Belangrijke conclusie: Beroepskeuze moet op vroeger tijdstip plaats hebben Na eeuwenlange omzwervingen maakt Grieks plengbeker nieuwe zwerftocht door Nederland Enquête van L, T* J* Een groot percentage van 25-jarigen in onzekerheid over hun toekomst TREINBOTSING IN UTRECHT Rechter maakte koop ongedaan Gouden paar in Roe!ofarendsveen DONDFRnAG 5 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nieuwe functie in agrarisch bedrijf Tijdens de viering van het tweede lustrum van de welke van daag in Haarlem plaats heeft, zal de Uitslag bekend worden gemaakt van een enquête, die gehouden is onder de jongens uit de agrarische gezin nen, geboren in de jaren 1P30 en 1935. Wij hebben al eens uitvoerig over deze enquête geschreven en het is niet toevallig, dat de uitslag juist «p de tiende verjaardag van de or ganisatie besproken wordt. De L.T.J. werkt voor deland- en tuinbouw-jon- geren. Dat werk is hard nodig steeds wordt het arbeidsveld groter. De boerenstand worstelt met proble men en die hebben uiteraard hun weerslag op het gehele gezin. De uitslag van de enquête bevestigt •deze problemen niet alleen, maar wijst ook de weg, die in de komende jaren gegaan zal moeten worden. Een zeer nauwkeurige bestudering van de cijfers zal nodig zijn, ■■maar reeds op het eerste gezicht kan men izeer belangrijke feiten vaststellen. Wie de cijfers voor zich heeft, weet direct dat dit geen aardig verjaar- dagspresentje is, maar een nuchter geschenk, dat harde taal spreekt. Zachte heelmeesters maken echter stinkende wonden. De cijfers vertel len hier onaangename dingen, maar v/ie ze ter harte neemt, zal er wel bij varen. Zwarte bladzijden. Onder de geënquêteerden in "de leeftijdsgroep van 25 jaar heeft on geveer 3-2 'pet. van degenen, die in .agrarische bedrijven werken,, ver klaard geen idee te hebben van wat de toekomst zal brengen. Onder hen zijn er, die nog steeds hopen op een eigen bedrijf, maar een onderzoek heeft uitgev/ezen, dat deze hoop in de helft der gevallen een luchtkas teel is. In de groep van de twintigjarigen is het percentage van hen, die twij felen of een valse hoop koesteren .ongeveer 44 pet. Wat wil dat zeggen? Het antwoord op deze vraag ligt voor de hand. Er zijn in de agrari- EmigTatie. Van de geënquêteerden in de hoog ste leeftijdsgroep is 72 pet. in de land- en tuinbouw en 28 pet. in an dere beroepen. Voor zover zij een eigen zaak begonnen zijn, is het aan tal melkzaken opvallend groot. Bij de agrariërs is de lust tot emi greren, voor velen de enige redelijke kans op een behoorlijk bestaan, op het land geen toekomst hebben. »Zij werken waarschijnlijk bij hun vader, ma-ar het bedrijf van die va der is niet van dien aard, dat de zoon- er een inkomen voor een gezin kan1 z.° bijzonder groot. By de oud- verdienen. Als vrijgezel gaat het ?^fn 7.6 pet. geemigreerd, terwijl ■natuurlijk wel, maar voor de meeste V J** W}1 emigreren; bij de jong- •jongens is dat een tijdelijke staat. Zo sten zljn deze percentages 1.8 en 5.6. ■gauw er een meisje komt, moet hij iets nders gaan beginnen. En d-an begint de narigheid. De opvoeding is puur agrarisch ge- Typerend voor de algehele toestand ,zijn de cijfers over verkering en hu welijk. Van de 25-jarigen is onge- veer 13 pet. gehuwd (tuinders koude weest. Zulke jongens werden niet'srond 23 pet.), terwijl 40 pet. nog alleen groot gebracht in land- en S®®1?: verkering heeft. sche bedrijven jongens werkzaam, die kelijk. tuinbouw gezinnen! Ze bezochten ook landbouwscholen en volgden vaak 's avonds cursussen op agrarisch ter rein. Als zo'n jongen de industrie in stapt, wordt hij daar ongeschoold .ar beider. In plaats van de tuinbouw school had hij beter een ambachts school kunnen volgen. Eerder kiezen. Een belangrijke conclusie van deze enquête zal zijn, dat de beroepskeuze op een vroeger tijdstip moet vallen. Men kan zich niet op de toekomst gaan bezinnen als men een jaar of 25 is. Voor de ouders ligt hier een be langrijke taak. Als een zoon de la gere school verlaat, dan dient men .zich goed te realiseren, of de jongen kans van slagen heeft als agrariër. Welke zijn de mogelijkheden van va ders bedrijf? Als men tot de slotsom komt, dat de zoon weinig kans van slagen heeft bij het drukken van vaders voetspo ren, dan is het ook zaak, dat men zijn opleiding daarop gaat afstemmen. 'n Agrarische scholing heeft in een dergelijk geval weinig zin Men kan beter overwegen, voor welke rich ting de jongen aanleg en ambitie heeft en zijn - opleiding daarmede in overeenstemming-brengen. Op dit gebied schijnt nog veel mis verstand te heersen. De agrarische stand rrtaakt een moeilijke tijd mee en niet iedereen ziet -de problemen zuivèr: Er zal een hechte samenwer king nodig zijn tussen L.T.B., L.T.J. .T.M. Hier ligt een taak op het gébied van vorming. Maar laat men ook de school niet vergeten. Voor de toekomst van de jongens is ook overleg met de onderwijzers noodza- Ongewild bad voor de deurwaarder f Dit laatste percentage is zeer hoog in vergelijking bij andere standen. Prbleemgroepen. Al deze cijfers maken duidelijk, dat het isolement van het boeren- en tuindersgezin doorbroken moet wor den. Er moet een bredere blik en een •bredere belangstelling worden ge schapen, zodat vroegtijdig de geva ren opgevangen kunnen worden. Dit werk van de toekomst neemt echter niet weg, dat men momenteel rekening heeft te houden met groe pen van oudere jongens, voor wie .mogelijkheden gezocht moeten wor den. Op de eerste plaats blijft voor hen de emigratie op het program. Daar naast zijn er wellicht nog beperkte mogelijkheden in Het zogenaamde loonbedrijf. Men kent reeds het loon- •ploegen en -dorsen en de toenemen de mechanisatie brengt op dit terrein nog wel kansen mee. Op kleine schaal is er ook nog de vestiging van win kels in de stadsuitbreidingen. Zuivel- zaken en slagerijen liggen de agra riërs vaak wel. Tenslotte zal er nog een percenta ge overblijven, dat naar de industrie moet. Voor deze jongens zal men aandacht moeten besteden aan de om schakeling. Niet alleen wat het ver werven van vakbekwaamheid betreft, ■maar men zal de moeilijkheden van de gehele ingrijpende overgang, dus ook de geestelijke, moeten opvangen. Vermoedelijk zal hier door een hechte samenwerking tussen L.T.J. en K.A.J. veel te bereiken zijn. Nieuwe positie. Tenslotte wordt er in sommige kringen gedacht aan het invoeren van een nieuwe functie in de agrari sche bedrijven, een functie die men zo ongeveer kan vergelijken met die van een bedrijfsleider. Deze gedachte is nog niet afgerond, maar gaat toch wel in de richting van een grotere verantwoordelijkheid. Men gaat van het standpunt uit, dat de landarbeiders in aantal zullen afnemen, waardoor dus de vraag naar arbeidskrachten op het land zal toe nemen. De boerenzoon, die van huis uit vertrouwd is met de gebondenheid aan het bedrijf, zal gemakkeiijker de verlokkingen van de industrie weer staan. Men gelooft namelijk ndet, dat de trek naar de industrie alleen een •kwestie is van salaris. Een minstens even grote rol speelt de meerdere vrije tijd. Aan dit laatste zal de boe renzoon minder gehecht zijn. Hij kent de gebondenheid en heeft haar in ze kere zin zelfs lief. Velen geloven, dat de financiële kant van deze zaaik wel te regelen is. Met de uitslag van deze enquête in de hand gaat de L.T.J. haar elfde .jaar in. Een moeilijke periode ligt voor de boeg; een periode vol grote ■problemen, die niet in een wip op te lossen zijn. Men heeft deze enquête zelf op touw gezet en dat is gezond. De ogen sluiten heeft geen zin. Een .grote taak wacht en ook een dank bare taak. Want wat is mooier dan de weg te effenen in een moeilijke tijd? Luxemburg onderscheidt minister Beel De groothertogin van Luxemburg heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, onderscheiden met het Grootkruis van de Eikenkroon. De ambassadeur van Luxemburg, dr. J. P. Kremer, heeft woensdagmiddag in zijn residentie te Den Haag de tot deze orde behorende versierselen aan minister Beel uitgereikt. Ambassadeur Kremer (rechts) reikt de onderscheiding aan dr. Beel uit. Een ontspoorde locomotief van een rangeerterrein heeft dinsdagavond op het Centraal Station te Utrecht een ernstige vertraging in het treinver keer teweeggebracht, welke eerst gis termorgen kon worden opgeheven. Vermoedelijk door een verkeerde wisselstand kwam de elektrische lo comotief, die van het tweede perron in de richting Amsterdam vertrok, schuin voor een posttrein terecht, die terzelfde tijd het sein had gekregen om van het eerste perron te vertrek ken. De elektrische locomotief van de rangeertrein werd in de flank gegre pen en uit de rails gedrukt. Ten gevolge daarvan ontspoorde ook een aangekoppelde postwagen en een 2e klas personenrijtuig. Vrouw in bontmantel sprong te water En redde kind Dank zij het moedig optreden van lager onderwijs zullen met terugwer- Willy van den Berk* gered van een zekere verdrinkingsdood. Willy was tijdens het spel in het water van het Wilhelmina-kanaal te Tilburg geraakt. Mevrouw Start, die op dat moment tegen de oprit van de brug over dit water opreed en de jongen in het water zag liggen, wierp haar fiets tegen de grond en sprong ogenblikkelijk in het water. Zij redde het kind. Zonder een woord te zeggen reed ze daarna met druipende bontmantel weg. Na veel speurwerk heeft men de naam van de moedige vrouw kun nen achterhalen. Daar zich in de rangeertrein uiter aard geen passagiers bevonden en de bestuurders van beide treinen ,bui- tensChot" bleven, dedien zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade is echter be langrijk. Hoewel dinsdagavond direct begonnen, heeft het treinverkeer tot gistermorgen twaalf uur 'hinder van de herstelwerkzaamheden ondervon den. Omtrent de oorzaak van de ontspo ring vernemen we nader van de Nederlandse Spoorwegen, dat deze gezocht moet worden in onvoldoende overleg tussen opzichter van het eer ste perron die de postgoederentrein liet vertrekken en de treindienstge leider. Twee woninglustigen bouwden eigen huis Herman Gelderblom en Jaap Ba tenburg hebben in Sliedrecht in een half jaar tijd elk een eigen huis ge bouwd. Geen van beide is bouwvak arbeider. Zij zijn op een dag naar de archi tect Blokland in Hardinxveld gestapt en deze zette twee mooie huizen op papier. De volgende stap richtten zij naar de burgemeester en de direc teur van gemeentewerken van Slie drecht voor de vereiste vergunning. De heren waren onmiddellijk be reid de ondernemende amateur-ar beiders ter wille te zijn. Op 15 juli 1955 werd de eerste paal geslagen. Thans staan de vriendelijke huis jes overeind. Na de laatste werk zaamheden zullen de bordjes Gelder blom en Baterburg op de deuren prijken. |"XE GESCHIEDENIS, DIE GISTEREN voor de Utrechtse rechtbank een U voorlopig einde vond, begint enkele tientallen eeuwen geleden op Grieks eilandje, waar een kunstenaar voor zijn vorst een fraaie zilveren offerbeker vervaardigde, die bij het plengen van wijnoffer gebruikt zou worden. De Griekse wereld ging ten onder en de offerbeker Kantharos ge naamd begon een wonderlijke zwerftocht, die in 1942 een voorlopig einde vond in het Limburgse plaatsje Stevensweert, waar hij uit de Maas gebaggerd werd. De gelukkige vinder, wist niet precies, wat hij* met de beker moest aan vangen en schonk hem aan een kunstschilder, die in die dagen zijn tenten te Stevensweert opgeslagen had. De schilder meende, dat de beker geen grote waarde had en liet hem kalm op zijn kamer staan, totdat hij overleed. Hij vermaakte zijn inboedel aan zijn hospita en zo kwam de kantharos op de schoorsteen van mevrouw Van der Linden-Schoonenberg te staan. Een broer van deze dame meende echter om de een of andere onna speurlijke reden recht te hebben op de kantharos en omdat ook mevrouw Van der Linden meende, dat het slechts een mooi glanzend vaasje was, deed zij er grootmoedig afstand vSh. WÊÊSêM In het stadje Ilford in het Engelse graafschap Essex, hebben de deurwaar ders het de laatste dagen verre van gemakkelijk gehad, toen zij enige families wegens huurstaking uit hun huizen moesten zetten. De huurders en huursters begonnen te staken toen de huur werd verhoogd, maar de huiseigenaren namen dat natuurlijk niet zonder meer. De deurwaarders werden evenwel, zodra zij bij de gesloten deuren aankwamen om de weer barstige bewoners te verwijderen, bekogeld met alles wat bij de hand lag zodat zij vermoedelijk toen pas voor het eerst de ware betekenis van hun beroepsnaam beseftenOp deze foto ziet men een van de huursters een pan water over de deurwaarders leeggieten. Voor ƒ125,— De broer liet de vaas eens aan een Utrechtse vriend zien en men besloot (hem eens te laten taxeren door de di recteur van het Goud- en Zilvermu- seum te Utrecht. Deze zou de vaas onderzoe ken en deelde na verloop van tijd mede, dat de vaas ongeveer ƒ35, •waard was. Daar dit bedrag de bezit ter nogal laag voorkwam, werd er eens onderhandeld en het slot was, dat de katharos voor 125,eigen- dom van het museum zou worden. Cteen accoord. Enige tijd later kwam de verkoper echter tot de ontdekking, dat de kan tharos niet in het museum stond, maar eigendom van de Utrechtse edel smid Brom was geworden en toen nog later uit een publicatie bleek, dat de kantharos een zeer grote waaide ver woordje proces geflüisterd werd, toonde mevrouw Van der Linden zich niet meer geestdriftig en het laatste aanbod van haar 10.000,aan de heer Brom betalen en dan de kan- •thiaros weer terug krijgen werd af geslagen en het proces werd aanhan gig gemaakt. Terug geven! Gisteren ontmoetten .beide partijen elkaar voor de rechtbank. De rechtskundige van mevr. Van der Linden verklaarde, dat de koop tot stand gekomen was onder onjuis te inlichtingen van de zijde van de deskundige koper. Hij wees er op, dat tijdens de onderhandelingen met de museum-directeur buiten reeds een auto te wachten stond met de heer Brom. De verdediger van de heer Brom vertelde, dat het wel meer tegenwoordigde, kwamen diverse par- (lcwarn-i dat ogenschijnlijk waardeloze tijen tot actie. Men poogde eerst tot een onder hands accoord te komen, maar de eerste pogingen daartoe, die onderno men werden door mevrouw Van der Linden, stuitten af op weigeringen van de heer Brom. Toen de heer Brom het tenslotte raadzamer achtte om tot een vergelijk te komen, daar het voorwerpen naderhand kapitalen waard bleken te zijn en dat de heer Brom dit op het moment van de koop niet geweten had.. De rechter besliste tenslotte ten •gunste van mevrouw Van der Lin de en vernietigde de koopovereen komst. De heer Brom werd veroor deeld tot het teruggeven van de kan tharos, op straffe van een dwangsom van 100,voor elke dag, dat hij in /gebreke mocht blijven. Het laatste woord zal echter over deze Hellenistische plengbeker nog wel niet gesproken zijn, want de heer Brom heeft drie maanden de tijd om •bij het Gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep te gaan. Koningin naar expositie van konijnen en duiven De koningin zal op vrijdag 20 jan. een bezoek brengen aan, de grote hoenders-, duiven- en konijnenten toonstelling „Avicultura" in de Hout- rusthallen in Den Haag. Deze expositie die van 20 tot en met 22 januari ge houden wordt is tevens de vijfde Europese tentoonstelling. Draadmuziek en Bumarechten „Strijd" voortgezet Tot in hoogste instantie zullen Bu- ma en PTT hun geschil over het be talen van auteursrechten voor radio uitzendingen via de draadomroep „uitvechten". Deze strijd geschiedt overigens in goede harmonie en na uitvoerig overleg. Zoals men weet heeft de Buma, het bureau voor muziek-auteursrech- ten, verleden jaar een procedure voor de Haagse rechtbank aanhangig om een uitspraak uit te lokken over deze aangelegenheid. De rechtbank gaf als zijn zienswijze, dat de draad omroep muziekuitzendingen aftapt en her-uitzendt naar de aangeslote nen. Dit zou volgens het vonnis in eerste instantie een nieuwe uitvoe ring van de muziek zijn en als zoda nig onderworpen aan de auteurs rechten. Partijen zullen thans het oordeel vragen van het gerechtshof en even tueel later in beroep van cassatie bij de hoge raad gaan. Men rekent, dat de behandeling van deze zaak zeer veel tijd in beslag zal nemen. - NIJKERKERVEEN zal wel slagen met de slager Nijkerkerveen is de laatste drie dagen het doelwit van talrijke sla gers uit het gehele land. De voor zitter van de vereniging plaatselijk belang, de heer R. G. van Rooy, heeft het druk met het verstrekken van vele inlichtingen aan de adspi- rant-slagers, terwijl ook de heer W. Blom, de 70-jarige postkantoorhou der, wel naast de telefoon kan blij ven staan om de vele telefonische oproepen te beantwoorden. Ook zijn er al enkele slagers naar de gemeen telijke overheid gegaan om eens te praten. Er zijn inlichtingen gevraagd uit vele delen van het land, zelfs kwam er een slager uit Tilbuig per motor poolshoogte nemen. Men heeft thans goede hoop, dat het nieuwe jaar inderdaad een slager zal ople veren. Op 18 januari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Cornelis Pouw en Theodora Maria van Duuren elkan der plechtig met het „ja ik wil" trouw beloofden. Voordien had de bruide gom veel tegenslag gehad, want niet alleen was zijn eerste vrouw enkele jaren voordien overleden, maar ook van de 6 kinderen uit dit huwelijk, bleven er slechts 2 in leven. Uit 'het 2e huwelijk werden echter nog 3 kin deren geboren, zodat het nageslacht thans uit 5 kinderen, 20 kleinkinde ren en 22 achterkleinkinderen bestast. De gouden bruidegom is altijd een bekwame tuinder geweest, en niette genstaande zijn 88 jaren onderhoudt hjy altijd nog het tuintje nabij zijn woonhuis op 't Noord-Einde 20. Voorts 'heeft hij een werkzasm aan deel gehad in het Organisatieleven der veiling, want tot 1945 heeft hij ruim 38 jaren zitting gehad in dé Raad van Toezicht waarvan 26 jaren aan de thans bestaande veiling. Daar het bruidspaar waLver verwijderd van de kerk woont, gaan zij er zon dags per auto heen. Overigens zijn zij nog zeer kras. De gouden bruid telt 86 lentes. Zij doet zelf nog het huis- houdwerk en besteed haar vrije tijd met het breien van kledingsstukken voor diverse mensen. Na de kerkelijke viering zal het ook dit gouden bruids paar op 19 januari a.s. niet aan be langstelling ontbrekèn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5