —4 ROME nevel 3 Korreltje Zelfs een dwaas kan geld verdie nen, maar alleen een wijze kan het goed uitgeven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1